Ponderisanje

User avatar
Droog
Posts: 1673
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#26 Re: Ponderisanje

Post by Droog »

Ja ne znam sto se uopšte raspravlja oko ovoga više.
Jel skinut ponder 2 Sarajevu? Jeste.
Jel više para dolazi u ZeDo i Tz (i u ostale kantone)? DA
Završeno.

Sad ćemo da vidimo benefite u tim kantonima. Svake godine ako urade po jednu stavku, biće super. Krenite od porodilja, subvencija za obdaništa, bolji busevi za jgs...

Nesto sumnjam da ce ih biti.
Ništa se u tim kantonima neće promjeniti.

Jer nikad nije bilo do para nego do vlasti.
To u Sa ljudi tek sad vide. Skontace I ovi nekad.
elcaliente
Posts: 4617
Joined: 13/06/2012 15:52

#27 Re: Ponderisanje

Post by elcaliente »

kluz franjo wrote: 21/02/2022 11:15 Ustavno-pravna mitologija kao omiljena disciplina u diskusiji oko raspodjele javnih prihoda.
Pa da ponovimo...
"Oficijelno Sarajevo" ili tačnije Gradonačelnik Sarajeva/Premijer KS niti su oteli status glavnog grada FBiH, niti mogu određivati gdje će biti sjedište neke federalne institucije i/ili organa.
To su sve odredili i definisali većinom razni zildžići, duvnjaci i adžemi.
Tamo se upućuju eventualne žalbe i primjedbe.
Nikakva mitologija to nije, kada imas 20 hiljada uhljeba u gradu koji imaju vece plate od ljudi koji iskreno rade za svoj hljeb onda je lako pricati o standardu i uplatama.
Evo sada su ti Zildzici i Duvnjaci reagovali i pokusavaju ispraviti te greske, nevazno iz kojeg motiva.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#28 Re: Ponderisanje

Post by Nierika »

Ne razumijem se baš u ovo al' pratim/čitam temu.
elcaliente
Posts: 4617
Joined: 13/06/2012 15:52

#29 Re: Ponderisanje

Post by elcaliente »

Droog wrote: 21/02/2022 11:25 Ja ne znam sto se uopšte raspravlja oko ovoga više.
Jel skinut ponder 2 Sarajevu? Jeste.
Jel više para dolazi u ZeDo i Tz (i u ostale kantone)? DA
Završeno.

Sad ćemo da vidimo benefite u tim kantonima. Svake godine ako urade po jednu stavku, biće super. Krenite od porodilja, subvencija za obdaništa, bolji busevi za jgs...

Nesto sumnjam da ce ih biti.
Ništa se u tim kantonima neće promjeniti.

Jer nikad nije bilo do para nego do vlasti.
To u Sa ljudi tek sad vide. Skontace I ovi nekad.
Polako, Sarajevu je trebalo 20 godina da uvede ili poveca subvencije.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45807
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: Ponderisanje

Post by Chmoljo »

elcaliente wrote: 21/02/2022 12:23
Droog wrote: 21/02/2022 11:25 Ja ne znam sto se uopšte raspravlja oko ovoga više.
Jel skinut ponder 2 Sarajevu? Jeste.
Jel više para dolazi u ZeDo i Tz (i u ostale kantone)? DA
Završeno.

Sad ćemo da vidimo benefite u tim kantonima. Svake godine ako urade po jednu stavku, biće super. Krenite od porodilja, subvencija za obdaništa, bolji busevi za jgs...

Nesto sumnjam da ce ih biti.
Ništa se u tim kantonima neće promjeniti.

Jer nikad nije bilo do para nego do vlasti.
To u Sa ljudi tek sad vide. Skontace I ovi nekad.
Polako, Sarajevu je trebalo 20 godina da uvede ili poveca subvencije.
netačno. trebala je promjena onih koji su ukinuli ponder 2.

vidjećete. valjda, jednom.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45807
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#31 Re: Ponderisanje

Post by Chmoljo »

elcaliente wrote: 21/02/2022 10:32 Zenica je 65km od Sarajeva a nema niti jednu drzavnu niti federalnu instituciju ili zavod.
Skoro trideset godina oficijelno Sarajevo gleda kako se Zenica muci sa ekenomijom ali ne pada mu na pamet da makar jedan zavod izmjesti za Zenicu i pomogne gradu koji je Sarajevu citav rat pomagao.
Ze-Do kanton kao i Tuzlanski kanton su industrijski bazeni BIH i gotovo je nemoguce da Sarajevo moze ostavariti vece uplate poreza od same privrede.
Ako je kao sto neki kazu Sarajevska privreda toliko jaka,inetresuje me sta bi se desilo da se raznorazna sjedista ministastava, zavodi i institucije podjele po ostalim gradovima federacije a Sarajevo ostane na samo svojoj privredi naredih 30 godina.
prejaka mi je ova priča kao da Sarajevo nikad industriju nije imalo. :D a i tad je bila priča, Zenica radi, Sarajevo se gradi...
User avatar
Haris.ba
Posts: 25295
Joined: 08/09/2005 20:08

#32 Re: Ponderisanje

Post by Haris.ba »

kluz franjo wrote: 21/02/2022 11:15 Ustavno-pravna mitologija kao omiljena disciplina u diskusiji oko raspodjele javnih prihoda.
Pa da ponovimo...
"Oficijelno Sarajevo" ili tačnije Gradonačelnik Sarajeva/Premijer KS niti su oteli status glavnog grada FBiH, niti mogu određivati gdje će biti sjedište neke federalne institucije i/ili organa.
To su sve odredili i definisali većinom razni zildžići, duvnjaci i adžemi.
Tamo se upućuju eventualne žalbe i primjedbe.
Evo prijedloga. Posto svakako Grad Sarajevo tuzi Parlament FBiH za zgradu, i posto Parlament nema zgrade, neka Fudo u Zenici nadje kakvu parcelu.
Federalni parlamentarci, posebno zastupnici u Zastupničkom domu FBiH su više puta ukazivali na loše uvjete, prvenstveno na nepostojanje prostorija za rad klubova. Ukazivali su da gosti kod održavanja sjednica u pauzama zasijedanja su uglavnom morali stajati na hodnicima, ili boraviti u restoranu Parlamenta FBiH.
https://www.faktor.ba/vijest/milicevic- ... ne-/136012
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#33 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

elcaliente wrote: 21/02/2022 12:18
kluz franjo wrote: 21/02/2022 11:15 Ustavno-pravna mitologija kao omiljena disciplina u diskusiji oko raspodjele javnih prihoda.
Pa da ponovimo...
"Oficijelno Sarajevo" ili tačnije Gradonačelnik Sarajeva/Premijer KS niti su oteli status glavnog grada FBiH, niti mogu određivati gdje će biti sjedište neke federalne institucije i/ili organa.
To su sve odredili i definisali većinom razni zildžići, duvnjaci i adžemi.
Tamo se upućuju eventualne žalbe i primjedbe.
Nikakva mitologija to nije, kada imas 20 hiljada uhljeba u gradu koji imaju vece plate od ljudi koji iskreno rade za svoj hljeb onda je lako pricati o standardu i uplatama.
Evo sada su ti Zildzici i Duvnjaci reagovali i pokusavaju ispraviti te greske, nevazno iz kojeg motiva.
Pa super.
Neka onda oficijelna Tuzla i oficijelna Zenica završe i preseljenje federalnih institucija. Dvotrećinsku većinu imaju u oba doma.
kluz franjo
Posts: 6110
Joined: 26/06/2009 01:37

#34 Re: Ponderisanje

Post by kluz franjo »

Haris.ba wrote: 21/02/2022 12:34
kluz franjo wrote: 21/02/2022 11:15 Ustavno-pravna mitologija kao omiljena disciplina u diskusiji oko raspodjele javnih prihoda.
Pa da ponovimo...
"Oficijelno Sarajevo" ili tačnije Gradonačelnik Sarajeva/Premijer KS niti su oteli status glavnog grada FBiH, niti mogu određivati gdje će biti sjedište neke federalne institucije i/ili organa.
To su sve odredili i definisali većinom razni zildžići, duvnjaci i adžemi.
Tamo se upućuju eventualne žalbe i primjedbe.
Evo prijedloga. Posto svakako Grad Sarajevo tuzi Parlament FBiH za zgradu, i posto Parlament nema zgrade, neka Fudo u Zenici nadje kakvu parcelu.
Federalni parlamentarci, posebno zastupnici u Zastupničkom domu FBiH su više puta ukazivali na loše uvjete, prvenstveno na nepostojanje prostorija za rad klubova. Ukazivali su da gosti kod održavanja sjednica u pauzama zasijedanja su uglavnom morali stajati na hodnicima, ili boraviti u restoranu Parlamenta FBiH.
https://www.faktor.ba/vijest/milicevic- ... ne-/136012
:thumbup:
Što se mene tiče neka zvanična Zenica odmah pokrene inicijativu.
User avatar
Droog
Posts: 1673
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#35 Re: Ponderisanje

Post by Droog »

elcaliente wrote: 21/02/2022 12:23
Droog wrote: 21/02/2022 11:25 Ja ne znam sto se uopšte raspravlja oko ovoga više.
Jel skinut ponder 2 Sarajevu? Jeste.
Jel više para dolazi u ZeDo i Tz (i u ostale kantone)? DA
Završeno.

Sad ćemo da vidimo benefite u tim kantonima. Svake godine ako urade po jednu stavku, biće super. Krenite od porodilja, subvencija za obdaništa, bolji busevi za jgs...

Nesto sumnjam da ce ih biti.
Ništa se u tim kantonima neće promjeniti.

Jer nikad nije bilo do para nego do vlasti.
To u Sa ljudi tek sad vide. Skontace I ovi nekad.
Polako, Sarajevu je trebalo 20 godina da uvede ili poveca subvencije.

Ta lova je bila tu i prije, plus/minus koji milion.
Ponavljam, pare nisu bile problem nikad već vlast koja barata sa tom lovom.
Al džaba ja to vama ponavljam.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#36 Re: Ponderisanje

Post by -Chesterfield- »

elcaliente wrote: 21/02/2022 10:32
Zenica je 65km od Sarajeva a nema niti jednu drzavnu niti federalnu instituciju ili zavod.
Skoro trideset godina oficijelno Sarajevo gleda kako se Zenica muci sa ekenomijom ali ne pada mu na pamet da makar jedan zavod izmjesti za Zenicu i pomogne
A da li je zatvor zavod?
Last edited by -Chesterfield- on 21/02/2022 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25295
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: Ponderisanje

Post by Haris.ba »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 13:34
Chmoljo wrote: 21/02/2022 12:28
Zenica je 65km od Sarajeva a nema niti jednu drzavnu niti federalnu instituciju ili zavod.
Skoro trideset godina oficijelno Sarajevo gleda kako se Zenica muci sa ekenomijom ali ne pada mu na pamet da makar jedan zavod izmjesti za Zenicu i pomogne
A da li je zatvor zavod?
Nemoj, krenulo ga je.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4418
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#38 Re: Ponderisanje

Post by Pandakonda »

elcaliente wrote: 21/02/2022 10:32 Zenica je 65km od Sarajeva a nema niti jednu drzavnu niti federalnu instituciju ili zavod.
Skoro trideset godina oficijelno Sarajevo gleda kako se Zenica muci sa ekenomijom ali ne pada mu na pamet da makar jedan zavod izmjesti za Zenicu i pomogne gradu koji je Sarajevu citav rat pomagao.
Ze-Do kanton kao i Tuzlanski kanton su industrijski bazeni BIH i gotovo je nemoguce da Sarajevo moze ostavariti vece uplate poreza od same privrede.
Ako je kao sto neki kazu Sarajevska privreda toliko jaka,inetresuje me sta bi se desilo da se raznorazna sjedista ministastava, zavodi i institucije podjele po ostalim gradovima federacije a Sarajevo ostane na samo svojoj privredi naredih 30 godina.
Zasto bi to bila Zenica a ne Visoko ko je jos blize Sarajevu ? Koliko tih Zenicana isto radi u Sarajevu i koliko ljudi iz Zenice studira u Sarajevu ? I onda kao Sarajevo nije pomagalo :-) Problem se ogleda upravo u tome sto ispade da se zivi samo od javnih para i da je to jedini nacin na koji mozes podic kanton umjesto da sam kanton sprovede neke mjere. TK je krenuo u pravom smjeru tako sto je ukinuo placanje prilikom otvaranja firme i ja garantujem da ce ta mjera vise benifita donijeti kantonu nego sto ce silni milioni koje su sada uzeli od KS.

Industrija je jako sirok pojam, ako mislis teska industrija onda si upravu, ali Sarajevo je sigurno centar IT industrije i jedan Symphony ili MoP sa svojim profitom otpuse ogroman broj firmi u ZE-DO i TK. A da ne govorim da Sarajevo turizmom takodjer izbija ZE-DO i TK iz vode pa plus razne ambasade i sjediste internacionalnih korporacija doprinose tome da Sarajevo uplacuje drasticno vise od ostalih kantona. Na kraju krajeva para je para i nije nista bitnija para od teske industrije od one iz IT ili turizma
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#39 Re: Ponderisanje

Post by -Chesterfield- »

Pandakonda wrote: 21/02/2022 13:38
elcaliente wrote: 21/02/2022 10:32 Zenica je 65km od Sarajeva a nema niti jednu drzavnu niti federalnu instituciju ili zavod.
Skoro trideset godina oficijelno Sarajevo gleda kako se Zenica muci sa ekenomijom ali ne pada mu na pamet da makar jedan zavod izmjesti za Zenicu i pomogne gradu koji je Sarajevu citav rat pomagao.
Ze-Do kanton kao i Tuzlanski kanton su industrijski bazeni BIH i gotovo je nemoguce da Sarajevo moze ostavariti vece uplate poreza od same privrede.
Ako je kao sto neki kazu Sarajevska privreda toliko jaka,inetresuje me sta bi se desilo da se raznorazna sjedista ministastava, zavodi i institucije podjele po ostalim gradovima federacije a Sarajevo ostane na samo svojoj privredi naredih 30 godina.
Zasto bi to bila Zenica a ne Visoko ko je jos blize Sarajevu ? Koliko tih Zenicana isto radi u Sarajevu i koliko ljudi iz Zenice studira u Sarajevu ? I onda kao Sarajevo nije pomagalo :-) Problem se ogleda upravo u tome sto ispade da se zivi samo od javnih para i da je to jedini nacin na koji mozes podic kanton umjesto da sam kanton sprovede neke mjere. TK je krenuo u pravom smjeru tako sto je ukinuo placanje prilikom otvaranja firme i ja garantujem da ce ta mjera vise benifita donijeti kantonu nego sto ce silni milioni koje su sada uzeli od KS.

Industrija je jako sirok pojam, ako mislis teska industrija onda si upravu, ali Sarajevo je sigurno centar IT industrije i jedan Symphony ili MoP sa svojim profitom otpuse ogroman broj firmi u ZE-DO i TK. A da ne govorim da Sarajevo turizmom takodjer izbija ZE-DO i TK iz vode pa plus razne ambasade i sjediste internacionalnih korporacija doprinose tome da Sarajevo uplacuje drasticno vise od ostalih kantona. Na kraju krajeva para je para i nije nista bitnija para od teske industrije od one iz IT ili turizma
Treba izmjestiti sjedišta pojedinih ministarstava i razbacati ih po kantonima.
Mislim da su se Hrvati izborili pa su neka ministarstva u Mostaru?
U tom slučaju neko ko je zaposlen u nekom ministrstvu ne bi imao potrebu da putuje u Sarajevo, ako mu se to ministarstvo nalazi u kantonu.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4418
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#40 Re: Ponderisanje

Post by Pandakonda »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 13:52
Pandakonda wrote: 21/02/2022 13:38

Zasto bi to bila Zenica a ne Visoko ko je jos blize Sarajevu ? Koliko tih Zenicana isto radi u Sarajevu i koliko ljudi iz Zenice studira u Sarajevu ? I onda kao Sarajevo nije pomagalo :-) Problem se ogleda upravo u tome sto ispade da se zivi samo od javnih para i da je to jedini nacin na koji mozes podic kanton umjesto da sam kanton sprovede neke mjere. TK je krenuo u pravom smjeru tako sto je ukinuo placanje prilikom otvaranja firme i ja garantujem da ce ta mjera vise benifita donijeti kantonu nego sto ce silni milioni koje su sada uzeli od KS.

Industrija je jako sirok pojam, ako mislis teska industrija onda si upravu, ali Sarajevo je sigurno centar IT industrije i jedan Symphony ili MoP sa svojim profitom otpuse ogroman broj firmi u ZE-DO i TK. A da ne govorim da Sarajevo turizmom takodjer izbija ZE-DO i TK iz vode pa plus razne ambasade i sjediste internacionalnih korporacija doprinose tome da Sarajevo uplacuje drasticno vise od ostalih kantona. Na kraju krajeva para je para i nije nista bitnija para od teske industrije od one iz IT ili turizma
Treba izmjestiti sjedišta pojedinih ministarstava i razbacati ih po kantonima.
Mislim da su se Hrvati izborili pa su neka ministarstva u Mostaru?
U tom slučaju neko ko je zaposlen u nekom ministrstvu ne bi imao potrebu da putuje u Sarajevo, ako mu se to ministarstvo nalazi u kantonu.
Nisu se oni izborili nego su to sve bili lopovski ustupci od strane SDA koja je trazile neke druge stvari zauzvrat. Ja opet pitam, na osnovu cega bi se određivalo gdje koje ministarstvo treba biti ? Uvijek bi neko kukao i jedino je Sarajevo objektivno i neutralno
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#41 Re: Ponderisanje

Post by -Chesterfield- »

Pandakonda wrote: 21/02/2022 14:46
-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 13:52

Treba izmjestiti sjedišta pojedinih ministarstava i razbacati ih po kantonima.
Mislim da su se Hrvati izborili pa su neka ministarstva u Mostaru?
U tom slučaju neko ko je zaposlen u nekom ministrstvu ne bi imao potrebu da putuje u Sarajevo, ako mu se to ministarstvo nalazi u kantonu.
Nisu se oni izborili nego su to sve bili lopovski ustupci od strane SDA koja je trazile neke druge stvari zauzvrat. Ja opet pitam, na osnovu cega bi se određivalo gdje koje ministarstvo treba biti ? Uvijek bi neko kukao i jedino je Sarajevo objektivno i neutralno
Od 16 ministarstva 7 ostaviti u Sarajevu a u ostalim kantonima po 1

ImageImageImageImage
User avatar
Droog
Posts: 1673
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#42 Re: Ponderisanje

Post by Droog »

Sve ih vodite van Sa sto se mene tice.
Ako ništa manje bi gužve bilo ujutro i poslijepodne.
Samo nosite. :mrgreen:
User avatar
pepeljara
Posts: 6598
Joined: 22/08/2003 00:00

#43 Re: Ponderisanje

Post by pepeljara »

Droog wrote: 21/02/2022 11:25 Ja ne znam sto se uopšte raspravlja oko ovoga više.
Jel skinut ponder 2 Sarajevu? Jeste.
Jel više para dolazi u ZeDo i Tz (i u ostale kantone)? DA
Završeno.

Sad ćemo da vidimo benefite u tim kantonima. Svake godine ako urade po jednu stavku, biće super. Krenite od porodilja, subvencija za obdaništa, bolji busevi za jgs...

Nesto sumnjam da ce ih biti.
Ništa se u tim kantonima neće promjeniti.

Jer nikad nije bilo do para nego do vlasti.
To u Sa ljudi tek sad vide. Skontace I ovi nekad.
Idu povisice, pausali +20%
borba za stolicu nikad jaca nije bila.
Pa silne seobe postadose gradovi, jos vishe uhljeba.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4418
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#44 Re: Ponderisanje

Post by Pandakonda »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 14:58
Pandakonda wrote: 21/02/2022 14:46

Nisu se oni izborili nego su to sve bili lopovski ustupci od strane SDA koja je trazile neke druge stvari zauzvrat. Ja opet pitam, na osnovu cega bi se određivalo gdje koje ministarstvo treba biti ? Uvijek bi neko kukao i jedino je Sarajevo objektivno i neutralno
Od 16 ministarstva 7 ostaviti u Sarajevu a u ostalim kantonima po 1

ImageImageImageImage
Ne razumijem sta bi se postiglo sa tim ? Ako ti izbacis ministarstvo recimo u BPK opet taj ministar moze svoje pare i sve da trosi u drugom kantonu odakle donosi. Bas ce eto recimo federalni ministar obrazovanja koji ce recimo biti iz Tuzle, Sarajeva ili Zenice htjeti zivjeti u gorazdu. Mozda ce tu formalno dolaziti na posao ali ce pare sigurno negdje drugo trositi isto kao Abdicevi Laburisti pare zarađuju u Kladusi a zive u Hrvatskoj. A nema smisla forsirati da ministar bude iz BPK samo ako je sjediste tu.. I onda opet dolazis u situaciju da se pare ostavljaju u Sarajevu isto kao sto sada mnogi zastupnici iz RS-a. TK, ZDK dolaze u Sarajevo da sopinguju i da se provode tokom vikenda
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#45 Re: Ponderisanje

Post by -Chesterfield- »

User avatar
Bosanski_pastuh
Posts: 58
Joined: 21/02/2022 14:40

#46 Re: Ponderisanje

Post by Bosanski_pastuh »

Cinjenica je da je raspodjela javnih prihoda nepravedna. Vidim neki vrse zamjenu teza, pa se govori kako se od Sarajeva otima sto je daleko od istine. Istina je da od rata Sarajevo uzima od ostatka drzave odnosno federacije vise nego sto treba. Moze se to nekom ne svidjati, ali to je tako. Nekad je to bilo opravdano da se saniraju ratne posljedice, pa ne samo u Sarajevu nego je to trebalo i za druge gradove i mjesta koja su pretrpjela vecu stetu. Istina je da i drugi napadaju Sarajevo i za ono za sta treba i za sta ne treba. Ipak, sad cilj mora biti razvoj svih, ako zelimo uopste da drzava opstane! Pored nakaradne politicke situacije, definitivno je na sceni bijela kuga, odlazak ljudi iz drzave doprinosi tome, a to se ne smije ignorisati.

Posto se inace mnogi pozivaju na patriotizam i ljubav prema drzavi onda bi se valjda trebala traziti pravedna rjesenja, koja ne znace u korist nekog nego da svi budu zadovoljni koliko je moguce i po zaslugama. Ako podjela javnih sredstava predstavlja problem zbog prijave poreza na jednom mjestu onda bi se sistemski trebalo mijenjati da predstavnistva firmi ne prijavljuju porez u jednom gradu nego da svaka filijala to cini u kantonu u kojem obavlja svoju djelatnost. Na taj nacin se nece presipati sredstva iz kantona u kanton vec ce ostajati tamo gdje su ljudi, konzumenti izdvajali svoja sredstva, pa bilo to da su drzavne ili privatne firme. U tom slucaju ne bi trebali postojati nikakvi ponderi / koeficijenti nego svaki kanton povuce nazad onoliko koliko je "ulozio". Oni eventualno manji kantoni koji ne mogu izaci na kraj, ostali im trebaju pomoci za ravnomjeran razvoj svih dijelova.

Nije u redu da BH Telekom kao drzavna firma ili Konzum kao privatna firma vrsi uplatu poreza na jednom mjestu, a prikupljaju sredstva iz cijele drzave, a onda da se neko poziva na to da zbog tog zasluzuje vise od ostalih nego sto realno zasluzuje. To tako ne ide, jer ti ekonomski pokazatelji nisu realni i ne mogu se uzimati kao kriteriji za bilo sta.

Najbolja opcija bi bila - Tamo gdje radis, plati porez!

U vrijeme bivse Jugoslavije i kad je glavni grad bio Beograd ipak cijela Bosna i Hercegovina daleko vise napredovala od 1945. do 1972. odnosno 27 godina nakon rata nego sto je to slucaj od 1995. do ove 2022. godine. Sto je zanimljivije od svega, pa i Sarajevu je bilo bolje nego sto je danas. Iako su i tad mnogi kukali da sve ide u Beograd, pa ne zelim sad da se ovo glediste veze za ratna desavanja, jer to nije poenta nego standard zivota, ali ocito da je sad gore. I to je pokazatelj naseg "patriotizma" odnosno devize kojom se danas vodimo - idemo posteno, pa ko koga zaje.be i da jaci uvijek tlaci!

Moja zelja kao stanovnika Bosne i Hercegovine i nekog ko voli ovu drzavu je ta da se Sarajevo kao glavni grad razvija i da bude ponos Bosne i Hercegovine, a ne da nam mad max tramvaji budu prepoznatljivost, zatim da Tuzla ima normalan stadion, a ne da Tusanj vise lici na kokosinjac ili da Zenica ima uredjeniji gradski trg od varosice, da se Mostar uredi i dobije taj bazen o kojem se prica, a ne da u odredjenim dijelovima grada i danas lici na porusenu Faludzu. Za RS da ne spominjemo, Banja Luka i nekako zivi, ostala mjesta kao da je vrijeme stalo. Prema tome, jos vise paznje od navedenih gradova treba posvetiti manjim gradovima i selima, a ne da vise lice na pustinje nego na mjesta zivljenja. Drzava mora iskoristiti potencijal Bihaća, Jajca, Počitelja, Višegrada itd. Ipak, bitno da se ljudima omoguce normalni uslovi za rad i normalne plate, da se smanjuje zagadjenje kako bi ljudi mogli normalno zivjeti, da se selima da bolji poticaj za poljoprivredu kako se ne bi iz dana u dan dodatno napustala i praznila. Zelim svoju drzavu Bosnu i Hercegovinu reprezentativnu i da privlaci ljude da ostaju u njoj zivjeti, a ne da kupuju karte u jednom smjeru za odlazak iz drzave. I valjda bi svako trebao na taj nacin razmisljati ko voli BiH, a ne ono samo Sarajevo, je.bo ostale ili obratno je.bo Sarajevo, daj nama. Mnogo ljudi pati od tih kompleksa da navlaci sebi naustrb drugog i da jos pri tom izmislja opravdanja, ali tako se drzava ne gradi! Po trenutno uredjenju, U ovom slucaju oko pondera bi i entitet odnosno FBiH morala vise uzeti ucesce sa ulaganjem u lokalne zajednice, jer uzimaju veci dio kolaca.

Nazalost, realnost nasa je surova. SDA ovo oko pondera 2 nije htjela uraditi u ranijem periodu kad im je odgovaralo, jer im je islo u korist. Sad se obracunavaju s vlastima u sarajevskim opstinama, pa im odgovara. Trojka sad zagovara SDA politiku iz proteklog perioda, pa spinuju da je ovo otimanje od Sarajeva. Bas kako je i Forto promijenio plocu s pricom iz 2015. u ovu pricu koju zastupa danas. Nema principijelnosti i pokusaja za pravednim rjesenjima. Na kraju, kako su s tim sredstvima raspolagali politicari u KS, tako ce i ovi politicari u drugim kantonima slicno raditi. Mali covjek opet ispasta, a opet se vracam na cinjenicu da je sve to pokazatelj "patriotizma"! To sve fol probosanski, ne damo drzavu, a u realnosti u stvari goli qrac!
Last edited by Bosanski_pastuh on 21/02/2022 17:20, edited 1 time in total.
Anquilla
Posts: 2423
Joined: 25/04/2016 19:31

#47 Re: Ponderisanje

Post by Anquilla »

Bosanski_pastuh wrote: 21/02/2022 16:45
Posto se inace mnogi pozivaju na patriotizam i ljubav prema drzavi onda bi se valjda trebala traziti pravedna rjesenja, koja ne znace u korist nekog nego da svi budu zadovoljni koliko je moguce i po zaslugama. Ako podjela javnih sredstava predstavlja problem zbog prijave poreza na jednom mjestu onda bi se sistemski trebalo mijenjati da predstavnistva firmi ne prijavljuju porez u jednom gradu nego da svaka filijala to cini u kantonu u kojem obavlja svoju djelatnost. Na taj nacin se nece presipati sredstva iz kantona u kanton vec ce ostajati tamo gdje su ljudi, konzumenti izdvajali svoja sredstva, pa bilo to da su drzavne ili privatne firme. U tom slucaju ne bi trebali postojati nikakvi ponderi / koeficijenti nego svaki kanton povuce nazad onoliko koliko je "ulozio". Oni eventualno manji kantoni koji ne mogu izaci na kraj, ostali im trebaju pomoci za ravnomjeran razvoj svih dijelova.

Nije u redu da BH Telekom kao drzavna firma ili Konzum kao privatna firma vrsi uplatu poreza na jednom mjestu, a prikupljaju sredstva iz cijele drzave, a onda da se neko poziva na to da zbog tog zasluzuje vise od ostalih nego sto realno zasluzuje. To tako ne ide, jer ti ekonomski pokazatelji nisu realni i ne mogu se uzimati kao kriteriji za bilo sta.

Najbolja opcija bi bila - Tamo gdje radis, plati porez!
Istini za volju, otprilike je tako glasio prijedlog politicara koji su bili protiv ovog prijedloga.
Ali ne dadose partiote , pa ostade “ekonomski” kriterij: povrsina kantona :)
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#48 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

Eh sad opet se vrtimo u krug, neko već objasni: multiplikator, od jedne pare praviš drugu.

Ne može niko reći da Sarajevo nije tu gdje jeste zbog silnih institucija tu smještenih, kao i svaki drugi glavni grad. Na to se sve naslanja ogromna uslužna djelatnost koja je u Sarajevu na 1. mjestu u BiH, pa onda 10 mjesta praznih. Dakle ljudi troše, turizam, raznorazni seminari, kongresi, itd.

Tačno je da u Sarajevu cvjeta IT industrija, cvjeta i u Berlinu, ali procentualno kada bi neko uradio analizu, uvjeren sam da bar 10x više ljudi u Sarajevu radi u državnoj službi i javnim preduzećima nego u IT sektoru. Pogledajte malo listu najvećih izvoznika i vidjet ćete da tu nema sarajevskih firmi, i IT usluge koje se obave prema stranim kupcima - vode se kao izvoz.

Evo jedna zanimljivost:
HE Jablanica je 7 decembra 2021 u punom kapacitetu proizvodila EE u iznosu koji je imao tržišnu vrijednost od KM 2 miliona za dan. Da dobro ste pročitali, prosječna cijena je bila 300E/MWh za cijeli dan Tako da svi prihodi od turizma i poljoprivrede ispadaju presmiješni u odnosu na ovo.

Dakle i ovaj prihod se knjiži na Sarajevo, iako je HE u Jablanici, a za Tuzlu da ne govorim. Teško da može sarajevska IT industrija i turizam ovo nadmašiti.

Nemam ja ništa protiv Sarajeva, niti neko Sarajevu oduzima nešto, ali valja znati da uz sve navedeno, ako mislimo da imamo BiH na cijelom teritoriju - moramo ravnomjerno jačati sve sredine. :bih: Jer, bez ostatka BIH neće se ni Sarajevo zadugo zadržati tu gdje jest, jer neće imati priliv svježe krvi (već odavno je prestalo doseljavanje iz I.Bosne, Sandžaka, i sl.).
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#49 Re: Ponderisanje

Post by Ozimician »

Svakako prosječan Sarajlija neće osjetiti ovo smanjenje pondera, niti će prosječan Tuzlak osjetiti povećanje. Ali evo ako pratite vijesti, BPK i TK najavljuje novac za porodilje, ZDK najavljuje ogromne investicije u puteve i podršku privredi, tako da, možda i bude nešto od toga.

Ali čak i da sav novac ulupaju u administrativni aparat i povećanje svojih plata, svakako će se to osjetiti u statistici jer i uhljebi troše pare u mjestu i oko mjesta gdje borave.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#50 Re: Ponderisanje

Post by Login77777 »

Ozimician wrote: 21/02/2022 21:27 Svakako prosječan Sarajlija neće osjetiti ovo smanjenje pondera, niti će prosječan Tuzlak osjetiti povećanje. Ali evo ako pratite vijesti, BPK i TK najavljuje novac za porodilje, ZDK najavljuje ogromne investicije u puteve i podršku privredi, tako da, možda i bude nešto od toga.

Ali čak i da sav novac ulupaju u administrativni aparat i povećanje svojih plata, svakako će se to osjetiti u statistici jer i uhljebi troše pare u mjestu i oko mjesta gdje borave.
Znaci isto stanje 2022 kao i 1996 do 2021. :thumbup:
Post Reply