Pomoć oko kupovine auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#4401 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Mlad i Nevin »

Mehanicar kod nas zaista dobro zarađuju, ali najveci kajmak uzimaju trgovine autodijelovima, sa jakim marzama a dijelovi sve zamjenski. Ruke nisu toliko skupe koliko su skupi rezervni dijelovi.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#4402 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kabal1337 »

Bakir1 wrote:Neko iz moje blizine prije par dana hoce da kupi auto i to golf 6.
Njihov izbor 1.6 tdi, ja kazem niposto, oni kupe 1.6 tdi :mrgreen:
Proslo 5 dana, lampica imal motora i spirala, dijagnostika vakum ventil turbine, ceh 350 KM, + nivo napunjenosti dpf a 73% :mrgreen:
Zato svi mehanicari zive ko clanovi narkokartela :lol:
pa barem mu ga nije uvalio. Prodavac je mogao iskodirati da bude nivo "napunjenosti" 4% i sl. Na 75% ECU govori diznama halo usporite malo, manje goriva ... Jer postoji rizik od samo-zapaljenja
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4403 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Bakir1 »

Dok se zamjeni vakum ventil treba probati hoce li uopste moci bilo staticna bilo dinamična regeneracija.
Ali nije to poenta tog posta nego je poenta polovan dizel u Bosni i kupovina istog sa svim mogućim ulaganjima.
Zato recimo jednoj zeKiji crdi od prvog vlasnika u Bosni treba dosta da nadje novog vlasnika ;-)
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4404 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kloniran »

el_bake007 wrote:Nikad neću razumjeti čemu tolika pomama u cjenovnoj kategoriji od 8-13K za dizelima iz uvoza, sva ta auta imaju vraćenu kilometražu (neki baš bezobrazno vrate), servisnu knjižicu možeš za 5 minuta falsifikovati. Ispade da ceste u EU regenerišu djelove trapa i ne troše gume. Za te pare umjesto da se uzimaju benzinci koji su kupljeni u BiH sa originalnom kilometražom (u toj cjenovnoj kategoriji i30,ceed,astra se mogu naći) ili uveze fin primjerak tih istih auta.Da se razumijemo,užitak u vožnji se može eliminisati (ne postoji) kao argument u toj cjenovnoj kategoriji i klasi auta, na cesti se identično ponašaju i 1.6 tdi golf i 1.6 crdi ceed. Tu treba gledati što manju kilometražu(ali da je realna), što jeftinije popravke/servise i pouzdanost.
Pa nece svi benzinca da vozaju, a ni kilometraza u BiH nije nista pouzdanija od te iz EU.
Rijetki su koji nakon garancije nastave dalje odrzavati u ovlastenom.
A sto se tice odrzavanja, sto das na dizela na odrzavanje benzincu ces dati na gorivo tako da to tu negdje ispadne.
U toj cjenovnoj kategoriji je realno tesko naci dobro auto i treba se pomiriti s tim da ce biti vecih troskova odrzavanja.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4405 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by spreca »

kloniran wrote:
el_bake007 wrote:Nikad neću razumjeti čemu tolika pomama u cjenovnoj kategoriji od 8-13K za dizelima iz uvoza, sva ta auta imaju vraćenu kilometražu (neki baš bezobrazno vrate), servisnu knjižicu možeš za 5 minuta falsifikovati. Ispade da ceste u EU regenerišu djelove trapa i ne troše gume. Za te pare umjesto da se uzimaju benzinci koji su kupljeni u BiH sa originalnom kilometražom (u toj cjenovnoj kategoriji i30,ceed,astra se mogu naći) ili uveze fin primjerak tih istih auta.Da se razumijemo,užitak u vožnji se može eliminisati (ne postoji) kao argument u toj cjenovnoj kategoriji i klasi auta, na cesti se identično ponašaju i 1.6 tdi golf i 1.6 crdi ceed. Tu treba gledati što manju kilometražu(ali da je realna), što jeftinije popravke/servise i pouzdanost.
Pa nece svi benzinca da vozaju, a ni kilometraza u BiH nije nista pouzdanija od te iz EU.
Rijetki su koji nakon garancije nastave dalje odrzavati u ovlastenom.
A sto se tice odrzavanja, sto das na dizela na odrzavanje benzincu ces dati na gorivo tako da to tu negdje ispadne.
U toj cjenovnoj kategoriji je realno tesko naci dobro auto i treba se pomiriti s tim da ce biti vecih troskova odrzavanja.
Sta bi ,ozenil se ti jarane :mrgreen: ...auto nisi jos kupio,rekoh ja da ces se prije ozeniti nego auto kupiti :lol:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#4406 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Mlad i Nevin »

Treba se pomiriti da je auto fakat jeben trosak, kupis novo, ne handri te al popusis 30 hiljada za 10 godina, kupis polovno, manje popusis ali i ulazes. Poenta je u tome da svako treba odrediti koliki trosak moze da priusti za luksuz zvani posjedovanje privatnog auta.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#4407 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4408 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kloniran »

Spreca
Davno sam ja rekao da je lakse dobru i ocuvanu zenu naci nego dobro i ocuvano auto :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10475
Joined: 16/01/2012 21:38

#4409 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by basicm »

Jasta, malog benzinca kupljenog u bih. To preporuka. Uzeti clia iz orbica, nelta ili koje firme? Ili onog sto trazi 2000 manje od novog a star 6 godina jer je malo presao?

A i vi takve vozate? Forum isto nasi politicari, odlijepili od stvarnosti.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#4410 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Industrialyzer »

A kao da je kupljeno u BiH neka garancija za auto staro 10 godina. Imamo lose puteve, gorivo, malo autoputa...
User avatar
basicm
Posts: 10475
Joined: 16/01/2012 21:38

#4411 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by basicm »

Industrialyzer wrote:A kao da je kupljeno u BiH neka garancija za auto staro 10 godina. Imamo lose puteve, gorivo, malo autoputa...
Meni je auto iz bih minus, pa kako ko voli...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4412 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by spreca »

kloniran wrote:Spreca
Davno sam ja rekao da je lakse dobru i ocuvanu zenu naci nego dobro i ocuvano auto :lol:
:thumbup: u pravu si jaro :lol:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#4413 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by RagibUzoriti »

el_bake007 wrote:Nikad neću razumjeti čemu tolika pomama u cjenovnoj kategoriji od 8-13K za dizelima iz uvoza, sva ta auta imaju vraćenu kilometražu (neki baš bezobrazno vrate), servisnu knjižicu možeš za 5 minuta falsifikovati.
Zamolio bih ako ti nije mrsko u rijec,dvije da mi objasnis kako se moze servisna knjizica falsifikovati?

U zemljama EU,a Skandinavija pogotovo,ako sumnjas u kilometrazu postupak je sledeci:
1.da li se servisi u knjizici i servisu koji je radio servise podudaraju
2.da li se fakture napisane u servisnoj knjizici i servisu koji je radio servis podudaraju
3.da li se kilometraza slaze sa evidencijom u osiguravajucoj kuci gdje vozilo osigurano
4.da li se kilometraza slaze sa evidencijom prilikom svakog tehnickog pregleda

Jedini nacin varanja jeste da vozis automobil,i vracas mu kilometrazu prije svakog servisa ili tehnickog pregleda,a sto cisto sumnjam da se radi, tj.mnogi ne rade tako.

Ja imam jedno vozilo,2006 godina,dizel,130 hiljada presao. Ja prvi vlasnik.
Danas sutra da ga stavim na olx,mislis da se nece naci gomila krezavih papaka i forumskih laprdala koja ce kriviti usta i govoriti da kilometraza nije vracena?

Nije sve bas onako,kako pojedinci po forumu pisu
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#4414 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

Jest Ragibe, al ako fakat ima 130k kao sto kazes, onda ce bit potpuno kao nov unutra. Nece bit ni ofucan volan ni vozacevo sjediste, a kamoli sta drugo.
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4415 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

Isto tako, bit ce jedan od najskupljih tog godista, tako da ga nece haman niko ni pogledati. Nas narod trazi da je jeftino, jel. Odlicno a jeftino. I voli misliti kako je dobro prosao.
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4416 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Laertes »

UmaX wrote:Jest Ragibe, al ako fakat ima 130k kao sto kazes, onda ce bit potpuno kao nov unutra. Nece bit ni ofucan volan ni vozacevo sjediste, a kamoli sta drugo.
Care, ja prošle godine prodao Renault Fluence star 6 godina, prešao 110.000. Volan zadnju godinu bio ofucan ko da mu je 20. Sve je to relativno.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#4417 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by mirsek »

Mlad i Nevin wrote:Treba se pomiriti da je auto fakat jeben trosak, kupis novo, ne handri te al popusis 30 hiljada za 10 godina, kupis polovno, manje popusis ali i ulazes. Poenta je u tome da svako treba odrediti koliki trosak moze da priusti za luksuz zvani posjedovanje privatnog auta.
:thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4418 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

Optimist wrote:Isto tako, bit ce jedan od najskupljih tog godista, tako da ga nece haman niko ni pogledati. Nas narod trazi da je jeftino, jel. Odlicno a jeftino. I voli misliti kako je dobro prosao.
Ma nek ga glabaju pojeftino,ha ja 8-) ,uvijek ta auta neko kupi kad se pojave :)
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#4419 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by RagibUzoriti »

UmaX wrote:Jest Ragibe, al ako fakat ima 130k kao sto kazes, onda ce bit potpuno kao nov unutra. Nece bit ni ofucan volan ni vozacevo sjediste, a kamoli sta drugo.
Svabo je u pitanju.
Sve haman ko novo osim prekidaci/tipke za el.podizace stakala.
Ofucano.
Standardni problem prvih serija takvih vozila :mrgreen:
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#4420 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

Laertes wrote:
UmaX wrote:Jest Ragibe, al ako fakat ima 130k kao sto kazes, onda ce bit potpuno kao nov unutra. Nece bit ni ofucan volan ni vozacevo sjediste, a kamoli sta drugo.
Care, ja prošle godine prodao Renault Fluence star 6 godina, prešao 110.000. Volan zadnju godinu bio ofucan ko da mu je 20. Sve je to relativno.
Fala ti, ja ga ne bih nikad takvog. Nek on ima stvarne kilometre, ja necu kupit auto sa ofucanim volanom i tacka.
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#4421 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by NediM17 »

Ja isto dajem veliki plus za vozila iz uvoza, narocito za premiJum dizele. Kilometraze stvarne, servisi uredno radjeni svake 2 godine ili 30.000 km, najbolja LL ulja, oprema vrhunska, garancija na porijeklo. Ovo sto se novo kupi u BiH hem avantgarde kokuz oprema, hem lose ceste, lose gorivo, losi vozaci, kilometraze da ne povjerujes, za 10 godina ni 100.000 km predjenih, ko ce jos u to povjerovati. Onda su to uglavnom strasni benzinci 1.2, 1.4, 1.6 ili ne daj Boze 2.0, to trosi a ne ide. Onda fukara jos plin na to sve ugradi, ma strava prava, karabaja.
Vako k'o pravi gospar dizelcinu iz uvoza, oprema "ful fuleva", povadis mu sve "organe", to je i onako stavljeno da zajebava posten narod i ozezi po gasu, ocam' leti a nista ne trosi. :mrgreen:
husoboss
Posts: 412
Joined: 19/07/2012 22:22

#4422 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by husoboss »

Tri slučaja s auta s malom kilometražom, dva premiJuma i Ford 8)
sva auta kupljena u BiH i imala jednog vlasnika s poznatom historijom
2005 110 000
2007 43000
ford 2007 29000
i svima sumnjivo, prvo pitanje "je l' prava?!?", a uvozni sa carobnih 209 kod jure i slicnih trgovaca su "sigurna i pouzdana kupovina", ali je tom cijena na piku manja a to sto na kraju sa registracijama, zastitom novim setom guma dodje na isto ili vise niko ne racuna :?: :roll:
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#4423 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Laertes »

UmaX wrote:
Laertes wrote:
UmaX wrote:Jest Ragibe, al ako fakat ima 130k kao sto kazes, onda ce bit potpuno kao nov unutra. Nece bit ni ofucan volan ni vozacevo sjediste, a kamoli sta drugo.
Care, ja prošle godine prodao Renault Fluence star 6 godina, prešao 110.000. Volan zadnju godinu bio ofucan ko da mu je 20. Sve je to relativno.
Fala ti, ja ga ne bih nikad takvog. Nek on ima stvarne kilometre, ja necu kupit auto sa ofucanim volanom i tacka.
Poštujem. Karina taj volan kod renola. Al' da je samo volan :lol: Draže mi bilo prodati govno nego što sam kupio novo.
Nabio ja navlaku od 10 KM, kupac nije ni zavirio ispod :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4424 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Maraschino »

Dilema, dva auta
Volvo V40 D4 2014.g. 105.000km full opcije
Peugeot 308 karavan 2014.g. 110.000km dizel full opcije jeftiniji €2.000 od Volva.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#4425 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by kloniran »

Evo mali update za skodu od prije par strana
Kupljena kod nas, odrzavana u ovlastenom do predzadnjeg servisa.
Servisna uredna, ulje mijenjano otprilike na 15k
Kilometraza je prema servisnoj ok, ako je i vracena nije mogla biti vise od 30k, mada ne vjerujem da je vracana.
Ima na par mjesta malo korozije
Naprijed bila malo kucnuta, karambolka joj malo potonula i mislim da je puko neki od nosaca hladnjaka na dnu jer je napravljen odbojnik od gumenog crijeva da hladnjak ne bi dofacao vezni lim.
Po sarafima se vidi da se prednji kraj skidao.
Ima malo ulja na usisu na egr ventilu i vjerovatno malo iza na dihtungu
Auto dobro ide, nije bucan, ne trese
Motor BKD
U 3 brzini kad ga zavrtis na visoke obrtaje zadimi poprilicno na par sekundi i o da nestane dima a meni ceste da ga jos nacepim :lol:
U 4 brzini nisam primjetio
Za 5 i 6 brzinu nisam imao prostora da provjerim
Urađen veliki servis, zamajac i nosaci motora
Diskove zaboravih provjeriti
Dugmici i volan su malo pohabani al nista strasno
Gore sam viđao sa "200k" na satu
Sjedista ok, nisu izderana samo nekako imam osjecaj da su malo mala za moju guzičetinu :mrgreen:
E sad posto registracija brzo istice ne znam da li je precjenjen.
Locked