Ponderisanje

belfy
Posts: 7742
Joined: 06/08/2007 09:00

#51 Re: Ponderisanje

Post by belfy »

kluz franjo wrote: 21/02/2022 07:13
belfy wrote: 20/02/2022 20:57

tvoj prvi posti i "moj Duvnjak?" jel to na cemu trebamo poceti neku diskusiju? mislim, mogu i ja tu odgovoriti "jebote te i on i SDA", ali bi bilo nekulturno. jel tako?

a sada ako mozemo nastaviti u normalnom tonu...

neupitno je da KS ima najvecu osnovu po prikupljenim prihodima od indirektnih poreza. ja to apsolutno ne dovodim u pitanje. dok isto mislim da apsolutno nisi procitao ono "na sto sam postrosio gomilu vremena i slova". tako da cu sada pokusati sazetije i korak po korak. posto je svakom normalnom jasno da od prihoda pojedinca direktno zavisi i potrosnja, te samim tim i generisanje indirektnih poreza sto kauzalno znaci da prosjecan pojedinac u Sarajevu iz "najcitiranijeg posta" trosi 2-3 puta vise (ili 200% - 300% vise) od nekoga iz Tuzle ili Zenice.

dakle, moje tako jednostavno pitanje za tebe je sljedece:

odakle prosjecnom pojedincu u Sarajevu tolike pare?
E moj kolega...
Sam si u komunikaciju uveo regionalizaciju "Sarajevski političari". Kada je ja takođe iskoristim "Tvoj iz Zenice", ti odmah sa povišenim tonovima i prijetnjama psovanjem. Ali OK. To je još jedna paralela sa raznoraznim duvnjacima, zildžićima i zahiragićima.
U nedostatku odgovora na najjednostavnije pitanje, odmah nervoza.

Znači nisi pogledao nijednu stručnu analizu ili studiju na ovu temu, već svoje teze baziraš na nekim svojim "kauzalitetima". I pri tome pogrešnim.
Svako (osim naravno duvnjaka i zildžića) zna da su prosječna potrošnja stanovnika i ukupna potrošnja per capita dva različita parametra.
Dalje, 2-3 puta više je 100% - 200% više, a ne kako si ti "kauzalirao". Opet osnovne neke stvari.

Pročitaj barem onu studiju Ekonomskog fakulteta u Zenici, pa da nastavimo.
nikakvi poviseni tonovi. samo sam uzvratio na isti nacin. pokusavas mene izjednaciti sa Duvnjakom, pa se samo ogradih.

ali sada dolazimo do jedne tacke u komunikaciji gdje ja nisam na ispitivanju. jesam rekao da cu otvoriti temu, pa i postaviti dodatni post sa svojim misljenjem. u istom se nalazi i jedno pitanje koje si izbjegavao prvi put, pa sam ga zasebno odvojio da se lijepo vidi, pa bi bio red da i ti meni ponudis odgovor prije nego nastavimo dalje.

dakle, kada sam pricao o raspodjeli na historijskom principu gdje je uzeta u obzir visina uplate KS prema "najcitiranijem postu" pitao sam te, a sada i opet: odakle Sarajevu tolike pare tada druze franjo? evo, podebljao sam malo da se ne izgubi u citanju posta. unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
saimidin
Posts: 2809
Joined: 20/05/2011 17:53

#52 Re: Ponderisanje

Post by saimidin »

samo malo, ne treba kretati od 2005, vec od 95, od reseta

pare su dosle najvise u sa, jer je bilo miljenik sda, prvo iz humanitarne, a zatim i kroz poreze u administraciju drzavnu i entitetsku

efekat multiplikatora je ne veliki, nego ogroman za 25 godina, i ne moze se naglasiti koliko je on doprinio tome da sa bude sada tu gdje jeste

realno ovo je trebalo jos prije 10 god poceti korigovati, mijenjati parametre, u fokus staviti ljude i zadovoljenje njigovih potreba na cijelom teritoriju na istom nivou

ali bolje ikada nego nikada :bih:
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#53 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

Ozimician wrote: 21/02/2022 21:27 Svakako prosječan Sarajlija neće osjetiti ovo smanjenje pondera, niti će prosječan Tuzlak osjetiti povećanje. Ali evo ako pratite vijesti, BPK i TK najavljuje novac za porodilje, ZDK najavljuje ogromne investicije u puteve i podršku privredi, tako da, možda i bude nešto od toga.

Ali čak i da sav novac ulupaju u administrativni aparat i povećanje svojih plata, svakako će se to osjetiti u statistici jer i uhljebi troše pare u mjestu i oko mjesta gdje borave.
Cinjenica je da su drzavne i entitetske administracije podijeljene po nacionalnom kljucu - Sarajevo, Banja Luka i Mostar. Primjera radi, od rata do danas Zenica je od zvanicnog Sarajeva dobila mudzahedine, turski bataljon u sklopu saradnje s medjunarodnom zajednicom i prodaju zeljezare Kuvajcanima za 1 KM, koji su je kasnije preprodali Indijcima i profitirali. Moze ruzno zvucati, ali to je istina. Danas kad se dijele javna sredstva, pa i za zdravstvo je znala dobiti upakovanu cunu po Fadilovoj preporuci. Jedina stvar gdje se moze pohvaliti da je nesto "pazarila" je vezana za Bilino polje, koje je svojevremeno Savezu zahtijevalo najmanje troskova za ispunjavanje odredjenih uslova prema Fifi i Uefi, pa su zajedno sa Gradom Zenica ulozena odredjena sredstva, te onaj trening centar, ali i to nakon sto ovi iz N/FS BiH nisu dobili besplatno zemljiste na Ilidzi gdje su isti planirali praviti. Slika i prilika tog odnosa je zgrada Zeljeznice FBiH u Zenici ili ona zgrada Papirne, koja je nacionalni spomenik, a u rusevnom stanju sto je samo simbolicna slika i onog kako se gleda u pogledu zivotnog standarda, zaposljavanja, a da za zagadjenje ne spominjem previse koliko federalni nivo tolerise ono sto Indijac truje grad u ovo k'o biva moderno doba. Neko sebi uzima dobar kesh da bi ovi najnormalnije dobijali okolisnu dozvolu i na taj nacin pojacavali odjel onkologije u tom gradu. To je ono kad se pogleda period od 30 godina. U bivsoj Jugoslaviji je taj grad, pa i u onom silnom smogu i zagadjenju svoj procvat dozivio u tom periodu od 3 decenije. Ljudi bar znaju zbog cega su zrtvu podnosili. I Tuzla je slicno lose prosla, to se vidi po firmama gigantima i privredi koja je u losem stanju. Ipak, i u losem stanju cinjenica je i dalje da iz Ze-do kantona i Tuzlanskog kantona ide najveci robni izvoz, drzava i federacija profitiraju odnosno zvanicno Sarajevo, a povrat u navedene je nikakav. Da se razumijemo, i politika tih gradova je bila podanicka, u Zenici i vise nego u Tuzli, jer treba se znati izboriti za sebe.

Sad dolazimo do tog kad su Zenica i Tuzla kao industrijski giganti lose prosli onda treba otici u manja mjesta, pa vidjeti koliko zvanicno Sarajevo misli o njima. Neki manji gradovi i mjesta solidno stoje kad se uzmu sve okolnosti u obzir, tu mislim na Kakanj, Visoko, Jelah, zatim na hercegovacki kraj, ali mnoga mjesta su zapostavljena. U Zavidovice doci moze ko voli stivenkingovsku sablast, unistili Krivaju i unistili gradic, jedan Bihac koji ima sve uslove za turisticki napredak postaje sve prazniji. U Jajcu su godinama pomalo uz oskudna sredstva obnavljali zgradu u kojoj je zasjedao AVNOJ sto je zalosno, a na kojem su i udarene granice danasnje drzave i njeni temelji. I u Mrkonjic Gradu je ona zgradica u kojoj je bilo prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a tek nakon 30 godina obnovljena. Sanski Most ista prica. I to je samo simbolika i pokazatelj koliko se malo cijeni ostatak drzave, a u kojoj opet na sve strane vristi prica o probosanskim strujama! Kad slusas sve te dase iz politike koji su puni Bosne, nas prosjecan covjek konta da idemo naprijed, a u srzi totalna suprotnost. Nazalost, ljudi koji odlaze iz drzave su pametni, jer je trenutno bolje biti gradjanin 3. reda u jednoj Njemackoj i cistiti guzice nego biti neciji poltron u danasnjoj Bosni i Hercegovini, a tek ako nisi onda si donji.

Kako ne bi neko pogresno shvatio, mali covjek i u Sarajevu dosta ispasta, jer politika zvanicnog Sarajeva je pogubna po razvoj drzave i za sve. Mene ne cudi sto zvanicna Banja Luka gleda u jednom smjeru ili zvanicni Mostar u drugom, ali zvanicno Sarajevo bi moralo drugacije ako ne prodaje mu.da za bubrege, jer se konstantno pitamo zasto ljudi odlaze iz drzave, zasto je radne snage sve manje, na kome ostaje buducnost itd. Ovo s pandemijom je samo dodatno pokazalo koji smo odron od drzave. Ne vidim tu probosansku politiku i patriotski vid djelovanja, a to je da se ide u smjeru razvoja komplet drzave. Bar oko tih stvari se trebaju obicni ljudi sloziti iz svih gradova kako bi se s vremenom umanjila steta od busanja laznim patriotizmom zarad necijih licnih i politickih interesa. Valjda je dosta bilo livadickih predizbornih skupova na kojima se sisaju ovce. Takvo razmisljanje mora jednom biti provaljeno i da se drzava okrene normalnom ekonomskom ravoju ako uopste zelimo da zivot u drzavi u narednim decenijama pocne iole biti normalan! Nazalost kad pogledam mentalni sklop koji drma drzavom, nisam optimista.
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#54 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Samo da budemo precizni - preciznost je jako bitna :-D
Ovo si pitao...
belfy wrote: 20/02/2022 20:57 ...
posto je svakom normalnom jasno da od prihoda pojedinca direktno zavisi i potrosnja, te samim tim i generisanje indirektnih poreza sto kauzalno znaci da prosjecan pojedinac u Sarajevu iz "najcitiranijeg posta" trosi 2-3 puta vise (ili 200% - 300% vise) od nekoga iz Tuzle ili Zenice.

dakle, moje tako jednostavno pitanje za tebe je sljedece:

odakle prosjecnom pojedincu u Sarajevu tolike pare?
Na to sam ti fino pojasnio da brkaš osnovne pojmove, a i da ne vladaš baš najbolje procentnim računom.
Znači nisi pogledao nijednu stručnu analizu ili studiju na ovu temu, već svoje teze baziraš na nekim svojim "kauzalitetima". I pri tome pogrešnim.
Svako (osim naravno duvnjaka i zildžića) zna da su prosječna potrošnja stanovnika i ukupna potrošnja per capita dva različita parametra.
Dalje, 2-3 puta više je 100% - 200% više, a ne kako si ti "kauzalirao". Opet osnovne neke stvari.

Pročitaj barem onu studiju Ekonomskog fakulteta u Zenici, pa da nastavimo.
OK. Sada si nešto naučio, pa kao koriguješ pitanje.
belfy wrote: 21/02/2022 21:50 dakle, kada sam pricao o raspodjeli na historijskom principu gdje je uzeta u obzir visina uplate KS prema "najcitiranijem postu" pitao sam te, a sada i opet: odakle Sarajevu tolike pare tada druze franjo? evo, podebljao sam malo da se ne izgubi u citanju posta. unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
I ovdje opet brkaš pojmove - što nije ni čudo, s' obzirom da ti je mrsko da pročitaš provjerljive analize iz stručnih i relevantnih izvora.
Nema veze... opet nešto da naučiš.
Kolega @Prpa.ba je postavio aktuelno raspoložive podatke o udjelima kantona u prometu fiskalnih kasa u FBiH (kao izvor je naveo PUFBiH).
Kao što i sam naziv kaže, nije se 2005. tzv. "historijski princip" utvrđivao po prometu FISKALNIH kasa u 2021. godine, već po ostvarenim prihodima kantona po osnovu poreza na promet, a koji je 2006. zamjenjen sistemom PDV-a.
Ovo su stvarno osnovne stvari.
Drugo nema "Sarajevo" neke pare. Ali je Sarajevo ubjedljivo najjača privredna regija u BiH, u kojoj se samim tim i generiše najveći promet. To iznosi i stručna studija Ekonomskog fakulteta u Zenici, koju i dalje nisi pročitao.
belfy
Posts: 7742
Joined: 06/08/2007 09:00

#55 Re: Ponderisanje

Post by belfy »

kluz franjo wrote: 22/02/2022 08:24 Samo da budemo precizni - preciznost je jako bitna :-D
Ovo si pitao...
belfy wrote: 20/02/2022 20:57 ...
posto je svakom normalnom jasno da od prihoda pojedinca direktno zavisi i potrosnja, te samim tim i generisanje indirektnih poreza sto kauzalno znaci da prosjecan pojedinac u Sarajevu iz "najcitiranijeg posta" trosi 2-3 puta vise (ili 200% - 300% vise) od nekoga iz Tuzle ili Zenice.

dakle, moje tako jednostavno pitanje za tebe je sljedece:

odakle prosjecnom pojedincu u Sarajevu tolike pare?
Na to sam ti fino pojasnio da brkaš osnovne pojmove, a i da ne vladaš baš najbolje procentnim računom.
vejrujem da ti nece biti tesko da mi kopiras taj svoj odgovor gdje si ti meni pojasnio sta ja brkam i gdje smo pricali o procentima. cisto da ne ispadne da lazes drug franjo.
kluz franjo wrote: 22/02/2022 08:24
Znači nisi pogledao nijednu stručnu analizu ili studiju na ovu temu, već svoje teze baziraš na nekim svojim "kauzalitetima". I pri tome pogrešnim.
Svako (osim naravno duvnjaka i zildžića) zna da su prosječna potrošnja stanovnika i ukupna potrošnja per capita dva različita parametra.
Dalje, 2-3 puta više je 100% - 200% više, a ne kako si ti "kauzalirao". Opet osnovne neke stvari.

Pročitaj barem onu studiju Ekonomskog fakulteta u Zenici, pa da nastavimo.
OK. Sada si nešto naučio, pa kao koriguješ pitanje.
sta sam ja to naucio i sta sam korigovao? moja poenta je ista u oba dijela koja citiras. koji dio ne razumijes ili ti nije jasan?
kluz franjo wrote: 22/02/2022 08:24
belfy wrote: 21/02/2022 21:50 dakle, kada sam pricao o raspodjeli na historijskom principu gdje je uzeta u obzir visina uplate KS prema "najcitiranijem postu" pitao sam te, a sada i opet: odakle Sarajevu tolike pare tada druze franjo? evo, podebljao sam malo da se ne izgubi u citanju posta. unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
I ovdje opet brkaš pojmove - što nije ni čudo, s' obzirom da ti je mrsko da pročitaš provjerljive analize iz stručnih i relevantnih izvora.
Nema veze... opet nešto da naučiš.
Kolega @Prpa.ba je postavio aktuelno raspoložive podatke o udjelima kantona u prometu fiskalnih kasa u FBiH (kao izvor je naveo PUFBiH).
Kao što i sam naziv kaže, nije se 2005. tzv. "historijski princip" utvrđivao po prometu FISKALNIH kasa u 2021. godine, već po ostvarenim prihodima kantona po osnovu poreza na promet, a koji je 2006. zamjenjen sistemom PDV-a.
Ovo su stvarno osnovne stvari.
Drugo nema "Sarajevo" neke pare. Ali je Sarajevo ubjedljivo najjača privredna regija u BiH, u kojoj se samim tim i generiše najveći promet. To iznosi i stručna studija Ekonomskog fakulteta u Zenici, koju i dalje nisi pročitao.
ti se u svojim odgovorima do sada dotices samo mene. sto bi se forumski reklo - pokusaj jeftinih ad hominem argumenata. evo, da ti pokusam i tu odgovoriti ako vec taj nacin bolje razumijes...

jedini ovdje koji ne razumije si ti koliko vidim... te osnovne stvari sam ja vec postavio u prvom postu, a ti sada mutis vodu sa necim sto niko nije pominjao. tako da cu tesko ja nesto novo nauciti. ali, evo, da ja tebi pokusam to objasniti na nesto nizem nivou, posto je ocigledno da ti je potrebno malo vise crtati.

sta govorim kada pomenem "najcitiraniji post" gdje je pomenut procenat uplate prema tadasnjem porezu na promet:
- porez na promet finalno placaju krajnji kupci
- skup potrosnje tih kupaca koji to potrose u Sarajevu je bukvalno ono sto ce odrediti i porez na tu potrosnju
- kada kazem pojedinac mislim i na buzetske koristnike i privatne, kao i na instituciju, ustanovu, agenciju, privatno lice i slicno
- skup svega toga je ono sto Sarajevo zaista ima u krajnjoj potrosnji.

sada bih zaista volio da prestanes biti bezobrazan i napokon odgovoris prvo na moje jedino pitanje koje sam uputio tebi do sada. evo, pokusat cu i njega da preformulisem jos jednom da ti bude lakse za razumjeti, pa mozda napokon dobijem i odgovor:

odakle tolike pare u Sarajevu?

posto si izjavio i ovo sto oznacih dodat cu jos jedno pitanje:

u kojoj je to privrednoj grani Sarajevo bilo najjace u periodu 1996. - do odredjivanja "historijskog principa"

vjerujem da ces obzirom na svoju elokventnost vrlo jednostavno dati i koji odgovor. ja sam iznio veliki broj vrlo jasnih cinjenica i argumenata. ti si poceo sa pricom kako ne zelis poeziju i prozu, a do sada si samo to ponudio. bez odgovora na jedino pitanje koje sam postavio. ako ne znas ili ne smijes dati odgovor, cemu onda pokusaj diskusije? hocel' sa tvoje strane biti sta konkretno (ili ces ostati na ad hominem argumentima)?
User avatar
Pandakonda
Posts: 4409
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#56 Re: Ponderisanje

Post by Pandakonda »

belfy wrote: 20/02/2022 20:57
kluz franjo wrote: 20/02/2022 17:08 Što jest', jest'. Potrudio si se. Gomilu vremena i slova si potrošio.
Tako i onaj tvoj Duvnjak iz zeničkog SDA. Puno jednostrane, anegdotalne priče i proze, a jako malo suštine, skoro nikako provjerljivih izvora i podataka ili konkretnih pokazatelja.
Ali evo za početak da odgovorim na tvoje pitanje.

Kao način raspodjele indirektnih javnih prihoda je dosadašnji sistem "po glavi i livadi" katastrofalan, a tim sistemom uspostavljeni ponderi su samo pokušaj kozmetičkog ublažavanja katastrofe. Dakle kompletan sistem, pa i ti ponderi su loši. Za sve učesnike u tom sistemu.

A ako me pitaš da li je opravdano da se po osnovu prikupljenih indirektnih poreza KS raspoređuje duplo više prihoda od npr. ZDK u apsolutnim iznosima, onda to smatram i više nego opravdanim.
Naime, ako bi se posmatralo mjesto generisanja indirektnih poreskih prihoda (što je u svakom normalnom fiskalnom sistemu jedan od ključnih parametara), onda bi KS trebao da prihoduje i više od dosadašnjeg iznosa.

Mogu li ja sada jedno pitanje?
Hoćeš li u daljoj diskusiji koristiti ijedan konkretan i provjerljiv ekonomsko-fiskalni podatak ili ćeš i dalje za osnovu uzimati "forumaške pisanije" i "Faktorove fabrikacije"?
Ili jednostavnije. Jesi li pogledao ijednu relevantnu stručnu studiju/analizu na ovu temu?
tvoj prvi posti i "moj Duvnjak?" jel to na cemu trebamo poceti neku diskusiju? mislim, mogu i ja tu odgovoriti "jebote te i on i SDA", ali bi bilo nekulturno. jel tako?

a sada ako mozemo nastaviti u normalnom tonu...

neupitno je da KS ima najvecu osnovu po prikupljenim prihodima od indirektnih poreza. ja to apsolutno ne dovodim u pitanje. dok isto mislim da apsolutno nisi procitao ono "na sto sam postrosio gomilu vremena i slova". tako da cu sada pokusati sazetije i korak po korak. posto je svakom normalnom jasno da od prihoda pojedinca direktno zavisi i potrosnja, te samim tim i generisanje indirektnih poreza sto kauzalno znaci da prosjecan pojedinac u Sarajevu iz "najcitiranijeg posta" trosi 2-3 puta vise (ili 200% - 300% vise) od nekoga iz Tuzle ili Zenice.

dakle, moje tako jednostavno pitanje za tebe je sljedece:

odakle prosjecnom pojedincu u Sarajevu tolike pare?
Ja sam o tome pisao na prvim stranicama ove teme. Problem tvoje teze je taj sto mislis da samo "Sarajlije" trose pare. Sarajevo ima para jer u njemu ne troše samo Sarajlije.

Mozemo krenuti prvo od turizma, KS ima vise turista nego recimo ZDK ili TK i ti turisti ovdje trose pare. Ako pogledamo cijene onda nije ni cudno sto ispadne tako jer je prosjecna kafa u Sarajevu vec skoro na 3 marke dok ces u nekim mjestima u ZDK i TK naci kafu za 1-1.5 gdje dolazimo do cifre da ce neki turist/sarajlija platiti tu kafu skoro 3 puta vise nego neki tuzlak ili zenicanin. Samim time veci prihod za kanton.

Sarajevo kao glavni grad je sjedište svih ambasada i mnogih svjetskih kompanija i NVO. Pa onaj vrtlar u americkoj ambasadi nema sigurno ispod 3k maraka platu i on trosi vise nego prosjecni Sarajlija a kamoli Tuzlak ili Zenicanin. Prije par mjeseci oglas na mojposao.ba housekeeper u britanskoj rezidenciji, plata 2.5km bez ostalih bonusa i benifita koji nisu navedeni :-) . A naravno suvišno je pričati o strancima koji rade u svojim ambasadama. Ti ljudi imaju nerealne plate i samim time puno trose i zbog toga se dobija dojam kao da Sarajlije generisu taj profit sto je istinito samo u određenom dijelu. Trose i ostali ljudi koji su samo rezidenti kantona. Ali s obzirom da su sjedista tih kompanija u Sarajevu logicno je da ce vecina uposlenika biti iz Sarajeva i imat ce itekako dobre uslove. I kada se podvuce racun na kraju ispade kao da samo Sarajlije trose te pare a ustvari trose svi rezidenti.

Mimo ambasada tu jos imas mnoge organizacije tipa OSCE, OHR, UN ciji uposlenici također imaju bolesno dobre plate a ti uposlenici su i stranci i nasi ljudi. Onda na red dolaze raznorazne fondacije koje su finansirane od drugih drzava kao što su Nacionalni Demokratski Institut, fondacije tipa Konrad Adenauer i da ne nabrajem druge. Sarajlije i stranci koji su tu uposleni imaju predobre plate i uslove i samim time vise trose. Ovo vrijedi naravno i za slicne kompanije koje posluju na teritoriji drugih kantona. Tako da ona osoba koja radi u IT firmi u TK ce biti na istom nivou kao neko ko radi u toj istoj firmi u KS. Samim time taj Tuzlak ce imati dosta vise para od nekog Tuzlaka koji radi u teskoj industriji ili nekoj drugoj privredi.

Onda dolazimo do ogromnih korporacija gdje cu za primjer uzeti samo veliku revizorsku cetvorku. KPMG, Deloitte, EY, PwC. To su najvece svjetske kompanije koje svoje kancelarije imaju samo u Sarajevu, jedino KPMG ima u Banja Luci, i pored toga imaju dosta dobre uslove dok recimo rijetko koja velika korporacija odluci da svoju kancelariju otvori u TK ili ZDK. A ako malo pogledas nedavno istrazivanje koja industrija ima najvece plate vidjeti ces da je to revizorski sektor, bankarski sektor i IT sektor gdje opet dolazimo do toga da je najviše takvih firmi i radnih mjesta registrovano u Sarajevu.

Shodno ovome svemu gore što sam napisao vrlo lagano mozes zakljuciti da ce prosjecan Sarajlija koji je zaposlen u gore navedenim firmama, organizacijama imati vecu platu i bolje uslove od bilo kojeg uposlenika te gore razvijene privrede TK i ZDK i samim time više para ostavljati u svom kantonu. I naravno budzet ks ne pune same sarajlije nego i svi drugi koji posjecuju Sarajevo i na raznorazne nacine ostavljaju te pare. I taj Salko Zildzic koji mrzi Sarajevo je morao barem kafu tu popiti i prihefterit svojih 17% :thumbup:

Ima tu jos primjera ali cu zatvoriti sa ovim da recimo djeca iz raznih BH gradova dolaze na ekskurzije u Sarajevo i tu trose pare što se opet na kraju knjiži kao profit KS. I da je Sarajevo uz Banja Luku shopping centar bosne i hercegovine gdje raznorazni politicari iz svih djelova BiH dolaze da trose pare i pune dzepove svih tih firmi koje su registrovane u Sarajevu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#57 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

@Pandakonda

Odlično napisano , svaka čast. Dakle Sarajevo ima ogromnu direktnu korist jer je glavni grad. Tako da povlašteni ponderi apsolutno nemaju smisla, jer Sarajevo taj novac dobije na mnoge druge načine.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4409
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#58 Re: Ponderisanje

Post by Pandakonda »

Ozimician wrote: 23/02/2022 00:14 @Pandakonda

Odlično napisano , svaka čast. Dakle Sarajevo ima ogromnu direktnu korist jer je glavni grad. Tako da povlašteni ponderi apsolutno nemaju smisla, jer Sarajevo taj novac dobije na mnoge druge načine.
Upravo, ali hajde onda usvoji novi zakon o nacinu kako ce se raditi raspodjela javnih sredstava bez da postoji potreba za ponderom. Ponder je samo bila reakcija na jako los nacin raspodjele javnih sredstava na osnovu losih kriterija. Tu nikada nije bila rijec o nekim ratnim popravkama ili necemu slicnom, ja stvarno ne znam odakle ljudima ta ideja :-)

Sarajlije se itekako trebaju usprotiviti ponderu i nacinu kako se raspoređuju pare jer to nema nikakvog smisla da ti uplacujes cca 3.5 milijarde u kasu a nazad dobijas cca 400-500 miliona. Prije nego sto se jave ovi neki sa komentarima, u analizi koju je radio ekonomski fakultet u sarajevu sa suradnicima je prikazano da kada se oduzme profit elektroprivrede i bh telecoma kanton sarajevo uplacuje oko 2.5 milijarde sto je opet daleko vise od onoga što dobija nazad.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#59 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

Pandakonda wrote: 23/02/2022 00:34
Ozimician wrote: 23/02/2022 00:14 @Pandakonda

Odlično napisano , svaka čast. Dakle Sarajevo ima ogromnu direktnu korist jer je glavni grad. Tako da povlašteni ponderi apsolutno nemaju smisla, jer Sarajevo taj novac dobije na mnoge druge načine.
Upravo, ali hajde onda usvoji novi zakon o nacinu kako ce se raditi raspodjela javnih sredstava bez da postoji potreba za ponderom. Ponder je samo bila reakcija na jako los nacin raspodjele javnih sredstava na osnovu losih kriterija. Tu nikada nije bila rijec o nekim ratnim popravkama ili necemu slicnom, ja stvarno ne znam odakle ljudima ta ideja :-)

Sarajlije se itekako trebaju usprotiviti ponderu i nacinu kako se raspoređuju pare jer to nema nikakvog smisla da ti uplacujes cca 3.5 milijarde u kasu a nazad dobijas cca 400-500 miliona. Prije nego sto se jave ovi neki sa komentarima, u analizi koju je radio ekonomski fakultet u sarajevu sa suradnicima je prikazano da kada se oduzme profit elektroprivrede i bh telecoma kanton sarajevo uplacuje oko 2.5 milijarde sto je opet daleko vise od onoga što dobija nazad.
Slažem se i s tim, ali ponavljam - Ako je cilj proBiH strane isključivo Sarajevo - onda je to OK da tako bude. Ako je cilj BiH :bih: , onda treba forsirati jednak razvoj na svakom pedlju. Jer sve te firme i strane institucije rade na području cijele BiH i kao što reče: i ljudi iz drugih kantona troše novac u Sarajevu. Tako da, ne vidim razlog da se u Sarajevo forsira dalje ulaganje kad je to uhvatilo momentum i samo od sebe sad ide. Dugoročno je takva politika pogubna za BiH, a u konačnici i za Sarajevo.
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#60 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Za početak ovaj dio tvog upisa...
belfy wrote: 22/02/2022 21:55
kluz franjo wrote: 22/02/2022 08:24 Samo da budemo precizni - preciznost je jako bitna :-D
Ovo si pitao...

Na to sam ti fino pojasnio da brkaš osnovne pojmove, a i da ne vladaš baš najbolje procentnim računom.
vejrujem da ti nece biti tesko da mi kopiras taj svoj odgovor gdje si ti meni pojasnio sta ja brkam i gdje smo pricali o procentima. cisto da ne ispadne da lazes drug franjo.
Dva puta, od toga jednom čak i u postu na koji odgovaraš i koji citiraš. Ali evo i treći put ću za ponavljače.
kluz franjo wrote: 21/02/2022 07:13 ...
Znači nisi pogledao nijednu stručnu analizu ili studiju na ovu temu, već svoje teze baziraš na nekim svojim "kauzalitetima". I pri tome pogrešnim.
Svako (osim naravno duvnjaka i zildžića) zna da su prosječna potrošnja stanovnika i ukupna potrošnja per capita dva različita parametra.
Dalje, 2-3 puta više je 100% - 200% više, a ne kako si ti "kauzalirao". Opet osnovne neke stvari.

Pročitaj barem onu studiju Ekonomskog fakulteta u Zenici, pa da nastavimo.
Kada već svu svoju diskusiju baziraš na upisima forumaša, barem njih pročitaj.
The BEN10
Posts: 7586
Joined: 19/09/2011 09:03

#61 Re: Ponderisanje

Post by The BEN10 »

Pandakonda wrote: 22/02/2022 22:58 Sarajevo ima para jer u njemu ne troše samo Sarajlije.

Mozemo krenuti prvo od turizma, KS ima vise turista nego recimo ZDK ili TK i ti turisti ovdje trose pare. Ako pogledamo cijene onda nije ni cudno sto ispadne tako jer je prosjecna kafa u Sarajevu vec skoro na 3 marke dok ces u nekim mjestima u ZDK i TK naci kafu za 1-1.5 gdje dolazimo do cifre da ce neki turist/sarajlija platiti tu kafu skoro 3 puta vise nego neki tuzlak ili zenicanin. Samim time veci prihod za kanton.

Sarajevo kao glavni grad je sjedište svih ambasada i mnogih svjetskih kompanija i NVO. Pa onaj vrtlar u americkoj ambasadi nema sigurno ispod 3k maraka platu i on trosi vise nego prosjecni Sarajlija a kamoli Tuzlak ili Zenicanin. Prije par mjeseci oglas na mojposao.ba housekeeper u britanskoj rezidenciji, plata 2.5km bez ostalih bonusa i benifita koji nisu navedeni :-) . A naravno suvišno je pričati o strancima koji rade u svojim ambasadama. Ti ljudi imaju nerealne plate i samim time puno trose i zbog toga se dobija dojam kao da Sarajlije generisu taj profit sto je istinito samo u određenom dijelu. Trose i ostali ljudi koji su samo rezidenti kantona. Ali s obzirom da su sjedista tih kompanija u Sarajevu logicno je da ce vecina uposlenika biti iz Sarajeva i imat ce itekako dobre uslove. I kada se podvuce racun na kraju ispade kao da samo Sarajlije trose te pare a ustvari trose svi rezidenti.

Mimo ambasada tu jos imas mnoge organizacije tipa OSCE, OHR, UN ciji uposlenici također imaju bolesno dobre plate a ti uposlenici su i stranci i nasi ljudi. Onda na red dolaze raznorazne fondacije koje su finansirane od drugih drzava kao što su Nacionalni Demokratski Institut, fondacije tipa Konrad Adenauer i da ne nabrajem druge. Sarajlije i stranci koji su tu uposleni imaju predobre plate i uslove i samim time vise trose. Ovo vrijedi naravno i za slicne kompanije koje posluju na teritoriji drugih kantona. Tako da ona osoba koja radi u IT firmi u TK ce biti na istom nivou kao neko ko radi u toj istoj firmi u KS. Samim time taj Tuzlak ce imati dosta vise para od nekog Tuzlaka koji radi u teskoj industriji ili nekoj drugoj privredi.

Onda dolazimo do ogromnih korporacija gdje cu za primjer uzeti samo veliku revizorsku cetvorku. KPMG, Deloitte, EY, PwC. To su najvece svjetske kompanije koje svoje kancelarije imaju samo u Sarajevu, jedino KPMG ima u Banja Luci, i pored toga imaju dosta dobre uslove dok recimo rijetko koja velika korporacija odluci da svoju kancelariju otvori u TK ili ZDK. A ako malo pogledas nedavno istrazivanje koja industrija ima najvece plate vidjeti ces da je to revizorski sektor, bankarski sektor i IT sektor gdje opet dolazimo do toga da je najviše takvih firmi i radnih mjesta registrovano u Sarajevu.

Shodno ovome svemu gore što sam napisao vrlo lagano mozes zakljuciti da ce prosjecan Sarajlija koji je zaposlen u gore navedenim firmama, organizacijama imati vecu platu i bolje uslove od bilo kojeg uposlenika te gore razvijene privrede TK i ZDK i samim time više para ostavljati u svom kantonu. I naravno budzet ks ne pune same sarajlije nego i svi drugi koji posjecuju Sarajevo i na raznorazne nacine ostavljaju te pare. I taj Salko Zildzic koji mrzi Sarajevo je morao barem kafu tu popiti i prihefterit svojih 17% :thumbup:

Ima tu jos primjera ali cu zatvoriti sa ovim da recimo djeca iz raznih BH gradova dolaze na ekskurzije u Sarajevo i tu trose pare što se opet na kraju knjiži kao profit KS. I da je Sarajevo uz Banja Luku shopping centar bosne i hercegovine gdje raznorazni politicari iz svih djelova BiH dolaze da trose pare i pune dzepove svih tih firmi koje su registrovane u Sarajevu.
Bravo!
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#62 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Da nastavimo sa ovim dijelom tvog posta...
belfy wrote: 22/02/2022 21:55 ...
ti se u svojim odgovorima do sada dotices samo mene. sto bi se forumski reklo - pokusaj jeftinih ad hominem argumenata. evo, da ti pokusam i tu odgovoriti ako vec taj nacin bolje razumijes...

jedini ovdje koji ne razumije si ti koliko vidim... te osnovne stvari sam ja vec postavio u prvom postu, a ti sada mutis vodu sa necim sto niko nije pominjao. tako da cu tesko ja nesto novo nauciti. ali, evo, da ja tebi pokusam to objasniti na nesto nizem nivou, posto je ocigledno da ti je potrebno malo vise crtati.

sta govorim kada pomenem "najcitiraniji post" gdje je pomenut procenat uplate prema tadasnjem porezu na promet:
- porez na promet finalno placaju krajnji kupci
- skup potrosnje tih kupaca koji to potrose u Sarajevu je bukvalno ono sto ce odrediti i porez na tu potrosnju
- kada kazem pojedinac mislim i na buzetske koristnike i privatne, kao i na instituciju, ustanovu, agenciju, privatno lice i slicno
- skup svega toga je ono sto Sarajevo zaista ima u krajnjoj potrosnji.
...
Uporno promovišeš svoje neznanje...
I ovdje sam ti fino pojasnio da opet BRKAŠ babe i žabe, kruške i jabuke, porez na promet i porez na dodanu vrijednost...
Evo ti originalni post kolege:
Prpa.ba wrote: 24/01/2022 21:09 KS 30.32% prometa, 19.25% stanovnistva
TK 18.73% prometa, 19.98% stanovnistva
ZDK 14.68% prometa, 16.31% stanovnistva
HNK 9.46% prometa, 9.87% stanovnistva
SBK 8.38% prometa, 11.63% stanovnistva
ZHK 7.26% prometa, 4.26% stanovnistva
USK 6.99% prometa, 12.17% stanovnistva
K10 1.80% prometa, 3.62% stanovnistva
PK 1.55% prometa , 1.87% stanovnistva
BPK 0.83% prometa, 1.04% stanovnistva

Mozete slobodno posmatrati da je ovaj procenat stanovnistva ustvari iznos koji ce kantoni dobijati sad nakon ukidanja pondera KS-u, plus minus, a prvi iznos je udio kantona u prometu fiskalnih kasa u FBiH, tj. koliko bi dobijali po striktno ekonomskim kriterijima. :mrgreen:
Još jednom (pošto se tebi treba više puta ponoviti). Gore postavljeni podaci nisu o iznosima poreza na promet iz 2005. već aktuelni podaci Poreske uprave FBiH o visini PROMETA po FISKALNIM KASAMA!
Babe nisu žabe!
Za kraj. Istovremeno tvrdiš da sam bezobrazan i da nisam odgovorio na tvoja pitanja (koja označiš), a onda sam priznaš da sam "već izjavio za označeno, pa dodaješ još jedno pitanje...
Čudan si ti lik...
belfy wrote: 22/02/2022 21:55 ...

sada bih zaista volio da prestanes biti bezobrazan i napokon odgovoris prvo na moje jedino pitanje koje sam uputio tebi do sada. evo, pokusat cu i njega da preformulisem jos jednom da ti bude lakse za razumjeti, pa mozda napokon dobijem i odgovor:

odakle tolike pare u Sarajevu?

posto si izjavio i ovo sto oznacih dodat cu jos jedno pitanje:

u kojoj je to privrednoj grani Sarajevo bilo najjace u periodu 1996. - do odredjivanja "historijskog principa"

vjerujem da ces obzirom na svoju elokventnost vrlo jednostavno dati i koji odgovor. ja sam iznio veliki broj vrlo jasnih cinjenica i argumenata. ti si poceo sa pricom kako ne zelis poeziju i prozu, a do sada si samo to ponudio. bez odgovora na jedino pitanje koje sam postavio. ako ne znas ili ne smijes dati odgovor, cemu onda pokusaj diskusije? hocel' sa tvoje strane biti sta konkretno (ili ces ostati na ad hominem argumentima)?
Helem kolega @Pandakonda je već sažeo odgovor. Ja ću samo dopuniti sa jednom informacijom (bez ikakvog vrijednovanja).
Više uposlenih imaju ćevabdžije i buregdžije u Sarajevu, nego Mittal u Zenici.
Nekome to može biti smješno ili tužno, ali to je tako.
Pročitaj barem studiju iz Zenice na ovu temu. Neće ti ništa biti od znanja.
saabsa
Posts: 1857
Joined: 07/10/2009 01:17

#63 Re: Ponderisanje

Post by saabsa »

@franjo kluz, očekuješ previše od ljudi kojima je bitnije da sjebu Sarajevo nego da pomognu sebi, od ljudi kojima je ok da Hercegovina u kojoj se fiskalni račun i gospa ukazuju u jednakim intervalima dobije mnogo više para nego što zaslužuje samo da bi Sarajevo dobilo manje, od ljudi kojima je sve što se troši i privređuje u Sarajevu zasluga drugih jer bože moj, svi oni troše u Sarajevu.
Dok pojedine budale shvate da je para u Sarajevu uvijek bilo a nisu se vidjele dok se vlast nije promijenila, i dok ne shvate da je to put kojim trebaju ići da im bude bolje džaba im pričati...
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#64 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

Prpa.ba wrote: 24/01/2022 21:09 KS 30.32% prometa, 19.25% stanovnistva
TK 18.73% prometa, 19.98% stanovnistva
ZDK 14.68% prometa, 16.31% stanovnistva
HNK 9.46% prometa, 9.87% stanovnistva
SBK 8.38% prometa, 11.63% stanovnistva
ZHK 7.26% prometa, 4.26% stanovnistva
USK 6.99% prometa, 12.17% stanovnistva
K10 1.80% prometa, 3.62% stanovnistva
PK 1.55% prometa , 1.87% stanovnistva
BPK 0.83% prometa, 1.04% stanovnistva

Mozete slobodno posmatrati da je ovaj procenat stanovnistva ustvari iznos koji ce kantoni dobijati sad nakon ukidanja pondera KS-u, plus minus, a prvi iznos je udio kantona u prometu fiskalnih kasa u FBiH, tj. koliko bi dobijali po striktno ekonomskim kriterijima. :mrgreen:
kluz franjo wrote: 23/02/2022 08:25 Još jednom (pošto se tebi treba više puta ponoviti). Gore postavljeni podaci nisu o iznosima poreza na promet iz 2005. već aktuelni podaci Poreske uprave FBiH o visini PROMETA po FISKALNIM KASAMA!
Babe nisu žabe!
Ova struktura javnih prihoda zasluzuje prikaz svoje strukture odnosno na koji nacin su porezni obveznici uplacivali ta sredstva da bi se vidjelo realno stanje. U slucaju da je sistem zasnovan na principu da sve firme uplacuju porez tamo gdje vrse svoje djelatnosti odnosno da svaka filijala to cini tamo gdje vrsi svoju djelatnost onda se ne bi desavalo da vecina predstavnistava firmi uplacuju porez u Sarajevu, da kladionice prijavljuju porez u nekom od hercegovackih kantona itd. U tom slucaju ova slika bi potpuno drugacije izgledala.

I kad spominjes Mittal da ima manje zaposlenih nego cevabdzije i buregdzije u Sarajevu, cinjenica jest da Mittal ima 10 puta manje zaposlenih nego zeljezara prije rata, ali isto tako je cinjenica i da je Mittal najveci izvoznik u drzavi, a da su i Ze-do i Tuzlanski kanton veci izvoznici od Kantona Sarajevo, a onda od nameta na izvoz opet najmanje imaju Zenicko-dobojski i Tuzlanski kanton.

U slucaju da je ova gore struktura realnija, bilo bi jasnije ko koliko zasluzuje. Ovaj Ozimicianov post je sustina i dobar primjer koliko trenutni nacin prijave poreza nije fer da se uzima kao kriterij za raspodjelu javnih prihoda i koliko ova gore statistika zasluzuje bolji strukturni prikaz kako bi se vidjelo realno stanje ko koliko zasluzuje.
Ozimician wrote: 21/02/2022 21:24 Eh sad opet se vrtimo u krug, neko već objasni: multiplikator, od jedne pare praviš drugu.

Ne može niko reći da Sarajevo nije tu gdje jeste zbog silnih institucija tu smještenih, kao i svaki drugi glavni grad. Na to se sve naslanja ogromna uslužna djelatnost koja je u Sarajevu na 1. mjestu u BiH, pa onda 10 mjesta praznih. Dakle ljudi troše, turizam, raznorazni seminari, kongresi, itd.

Tačno je da u Sarajevu cvjeta IT industrija, cvjeta i u Berlinu, ali procentualno kada bi neko uradio analizu, uvjeren sam da bar 10x više ljudi u Sarajevu radi u državnoj službi i javnim preduzećima nego u IT sektoru. Pogledajte malo listu najvećih izvoznika i vidjet ćete da tu nema sarajevskih firmi, i IT usluge koje se obave prema stranim kupcima - vode se kao izvoz.

Evo jedna zanimljivost:
HE Jablanica je 7 decembra 2021 u punom kapacitetu proizvodila EE u iznosu koji je imao tržišnu vrijednost od KM 2 miliona za dan. Da dobro ste pročitali, prosječna cijena je bila 300E/MWh za cijeli dan Tako da svi prihodi od turizma i poljoprivrede ispadaju presmiješni u odnosu na ovo.

Dakle i ovaj prihod se knjiži na Sarajevo, iako je HE u Jablanici
, a za Tuzlu da ne govorim. Teško da može sarajevska IT industrija i turizam ovo nadmašiti.
Na koncu, razvoj drzave zasluzuje da se razvijaju i oni krajevi koji nisu privredno jaki kako bi s vremenom poceli vise doprinositi toj drzavi. Cinjenica jest da politicki centri vuku sebi i da se u tim sredinama moze osjetiti bolji zivotni standard nego u ostatku drzave i to niko ne moze poreci.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#65 Re: Ponderisanje

Post by muzicar_iz_parka »

Ja sam za to da se svi iz FBiH presele u Sarajevo i bude metropola od 2 miliona stanovnika a u TK i ZDK kao industrijske centre dovedemo radnu snagu iz Bangladeša i Pakistana.

:mrgreen:
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#66 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 13:09
Prpa.ba wrote: 24/01/2022 21:09 KS 30.32% prometa, 19.25% stanovnistva
TK 18.73% prometa, 19.98% stanovnistva
ZDK 14.68% prometa, 16.31% stanovnistva
HNK 9.46% prometa, 9.87% stanovnistva
SBK 8.38% prometa, 11.63% stanovnistva
ZHK 7.26% prometa, 4.26% stanovnistva
USK 6.99% prometa, 12.17% stanovnistva
K10 1.80% prometa, 3.62% stanovnistva
PK 1.55% prometa , 1.87% stanovnistva
BPK 0.83% prometa, 1.04% stanovnistva

Mozete slobodno posmatrati da je ovaj procenat stanovnistva ustvari iznos koji ce kantoni dobijati sad nakon ukidanja pondera KS-u, plus minus, a prvi iznos je udio kantona u prometu fiskalnih kasa u FBiH, tj. koliko bi dobijali po striktno ekonomskim kriterijima. :mrgreen:
kluz franjo wrote: 23/02/2022 08:25 Još jednom (pošto se tebi treba više puta ponoviti). Gore postavljeni podaci nisu o iznosima poreza na promet iz 2005. već aktuelni podaci Poreske uprave FBiH o visini PROMETA po FISKALNIM KASAMA!
Babe nisu žabe!
Ova struktura javnih prihoda zasluzuje prikaz svoje strukture odnosno na koji nacin su porezni obveznici uplacivali ta sredstva da bi se vidjelo realno stanje. U slucaju da je sistem zasnovan na principu da sve firme uplacuju porez tamo gdje vrse svoje djelatnosti odnosno da svaka filijala to cini tamo gdje vrsi svoju djelatnost onda se ne bi desavalo da vecina predstavnistava firmi uplacuju porez u Sarajevu, da kladionice prijavljuju porez u nekom od hercegovackih kantona itd. U tom slucaju ova slika bi potpuno drugacije izgledala.

I kad spominjes Mittal da ima manje zaposlenih nego cevabdzije i buregdzije u Sarajevu, cinjenica jest da Mittal ima 10 puta manje zaposlenih nego zeljezara prije rata, ali isto tako je cinjenica i da je Mittal najveci izvoznik u drzavi, a da su i Ze-do i Tuzlanski kanton veci izvoznici od Kantona Sarajevo, a onda od nameta na izvoz opet najmanje imaju Zenicko-dobojski i Tuzlanski kanton.

U slucaju da je ova gore struktura realnija, bilo bi jasnije ko koliko zasluzuje. Ovaj Ozimicianov post je sustina i dobar primjer koliko trenutni nacin prijave poreza nije fer da se uzima kao kriterij za raspodjelu javnih prihoda i koliko ova gore statistika zasluzuje bolji strukturni prikaz kako bi se vidjelo realno stanje ko koliko zasluzuje.
Ozimician wrote: 21/02/2022 21:24 Eh sad opet se vrtimo u krug, neko već objasni: multiplikator, od jedne pare praviš drugu.

Ne može niko reći da Sarajevo nije tu gdje jeste zbog silnih institucija tu smještenih, kao i svaki drugi glavni grad. Na to se sve naslanja ogromna uslužna djelatnost koja je u Sarajevu na 1. mjestu u BiH, pa onda 10 mjesta praznih. Dakle ljudi troše, turizam, raznorazni seminari, kongresi, itd.

Tačno je da u Sarajevu cvjeta IT industrija, cvjeta i u Berlinu, ali procentualno kada bi neko uradio analizu, uvjeren sam da bar 10x više ljudi u Sarajevu radi u državnoj službi i javnim preduzećima nego u IT sektoru. Pogledajte malo listu najvećih izvoznika i vidjet ćete da tu nema sarajevskih firmi, i IT usluge koje se obave prema stranim kupcima - vode se kao izvoz.

Evo jedna zanimljivost:
HE Jablanica je 7 decembra 2021 u punom kapacitetu proizvodila EE u iznosu koji je imao tržišnu vrijednost od KM 2 miliona za dan. Da dobro ste pročitali, prosječna cijena je bila 300E/MWh za cijeli dan Tako da svi prihodi od turizma i poljoprivrede ispadaju presmiješni u odnosu na ovo.

Dakle i ovaj prihod se knjiži na Sarajevo, iako je HE u Jablanici
, a za Tuzlu da ne govorim. Teško da može sarajevska IT industrija i turizam ovo nadmašiti.
Na koncu, razvoj drzave zasluzuje da se razvijaju i oni krajevi koji nisu privredno jaki kako bi s vremenom poceli vise doprinositi toj drzavi. Cinjenica jest da politicki centri vuku sebi i da se u tim sredinama moze osjetiti bolji zivotni standard nego u ostatku drzave i to niko ne moze poreci.
Nije problem, može i padobranski :wink:
Ne znam o kojim "izvoznim nametima" govoriš. Tema je krajnja potrošnja i PDV.
Sa aspekta PDV-efekta ukupne krajnje potrošnje građana su plate hiljadu ćevabdžija, hiljadu uposlenih u željezari i hiljadu zaposlenih u obrazovanju potpuno identični (pod uslovom da im je ista prosječna plata).

Nakaradni sistem raspodjele prikupljenih javnih prihoda (uključujući i nakaradne pondere npr. za KS, BPK, PK) se u ovoj diskusiji prvenstveno odnosi na raspodjelu prikupljenih indirektnih poreza, a tu je u najvećem obimu zastupljen PDV.
Izvoz, bez obzira Mittalov iz Zenice ili IT firme iz Sarajeva ne generiše ni marku PDV-a.
U donjem primjeru sa HE u Jablanici važi isto.
Ako npr. HE izvozi kompletno proizvedenu struju, onda se u Jablanici više kod Gojka na janjetini generiše PDV-a nego tim izvozom.
Ako npr. HE tu struju proda Gojku u Jablanici, onda je mjesto generisanja PDV-a Jablanica. A ako proda Mittalu u Zenici, onda je mjesto generisanja PDV-a Zenica.
Prvi korak je dakle utvrditi gdje je MJESTO KRAJNJE POTROŠNJE, tj. gdje je generisan prihod po osnovu PDV-a.
Ne postoji nijedan razlog, da se PDV generisan prodajom ćevapa u Hariju u Travniku, vraća Zenici po osnovu Mittalovog izvoza.
Tu nema nikakve veze, da li je kupac ćevapa IT programer iz Busovače ili carinik sa carinske ispostave u Docu na Lašvi.

Tek na trećem mjestu dolazi pitanje solidarnosti tj. podrške ravnomjernom regionalnom razvoju.
A tu ćemo se lako složiti da fiskalno jače privredne sredine, poput npr. Sarajeva, trebaju nastaviti sufinansirati ravnomjerniji razvoj.
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#67 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

kluz franjo wrote: 23/02/2022 14:28 Nije problem, može i padobranski :wink:
Ne znam o kojim "izvoznim nametima" govoriš. Tema je krajnja potrošnja i PDV.
Sa aspekta PDV-efekta ukupne krajnje potrošnje građana su plate hiljadu ćevabdžija, hiljadu uposlenih u željezari i hiljadu zaposlenih u obrazovanju potpuno identični (pod uslovom da im je ista prosječna plata).

Nakaradni sistem raspodjele prikupljenih javnih prihoda (uključujući i nakaradne pondere npr. za KS, BPK, PK) se u ovoj diskusiji prvenstveno odnosi na raspodjelu prikupljenih indirektnih poreza, a tu je u najvećem obimu zastupljen PDV.
Izvoz, bez obzira Mittalov iz Zenice ili IT firme iz Sarajeva ne generiše ni marku PDV-a.
U donjem primjeru sa HE u Jablanici važi isto.
Ako npr. HE izvozi kompletno proizvedenu struju, onda se u Jablanici više kod Gojka na janjetini generiše PDV-a nego tim izvozom.
Ako npr. HE tu struju proda Gojku u Jablanici, onda je mjesto generisanja PDV-a Jablanica. A ako proda Mittalu u Zenici, onda je mjesto generisanja PDV-a Zenica.
Prvi korak je dakle utvrditi gdje je MJESTO KRAJNJE POTROŠNJE, tj. gdje je generisan prihod po osnovu PDV-a.
Ne postoji nijedan razlog, da se PDV generisan prodajom ćevapa u Hariju u Travniku, vraća Zenici po osnovu Mittalovog izvoza.
Tu nema nikakve veze, da li je kupac ćevapa IT programer iz Busovače ili carinik sa carinske ispostave u Docu na Lašvi.

Tek na trećem mjestu dolazi pitanje solidarnosti tj. podrške ravnomjernom regionalnom razvoju.
A tu ćemo se lako složiti da fiskalno jače privredne sredine, poput npr. Sarajeva, trebaju nastaviti sufinansirati ravnomjerniji razvoj.
Ako je ovo tema iskljucivo za tebe i belfya onda jest padobranski. Ako je ovo tema ko je u pravu i ko nije, pa da vas dvojica nesto dokazete jedan drugom onda se i ne vrijedi nama drugima nadovezivati, ali ako se vec govori o pravednoj raspodjeli javnih prihoda onda je u stvari to tema koja se dotice svih nas. Ili grijesim? Nisam te nicim isao uvrijediti tako da ne ocekujem ni s druge strane da me neko predstavlja padobrancem :wink:

PDV na izvoz jeste 0, ali opet te firme, koliko sam upucen, duzne su placati porez na dobit, odredjene izvozne dadzbine, takse itd. Koliko znam porez na dobit spada u javne prihode. Inace, neko od vas ovdje ko bolje poznaje tu tematiku moze konkretnije prezentovati sta drzava, entiteti i kantoni imaju od izvoza i robne razmjene osim zaposlene radne snage. Primjera radi, tom Mittalu Elektroprivreda prodaje ogromnu kolicinu struje. Ako se to sve knjizi u Sarajevu onda nije u redu. I vjerujem da je tebi to jasno, jer si istakao problem krajnje potrosnje.

U strukturu javnih prihoda spadaju: porez na dohodak, porez na dobit, porez na promet nekretnina, porez na imovinu, nasljedje i poklon, takse i naknade, novcane kazne, zatim tu ide i PIO/MIO, zdravstveno osiguranje itd. Prema tome, ne mozes samo racunati ono sto "cevabdzije i buregdzije" odnosno privrednici uplate putem PDV-a.

Ovaj primjer za Hari sto si naveo i mjesto krajnje potrosnje upravo i jest poenta. Ako kupis cevape u Hariju u Travniku onda taj PDV treba da se knjizi u Travniku odnosno u SBK, ali npr. da Hari ima cevabdzinicu u Mostaru onda taj porez koji se naplati u Mostaru treba da ide u HNK, a ne u SBK odnosno tamo gdje im je glavna cevabdzinica, u prevodu predstavnistvo. Posebno filijale firmi bi morale placati porez u kantonima u kojima posluju, ponavljam bas kao sto si naglasio da je bitno mjesto krajnje potrosnje. I to jest problem i sa hidroelektranom u Jablanici koju spominjete, zasto bi se knjizilo sve po defoltu u Sarajevu? Zasto bi predstavnistva kompanija svoj porez placala na jednom mjestu ako posluju diljem drzave?

Nije problem da drzavne i privatne firme placaju na jednom mjestu, jer je tako jednostavnije, ali onda kriterij za raspodjelu javnih prihoda ne moze biti taj koliko se negdje poreza naplati i to je sva prica. Taj dio preskaces, a to ide u korist KS naustrb drugih. Isto kao sto za kladionice ide u korist Hercegovcima naustrb svih ostalih, pa i jedan Bingo kao firma sa najvecim prometom, a koji prijavljuje porez u Tuzli bi trebao prijavljivati porez svuda gdje posluje, a ne samo u Tuzli. U tom slucaju da na taj nacin funkcionise sistem za oporezivanje onda bi i statistika drugacije pokazivala i tad bi se moglo gledati da to vec bude fer kriterij za raspodjelu javnih sredstava.

Slazemo se da solidarnost dolazi nakon svega toga.

Ono gdje zamjeram Sarajevu jest upravo to pitanje solidarnosti da ako vec Sarajevo ima vecinu drzavnih i entitetskih institucija, predstavnistva firmi, ako ga i ta "politicka elita" gura da se tu mnogo vise investira sto onda otvara sve te multiplikatore koji jacaju privredu u Sarajevu, a koje su neki spominjali, te ako je zbog svega navedenog KS kao povrsinski manji kanton sa najvise zaposlenih i ima bolji zivotni standard u odnosu na druge kantone i gradove onda ne ide kukati kad ti se ponder opravdano smanji, a opet ostaje veci od drugih, jer po glavi stanovnika to ide bar 2-3 puta u korist KS u odnosu na druge.

Najpostenije bi bilo da nema pondera i da svako uprihoduje koliko i uplati po sistemu koji sam naveo da se porez rijesi, kao sto si se i ti slozio, na mjestu krajnjeg potrosaca, pa da se onda nakon svega gleda sistem solidarnosti. Medjutim, mozemo se sloziti da su ove odluke oko pondera 2 politikanstvo, jer je to SDA iskoristila protiv Trojke, a morali su to davno dok su oni bili na vlasti gledati da rjesavaju, ali se necemo sloziti da je kradja od KS. Ovo pitanje se trebalo rjesavati pravednije prije 15 godina. Moje misljenje je da je Sarajevo godinama uzimalo od drugih na osnovu svega navedenog. Ne moze zdravstveni radnik ili policajac u Sarajevu i Zenici imati drasticnu razliku u plati. Tako drzava ne funkcionise, a stvorio se vec veliki jaz kroz godine kad je u pitanju Sarajevo u odnosu na ostatak drzave. Normalno je da Sarajevo ima veci zivotni standard u odnosu na druge, ali mora se vise misliti i na druge!

Neko spominje ovdje sta je Sarajevo dalo drugima zbog studenata, bolnice itd. I drugi doprinose da ta bolnica, mislim na UKC, koja trenutno de facto djeluje kao privatno vlasnistvo, funkcionise. Treba samo vidjeti taj budzet za UKC. Ti studenti koliko im se daju subvencije, toliko i doprinose gradu Sarajevu, jer na kraju i trose u tom gradu. Nisu mu sigurno teret. Uostalom, danas vec svi gradovi imaju svoj univerzitet, nikli su kao gljive poslije kise tako da se neke normalne stvari ne mogu uzimati kao nesto zbog cega ponder mora biti dupli u odnosu na druge. Pogledajte sta je Beograd, koji je takodje uzimao od drugih, dao u bivsoj Jugi Bosni i Hercegovini, pa onda uporedite. Realnost je da je danasnjim politicarima Sarajevo posebna drzava i da ih apsolutno boli qrac za druge. Medjutim, najgore od svega je kad se ljudi iz Sarajeva s njima slazu, jer onda ocito takvi nisu makli dalje od Marijin dvora. Uz svo postovanje, to je tako. Ako zelimo iole normalnu drzavu onda se mora ulagati i u sela i u gradice i u ostale gradove itd. Ovdje ne govorimo o nekom animozitetu kako to neki predstavljaju nego konkretno o tom kako politika vuce sebi i kako ih za druge nije briga. Ove stvari su pitanje patriotizma, a ne prodaja magle o probosanskim snagama, supljom u kojoj se traze politicki, stranacki ili licni interesi.

Raspravljamo se ovdje o necemu sto ce opet politika iskoristiti za svoje interese, ali barem nam treba biti cilj da se slozimo da mora biti pravedniji sistem raspodjele javnih prihoda, da svi moraju biti ipak zadovoljniji i da na kraju sve to prije svega ide u korist razvoja drzave, svih gradova i sela u drzavi i u korist malog covjeka koji je danas vecinski na marginama prezivljavanja i svog opstanka.
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#68 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Ako je ovo tema iskljucivo za tebe i belfya onda jest padobranski. Ako je ovo tema ko je u pravu i ko nije, pa da vas dvojica nesto dokazete jedan drugom onda se i ne vrijedi nama drugima nadovezivati, ali ako se vec govori o pravednoj raspodjeli javnih prihoda onda je u stvari to tema koja se dotice svih nas. Ili grijesim? Nisam te nicim isao uvrijediti tako da ne ocekujem ni s druge strane da me neko predstavlja padobrancem :wink:
U vezi ovog... Sorry.
Nisam se osjetio uvrijeđenim, a nisam ništa ružno mislio sa "padobranski". Više onako u forumaškom žargonu... Nebitno.
Još jednom moje izvinjenje.
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#69 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

Mozda nisam shvatio najbolje, novi sam kolac na forumu, ali sve ok. Nemas se potrebe izvinjavati, ako je forumaski, neka i dalje bude forumaski.
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#70 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Puno toga si napisao, pa da krenemo redom...
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 PDV na izvoz jeste 0, ali opet te firme, koliko sam upucen, duzne su placati porez na dobit, odredjene izvozne dadzbine, takse itd. Koliko znam porez na dobit spada u javne prihode. Inace, neko od vas ovdje ko bolje poznaje tu tematiku moze konkretnije prezentovati sta drzava, entiteti i kantoni imaju od izvoza i robne razmjene osim zaposlene radne snage. Primjera radi, tom Mittalu Elektroprivreda prodaje ogromnu kolicinu struje. Ako se to sve knjizi u Sarajevu onda nije u redu. I vjerujem da je tebi to jasno, jer si istakao problem krajnje potrosnje.

U strukturu javnih prihoda spadaju: porez na dohodak, porez na dobit, porez na promet nekretnina, porez na imovinu, nasljedje i poklon, takse i naknade, novcane kazne, zatim tu ide i PIO/MIO, zdravstveno osiguranje itd. Prema tome, ne mozes samo racunati ono sto "cevabdzije i buregdzije" odnosno privrednici uplate putem PDV-a.
Pitanje pondera se odnosi samo raspored javnih prihoda po indirektnim porezima, dakle PDV.
Sve ostalo što si naveo spada pod javne prihode, npr. direktni porezi, takse, doprinosi itd., ali nije predmet "ponderisanja" tj. ove teme.

A naravno da se slažem, a to sam i eksplicitno napisao, da se Mittalovo plaćanje PDV-a za kupljenu struju od Elektroprivrede BiH treba pripisati Zenici.

Što se tiče ukupnih makroekonomskih efekata izvoznika, i tu se slažem.
Ekonomski institut u Sarajevu je upravo zbog toga i predlagao da pored mjesta krajnje potrošnje jedan od ekonomskih parametara za raspodjelu prihoda od PDV-a bude i doprinos GDP-u.
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Ovaj primjer za Hari sto si naveo i mjesto krajnje potrosnje upravo i jest poenta. Ako kupis cevape u Hariju u Travniku onda taj PDV treba da se knjizi u Travniku odnosno u SBK, ali npr. da Hari ima cevabdzinicu u Mostaru onda taj porez koji se naplati u Mostaru treba da ide u HNK, a ne u SBK odnosno tamo gdje im je glavna cevabdzinica, u prevodu predstavnistvo. Posebno filijale firmi bi morale placati porez u kantonima u kojima posluju, ponavljam bas kao sto si naglasio da je bitno mjesto krajnje potrosnje. I to jest problem i sa hidroelektranom u Jablanici koju spominjete, zasto bi se knjizilo sve po defoltu u Sarajevu? Zasto bi predstavnistva kompanija svoj porez placala na jednom mjestu ako posluju diljem drzave?
Ja sigurno nisam, a ne znam nijedan prijedlog od strane ekonomskih i fiskalnih stručnjaka ili kantonalnih političara iz Sarajeva da se "po defaultu svi prihodi knjiže u Sarajevu". Čak suprotno. Već barem 5 godina se iz Sarajeva aktivno nude modeli koji bi transparentnije prikazivali stvarno stanje po mjestu krajnje potrošnje i generisanja PDV-a.
Dakle nije do sarajevskih inicijativa.
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Nije problem da drzavne i privatne firme placaju na jednom mjestu, jer je tako jednostavnije, ali onda kriterij za raspodjelu javnih prihoda ne moze biti taj koliko se negdje poreza naplati i to je sva prica. Taj dio preskaces, a to ide u korist KS naustrb drugih. Isto kao sto za kladionice ide u korist Hercegovcima naustrb svih ostalih, pa i jedan Bingo kao firma sa najvecim prometom, a koji prijavljuje porez u Tuzli bi trebao prijavljivati porez svuda gdje posluje, a ne samo u Tuzli. U tom slucaju da na taj nacin funkcionise sistem za oporezivanje onda bi i statistika drugacije pokazivala i tad bi se moglo gledati da to vec bude fer kriterij za raspodjelu javnih sredstava.
Opet. Ne znam šta ja to preskačem. Vlade KS (na bazi stručnih strudija) godinama predlažu upravo to o čemu ti pišeš.
Ne razumijem kako se može izvući zaključak da Sarajevo "nauštrb drugih profitira", dok upravo iz Sarajeva dolaze takvi prijedlozi za preciznijom evidencijom mjesta krajnje potrošnje.
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Slazemo se da solidarnost dolazi nakon svega toga.

Ono gdje zamjeram Sarajevu jest upravo to pitanje solidarnosti da ako vec Sarajevo ima vecinu drzavnih i entitetskih institucija, predstavnistva firmi, ako ga i ta "politicka elita" gura da se tu mnogo vise investira sto onda otvara sve te multiplikatore koji jacaju privredu u Sarajevu, a koje su neki spominjali, te ako je zbog svega navedenog KS kao povrsinski manji kanton sa najvise zaposlenih i ima bolji zivotni standard u odnosu na druge kantone i gradove onda ne ide kukati kad ti se ponder opravdano smanji, a opet ostaje veci od drugih, jer po glavi stanovnika to ide bar 2-3 puta u korist KS u odnosu na druge.
Koja politička elita "gura" Sarajevo? Ova što sa dvotrećinskom većinom bez ikakvog suvislog obrazloženja ili stručne argumentacije od danas-do sutra smanji pripadajuće prihode kantonu za 10%? Evo u kontekstu solidarnosti da i drugim sredinama poželim takvo "guranje".

Sam gore opišeš (s pravom) neke od značajnijih nedostataka u dosadašnjem sistemu raspodjele prihoda od indirektnih poreza, koje i Kanton Sarajevo kritikuje već godinama, a onda "zamjeraš" Sarajevu što se buni zbog "opravdanog smanjenja". Opravdanog?
Evo molim te navedi mi jedan istinit argument iz obrazloženja za smanjenje udjela KS u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza. Samo jedan.
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Najpostenije bi bilo da nema pondera i da svako uprihoduje koliko i uplati po sistemu koji sam naveo da se porez rijesi, kao sto si se i ti slozio, na mjestu krajnjeg potrosaca, pa da se onda nakon svega gleda sistem solidarnosti. Medjutim, mozemo se sloziti da su ove odluke oko pondera 2 politikanstvo, jer je to SDA iskoristila protiv Trojke, a morali su to davno dok su oni bili na vlasti gledati da rjesavaju, ali se necemo sloziti da je kradja od KS. Ovo pitanje se trebalo rjesavati pravednije prije 15 godina. Moje misljenje je da je Sarajevo godinama uzimalo od drugih na osnovu svega navedenog.
Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali niko na svoje činjenice. Toliko u vezi mita o tome "kako je Sarajevo godinama bilo na grbači i profitiralo od drugih."
U svakom fiskalnom sistemu sa više od dva nivoa vlasti postoje modeli za evidenciju mjesta generisanja prihoda, a nakon toga modeli za ravnomjeran razvoj manje razvijenih sredina. Na tu temu preporučujem studije Ekonomskog instituta iz Sarajeva i Ekonomskog fakulteta u Zenici.
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39
Neko spominje ovdje sta je Sarajevo dalo drugima zbog studenata, bolnice itd. I drugi doprinose da ta bolnica, mislim na UKC, koja trenutno de facto djeluje kao privatno vlasnistvo, funkcionise. Treba samo vidjeti taj budzet za UKC. Ti studenti koliko im se daju subvencije, toliko i doprinose gradu Sarajevu, jer na kraju i trose u tom gradu. Nisu mu sigurno teret. Uostalom, danas vec svi gradovi imaju svoj univerzitet, nikli su kao gljive poslije kise tako da se neke normalne stvari ne mogu uzimati kao nesto zbog cega ponder mora biti dupli u odnosu na druge. Pogledajte sta je Beograd, koji je takodje uzimao od drugih, dao u bivsoj Jugi Bosni i Hercegovini, pa onda uporedite. Realnost je da je danasnjim politicarima Sarajevo posebna drzava i da ih apsolutno boli qrac za druge. Medjutim, najgore od svega je kad se ljudi iz Sarajeva s njima slazu, jer onda ocito takvi nisu makli dalje od Marijin dvora. Uz svo postovanje, to je tako. Ako zelimo iole normalnu drzavu onda se mora ulagati i u sela i u gradice i u ostale gradove itd. Ovdje ne govorimo o nekom animozitetu kako to neki predstavljaju nego konkretno o tom kako politika vuce sebi i kako ih za druge nije briga. Ove stvari su pitanje patriotizma, a ne prodaja magle o probosanskim snagama, supljom u kojoj se traze politicki, stranacki ili licni interesi.

Raspravljamo se ovdje o necemu sto ce opet politika iskoristiti za svoje interese, ali barem nam treba biti cilj da se slozimo da mora biti pravedniji sistem raspodjele javnih prihoda, da svi moraju biti ipak zadovoljniji i da na kraju sve to prije svega ide u korist razvoja drzave, svih gradova i sela u drzavi i u korist malog covjeka koji je danas vecinski na marginama prezivljavanja i svog opstanka.
hmm... stvarno ne znam šta na sve ovo da odgovorim, osim...
Stvarno preporučujem one studije koje sam ti spomenuo. Vidjećeš onda i sam šta su činjenice, a šta mitovi.
Pozdrav
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#71 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

@Bosanski_pastuh i @kluz franjo

Malo da sumiramo situaciju, Osnove ekonomije, 1. god.

Ima smisla to što obojica govorite, međutim, problem i jeste u tome što je u pitanju PDV kao porez na krajnju potrošnju i što on ne može baš prikazati realno stanje na terenu (odatle i potreba za ponderisanjem). Sarajevo, kao svaki veći/glavni grad i regionalni centar će po defaultu imati dosta višu potrošnju nego neki mali gradić, zašto? - u Foči ne postoji SCC, ne postoji ALTA, ne postoji Bingo City Centar, ne postoji BBI, itd. Jednostavno ljudi iz manjih mjesta su ''prisiljeni'' da došu u veći centar da potroše pare jer taj sadržaj u tim mjestima ne postoji. Imate i onaj fenomen - da nemate gdje potrošiti pare. To se čak i meni desilo kad sam živio u manjem mjestu - plata može biti ihihi jer jednostavno nemaš sadržaj na koji možeš potrošiti novac, onda odeš vikendom u Sarajevo i potrošiš za dan-dva trećinu plate.

Zbog čega je izvoz bitan? - Novac kao novac je doslovno broj na papiru ako nema pokriće iza sebe (to sad vidimo kad imamo inflaciju). Ako posmatramo BiH kao jednu ekonomiju (što ona jeste), mi moramo odnekud nabaviti novac. KM je čvrsto vezana za EURO i nama treba dobro devizno pokriće. Izvoz predstavlja razmjenu gdje mi prodajemo resurse, pamet i rad - u zamjenu za devize koje dolaze u BiH. Devize mogu doći i turizmom i (vrlo bitno kod nas) dijasporom. BH ekonomija solidno stoji po robnoj razmjeni (uzevši u obzir situaciju u državi), ostatak novca nadomjestimo turizmom, dijasporom, strancima i stranim organizacijama koje borave u BiH a dobijaju novac izvana, itd.

Ukoliko imamo budžetski deficit, država ga može popuniti tako što će printati novac (što naša država nema mogućnost, a vidimo da su to sad EU i USA iskoristile i imamo to što imamo) ili što će se zadužiti (MMF i slično). Država svakako pri budžetskom deficitu treba poraditi i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani da se održi stabilnost.

Sljedeći post o porezima i multiplikatoru.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#72 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

Porez kao porez - djeluje destimulativno za ekonomiju (Svaki porez) - jer pojedinac gubi motivaciju da radi više, ako će dio tog kolača uzimati država. Tako da je porez nužno zlo, koje je potrebno da se održi funkcionalnost državnog aparata i službi. Postoji nešto što se zove ''Laferova kriva'' tj. teorija da država prevelikim dizanjem poreza može da sama sebi smanji poreske prihode (jer u tom slučaju ljudi odustaju od prihovanja i okreću se sivoj zoni). Kod nas se Laferova kriva pokazala u praksi kod Akciza na duhanske proizvode što je rezultiralo u konačnici: rekordno niskim prihodima od tih akciza, povećanjem sive zone i uništenjem duhanske industrije u BiH.

U USA postoji zanimljiv sistem oporezivanja, tj. postoji Federal Tax, koji se uplaćuje u federalnu kasu i koji je jednak za sve i postoji STATE TAX, koji reguliše svaka savezna država ponaosob. Tako se npr. Texas trenutno reklamira kao 0% Income Tax State. I trenutno je država koja ima najveće doseljavanje i najveće otvaranje biznisa u USA, dok npr. države s visokim porezima: California, New York, Massachusets bilježe trenutno najveći pad u historiji. Takav model (i još liberalniji) postoji i u UAE i to je zapravo osnovni razlog ogromnog doseljavanja u UAE.

Što se multiplikatora tiče, u teoriji, unutar jedne ekonomije moguće je pretvoriti od 1KM - 10KM, to je teoretski, praktični maximumi su 8x, u BiH je trenutno 3-4x. Dakle ako ja potrošim kod frizera 10KM, firzer kupi jaja na pijaci za 10KM, onaj ko prodaje jaja plati nekome 10KM da mu iscijepa drva...i tako u nedogled... Dakle to je istih 10KM, a profitiralo je od istih 10KM nekoliko osoba. To je pokazatelj da je novac samo broj na papiru, a prava vrijednost je u tome šta mi sa tim novcem kao proizvod ili uslugu dobijamo.

Eh recimo za svaki uvozni proizvod, mi platimo PDV 17% i to je novac koji ostaje u BiH, ostatak iznosa mi prebacujemo dalje u neku drugu državu i on se tamo nastavlja multiplicirati. Za svaki proizvod koji izvezemo, mi smo novac iz druge zemje donijeli u BiH gdje se on dalje nastavlja multiplicirati. Također je tu bitna i domaća potrošnja (koja je npr. u Njemačkoj brutalna), jer kad su svi u tom lancu domaći proizvođači, novac se samo dalje multiplicira. Zbog toga se mi pitamo kako to da neko u Njemačkoj za isti posao dobija mnogo veću platu nego neko u BiH - upravo jer ekonomija zahvaljujući tom multiplikatoru u toj zemlji to može podnijeti. Npr. svako od nas kad kupuje auto - kupuje auto iz uvoza. Njemac kupuje auto koje je proizvedeno lokalno. Ogroman broj lokalnih radnika od toga ima platu, ogroman broj kooperanata, koji dalje kupuju njemačke proizvode u njemačkim lancima supermarketa i eto multipliciranja ogromne količine novca.
User avatar
Ozimician
Posts: 5721
Joined: 05/09/2012 23:21

#73 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

Prethodna 2 posta idu u off-topic, zbog toga sam ih izdvojio pa moderacija ukoliko želi može izbrisati, ali sam htio da objasnim ekonomske pojmove i kako se to reflektira na Sarajevo.

Dakle Sarajevo, posmatrano u okvirima BiH, jeste najveća ''ekonomija'' jer u njemu živi (vjerovatno) najveći broj ljudi, najviše ima zaposlenih sa najvišom prosječnom platom, najviše ima turista, stranih organizacija, javnih preduzeća, institucija, itd. + kao što već rekoh, krajnja potrošnja u Sarajevu je najveća jer ljudi i iz drugih manjih mjesta troše dosta u Sarajevu (ne svi, ali mnogostruko više ljudi troši novac u Sarajevu, nego što Sarajlije troše novac u drugim manjim mjestima).

Eh sad, ono što Sarajevu od svega fali jeste proizvodnja i izvoz, tj. neki drugi kantoni donesu pare u BiH, koje na mnoge načine završe u Sarajevu, jer je jednostavno centar zemlje u svakom smislu. Tako da krajnja potrošnja u KS nije samo krajnja potrošnja građana KS već i dobrim dijelom i ostalih građana, što se multiplicira na lokalnom nivou u sarajevskoj ekonomiji dalje + poslovanje velikih firmi, već prožvakano.
User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#74 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

kluz franjo wrote: 23/02/2022 22:34
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Ovaj primjer za Hari sto si naveo i mjesto krajnje potrosnje upravo i jest poenta. Ako kupis cevape u Hariju u Travniku onda taj PDV treba da se knjizi u Travniku odnosno u SBK, ali npr. da Hari ima cevabdzinicu u Mostaru onda taj porez koji se naplati u Mostaru treba da ide u HNK, a ne u SBK odnosno tamo gdje im je glavna cevabdzinica, u prevodu predstavnistvo. Posebno filijale firmi bi morale placati porez u kantonima u kojima posluju, ponavljam bas kao sto si naglasio da je bitno mjesto krajnje potrosnje. I to jest problem i sa hidroelektranom u Jablanici koju spominjete, zasto bi se knjizilo sve po defoltu u Sarajevu? Zasto bi predstavnistva kompanija svoj porez placala na jednom mjestu ako posluju diljem drzave?
Ja sigurno nisam, a ne znam nijedan prijedlog od strane ekonomskih i fiskalnih stručnjaka ili kantonalnih političara iz Sarajeva da se "po defaultu svi prihodi knjiže u Sarajevu". Čak suprotno. Već barem 5 godina se iz Sarajeva aktivno nude modeli koji bi transparentnije prikazivali stvarno stanje po mjestu krajnje potrošnje i generisanja PDV-a.
Dakle nije do sarajevskih inicijativa.
Govorim o onom sta je u praksi i generalno vecina predstavnistava drzavnih i vecih privatnih firmi porez placaju u Sarajevu, te zato taj kriterij nije najmjerodavniji. Naravno, jednostavnije je platiti na jednom mjestu, ali mi je drago cuti da nasi ekonomski strucnjaci nude modele koji bi bolje prikazivali realno stanje. Iskreno nisam u tim tokovima, ali evo za takve stvari podrska od mene kao malog covjeka. Nadam se da ce nekad nesto sto je u interesu bh. drustva i proci, jer pokazatelji iz prakse trenutno govore drugacije. I svejedno je da li je to sarajevska, tuzlanska, banjalucka, zenicka ili mostarska inicijativa, bitno je samo da kad se rjesavaju ovakva pitanja onda i inicijativa bude dobra. Nema potrebe za prefiksom nego za sustinom.
kluz franjo wrote: 23/02/2022 22:34
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Nije problem da drzavne i privatne firme placaju na jednom mjestu, jer je tako jednostavnije, ali onda kriterij za raspodjelu javnih prihoda ne moze biti taj koliko se negdje poreza naplati i to je sva prica. Taj dio preskaces, a to ide u korist KS naustrb drugih. Isto kao sto za kladionice ide u korist Hercegovcima naustrb svih ostalih, pa i jedan Bingo kao firma sa najvecim prometom, a koji prijavljuje porez u Tuzli bi trebao prijavljivati porez svuda gdje posluje, a ne samo u Tuzli. U tom slucaju da na taj nacin funkcionise sistem za oporezivanje onda bi i statistika drugacije pokazivala i tad bi se moglo gledati da to vec bude fer kriterij za raspodjelu javnih sredstava.
Opet. Ne znam šta ja to preskačem. Vlade KS (na bazi stručnih strudija) godinama predlažu upravo to o čemu ti pišeš.
Ne razumijem kako se može izvući zaključak da Sarajevo "nauštrb drugih profitira", dok upravo iz Sarajeva dolaze takvi prijedlozi za preciznijom evidencijom mjesta krajnje potrošnje.
Pozivao si se ranije na fiskalne pokazatelje u raspravi sa belfyem i zato sam napisao da taj dio preskaces, jer smo putem i ove rasprave iskopali rupe da trenutno ti pokazatelji nisu najmjerodavniji. Sam si rekao sta je srz - mjesto krajnje potrosnje. Objasnio si i tu nema vise nista nejasno. Inace, postovanje za prijedloge sa preciznijom evidencijom, ali ovaj dio iz cega izvlacim da je Sarajevo profitiralo vise od drugih je to kad pogledam iznos koji je Kanton Sarajevo dobijao ponderom 2 u odnosu na druge, a uz prednosti koje vec ima nad drugim o kojima sam pisao u smislu broja zaposlenih, administracije, brojnih zastupnistava firmi i svih preduslova za multipliciranje svojih prihoda, a onda jos takvom raspodjelom javnih prihoda ispada da covjek u Sarajevu vrijedi kao 2 ili 3 u drugim gradovima i manjim mjestima. Jasno je da je privreda u Sarajevu jaca sto je normalno, ali ne smije se potcjenjivati ni industrija i izvoz sto je i Ozimician fino objasnio. Ne smiju se selektivno birati kriteriji za raspodjelu javih prihoda odnosno ono sto odgovara da neko uzme veci dio kolaca, te na taj nacin praviti veliki jaz, jer to nikad ne donosi nista dobro za drustvo. Objasnio si da vec neki nude bolje modele i drago mi je da komuniciram s nekim ko gleda na taj nacin.

Nisam onaj koji se vodi divljim kapitalizmom koji je kod nas uglavnom na sceni zastupljen (ne uzimam u ovu konstataciju tvoje misljenje ili inicijative ekonomskih strucnjaka koje spominjes nego ono sto vidim da se kod nas desava vezano za korupciju, nepotizam, podobnost itd.) nego i socijalnom odgovornoscu da se grade zdravi temelji i sto bolji uslovi za komplet drustvo. Naravno, to ne podrazumijeva da ce svi imati isto i da se zalazem za krajnji socijalizam i drustvo jednakih vec svakako ide i po zaslugama, ali uvijek treba naci mjeru da svi budu sto je moguce vise zadovoljni. Skandinavci nam mogu biti primjer i zaista mislim da Sarajevo nema dovoljno empatije za ostatak drzave, naravno prvenstveno politika. Jedna cjelina je jaka koliko i njena najslabija karika!
kluz franjo wrote: 23/02/2022 22:34
Bosanski_pastuh wrote: 23/02/2022 19:39 Slazemo se da solidarnost dolazi nakon svega toga.

Ono gdje zamjeram Sarajevu jest upravo to pitanje solidarnosti da ako vec Sarajevo ima vecinu drzavnih i entitetskih institucija, predstavnistva firmi, ako ga i ta "politicka elita" gura da se tu mnogo vise investira sto onda otvara sve te multiplikatore koji jacaju privredu u Sarajevu, a koje su neki spominjali, te ako je zbog svega navedenog KS kao povrsinski manji kanton sa najvise zaposlenih i ima bolji zivotni standard u odnosu na druge kantone i gradove onda ne ide kukati kad ti se ponder opravdano smanji, a opet ostaje veci od drugih, jer po glavi stanovnika to ide bar 2-3 puta u korist KS u odnosu na druge.
Koja politička elita "gura" Sarajevo? Ova što sa dvotrećinskom većinom bez ikakvog suvislog obrazloženja ili stručne argumentacije od danas-do sutra smanji pripadajuće prihode kantonu za 10%? Evo u kontekstu solidarnosti da i drugim sredinama poželim takvo "guranje".

Sam gore opišeš (s pravom) neke od značajnijih nedostataka u dosadašnjem sistemu raspodjele prihoda od indirektnih poreza, koje i Kanton Sarajevo kritikuje već godinama, a onda "zamjeraš" Sarajevu što se buni zbog "opravdanog smanjenja". Opravdanog?
Evo molim te navedi mi jedan istinit argument iz obrazloženja za smanjenje udjela KS u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza. Samo jedan.
Ovaj drugi pasus sam ti odgovorio nakon drugog citata. Sad je to pitanje gledista, uvazavam da mozemo imati razlicito misljenje.

Ipak, sto se tice politicke elite, slazem se da je nakaradna, ali generalno i takva elita je u Sarajevu ipak stvorila neki poslovni ambijent. Ugasena je jedna Vranica ili Sipad, ali Ozimician je opet objasnio da se nesto vrti na drugaciji nacin. Kao najbanalniji primjer, nije jedan SCC ili BBI leg'o sam od sebe, neko je to pogurao i stvorio se fin poslovni ambijent da se nesto vrti i desava. Nije to uradio jedan Skaka nego su ipak u igri veci igraci koji i danas drmaju i odlucuju uostalom i o ovoj temi pondera preko svojih pijuna. To je primjer, u Zenicu dodje jedan VF, jer nema ko to bolje pogurati niti koga zanima osim lokalaca i napravi ruglo. Odes u manji grad, pa tamo ni VF-a. Investitorima je jedini pokazatelj da je tamo niza platezna moc i onda i ne vrijedi ulagati. Neko je u Mostaru pogurao da se Mepas napravi, sve je to i dio ekonomije i poslovnog svijeta, ali u sprezi s politikom nesto se vrti. Sta ti imam vise pricati kad u Sarajevu i Dodik ima svoje firme putem svojih satelita. Naravno da se svi gradovi i sva mjesta moraju potruditi za sebe, ali generalno politicki utjecaj u nasoj drzavi vedri i oblaci i zato ipak politicki centri bolje stoje u drzavi od onih koji i nemaju neku politicku zaledjinu. Uvazavam da imamo razlicito misljenje i da je moguce da mislis da je sve pitanje mikro i makro ekonomije, ali u praksi politika ima veliki utjecaj. Oko politike se vrte pare, konekcije, nudi sigurnost ili opasnost za ulazak na teren, otvaraju opcije itd.
kluz franjo wrote: 23/02/2022 22:34 Stvarno preporučujem one studije koje sam ti spomenuo. Vidjećeš onda i sam šta su činjenice, a šta mitovi.
Pozdrav
Evo za kraj cu se nadovezati jos na ovo. Volim opipljive ili okom vidne dokaze. Bivsu drzavu u ovom kontekstu ne uzimam u ova poredjenja zato sto me lupa nostalgija ili vjerujem u nekakve mitove nego sto mogu jasno vidjeti sta je BiH bila 27 godina nakon drugog svjetskog rata i sta je danas. Naravno, drugacije su okolnosti, ali tad iako daleko od idealnog su se ipak dizali gradovi i osjetio odredjeni prosperitet, a danas se desava egzodus mladih pred nasim ocima. Nazalost, to se desava i u Sarajevu kao ekonomski najjacom sredinom sto je najbolji pokazatelj danasnje situacije.

Inace, ako mi dodju ove studije koje spominjes do ruke, rado cu ih procitati. Pozdrav.

@ Ozimician, tvoji postovi su na dobrim primjerima objasnili neke stvari i zasluzuju da ih se ne brise.
kluz franjo
Posts: 6102
Joined: 26/06/2009 01:37

#75 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Ozimician wrote: 23/02/2022 23:04 @Bosanski_pastuh i @kluz franjo

Malo da sumiramo situaciju, Osnove ekonomije, 1. god.
...
Objediniću ovdje neke svoje komentare na napisano.
Sa navedenim makroekonomskim aspektima i postojanju adekvatnih ekonomskih teorija ćemo se brzo složiti. Kao što ćemo se vjerovatno složiti da slijedeći tvoje primjere multiplikatori ne završavaju u Sarajevu. Onih 10 jaja koje frizer kupi će vjerovatno biti iz neke Foče ili Visokog, a ne iz farme koka nosilja sa Marindvora.

Ovdje su konkretno tema famozni ponderi.
Oni se suštinski isključivo tiču raspodjele prikupljenih indirektnih poreza, a tematski se tiču ukupne fiskalne politike.
Suštinski, i već od samog ukidanja poreza na promet i uvođenja PDV-a 2006. postoje brojne opravdane kritike u vezi uspostavljenog SISTEMA RASPODJELE.
Taj sistem se isključivo bazira na demografskim (broj stanovnika i učenika) i geografskim (površina jedinice vlasti) kriterijima.
Nadam se da stvarno ne trebam obrazlagati zašto je taj princip neadekvatan, neefikasan i u konačnici nepravedan sa aspekta fiskalne politike.
Na taj princip su onda nakačeni tzv. ponderi kako bi se "peglale" razlike na prihodovnoj strani kantona u odnosu na do tada ostvarivane prihode kroz porez na promet.
Pojedini diskutanti na temi zaboravljaju da su tada pored Kantona Sarajevo, pondere veće od 1 dobili npr. i Goraždanski i Posavski kanton.
Postajale su i postoje brojne stručne analize i prijedlozi kako reformisati sistem raspodjele javnih prihoda u cilju povećanja transparentnosti i adekvatnosti. Ovdje opet toplo preporučujem studije izrađene u Zenici i Sarajevu.

Izmjenama zakona (usvojene skoro dvotrećinskom podrškom u oba doma Parlamenta FBiH) nije ispravljen/popravljen nijedan nakaradni element.
Ostao je nepravedni i netransparentni princip "glave i livade", ostao je nedirnut dio prihoda i obaveza koji ostaje Novaliću i Vladi Federacije, ostali su i dalje i nakaradni ponderi, ostalo je i dalje nedirnuto pitanje potrebe su-finansiranja razvoja manje razvijenih sredina.
Sve je ostalo isto.
Jedino što je postignuto je kažnjavanje KS uz klasični prihodovni udar na javne finansije kantona, vjerovatno već u ovoj godini.
A sve to uz plasiranje notornih laži i nejverovatnu hajku prema svemu što je iz Sarajeva.
Fiskalno-politički korak unazad, a politički katastrofa. I jedno i drugo će se ne samo stanovnicima KS, obiti o glavu.
Post Reply