Pomoc u Francuskoj?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#1 Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

Mislio sam neka ova tema bude multi-praktiker za razna prakticna pitanja (mislim za neke sitnice) ne kako doci do posla ili boravisnih dozvola, nego jednostvano za neke obicne infomaciske stvari...


Jel neko ima predstavu cca. koliko bi taksi kostao iz Grenoble do Genf (Geneve)?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by KatarinaKosaca »

Od kad je Ženeva u Francuskoj? :roll:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:Od kad je Ženeva u Francuskoj? :roll:
Nije, ali posto sve izgleda moram crtati, evo, taksista je iz Francuske i grad iz kojeg bi putovo taksijem je u Francuskoj. Da malo ukljuci kliker :D A ako nisi znala ako pitas tamosnje gradjane koji grad je njima glavni, svi ce uprt prstom u pravcu Pariza ;-) Ali nebitno.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by muminovic »

Zviz, to je sigurno mnogo skupo, vjerujem preko 1 EUR po km.

Zar nije ekonomicnije mozda rentat auto, ili koristiit neko drugo sredstvo za prevoz ?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#5 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

muminovic wrote:Zviz, to je sigurno mnogo skupo, vjerujem preko 1 EUR po km.

Zar nije ekonomicnije mozda rentat auto, ili koristiit neko drugo sredstvo za prevoz ?
I meni se tako cini reat-a-car, voz ili autobus nije dalkeo :D A reko kad bi se dalo za 70€ - reko nebi se peglo po autobusu pa mozda opet moram na neki bus ili taksi do aerodorma.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by muminovic »

Zviz wrote:
muminovic wrote:Zviz, to je sigurno mnogo skupo, vjerujem preko 1 EUR po km.

Zar nije ekonomicnije mozda rentat auto, ili koristiit neko drugo sredstvo za prevoz ?
I meni se tako cini reat-a-car, voz ili autobus nije dalkeo :D A reko kad bi se dalo za 70€ - reko nebi se peglo po autobusu pa mozda opet moram na neki bus ili taksi do aerodorma.
Vjerujem da naplacuju svaki kilometar, a vjerovatno bi racunali i svoj povratak nazad znaci kilometri x 2 + naknada po svakoj torbi i slicno :-)

Najbolje ti sta rentaj to je bar vjerujem od 30 EUR po danu pa na vise zavisno od auta, ili busem :-)
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#7 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by lys »

Oko 250 - 300 eura, dakle puno isplatnije je uzeti rent a car

http://www.francecab.fr/taxi/taxi-trans ... geneve.php
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#8 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by desperate housewife »

ići taksijem od Grenoble do Geneve....koja nakaradna ideja.. Bilo koje drugo prevozno sredstvo ce te kostati puuno manje (voz, rent-a-car, bus ako ga ima..)
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#9 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by pearlica »

8-)
To se ti nadas da ce neko sa foruma da se javi i kaze nesto kao radim kao taksista u Francuskoj odvescu te na crno za XX eura pa da ih prijavis eeeee :run:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#10 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by KatarinaKosaca »

pearlica wrote:8-)
To se ti nadas da ce neko sa foruma da se javi i kaze nesto kao radim kao taksista u Francuskoj odvescu te na crno za XX eura pa da ih prijavis eeeee :run:
:roll: :roll: :roll:
Zašto uvijek mislim da ljudi sebe nesjesno projektiraju u hipotetičku situaciju, inače im takav scenario ne bi ni na um pao.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#11 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

pearlica wrote:8-)
To se ti nadas da ce neko sa foruma da se javi i kaze nesto kao radim kao taksista u Francuskoj odvescu te na crno za XX eura pa da ih prijavis eeeee :run:
Taman posla. Nisam ja zapoljen u Francuskoj da nadgeldam rad na crno. A iskreno receno, da nespomenu nebi nikad u zivotu ni pomislio. Meni treba prevoz i to je to. Nasao sam sebi prevz i gotovo. Ako ko ima ili treba pomoc u vezi neceg drugog u Francuskoj nek postavi pitanje. To je i svrha teme - mozda neko zna iz prve ruke.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#12 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

lys wrote:Oko 250 - 300 eura, dakle puno isplatnije je uzeti rent a car

http://www.francecab.fr/taxi/taxi-trans ... geneve.php
Hvala :)
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#13 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by pearlica »

KatarinaKosaca wrote:
pearlica wrote:8-)
To se ti nadas da ce neko sa foruma da se javi i kaze nesto kao radim kao taksista u Francuskoj odvescu te na crno za XX eura pa da ih prijavis eeeee :run:
:roll: :roll: :roll:
Zašto uvijek mislim da ljudi sebe nesjesno projektiraju u hipotetičku situaciju, inače im takav scenario ne bi ni na um pao.
Komentar je bio sala (ironija) nastavak jedne druge teme gdje je zviz izjavio da prijavljuje nase ljude koji nesto muljaju

Ozbiljan odgovor su dali ostali
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#14 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Zviz »

pearlica wrote:
KatarinaKosaca wrote:
pearlica wrote:8-)
To se ti nadas da ce neko sa foruma da se javi i kaze nesto kao radim kao taksista u Francuskoj odvescu te na crno za XX eura pa da ih prijavis eeeee :run:
:roll: :roll: :roll:
Zašto uvijek mislim da ljudi sebe nesjesno projektiraju u hipotetičku situaciju, inače im takav scenario ne bi ni na um pao.
Komentar je bio sala (ironija) nastavak jedne druge teme gdje je zviz izjavio da prijavljuje nase ljude koji nesto muljaju

Ozbiljan odgovor su dali ostali

Zviz je izjavio da je prijavio 1x jednu bus kompaniju iz BiH a ne da prijavljuje on, nego da vecinom nasi nase ocvikavaju. ;-) I nezelim da na ovoj temi raspravljam svoj posao. Ako imas koje pitanje slobodno napisi pa PM ako ne gledaj svoja posla. Nemam se ja sta tebi ispovjedati i sl.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#15 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by antonija »

Moja drugarica je dobila stipendiju od 800 EUR-a da ode u Francusku da bude na masteru farmacija.

U tu stipendiju mora sama sebi naci stan i platiti sve troskove.

Da li ce moci sve uredno pokriti, koliko je najjeftiniji stan ?

Kakva je cijena hrane ako se naravno sam kuha u stanu, rezija, itd...

Ona se nada da ce joj moci biti da ima osnovne potrepstine i prevoz na fakultet i nazad, te da placa stanarinu i rezije....
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#16 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by muminovic »

antonija wrote:Moja drugarica je dobila stipendiju od 800 EUR-a da ode u Francusku da bude na masteru farmacija.

U tu stipendiju mora sama sebi naci stan i platiti sve troskove.

Da li ce moci sve uredno pokriti, koliko je najjeftiniji stan ?

Kakva je cijena hrane ako se naravno sam kuha u stanu, rezija, itd...

Ona se nada da ce joj moci biti da ima osnovne potrepstine i prevoz na fakultet i nazad, te da placa stanarinu i rezije....
Mislim da ce moci bez problema!
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#17 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Salcho »

Jedan tekst sa srpske web stranice
Troškovi života

Možda vam džep neće biti baš uvek pun, ali to tako uglavnom živi većina studenata. Mi smo saželi troškove života kako bi imali bolji pregled mesečnih izdataka.

Nemačka se nalazi na 11. mestu po visini troškova života, što znači da je život u Danskoj, Finskoj, Švedskoj, Irskoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji znatno skuplji u odnosu na Nemačku.

Nemački studenti u proseku troše mesečno oko 770 evra.
Kako ćete rasporediti novac, zavisi od vaše umešnosti. Grafikon pokazuje kako možete raspodeliti mesečni budžet.

Stanarina predstavlja najveći izdatak. Visina stanarine veoma varira od grada do grada. Razlika je npr. velika između Lajpciga i Kelna (Lajpcig 222 evra a Keln 330 evra).

------

Najbolje na svijetu živi se u Francuskoj
Kvaliteta života već je petu godinu zaredom najbolja u Francuskoj, a pogledajte na koje se mjesto smjestila Hrvatska



Časopis International Living objavio je svoj već tradicionalni indeks kvalitete života u pojedinim zemljama svijeta za proteklu 2009. godinu. Prema tom indeksu najbolje se živi u Francuskoj, a najgore u Somaliji.

Već 30 godina International Living sastavlja ovu ljestvicu prema devet kategorija: životni troškovi, kultura i zabava, ekonomija, okoliš, sloboda, zdravstvo, infrastruktura, sigurnost i podneblje.

Zadnjih pet godina na tronu je Francuska. Za razliku od 2008., SAD su pogoršale svoj položaj (sada su sedme), a na drugom mjestu našla se Australija. Među top 10 zemalja u kojima se nabolje živi spadaju i Švicarska, Novi Zeland, Luksemburg, Belgija, Kanada i Italija.

Hrvatska se našla na 37. mjestu - troškovi života u nas su među najvišima na svijetu, ali i jedna smo od najsigurnijih zemalja. Od naših susjeda najbolje stoji Mađarska i to na odličnom 20. mjestu. Zanimljiv je i podatak da se Velika Britanija, zbog sve lošijeg života uslijed ekonomske krize, našla tek na 25. mjestu, a ova vijest snažno je odjeknula i u otočkim medijima.

Daily Telegraph tako javlja da je ''kvaliteta života u Britaniji gora nego u bivšim komunističkim zemljama''. Naime, ispred Velike Britanije su, osim Mađarske, Litva i Češka.

Posljednji na ljestvici su Sudan, Jemen i Somalija.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#18 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Mr.Penguin »

Zna li neko koliko se krecu cijene zakupa stana u Lyon-u? I koliko treba mjesecnih primanja za neki normalan život?
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#19 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by lys »

Prosjek oko 700 eura za 50m2. Naravno zavisi gdje i u kakvom je stanju stan.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#20 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Mr.Penguin »

lys wrote:Prosjek oko 700 eura za 50m2. Naravno zavisi gdje i u kakvom je stanju stan.
Ima li neka internet stranica sa dobrom ponudom za stanove u Lyon-u? Ja sam tražio ali nisam mogao naci.
User avatar
lys
Posts: 96
Joined: 09/09/2007 01:07
Location: Pariz
Contact:

#21 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by lys »

Pogledaj seloger.com - sretno!
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#22 Re: Pomoc u Francuskoj?

Post by Mr.Penguin »

lys wrote:Pogledaj seloger.com - sretno!
Hvala
Post Reply