Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#26 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by BHF_Manijak »

bijela wrote:
Ahmmed wrote: Ma ja sam ti u toj skepsi blizak neomutezilama, glede još nekih stvarčica ;-)
reis Džemaludin-ef. Čaušević, Husein-ef. Đozo i Ahmmed-ef.,
a po nekim pitanjima (samo duhovni, ne i tjelesni uznos na miradž) dijelite mišljenje hazreti Aiše i Hasana el-Basrija.
8-)
Eh eno ga sad... :roll: Mozes li postavit neke linkove koji o ovom govore, jer kako mi se cini Djozo je imao svoju neku viziju vjere i shvatanja, je li ispravno ili ne, ne znam, ali, hmm.... :roll: Jos da se na kraju svede da je mnogo toga simbolika a ne stvarnost, kao meleki, dzini, itd pa gdje bi onda bili...Meni ovo nije ok, ali eto, Djozo je ipak velicina ali ne mora znaciti da se moram i sloziti da nekim njegovim stavovima...
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#27 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

arte.fakt wrote:
Ahmmed wrote:raspravljam jedared sa jednim meni bliskim rođakom, o kaburskom ispitivanju. Nakon što sam izrazio svoju skepsu glede čuvenog dvojca meleka , on će, pomalo ljutito: " Uf....Baš si neki....Razbijaš mi suštinsku iluziju djetinjstva....o Munkiru i Nekiru....A ja taman uvježbo odgovore na pitanja" :D
imas li neku literaturu za preporuciti koja govori suprotno !? ...
Riječ je o nekim ličnim tumačenjima, za koja sam uporište našao u spisima, ogledima i prikazima rahmetli Huseina ef. Đoze i Muhameda Abduhua. Tu je još i Rešid Rida.
Evo, jedna Đozina rečenica, koja mi se posebno sviđa: "Mi smo raniju interpretaciju Kur'ana, ogledala se ona kroz tefsire, fikh ili koju drugu islamsku naucnu disciplinu, (.... ) prihvatili i kao konacnu i vrtjeli se u tom krugu, sve do danas nastojeci da naš život uokvirimo u granice koje su prije hiljadu godina postavili Ebu Hanifa, imami Šafija, Malik i Ahmed ibn Hanbel. Bio je to zaista cudan i apsurdan pokušaj".
Ili recimo, "Menar krilatice" Muhameda Abduhua: "Šerijat nije ogranicen/sputan u stare korice hanefijskih knjiga... "
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#28 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by bijela »

BHF_Manijak wrote:
bijela wrote:
Ahmmed wrote: Ma ja sam ti u toj skepsi blizak neomutezilama, glede još nekih stvarčica ;-)
reis Džemaludin-ef. Čaušević, Husein-ef. Đozo i Ahmmed-ef.,
a po nekim pitanjima (samo duhovni, ne i tjelesni uznos na miradž) dijelite mišljenje hazreti Aiše i Hasana el-Basrija.
8-)
Eh eno ga sad... :roll: Mozes li postavit neke linkove koji o ovom govore, jer kako mi se cini Djozo je imao svoju neku viziju vjere i shvatanja, je li ispravno ili ne, ne znam, ali, hmm.... :roll: Jos da se na kraju svede da je mnogo toga simbolika a ne stvarnost, kao meleki, dzini, itd pa gdje bi onda bili...Meni ovo nije ok, ali eto, Djozo je ipak velicina ali ne mora znaciti da se moram i sloziti da nekim njegovim stavovima...
hm.. zašto se ne mogu sjetiti gdje sam zadnji put čitala o ovome? :sad:
možda u "Islam" u F. Rahmana...

uglavnom, Poslanik nikada nije konkretizovao u kom smislu je bio njegov miradž - da li samo duhovni ili i tjelesni.
ashabi se nisu toliko time ni bavili (oni su naravno imali preča posla nego mi),
ali se zna da je hazreti Aiša govorila da je miradž bio samo u duhovnom smislu.
kasnije je to isto mišljenje zagovarao Hasan el-Basri,
a maistream (ortodoksija, ehli sunnet) je ipak zauzeo stav da se radilo i o tjelesnom putovanju.

ovaj autor kojges sam čitala (mislim da je f. rahman, ali nisam sigurna) smatra da stav o tome da je miradž bio u duhovnom smislu uopšte ne umanjuje Poslanikovo iskustvo, štaviše! tijelo igra savim malu ulogu kada je riječ o njegovim iskustvima,
ono što je on doživljavao u sebi, svojoj duši, umu i svijesti je mnogo puta veće, bolje i intenzivnije od onoga što je moglo doživjeti njegovo tijelo.
______________
Đozo u ovome nije usamljen, niti je prvi koji je došao sa tom idejom. vjerovatno je kod nas naglasniji propagator ovog racionalističnijeg mišljenja. prije njega je isto govorio i reis Čaušević,
a obojica su bili abduhuovci.
inače, to je savremena tendencija muslimanskih mislilaca - racionalizam kojim se vežu za mutezile. zato ih i zovu neomutezilama.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#29 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by BHF_Manijak »

Da, sasvim moguce je da je bilo duhovno samo, to ne mijenja stvari sem da to onda vise nije u domenu mudzize vec obicnog duhovnog iskustva Poslanika... :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#30 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

bijela, men se čini i ti si u mojoj ekipi :)

Odlično zapažanje, kad je o Miradžu riječ,o duhovnoj superiornosti u odnosu na tjelesnu.
Općenito, nemam ja nikakav problem da, vjerujući u svemoć Boga dž.š. zamislim i Poslanikovo tjelesno putovanje uz pomoć Buraka u više sfere.No, bliže mi je ovo drugo shvatanje.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#31 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arzuhal »

S tim da se ne zna tačno da li je hazreti Aiša uopće prohodala ili nije, kada se desio Mi'radž.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#32 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by bijela »

ja sam u ashabskoj ekipi, mi se ne bavimo time, mi osvajamo perziju, bizant, egipat... :D

ne, samo volim uzimati u obzir oba mišljenja, bez nipodašatavanja,
jer obe strane (i racionalna i tradicionalna) su predstavljene velikim imenima
i obe imaju svoju argumentaciju.
pogotovo kada je riječ o ovim marginalnim pitanjima... a još mi fali godina da se suprotstavljam.
iako mi je srce smirenije uz tradiciju :)
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#33 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by bijela »

arzuhal wrote:S tim da se ne zna tačno da li je hazreti Aiša uopće prohodala ili nije, kada se desio Mi'radž.
"F. Rahman" kaže da je većina ashaba, iako se nisu nešto posebno zadavali u to, smatrala da je bilo i tjelesno.
zašto su oni tako smatrali?
:lol: - sad slijedi bezobarazni racio-mutezilsko-skripturalistički argument:
jer im je u glavi bilo lakše zamisliti da je bilo tjelesno.. a ne samo duhovno.
:D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#34 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

arzuhal wrote:S tim da se ne zna tačno da li je hazreti Aiša uopće prohodala ili nije, kada se desio Mi'radž.
E,zato ja tebe volim :) Upravo zbog ovakvih rečenica,koje potiču na razmišljanje, diskusiju, konstruktivan dijalog, te potrebu da izađemo iz začaranog i zakovanog kruga četiri islamske pravne škole. I ne, nisam za potiranje mezheba :)

p.s.Odlično primijećeno za godine hazreti Aiše. S tim da je riječ o osobi koja je provodila najviše vremena s Poslanikom i bila među onima koji su ga najbolje poznavali :)


Alejkumusselam we rahmetulahi we berekatuhu :)


Mahsuz selam bratku Manijaku :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#35 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

bijela wrote:ja sam u ashabskoj ekipi, mi se ne bavimo time, mi osvajamo perziju, bizant, egipat... :D

ne, samo volim uzimati u obzir oba mišljenja, bez nipodašatavanja,
jer obe strane (i racionalna i tradicionalna) su predstavljene velikim imenima
i obe imaju svoju argumentaciju.
pogotovo kada je riječ o ovim marginalnim pitanjima... a još mi fali godina da se suprotstavljam.
iako mi je srce smirenije uz tradiciju :)
Upravo je i suština cijele priče na pojmu marginalan. I zbog toga, ove diskusije,kad se vode sa pravim ljudima, kao večeras, jesu ovako opuštene i konstruktivne.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#36 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arzuhal »

Ahmmed wrote: p.s.Odlično primijećeno za godine hazreti Aiše. S tim da je riječ o osobi koja je provodila najviše vremena s Poslanikom i bila među onima koji su ga najbolje poznavali :)
Sasvim tačno. Međutim, nekako ne mislim da bi Poslanik, alejhi-selam, istinu o tjelesnom i/ili duhovnom Miradžu saopćio Aiši kao bračnu stvar, itsl. godinama nakon Miradža, a da ostali nisu bili upoznati i ranije, prije nje.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25817
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#37 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by BHF_Manijak »

We alejkumu selam we rahmetullah! :thumbup:

Ja, bar kad su ovakve stvari u pitanju, vise naginjem tradicionalnim shvatanjima, ali sam isto tako ZA za neke reformisticke stvari i promjene koje su svakako neophodne bile i jesu, a to je radio Said Nursi, iako licno nisam sufija i ne slazem se sa nekim stvarima, ipak za Saida samo pozitivno :thumbup: Parafraziram sad hadis kad Poslanik rece da ce u svakom vremenu biti covjek koji ce donijeti veliki napredak vjeri, a mnogi smatraju revolucionistom ovog vremena upravo Saida! :thumbup: Turska je u haosu bila sto se vjere tice, ali on je ogroman napredak donio i poslozio stvari na svoje mjesto Allahovim emrom naravno!
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#38 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arte.fakt »

nego da se vratimo na povratak Isa a.s.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#39 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

arzuhal wrote:
Ahmmed wrote: p.s.Odlično primijećeno za godine hazreti Aiše. S tim da je riječ o osobi koja je provodila najviše vremena s Poslanikom i bila među onima koji su ga najbolje poznavali :)
Sasvim tačno. Međutim, nekako ne mislim da bi Poslanik, alejhi-selam, istinu o tjelesnom i/ili duhovnom Miradžu saopćio Aiši kao bračnu stvar, itsl. godinama nakon Miradža, a da ostali nisu bili upoznati i ranije, prije nje.
Na osnovu čega je , po tvom mišljenju,hazreti Aiša preferirala stav o duhovnom Miradžu?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#40 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arzuhal »

Ahmmed wrote:
arzuhal wrote:
Ahmmed wrote: p.s.Odlično primijećeno za godine hazreti Aiše. S tim da je riječ o osobi koja je provodila najviše vremena s Poslanikom i bila među onima koji su ga najbolje poznavali :)
Sasvim tačno. Međutim, nekako ne mislim da bi Poslanik, alejhi-selam, istinu o tjelesnom i/ili duhovnom Miradžu saopćio Aiši kao bračnu stvar, itsl. godinama nakon Miradža, a da ostali nisu bili upoznati i ranije, prije nje.
Na osnovu čega je , po tvom mišljenju,hazreti Aiša preferirala stav o duhovnom Miradžu?
Ne znam :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#41 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

arzuhal :thumbup:

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#42 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

Zapravo, potpuno je nebitno da li je Miradž imao samo duhovnu, ili i duhovnu i tjelesnu komponentu.

Važne su poruke i vrijednost Miradža.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#43 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

arte.fakt wrote:nego da se vratimo na povratak Isa a.s.
Vratio se ili ne vratio, ispitivali nas Munkir i Nekir ili ne ispitivali, prelazili Sirat Ćupriju ili ne prelazili, valja nam pred Gospodara Svjetova stati i račun položiti. :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#44 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arzuhal »

Ahmmed wrote:
arte.fakt wrote:nego da se vratimo na povratak Isa a.s.
Vratio se ili ne vratio, ispitivali nas Munkir i Nekir ili ne ispitivali, prelazili Sirat Ćupriju ili ne prelazili, valja nam pred Gospodara Svjetova stati i račun položiti. :)
:thumbup:

...a to je dosta.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#45 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arte.fakt »

Ahmmed wrote:
arte.fakt wrote:nego da se vratimo na povratak Isa a.s.
Vratio se ili ne vratio, ispitivali nas Munkir i Nekir ili ne ispitivali, prelazili Sirat Ćupriju ili ne prelazili, valja nam pred Gospodara Svjetova stati i račun položiti. :)
potpisujem ... to je ono sto je bitno i sto se racuna ...
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#46 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by strongwoman »

Joj o cemu oni raspravljaju??? :x
Eto vas ko braca selefije, gdje im je glavna tema jesu li hlace skracene ili nisu, je li brada do stomaka ili nije i hoce li i ko ce zbog toga u dzennet ili dzehennem...

Nego, kakav smo hajr danas napravili po okolinu danas? Koga smo uspjeli razveseliti? Nekoga rastuziti? Mozda se pokajati i traziti halala, prije nego nam Svemoguci na Sudnjem danu ne obustavi presudu dok se ne pomirimo?
Jesmo li nahranili gladne?

Svaki insan na ovom svijetu ima svoju misiju, a cilj je postizanje Allahove Milosti kroz nasa djelovanja i djela prema drugim ljudima...

Dajte malo se spustite na zemlju, oni koji su uskrsnuli ili nisu, mi nemamo nista od toga....
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#47 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Ahmmed »

strongwoman wrote:Joj o cemu oni raspravljaju??? :x
Eto vas ko braca selefije, gdje im je glavna tema jesu li hlace skracene ili nisu, je li brada do stomaka ili nije i hoce li i ko ce zbog toga u dzennet ili dzehennem...

Nego, kakav smo hajr danas napravili po okolinu danas? Koga smo uspjeli razveseliti? Nekoga rastuziti? Mozda se pokajati i traziti halala, prije nego nam Svemoguci na Sudnjem danu ne obustavi presudu dok se ne pomirimo?
Jesmo li nahranili gladne?

Svaki insan na ovom svijetu ima svoju misiju, a cilj je postizanje Allahove Milosti kroz nasa djelovanja i djela prema drugim ljudima...

Dajte malo se spustite na zemlju, oni koji su uskrsnuli ili nisu, mi nemamo nista od toga....

ovo je bila ugodna i vrlo akademska rasprava. Čiji je zaključak, otprilike, kao i tvoj :) Relax :)
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Truba »

ja vas niš ne kontam :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

i to je sve o uskrsnuću tijela
imal kakv provjeren tekst na googlu nekog stručnjaka na tu temu da se ne brukam tražeći
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#49 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Motokultivator »

Ma sve dok ne kontas znaci da si na pravom putu :lol:

Kad pocnes kontat, onda nece valjat :D

A sto se tice simbolike i 'bukvalnosti'. Niti je sve simbolika niti je 'bukvalno'. Sredina. Sredina je 'nagora'. @arzo je prije nekog vremena pisao tekst o umjerenosti. Uzviseni, Premilosni nije insanu dao umjerenost, nego krajnosti - tamo i amo (al da ja nebi pametovo, potrazite @arzin tekst. @arzo brate da te Milostivi nagradi onako kako to On zna ;))

Ja sam takodje na strani onih koji smatraju da nije sve objasnjeno prije hiljadu ili vise godina, ali takodje nesmijemo zapasti niti u zamku da to nista ne valja ili da je zastarilo, zastranilo ili nesto slicno. Kakvi, ni ukom slucaju!

A sto se tice uskrnuca za Muhammeda a.s. je objasnjeno.
Nije uskrsno, zna se gdje mu je mezar. Dozivio je putovanje na mjesto gdje nijedno zivo bice nije bilo (da l' tjelesno ili duhovno ili i tjelesno i duhovno, za muslimane je manje vazno. Mozda tebe to kopka, ali musimane ne, pa stoga mozda neces ni dobiti odgovor koji traziz)

A sto se tice Isusa/Isaa a.s., ja sam misljenja da tu ima i simbolike, ali i 'bukvalnost'.
Najbolji opis, koji je vec neko dao na temi, mislim da je @bijela (halalite mi ako nije ona, jer nemam vremena sad da listam temu), a radi se o smrti.
Uzviseni Allah u Kur'anu casnom kaze da ce svako zivo bice smrt okusiti. Isa a.s. nije smrt okusio, on je kako se to u Kur'anu kaze uzdignut (ono sto sam ja nasao u vezi ovoga je, da se u tom slucaju koristi arapska rijec, koja se koristi i kod sna. Jer Uzviseni Allah ljudima duse uzima i dok oni spavaju, pa nekima vrati, a neke zadri - tako Kur'an (Allah) kaze).
Obzirom da nije smrt okusio, a Allah ne laze, niti obmanjuje, dolazi se do zakljucka da Isa a.s. mora ponovo doci na zemlju da bi smrt okusio, ako nista drugo.
Takodje postoji predaja od posljednjeg Bozijeg poslanika Muhammeda a.s., u kojoj se govori o zadnjim danima na dunjaluku (ovosvjetskom zivotu) i u toj predaji se kaze, kada Islam i muslimani pobijede (koje ce predvoditi Isa a.s.) Allah ce poslati vjetar koji ce ih dodirnuti ispod pazuha i tako im duse uzeti. Trenutak poslije toga je Smak svijeta. Ovo je malo duza prica i objasnjenje, za sto sad nemam vremena, a nije ni red da se post oduzi na kilometar :)

Eto, ja malo oduzi, ali nadam se da sam na dobrom putu onome sto trazis. Ipak si pitao, pa je red da ti se rekne koja. Mada ni ostala prica nije suplja, sve je vezano za to sto si pitao. Mozes da sagledas siru sliku. Nekada je nemoguce odgovoriti na neku stvar odjednom i direktno.
Kao kada djeci u trecem razredu osnovne kazes koliko je 3 - 5. Djeca ce ti ko iz topa odgovoriti da je to nemoguce, medjutim mi (odrasli) znamo da je moguce i da to iznosi -2. Mada je ovo -2 imaginarno :) Ono sto zelim da kazem je da se nekada odgovor cini jednostavnim, ali uopste nije, a takodje i pitanje nekada zvuci jednostavno, ali je u osnovi debelo zakomplikovano i tesko.
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Truba »

sad je mnogo jasnije OK
ajmo vako

mimo Isusa što vi (muslimani) mislite o uskrsnuću tijela
Locked