Pomoć oko kupovine auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#3176 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Travnički Noćni Šetač »

Industrialyzer wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:
Industrialyzer wrote: Dr. Ford :D moze li misljenje ovako na prvu za navedeni model? https://www.olx.ba/artikal/33694062/for ... 09-godina/ Kakav je ovaj motor, kako mu se krece potrosnja?
Ma kakav dr... kakvih momaka poznavalaca ima ja nemam pojma o Fordu ...
...
Inače vozio sam ovakav motor u Focusu MK1 ... Originalni Fordov motor... Do 2004 problem je bio u ležaju common rail pumpe ( Delphi sistem) koji je nakon određenog vremena pravio metalne opiljke i začepljivao sistem... trenutno nemam precizne podatke da li je to ispravljeno, ali vjerujem da je sa ovim godištem došlo do rješenja tog problema...
Ostalo nema nekih zamjerki... potrošnja zavisi i od drugih faktora, ali recimo da ovaj motor može biti u prosjeku kombinovano oko 6,0 do 7,0 litara...
Snaga i moment su odgovarajući za ovaj model i ovaj motor je među traženijim na tržištu...
Ovo je generalno po slikama dobro opremljen titanium model sa tempomatom, crnim farovima, digitalnom klimom, zadnjim titanium spojlerom, originalnim felgama, hrom detaljima i tako dalje...
...
Vrijedi pogledati, ali treba ga pregledati i tehnički i dijagnostički prije kupovine...

Sta mislis o cijeni, je li korektna za ovaj model? Hvala puno na odgovoru :thumbup:
Pa tu je to... PIK cijene generalno mogu ići dole i treba uvijek ići na skidanje ali sa ovakvom opremom ovo godište ispod 8000 KM teško je očekivati...
Opet ponavljam najbitnije... tehnički i dijagnostički pregled vozila prije probe , i proba sa ugašenom muzikom i smanjenom ventilacijom da se čuju eventualni zvukovi koji ne bi trebali da se čuju je po meni obavezno...
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3177 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

amar1994 wrote::thumbup:

kaze da je pouzdaniji od 1.6hdi i 1.6tdi :) ,ne trosi previse jer ima duze brzine nego obicna astra..udobna auta i voze se OK,samo imaju malo potezak nos ali to tebi nije bitno,nesh se trkat :-D
Kako sad pouzdaniji kad sam skoro postavio neku Astru sa ovim motorom, a vi svi uglas kako ima neku manu i kako ga treba izbjegavati?
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#3178 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by NediM17 »

CRDi zakon.
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3179 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by konektovan »

Optimist wrote:
amar1994 wrote::thumbup:

kaze da je pouzdaniji od 1.6hdi i 1.6tdi :) ,ne trosi previse jer ima duze brzine nego obicna astra..udobna auta i voze se OK,samo imaju malo potezak nos ali to tebi nije bitno,nesh se trkat :-D
Kako sad pouzdaniji kad sam skoro postavio neku Astru sa ovim motorom, a vi svi uglas kako ima neku manu i kako ga treba izbjegavati?
Mislili su na novi 1.6 dizel od opela, a forumasi inace brzo nadju manu... :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3180 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

Takoe :thumbup:
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3181 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

Ahaa, do mene onda.
Znaci 1.7 valja a 1.6 ne valja. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3182 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by amar1994 »

1.7 110 i 131 :) ,onaj od 125ks je stariji dosta..
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#3183 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

amar1994 wrote:1.7 110 i 131 :) ,onaj od 125ks je stariji dosta..
Pojam "star" kad je u pitanju 1.7 Isuzu je malo drugaciji nego kod ostalih motora. :mrgreen: :mrgreen:

To je motor jos iz Kadetta suze. :lol: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3184 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by konektovan »

UmaX wrote:
amar1994 wrote:1.7 110 i 131 :) ,onaj od 125ks je stariji dosta..
Pojam "star" kad je u pitanju 1.7 Isuzu je malo drugaciji nego kod ostalih motora. :mrgreen: :mrgreen:

To je motor jos iz Kadetta suze. :lol: :lol:
U kadetu ce prije biti opelov stari 1.7 dizelas, njihov originalni. Sa astrom F dosao je cini mi se isuzu motor.
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#3185 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

konektovan wrote:
UmaX wrote:
amar1994 wrote:1.7 110 i 131 :) ,onaj od 125ks je stariji dosta..
Pojam "star" kad je u pitanju 1.7 Isuzu je malo drugaciji nego kod ostalih motora. :mrgreen: :mrgreen:

To je motor jos iz Kadetta suze. :lol: :lol:
U kadetu ce prije biti opelov stari 1.7 dizelas, njihov originalni. Sa astrom F dosao je cini mi se isuzu motor.
Nije, bio je on i prije:
https://de.wikipedia.org/wiki/Opel_Kade ... selmotoren
To je ovaj od 1686cc. Opelov 1.7 je bio glat 1700 kubika. I bio je tesko smece.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3186 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

Image

Nekada smo u porodici imali jednog ovakvog.

Edit: Poslije njega je bila Vectra A sa istom oznakom, ali ovaj put je bio 1.7 motor. Ako se dobro sjecam u oba slucaja su bili japanci u pitanju.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#3187 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Industrialyzer »

Travnički Noćni Šetač wrote:
Industrialyzer wrote:
Travnički Noćni Šetač wrote:
Ma kakav dr... kakvih momaka poznavalaca ima ja nemam pojma o Fordu ...
...
Inače vozio sam ovakav motor u Focusu MK1 ... Originalni Fordov motor... Do 2004 problem je bio u ležaju common rail pumpe ( Delphi sistem) koji je nakon određenog vremena pravio metalne opiljke i začepljivao sistem... trenutno nemam precizne podatke da li je to ispravljeno, ali vjerujem da je sa ovim godištem došlo do rješenja tog problema...
Ostalo nema nekih zamjerki... potrošnja zavisi i od drugih faktora, ali recimo da ovaj motor može biti u prosjeku kombinovano oko 6,0 do 7,0 litara...
Snaga i moment su odgovarajući za ovaj model i ovaj motor je među traženijim na tržištu...
Ovo je generalno po slikama dobro opremljen titanium model sa tempomatom, crnim farovima, digitalnom klimom, zadnjim titanium spojlerom, originalnim felgama, hrom detaljima i tako dalje...
...
Vrijedi pogledati, ali treba ga pregledati i tehnički i dijagnostički prije kupovine...

Sta mislis o cijeni, je li korektna za ovaj model? Hvala puno na odgovoru :thumbup:
Pa tu je to... PIK cijene generalno mogu ići dole i treba uvijek ići na skidanje ali sa ovakvom opremom ovo godište ispod 8000 KM teško je očekivati...
Opet ponavljam najbitnije... tehnički i dijagnostički pregled vozila prije probe , i proba sa ugašenom muzikom i smanjenom ventilacijom da se čuju eventualni zvukovi koji ne bi trebali da se čuju je po meni obavezno...

Ma i ja sam to mislio, par stoja dole i to je to, taman troskovi registracije da se pokriju. Nadam se da cu ubrzo prodati svoje, pa da odem pogledati Focusa, stvarno mi auto izgleda odlicno :thumbup:
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#3188 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by NediM17 »

User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#3189 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Travnički Noćni Šetač »

Industrialyzer wrote:

Ma i ja sam to mislio, par stoja dole i to je to, taman troskovi registracije da se pokriju. Nadam se da cu ubrzo prodati svoje, pa da odem pogledati Focusa, stvarno mi auto izgleda odlicno :thumbup:
Samo dobro pregledati auto da ne bude skrivenih mana... ako šta riješiš javi se pa ćemo te uključiti u druženja fordaša.... da vidiš da nisi sam...
Uvijek dobra... :thumbup:
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#3190 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by NediM17 »

Šta dobra, odlična. :serbo:
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#3191 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by UmaX »

Optimist wrote:Image

Nekada smo u porodici imali jednog ovakvog.

Edit: Poslije njega je bila Vectra A sa istom oznakom, ali ovaj put je bio 1.7 motor. Ako se dobro sjecam u oba slucaja su bili japanci u pitanju.
O da. Mislim da je Isuzu 1.7 zapravo izveden iz tog 1.5 sa slike. Je li u pitanju samo duzi hod klipova, ne znam, al znam da je kao osnova posluzio taj 1.5.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#3192 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by commendatore »

ja znam da je taj 1,7 samo takav motor....

stara ga je palila zimi, minus 20 minus 30.... dok su ostali sa velelebnim TDI masinicama zastekavali ispred zgrade.... jedini mu je problem bila slabija kompresija sto je rezultiralo nesto duzim verglanjem....

otisao je u šrot - a bio je u voznom stanju.....
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#3193 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tabija »

Doslo je vrijeme da se uzima auto, izbor je izmedju octavie i golfa 5 sa 4x4 pogonom, vjerovatno ce biti octavija.
Godista koja gledam su 2007-2009 - maximalno 2010. Budzet je 13 hiljada s tim da mora ostati i za registraciju, potencijalnu kupovinu guma te neki servis.
Vecina modela koje sam vidio je cca 10-11 hiljada tako da moze i ostati para za te stvari poslje kupovine

Medjutim izleti mi ovo auto https://www.olx.ba/artikal/33694200/sko ... 6-tdi-4x4/
Izgleda savrseno, godiste 12.2010, kilometraza 197k, euro 5 motor, servisna knjiga, doslo na tockovima iz CH,od opreme ima sve uz 4 nove zimske gume i alu felge.
Iskreno meni ovo izgleda malo nerealno za ovaj iznos pa trazim vase misljenje.

Ako bi bila u ok stanju, ispruzio bi se jos malo (treba je registrovat + 4 ljetne gume jer ih nema).

Sta vi mislite?
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3194 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

Dosta pismen oglas, sve poslikano, dupli kljucevi itd.
Obavezno detaljan pregled prije kupovine.
P. S. Nisam znao da je 1.6 TDI u Skodama dolazio sa mjenjacem od 6 brzina. Ili to ima veze sa pogonom?
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#3195 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by tabija »

Optimist wrote:Dosta pismen oglas, sve poslikano, dupli kljucevi itd.
Obavezno detaljan pregled prije kupovine.
P. S. Nisam znao da je 1.6 TDI u Skodama dolazio sa mjenjacem od 6 brzina. Ili to ima veze sa pogonom?
I mene je to iznenadilo, pismen oglas, regularne slike, sve napisano, dosta slika itd.

Malo je zeznuto jer je u Vitezu, a ja u Sa.

Nije to ni daleko, ali gdje naci pouzdanog majstora u Vitezu a nisam bas siguran da bi kreno neko

da, 6 brzina je povezano sa pogonom kolko ja znam.
User avatar
konektovan
Posts: 40638
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3196 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by konektovan »

Hehe, pismeni oglasi mnoge zavili u crno.... :mrgreen:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3197 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Ned071 »

svaki normalan majstor ce za dnevnicu krenuti s tobom da pregleda auto, ali je tvoja rijec zadnja a ne od majstora... na slikama auto u odlicnom stanju. inace je 4x4 octavia fantastican auto za nase puteve. ja sam je se navozao, doduse 1.9 i 2.0 i ni sa jednom nismo imali problema. sada imamo jedan 1.6 u fabiji i nagurao je na skoro 300 hiljada bez vecih kvarova. mozda je taj motor poslab u oktaviji ali to ne znam jer nisam vozio. ako je sve onako kako kaze oglas, nemoj bjezati od ovoga...
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3198 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

tabija wrote:
Optimist wrote:Dosta pismen oglas, sve poslikano, dupli kljucevi itd.
Obavezno detaljan pregled prije kupovine.
P. S. Nisam znao da je 1.6 TDI u Skodama dolazio sa mjenjacem od 6 brzina. Ili to ima veze sa pogonom?
I mene je to iznenadilo, pismen oglas, regularne slike, sve napisano, dosta slika itd.

Malo je zeznuto jer je u Vitezu, a ja u Sa.

Nije to ni daleko, ali gdje naci pouzdanog majstora u Vitezu a nisam bas siguran da bi kreno neko

da, 6 brzina je povezano sa pogonom kolko ja znam.
Vitez nije daleko, a provjeri sa prodavcem da li bi pristao da odvuces u AK Buba na pregled. To je ovlasteni za VW, vjerovatno ce pristati i pregledati Skodu, vizuelno i dijagnosticki.
Naslovnica
Posts: 27930
Joined: 20/03/2013 15:38

#3199 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Naslovnica »

Optimist wrote:
tabija wrote:
Optimist wrote:Dosta pismen oglas, sve poslikano, dupli kljucevi itd.
Obavezno detaljan pregled prije kupovine.
P. S. Nisam znao da je 1.6 TDI u Skodama dolazio sa mjenjacem od 6 brzina. Ili to ima veze sa pogonom?
I mene je to iznenadilo, pismen oglas, regularne slike, sve napisano, dosta slika itd.

Malo je zeznuto jer je u Vitezu, a ja u Sa.

Nije to ni daleko, ali gdje naci pouzdanog majstora u Vitezu a nisam bas siguran da bi kreno neko

da, 6 brzina je povezano sa pogonom kolko ja znam.
Vitez nije daleko, a provjeri sa prodavcem da li bi pristao da odvuces u AK Buba na pregled. To je ovlasteni za VW, vjerovatno ce pristati i pregledati Skodu, vizuelno i dijagnosticki.
Buba auto je odavno zatvorio, sada je to CMV, meščini da su Ovnak.
Firma ih je odjebala nakon što smo bili spremni da kod njih radimo servise za neka VW vozila, obećali da će da nazovu, mi čekali sedmicu i dali posao drugima. Pare nisu bile problem. Ispali su vrlo neprofesionalni.
Izvinjavam se ako je malo off topic.
User avatar
Optimist
Posts: 13657
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3200 Re: Pomoć oko kupovine auta

Post by Optimist »

Prolazim tuda pocesto ali eto nikad nisam obrario paznju kako se zovu sada.
Kakvi god da su, valjda ce njemu izaci u susret po pitanju pregleda.
Locked