Pomozite Lejli-potpisite peticiju

Forum za humanitarne akcije.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#1 Pomozite Lejli-potpisite peticiju

Post by FFK as Lucy01 »

Postovani forumasi,
u situaciji u kojoj se Bosna nalazi sada, znam da ima mnogo ljudi kojima je vasa pomoc potrebna. Uglavnom se radi o novcanim donacijama. U ovom slucaju, nije rijec o novcu, rijec je o nepravdi koju peticijom pokusavamo ispraviti, a mozda i promijeniti odnos vlade prema invalidima i njihovom jednakom pravu na rad.

Lejla Karamehmedovic je 33-godisnja djevoka iz Tuzle koja ima oboljenje bubrega i zbog toga mora ici na dijalizu svaki drugi dan. Tako joj je od njene trece godine. Majka joj je donirala bubreg prije par godina, ali operacija nije uspjela. Lejala i mama zive u Tuzli, od 400KM penzije koju je Lejlin rahmetli otac zaradio.

Lejla ne trazi milostinju, ne trazi donacije, ne trazi stelu....sve sto Lejla trazi je da bude tretirana isto kao i hiljade drugih zdravih ljudi koji traze posao. Diplomirana je medicinska sestra, ali nije nikada radila u struci zato sto pri prijemu na posao, cim saznaju da ide na dijalizu, izgubi svaku sansu za zaposlenje. Pa ipak, Lejla je radila po kaficima, buticima, pijaci...ali bi i te poslove izgubila jednom kad poslodavac sazna da ide na dijalizu, iako su njeni odlasci na dijalizu planirani da ne uznemiravaju posao koji radi....

Lejla je, iako tesko bolesna, vesela, duhovita i pametna djevojka, koja se ne boji rada (naravno, u okvirima svojih mogucnosti). Medjutim, nase drustvo koje je jos uvijek puno nacionalne netrpeljivosti, diskriminise prema Lejli i njoj slicnima, ljudima koji hoce i zele da rade, a drustvo ih gleda kao balast...

Svojim potpisom peticije, zalazete se da Lejla i njoj slicni imaju jednaka prava na rad, jer je i drustvu u interesu da ovakvi ljudi budu produktivni clanovi istog, pogotovo ako ne zele da budu teret nikome, pa ni tom drustvu.

S postovanjem molim za vas potpis.

http://www.petitiononline.com/Lejla2/petition.html
Last edited by FFK as Lucy01 on 04/08/2006 20:00, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Pomozite Lejli-potpisite peticiju

Post by mIRCerka »

Lucy01 wrote:Postovani forumasi,
u situaciji u kojoj se Bosna nalazi sada, znam da ima mnogo ljudi kojima je vasa pomoc potrebna. Uglavnom se radi o novcanim donacijama. U ovom slucaju, nije rijec o novcu, rijec je o nepravdi koju peticijom pokusavamo ispraviti, a mozda i promijeniti odnos vlade prema invalidima i njihovom jednakom pravu na rad.

Lejla Karamehmedovic je 33-godisnja djevoka iz Tuzle koja ima oboljenje bubrega i zbog toga mora ici na dijalizu svaki drugi dan. Tako joj je od njene trece godine. Majka joj je donirala bubreg prije par godina, ali operacija nije uspjela. Lejala i mama zive u Tuzli, od 400KM penzije koju je Lejlin rahmetli otac zaradio.

Lejla ne trazi milostinju, ne trazi donacije, ne trazi stelu....sve sto Lejla trazi je da bude tretirana isto kao i hiljade drugih zdravih ljudi koji traze posao. Diplomirana je medicinska sestra, ali nije nikada radila u struci zato sto pri prijemu na posao, cim saznaju da ide na dijalizu, izgubi svaku sansu za zaposlenje. Pa ipak, Lejla je radila po kaficima, buticima, pijaci...ali bi i te poslove izgubila jednom kad poslodavac sazna da ide na dijalizu, iako su njeni odlasci na dijalizu planirani da ne uznemiravaju posao koji radi....

Lejla je, iako tesko bolesna, vesela, duhovita i pametna djevojka, koja se ne boji rada (naravno, u okvirima svojih mogucnosti). Medjutim, nase drustvo koje je jos uvijek puno nacionalne netrpeljivosti, diskriminise prema Lejli i njoj slicnima, ljudima koji hoce i zele da rade, a drustvo ih gleda kao balast...

Svojim potpisom peticije, zalazete se da Lejla i njoj slicni imaju jednaka prava na rad, jer je i drustvu u interesu da ovakvi ljudi budu produktivni clanovi istog, pogotovo ako ne zele da budu teret nikome, pa ni tom drustvu.

S postovanjem molim za vas potpis.
jel ima neka peticija online, ili nesto organizovano, ili je u pitanju peticija ovdje na saxu?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3

Post by mIRCerka »

S postovanjem molim za vas potpis.

http://www.petitiononline.com/Lejla2/petition.html
uf ja na ovu okacila ne propusti, a ti na drugu stavila link..
evo konacno jedna tema, ima i Ne propusti i link...

sad samo redovno dizi...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#4

Post by FFK as Lucy01 »

mIRCerka wrote:
S postovanjem molim za vas potpis.

http://www.petitiononline.com/Lejla2/petition.html
uf ja na ovu okacila ne propusti, a ti na drugu stavila link..
evo konacno jedna tema, ima i Ne propusti i link...

sad samo redovno dizi...
Mirci zahvaljujem i molim ostale forumase da svojim potpisom podrze Lejlu i njeno pravo na rad.
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#5

Post by hool »

hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#6

Post by hool »

Potpisao
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#7

Post by mIRCerka »

posto se ja ne rayumijem u ove peticije online, jel postoji mogucnost da zena na koju je naslovljena peticija kaze JA TO NE PIKAM JER NISU PUNO IME I PREZIME itd..._?
mali_kavkaz
Posts: 140
Joined: 24/05/2006 00:33
Location: SFRJ

#8

Post by mali_kavkaz »

Takođe potpisao.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#9

Post by Pearl »

mIRCerka wrote:
posto se ja ne rayumijem u ove peticije online, jel postoji mogucnost da zena na koju je naslovljena peticija kaze JA TO NE PIKAM JER NISU PUNO IME I PREZIME itd..._?
moze... tako inace peticije "propadaju".. jer kazu da se mujo mujic potpisao i kao dzembo adislic, zgemboni, mujoni... jer ne mogu da potvrde postojanje nijednog od likova, osim muje mujica... kod nas jje sve moguce nazalost.. :S

a sad trk i pravo ime ostaviti:D:D:D.. za svaki slucaj...
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#10

Post by Murisno1 »

potpisao!
User avatar
jazzer
Posts: 7202
Joined: 20/12/2004 14:44

#11

Post by jazzer »

Potpisao, iskreno se nadam da ce Lejla
imati normalan zivot bez diskriminacije.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#12

Post by FFK as Lucy01 »

mIRCerka wrote:
posto se ja ne rayumijem u ove peticije online, jel postoji mogucnost da zena na koju je naslovljena peticija kaze JA TO NE PIKAM JER NISU PUNO IME I PREZIME itd..._?
Naravno da postoji, ali ovdje nije rijec o pobjedi ili porazu, pa da je bitan broj prikupljenih potpisa. Radi se jednostavno o broju ljudi koji daje podrsku ideji koja je predstavljane u peticiji; u ovom slucaju podrska Lejli i ljudima sa slicnim problemima....a upucena je ljudima koji mogu nesto da promijene da vide kako i koliko javnost podrzava istu.

Ime nije bitno, svojim dolaskom i ostavljanjem obicnog AAAA dajete podrsku ideji, bez obzira ko iza nje stojao...

Nema niti koristi niti efekta ako bi neko potpisivao poeticiju 100X sa istog kompjutera; kako rekoh ne radi se o pobjedi ili porazu, vec o podrzavanju ideje...

Ljudi izbjegavaju da ostavljaju puno ime i prezime, jer ovo je javno i svako moze da vidi, pa da se ne bi narusila nicija privatnost, puno ime i prezime nije neophodno....a to bi takodje odbilo dosta ljudi da potpise i da podrsku...

Zahvaljujem svima koji su potpisali :kiss:
5arPan
Posts: 20
Joined: 28/07/2006 15:41

#13 tuzno!!!

Post by 5arPan »

javljam se iz HR. Sa mnom radi kolega koji takodjer 10 god. ide na dijalizu. Svaki odlazak mu predstavlja probleme, ali ne tolike da ne moze raditi nekakav uredski posao. Radimo za jednu njemacku firmu ( na racunalima ) i znali su koga primaju. Svi smo uz njega i pomazemo mu koliko mozemo sto on vrlo cijeni i postuje i ne zloupotrebljava svoju bolest. Lejli dajem svoj glas. Kod nas za peticiju traze JMBG ( broj osobne karte ili sl. ) pa ako bude trebalo tu sam. Pozdrav svim ljudima dobre volje ma gdje god se nalazili i palcevi za Lejlu!!!
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#14

Post by FFK as Lucy01 »

Hvala sto ste potpisali peticiju :kiss:
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#15

Post by FFK as Lucy01 »

Ako postoji neki drugi forum kojeg ste takodje clan, bila bih zahvalana ako biste stavili link za Lejlinu peticiju, da sto vise ljudi potpise...

Ne trazimo novac, samo 5 minuta vaseg vremena i potpis :kiss:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#16

Post by danas »

potpisala...

a tebi hvala na trudu... :)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#17

Post by FFK as Lucy01 »

Prikupljeno je vec skoro 100 potpisa :) i nemam rijeci kojima bi zahvalila svima koji su potpisali i time podrzali ovu peticiju.

Namjere su da, kada se skupi dovoljno potpisa, peticija bude urucena ljudima kojima je naslovljena, uz prisutvo lokalne stampe i moguce TV stanice. Promjena odnosa prema osobama sa smanjenim fizickim i mentalnim mogucnostima bi bila veliki pomak ka demokratiji i jednakosti u nasem drustvu; Lejlin primjer bi bio samo ideja vodilja za sve ostale koji su diskriminaciju osjetili na vlastitoj kozi....

Jedino mi mozemo nesto promijeniti i nemojte ni na trenutak misliti da se nas glas ne cuje...

Posebno zahvaljujem mom drugu Pittu, koji je, iako vise nije aktivan na forumu, podrzao ovu peticiju :kiss: kao i svima ostalima koji bar na ovaj nacin odbijaju da budu nevidljivi. U Lejlino ime, hvala vam :kiss: :bih:
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#18

Post by delightful »

FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#19

Post by FFK as Lucy01 »

Clanak o Lejli objavljen na http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=12364

Medicinska sestra iz Tuzle zbog bolesti žrtva diskriminacije i nerazumijevanja okoline
Bez posla sam jer sam na dijalizi
Autor Miro PETROVIĆ


Na popisu Županijske službe za zapošljavanje u Tuzli je oko 85.000 osoba. Među njima je i 33-godišnja medicinska sestra Lejla Karamehmedović iz Tuzle. U vrijeme dok se u Tuzli u nove bolnice ulaže gotovo 80 milijuna KM, ona ne samo da nema posla u struci, nego niti bilo kakvog drugog. Već 20 godina svaki drugi dan ide na dijalizu i žrtva je svojevrsne diskriminacije.


"Do sada sam promijenila petnaestak poslova u kafićima, kladionicama, u prodavaonicama i na tržnici, i čim bih rekla poslodavcima da idem na dijalizu dobivala sam otkaz, mada ne bježim niti od rada u smjenama" kaže Lejla Karamehmedović. Razlog za takve stvari su predrasude, unatoč tome što bubrežni bolesnici nisu nesposobni i opasni po okolinu. Što više, po završetku škole položila je državni ispit i ima sve reference da normalno radi i kao medicinska sestra, a i na manje zahtjevnim poslovima.

Lejla i majka Rasma žive od 400 KM mirovine koju je u Hrvatskoj zaradio njezin umrli otac Nijaz. Lejla je stopostotni invalid i mora trošiti lijekove, od kojih neki stoje i do 400 KM. Oboljenje bubrega dijagnosticirano joj je kad je imala tri godine, ali je pogrešno liječena te je bolest uznapredovala. Prvi put je na dijalizu otišla 1986. godine, a godinu poslije majka joj je dala bubreg za transplantaciju. No, zakazali su liječnici u Sarajevu, te se bubreg osušio. Praktički, ima tri bubrega u tijelu, a ni jedan ne funkcionira.

"Na dijalizu sam se već naviknula, ali na nezaposlenost i diskriminaciju zbog bolesti nisam i ne mogu. U tuzlanskoj bolnici su me primili da obavim pripravničku praksu. Obećavali su mi podršku i posao, a poslije su na sve zaboravili" kaže Lejla, te dodaje da može i želi raditi sve osim teških fizičkih poslova. "Želim samo raditi u okruženju bez predrasuda o ljudima koji su bolesni" kazala je Lejla.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20

Post by mIRCerka »

delightful wrote:
UP!
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#21

Post by FFK as Lucy01 »

Postovani citaoci Sarajevo-x,
ova peticija je kreirana da pomogne Lejli, ali i svim ostalim invalidima BiH koji mogu i zele da rade, ali ih drustvo diskriminise zbog necega sto nije bio njihov izbor...bolesti.
Da li je to u redu?
Zasto ljudi koji zele i mogu da izdrzavaju i sebe i svoje porodice, nemaju istu sansu pri zaposlenju?
Diskriminacija ovog tipa je najostrije osudjena u svim demokratskim zemljama i zakonom je regulisano da ljudi sa ogranicenim fizickim i umnim sposobnostima imaju ista prava na rad kao i svi ostali. Potpisivanjem ove peticije, pokrenut cete akciju da se i u nasem drustvu to isto uradi. Svojim potpisom na ovu peticiju, vi gradjani BiH, koji biraju vladu, donose i mijenjaju zakone, trazite od odgovornih ljudi da se diskriminacija prema bolesnima eliminise pri zaposlenju i da svi imaju istu sansu, bazirano na strucnosti, a ne na zdravstvenom stanju. Hvala.

http://www.petitiononline.com/Lejla2/petition.html
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#22

Post by mr__bosnjak »

Hvala za trud.

:(

Naravno da cu potpisat ali mi se nijedan od linkova ne otvara. Ne znam zasto?
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#23

Post by FFK as Lucy01 »

mr__bosnjak wrote:Hvala za trud.

:(

Naravno da cu potpisat ali mi se nijedan od linkova ne otvara. Ne znam zasto?
Zaista ne znam sta je problem, jedino da probas sa nekog drugog kompjutera (ako mozes) ili da ukucas web adresu direktno u adress bar...link je, koliko ja znam, ispravan.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#24

Post by FFK as Lucy01 »

Refresh :)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#25

Post by Pearl »

tema up! :)
Post Reply