Pomoć oko kupovine auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#76 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by VladaFBiH »

JedanOdBraceMorica wrote:Nema godiste i kilometraza nikakve veze sa kvalitetom i udobnoscu, imas onih americkih auta sto su prevalili po 700-800 hiljada kilometara, bez ikakvog mazenja i pazenja pa i dan danas su 100 puta udobniji od bilo kojeg novog kompakta... Sad sve zavisi i od potreba, meni je npr udobnost najvaznija jer dosta vremena provodim i autu i ne zelim na kraju dana da se osjecam kao isprebijan :-) A neko ko predje samo 5 kilometara dnevno do posla i nazad nece osjetiti nikakvu razliku
vidiš ja npr. na prvo mjesto stavljam sigurnost i ispravnost auta pa tek nekad kasnije udobnost - svako ima prioritete ;)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#77 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote: Volio bih da dodjes i vidis jednu e klasu u mojoj familiji koja je 2002 godiste i da mi objektivno kazes poslije vizuelnog pregleda, a poslije i voznje, a da sakrijemo kilometar sat, tvoje misljenje koliko auto ima predjenih kilometara. Znaci smio bih se kladiti da bi, ako bi bio iskern i sudio po vidjenom, debelo pogrijesio.
Tebe fascinira dajedan auto 15 god star moze biti tako dobar i udoban, ja to razumijem ipak to je Merc, ali gledas stvar iskljucivo iz jedne perpektive koja ti stvara iluziju i to je nesto sto ti treba razumijes. Da li si sjeo u tu e klasu tamo negdje 2005. ili 2007. godine da imas reper koliko je taj auto zapravo potrosen i u odnosu na kad je bio 3-4 god star, da ne kazem nov i koliko prica o kilometar satu nema smisla? Ljude moze prevariti za kilometrazu jedino ako ne znaju kako taj auto treba da izgleda sa toliko km. O tome se radi.
Ja sam x puta sjeo u isti auto sa 0 ili malo km i 200-300k km i pratim to na svom autu pa znam o cemu pisem. Poslije 15 god svaki dio prodise, od sitnica kao sto su keder i brave na vratima, preko prekidaca za svjetla, prozore, rucice mjenjaca, vodilca za prozore, pa preko konkretnih tipa stanje sjedala, konstrukcije, vodilica, potamnjelost osvjetljena i indikacija, potamljenih farova, izolacija, mehanizama za brisace, motora ventilacije, raznih gumenih dijelova i xy drugih stvari koje se ne diraju ako se ne pokvare, do dijela mehanike koju odrzavamo jer sve to utice na udobnost i osjecaj za volanom na koji se ljudi pozivaju kao da se radi o autu sa 0 km.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#78 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

Udobnost :lol: , danas je svako novije auto manje-vise udobno , ne znam sta hoce vise ljudi :D , cuju se gume , puno se cuje motor , klik mjenjaca se cuje , tvrdo kvacilo , premekano kvacilo, voda se cuje , auspuh se cuje , sjedista mala , volan mal , volan velik , mekana vrata, tvrda vrata , mekana plastika , tvrda plastika :lol: :lol:

Daj mu udobno auto ali i da drzi cestu ko na sinama :-) :lol: :lol: , daj volan lagan al s puno osjecaja , nema bolan , ne postoji :-)

Ja jesam jedan od onih koji ne vole puno km, bio RR ili Yugo , ako je puno preslo necu da ga gledam uopste iz vise razloga :)

@Ado
Najbolje objasnio
Last edited by amar1994 on 24/03/2017 11:00, edited 1 time in total.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#79 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by JedanOdBraceMorica »

VladaFBiH wrote:
JedanOdBraceMorica wrote:Nema godiste i kilometraza nikakve veze sa kvalitetom i udobnoscu, imas onih americkih auta sto su prevalili po 700-800 hiljada kilometara, bez ikakvog mazenja i pazenja pa i dan danas su 100 puta udobniji od bilo kojeg novog kompakta... Sad sve zavisi i od potreba, meni je npr udobnost najvaznija jer dosta vremena provodim i autu i ne zelim na kraju dana da se osjecam kao isprebijan :-) A neko ko predje samo 5 kilometara dnevno do posla i nazad nece osjetiti nikakvu razliku
vidiš ja npr. na prvo mjesto stavljam sigurnost i ispravnost auta pa tek nekad kasnije udobnost - svako ima prioritete ;)
Image

Toliko o sigurnosti
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#80 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

hahaha :lol: :lol: sto me nasmija dobro , znas li da je bolje u sudaru da se sto vise smrve branici i udarni dijelovi , joj cigle :D

Poredis gradski autic sa najvecom mogucom klasom , sjedi 5 :-) :thumbup: :run:

Nep isite svasta i ne lupajte :-) , uzmi novog vw up-a ili yarisa i ceono ih opali sa ovom ciglom pa ces vidjet koji ce putnici vise povreda imati :wink:
Last edited by amar1994 on 24/03/2017 11:07, edited 3 times in total.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#81 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by corsa »

tempuser wrote:
corsa wrote: Volio bih da dodjes i vidis jednu e klasu u mojoj familiji koja je 2002 godiste i da mi objektivno kazes poslije vizuelnog pregleda, a poslije i voznje, a da sakrijemo kilometar sat, tvoje misljenje koliko auto ima predjenih kilometara. Znaci smio bih se kladiti da bi, ako bi bio iskern i sudio po vidjenom, debelo pogrijesio.
Tebe fascinira dajedan auto 15 god star moze biti tako dobar i udoban, ja to razumijem ipak to je Merc, ali gledas stvar iskljucivo iz jedne perpektive koja ti stvara iluziju i to je nesto sto ti treba razumijes. Da li si sjeo u tu e klasu tamo negdje 2005. ili 2007. godine da imas reper koliko je taj auto zapravo potrosen i u odnosu na kad je bio 3-4 god star, da ne kazem nov i koliko prica o kilometar satu nema smisla? Ljude moze prevariti za kilometrazu jedino ako ne znaju kako taj auto treba da izgleda sa toliko km. O tome se radi.
Ja sam x puta sjeo u isti auto sa 0 ili malo km i 200-300k km i pratim to na svom autu pa znam o cemu pisem. Poslije 15 god svaki dio prodise, od sitnica kao sto su keder i brave na vratima, preko prekidaca za svjetla, prozore, rucice mjenjaca, vodilca za prozore, pa preko konkretnih tipa stanje sjedala, konstrukcije, vodilica, potamnjelost osvjetljena i indikacija, potamljenih farova, izolacija, mehanizama za brisace, motora ventilacije, raznih gumenih dijelova i xy drugih stvari koje se ne diraju ako se ne pokvare, do dijela mehanike koju odrzavamo jer sve to utice na udobnost i osjecaj za volanom na koji se ljudi pozivaju kao da se radi o autu sa 0 km.
Sjedio sam u svakoj e klasi i vozio je novu od W210 na ovamo. Znaci vozio sam se u novom w210 e300 i od tada u svaku narednu e klasu sam vozio novu, pa cak i ovu najnoviju w213 (vozio bih i w210 novog, ali bio sam maloljetan), tako da konkretno o Mercedesu mi nemas sta pricati. Znam kakv je sa 0, 100, 200, 300 hiljada kilometara. Vozio sam ih i vozim ih. I vjeruj mi, da se uz adekvatno odrzavanje vrlo malo mijenjaju. Pa eto, jeli ti i @HAVANA, covjek koji je vjerovatno vozio vise auta od sviju nas ovdje rekao da je Mercedes jedini kojeg smije kupiti i dovesti sa velikom kilometrazom, a da je siguran da je dobro auto?
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#82 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by zforumas »

I idemo....novi krug :mrgreen:



Fizika...i da je ova Mecka udarila u Fiata a Fiat imao stisnuto kvacilo i pustenu kocnicu rezultat bi bio isti. Na braniku Fiata bi bila ogrebotina a maska Mecke u krsu.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#83 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

zforumas wrote:I idemo....novi krug :mrgreen:



Fizika...i da je ova Mecka udarila u Fiata a Fiat imao stisnuto kvacilo i pustenu kocnicu rezultat bi bio isti. Na braniku Fiata bi bila ogrebotina a maska Mecke u krsu.
Odlicno coek poznaje fiziku :-) :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#84 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »



Prodje kroz njega galsko smece :P :-) :-)
:lol: :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#85 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by 530i »

amar1994 wrote:Udobnost :lol: , danas je svako novije auto manje-vise udobno , ne znam sta hoce vise ljudi :D , cuju se gume , puno se cuje motor , klik mjenjaca se cuje , tvrdo kvacilo , premekano kvacilo, voda se cuje , auspuh se cuje , sjedista mala , volan mal , volan velik , mekana vrata, tvrda vrata , mekana plastika , tvrda plastika :lol: :lol:
Nije baš to tako prosto. Sitne finese koje se razlikuju od auta do auta čine život mnogo lakšim.
Poredeći recimo jedan Mercedes C ili E sa nekim manjim autom tipa Fabija Mercedes se lakše vozi (još ako je automatik), ima dobar krug motanja, tih je i pri većim brzinama, Fabija ima dozlaboga teško kvačilo sa dugačkim hodom papučice, iznad 120 buka ubi itd. Ali onda Fabija nosi 3 ili 4litra ulja, Merc možda i duplo više. Merc ide sa povelikim 16 ili 17 gumama, Fabija sa standardnim 15 ili čak 14. I slična komparacija se može izvesti za svaki auto...a posebno dolazi do izražaja ko je stalno za volanom.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#86 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

530i wrote:
amar1994 wrote:Udobnost :lol: , danas je svako novije auto manje-vise udobno , ne znam sta hoce vise ljudi :D , cuju se gume , puno se cuje motor , klik mjenjaca se cuje , tvrdo kvacilo , premekano kvacilo, voda se cuje , auspuh se cuje , sjedista mala , volan mal , volan velik , mekana vrata, tvrda vrata , mekana plastika , tvrda plastika :lol: :lol:
Nije baš to tako prosto. Sitne finese koje se razlikuju od auta do auta čine život mnogo lakšim.
Poredeći recimo jedan Mercedes C ili E sa nekim manjim autom tipa Fabija Mercedes se lakše vozi (još ako je automatik), ima dobar krug motanja, tih je i pri većim brzinama, Fabija ima dozlaboga teško kvačilo sa dugačkim hodom papučice, iznad 120 buka ubi itd. Ali onda Fabija nosi 3 ili 4litra ulja, Merc možda i duplo više. Merc ide sa povelikim 16 ili 17 gumama, Fabija sa standardnim 15 ili čak 14. I slična komparacija se može izvesti za svaki auto...a posebno dolazi do izražaja ko je stalno za volanom.
ma sve to stoji ali se nekad pretjeruje i vecinom o tome pricaju ljudi koji su se jednom provozali i nisu kupili :-) :D

Mhm , meni su passat , a4 , m6 , mondeo , bmw3 bili uvijek bolji od starije c klase(manjeg , a skupljeg auta u toj klasi nema) , od ove nove vec nisu :)

I ti mi ode malo , poredi C sa superb-om :D , mislim realno fabija se ne moze ni sa a klasom , corsom poredit , a kamoli E :-) :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#87 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote:Ma ne moze me niko ubijediti da neko ko stvarno voli auta i kome to nije samo prevozno sredstvo, vozi Daciu! Znaci nikad!
Vrlo usko posmatras stvari. Jedno su zelje i afiniteti, a drugo su potrebe i mogucnosti, a jedno ne iskljucuje drugo.
Neko ko se mora uklopiti u odredjenu cifru, a potrebe su mu sto pouzdaniji i sto manje zahtjevan auto realno da ce se odluciti za Daciu, a ne za BMW-a 5-icu u okviru te cifre.
Krecem od sebe, smatram se da sam neko ko voli aute i da mi samo prevozno sredstvo, mislim da je cinjenica da mi je hobi auto star preko 35 god dovoljan dokaz, ali to ne znaci da mi je to prevashodan kriterij kad kupujem auto. U skladu sa mogucnostima kupujem auto i moram pomiriti ljubav i potrebe. Kad sam kupovao auto potrebe su bile poudzanost,min rizik od kupovine, toliko toliko priznata tehnika, snaga i udobnost. Da sam se vodio kriterijima sta volim, a ne potrebama mogao sam kupiti 2-3 god star BMW.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#88 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

Idemo sada sa pricom o tehnologijama , ovi imaju odlicne 8 brzinske automatike :P , ovi nemaju , imaju turbo motore(vidi imaju i ova jeftina vozila) , ima kozu , pa imaju i ovi :D . Samo mi nemojte o luksuzu jer niko od nas nema pare da to novo kupi , jebo te luksuz ako nisi prvi sjeo u njega :roll:

Gledam ona A klasa ispred bbi oko 50 hiljada sa 1.5dci masinom od 95ks :lol: , znaci samo ime placas , bmw1, golf, focus i astra za te pare su avion za nju :izet:

Svakom svacije :thumbup: , al eto neko gleda drugacije na to , vidi znacku i hop , nema veze sto je malehan nazad , sto je poslab motor :thumbup:


@Corsa ti smijes pricat jer si vidim nove vozio :-D
Last edited by amar1994 on 24/03/2017 11:31, edited 5 times in total.
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#89 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by ElRe »

tempuser wrote:
Svaciji izbor treba postovati. Kad pominjes udobost i uzitak u voznji, auto nisu samo motor, mjenjac i trapovi, svaki dio na tom autu je star 12-13 godina i presao 300-400k km i srazmjerno tome razdrndan, od prekidaca za 4 zmigavca, naslona za ruje i sjedala do farova.
Slazem se sa recenim. Npr, ovaj A6 je ocit primjer zapustenog vozila (vizuelno)

http://www.olx.ba/artikal/25024411/audi ... i-quattro/

da ne bude da namjerno navodim Audi, dodajem i jednu 159

http://www.olx.ba/artikal/24367017/alfa ... 1-9-jtd-m/

Ja volim automobile, ali za ono sto ja volim (Giulia, XE, BMW F30) trenutno nemam novca. Do tada, nakon Grande Punta, vozim P 308, 2013 god sa 98k km i ne ulazem u odrzavanje. Kada dodje vrijeme da automobil bude trazio ulaganja i servisiranja ide zamjena za nesto drugo. Mozda doguram vremenom do onog sto ja volim :-D
User avatar
ElRe
Posts: 10848
Joined: 12/12/2011 11:28

#90 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by ElRe »

tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#91 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote: Sjedio sam u svakoj e klasi i vozio je novu od W210 na ovamo. Znaci vozio sam se u novom w210 e300 i od tada u svaku narednu e klasu sam vozio novu, pa cak i ovu najnoviju w213 (vozio bih i w210 novog, ali bio sam maloljetan), tako da konkretno o Mercedesu mi nemas sta pricati. Znam kakv je sa 0, 100, 200, 300 hiljada kilometara. Vozio sam ih i vozim ih. I vjeruj mi, da se uz adekvatno odrzavanje vrlo malo mijenjaju. Pa eto, jeli ti i @HAVANA, covjek koji je vjerovatno vozio vise auta od sviju nas ovdje rekao da je Mercedes jedini kojeg smije kupiti i dovesti sa velikom kilometrazom, a da je siguran da je dobro auto?
Prica ti je pomalo djecija, sjedio, vozio, vozio se, sto potvrdjuje da sam u pravu.
Da znao ovo o cemu ja pricam moras uprediti neck to neck auto sa 50-60k km i sa 300-400k km, znaci svakodnevnica, ista rupa, ista cesta, kako se meni to desavalo, a ne pojedinacno gledati svakog, brkati modele i godista.
Ovo sto @havana pise nije nista suprotno onome sto ja pisem. Mercedes sa velikom kilometrazom jeste bolji i udobniji od gro drugih auta, ali mercedes sa 50k km na satu i sa 500k km na satu nije isti auto. Nije dovoljno reci ja vozim e klasu i koristiti uvinerzalne argumente tipa osjecaj u voznji i udonost, moras u obzir uzeti starost i kilometre. Postoji razlog zasto kosta +/-10-12k KM. U tome je sva poenta.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#92 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by 530i »

amar1994 wrote: ma sve to stoji ali se nekad pretjeruje i vecinom o tome pricaju ljudi koji su se jednom provozali i nisu kupili :-) :D

Mhm , meni su passat , a4 , m6 , mondeo , bmw3 bili uvijek bolji od starije c klase(manjeg , a skupljeg auta u toj klasi nema) , od ove nove vec nisu :)

I ti mi ode malo , poredi C sa superb-om :D , mislim realno fabija se ne moze ni sa a klasom , corsom poredit , a kamoli E :-) :D
Razumijemo se mi, a poređenje je bilo na osnovu slične cijene, ni po čemu drugom.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#93 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

ElRe wrote:
tempuser wrote:
Svaciji izbor treba postovati. Kad pominjes udobost i uzitak u voznji, auto nisu samo motor, mjenjac i trapovi, svaki dio na tom autu je star 12-13 godina i presao 300-400k km i srazmjerno tome razdrndan, od prekidaca za 4 zmigavca, naslona za ruje i sjedala do farova.
Slazem se sa recenim. Npr, ovaj A6 je ocit primjer zapustenog vozila (vizuelno)
Ja postujem svaki izbor, ali ne mogu tih nekih nekim smijesnih argumenata. Kupi ovakvog E60, umascen, ofucan, poredanih sjedala, kedera i sve sto ide uz to i onda mi prica o osjecaju u voznji i udobnosti. :-) Mozda je ovaj BMW i udobniji i bolji u voznji od Punta ili Golfa za iste pare ili sa isto km, ali to nije ni "o" od osjecaja u voznji na kakav oni misle i koji imas u BMW-u kad je kako treba. Dosta mi je moje suplje.

Imageimage hosting
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#94 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by corsa »

tempuser wrote:
corsa wrote: Sjedio sam u svakoj e klasi i vozio je novu od W210 na ovamo. Znaci vozio sam se u novom w210 e300 i od tada u svaku narednu e klasu sam vozio novu, pa cak i ovu najnoviju w213 (vozio bih i w210 novog, ali bio sam maloljetan), tako da konkretno o Mercedesu mi nemas sta pricati. Znam kakv je sa 0, 100, 200, 300 hiljada kilometara. Vozio sam ih i vozim ih. I vjeruj mi, da se uz adekvatno odrzavanje vrlo malo mijenjaju. Pa eto, jeli ti i @HAVANA, covjek koji je vjerovatno vozio vise auta od sviju nas ovdje rekao da je Mercedes jedini kojeg smije kupiti i dovesti sa velikom kilometrazom, a da je siguran da je dobro auto?
Prica ti je pomalo djecija, sjedio, vozio, vozio se, sto potvrdjuje da sam u pravu.
Da znao ovo o cemu ja pricam moras uprediti neck to neck auto sa 50-60k km i sa 300-400k km, znaci svakodnevnica, ista rupa, ista cesta, kako se meni to desavalo, a ne pojedinacno gledati svakog, brkati modele i godista.
Ovo sto @havana pise nije nista suprotno onome sto ja pisem. Mercedes sa velikom kilometrazom jeste bolji i udobniji od gro drugih auta, ali mercedes sa 50k km na satu i sa 500k km na satu nije isti auto. Nije dovoljno reci ja vozim e klasu i koristiti uvinerzalne argumente tipa osjecaj u voznji i udonost, moras u obzir uzeti starost i kilometre. Postoji razlog zasto kosta +/-10-12k KM. U tome je sva poenta.
Naveo sam samo vozio sam se u novom w210 i naveo razlog zasto vozio se, a ostale sam ja vozio nove, i nebrojeno puta sa raznim kilometrazama, tako da mogu da ih sve uporedim. Plus sto sam u posjedu jednog koji ima 270 hiljada predjenih i vjeruj mi odlican je, hvala Bogu nikakvih problema. I opet kazem, ukoliko se pravilno odrzava, Mercedes duuugo nece pokazati znake umora.
A sto se tice ovoga sto sam rekao za Daciu, to se odnosi konretno na tu marku. Ti si uzeo Forda, koji je odlican auto i auto koji moze da ti se svidja i da budes ljubitelj marke. Opet ponavljam, laze ko god kaze da mu se Dacia svidja.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#95 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by corsa »

tempuser wrote:
ElRe wrote:
tempuser wrote:
Svaciji izbor treba postovati. Kad pominjes udobost i uzitak u voznji, auto nisu samo motor, mjenjac i trapovi, svaki dio na tom autu je star 12-13 godina i presao 300-400k km i srazmjerno tome razdrndan, od prekidaca za 4 zmigavca, naslona za ruje i sjedala do farova.
Slazem se sa recenim. Npr, ovaj A6 je ocit primjer zapustenog vozila (vizuelno)
Ja postujem svaki izbor, ali ne mogu tih nekih nekim smijesnih argumenata. Kupi ovakvog E60, umascen, ofucan, poredanih sjedala, kedera i sve sto ide uz to i onda mi prica o osjecaju u voznji i udobnosti. :-) Mozda je ovaj BMW i udobniji i bolji u voznji od Punta ili Golfa za iste pare ili sa isto km, ali to nije ni "o" od osjecaja u voznji na kakav oni misle i koji imas u BMW-u kad je kako treba. Dosta mi je moje suplje.

Imageimage hosting
Pa ti uzimas za prijer olupine od auta. Ovakav e60 ne kosta ni 10 hiljada. Par puta sam ti do sada naveo recenicu "Uz pravilno odrzavanje!"
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#96 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote: Naveo sam samo vozio sam se u novom w210 i naveo razlog zasto vozio se, a ostale sam ja vozio nove, i nebrojeno puta sa raznim kilometrazama, tako da mogu da ih sve uporedim. Plus sto sam u posjedu jednog koji ima 270 hiljada predjenih i vjeruj mi odlican je, hvala Bogu nikakvih problema. I opet kazem, ukoliko se pravilno odrzava, Mercedes duuugo nece pokazati znake umora.
A sto se tice ovoga sto sam rekao za Daciu, to se odnosi konretno na tu marku. Ti si uzeo Forda, koji je odlican auto i auto koji moze da ti se svidja i da budes ljubitelj marke. Opet ponavljam, laze ko god kaze da mu se Dacia svidja.
To sto navodis nema veze sa onim sto ja pisem. Niko ne spori da je mercedes mozda najbolji kad se radi o otpornosti na starost i km, a da li da li si vozio (ne mislim uzeo od rodbine da ga malo isprobas) mercedes kakav imas sa 0 ili 50k km da znas kolika je to razlika?
Vidi, auto koji sam pominjao u komentaru nije Ford. Ja sam uzeo Forda opet kupio iz skroz drugih potreba. Bio mi je potreban auto koji ce koristiti starci ljeti, ja zimi. Znaci bez rizika od kradje, koji ce biti dovoljan za cesca putovanja do mora, da nije zahtjevan kod odrzavanja. Drugim rijecima kompakt benzinac da se ne krade, bilo koje snage, da ima klimu, 2 x podizace, 4 x aribag i slicne standardne stvari. Budzet je bio cca 15k KM i u opciji je bilo sve sto se u to uklapa, naletio 2,5 god star Focus 1,4 sa nekim srednim paketom opreme. da je trebao gradski auto mozda bi se uslo na nesto novo, a manje. To je upravo primjer kad se auto kupuje po potrebama, a ne afinitetima.
Last edited by tempuser on 24/03/2017 12:17, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#97 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote:
tempuser wrote:
Ja postujem svaki izbor, ali ne mogu tih nekih nekim smijesnih argumenata. Kupi ovakvog E60, umascen, ofucan, poredanih sjedala, kedera i sve sto ide uz to i onda mi prica o osjecaju u voznji i udobnosti. :-) Mozda je ovaj BMW i udobniji i bolji u voznji od Punta ili Golfa za iste pare ili sa isto km, ali to nije ni "o" od osjecaja u voznji na kakav oni misle i koji imas u BMW-u kad je kako treba. Dosta mi je moje suplje.

Imageimage hosting
Pa ti uzimas za prijer olupine od auta. Ovakav e60 ne kosta ni 10 hiljada. Par puta sam ti do sada naveo recenicu "Uz pravilno odrzavanje!"
Osim sto je upravo najcesci slucaju da oni koji pricaju u osjecaju u voznji i udobnosti kupuju otprilike ovakva auta (10-15k KM, a nova kostala 100k KM) "pravilnim" odrzavanjem ne mozes sprijeciti opste habanjem auta. Kako ces odrzavanjem sprijeciti da se punjenje sjedala ne stvrdne vremenom, a vodilice i konstrukcija ne rasklimaju? Kako ces pravilim odrzavanje sprijeciti da baglame i brave na vratima ne dobiju zazore? Ima tu puno toga sto ne morez sprijeciti "pravilnim odrzavanjem".
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#98 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by corsa »

tempuser wrote:
corsa wrote: Naveo sam samo vozio sam se u novom w210 i naveo razlog zasto vozio se, a ostale sam ja vozio nove, i nebrojeno puta sa raznim kilometrazama, tako da mogu da ih sve uporedim. Plus sto sam u posjedu jednog koji ima 270 hiljada predjenih i vjeruj mi odlican je, hvala Bogu nikakvih problema. I opet kazem, ukoliko se pravilno odrzava, Mercedes duuugo nece pokazati znake umora.
A sto se tice ovoga sto sam rekao za Daciu, to se odnosi konretno na tu marku. Ti si uzeo Forda, koji je odlican auto i auto koji moze da ti se svidja i da budes ljubitelj marke. Opet ponavljam, laze ko god kaze da mu se Dacia svidja.
To sto navodis nema veze sa onim sto ja pisem. Niko ne spori da je mercedes mozda najbolji kad se radi o otpornosti na starost i km, a da li da li si vozio (ne mislim uzeo od rodbine da ga malo isprobas) mercedes kakav imas sa 0 ili 50k km da znas kolika je to razlika?
Vidi, auto koji sam pominjao u komentaru nije Ford. Ja sam uzeo Fa opet kupio iz skroz drugih potreba. Bio mi je potreban auto koji ce koristiti starci ljeti, ja zimi. Znaci bez rizika od kradje, koji ce biti dovoljan za cesca putovanja do mora, da nije zahtjevan kod odrzavanja. Drugim rijecima kompakt benzinac da se ne krade, bilo koje snage, da ima klimu, 2 x podizace, 4 x aribag i slicne standardne stvari. Budzet je bio cca 15k KM i u opciji je bilo sve sto se u to uklapa, naletio 2,5 god star Focus 1,4 sa nekim srednim paketom opreme. To je upravo primjer kad se auto kupuje po potrebama, a ne afinitetima.
Jeste, ali opet si gledao da to bude Ford, a mogao si za te pare kupiti novog Sandera koji ima sve to sto ima i Ford i to sa 0 km na satu. Znaci, opet si svojim postupkom potvrdio ovo sto ja govorim. Ne mora uvijek manje km znaciti bolje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#99 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tempuser »

corsa wrote: Jeste, ali opet si gledao da to bude Ford, a mogao si za te pare kupiti novog Sandera koji ima sve to sto ima i Ford i to sa 0 km na satu. Znaci, opet si svojim postupkom potvrdio ovo sto ja govorim. Ne mora uvijek manje km znaciti bolje.
Nisam uopste gledao da bude Ford, gledao sam da odgovara potrebama, mogla je biti i Astra, C4, bio sam vrlo blizu kupovine jednog Meganea, ali je naletio Ford i nisam mogao kupiti novog Sandera jer je Ford bio 13k KM.
Osim toga ne znam zasto uporno izjednacavas moje potrebe sa mojim rezonima i ne znam kako sam ja svojim postupkom ista potvrdio? To sto bih ja kupio 2 god starog Forda za 18k KM ne znaci da sam manje ili vise u pravu od onoga ko je za iste pare kupio novo Sandera. Mojim potrebama odgovaa 2 god star Focus, necijim drugim odgovara nov Sandero. Meni je rizik pouzdanosti i potrosenost auta koji je presao 40k km bio ok, kupcu Dacie nije. Tu je sva filozofija. Manje km ne mora znaci bolje, ali mora znaciti manju mogucnost kvara. Polovan Focus od 18k KM i nov Sandero od 18k KM su uslovno receno jednako dobri auti. Kod Focusa dobijes malo bolju tehnologiju, brend, dizajn, kvalitet materijala, vozne karakteristike, ali sve pomalo naceto vremenom i kilometraim, kod Dacie to kompenzujes 0 km, da materijali nisu troseni, manjim rizikom od kvara i ostalim prednostima novog auta.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#100 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by corsa »

tempuser wrote:
corsa wrote: Jeste, ali opet si gledao da to bude Ford, a mogao si za te pare kupiti novog Sandera koji ima sve to sto ima i Ford i to sa 0 km na satu. Znaci, opet si svojim postupkom potvrdio ovo sto ja govorim. Ne mora uvijek manje km znaciti bolje.
Nisam uopste gledao da bude Ford, gledao sam da odgovara potrebama, mogla je biti i Astra, C4, bio sam vrlo blizu kupovine jednog Meganea, ali je naletio Ford i nisam mogao kupiti novog Sandera jer je Ford bio 13k KM.
Osim toga ne znam zasto uporno izjednacavas moje potrebe sa mojim rezonima i ne znam kako sam ja svojim postupkom ista potvrdio? To sto bih ja kupio 2 god starog Forda za 18k KM ne znaci da sam manje ili vise u pravu od onoga ko je za iste pare kupio novo Sandera. Mojim potrebama odgovaa 2 god star Focus, necijim drugim odgovara nov Sandero. Meni je rizik pouzdanosti i potrosenost auta koji je presao 40k km bio ok, kupcu Dacie nije. Tu je sva filozofija. Manje km ne mora znaci bolje, ali mora znaciti manju mogucnost kvara. Polovan Focus od 18k KM i nov Sandero od 18k KM su uslovno receno jednako dobri auti. Kod Focusa dobijes malo bolju tehnologiju, brend, dizajn, kvalitet materijala, vozne karakteristike, ali sve pomalo naceto vremenom i kilometraim, kod Dacie to kompenzujes 0 km, da materijali nisu troseni, manjim rizikom od kvara i ostalim prednostima novog auta.
E pa mojim potrebama za te pare odgovara c klasa, a ti tvrdis da ja nisam upravu. Ja samo kazem da nekom ko voli auta se ne moze svidjeti Dacia i to je sve. Znaci govorim konkretno o Dacii. A za ostala auta nikad ne namecem svoje misljenje, svako voli razlicito.
Locked