POMOC za laptop

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
cujbaba
Posts: 10
Joined: 18/09/2017 10:29

#1 POMOC za laptop

Post by cujbaba »

Ukljucio sam laptop i pojavio mi se plavi ekran na kome pise :

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.
If this is the first time you've seen this Stop error screen,restart your computer.If this screen appers again, follow these steps:

The BIOS in this system is not fully ACPI compliant. Please contact your system vendor for an updated BIOS.

Technical information :

*** STOP: 0*0000...

Kako sam da popravim a da ne izgum podatke koji su mi na racunaru?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#2 Re: POMOC za laptop

Post by CPT »

cujbaba wrote:Ukljucio sam laptop i pojavio mi se plavi ekran na kome pise :

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer.
If this is the first time you've seen this Stop error screen,restart your computer.If this screen appers again, follow these steps:

The BIOS in this system is not fully ACPI compliant. Please contact your system vendor for an updated BIOS.

Technical information :

*** STOP: 0*0000...

Kako sam da popravim a da ne izgum podatke koji su mi na racunaru?

Go to BIOS. Opening it varies on every device. A simple search on the web will help you find how to go to BIOS.
Under Advanced > OS Version, it was selected to Windows 10, which then I replaced it to Windows 7.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: POMOC za laptop

Post by Sanjarko »

Shift+Restart zajedno pa refresh. Probaj, ili safe boot. Ali ja sam duduk sto se ovog tice. Ali ovo sam uradio kad je se meni pojavio plavi ekran a nije bilo opcija itd.
cujbaba
Posts: 10
Joined: 18/09/2017 10:29

#4 Re: POMOC za laptop

Post by cujbaba »

Nasao sam neku uputu da dok je iskljucen laptop istovremeno pritisne windows tipku i B tipku a zatim power button i vise mi se ne pojavljuje plavi ekran nego crni na kojem nista ne pise.Ali i dalje ne pokrece sistem.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#5 Re: POMOC za laptop

Post by Cookie85 »

1- Ubaci win cd i pokreni boot
2- Na prvoj slici izaberi jezik i lokaciju pa next i izaberi "Repair computer"
3- Onda ce setup traziti probleme i dati ti opcije "vjerovatno dvije"

"System Recovery Options"
izaberi
"Use recovery tools that can help fix problems starting Windows" - oznaci tu opciju i klikni next.

na slijedecem koraku izaberi alat

"System Recovery Options"
"Choose a recovery tools"
pa izaberi "Command promt"

kad pokrenes Command promt upisi Bootrec.exe pa enter

Imat ces nekoliko opcija da popravis MBR (Master boot record) ili da napravis nove, moj savjet pokreni sve (jer ne znamo tacno problem)

Prvi korak:
C:\bootrec/fixMbr

Drugi korak:
C:\bootrec/FixBoot

Treci korak:
C:\bootrec/RebuildBcd

Cetvrti korak:
C:\Exit

Restartuj system i trebao bi sad da radi.

Javi jel pomoglo ;)
:run:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#6 Re: POMOC za laptop

Post by suad-sarajevo »

Na jednom laptopu na poslu dešava se da tastatura zamrzne nakon par minuta korištenja. U pitanju je HP Probook 14''. Win 10. Nakon restarta bude ok koji minut i opet isto. Ulazio u device manager, brisao drivere od keyboarda i ništa. Svaki savjet je dobrodošao prije nego pristupimo reinstalaciji sistema ili fresh start opciji. Hvala.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4216
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#7 Re: POMOC za laptop

Post by skrbavi-admin »

apdejtuj drajvere od graficke i chipseta
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#8 Re: POMOC za laptop

Post by suad-sarajevo »

Danas sam ga odnio na servis pa vidjet ćemo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: POMOC za laptop

Post by Sanjarko »

Moze li meni odgovoriti neko na ovo: "Blica mi maloprije poruka "your lincence will soon expire", sta znaci ovo i imam li samo 30 dana da obnovim licencu za W10?"
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#10 Re: POMOC za laptop

Post by emotivac »

Sanjarko wrote: 23/03/2023 05:38 Moze li meni odgovoriti neko na ovo: "Blica mi maloprije poruka "your lincence will soon expire", sta znaci ovo i imam li samo 30 dana da obnovim licencu za W10?"
Ističe ti :D Javi se meni u PP, poslat' ću ti rješenje za to, džaba. :thumbup: :thumbup:
tap3ah75
Posts: 5969
Joined: 07/09/2009 14:14

#11 Re: POMOC za laptop

Post by tap3ah75 »

emotivac wrote: 23/03/2023 07:14
Sanjarko wrote: 23/03/2023 05:38 Moze li meni odgovoriti neko na ovo: "Blica mi maloprije poruka "your lincence will soon expire", sta znaci ovo i imam li samo 30 dana da obnovim licencu za W10?"
Ističe ti :D Javi se meni u PP, poslat' ću ti rješenje za to, džaba. :thumbup: :thumbup:
Šalji i meni - ne budi škrt
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#12 Re: POMOC za laptop

Post by Zoooka »

Pitat cu i ovdje, mozda neko moze pomoci. Blue screen na windows 11, kako da detektujem problem, tj zbog cega mi se restartuje? Odradio sam windows memory diagnostic test, driveri updateovani, grafa isto.

Da napomenem da je u pitanju novi laptop, uzet prije 15 ak dana, dva puta mi se desio blue screen. U pitanju je gaming laptop, oba puta dok sam igrao. Prvi put sam pretpostavio jer nije BIOS bio updaetovan, a veceras sam upratio sa nisam updateovao graficku, tj drajvere koji su bili dostupni od jucer.

Sta raditi, da li nositi da mi popravljaju, iako ne znam u cemu je tacan problem, ili pokusati iznaci neko rjesenje
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#13 Re: POMOC za laptop

Post by video »

Ako je nov i kupljem prije 15 dana onda iskoristi garanciju. Svakako u garanciji ne smije se nista čačkati.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#14 Re: POMOC za laptop

Post by Zoooka »

video wrote: 24/03/2023 22:48 Ako je nov i kupljem prije 15 dana onda iskoristi garanciju. Svakako u garanciji ne smije se nista čačkati.
Sta sve podrazumijevas pod cackati? Updateovao sam graficku, pokrenuo diagnostic test, ali nista vise od toga. Mislim, sta se mora desiti da mi ga ne budu htjeli popraviti pod garancijom?
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#15 Re: POMOC za laptop

Post by video »

Zoooka wrote: 24/03/2023 22:51
video wrote: 24/03/2023 22:48 Ako je nov i kupljem prije 15 dana onda iskoristi garanciju. Svakako u garanciji ne smije se nista čačkati.
Sta sve podrazumijevas pod cackati? Updateovao sam graficku, pokrenuo diagnostic test, ali nista vise od toga. Mislim, sta se mora desiti da mi ga ne budu htjeli popraviti pod garancijom?
Poslusaj me, nista ne trebas raditi dok je u garanciji ( naravno ako je dosao instaliran OS) a ako si ti instalirao onda probaj sta softwerski. Mada The Blue Screen of Death cesto moze biti i hardware problem.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#16 Re: POMOC za laptop

Post by Zoooka »

video wrote: 24/03/2023 22:57
Zoooka wrote: 24/03/2023 22:51

Sta sve podrazumijevas pod cackati? Updateovao sam graficku, pokrenuo diagnostic test, ali nista vise od toga. Mislim, sta se mora desiti da mi ga ne budu htjeli popraviti pod garancijom?
Poslusaj me, nista ne trebas raditi dok je u garanciji ( naravno ako je dosao instaliran OS) a ako si ti to radio onda probaj sta softwerski. Mada The Blue Screen of Death cesto moze biti i hardware problem.
Dosao je instaliran OS. U pravu si, nosim naredne sedmice, pa nek ga salju na servis. :thumbup:
User avatar
video
Posts: 6808
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#17 Re: POMOC za laptop

Post by video »

Lahko mozes izgubiti garanciju tako da...
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#18 Re: POMOC za laptop

Post by Zoooka »

video wrote: 24/03/2023 23:01 Lahko mozes izgubiti garanciju tako da...
A mislim ovo sto sam do sad uradio nije ipak za toga. Instalirao update-e i pokrenuo diagnostic test
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#19 Re: POMOC za laptop

Post by nivla »

nisi izgubio garanciju sa tim postupcima, nemoj rastavljati laptop, softver mozes
Post Reply