Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#1 Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by sarajevonekad »

Na ovo pitanje i temu me ponukalo ono danas nerijetko kontriranje i patroniziranje koje možemo naći često čak i kod mnogih punoljetnih osoba, iako se te "osobine" i ne mogu baš smatrati osobinama jedne zrele osobe (bar ih ja nisam primijetio kod onih osoba koje su zaista postigle nešto u životu i koje sam imao čast upoznati).

U takve osobine po mom mišljenju spada i kontraverzno ponašanje nekih osoba koje s jedne strane prate odredjene religijske obrede, a s druge strane su kategorični i isključivi kontraši i vole patronizirati (pametovati/popovati/predavati) drugima, uprkos činjenici da se takvo ponašanje ne samo u religijiskim knjigama nego i u bilo kojem iole civilizovanijem krugu oduvijek smatralo primitivnim.

Interesnatno je kod ovakvih osoba da su rijetko samokritične a daleko češće spremne nalaziti mane i greške drugim osobama.

Još jedna interesantna osobina koju sam primijetio kod ovakvih osoba i je da su selektivno pravedne, jer sa osobama koje su iznad njih (hijerarhijski na poslu ili imaju više novca i uticaja općenito) razgovaraju prilično ljubazno i oprezno, dok su sa svima koji su na njihovom nivou ili ispod njih uglavnom malo "opušteniji" (to im je izgovor) pa nerijetko kontriraju, patroniziraju i dijele razne "dobronamjerne" savjete, pa čak i one moralne i zdravstvene, koje im niko nije tražio.

Naravno, znam da ima onih koji će na ovo sve reći "Ko si ti da sudiš o drugima?" ali takve osobe ne suhvataju da ako si u često izložen navedenim osobinama, to može djelovati demotivirajuće, kao što bi djelovalo čak i na one koji govore "Ko smo mi da sudimo o drugima?!"

Ja ne sudim, nego želim podijeliti mišljenje s drugima i čuti kako drugi ljudi izlaze na kraj sa navedenim osobinama.


S.
Last edited by sarajevonekad on 25/09/2015 16:27, edited 6 times in total.
1946--1987
Posts: 3512
Joined: 31/05/2015 23:36

#2 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlaite na kraj s njima?

Post by 1946--1987 »

u sta potrosi minutu zivota :D :-)
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#3 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlaite na kraj s njima?

Post by sarajevonekad »

1946--1987 wrote:u sta potrosi minutu zivota :D :-)
Lupus in fabula ;)
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#4 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by KUZNETSOV »

boze ti sacuvaj sta procita... cuj kako izlazim na kraj sa osobinama koje mi ne odgovaraju kod ljudi, obicno odhebem ljude :lol: whole story... u poslu se ne gledaju osobine...
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#5 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by sarajevonekad »

Kuznetsov, a sta radis kada nisi u mogucnosti da "odhebes" osobe koje ti ne odgovaraju (npr. nadredjenog na poslu, clana porodice, bliskog prijatelja, kolegu ili kolegicu sa kojim/kojom provodis vecinu vremena na poslu ili bilo koga s kim moras saradjivati, a ispoljava osbine koje ti smetaju? Da li I njih "odhebes", na koji nacin ih "odhebes" I kako izgleda nastavak saradnje I odnosa nakon sto "hin" "odhebes"? Ali iskreno I bez dijeljenja savjeta ako nije problem....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40999
Joined: 29/06/2011 23:39

#6 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by dječak sa šibicama »

Uglavnom kolutam ocima kad doticni ne gleda.
User avatar
cyprus
Posts: 39277
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by cyprus »

Najviše mi smetaju nacionalisti i pušači... Ali tolerišem ih... Šta ću kad su i jedni i drugi svuda oko mene...
User avatar
Truba
Posts: 82057
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Truba »

sve više i više mi stvari mi smeta kod ljudi
ne znam dokle ovo goni i kamo ide sve :roll:
bumerangss
Posts: 4510
Joined: 12/01/2015 16:47

#9 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by bumerangss »

Gluma! Sto bi rekli stari, koza crkaje a rep dize! :run:
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#10 Re: Koje vam osobine kod ljudi smetaju i kako izlazite na kraj s njima?

Post by cLo »

dječak sa šibicama wrote:Uglavnom kolutam ocima kad doticni ne gleda.
:lol: ku-ku-ku :D
ja sam ranije bila spremna sve reć' u brk, ali onda se smorim u diskusiji, a realno nema hajra, sad u sebi: "ma ko te j!", i uvijek mi u glavi jedna nana koja reče: ne dam ja svoj hanumluk, za tvoj arsuzluk :D
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#12 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Secer_033 »

Ja guglala 'negativne osobine kod ljudi' za malo inspiracije i nasla neku listu i kontam pa meni ovo sve smeta.

Jednostavno se pomirim s cinjenicom da ce me neki ljudi nekad iznervirati do besvijesti ali da ne smijem dozvoliti da mi pokvare moje dobro raspolozenje. Najdraze mi je kolutanje ocima. Nisam agresivna, ne volim diskutovati o nekim stvarima kojim nema kraja (negativne osobine se slabo kad mogu popraviti) ali zato kolutam ocima jedno 200 puta na dan i taj uzitak mi niko ne moze oduzeti.

Svidja mi se ta izreka, cLo.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#13 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Keiko »

Mene pravo nervira kad ljudi u svaku diskusiju moraju utrpat' i religiju, bez obzira ima li mjesta za nju ili ne. :skoljka:
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#15 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by perfekcionista1 »

nerviraju me zatucani, glupi ljudi. Nervira me kad neko nije inteligentan i kad tek iz trece skuzi sta si mu htio reci.
sarajevonekad
Posts: 629
Joined: 06/07/2007 16:23

#17 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by sarajevonekad »

Keiko wrote:Mene pravo nervira kad ljudi u svaku diskusiju moraju utrpat' i religiju, bez obzira ima li mjesta za nju ili ne. :skoljka:
Keiko,

Nekako osjećam potrebu da se izjasnim kratko po tom pitanju. Religija sama po sebi mi nikada nije smetala i mislim da mi nikada neće smetati (naprotiv, u njoj vidim dosta pozitivnih stvari - to je jedan od mnogih načina disciplinovanja moralnosti, duhovnosti i dosljednosti...).

Ono što sam ja imao na umu kada sam pomenuo religiju u navedenom kontekstu je nešto što mi je kontraverzno, tj. nekako nespojivo - religija i bahato i dominatorsko ponašanje (u ovom slučaju govorimo o onoj verbalnoj i psihološkoj dominaciji nad drugima, koja se ispoljava kroz kontriranje, pametovanje, patroniziranje durgima...osobine koje se upravo u religijskim knjigama pominju kao negativne).

Dakle, još jednom, nemam nikakve loše namjere prema religiji kao fenomenu....samo možda malo u navedenom vidim kontraverznost ....

ali evo, ne bih da ovim ulazim u temu religije da ne izađemo iz teme


Hvala
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#18 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Keiko »

sarajevonekad wrote:
Keiko wrote:Mene pravo nervira kad ljudi u svaku diskusiju moraju utrpat' i religiju, bez obzira ima li mjesta za nju ili ne. :skoljka:
Keiko,

Nekako osjećam potrebu da se izjasnim kratko po tom pitanju. Religija sama po sebi mi nikada nije smetala i mislim da mi nikada neće smetati (naprotiv, u njoj vidim dosta pozitivnih stvari - to je jedan od mnogih načina disciplinovanja moralnosti, duhovnosti i dosljednosti...).

Ono što sam ja imao na umu kada sam pomenuo religiju u navedenom kontekstu je nešto što mi je kontraverzno, tj. nekako nespojivo - religija i bahato i dominatorsko ponašanje (u ovom slučaju govorimo o onoj verbalnoj i psihološkoj dominaciji nad drugima, koja se ispoljava kroz kontriranje, pametovanje, patroniziranje durgima...osobine koje se upravo u religijskim knjigama pominju kao negativne).

Dakle, još jednom, nemam nikakve loše namjere prema religiji kao fenomenu....samo možda malo u navedenom vidim kontraverznost ....

ali evo, ne bih da ovim ulazim u temu religije da ne izađemo iz teme


Hvala
Skontali smo se. Moj komentar je bio više nekog općeg karaktera. U mom svakodnevnom životu religija se spomene možda dvaput mjesečno i to u nekom ritualnom kontekstu, dok mi na forumu treba svega 5 sekundi čitanja dok ne naletim na totalno suvišan komentar koji se tiče religije. Opet, nije bilo nužno upućeno tebi jer se uglavnom slažem sa tvojom konstatacijom licemjerja.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#19 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by stetoskop »

Najviše mi smeta kod budala visoko samopouzdanje.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#20 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Banksy »

stetoskop wrote:Najviše mi smeta kod budala visoko samopouzdanje.
:lol:

Sve mi više toga smeta, samo što s godinama naučiš da je pametnije sklanjati se onome ili od onoga što ti smeta, nego trošiti energiju na nepromjenjivo.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#21 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Euridika »

Jedan mali hint: Osobe koje se proklamuju kao vjernici, a istovremeno popuju drugima kako da vode svoj život su samo deklarativni vjernici. Imam ih ja tonu u svom okruženju...
Pravi, iskreni vjernik je smjeran, tih, sluša a vrlo malo priča (samo kad je upitan, a nekad ni tad), jer nema vremena od preispitivanja sebe da analizira druge... Ovi ostali su samo licemjeri.

On-topic: Ja pokušam odvući razgovor na temu na kojoj se ne može previše filozofirati, ili o kojoj 'teški' sagovornik malo zna... ili se izvadim na poslovne obaveze i završim razgovor. Ovo ako se radi o osobi s kojom ću i ubuduće dolaziti u kontakt i koju ne mogu izbjeći. Ako je neko nebitan, samo se distanciram od svega.
chombe trajla be
Posts: 245
Joined: 22/09/2015 19:53

#22 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by chombe trajla be »

perfekcionista1 wrote:nerviraju me zatucani, glupi ljudi. Nervira me kad neko nije inteligentan i kad tek iz trece skuzi sta si mu htio reci.
Aha dobro, ali šta hoćeš reći sa time, ne kontam?
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#23 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by perfekcionista1 »

chombe trajla be wrote:
perfekcionista1 wrote:nerviraju me zatucani, glupi ljudi. Nervira me kad neko nije inteligentan i kad tek iz trece skuzi sta si mu htio reci.
Aha dobro, ali šta hoćeš reći sa time, ne kontam?
:lol: :thumbup:
User avatar
Altsa
Posts: 7362
Joined: 19/03/2004 18:31

#24 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Altsa »

nerviraju me pokvareni, pickice - pizde muske, bezobrazni, ljenstine, foleri, lazovi...prekinem svaku komunikaciju sa njima da ih ne bi tjero u 3pm.
Sunny-7
Posts: 1111
Joined: 29/06/2014 23:12

#25 Re: Ponašanje i osobine koje vam najviše smetaju kod ljudi i kako izlazite na kraj s njima?

Post by Sunny-7 »

Dvolicni, prepotentni, povrsni, Bez casti i muda.
Vazi za oba spola.
Post Reply