Popis stanovnistva - i, sta onda?

Locked
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Dozer »

Znam da je ova tema vec bila nekada ranije, ali da je ne ozivljavamo nakon toliko vremena, evo nova.

Znamo da je popis stanovnistva, domacinstava i stanova nesto sto se mora uraditi kako bi se ostalo u okvirima civilizovanog svijeta, ali i kako bi se konacno stekao uvid u stvarno stanje u BiH po ovim pitanjima.
Medjutim, ko god ovaj popis shvata olako, kao nesto sto je, eto, puka formalnost, taj se debelo vara. U BH kontekstu ovaj popis je nesto sto i te kako moze promijeniti stanje po pitanju etno-nacionalnih konstelacija, a ta promjena cak moze biti krucijalna i konacna za narednih 30-40-50 godina.

Ko je pratio Tihica i njegovu izjavu o ovome, i ako je pazljivo i svjesno to cuo/procitao, onda nije mogao ne vidjeti da Tihic ni jednog momenta nije upotrijebio rijec "nacionalni", nego "etnicki". Indikativno, zar ne? A zasto je ovo ovako, to bi trebalo da razumije svako ko razumije razliku izmedju nacionalnog i etnickog. Znam, sad ce neki reci "evo ga opet, nacionalnost, etnija, bla, bla...", a ko god to kaze, onda nije vrijedan ni jedne jedine rijeci da mu se bilo sta dalje i pojasnjava.

Image

E sad, na koji nacin se kroz popis moze uvesti promjena etno-nacionalnog ludila koje vlada vec 20 ogodina?
Vrlo je jednostavno. Posto ce se na popisu vrsiti i upisivanje po etnickim, odnosno nacionalnim "opredjeljenjima" (namjerno je ovo pod navodnicima), postojeci nacionalisti na vlasti, a ja ih ipak radije nazivam etnicarima, u velikom su strahu od toga da bi se tu moglo desiti da ljudi u polje "nacionalnost" upisu ono sto se etnicarima nikako ne bi svidjelo, a to je - BiH ili bosanskohercegovacka. Zato se sada polako pocinje baratati vise izrazima "etnicki", nego "nacionalni", kako bi se gradjani podsvjesno indoktrinirali i pripremili na "ispravan" upis kada za to dodje momenat.

Da budemo nacisto, upis "BiH" u polje "nacionalnost" je i jedino ispravno za sve one koji su rodjeni u BiH.
Ne znam da li ce na tim listicima, ili kako to vec bude islo, biti i polje "etnicka pripadnost / narodnost" (u sta ja cisto sumnjam), ali ako bi bila oba polja, tada bismo svi u polje "nacionalnost" trebali upisati - "BiH", a u polje "etnija" ili "narodnost" - Bosnjak, Srbin, Hrvat, Rom, Jevrej, itd., ko vec sta jeste.

Sta bi se postiglo, ili ne bi, ovakvim definicijama/upisima?
Postiglo bi se puno toga!
Prvo, svim ovim etnicarima na vlasti, na svim stranama, konacno bi se iz ruku, ali i iz usta, izbile kvalifikacije BH naroda kao "nacija", a time i stvaranje preduslova za manipulacije po ovom osnovu.
Drugo, ako bi se preko 51% BH gradjana, bez obzira na narodnost, upisalo kao nacionalni Bosanci i Hercegovci, niko vise nikada ne bi mogao reci da Bosna i Hercegovina nije drzava svih njenih gradjana, da ne postoji kao drzava, da nema svoju naciju ili da nije gradjanska.
Trece, time bi se automatski stvorili uslovi za brze promjene Ustava, jer koliko god se tada neko upinjao da svima nama "objasni" da su samo Srbi, Hrvati i Bosnjaci "nacije" koje mogu ovo i ono, to vise jednostavno ne bi pilo vode jer bi se te tri kategorije izbacile iz konteksta u kojem se ekskluzivno navode kao nacije u okviru BiH, posto bi tada i zvanicno i konacno volja naroda bila da je bosanskohercegovacka nacija jedina relevantna, a da su Srbi, Hrvati i Bosnjaci u okviru BiH samo narodi ili etnije koje, zajedno sa svima ostalima, tvore BH naciju.
Cetvrto, etnicari na vlasti bi od tog momenta poceli ubrzano da padaju posto bi bili stvoreni uslovi za to, kao i za uvodjenje pravih demokratskih vrijednosti.
Peto, tada bi se bez problema moglo "udariti" i na entitetska glasanja, a samim tim bi se moglo krenuti i na uvodjenje principa "1 covjek, 1 glas", kako je i u svim drugim civilizovanim zemljama svijeta.

Ukratko, ovakvim potezom bi BH gradjani sami sebi potpisali napredak u svakom pogledu, i to dugorocni, kao i nestanak etno-nacionalista sa vlasti, i to opet dugorocni.

E sad... ono sto je potrebno uraditi kao bi se BH gradjani na neki nacin privolili da urade ovako nesto jeste da ih se bukvalno ubijedi u cinjenicno stanje po pitanju etnija/narodnosti, odnosno da im se do popisa objasni da upisom "BiH" kao svoje nacionalnosti niko od njih niti moze, niti ce izgubiti svoju etnicku/narodnu pripadnost, kao ni religijsku, podrazumijevano.
Ostaje pitanje - da li je ovakvo nesto uopste moguce i da li uopste postoji neka snaga koja bi sprovela ovo "edukovanje"... Da postoji pametna politicka opcija ovdje, automatski bi ovo prihvatila kao svoju osnovnu aktivnost i ulozila sve sto moze u ovo...
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#2 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by žulijan asanž »

Dozer wrote:Drugo, ako bi se preko 51% BH gradjana, bez obzira na narodnost, upisalo kao nacionalni Bosanci i Hercegovci...
mislim fakat si zagriz'o a ne možeš sažvakat... :D

na stranu što bih ja iskreno, svim srcem želio da to bude tako kako ti želiš, moja prognoza je da će se ova kategorija (nacionalni Bosanci i Hercegovci) mjeriti tek u promilima.....

al iz tvojih usta u bozje usi :)
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#3 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

žulijan asanž wrote:
Dozer wrote:Drugo, ako bi se preko 51% BH gradjana, bez obzira na narodnost, upisalo kao nacionalni Bosanci i Hercegovci...
mislim fakat si zagriz'o a ne možeš sažvakat... :D

na stranu što bih ja iskreno, svim srcem želio da to bude tako kako ti želiš, moja prognoza je da će se ova kategorija (nacionalni Bosanci i Hercegovci) mjeriti tek u promilima.....

al iz tvojih usta u bozje usi :)
bogaaam ja cu ako ikad i bude popisa,samo ko Bosanac i nikako drugojacije,sta ja mogu sto ovi brkaju pojmove...
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#4 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by azurna_obala »

Ja se nadam poslu kada bude popis :D .....
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#5 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by karanana »

ja stvarno ne znam sta su ovi iz sda toliko i odugovlacili kad se znalo da ce kad-tad popus(t)iti.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Dozer »

Da, slazem se ja s tobom Asanz, ali upravo zato i navodim na koji nacin se to moze promijeniti. Ne zaboravimo da etnicari filuju mozgove ljudi vec 20 godina, trujuci ih nebulozama i neistinama, sve s ciljem ostanka na vlasti koja i jeste bazirana na etnickim premisama.

Radi toga ljudi jednostavno ne razumiju sta je sta, sta je uslovljeno cime ili nije.
Nebrojeno puta sam do sada vidio ljude kako popunjavaju neki formular na kojem se nalaze polja "Narodnost" i "Nacionalnost", i kako tupim pogledom gledaju u ta dva polja i ne znaju sta gdje da upisu, a onda, u tom neznanju, u oba upisu svoju narodnost, tj. etnicku pripadnost. I, naravno, naprave kardinalnu gresku. Ne pravopisnu, nego sustinsku po sebe same, jer takvim upisom sami sebi dugorocno potpisuju stagnaciju i daju direktnu dozvolu etnicarima da ih jasu do besvijesti. I to bez kondoma...

E, to treba objasniti ljudima. A kada ljudi znaju sta je sta, sta i koliko to nesto utice ili ne na nesto drugo, e tek tada mozemo pricati o stvarnoj volji naroda.
Ovako, dok je preko 80% ljudi u ovoj zemlji neobrazovano o ovim stvarima, mi ne mozemo ni imati bilo kakav progres, jer narod iskazuje teledirigovanu volju sacice vlastodrzaca...
Last edited by Dozer on 02/02/2012 12:58, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#7 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

karanana wrote:ja stvarno ne znam sta su ovi iz sda toliko i odugovlacili kad se znalo da ce kad-tad popus(t)iti.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
karanana ćojk od malo rijeci, al mnooogo erotike :lol: :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#8 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Dozer »

Nemojte me pogresno shvatiti, ali sama zajebancija o ovome pokazuje da se bas i nije svjesno o cemu se prica. A kada se nije svjesno teme, sadrzaja i momentuma, tada se prave greske koje imaju dugorocne posljedice.

Ovakva greska je napravljena '90 samim formiranjem etnickih stranaka i priklanjanja ljudi takvim opcijama. Sta je bilo nedugo zatim znamo svi. Kao sto znamo i sta je i kako je danas...
Zato, zamolicu one koji nemaju sta pametno da kazu, da bar sute... bar ce "izgledati" pametnije...bez uvrede bilo kome.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#9 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Mr.Penguin »

žulijan asanž wrote:
Dozer wrote:Drugo, ako bi se preko 51% BH gradjana, bez obzira na narodnost, upisalo kao nacionalni Bosanci i Hercegovci...
mislim fakat si zagriz'o a ne možeš sažvakat... :D

na stranu što bih ja iskreno, svim srcem želio da to bude tako kako ti želiš, moja prognoza je da će se ova kategorija (nacionalni Bosanci i Hercegovci) mjeriti tek u promilima.....

al iz tvojih usta u bozje usi :)
Ja cu se potpisati kao Bosanac i Hercegovac, kao sto sam i do sada radio.
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#10 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

ma ja ba,nema greske,u tri ujutro nacija bosanska, u 6 na granici nacija bosanska,
rucak nacija bosanska,na popisu bosanska,ko papagaj... :dance:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10963
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#11 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Prpa.ba »

karanana wrote:ja stvarno ne znam sta su ovi iz sda toliko i odugovlacili kad se znalo da ce kad-tad popus(t)iti.
Odugovlacilo se zbog dnevne politike, a (zgodna) nuspojava je smanjenje broja onih koji se osjecaju Jugoslovenima, Bosancima, Hercegovcima, Muslimanima, Marsovcima itd. te njihova asimilacija u Bosnjake. :D
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#12 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

sta bi ono ocel bit opcija bosanac...il ostali???
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#13 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by palermo »

Dozer wrote:..

.
Nejasna mi je jedna stvar, da li če u popisu postojati posebna stavka nacionalnost, a posebna etnička pripadnost. Ako će, onda ovo tvoje ima smisla. Čak mislim da bi se bez većih problema moglo i uraditi. Ako neće, ako će postojati samo rubrika nacionalnost, onda bojim se da tvoj prijedlog, uz svo poštovanje dobre namjere, nosi i previše opasnosti.

Ako sam nešto pogrešno razumio, ispravi me slobodno.

kad već uzeh da pišem, od enormne važnosti će biti obezbjeđenje regularnosti popisa......bojim se da bi se mogli suočiti sa činjenicom da rezultati budu takvi da im svi (ili neki) budu osporavali validnost.
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#14 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by alibegoa »

Ova ideja upisivanja BIH, whatever, je kao i Jugosloven na predhodnom popisu, samo na štetu Bošnjaka da nam se još smanji broj, jer očito rat nije bio dovoljan. Ko nije svjestan kako će se upisivati svi Srbi i Hrvati, taj je lud.

Ali polje religija, to je već nešto drugo, JEDI.
nihil_
Posts: 1334
Joined: 20/12/2011 14:36

#15 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by nihil_ »

Ja cu se prijaviti kao bosanac il necu nikako, il makar ko ostali...
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#16 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by stari grad Visegrad »

Ovaj popis je samo potreba Entitu Republika Srpska da ima cim da mase pred inostranim zvanicnicima.
Ovaj popis uokviruje genocidnu tvorevinu i pokazace koliko je bosnjaka ubijeno i istrebljeno.
Takodje ce pokazati koliko je srba odselilo iz Entietat FBiH i sumski entitet.

Ovaj popis ne sadrzi broj zakopanih bosnjackih civila niti broj kojima se traga vise ne zna.
veliki minus - za usvajanje ovog Zakona. Da vas je sram sto ste izglasali ovaj zakon, da ih sram sto poklase i pobiste a sad da zapisu koliko je jes preostalo za klanja.
Neka je na savjesti svima vama vladarima naroda SDA; SDP, HDZ, HDZ 1990, SNSD, SDS.
Gonite se tamo gdje vam je mjesto na smece istroje!!!

Nacia Bosnaca i Herceovac vise ne postoji zahvaljujuci ovim smradovima koji svi podrzavaju cetnicku politiku.
Last edited by stari grad Visegrad on 02/02/2012 13:20, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#17 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Dozer »

Hm...upravo u tome i lezi najveca laz postojecih vlasti - nacionalnost nije stvar licnog izbora, kako nam etnicari tupe vec godinama, nego je to pravno-politicka kategorija koja se stice u zavisnosti od drugih zakonsko-pravnih stvari.

Ovo sam rekao vec nebrojeno puta, ali nije zgoreg i ponoviti - nacionalnost se ne bira i ne osjeca. Nacionalnost je usko i direktno vezana za drzavu i drzavnost. Nemoguce je samo tako odabrati svoju nacionalnost, tipa, "e, od sutra cu biti Madjar". To bas i ne ide tako...
Moze se svako upisati ovako ili onako, po zeljama, ali taj upis nema nikakvu formalnu, pravnu i zakonsku tezinu bilo gdje, jer da bi se dokazala nacionalna pripadnost, potrebno je posjedovati i potvrdu o drzavljanstvu, zar ne?
Ja ne poznajem nikoga, a i ne znam ni za jedan slucaj gdje neko ima potvrdu o Bosnjackom drzavljanstvu, a samim tim i pripadnost Bosnjackoj naciji. Srbi i Hrvati u BiH su u drugacijoj situaciji jer imaju dvojna drzavljanstva (ko ima), pa se na osnovu toga mogu i nacionalno izjasniti kao Srbi ili Hrvati.
Medjutim, ovakvo izjasnjavanje u okviru BiH, da je sve po pravilima i normalno, imalo bi i svoje konsekvence - ako je neko rodjen u BiH, prijavljen u BiH i zivi u BiH, a nacionalno se izjasnjava kao Srbin ili Hrvat, i pri tome ima dvojno drzavljanstvo, tada bi te osobe automatski trebale potpasti u kategoriju "nacionalne manjine".

Drugim rijecima - nema drzave, nema ni nacionalnosti.
Last edited by Dozer on 02/02/2012 13:22, edited 2 times in total.
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#18 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

to je stvar pitanja drustveog uredjenja,koncepta, buducnosti, zdrave pameti...bez obzira kome se smanjuje a kome povecava broj...
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#19 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by stari grad Visegrad »

Dozer wrote:Hm...upravo u tome i lezi najveca laz postojecih vlasti - nacionalnost nije stvar licnog izbora, kao nam etnicari tupe vec godinama, nego je to pravno-politicka kategorija koja se stice u zavisnosti od drugih zakonsko-pravnih stvari.

Ovo sam rekao vec nebrojeno puta, ali nije zgoreg i ponoviti - nacionalnost se ne bira i ne osjeca. Nacionalnost je usko i direktno vezana za drzavu i drzavnost. Nemoguce je samo tako odabrati svoju nacionalnost, tipa, "e, od sutra cu biti Madjar". To bas i ne ide tako...
Moze se svako upisati ovako ili onako, po zeljama, ali taj upis nema nikakvu formalnu, pravnu i zakonsku tezinu bilo gdje, jer da bi se dokazala nacionalna pripadnost, potrebno je posjedovati i potvrdu o drzavljanstvu, zar ne?
Ja ne poznajem nikoga, a i ne znam ni za jedan slucaj gdje neko ima potvrdu o Bosnjackom drzavljanstvu, a samim tim i pripadnost Bosnjackoj naciji. Srbi i Hrvati u BiH su u drugacijoj situaciji jer imaju dvojna drzavljanstva, pa se na osnovu toga mogu i nacionalno izjasniti kao Srbi ili Hrvati.
Medjutim, ovakvo izjasnjavanje u okviru BiH, da je sve po pravilima i normalno, imalo bi i svoje konsekvence - ako je neko rodjen u BiH, prijavljen u BiH i zivi u BiH, a nacionalno se izjasnjava kao Srbin ili Hrvat, i pri tome ima dvojno drzavljanstvo, tada bi te osobe automatski trebale potpasti u kategoriju "nacionalne manjine".

Drugim rijecima - nema drzave, nema ni nacionalnosti.

Ja to tupim vec 5 godina, ali niko od intelktualaca ne zeli da se uzbudjuje.
U novom zakona o pipisu toga nema. Zavrsena prica.
Last edited by stari grad Visegrad on 02/02/2012 13:23, edited 1 time in total.
User avatar
ljiljan89
Posts: 302
Joined: 30/09/2011 01:14

#20 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by ljiljan89 »

alibegoa wrote:Ova ideja upisivanja BIH, whatever, je kao i Jugosloven na predhodnom popisu, samo na štetu Bošnjaka da nam se još smanji broj, jer očito rat nije bio dovoljan. Ko nije svjestan kako će se upisivati svi Srbi i Hrvati, taj je lud.

Ali polje religija, to je već nešto drugo, JEDI.
:thumbup: ili se trebamo svi upisivati kao bosanci ili kao bosnjaci

ovako se dijelimo na 2
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#21 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by stari grad Visegrad »

ljiljan89 wrote:
alibegoa wrote:Ova ideja upisivanja BIH, whatever, je kao i Jugosloven na predhodnom popisu, samo na štetu Bošnjaka da nam se još smanji broj, jer očito rat nije bio dovoljan. Ko nije svjestan kako će se upisivati svi Srbi i Hrvati, taj je lud.

Ali polje religija, to je već nešto drugo, JEDI.
:thumbup: ili se trebamo svi upisivati kao bosanci ili kao bosnjaci

ovako se dijelimo na 2
TACNO!
ali pamet u glavu, ne cemo se dijeliti na 2. Trebamo odluciti sta svi da upisemo. Sto nas je vise u jednoj grupi to bolje, a 2 grupe je katastrofa.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#22 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by Dozer »

Ovdje se ne radi samo o Bosnjacima...ne znam zasto ste se zalijepili samo za Bosnjake...

Ovdje treba edukovati SVE BH gradjane, ne smao Bosnjake, jer ni BH Srbi ni BH Hrvati ne razumiju da upisom "BiH" u polje nacionalnost ne gube svoj etnicki identitet. Niti ga mogu izgubiti...to su budalastine i jos jedna od ogromnih lazi etnicara...

Ali, hajde, kad vec hocete tako onda bi svi Bosnjaci u polje "nacionalnost" trebali upisati "BiH". Time bi osigurali medjunarodni legitimitet o postojanju BH nacije.
Last edited by Dozer on 02/02/2012 13:27, edited 1 time in total.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#23 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by stari grad Visegrad »

Lijepi Hare niakd nije i ne bi pristao na ovakav Zakon o pipisu.
sumirprimus
Posts: 81468
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#24 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by sumirprimus »

znaci definitivno ko BOSANCI!!!! BILO BI NAS najvise,a i zajedno smo najaci... :)
jer ima bosanaca i hrvata i srba ne zaboravite to...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#25 Re: Popis stanovnistva - i, sta onda?

Post by HAVANA »

:bih:
Locked