Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#1 Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by R A V E N »

Karl Popper: Vjerujem da su svi ljudi filosofi, premda neki više od drugih. Slažem se, naravno,
s tim da postoji nešto poput posebne i ekskluzivne grupe akademskih filosofa, ali nipošto ne
dijelim … oduševljenje djelatnošću i nazorima tih filosofa. Upravo suprotno, mislim da mnogo
toga ide u prilog onim ljudima (oni su u mojim očima također jedna vrsta filosofa) koji ne
vjeruju akademskoj filosofiji. Svi ljudi su filosofi. Ako i nisu svjesni da imaju filosofske probleme, u svakom slučaju imaju filosofske predrasude. To su većinom teorije koje prihvaćaju kao samorazumljive: preuzeli suih iz svog duhovnog okoliša ili iz tradicije. Budući da nam samo mali broj takvih teorija sasvim dopire do svijesti, one su predrasude u tom smislu što se zastupaju bez kritičke
provjere, iako mogu biti od najveće važnosti za praktično postupanje i za cijeli život ljudi.
Jedno je od opravdanja za postojanje profesionalne ili akademske filosofije to što je nužno da
se te vrlo rasprostranjene i utjecajne teorije kritički istraže i provjere… Svaka filosofija mora
početi od nesigurnih i često pogubnih nazora nekritičkog običnog razuma. Cilj je … dosezanje
stajališta koje je bliže istini i koje ima manje loš utjecaj na ljudski život.*


*Karl Popper, U potrazi za boljim svijetom, Zagreb (1997), preveo: Dražen Karaman, izvornik: Karl Popper, Auf der Suche nach einer besseren Welt (1984)
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#2 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by breuer »

Pa većina filozofa, pjesnika, umjentika uopšte, nisu akademski obrazovani profesionalci već ljudi koji su sopstvenom hrabrošću, talentom ili porivom za istinom krčili put unutar zanimanja kojima su se bavili.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#3 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by riverflow »

„Filozofija naglasava samostalnost misljenja. Trazi da se opravdas pred formulom svoga uma i mi je trebamo. Bavljenje filozofijom znaci vjernost svojim snagama i svome umu, dakle svome ja. S druge strane je ljubav. Covjek treba i jedno i drugo: i filozofiju, kao dokaz potpune samostalnosti i slobode uma, i ljubav, koja se ne moze racionalnio objasniti i podrazumijeva apsolutno davanje drugom.“ nije Popper
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#4 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by MyTao »

breuer wrote:Pa većina filozofa, pjesnika, umjentika uopšte, nisu akademski obrazovani profesionalci već ljudi koji su sopstvenom hrabrošću, talentom ili porivom za istinom krčili put unutar zanimanja kojima su se bavili.
Jbt... Kao da su u rat posli, a ne na ispijanje kafa i filozofiranje :)
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#5 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by breuer »

MyTao wrote:
breuer wrote:Pa većina filozofa, pjesnika, umjentika uopšte, nisu akademski obrazovani profesionalci već ljudi koji su sopstvenom hrabrošću, talentom ili porivom za istinom krčili put unutar zanimanja kojima su se bavili.
Jbt... Kao da su u rat posli, a ne na ispijanje kafa i filozofiranje :)
Ajde ne pravi se priglup kad ne poznaješ materiju. Ima još podforuma.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#6 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by MyTao »

breuer wrote:
MyTao wrote:
breuer wrote:Pa većina filozofa, pjesnika, umjentika uopšte, nisu akademski obrazovani profesionalci već ljudi koji su sopstvenom hrabrošću, talentom ili porivom za istinom krčili put unutar zanimanja kojima su se bavili.
Jbt... Kao da su u rat posli, a ne na ispijanje kafa i filozofiranje :)
Ajde ne pravi se priglup kad ne poznaješ materiju. Ima još podforuma.
Oh shit, we got a bad ass here... :)

To sto si filozofe stavio u isti kos sa pjesnicima i umjetnicima dovoljno govori koliko ti ustvari poznajes materiju.
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#7 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by breuer »

MyTao wrote:Oh shit, we got a bad ass here... :)

To sto si filozofe stavio u isti kos sa pjesnicima i umjetnicima dovoljno govori koliko ti ustvari poznajes materiju.
Ima grupni podforum: tenis, rukomet, vaterpolo...
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#8 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by MyTao »

breuer wrote:
MyTao wrote:Oh shit, we got a bad ass here... :)

To sto si filozofe stavio u isti kos sa pjesnicima i umjetnicima dovoljno govori koliko ti ustvari poznajes materiju.
Ima grupni podforum: tenis, rukomet, vaterpolo...
:lol:

i sta kazes... Kant i Hegel umjetnici?? :lol: :lol: :lol: Isti sloj ko i Kemal Malovcic :lol:
breuer
Posts: 7188
Joined: 06/07/2009 15:44

#9 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by breuer »

MyTao wrote:
breuer wrote:
MyTao wrote:Oh shit, we got a bad ass here... :)

To sto si filozofe stavio u isti kos sa pjesnicima i umjetnicima dovoljno govori koliko ti ustvari poznajes materiju.
Ima grupni podforum: tenis, rukomet, vaterpolo...
:lol:

i sta kazes... Kant i Hegel umjetnici?? :lol: :lol: :lol: Isti sloj ko i Kemal Malovcic :lol:
košarka, MMA, boks, odbojka...
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#10 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by MyTao »

Mislim da cu se posvetiti umjetnosti... hrabar sam, znam svirati klavir... Uzor mi je Descartes po tom pitanju :lol: :lol:

Ne bih te prozvao za tu glupost da nisi odma poceo bahato mlatiti.... hajd sad cao.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#11 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by R A V E N »

riverflow wrote: „Filozofija naglasava samostalnost misljenja. Trazi da se opravdas pred formulom svoga uma i mi je trebamo. Bavljenje filozofijom znaci vjernost svojim snagama i svome umu, dakle svome ja. S druge strane je ljubav. Covjek treba i jedno i drugo: i filozofiju, kao dokaz potpune samostalnosti i slobode uma, i ljubav, koja se ne moze racionalnio objasniti i podrazumijeva apsolutno davanje drugom.“ nije Popper
Da to nije rekao Erich Fromm?

Takvo poimanje je naivno, jer filozofija nije pjesničko ili književno djelo. Tim gore ako je to djelo loše.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Postavljeno preko preglednika Vivaldi 1.0.390.3 [upozorenje: beta].
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#12 Re: Popper o filozofiji [NEVER FORGET!]

Post by riverflow »

R A V E N wrote:
riverflow wrote: „Filozofija naglasava samostalnost misljenja. Trazi da se opravdas pred formulom svoga uma i mi je trebamo. Bavljenje filozofijom znaci vjernost svojim snagama i svome umu, dakle svome ja. S druge strane je ljubav. Covjek treba i jedno i drugo: i filozofiju, kao dokaz potpune samostalnosti i slobode uma, i ljubav, koja se ne moze racionalnio objasniti i podrazumijeva apsolutno davanje drugom.“ nije Popper
Da to nije rekao Erich Fromm?

Takvo poimanje je naivno, jer filozofija nije pjesničko ili književno djelo. Tim gore ako je to djelo loše.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Postavljeno preko preglednika Vivaldi 1.0.390.3 [upozorenje: beta].
Nije Fromm, ovo je rekao pokojni fra Mile Babić. Ne vidim šta je pjesničko ili tako nešto ako čovo kaže da filozofija naglašava samostalnost mišljenja i traži da se opravdamo pred formulom svoga uma. I da je na suprotnoj strani ljubav koja baš i ne miriše velika umovanja. Ovakva usporedba mi je baš ok. :)
Post Reply