Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

AdzijaFace
Posts: 164
Joined: 13/06/2021 12:42

#29901 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by AdzijaFace »

Ne znam koju rijec upotrijebiti, osim mentalna zaostalost naseg naroda. Cuj ono silji kitu koje auto ima, koje auto neko drugi ima, ili koje auto neko drugi preferira.

Prostor nevjerovatno kako smo zatucani i koliko se trudimo nekome nametnuti, ili objasniti da je nas stav i izbor dobar, necij pogresan. Ono wtf? Kupis auto, uzivas u prevozu od A do B i tu zavrsava sva prica.

Je li stvarno bitno je li mazda bolja do golfa, je li audi za papke, ili bmw za debile? Moj izbor covjece, sto te zanima moj izbor? Zasto agresivno nameces svoj izbor?

Zasto neko ne napise iskustvo, kaze ovo je moje iskustvo s ovim vozilom, ako kome pomogne super, a ne diskutovati o izboru druge osobe jos eto kao navoditi je li to ispravan izbor ili ne?

WTF?
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29902 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Truba »

jbg ja nisam nikad bio opterećen time ali boli kad na placu tražim benzin daciju logan/stepvej ili reno megane/klio...kolutaju i face prave prodavači
kaže ti si jedan u 100 koji to traži
a juro iz kiseljaka kaže 1 u 1000


možda sam pao pod propagandu da to treba biti dizel tiguan ili tojota ali neću da spadam u one koji poslije nemaju za gume i mini servisa
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10701
Joined: 10/03/2022 22:16

#29903 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#29904 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 23/04/2024 07:59
BARBAROSA wrote: 23/04/2024 01:08
kravamuzara wrote: 22/04/2024 23:33

Kakav je ovo offtopic :?
https://olx.ba/artikal/60177946#

ili mislis na to da ima neko da ovdje kupuje alfu :-)
Odvezi svakako auto kod nekog drugog majstora i pogledajte na dizalici.
Jer se tu zna naci, svakakvih "popravki". Ako uzmes u obzir da auto ima fabricki filter zraka, i da je turbina u dobrom stanju ne bi trebao da se cuje zvuk nalik bov ventilu.

Vjerovatno je straight pipe
Kad čujem taj zvuk, prvo što pomislim je da je nekome vrisnula turbina.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#29905 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

Truba wrote: 23/04/2024 11:22 jbg ja nisam nikad bio opterećen time ali boli kad na placu tražim benzin daciju logan/stepvej ili reno megane/klio...kolutaju i face prave prodavači
kaže ti si jedan u 100 koji to traži
a juro iz kiseljaka kaže 1 u 1000


možda sam pao pod propagandu da to treba biti dizel tiguan ili tojota ali neću da spadam u one koji poslije nemaju za gume i mini servisa
Nisam znao da je statistika toliko popularna kod preprodavaca polovnih automobila.
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29906 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Gledam sinoć na jednom podcastu pita voditelj Šebalja koje je tebi najbolje auto, koje ti je dreamcars auto, a njegov odgovor je " nema za mene takvog auta ". Dok ovdje neki koji nisu ni 1% vozili i probali ono što je on znaju šta je dorbo i šta je loše....a da to " dobro " i " loše " najvjerovatnije nisu vozili :)
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29907 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Truba »

najbolje je koje se ne kvari

takav je meni bio najprije opel pa reno bio po 5 godina
al kad krene onda ne silaziš sa šlepa

zato treba kola redovito mijenjat :D a ne ko ja po 10 godina
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13399
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#29908 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

2x bilo na slepi u 10god, mislim da je to ok, pogtovo sto je nas javasluk bio uzrok sranja...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13399
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#29909 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

AdzijaFace wrote: 23/04/2024 11:19 Ne znam koju rijec upotrijebiti, osim mentalna zaostalost naseg naroda. Cuj ono silji kitu koje auto ima, koje auto neko drugi ima, ili koje auto neko drugi preferira.

Prostor nevjerovatno kako smo zatucani i koliko se trudimo nekome nametnuti, ili objasniti da je nas stav i izbor dobar, necij pogresan. Ono wtf? Kupis auto, uzivas u prevozu od A do B i tu zavrsava sva prica.

Je li stvarno bitno je li mazda bolja do golfa, je li audi za papke, ili bmw za debile? Moj izbor covjece, sto te zanima moj izbor? Zasto agresivno nameces svoj izbor?

Zasto neko ne napise iskustvo, kaze ovo je moje iskustvo s ovim vozilom, ako kome pomogne super, a ne diskutovati o izboru druge osobe jos eto kao navoditi je li to ispravan izbor ili ne?

WTF?
zato sto drugi seru, mene boli briga i necu ti ja sad popovat zasto jesi ili nisi kupio nesto drugo...

mozemo diskutovat sta je bolje ili u cemu je bolje..

a sto se tice papaka i toga, stereotip je u 90% slucajeva tacan i potvrdi mi se iz dana u dan :thumbup:

pa napises iskustvo i budes iskren, pa pojedes govno vecinom...
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29910 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Hajte malo objektivnosti.
Nismo političari da robujemo određenom politikom i da nema nazad :-D

Davanja prioriteta nekom brendu ili području ( Švabe, Japanci, Italijano..... ) je ok.
Isključivost i krajnost nije. Onda kad krene polemika, još jače se ti stavovi zoštre i izgubi se neka realnost. Sve postane neka utakmica, koju ne smiješ izgubiti, a uvijek završi neriješeno barem iz mog ugla gledanja. :D

Baš kad spomenu Šebalja...koliko je uporedivi BMW bolji od Škode...kad bi se to moglo procentualno iskazati po nekim parametrima ( motorizacija, mjenjači, pogon, vozne sposobnosti, garancija, cijena kupovine i održanja, projekcija trajnosti, pouzdanost, udobnost, prostor, i sl. ) nije više razlika u korist BMW-a toliko ogromna kao nekada. Ali u cijeni jeste. Kada bi ljude pitali, onako šta misliš BMW ili Škoda, ne bi bilo dilema za većinu je BMW tri puta bolji od Škode, a u stvarnosti po nekim realnim pokazateljima, kada se uzmu dva modela koja bi se mogla uporediti, BMW možda je danas bolji za nekih samo 30%. To je ta realnost koja se gubi i sa Mazdom, i sa Škodom, i sa BMW-om i sa .....

Što će reći, da ni Audi pune ne kaska za BMW-om :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8188
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#29911 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

Sebalj covjek koji nije sekunde objektivan.
Dok dajes besplatna vozila na test, placas reklame tad i valjas. Sve sto testira to mu i valja.
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29912 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Da ga pratiš malo više znao bi da su mu neki proizvođači uskratili mogućnost da testira njihova vozila u buduće zbog toga što ih nije hvalio već kudio na testovima.
User avatar
kabal1337
Posts: 8188
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#29913 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 23/04/2024 14:05 Da ga pratiš malo više znao bi da su mu neki proizvođači uskratili mogućnost da testira njihova vozila u buduće zbog toga što ih nije hvalio već kudio na testovima.
dok sam ga pratio ne znam da je iti jednom rekao, ima adblue sistem koji je problematican, dva egr-a i tako te stvari, gpf i sl.

Sve se svodilo na dizajn
kravamuzara
Posts: 3596
Joined: 15/03/2022 11:18

#29914 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Na stranu znanje u voznji Sebalj je klaun.
Matt sa carwow isto klaun, onaj svabo sa autogefühl sto glumi neku objektivnost a drka na benvej i displeje od metar isto klaun.

Za neki donekle realan dojam moras procitati 5-6 testova, adac obavezno, skontati malo izmedju redova i znati za koga navlace, i plus dojmovi obicne raje sa foruma (a i tu znati filtrirati).
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29915 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 23/04/2024 14:07
artur morgan wrote: 23/04/2024 14:05 Da ga pratiš malo više znao bi da su mu neki proizvođači uskratili mogućnost da testira njihova vozila u buduće zbog toga što ih nije hvalio već kudio na testovima.
dok sam ga pratio ne znam da je iti jednom rekao, ima adblue sistem koji je problematican, dva egr-a i tako te stvari, gpf i sl.
Objasnio je to malo na drugi način, baš u ovom podcastu.

On u principu smatra, a i ja sam tog mišljenja, da su za nas ta vozila preskupa, i da vozimo preskupa vozila koja sebi ne možemo priuštiti ali ih moramo imati i da je tu problem. U De je recimo duplo veća prosječna plata nego u Hr, a u odnosu na BiH možda i više od tri puta, pa su platežno bolji, kupuju mlađa vozila ili nova vozila, i baš ih briga što ima auto dva egr-a adblue i sl. jer će prodati ta vozila prije nego što se taj problem desi na autu.

U ovom podcastu je govorio i tome da automobili danas na gorivo ne nude baš neku razliku u odnosu na vozila od prije 10-15 godina kad je u pitanju stvarni napredak u tehnologiji, pa je i to odgovor na tvoje pitanje. Da su jedina novotarija ova električna auta.

Pogledaj ako te zanima, malo je mene iritirao voditelj

User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72967
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#29916 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Velkoski »

e čuj Jura klaun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29917 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

kravamuzara wrote: 23/04/2024 14:17 Na stranu znanje u voznji Sebalj je klaun.
Matt sa carwow isto klaun, onaj svabo sa autogefühl sto glumi neku objektivnost a drka na benvej i displeje od metar isto klaun.

Za neki donekle realan dojam moras procitati 5-6 testova, adac obavezno, skontati malo izmedju redova i znati za koga navlace, i plus dojmovi obicne raje sa foruma (a i tu znati filtrirati).
Uspješni ljudi nikad nisu klauni.

Mi imamo za svakog imamo neki epitet. Kriminalci, lopovi, klauni, klocevi, seljaci, raja, papci, ....
Nekad samo treba slušati i reći dobro :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8188
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#29918 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

artur morgan wrote: 23/04/2024 14:18
kabal1337 wrote: 23/04/2024 14:07
artur morgan wrote: 23/04/2024 14:05 Da ga pratiš malo više znao bi da su mu neki proizvođači uskratili mogućnost da testira njihova vozila u buduće zbog toga što ih nije hvalio već kudio na testovima.
dok sam ga pratio ne znam da je iti jednom rekao, ima adblue sistem koji je problematican, dva egr-a i tako te stvari, gpf i sl.
Objasnio je to malo na drugi način, baš u ovom podcastu.

On u principu smatra, a i ja sam tog mišljenja, da su za nas ta vozila preskupa, i da vozimo preskupa vozila koja sebi ne možemo priuštiti ali ih moramo imati i da je tu problem. U De je recimo duplo veća prosječna plata nego u Hr, a u odnosu na BiH možda i više od tri puta, pa su platežno bolji, kupuju mlađa vozila ili nova vozila, i baš ih briga što ima auto dva egr-a adblue i sl. jer će prodati ta vozila prije nego što se taj problem desi na autu.

U ovom podcastu je govorio i tome da automobili danas na gorivo ne nude baš neku razliku u odnosu na vozila od prije 10-15 godina kad je u pitanju stvarni napredak u tehnologiji, pa je i to odgovor na tvoje pitanje. Da su jedina novotarija ova električna auta.

Pogledaj ako te zanima, malo je mene iritirao voditelj

sve to super,

Ali ja govorim dok je pravio recenzije automobila za onaj hrvatski sajt/ tv stanicu. Zadnju recenziju sam pogledao yaris gr
kravamuzara
Posts: 3596
Joined: 15/03/2022 11:18

#29919 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Te emisije su vise zabavnog karaktera, odatle i klaunisanje i koncentracija na stvari koje vecinom nemaju veze sa kupnjom, odrzavanjem i voznjom auta.

Onaj sto je bio jutjuber "neovlasteni..." je barem pricao o stvarnom zivotu, odrzavanju, mehanickim manama itd.
artur morgan
Posts: 2865
Joined: 30/04/2020 19:47

#29920 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

Koliko se sjećam Yaris Gr je nahvalio...teško da po bilo kojim objektivnim kriterijima to auto može biti loše ili da ne budeš zadovoljan sa takvim autom. Da, tačno je da su emisije i zabavnog karaktera jer su namjenjene svakome, ali i poučne za sve. Ja pratim povremeno i razne druge strane recenzije, pa ne vidim neku posebno razliku osim određenog koncepta emisije, dužine trajanja i sl. :)

Evo npr. na ovom kanalu se rade dobre prezentacije vozila...kažem prezentacije vozila koje su dobre za buduće kupce

User avatar
konektovan
Posts: 40726
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#29921 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Velkoski wrote: 23/04/2024 14:22 e čuj Jura klaun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Muzara zeitung...samo to treba citati :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 8188
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#29922 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

Velkoski wrote: 23/04/2024 14:22 e čuj Jura klaun :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nesto nisam cuo da je ikakvu zamjerku rekao za continental, tipa da se brze trosi od rivala i slicno. Svi su oni pay to talk.
-Continental mu je jedan od sponzora.

Vise bi rekao da kupci polovnih auta gledaju recenzije, nego kupci novih auta.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13399
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#29923 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

kravamuzara wrote: 23/04/2024 14:17 Na stranu znanje u voznji Sebalj je klaun.
Matt sa carwow isto klaun, onaj svabo sa autogefühl sto glumi neku objektivnost a drka na benvej i displeje od metar isto klaun.

Za neki donekle realan dojam moras procitati 5-6 testova, adac obavezno, skontati malo izmedju redova i znati za koga navlace, i plus dojmovi obicne raje sa foruma (a i tu znati filtrirati).
savagegese jedino, frajer prica o svemu i svidja mi se sto ti skrene paznju na gluposti i nonsense koji nikom nigdje ne trebaju, kao i na dobre stvari..
User avatar
nepass1
Posts: 9732
Joined: 06/07/2017 07:35

#29924 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by nepass1 »

artur morgan wrote: 23/04/2024 12:22 Gledam sinoć na jednom podcastu pita voditelj Šebalja koje je tebi najbolje auto, koje ti je dreamcars auto, a njegov odgovor je " nema za mene takvog auta ". Dok ovdje neki koji nisu ni 1% vozili i probali ono što je on znaju šta je dorbo i šta je loše....a da to " dobro " i " loše " najvjerovatnije nisu vozili :)
Najbolji je porsche 911 ali se nema para za toga pa mogu samo supljirati :D
zigson
Posts: 3064
Joined: 04/04/2015 22:17

#29925 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

nepass1 wrote: 23/04/2024 16:13
artur morgan wrote: 23/04/2024 12:22 Gledam sinoć na jednom podcastu pita voditelj Šebalja koje je tebi najbolje auto, koje ti je dreamcars auto, a njegov odgovor je " nema za mene takvog auta ". Dok ovdje neki koji nisu ni 1% vozili i probali ono što je on znaju šta je dorbo i šta je loše....a da to " dobro " i " loše " najvjerovatnije nisu vozili :)
Najbolji je porsche 911 ali se nema para za toga pa mogu samo supljirati :D
I ja bi neku panameru oborio da imam kesovine :lol:
Nema mi ljepseg auta
Mozda jos bmw g30 shadow
I bmw 8
Post Reply