Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
atel
Posts: 13
Joined: 05/02/2011 20:27

#1 Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by atel »

Pozdravljam sve

Slikam vec dugo, i hvala bogu ide mi dobro i prodajua, ali sad sam u sarajevu, i zeljela bih da nastavim slikati kao sto sam dosad i kad je potrebno slati slike u inostranstvo, ali sam naisla na par problema.
prvo koga da koristim, jer fedex me je iznenadio sa cijenom, a onda su me i u posti prepale sa nekim malim tubama i deklaracijama i dragi boze sta vec ne.

Ima li neko ko moze da me okrene na pravi put kako slati slike iz sarajeva?
puno hvala
goran8
Posts: 15
Joined: 12/08/2010 22:47

#2 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by goran8 »

Ovisi sve gdje saljes - ako je za vani onda mislim da je fedex najbolje rijesenje
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#3 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by poznanik »

atel wrote:Pozdravljam sve

Slikam vec dugo, i hvala bogu ide mi dobro i prodajua, ali sad sam u sarajevu, i zeljela bih da nastavim slikati kao sto sam dosad i kad je potrebno slati slike u inostranstvo, ali sam naisla na par problema.
prvo koga da koristim, jer fedex me je iznenadio sa cijenom, a onda su me i u posti prepale sa nekim malim tubama i deklaracijama i dragi boze sta vec ne.

Ima li neko ko moze da me okrene na pravi put kako slati slike iz sarajeva?
puno hvala

Najprije je potrebno znati da li si registrirana likovna umjetnica ili ne, odnosno - da li je tvoje slikarsko djelo ubilježeno kao umjetničko. Ukoliko jesi, vjerovatno i sama znaš da za izvoz umjetničkih djela iz BiH moraš obezbjediti Saglasnost za izvoz umjetničkih djela i antikviteta Federalnog ministarstva kulture i sporta, jer je izvoz takvih slika zaštićen režimom "D" - dozvolom za izvoz. Tek nakon toga možeš pristupiti izvozu svojih slika.

Ukoliko, pak, nisi, onda slike izvoziš u redovnom postupku, kao slike, crteže ili pastele (Tarifni broj 9701 10 00 00), ali i u ovom slučaju je potrebno obezbijediti Mišljenje resornog ministarstva, obzirom na specifičnost sistema i programa za obradu podataka ("ASYCUDA")

Od vrste djela (umjetničko ili ne) zavisi i njegova procijenjena vrijednost, koju je neophodno navesti u izvoznu carinsku deklaraciju, bez obzira na odabrani način u otpremi - izvozu.

Slanje poštanskom pošiljkom nije neuobičajeno, i, osim cijenom, ne razlikuje se pretjerano mnogo od slanja drugim načinom, posredstvom drugih organizacija (špeditera).

Moj savjet je da, u svakom od transportnih načina, robu osiguraš za svaki rizik. Cijena osiguranja nije visoka.
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#4 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by arman1 »

Poznanik je dao dobar odgovor, očito radi u špediciji.
Preporučujem da konsultuješ nekog iz špedicije. Svojevremno sam neke slike slao preko grane. Komplikovano do bola.
Jako važno da li šalješ poznatom kupcu ili u galeriju na prodaju, bar je bilo prije.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#5 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by poznanik »

arman1 wrote:Poznanik je dao dobar odgovor, očito radi u špediciji.
Preporučujem da konsultuješ nekog iz špedicije. Svojevremno sam neke slike slao preko grane. Komplikovano do bola.
Jako važno da li šalješ poznatom kupcu ili u galeriju na prodaju, bar je bilo prije.
Ne radim u špediciji.
User avatar
law2
Posts: 628
Joined: 30/09/2008 01:00

#6 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by law2 »

Da li postoji neka granična vrijednost za koju je potrebno tražiti saglasnost i potvrde za izvoz?
Da li je za umjetničko djelo koje se cijeni manje od 50KM potrebno tražiti ove potvrde čije takse u tom slučaju prevazilaze vrijednost umjetničkog djela? (skuplja pita nego tepsija)
Cashville
Posts: 58
Joined: 07/06/2009 09:14

#7 Re: Pomoc oko slanja slika vani?Slikari???

Post by Cashville »

Postavit ću ovdje da ne otvaram novu temu.

Ima li neko iskustva sa ovim posto je proslo dosta vremena od prethodnih postova. Svaki savjet je dobrodošao.

Poslao bih neke slike, crteze (vjerojatno jedan crtež po pošiljci A3,A4 format) u inostranstvo, pa ako neko zna kakva je procedura, koja posta je najbolja, pakovanje, cijene i sl.?
Post Reply