Popravka klime

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Blen_TO
Posts: 22
Joined: 16/08/2005 05:35

#1 Popravka klime

Post by Blen_TO »

DA li neko ima iskustva sa majstorima za popravku klime? Imam Opel Astru 2003, klima neradi, samo se cuje kompresor kako zvrci. Hvala
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#2 Re: Popravka klime

Post by corolla02 »

Kad pritisnes "on" na klimu, sta se dogadja sa motorom?

i evo ti jedan koristan link

http://www.aa1car.com/library/ac98.htm
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3 Re: Popravka klime

Post by ado-šampion »

Kako kompresor "zvrci"? U velikoj većini slučajeva, klima je neispravna zbog nedostatka freona (rashladne tečnosti), al u slučaju kad je sistem prazan ni kompresor se ne pali. Ja sam bio kod ovog Ćele u Butmiru prošlog ljeta, oni su kao dobri, i dijagnoza je bila prazan sistem. Dva su moguća uzroka: freon se sam potrošio (desi se kad ga ne dopuniš 5-6 godina; većinom ovo bude) ili ima rupa u sistemu (u manjem broju slučajeva). Rupa može biti na nekoj cijevi (najbolji slučaj) ili na hladnjaku (najgori slučaj). Oni su meni predložili da mi napune sistem nekom tečnosti u boji, koja kad iscuri ostavi trag i onda se pronađena rupa sanira, ako je ima, i sistem se napuni. Ta famozna tečnost u boji je džaba ako ćeš "kvar" koji ona pokaže sanirati kod njih, a inače košta isto kao i dopunjavanje sistema, tj. 80 KM. Zapravo ti platiš odmah 80 KM i kad ti kasnije budu punili sistem ne plaćaš ništa osim popravka eventualnog kvara, tj. začepljenja eventualne rupe. Imaj na umu da ako je rupa u hladnjaku neće svi majstori da vare aluminijske hladnjaka i onda ako ti daš 80 KM za boju i ispostavi se da je hladnjak probijen, oni ti mogu reći da neće da vare hladnjak, nego samo novi, što ti se ne isplati i bacio si 80 KM. Upravo zbog toga ja sam klasično napunio sistem (znači bez boje), pa ako bude kakvih rupa, poakaće se. :-) Nakon godinu dana, sve je uredu, hladi super. :)

Da, zaboravio sam reći da ja nisam serviser za klime, sve što sam napisao je iz iskustva stečenog prilikom saniranja mog kvara.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4 Re: Popravka klime

Post by corolla02 »

@ado_shampion, dobro receno. Inace, nema dovoljno informacija da se sudi o tome sto, sta, kako i kuda je klima nestala. Bilo bi dobro da se zna marka automobila i njegovo godiste, da li je udarano ili ne, itd itd.
Takodjer kad se govori o klimi, postoji vjerovanje kod mehanicara da klima curi i kod novih auta, pa da je s toga treba povremeno dopunjavati, jer ako nema dovoljno freona u sistemu, napreze se kompresor pa moze doci do crkavanja istog ili da pukne remenica na njemu. Ali ti mogu reci da imam auto od sredine 2001 inace kupljeno novo, lakse udarano jedanput, gazi momentalno 190K milja i koje nikakvih problema sa klimom nije imalo, a klima je redovno paljena po potrebi.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#5 Re: Popravka klime

Post by HAVANA »

Ćelo 061929929 Garant ti je špula na kompresoru otišla,boljka tog kompresora.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#6 Re: Popravka klime

Post by TheGodfather001 »

Na Bhtuning.com imas lika koji se zove ajdin_zenica ili tako nesto, svi ga hvale i stvarno lik se razumije, pa ako ne bude pomoci sa sa-x onda se obrati njima tamo...
A ovaj Celo je fakat dobar majstor, ali 80km za punjenje klime??? nigdje vezze... Meni jaran radio u maxi auto negdje u Blazuju, punjenje i pregled sistema oko 50KM. Isto mislim da u Comelu je oko 60KM punjenje klime. Nemoj da se zalijeces uglavnom, da ne bi bilo deranja koze. POzdrav i javi kad rijesis problem.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#7 Re: Popravka klime

Post by Neelix »

ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#8 Re: Popravka klime

Post by Lesli Eldridž »

Neelix wrote:ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Za tvoga punta piše da nema potrebe. Samo se po potrebi provjerava i servisira... :)
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#9 Re: Popravka klime

Post by corolla02 »

Neelix wrote:ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Mislim da nema, sve dok ne osjetis neke znacajnije promjene u radu iste
Inace, ja gledam servise samo kao nuzno zlo, tj. ne idi na servis ako bas ne moras, jer kad jednom odes, ici ces i drugi put, vjeruj
Sve ovo covjeka natera da kupi samo novo
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#10 Re: Popravka klime

Post by Neelix »

hvala :)
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#11 Re: Popravka klime

Post by Lesli Eldridž »

corolla02 wrote:
Neelix wrote:ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Mislim da nema, sve dok ne osjetis neke znacajnije promjene u radu iste
Inace, ja gledam servise samo kao nuzno zlo, tj. ne idi na servis ako bas ne moras, jer kad jednom odes, ici ces i drugi put, vjeruj
Sve ovo covjeka natera da kupi samo novo
Tačno je to za klima uređaje kod većine proizvođača, ali auto mora na redovne servise, zbog održavanja.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#12 Re: Popravka klime

Post by corolla02 »

Lesli Eldridž wrote:
corolla02 wrote:
Neelix wrote:ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Mislim da nema, sve dok ne osjetis neke znacajnije promjene u radu iste
Inace, ja gledam servise samo kao nuzno zlo, tj. ne idi na servis ako bas ne moras, jer kad jednom odes, ici ces i drugi put, vjeruj
Sve ovo covjeka natera da kupi samo novo
Tačno je to za klima uređaje kod većine proizvođača, ali auto mora na redovne servise, zbog održavanja.
Ma sve se to svodi na - Uradi Sam!
:D
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#13 Re: Popravka klime

Post by Lesli Eldridž »

corolla02 wrote: Ma sve se to svodi na - Uradi Sam!
:D
Hmmm može ako si auto mehaničar i li sam znaš uraditi neke jednostavnije stvari. Ali kod novijih vozila nemaš potrebnog alata, da bi ga sam održavao. Čak i da imaš znanja trebaju ti originalni alati (imbus ključevi npr., vrlo čudnih oblika) koje imaju samo ovlašteni servisi, tako da ni pakne ne možeš sam zamijeniti. Da ne pišem o drugim komplikovanijim stvarima.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#14 Re: Popravka klime

Post by corolla02 »

Lesli Eldridž wrote:
corolla02 wrote: Ma sve se to svodi na - Uradi Sam!
:D
Hmmm može ako si auto mehaničar i li sam znaš uraditi neke jednostavnije stvari. Ali kod novijih vozila nemaš potrebnog alata, da bi ga sam održavao. Čak i da imaš znanja trebaju ti originalni alati (imbus ključevi npr., vrlo čudnih oblika) koje imaju samo ovlašteni servisi, tako da ni pakne ne možeš sam zamijeniti. Da ne pišem o drugim komplikovanijim stvarima.
odlutasmo od temee..
:D
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#15 Re: Popravka klime

Post by citroen »

klima centar butmir Sarajevo,momci rade za desetku
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#16 Re: Popravka klime

Post by HAVANA »

citroen wrote:klima centar butmir Sarajevo,momci rade za desetku


Ovo ti je ćelo,imaš gore broj.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#17 Re: Popravka klime

Post by Paco »

Lesli Eldridž wrote:
Neelix wrote:ima li potrebe za nekim posebnim provjeravanjem klime nakon kupovine polovnog auta? Sve je ok, hladi super, samo eto, kontam mozda trebam provjeriti nivo freona ili sl... :? :)
Za tvoga punta piše da nema potrebe. Samo se po potrebi provjerava i servisira... :)
Ne bih da te obeshrabrujem, ali svi moji prijatelji ili poznanici koji su vlasnici "fiata" imali su problema sa klimom. Uglavnom se radi o curenju. Valjda su im cijevi lose ili sta vec.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#18 Re: Popravka klime

Post by ado-šampion »

U sistem klima se pored freona "sipa" i ulje koje služi (i) da se podmažu dihtunzi. Servis klime je svake dvije godine, pri čemu se provjerava stanje sistema i po potrebi dolijeva ulje. Dihtunzi su gumeni i mogu postati porozni, pri čemu dolazi do gubitka tečnosti - jedno od najčešćih mjesta gdje klima gubi tečnost.
User avatar
wwatra
Posts: 78
Joined: 07/07/2011 00:58

#19 Re: Popravka klime

Post by wwatra »

klimacentar izbjegavati!!

Nekad i platis 130km ko ja danas a ljudi ti ne urade nista,tako da znaju ostali ljudi ..od mene im je losa reklama na svim portalima,nit sam upozoren da ce mi se to desiti,pa price o polovnoj klimi za jedan dan cjena je 745 a drugi dan 850 km, izbjegavati u sirokom luku,samo kazem svoja licna iskustva! oni samo kad pune klimu ok je drugo kad ti j kompresor rikavela onda oni tu nastupaju sa cjenama,a ja sam glup sto tamo i iako odoh,,onaj inčidić je pošteniji i bolji majstor!
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#20 Re: Popravka klime

Post by motorola01 »

ado-šampion wrote:U sistem klima se pored freona "sipa" i ulje koje služi (i) da se podmažu dihtunzi. Servis klime je svake dvije godine, pri čemu se provjerava stanje sistema i po potrebi dolijeva ulje. Dihtunzi su gumeni i mogu postati porozni, pri čemu dolazi do gubitka tečnosti - jedno od najčešćih mjesta gdje klima gubi tečnost.
Samo da ovo ispravim. Ulje se ne doljeva, nego se u potpunosti mijenja.
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#21 Re: Popravka klime

Post by preludezalude »

TheGodfather001 wrote:Na Bhtuning.com imas lika koji se zove ajdin_zenica ili tako nesto, svi ga hvale i stvarno lik se razumije, pa ako ne bude pomoci sa sa-x onda se obrati njima tamo...
A ovaj Celo je fakat dobar majstor, ali 80km za punjenje klime??? nigdje vezze... Meni jaran radio u maxi auto negdje u Blazuju, punjenje i pregled sistema oko 50KM. Isto mislim da u Comelu je oko 60KM punjenje klime. Nemoj da se zalijeces uglavnom, da ne bi bilo deranja koze. POzdrav i javi kad rijesis problem.
Ovo podrzavam. Tip ima servis u Zenici i stvarno zna posao. Ja sam svoju klimu servisirao kod njega prije tri godine. Tip je prva liga, zna posao i sto je najvaznije ima dijelova. Ako budes zainteresiran za njega javi se privatnom porukom da ti posaljem njegov broj mobitela.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#22 Re: Popravka klime

Post by iceman ze »

Ajdin iz Zenice ili Icindic u Butmiru.........nemam ni je neke pohvale za Klima centar, osim da udaraju po usima.



Ajdina, poznajem licno, i mogu da potvdim da je lik obucen u servisu klima i autodijagnostici i sto je najbitnije nije bezobrazan. Kod Icindica sam isao, punjenje klime je bilo 60 KM, i lik mi je djelovao OK, takodjer moja dva prijatelja, su takodjer kod njega radili klimu i oni su takodjer zadovoljni uslugom.
dino2dy2
Posts: 4
Joined: 15/10/2014 13:46

#23 Re: Popravka klime

Post by dino2dy2 »

Audi A4 problem s klimom iako nemam pojma sta je problem, ali ne hladi. Eh sad citam ove forume, i fol je sto jedni pljuju Celu drugi Komel treci tog Icirica, jedino za sta se svi slazu je da je Ajdin iz Zenice majstor, a ne vozio ga vala tamo da dodje i besplatno pusenje uz popravak.

Zanima me ima li kakav konsenzus oko nekog majstora za ovo da je dobar (u Sarajevu)?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#24 Re: Popravka klime

Post by Ned071 »

meni je u klima centru za sat i po uradjeno nesto za sto su me u komelu zavlacili 20 dana... sa celom par ljudi koje znam ima dobra iskustva... ne kazem da nema neko ko je nezadovoljan, el meni su oni zaista dobri majstori
Post Reply