Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#1 Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by Salah ad-Din »

Je li neko imao iskustva sa prijavljivanjem na konkurs u javne ustanove i stalnim poništavanjem istog zbog nekih banalnih razloga?

Primjer:

Osoba A završen fakultet u Travniku, bachelor, već radi na tom radnom mjestu (upitno kako), član asocijacije SDA :D

Objavljuje se javni poziv za to radno mjesto.

Osoba B magistar, državni fakultet, boračka populacija, radno iskustvo itd.

Konkurs se poništava i objavljuje novi, naravno svi moraju opet predati dokumentaciju i ako je njihova greška, napravili grešku u javnom pozivu. Osoba B dobija obavjest o poništenom konkursu poštom, naravno obavjest dolazi zadnji dan isteka tog novog konkursa, osoba B odlazi uzima papire u novu kovertu s novom prijavom i istu papirologiju opet predaje.

Konkurs opet poništen, opet sve jovo nanovo. Koji je fazon, da li se nadaju da će osoba B odustati? Da li kupuje vrijeme dok osoba A ne skupi radni staž? Jel zna neko caku.
kuli1961
Posts: 2367
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#2 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by kuli1961 »

Cest je slucaj ponistenja konkursa, sto ukazuje na "igranku".
Nisam siguran u kojoj zakonskoj materiji se nalazi uredjeno pitanje raspisivanja konkursa i uslova za ponistenje.
Zato mislim da bi trebalo upotrijebiti jednostavnu logiku: raspise se konkurs za to i to radno mjesto, objave trazeni uslovi-a ti konkretni uslovi moraju odgovarati uslovima iz akta o sistematizaciji radnih mjesta (obrazovanje, radno iskustvo, druga normirana znanja itd itd).
Ukoliko je konkurs saglasan aktu o sistematizaicji, on je za sada valjan. Ali ako uslovi konkursa nisu saglasni aktu o sist., to moze biti osnov za ponistenje.
Moguća je situacija da se niko ne prijavi ili da niko od prijavljenih kandidata ne ispunjava trazene uslove.
I tada moze doci do ponistenja konkursa i raspisivanja novog.
No, ukoliko je zadovoljen uslov da se prijavio kandidat/kandidati koji ispunjava/ju trazene uslove, a konkurs nema druge nedostatke, ne vidim mogucnost ponistenja.
Pravni put bi mogao biti zahtjev prema inspekciji rada ili upravnoj inspekciji da izvrsi inspekcijski nadzor i naredi mjere- npr. da po ponovo raspisanom konkursu, provede konkursnu proceduru (npr. selekciju kandidata prema formalnim uslovima za trazeno radno mjesto-tj. da li su prijavljeni kandidati prilozili sve konkursom trezene isprave/ dokaze, intervju/razgovor sa kandidatom ili cak i test- ako je predvidjeno aktom i konkursom i potom konacno bodovanje) i izabere/imenuje objektivno najboljeg kandidata.
Ici na sud, tesko i vrlo, vrlo sporo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19248
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#3 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by mk ultra »

imao sam ja nedavno iskustvo, kantonalni nivo

bilo je slijedeće
npr. 01.06. bio test
05.06. bio usmeni
i onda po pravilniku imaju 3 dana da donesu do poslodavca i onda da ide ugovor

eto petak i sve, znači recimo 11.06 je krajnji rok da to urade

oni 15tog promjene direktora i zakače se za to da mogu na osnovu toga raskinuti konkurs, pošalju dopis 16tog.
nisu tačni datumi ali je otprilike opisano :)

otvorili opet, otežu evo 15 dana niko se ne javlja, sve mi miriše na ponavljanje :lol:
đubrad je to velika, samo čovjeka iznerviraju, ali nerviram se sve manje, šaljem gdje god mogu samo radi gore navedene gužnje, jer oni se sjebaše oko ovoga :lol:
kuli1961
Posts: 2367
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by kuli1961 »

Cisto pravno posmatrano, naravno da nema ponistenja konkursa zbog promjene "persone" direktora. To je funkcija i nije vezana licnost, makar u pogledu konkursa.
No, realni zivot je nesto drugo- mozda novi direktor uopste nece novog zaposlenika da primi, mozda se realno nema para za novog zaposlenika, mozda mu se niko od vec prijavljenih ne "dopada", a mozda (vjerovatno) ima svog "halfa" pa hoce njega?
Kako god bilo idu na smaranje, umaranje kandidata.
User avatar
mk ultra
Posts: 19248
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote: 24/09/2020 22:12 Cisto pravno posmatrano, naravno da nema ponistenja konkursa zbog promjene "persone" direktora. To je funkcija i nije vezana licnost, makar u pogledu konkursa.
No, realni zivot je nesto drugo- mozda novi direktor uopste nece novog zaposlenika da primi, mozda se realno nema para za novog zaposlenika, mozda mu se niko od vec prijavljenih ne "dopada", a mozda (vjerovatno) ima svog "halfa" pa hoce njega?
Kako god bilo idu na smaranje, umaranje kandidata.
https://mrsri.ks.gov.ba/sites/mrsri.ks. ... uredba.pdf

član 15

30 dana od dana promjene direktora ima tu mogucnost, fazon je što su oni poništili konkurs koji se MORAO po istoj uredbi završiti prije imenovanja novog direktora.. al eto, muslimanska posla :lol:
čak je tu bio i antikorupcijski čiko, koji očigledno služi ničemu

i da sam išao na sud, dobio bih ovo 1000% jer sam bio jedini kandidat koji je zadovodljio sve na jako specifičnoj poziciji sa specifičnim uslovima... ali kurko, 3mj probno, šutnuli bi me dok si reko keks :lol:
i koliko vidim idu na foru da se niko ne javi, da prođe neko drugi ko ne ispunjava uslove... zato šaljem non stop, iako znam da neću proći nikad, al neka da obnavljaju 100 puta :mrgreen: :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2367
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by kuli1961 »

ok, nisam znao za ovu uredbu- nemoguce mi je pratiti i biti obavijesten o svim segmentima...
jasno je da se sluze taktikom iscrpljivanja kvalifikovnaog kandidata, ne bi li odustao, pa da prime "svog"...
User avatar
mk ultra
Posts: 19248
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote: 25/09/2020 10:59 ok, nisam znao za ovu uredbu- nemoguce mi je pratiti i biti obavijesten o svim segmentima...
jasno je da se sluze taktikom iscrpljivanja kvalifikovnaog kandidata, ne bi li odustao, pa da prime "svog"...
prosle godine, slična pozicija, na federalnom nivou, opet jebenica uslovi, rad sa zapaljivim stvarima, tereni itd... dođeš sa 5 godina staža u tome, oni prime momka koji to očima nije vidio, niti je bilo kakvog kontakta imao sa tim... žalba, odbijena, zadovoljio uslove, prvi na rang listi od nas 8... jest kako ne :skoljka:
npr, konkretno u toj firmi gdje se ovo desilo sam otkrio kvar koji je za dvije godine napravio velike štete i koji su zanemarivali, i nikome ništa.

al eto, opet kažem, ja svoje sa obrazom zaradim i radim, ovo što radim je skupo i specifično, ali država tu plaća najbolje... kad nešto zvekne nek zovu svoje strućnjake :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2367
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 25/09/2020 14:30
kuli1961 wrote: 25/09/2020 10:59 ok, nisam znao za ovu uredbu- nemoguce mi je pratiti i biti obavijesten o svim segmentima...
jasno je da se sluze taktikom iscrpljivanja kvalifikovnaog kandidata, ne bi li odustao, pa da prime "svog"...
prosle godine, slična pozicija, na federalnom nivou, opet jebenica uslovi, rad sa zapaljivim stvarima, tereni itd... dođeš sa 5 godina staža u tome, oni prime momka koji to očima nije vidio, niti je bilo kakvog kontakta imao sa tim... žalba, odbijena, zadovoljio uslove, prvi na rang listi od nas 8... jest kako ne :skoljka:
npr, konkretno u toj firmi gdje se ovo desilo sam otkrio kvar koji je za dvije godine napravio velike štete i koji su zanemarivali, i nikome ništa.

al eto, opet kažem, ja svoje sa obrazom zaradim i radim, ovo što radim je skupo i specifično, ali država tu plaća najbolje... kad nešto zvekne nek zovu svoje strućnjake :mrgreen:
:thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#9 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by Nekako s proljeća »

mk ultra wrote: 25/09/2020 08:15
čak je tu bio i antikorupcijski čiko, koji očigledno služi ničemu

Taj antikorupcijski čiko ima svoju ulogu tokom provođenja javnog oglasa, zapravo bez imenovanja njega od strane Ureda za borbu protiv korupcije se ne može javni oglas smatrati legalnim. Poslodavac je dužan da Uredu uputi dopis u kojem traži da za konkretan javni oglas i radno mjesto imenuje supervizora-tako se taj čiko zvanično naziva. U Kantonu Sarajevo postoji lista supervizora.
U vezi naslova teme... jedan od mogućih razloga za poništavanje javnog konkursa (za javne ustanove u KS) je i da za isti nije imenovan supervizor. Drugi bi mogao biti greška pa makar ona bila i štamparska u tekstu javnog oglasa objavljenog na web stranici poslodavca, u dnevnom listu ili na web stranici službe za zapošljavanje.
Autor teme bi mogao dobiti precizniji odgovor ukoliko bi nam kokretan javni oglas učinio dostupnim, može i link do njega, javno ili porukom. A bolje je što transparentnije...to je bitka svih nas.
dorkcic
Posts: 752
Joined: 19/12/2008 20:26

#10 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by dorkcic »

mk ultra wrote: 25/09/2020 08:15 zato šaljem non stop, iako znam da neću proći nikad, al neka da obnavljaju 100 puta :mrgreen: :mrgreen:
lajk :mrgreen:
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#11 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by Euphoria »

Kako se moze na federalnom nivou ponistiti?
Prvi put ide konkurs, niko nije zadovoljio. Ponovo se objavi, jedan uspjesan kandidat.
Onda se sef predomisli i kaze necu ekonomistu, zelim da se ponisti konkurs. U konkursu jasno stoji da se trazi kandidat sa ekektrotehnickim, ekonomskim ili dr fakultetom.
Kandidat polozio pismeni 90%, usmeni 85%, ima dodatno skolovanje i radno iskustvo za trazeni posao.
Sta sad uraditi?
Hasan Seckati
Posts: 49
Joined: 06/08/2022 12:33

#12 Re: Poništavanje konkursa - koji je fazon?

Post by Hasan Seckati »

Euphoria wrote: 08/08/2022 16:42 Kako se moze na federalnom nivou ponistiti?
Prvi put ide konkurs, niko nije zadovoljio. Ponovo se objavi, jedan uspjesan kandidat.
Onda se sef predomisli i kaze necu ekonomistu, zelim da se ponisti konkurs. U konkursu jasno stoji da se trazi kandidat sa ekektrotehnickim, ekonomskim ili dr fakultetom.
Kandidat polozio pismeni 90%, usmeni 85%, ima dodatno skolovanje i radno iskustvo za trazeni posao.
Sta sad uraditi?
Moli putina da baci nuke.
Post Reply