Pomoc potrebna: da li da kupim novo tijelo ili novi objektiv?

Čarobni svijet fotografije
Post Reply
Klitemnestraaa

#1 Pomoc potrebna: da li da kupim novo tijelo ili novi objektiv?

Post by Klitemnestraaa » 04/03/2017 20:02

Zdravo. Ovako, pocela sam se zanimati za fotografiju i malo sam probavala s prijateljicinim i onda sam nasla neki jeftin DSLR i odlucim ga kupiti. :-)
Pocetnicka greska. :-)
Kontam ne isplati se nesto investirati jer ne znam hocu li biti bas zagrijana za toga i kupim Sony Alpha 300: https://www.dpreview.com/products/sony/ ... ifications
I dobijem uz njega objektiv 18/55.
Potrefim se slucajno u pravo vrijeme na pravom mjestu; na aukciji u Britaniji platih 70 funti za oboje, oboje novo, rekoh ajde kad je tako jeftino, dobijem i nekakvih garantnih listova milion iz foto-shopa. ZNAM da koliko para toliko muzike, tako da se ne zalim, ali sam odlucila da si kupim novi.
Super je sto ima lagan automatik i lagan je za nosati okolo, meni je super bio za putovanja.
Sto mi se na nj ne svidja je da nema da je pozadina zamagljena, a mene je bas makroplan poceo zanimati, sto se portreta tice isto tako, sve ravno. Probala sam sve zive opcije, cackala sam, gledala tutoriale na youtube-u i mislim da je jednostavno - koliko para toliko muzike. Ako nisam upravu, svi su savjeti dobrodosli. :) :)
Eh, sad ne kontam da li bih trebala najprije novi objektiv ili novo tijelo kupiti. Znam da inace je objektiv bitniji, ali nemam pojma kako niti moj objektiv niti tijelo kotiraju na trzistu, tako da ne znam sta je gore od ovoga sto imam, te od cega da pocnem sa mijenjanjem?

lonely_wolf

#2 Re: Pomoc potrebna: da li da kupim novo tijelo ili novi objektiv?

Post by lonely_wolf » 05/03/2017 00:27

Klitemnestraaa wrote:Zdravo. Ovako, pocela sam se zanimati za fotografiju i malo sam probavala s prijateljicinim i onda sam nasla neki jeftin DSLR i odlucim ga kupiti. :-)
Pocetnicka greska. :-)...
Na boldiranom cu stati... :D :D :D
Ja imam obicaj reci da je predpostavka majka svih zajeba,ali da te utjesim, nisi jedina, a definitivno nisi ni zadnja. Ima nas koji smo isto to odradili i spoznali da smo se izradili sa entry-lavel tjelima, ali nazalost mnogi koji isto pitaju nece da poslusaju savjet pa bukvalno ponavljaju istu gresku.

U taj aparat se ne isplati ulagati, vrijeme ga je pregazilo. E sad kojem brendu se prikloniti to bih ostavio tebi na izbor, ja ti mogu dati preporuku za Nikon, pošto sam definitivno odlucio ostati na Nikonu ostale brendove nesto puno i ne pratim pa ne bih da lupam gluposti.
U biti ja bih uvjek dao prednost objektivu na odnosu tijela, a evo iz kojih razloga. Kao prvo tijelo ima vijek trajanja (doduse to je sad nekih 150-200k okidanja), kao drugo cesce izlaze nova tijela nego objektivi, kao trece i na losijem tijelu sa kvalitetnim objektivom prmjeti se razlika u kvaliteti fotografije, u pozitivnom smislu naravno. Naravno postoji i munimum za tijela ispod kojih se ne isplati ici. Svi proizvodjaci namjerno ne izbacuju kamere koje imaju sve tehnoloske blagodeti u jednom, pa tako imamo kamru koja ima pokretni displej i ugradjen wi-fi, ali nema motor za fokusiranje (nemogucnost koristenja starijih objektiva), slabiji ISO, plasticno tijelo umjesto legure magnezija itd...
Moja preporuka za tijelo bi bila Nikon D7100 kao minimum, a D7200 bi bio odlican izbor, pošto si napisala da te zanima portretna fotografija onda uz ovo tijelo ide jedan od "bestbay" objektiva AF-S 35mm f/1,8G ili AF-S 50mm f/1,8G (cijena ovih objektiva se krece od 300KM za polovne do 450KM za nove i vrijede svakog feninga), sto se tice makro fotografije tu Nikon ima par objektiva za DX (crop) tijelo (AF-S 40mm f/2,8 i AF-S 60mm f/2,8) koje ja nisam probao pa ne mogu komentarisati izuzev ono sto sam procitao na netu, ali mogu toplo preporuciti mozda i najbolji macro objektiv trenutno na trzistu AF-S 105mm f/2,8 VR. Naravno ne moraju objektivi biti od istog proizvodjaca kao i tjela, ima tu Tamron, Tokina, a narocito bih sad izdvojio Sigmu i ovu njenu ART seriju koja je fantasticna :-).

Ovo sto sam napisao za Nikon moze se primjeniti maltene i za Canon, Pentax, Sony sve je to u par dekika i stvar je licnog izbora i svidjanja.
Moja preporuka bi bila da vidis kod prijatelja ili poznanika sta ko koristi od opreme, pa i ti za njima, jer lakse ces doci u mogucnost da probas neki objektiv ili blic.

Eto toliko od mene, ako ti treba jos neko pojasnjenje tu sam...

LP

black

#3 Re: Pomoc potrebna: da li da kupim novo tijelo ili novi objektiv?

Post by black » 05/03/2017 11:04

ma ja bi to sve u smece bacio i preporucio npr D5 on je bas onako lagan i praktican za putovanja i tako tih fotografija, posebno u auto rezimu :oops: :mrgreen:

http://forum.klix.ba/digitalna-fotografija-t12020.html

Post Reply