Pomoc oko HDD sata 80 gb

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
toniran

Pomoc oko HDD sata 80 gb

Post by toniran » 15/11/2011 00:01

[img=http://s8.postimage.org/v5id2eq0h/PROGRAm.jpg]

stvar je u ovome sto mi c disk ima 19 gb a ovaj drugi 56 gb , e sad mi treba vise memorije na c , kako to izvesti a da se ne formatira . imal neki program ?

maki_sarajevo

Re: Pomoc oko HDD sata 80 gb

Post by maki_sarajevo » 15/11/2011 00:15

Partition magic, instaliras ga, pa prvo smanjis particiju d, i za taj slobodni prostor povecas particiju C

kojeime

Post by kojeime » 15/11/2011 00:38

Dva nacina. Neki od disc partition alata, kao na primjer: http://gparted.sourceforge.net/ Taj je open source, dakle besplatan i legalan, imas ih jos i besplatnih i koji se placaju, na primjer Partition magic ljudi preporucuju, ali nije besplatan, pa kako ces doci do njega i koristiti ga to je tvoja stvar.

Drugi nacin: Start - Control panel - Administrative tools - Computer management - Disk management. Vidi uputstvo na: http://www.ehow.com/how_6767242_resize- ... ws-xp.html

Ako nije XP vec Vista ili 7, nadji na internetu kako se koristi Disc management za te verzije Windowsa.

Ja sam imao dva operativna sistema na jednom disku, windows i ubuntu, pa sam nakon uninstala ubuntua particije popravljao sa jednim od tih besplatnih disc partition alata. Cini mi se da je bio bas gparted, ali bilo je poodavno pa se ne sjecam. Problem je bio u tome da poslije brisanja particije na kojoj je bio ubuntu windows nije vidio taj dio diska (particije i podjela diska prilikom instalacije ubuntua bile napravljene sa ubuntu instalacijom, a windows ne vidi fajl sisteme pravljene sa ubuntuom, dok ubuntu vidi fajl sisteme pravljene sa windowsima), pa pomocu windowsovog Disc managementa nisam mogao povecati particiju na kojoj je windows na cijeli disk. Zato sam morao koristiti disc partitioning alat. Pretpostavljam da su kod tebe particije pravljene prilikom windows instalacije, tako da su isti fajl sistemi, pa ne bi trebalo biti problema da sa windowsovim Disc managementom povecas particiju koju trebas. Ako ne ide, sa gparted ne bi trebao imati problema (nadam se).

Naravno, upozorenje, sve radnje sa particijama radis na svoju odgovornost, ako se sta lose desi, nismo ti krivi ni ja za savjet, ni ljudi koji su napravili programe, sam si sebi kriv sto si cackao mecku :)

U svakom slucaju, napravi backup sistema i podataka, jer ako pogrijesis igrajuci se sa patricijama diska ili program iz bilo kog razloga nesto zezne sa particijama, mozes ostati bez podataka, a mozda ces morati ponovo instalisati windowse i ostalo.

toniran

Post by toniran » 15/11/2011 00:42

OK. hvala vam pokusat cu nesto napraviti , uzeo sam HDD neki dan moj izgorio :( i na njemu je bio ovaj windows 7. ako sat ode po zlu nema nekih podataka bitnih , samo da ne sprzim HDD opet .. :)

Post Reply