Ponderisanje

Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#76 Re: Ponderisanje

Post by Piko18 »

Ozimician wrote: 21/02/2022 21:24 Eh sad opet se vrtimo u krug, neko već objasni: multiplikator, od jedne pare praviš drugu.

Ne može niko reći da Sarajevo nije tu gdje jeste zbog silnih institucija tu smještenih, kao i svaki drugi glavni grad. Na to se sve naslanja ogromna uslužna djelatnost koja je u Sarajevu na 1. mjestu u BiH, pa onda 10 mjesta praznih. Dakle ljudi troše, turizam, raznorazni seminari, kongresi, itd.

Tačno je da u Sarajevu cvjeta IT industrija, cvjeta i u Berlinu, ali procentualno kada bi neko uradio analizu, uvjeren sam da bar 10x više ljudi u Sarajevu radi u državnoj službi i javnim preduzećima nego u IT sektoru. Pogledajte malo listu najvećih izvoznika i vidjet ćete da tu nema sarajevskih firmi, i IT usluge koje se obave prema stranim kupcima - vode se kao izvoz.

Evo jedna zanimljivost:
HE Jablanica je 7 decembra 2021 u punom kapacitetu proizvodila EE u iznosu koji je imao tržišnu vrijednost od KM 2 miliona za dan. Da dobro ste pročitali, prosječna cijena je bila 300E/MWh za cijeli dan Tako da svi prihodi od turizma i poljoprivrede ispadaju presmiješni u odnosu na ovo.

Dakle i ovaj prihod se knjiži na Sarajevo, iako je HE u Jablanici, a za Tuzlu da ne govorim. Teško da može sarajevska IT industrija i turizam ovo nadmašiti.

Nemam ja ništa protiv Sarajeva, niti neko Sarajevu oduzima nešto, ali valja znati da uz sve navedeno, ako mislimo da imamo BiH na cijelom teritoriju - moramo ravnomjerno jačati sve sredine. :bih: Jer, bez ostatka BIH neće se ni Sarajevo zadugo zadržati tu gdje jest, jer neće imati priliv svježe krvi (već odavno je prestalo doseljavanje iz I.Bosne, Sandžaka, i sl.).
Jos jedna zanimljivost TC Kakanj 2020 g. imala je neto dobit 24m, 2021 nisam nasao podatke osim intervjua u kojem kazu da su imali bolje rezultate nego 2020. Termelektrana standardno pozitivno posluje, Rudnik Kakanj je u dubiozi ali i dalje je jedan od onih koji bolje posluju. Nesto nisam upratio da se Kakanj razvio niti da ima neka ministarstva, niti federalne niti kantonalne institucije. Gdje se prihodi knjize ne znam ali znam da Kakanj dobije sve na kapaljku a daje citavoj drzavi i okolnim gradovima puno toga.
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#77 Re: Ponderisanje

Post by Druga strana medalje »

evo da i ja dadnem doprinos.

HE Jablanica stvarno fino proizvodi (zna i podbaciti svake 3-4 godine) i njena energije ima veliku trzisnu vrijednost trenutno 4-5 puta vecu nego je imala prije nekih 20-ak mjeseci). Medjutim, problem je sto se ona ne prodaje po trzisnoj vrijednosti. Od proizvodnje u EP BIH od cca 6500 GWh, oko 4.600 GWH se proizvede za pokrice krajnjih kupaca, oko 550 GWh se proizvede za pokriće distributivnih i prenosnih gubitaka, a preostalih oko 1.350 GWh se prodaje trzisno (gdje je bitan i timing prodaje). Znaci svega 20% proizvedene energije u EP BIH (pa tako i HE Jablanica) se prodaje trzisno.

Od onih 4600 GWh za krajnje kupce skoro pola potroše domaćisntva koja placaju energiju prosjecno 32 Eur/MWh znaci skoro 88% ispod trzisne vrijednosti (recimo za mart je jucer trzisna cijena profila po kojm trose domaćinstva bila blizu 270 Eura/MWh). Kad bi domacinstva placala energiju 46,3 F/kWh umjesto 6,3 F (recimo da nema javne proizvodnje i da svi privatni snabdjevači posluju strogo kapitalisticki) tada bi domaćinstva koja su sad kod EP BIH energiju (bez distributivne mrežarine i mjernog mjesta) platila (sa PDV-om) 1,32 milijardi KM u 2021 godini, a ovako su platila 163 miliona KM.

Kod domaćinstva se prodajnom cijenom za energiju ne mogu ni varijablni troskovi proizvodnje vise pokrit, tako da tu haman i nema neke dodatne vrijednosti pa nema ni poreza ako gledamo samo to. Ako se prodajnom cijenom za domacinstva ne moze pokrit trosak nabavke uglja i prevoza uglja (kod kojih se placa PDV) onda je jasno da za domaćinstva i nema dodatne vrijednosti. Necu reci da se proizvodnjom EE ne stvara dodanu vrijednost, ali se ista ne vrednuje kroz prodaju cijenu jer se trenutno 80% energije ne prodaje trzisno već socijalno-politički.

Sto se tice teze "XXXX radi, Sarajevo se gradi" koliko je meni poznato HE na Neretvi i obje TE nisu napravljene samo novcima građana Jablanice, Kaknja i Tuzle vec je cijela BiH (a i SFRJ) dala javni novac za izgradnju (ili je dizala kredite koji su se vracali od novca svih gradjana). OK dale su zemljiste, ali su i tu obestecene i jos se obestecuju.
Same ove opcine-gradovi imaju naknade (blizu 5 miliona KM godisnje po svakoj opcini) zbog toga sto proizvodni objekti funkcionisu na njihovom prostoru, te je bar 85% radnika sa prostora opcine/grada. Stanovnici Kaknja i Tuzle imaju koristi i od najjeftinijeg centralnog grijanja u FBIH (ni tu cijena nije ekonomska), pa se i tu hajruje koji milion KM
kluz franjo
Posts: 6096
Joined: 26/06/2009 01:37

#78 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Piko18 wrote: 24/02/2022 09:26 Jos jedna zanimljivost TC Kakanj 2020 g. imala je neto dobit 24m, 2021 nisam nasao podatke osim intervjua u kojem kazu da su imali bolje rezultate nego 2020. Termelektrana standardno pozitivno posluje, Rudnik Kakanj je u dubiozi ali i dalje je jedan od onih koji bolje posluju. Nesto nisam upratio da se Kakanj razvio niti da ima neka ministarstva, niti federalne niti kantonalne institucije. Gdje se prihodi knjize ne znam ali znam da Kakanj dobije sve na kapaljku a daje citavoj drzavi i okolnim gradovima puno toga.
Prihodi od poreza na dobit preduzeća (u ovom konkretnom slučaju) završavaju u federalnom budžetu, dakle kod Novalića.
Prihodi od poreza na dohodak uposlenih u TE Kakanj i Rudniku završavaju u kantonalnom budžetu u Zenici, tj. u općinskom u Kaknju.
Prihodi o osnovu PDV-a su u 2021. u budžetu Kaknja iznosili 4 mio KM (poređenja radi općini Stari grad u Sarajevu sa skoro istim brojem stanovnika je raspoređeno 3,2 mio KM).

Zašto se ta sredstva ne koriste u razvojne svrhe Kaknja je pitanje za gore opisane.
Kanton ili Grad Sarajevo nemaju nikakve veze sa tim.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#79 Re: Ponderisanje

Post by Piko18 »

Druga strana medalje wrote: 24/02/2022 11:32 evo da i ja dadnem doprinos.

HE Jablanica stvarno fino proizvodi (zna i podbaciti svake 3-4 godine) i njena energije ima veliku trzisnu vrijednost trenutno 4-5 puta vecu nego je imala prije nekih 20-ak mjeseci). Medjutim, problem je sto se ona ne prodaje po trzisnoj vrijednosti. Od proizvodnje u EP BIH od cca 6500 GWh, oko 4.600 GWH se proizvede za pokrice krajnjih kupaca, oko 550 GWh se proizvede za pokriće distributivnih i prenosnih gubitaka, a preostalih oko 1.350 GWh se prodaje trzisno (gdje je bitan i timing prodaje). Znaci svega 20% proizvedene energije u EP BIH (pa tako i HE Jablanica) se prodaje trzisno.

Od onih 4600 GWh za krajnje kupce skoro pola potroše domaćisntva koja placaju energiju prosjecno 32 Eur/MWh znaci skoro 88% ispod trzisne vrijednosti (recimo za mart je jucer trzisna cijena profila po kojm trose domaćinstva bila blizu 270 Eura/MWh). Kad bi domacinstva placala energiju 46,3 F/kWh umjesto 6,3 F (recimo da nema javne proizvodnje i da svi privatni snabdjevači posluju strogo kapitalisticki) tada bi domaćinstva koja su sad kod EP BIH energiju (bez distributivne mrežarine i mjernog mjesta) platila (sa PDV-om) 1,32 milijardi KM u 2021 godini, a ovako su platila 163 miliona KM.

Kod domaćinstva se prodajnom cijenom za energiju ne mogu ni varijablni troskovi proizvodnje vise pokrit, tako da tu haman i nema neke dodatne vrijednosti pa nema ni poreza ako gledamo samo to. Ako se prodajnom cijenom za domacinstva ne moze pokrit trosak nabavke uglja i prevoza uglja (kod kojih se placa PDV) onda je jasno da za domaćinstva i nema dodatne vrijednosti. Necu reci da se proizvodnjom EE ne stvara dodanu vrijednost, ali se ista ne vrednuje kroz prodaju cijenu jer se trenutno 80% energije ne prodaje trzisno već socijalno-politički.

Sto se tice teze "XXXX radi, Sarajevo se gradi" koliko je meni poznato HE na Neretvi i obje TE nisu napravljene samo novcima građana Jablanice, Kaknja i Tuzle vec je cijela BiH (a i SFRJ) dala javni novac za izgradnju (ili je dizala kredite koji su se vracali od novca svih gradjana). OK dale su zemljiste, ali su i tu obestecene i jos se obestecuju.
Same ove opcine-gradovi imaju naknade (blizu 5 miliona KM godisnje po svakoj opcini) zbog toga sto proizvodni objekti funkcionisu na njihovom prostoru, te je bar 85% radnika sa prostora opcine/grada. Stanovnici Kaknja i Tuzle imaju koristi i od najjeftinijeg centralnog grijanja u FBIH (ni tu cijena nije ekonomska), pa se i tu hajruje koji milion KM
Ja koliko znam cijene centralnog grijanja u Kaknju su daleko od jeftine. Osim ako ti ne smatraš da je 120 km mjeseceno mali iznos?
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#80 Re: Ponderisanje

Post by Druga strana medalje »

oko cijena grijanja ima ovo na donjem linku a desne strane pa pogledajmo

https://grijanje.co.ba/

120 KM mjesecno nije mali iznos, al zavisi koliki je stan i da li se placa cijele godine ili samo u sezoni grijanja

U Sarajevu ce sad biti oko 150 KM za stan od 60 kvadrata u grijnoj sezoni, a 50ak km izvan sezone, sve svemu oko 100 KM prosjecno mjesecno za godinu cijelu
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#81 Re: Ponderisanje

Post by Piko18 »

kluz franjo wrote: 24/02/2022 11:50
Piko18 wrote: 24/02/2022 09:26 Jos jedna zanimljivost TC Kakanj 2020 g. imala je neto dobit 24m, 2021 nisam nasao podatke osim intervjua u kojem kazu da su imali bolje rezultate nego 2020. Termelektrana standardno pozitivno posluje, Rudnik Kakanj je u dubiozi ali i dalje je jedan od onih koji bolje posluju. Nesto nisam upratio da se Kakanj razvio niti da ima neka ministarstva, niti federalne niti kantonalne institucije. Gdje se prihodi knjize ne znam ali znam da Kakanj dobije sve na kapaljku a daje citavoj drzavi i okolnim gradovima puno toga.
Prihodi od poreza na dobit preduzeća (u ovom konkretnom slučaju) završavaju u federalnom budžetu, dakle kod Novalića.
Prihodi od poreza na dohodak uposlenih u TE Kakanj i Rudniku završavaju u kantonalnom budžetu u Zenici, tj. u općinskom u Kaknju.
Prihodi o osnovu PDV-a su u 2021. u budžetu Kaknja iznosili 4 mio KM (poređenja radi općini Stari grad u Sarajevu sa skoro istim brojem stanovnika je raspoređeno 3,2 mio KM).

Zašto se ta sredstva ne koriste u razvojne svrhe Kaknja je pitanje za gore opisane.
Kanton ili Grad Sarajevo nemaju nikakve veze sa tim.
Nije moj post svakako bio usmjereno na Sarajevo nego da ova priča moze ići u nedogled. Onda gradovi kao Kakanj mogi biti nezadovoljni kantonalnom raspodjelom itd.
Trenutno gradovi koji jako puno doprinose pa i na račun zdravlja ljudi, ne dobiju u dovoljnoj mjeri nazad.
A jasno je meni da je velika krivica i na ovim nazovi liderima koji ne stignu da ulože u razvoj grada dok pokupuju za sebe nekretnine i svojih 50 narednih naraštaja.
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#82 Re: Ponderisanje

Post by Piko18 »

Druga strana medalje wrote: 24/02/2022 13:24 oko cijena grijanja ima ovo na donjem linku a desne strane pa pogledajmo

https://grijanje.co.ba/

120 KM mjesecno nije mali iznos, al zavisi koliki je stan i da li se placa cijele godine ili samo u sezoni grijanja

U Sarajevu ce sad biti oko 150 KM za stan od 60 kvadrata u grijnoj sezoni, a 50ak km izvan sezone, sve svemu oko 100 KM prosjecno mjesecno za godinu cijelu
plaća se koliko traje sezona grijanja. Mislim da je sada 7 mjeseci nisam siguran. Činjenica da je jeftinije nego grijanje na plin ali ne radi se o nekoj enormno niskoj cijeni.
Post Reply