Pomozite migrantima.....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81758
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#201 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Truba »

da...ušlo milijun jedno ljeto
a vratili 34 000 s otpremninama

međutim bivšeg tjelohranitelja bin ladena ne mogu u tunis vratiti jer mu prijeti "nehumano tretiranje i ćuza" i dobiva 1800 eura socijale ušo na studentsku vizu u njemačku :D


neš kontam kad se pokrenulo

1 000 000 ljudi
da je svaki platio 1 000 za transport

koja je to živa lova što su se neki ljudi obogatili


milijarda jaro
Last edited by Truba on 25/04/2018 10:25, edited 1 time in total.
User avatar
Gargi
Posts: 185
Joined: 17/08/2012 19:52

#202 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Gargi »

triconja wrote:
mali jomu wrote:Vazda pomazite svim migrantima, kako ce te negdje kidnut ako vama zatreba..... :mrgreen:
Bas cemo ic u siriju ili afganistan ili neku drugu picku materinu :lol: :lol: :lol:
Kako je krenulo...kada se samo sjetim gdje su sada oni kojima smo se nekada smijali...
detroit-mercy
Posts: 16076
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#203 Re: Pomozite migrantima.....

Post by detroit-mercy »

Black swan wrote:
detroit-mercy wrote: Kako ces vratiti nekog iz Afganistana u maticnu zemlje, prema svim konvencijama ne mozes
kako je pakistan vratio milijun afganistanaca u afganistan ako je tamo rat

i to su tu bili afganistanci od 15 godina života koji nikad nisu očima vijdeli afganistan

i to sve pod patronatom UN-a

kako pakistan može a europske zemlje ne mogu :?
pa vjerovanto su potpisale odredjene konvencije glede izbjeglica i ratnih podrucja i pridrzavaju se onog na sto su stavili potpis. Sad, ako nam je ogledalo Pakistan, onda je to drugi par opanaka.
Ono sto meni ide na kurac je kada mi se onaj Francuz buni oko izbjeglica a prvi su futavi Francuzi i Italijani skocili na Libiju, good, now deal with it.
Francuzi jebu po Africi stoljecima, nema gdje ih nema (i dobar dio Evropskih zemalja) ali kad dobiju racun za to onda, sta je ovo, nama ne trebaju.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#204 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

triconja wrote:
mali jomu wrote: Vazda pomazite svim migrantima, kako ce te negdje kidnut ako vama zatreba..... :mrgreen:
Bas cemo ic u siriju ili afganistan ili neku drugu picku materinu :lol: :lol: :lol:

Kad se "kida" ne gledas gdje noga ide...... :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#205 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Pomozite migrantima.......
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#206 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Nerin Dizdar u dom primio migranta sa dvoje djece


Image
Porodica Dizdar i novi prijatelji: U velikom su strahu



Nerin Dizdar i njegova supruga odlučili su da u svoj dom u Sarajevu prime jednu izbjegličku porodicu, želeći da im prvenstveno pruže mjesto gdje će biti dobrodošli, ali i da izazovu reakciju ne bi li još neko slijedio njihov primjer.

- Supruga i ja smo bukvalno izašli na ulicu kod UNITIC-ovih nebodera i i pozvali da, ko hoće, pođe s nama. Došli su Azem i njegovo dvoje djece Mezamel i Urije. Mnogo im znači da imaju negdje da se okupaju, da znaju da su bar negdje dobrodošli. U velikom su strahu – kazao nam je Dizdar, s kojim smo razgovarali dok je s novim prijateljima bio u “McDodonald’su”.

Istaknuo je da bi za Azema i njegovu djecu bilo najbolje da se spoje s njegovom suprugom i još jednim djetetom, koji su u Francuskoj legalno.

- Azem je teški srčani bolesnik. Ne zna ni hoće li se sutra probuditi. Mora izbjegavati stres. On je kamerman, a njegova supruga novinar. Pobjegli su iz Afganistana – rekao je Dizdar, dodavši da će Azem sa porodicom ostati kod njega do ponedjeljka, kad se trebaju javiti nadležnim službama, a da su i dalje dobrodošli u njegovom domu.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#207 Re: Pomozite migrantima.....

Post by O'zone »

Za generalnu raspravu o migrantima imate temu

migranti-t149615s2125.html

Na ovoj temi se fokusirajte na načine i mogućnosti kako pomoći tim ljudima ko hoće.

Zamolit ću one kojima ne pada na pamet da pomažu tamo nakim likovima da se suzdrže ako ništa od neprimjerenih komentara.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#208 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

:thumbup: :thumbup: :thumbup:



Migrantima BiH veliko pozitivno iznenađenje


Image

Bosna i Hercegovina za izbjeglice nije zemlja u kojoj žele ostati i najčešće im je samo ruta preko koje pokušavaju otići u zemlje Evropske unije. Njih 11 privremeni je smještaj našlo u jednoj kući u Vogošći. Danas su tu, a sutra ko zna gdje, pričaju nam. Povratka nazad nema, a budućnost im je potpuno neizvjesna. I tako žive dan za danom. Evropa im se sada čini, kao samo dobra ideja. Mržnje, otpora i rasizma na svakom je njihovom koraku. Bosna i Hercegovian im je zato veliko pozitivno iznenađenje. Ne zbog odnosa vlasti prema njima, već zbog običnih ljudi.




mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#209 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Krijumčari ubili najmanje 15, a ranili 25 migranata



Image



Krijumčari su otvorili vatru na grupu od stotinu migranata koji su pokušali da pobjegnu od njih na sjeveru Libije pri čemu je ubijeno najmanje 15, a ranjeno 25 osoba, saopćila je danas humanitarna organizacija "Ljekari bez granica".


U saopćenju se navodi da su povrijeđeni zbrinuti u bolnici u gradu Bani Valid.

"Najmanje 15 osoba je poginulo, a više desetina, uglavnom žena, je ostalo u zarobljeništvu - ističe se u saopćenju.

Povrijeđeni preživjeli migranti su uglavnom tinejdžeri iz Eritreje, Etiopije i Somalije.

Preživjeli navode da su tokom zarobljeništva prodavani među grupama trgovaca ljudima. Oni su u zarobljeništvu proveli tri godine.

Pokušaj bjekstva desio se u večernjim satima 23. maja.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#210 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

NEPOZNAT IDENTITET - Migrant koji se utopio prije 20 dana u Drini ukopan u Bratuncu



Image



Migrant koji se utopio u Drini ukopan je prije dva dana na Gradskom groblju Bratunac. Efendija Elvir Hodžić, glavni imam Medžlisa IZ Bratunac, kazao je kako nije mogla biti obavljena dženaza, jer nije poznat identitet stradalog.
Efendija Hodžić je naglasio da se migrant nije utopio u utorak kako je ranije pisano.

"Taj se čovjek utopio prije 20 dana, a pronađen je prije 15. Nakon toga je tijelo prebačeno u Bijeljinu gdje je obavljena obdukcija i utvrđeno je samo to da je osoba azijskog porijekla", dodao je.

Prema Zakonu RS-a ukop osobe se vrši na području gdje je utopljen te su tako odlučili da ga ukopaju na Gradskom groblju u Bratuncu s obzirom na to, kako nam je kazao efendija, da nisu naišli na razumijevanje nadležnih institucija kojima su se obraćali za pomoć.

"Obavijestili smo naše pretpostavljene u Tuzli i Sarajevu, ali to je sve trajalo sedam dana. Također, svi su nam sugerisali da tražimo savjet od nadležnih šta da uradimo i mnogo smo razočarani jer smo kontaktirali i Vijeće ministara BiH, svi su prebacivali nadležnosti, a u Ministarstvu sigurnosti BiH su nam rekli da postupimo kako mislimo da je najbolje", rekao je.

S obzirom na to da je tijelo bilo u fazi raspadanja, efendija je istakao da su morali brzo reagovati te su tako postupili prema Zakonu RS-a i migranta ukopali na području Bratunca.

"Obratili smo se i policiji i oni su poslali i zahtjev za DNK identitet te će tako svi koji budu tražili stradalog to moći uraditi na osnovu nalaza krvi, jer će ti podaci biti pohranjeni", kazao je efendija Hodžić.

S obzirom na to da je riječ o osobi za sada nepoznatog identiteta, efendija je za kraj razgovora naveo da dženaza može biti naknadno obavljena ukoliko se potvrdi da je riječ o migrantu muslimanu.
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#211 Re: Pomozite migrantima.....

Post by emric »

mali jomu wrote:Nerin Dizdar u dom primio migranta sa dvoje djece.
Svaka čast.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#212 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Islamska zajednica osigurala 15.000 KM za pomoć migrantima


Image


Imajući u vidu teško stanje izbjeglica i migranata na području Bihaća, Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je putem Ureda za društvenu brigu, osigurao pomoć u iznosu od 15.000 KM za ishranu i liječenje.

Navedeni iznos uplaćen je na račun Muftijstva bihaćkog koji će u saradnji sa Crvenim križom Bihaća realizovati ovu pomoć.

Rijaset IZ-e u BiH, preko Ureda za društvenu brigu, Crvenom križu Federacije BiH uručio je i donaciju u prehrambenim artiklima u iznosu od 50.000 za potrebe izbjeglica i migranata.

Također, dodjeljena su novčana sredstva u iznosu od 5.000 KM Međunarodnom forumu solidarnosti Emmaus za nabavku lijekova migrantima u Velikoj Kladuši, kao i pomoć od 10.000 u prehrambenim artiklima.

Rijaset IZ-e će i u narednom periodu, preko Ureda za društvenu brigu, pratiti stanje u kojem se nalaze migranti i u skladu svojih mogućnosti pružati potrebnu pomoć.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#213 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Lijepe priče / Kako su trojica Afganistanaca stigli u BiH i osvojili srca svih Sarajlija

Image


Da sve priče o migrantima iz Afganistana ne moraju biti tužne, pokazuje naša priča o trojici mladih i uspješnih momaka iz ove zemlje, koji su za kratko vrijeme osvojili srca svih Sarajlija koji su imali priliku da ih sretnu.

Abdul Hadi Qudsi, Abdul Wahab i Abdullah - tri su simpatična i uspješna momka iz Kabula, koji su u želji da dođu do Pariza "zaglavili" u Sarajevu, i tu ostali skoro mjesec.

Abdul Hadi (24) je najpričljiviji od njih. Vrlo uspješni MMA borac, koji je u Kabulu ostavio sve medalje i pehare da bi bolje sutra potražio u bijelom svijetu, pokazuje nam borilačke poteze i ostajemo bez daha.


A, gdje ti je to Sarajevo!?

Na naše pitanje kako su došli do Sarajeva, Abdul Hadi, koji govori pet jezika, za portal Radiosarajevo.ba kaže:

"Bio je mrak kada smo ušli u Sarajevo. Bilo nas je skoro 50. Kada sam kazao prijatelju u Kabulu da sam stigao Sarajevo, u Bosnu i Hercegovinu, on me je pitao 'Abdul, gdje ti je to!?'. Iskreno, ni ja nisam nikada prije čuo za BiH, ali sam ga sada toliko zavolio da bih volio ostati u njemu sa braćom da živimo".

Dok smo sa Abdul Hadijem i njegovom dvojicom braće snimali priču, pokazivali smo im slike Sarajeva iz vremena agresije na Bosnu i Hercegovinu. Najviše je zastao kada smo mu pokazali Vijećnicu u plamenu.

"Zar ona izgleda danas ovako", pita se Abdul Hadi i nastavlja: "Preko puta nje, u onom parku, spavali smo sedam dana. Gledao sam na tu građevinu i pitao se čemu ona služi".

Abdul Wahab, koji ima 16 godina, nadovezuje se:

"Mislio sam da je to hotel. Zaista je prelijepa. Maštao sam da samo jednu noć zaspim u njemu. Sve se to dogodilo kada sam se razbolio spavajući u onom parku".

I sva trojicu su imala sreću da se prebace u hotel kada se Abdul Wahab razbolio. Kada je došlo vrijeme da napuste hotel, pomogla im je Sarajka (ime poznato redakciji, op. a.), koju sva trojica nazivaju "dobrom majkom".

Ona nam i priča o vještinama ove trojice Afganistanaca, koje je imala priliku dobro upoznati. Posebno hvali Abdullaha (23), za kojeg kaže da je vrhunski kompjuterski stručnjak i odličan automehaničar.

"Automobil mog prijatelja popravio je za manje od pola sata. Veš mašinu u stanu u kojem žive, odmah je sredio kao da je nova. A, samo da vidite kako Abdullah kuha", priča ova Sarajka, koja posebno hvali njihovu urednost u stanu u koji ih je smjestila.

Njihov prvobitni plan je bio da dođu do Pariza. Stali su u Sarajevu i sada ovdje žive svoj "francuski san".

"Voljeli bismo ostati, početi raditi. Ja sam MMA borac, imam želju da radim u nekom klubu, educiram mlade. Najbolji MMA fighteri za mene su Baz Mahammad Mubariz i Abdul Ahmad. I ja sam imao bezbroj medalja sa takmičanja, ali su sva ostala u Kabulu, zajedno sa još jednim našim bratom i tri sestre", dodaje Abdul Hadi.
Abdul Wahab je nadareni fotograf. U Kabulu je imao studio, sada mašta o istom prostoru nekada u Sarajevu.

"Nadam se da će mi se ta želja ostvariti", stidno kaže Abdul Wahab, koji bi s početkom naredne školske godine trebao sjesti u školsku klupu.


Zavoljeli Sarajevo i građane

Sve je to u postupku, kao i njihov proces traženja azila. Očekuju da dobiju pozitivan odgovor, a u toku ove sedmice sva trojica bi trebali dobiti žuti karton, s kojim bi mogli ostati u BiH.

Iako su stidljivi, svaka pomoć im je dobrodošla. S dobivanjem žutog kartona povećaju im se šanse da ostanu u Bosni i Hercegovini.

"Nadam se da će ovo sve na kraju biti lijepa priča. Bosnu i Hercegovinu i građane Sarajeva smo zavoljeli kao da su naši. Nadam se da će i oni biti zadovoljni s nama, kada počnemo raditi, privređivati. Željni smo dokazivanja, vjerujemo da ćemo dobiti šansu", kazao je Abdullah, dok mu se na licu vidi blagi osmijeh.
Post Reply