Poplave u cijeloj BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

kamen spoticanja

#9751 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kamen spoticanja » 25/05/2014 22:52

Procjena je (doduse nesluzbena) da je u petak na sergijama poslije dzume namaza u oko 96 hiljada dzamija sakupljeno oko 100 miliona eura kao pomoc BiH nakon katastrofalnih poplava

bingov buraz

#9752 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by bingov buraz » 25/05/2014 22:54

kamen spoticanja wrote:Procjena je (doduse nesluzbena) da je u petak na sergijama poslije dzume namaza u oko 96 hiljada dzamija sakupljeno oko 100 miliona eura kao pomoc BiH nakon katastrofalnih poplava
ugradjuju li se tamo efendije :D

svaka cast Turska

madner

#9753 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by madner » 25/05/2014 22:55

Rekao bih vise prognoza:
po dzamiji 1000 eurica.

Ima li neka procjena koliko % Turaka ide na dzumu?

kamen spoticanja

#9754 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kamen spoticanja » 25/05/2014 22:59

madner wrote:Rekao bih vise prognoza:
po dzamiji 1000 eurica.

Turci imaju tu kulturu sergijanja nakon dzuma namaza u vanrednim situacijama. ..
Mene ne cudi cifra

madner

#9755 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by madner » 25/05/2014 23:02

Pa ne cudi ni mene, lako je skupiti cifru kada je masa tu.

Skontaj koliko miliona ljudi ide na dzumu tamo, manje od 10 eurica po glaFi.

kamen spoticanja

#9756 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by kamen spoticanja » 25/05/2014 23:04

madner wrote:Pa ne cudi ni mene, lako je skupiti cifru kada je masa tu.

Sad je samo kljucno da lovu na teren plasiraju oni preko Tike ili nekih drugih agencija
Inace ...

smjesko071

#9757 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by smjesko071 » 25/05/2014 23:07

po dzamiji 1000 eurica.

30 miliona

Googlerica

#9758 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Googlerica » 25/05/2014 23:12

HR <3 :-D

http://www.sibenik.in/sibenik/foto-and- ... 23361.html

PIŠE: Nikolina Karan • KATEGORIJA: Šibenik
Kad samo jedan status promijeni ne samo jednom čoviku bar tri dana života. Sve se odvilo brzinski, munja je mačji kašalj za nas. U samo dva dana, uz pomoć par prijatelja i masu Šibenčana, natovarili smo dva kombija puna stvari za pomoć nastradilima od poplava u Bosni i Hercegovini. Prvi plan je bila Slavonija, ali onda smo primili poziv za pomoć ljudima u Doboju i Maglaju. Kontaktirala nas je prijateljica iz Sarajeva i rekla da im je stanje katastrofalno, da je svaka pomoć prijeko potrebna. Tako smo se odlučili da će naša mala, ali vrijedna pomoć ići put Bosne.

Oglasili smo se priko Facebooka, zvali sve kontakte iz mobitela, žicali sve šta se nažicat može, i ljudi su se odazvali dok si reka keks. Štacija je bila u šišaoni koja se svake sekunde punila i punila, a mi smo sortirali, pakirali, popisivali, rješavali papire… Bilo je napeto.

Petak, osam sati navečer i sve je spremno, papiri pečatirani, mi krepani i već nenaspavani, brzinski tuš i put pod noge. Da ne bi sve teklo po planu, odma čim smo stupili na autoput, ostali smo bez jednog kombija, puka nam remen. Na zaustavnoj traci pritumbaj najviše šta možeš u drugi kombi i nastavljamo dalje. Jedan kombi i njih dvojica se vraćaju doma, a nas troje idemo dalje, i ne sluteći šta nas sve čeka putem.

Hrvatska granica nam je oduzela nekih 3-4 sata vrimena, jer smo bili prvi koji su na taj način prenosili pomoć, pa je papirologija, a i smotanost nekih službenika, tekce potrajalo. Al nervozi nije bilo mjesta, ovdje je cilj bija itekako bitniji. Bosanska je bila brža i sve je na kraju bilo ok, a uspješni dolazak smo proslavili Jelenom i ćevapima. Kratki odmor i put pod noge. Cilj – Doboj i Maglaj. Čeka nas naša prijateljica Azra i krećemo. Ono šta nas čeka je kataklizma.

Filmski scenarij. Mi obilazimo ona zabačenija mista, mista u kojijma su ljudi zaboravljeni. Kuće oštećene od poplava, ulice preplavljene blatom, smećem, ljudi ispaćeni, nesretni i strah im je jedino šta im se vidi u očima. Otvaramo kombi i u sekundi se stvorila rijeka ljudi.

Gladni, žedni i željni. Grabe sve, sve žele. Ono šta im najviše triba su gumene čizme, hrana i higijenske potrepštine. Trudimo se sve ravnomjerno podijeliti.

Obišli smo tako par ulica i posjetili ljude kojima je stvarno došao kraj svijeta. Kašice i pelene za bebe su nestale u sekundi, roba im i nije baš toliko potrebna, osim obuće, njih tribaju, svih brojeva.

Samo zamislite scenu u kojoj su vam ostali samo zidovi vaše kuće, prozori i vrata, ali oštećeni, sve ovo drugo vam je ispred kuće na hrpi i to morate zapaliti, više ništa nemate. Ali i dalje ste tamo, sanirate šta možete, oko vas samo vlaga, zemlja, smeće, strvine, smrad i prljavština, ali vi ste i dalje tu. I tako već danima. Ja vidim katastrofu i bolest, ja vidim kraj za te ljude, ne vidim svitlo na kraju tunela, jednostavno ne vidim. To je sirotinja koja ni prije nije imala, a pogotovo ne sad. I njih je takvih tisuće i tisuće.

Njima triba pomoć, ne smijemo stati sada, moramo ustrajati i dalje i nastojati im pomoći da opstanu. Ne smijemo stati ni pod razno. Zato vas molim da ne posustajete, da se ne zasitite u pomaganju onima koji nas još uvik tribaju, i tribat će nas još neko vrime. Ja neću prestat a nadam se da ćete i vi biti uz mene. I shvatite jednu stvar, protiv prirode se ne može i zato je čuvajte šta više možete, pazite je i mazite. Ne znam uzrok ovoj katastrofi, ali Azra je dobro rekla...Previše smo se mi badali u ovu rijeku, poremetili smo joj tok kopanjem i raskopavanjem, krali smo od nje i remetili joj tok, i čini se meni da je njoj to dosadilo. Moram se s njom složit, a složili biste se i vi da ste se teke provozali kraj te rijeke i vidili sve ono šta je napravila. Snažna je ta rijeka...

Kombi s tonom ipo potrepština, nas troje i razvaljena Bosna, mogla bi se to nazvat avantura života, jer stvarno nam se u tih 36 sati života svašta izdogađalo.

Bilo je trenutaka kad su nam oči bile pune suza, kad smo od šoka zamukli a i trenutaka u kojima smo se cerečili do bola. Čak smo vidili i babu Vangu, haha.

Jutros u 5 smo stigli doma. Legla sam i zaspala. I spremna sam za dalje. Hvala vam svima koji ste pomogli, divni ste ljudi, divni prijatelji. Za kraj ću vam napisat popis naosnovnijih i najpotrebnijih stvari, pa kad vam god padne napamet i kad god budete u mogućnosti, spakirajte jedan takav paketić i javite mi se, jer ovo je borba koja će trajati, a ne smijemo je izgubiti.

GUMENE ČIZME!!!

LOPATE

BILO KAKVA SREDSTVA ZA DEZINFEKCIJU - MARAMICE ZA DEZINFEKCIJU, DOMESTOSI, VARIKINA, PITURA, VAPNO

HIGIJENSKA SREDSTVA - VLAŽNE MARAMICE, ČETKICE ZA ZUBE, PASTE, SAPUNI, ULOŠCI, PELENE (ZA DJECU I ODRASLE)

OD ROBE, NAJVIŠE - DONJE RUBLJE I ČARAPE!

LIJEKOVI - PROTIV PROLJEVA, SVRABA, ŠUGE, UŠIJU, TABLETE ZA PROČIŠĆAVANJE VODE I SL.

ZA DJECU - BOČICE, DUDE

OD HRANE - BILO ŠTA KONZERVIRANO I HRANE ZA DJECU

OD OSTALIH STVARI - ŠIBICE, SVIJEĆE, PLINSKE ILI BATERIJSKE LAMPE, BATERIJE

madner

#9759 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by madner » 25/05/2014 23:13

kamen spoticanja wrote:
madner wrote:Pa ne cudi ni mene, lako je skupiti cifru kada je masa tu.

Sad je samo kljucno da lovu na teren plasiraju oni preko Tike ili nekih drugih agencija
Inace ...
Sto jest jest, znatno manje njihovi politicari kradu od nasih. Ostane i vise od pola. :D

dobojlija81

#9760 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dobojlija81 » 26/05/2014 00:01

kamen spoticanja wrote:Procjena je (doduse nesluzbena) da je u petak na sergijama poslije dzume namaza u oko 96 hiljada dzamija sakupljeno oko 100 miliona eura kao pomoc BiH nakon katastrofalnih poplava
Aaaaa pa zato se "ovo" počelo zahvaljivat :D

http://www.6yka.com/novost/56951/dodik- ... -poplavama

vatrogasac

#9761 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by vatrogasac » 26/05/2014 00:30

dobojlija81 wrote:

Izvisio kod Rusa pa nije u prilici da bira.

hrastov žižak

#9762 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by hrastov žižak » 26/05/2014 00:33

dobojlija81 wrote:

joj da je video da mu vidim facu :D

vatrogasac

#9763 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by vatrogasac » 26/05/2014 00:45

Eh....et..
Dva od sedamnaest kamiona konvoja humanitarne pomoći koju su Medžlis islamske zajednice, Merhamet i Crveni križ Ključa donirali ugroženim stanovnicima Željeznog polja, Topčić Polja, Begovog Hana i Bistričaka, zbog salonskog pristupa ovom poslu Kriznog štaba općine Zenica, istovareni su u garaži Zaima Mešinovića i na livadi na ulazu u Omladinsko naselje u Nemili.

http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... -na-livadi

topemax

#9764 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by topemax » 26/05/2014 00:54

Kažu da ako ne ostane zapisano nije se niti dogodilo....

Danas je 25.05.2014 grupa građana iz mjeta Rušččice pokraj Slavonskog Broda,R.Hrvatska dostavila pomoć profesionalnoj vatrogasnoj jedinici "Maglaj" iz Maglaja i istu predala osobi Abudu Memiševiću iz Maglaja.

Naime ,godinama idemo na rafting na rijeku Krivaju i tu smo upoznali Abuda sa kojima smo ostvarili prijateljski odnos...
Kada smo čuli da je Maglaj poplavljen nismo odmah mogli kontaktrati Abuda zbog problema sa vezama nego smo se čuli tek nakon 5 dana i tada od istoga čuli da mu je Bosna odnijela stan ,a zgradu srušila do temelja.
Na naš upit kako da mu osobno pomognemo isti se zahvalio i odbio je,ali je zatražio pomoć ali ne za sebe nego za čitav grad Maglaj u vidu da mu se dostavi građevinski alat i to lopate,gumene čizme,rukavice ,maske ,građevinska kolica.

I tako je krenulo i u tri dana napunili smo kombi i još jedno manje dostavno vozilo sa 220 lopata,250 pari čizama,5000 jednokratnih maski i 3900 raznih gumenih rukavica ,7 građevinskih kolica i još dosta drugih stvari....

Ovo je bio najlakši dio posla ,a uslijedili su puno veći problemi kako sve to dostaviti preko granice u BIH jer smo unišli u kategoriju humanitarne međunarodne pomoći i morali smo proći redovnu carinsku proceduru....
Budući da smo mi grupa prijatelja nas dvadesetak u svojstvu fizičkih osoba jako teško smo nabavili potrebnu dokumentaciju da bi sve bilo regularno plus što je danas nedjelja i nakon ulaska u Bosanskom Brodu i uvođenja u špeditersku proceduru imali smo problema sa pregledom i carinjenjem robe jer nedjeljom carinski terminali i špediterske agencije ne rade......nekako smo ipak sve to riješili i dostavljenu pomoć uvezli u grad Maglaj gdje smo svi ostali zatečeni onim što smo vidjeli...

Samo napomena ,mjesto Ruščica je pokraj Slavonskog Broda uz samu rijeku Savu i samo je bilo u velikoj opasnosti i pod preventivnom evakuacijom stanovništva zbog velike opasnosti od poplava i sad kad smo se vratlili svojim kućama uvidjamo koliko smo sretni jer smo se izvukli.

Pozdrav svim ugroženima poplavama u Bih i ljudi izdržite.

http://www.sbplus.hr/zivot/udruge_grada ... aglaj.aspx
Last edited by topemax on 26/05/2014 01:04, edited 1 time in total.

radostan dan

#9765 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by radostan dan » 26/05/2014 01:02

Image

BIJELJINA - To je pecaroš!
Iskusni ribolovac Zlatko Tomić (54) iz Bijeljine, koji je postao čuven kad je tokom najžešćih poplava koje su pogodile njegovu zemlju, ali i čitav region, uspeo da uhvati ogromnu, 39 kilograma tešku, zlatnu ribu, rekao je u ekskluzivnoj izjavi za Kurir da ga je ona, kao i čitavu njegovu porodicu i komšije, u najtežim trenucima spasla gladi. Prema njegovim rečima, nekoliko dana u potopljenoj Bijeljini život je bio paralisan jer nije bilo struje, vode, ali ni hrane.

Podelio sa komšijama

- Taj tolstolobik nas je spasao gladi. Ribu sam, teška srca, morao da očistim, a podelio sam je s komšijama na ravne časti - kaže za Kurir taj nezaposleni meštanin Bijeljine.
Prema njegovim rečima, čudom se čudio kad je ispred njega u potopljenoj Ulici Branka Miljkovića prošlog petka iz vode bukvalno iskočila ogromna riba. I to zlatna. Međutim, korpulentni Zlatko, koji je s porodicom iz rodne Tuzle izbegao u Bijeljinu, nije se dao iznenaditi. Jakim rukama ju je ščepao i uspeo da je savlada.

- Duže od četiri decenije bavim se ribolovom, ali je sudbina htela da baš u vreme ovog neviđenog potopa ulovim najveću ribu u karijeri. I to bez pecaljke jer sam još u mladosti golim rukama hvatao rakove i ribe - priča on.

Na pitanje da li mu je, u skladu sa zavidnim gabaritom, riba ispunila tri ili 333 želje, skromni Zlatko je odgovorio da je, ipak, imao samo jednu.
- Želim da se napaćeni ljudi širom Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske što pre oporave od posledica razarajućih poplava. Izgleda da se moja želja brzo ispunjava jer je haotična situacija počela polako da se stabilizuje - ističe on.

Voda se povlači

Kako kaže, u centru Bijeljine voda je tokom najgorih dana bila dublja od pola metra.
- U pojedinim delovima grada kuće su padale kao kule od karata. Nakon nenadano ulovljene ribe voda je počela da se povlači. Nadam se da ćemo uz pomoć naše dijaspore i ljudi dobre volje iz svih krajeva sveta uspeti da se izborimo s posledicama ove kataklizme - kaže Zlatko. Inače, pretpostavlja se da riba potiče iz obližnje šljunkare i da se na neobjašnjiv način tokom poplava našla usred grada.
Last edited by radostan dan on 26/05/2014 01:02, edited 1 time in total.

snaga_znanja

#9766 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by snaga_znanja » 26/05/2014 01:02

Ovaj Enes Drapić iz Bistričaka malo laže, a ovi iz Kolića malo više. :izet:

Priča o 300 seljana koji spavaju pod šatorima... :-)

Haman neko nije ujagmio u ratu pa bi sad...

pirmin

#9767 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by pirmin » 26/05/2014 06:49

kamen spoticanja wrote:
po dzamiji 1000 eurica.

Turci imaju tu kulturu sergijanja nakon dzuma namaza u vanrednim situacijama. ..
Mene ne cudi cifra
Mashallah, biće muftijanja...

Image

eluna

#9768 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by eluna » 26/05/2014 08:17

eno i makedonija - skoplje ....ajoooojjjjjjjjj ima li informacija :(

jon_jovi

#9769 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jon_jovi » 26/05/2014 10:13

A tek ona silna pomoć od RS-a za federaciju

walter_071

#9770 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by walter_071 » 26/05/2014 10:13

Može li me neko uputiti kada se organizuju volonterske akcije. Ima nas četvorica iz firme koji bi išli.

Ned071

#9771 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ned071 » 26/05/2014 12:21

nekako ne mogu dopustit da ostane u meni, a ako administracija misli da nije primjereno, neka izbrise. ovdje su na ovom forumu ljudi puno pomogli pa moram reci jedno veliko HVALA
hvala ljudima koje sam sretao posljednjih dana. Ljudima koji su blago ove zemlje.
Hvala Ajdinu iz Begovog Hana, rudarima iz Ugljevika, radnicima TE Ugljevik, hvala momcima i djevojkama iz firmi Sanofi Aventis i Farmavita (nasli su za sat vremena lijek i dostavili ga besplatno iako je u normalnim okolnostima nemoguce bez recepta), Hvala Mersidu, vozacu koji je ovih dana prosao milion kilometara raznoseci pomoc, hvala stanovnicima Begovog Hana, hvala pilotima Hrvatske vojske i hvala pilotima OS BiH, hvala momcima i curama iz udruzenja Komsiluk (Adeli, Ivani i ostalima)...
hvala veliko jos mnogima kojima nisam zapamtio ime a valjali su. HVALA, veliki ste ljudi i nek vam Bog da sto zazelite u zivotu

Brkooo

#9772 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Brkooo » 26/05/2014 12:24

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

sha_ba

#9773 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by sha_ba » 26/05/2014 12:24

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#9774 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone » 26/05/2014 12:40

Tyke

#9775 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Tyke » 26/05/2014 12:45

Nad Tuzlom se nadvili crni oblaci, grmljavina... samo se nadam da ce se brzo razici, kao i prethodnih dana... ne moze insan biti rahat nikako... :(

Post Reply