Pomozite migrantima.....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

SARAJEVO - Grupa migranata u parku kod Vijećnice, građani im kupuju hranu i traže smještaj


Image


U parku prekoputa Vijećnice u Sarajevu nalazi se blizu 20 migranta, među kojima su i djeca, koji preko Bosne i Hercegovine pokušavaju stići u neku od evropskih zemalja. Prešli su dalek put, gladni su i žedni, neki od njih imaju i zdravstvenih problema i potreban im je smještaj. Grupa građana se organizovala i odlučila im pomoći.

"Prišla sam i pitala ih treba li im pomoć i oni su rekli da treba. Kupila sam im hranu, povrijeđene sam odvela u Opću bolnicu 'Prim. dr. Abdulah Nakaš', neki od njih nisu mogli ni hodati pa sam im plaćala taksi ili molila vozača tramvaja da nas vozi besplatno", kazala nam je Denisa Štefan, jedna od osoba koje im pomažu.

Ističe da izbjeglice najčešće dolaze iz Pakistana, Libije, Sirije, Egipta, Alžira, Maroka i Tunisa, da slabo govore engleski jezik i da žele otići u zemlje zapadne Evrope. No, prije toga im je potrebna pomoć.

"Trebaju im hrana i smještaj, inače će biti prinuđeni da kradu od turista ili lokalnog stanovništva. Pokušavam im pomoći na razne načine, molim druge da ih smjeste ili im platim smještaj. Apelujem na vlast da im pomogne, jer su i nama drugi pomagali kada je bilo potrebno", rekla je Denisa.

Podsjećamo, nadležne institucije u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci zabilježile su veliki priliv migranata. Međutim, niko od njih ne želi ostati u BiH koja im služi samo kao tranzitna ruta na putu za evropske zemlje u kojima uglavnom imaju nekoga od rodbine ili prijatelja.


https://www.klix.ba/vijesti/bih/grupa-m ... 80418073#9
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Pomozite migrantima.....

Post by vjesticanametli »

Tunis maroko itd ne kontam.....DZe radi ova kad to sve placa i pomaze .... :-)
User avatar
muz66
Posts: 17981
Joined: 24/03/2009 00:33
Location: Tamo gdje se dimi šiša i sluša Crvena jabuka

#3 Re: Pomozite migrantima.....

Post by muz66 »

Ekonomski migranti. Danas ih pred UNITIC-om vagon.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Svim migrantima ce se pomoci...... bujrum u BiH. :bih:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#5 Re: Pomozite migrantima.....

Post by ibi »

Treba ih useliti u BURJ OZONE tu su arapi ulozili 3-4 milijarde eur....


https://www.klix.ba/tagovi/buroj-ozone/19922
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#6 Re: Pomozite migrantima.....

Post by un1ted »

Evo trčim pomoći ovakvima...

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#7 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

ibi wrote: Treba ih useliti u BURJ OZONE tu su arapi ulozili 3-4 milijarde eur....

Ne daju takvi ni primirisat......


Obicna raja svima pomaze.... kao sto je vazda svima i pomagala, i vazda ce pomagat...... :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Truba »

to se kaže
ne pomaže ko ima već ko je navikao
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9 Re: Pomozite migrantima.....

Post by mali jomu »

Black swan wrote: to se kaže
ne pomaže ko ima već ko je navikao

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#10 Re: Pomozite migrantima.....

Post by karanana »

ova plavka ima nekakav americki/engleski naglasak kad prica bosanski. ne kontam njenu ulogu u svemu ovome. besposlena u americi/engleskoj pa se ovdje zabavlja. gledo sam je prije nekoliko dana na tv-u, isto rekla da je molila vozaca tramvaja za besplatne voznje.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#11 Re: Pomozite migrantima.....

Post by vjesticanametli »

un1ted wrote:Evo trčim pomoći ovakvima...

Image
sminker se utego tolice podvrno....ccc kakvi ba migranti to murija treba zürik u maroko il DZe vec i tu plavku s njima....sa sve traNvajOm
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#12 Re: Pomozite migrantima.....

Post by nema me tamo »

Protjerat..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Pomozite migrantima.....

Post by moonca »

vjesticanametli wrote:
un1ted wrote:Evo trčim pomoći ovakvima...

Image
sminker se utego tolice podvrno....ccc kakvi ba migranti to murija treba zürik u maroko il DZe vec i tu plavku s njima....sa sve traNvajOm
Eh, zar je zbilja bitno kako se obukao i kako je dosao do te odjece.
Sjecam se price prijatelja iz Svicarske kada su nase izbjeglice dosle u tu zemlju, domaci su velikodusno pomagali, no jednog dana neko od izbjeglica je kupio, po misljenju domacina -luksuzni auto, i to ih je razbjesnilo.Kao mi im pomazemo a oni se luksuziraju.

Meni nije jasno da se ovako neorgnizovano pojavljuju i da drzava nista ne cini da im pomogne ili da ih proslijedi dalje u neku drugu drzavu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Pomozite migrantima.....

Post by insomnia78 »

Cuj zar je bitno :lol:
Sta ka’e onaj prinudjeni da kradu. Cekaj dok se malo “obiknu” imaće oni još potreba na koje su prinudjeni
Last edited by insomnia78 on 20/04/2018 06:14, edited 1 time in total.
ST11
Posts: 677
Joined: 09/03/2015 12:24

#15 Re: Pomozite migrantima.....

Post by ST11 »

moonca wrote:... ili da ih proslijedi dalje u neku drugu drzavu.
S tim transportom i prebacivanjem problema nekoj drugoj drzavi je gotovo. Iz prve ruke mozem reci, da su uslovi dodeljivanja azila, barem u SLO, postali rigorozni i posto 99% tih migranata, sto "preplivaju Kolpu", istog ne dobije, svi se vracaju natrag preko granice, odakle su dosli. Vjerujem, da ce i CRO institucije uskoro, ako to vec ne rade, poceti striktno vracati natrag one, koji predju njihovu granicu ilegalno.

Naglasavam, da govorim o ekonomskim migrantima, koji ulaze u zemlje EZ ilegalno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#16 Re: Pomozite migrantima.....

Post by vjesticanametli »

Monca to sto kazes sam ja prosla ....mislili su haj sad stw sigurni nista vise ne treba i ne smijete imati...ali i ovde u nj3m. Su svi napucani i najnovije mob imaju pa se samo onako pitam kako majku mu i sta ima njima individua placat i vodat ih ....ima drzava pa nek vide.. ali ima ta mala neku caku jer ne raditi i vodat narod okolo iziskuje pare pa et.....treba pomoci def ali mi nismo imali listu zelja gdje zelimo ici niti smo bili drske i bezobrazne izbj. Kao ovi pa onako da smo isli preko granica ...a problema s nama ovoliki nije bilo.....nije njih pola iz sirije. Da vidis koliko ih ide u skolu mog sina koji tvrde da su sirijci i imaju 17 god.. kaze sin to lagali kad su dosli....po 22 god ih ima i nema odakle nisu.....al haj dokazi odmah....mada xe svabo to izvuc na cistac....eh et
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Truba »

sjećam se kad smo izašli iz sarajeva noću prema kiseljaku 11. mjesec 1992.
i vidjeli kiosk osvjetljen i na njemu vise banana

pola autobusa se dernjalo eno banana

slike pokazuju da smo bili u dronjcima
a sve para što smo imali za autobus kiseljak-split pa gdje ko izađe
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#18 Re: Pomozite migrantima.....

Post by animals »

Koliko se sazaljevaju na ove migrante..
pa i mi smo bili svi.migranti pa nas niko nije jebavao ni za sta..sam se snalazi..
problem ovi migranata je brojnost..
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#19 Re: Pomozite migrantima.....

Post by agent_zero »

mali jomu wrote:Svim migrantima ce se pomoci...... bujrum u BiH. :bih:
Bujrumaj im u kući vlastitoj.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#20 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Ci-Nick »

Nije uvijek lako ni pomoći, prvo ne znaš da li činiš neko krivično djelo jer vrlo lako čovjek može biti okarakterisan kao neko ko krijumčari migrante.
Druga stvar, nisu svi migranti ni tako bezopasni.
Po izvještajima Njemačke migranti iz Afrike su mnogo skloniji kriminalu, raznim krivičnim djelima pa i terorizmu nego migranti iz Sirije, Pakistana i Afganistana,..
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Pomozite migrantima.....

Post by Truba »

http://tribun.hr/novim-zakonom-austrijs ... imigrante/

kaže kršenje prava na privatnost ako im oduzmu mobitel kako bi vidjeli u koju su prvu eu zemlju ušli :D
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#22 Re: Pomozite migrantima.....

Post by animals »

Prije par god je jedan migrant crnac dobio izgon iz Austrije..na aerodromu pri pokusaju izgona je se opirao policiji i ovi ga natamburali..epilog..
dobio od drzave 100 tisuca eura i ostanak u zemlji..
ni danas niti ce ikad da radi..zbog dusevni boli ne moze da radi, izgleda da je naumio da ga drzava izdrzava do kraja zivota..i to ce dobiti samo na osnovu sto je crnac..
drugi slucaj. Bosanac pri pokusaju bjega na bausteli
od policije slomio nogu..
dobio klinac i izgon..
eto toliko o pravdi i ovi sto kmecaju u ugrozenosti..
dozadnjekapi
Posts: 118
Joined: 13/03/2018 12:49

#23 Re: Pomozite migrantima.....

Post by dozadnjekapi »

sjoo turista i folova ... džaba jedu, vozikaju se taksijem dzaba još i spavaju džaba ... svaka im čast :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#24 Re: Pomozite migrantima.....

Post by bitanga_sa_otesa »

nema me tamo wrote:Protjerat..
:thumbup:
svi koji bi da im pomazu nek ih kuci povedu,da ne sjede po parkovima,mozda im se kasnije i usele.
isto bi tako i njima ti isti migranti pomogli ..ja da odem spavat u park neki u susjednu hrvatsku ili srbiju s noge na nogu bi me otjerali..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Pomozite migrantima.....

Post by moonca »

Sve to se moze uzeti u obzir, ali oni ipak dolaze iz 'ratne zone, razrusene zemlje'. Vjerujem da bi radije ostali gdje su da nije -kao sto jeste.Pogotovo Sirijci- mislim da su dobro zivjeli u svojoj zemlji.

Pa,evo i veliki broj Bosanaca odlazi, nije vise rat, za boljim zivotom. I Njemci ce reci, sta dolazite imate mir. :-)
Post Reply