pomoc oko excel formule

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
kadaj
Posts: 25
Joined: 19/02/2007 13:20

#1 pomoc oko excel formule

Post by kadaj »

Treba mi mala pomoc oko formula u excelu;

a1 b1
a2 b2
a3 b3

Funkcija glasi:

=a1*b1+a2*b2+a3*b3....a100*b100+a101*b101

Znaci imam problem sto rucno upisujem formulu, ima li neka kratica/komanda da pojednostavim ovu proceduru. Kolona ima 200 polja tako da je smorno pisati formulu.


Pozdrav :-D
User avatar
ramelow
Posts: 141
Joined: 30/01/2007 12:30

#2 Re: pomoc oko excel formule

Post by ramelow »

U principu, bitno ti je da upišeš i uvežeš prvu formulu, u prvom redu. Da ne pišeš ručno, možeš ići i ovako:
1. klikneš jednom u polje u kojem želiš da dobiješ konačni rezultat formule za cijelu kolonu.
2. upišeš znak = u njega
3. upisivanje formule može ići i lakše, da ne pišeš ručno. Znači,
ako treba biti a1*b1+a2*b2+a3*b3,,, nemoj ručno kucati nego mišem označiš polje npr. a1 pa preko tastature pritisneš znak *, pa mišem klikneš na polje b1, pa pritisneš +, pa mišem na b2, a na tastaturi +, itd.
Nadam se da sam dobro shvatio šta ti treba, a i ako jesam, nadam se da sam postupak objasnio kako treba :)

Nema neke kratice, jer u Excellu uvijek prvu formulu upisuješ ručno. Ali, zato kad jednom dobiješ rezultat, možeš tu formulu kopirati u druge kolone. Kad naprimjer u polju A20 dobiješ rezultat formule za kolonu, možeš ga prenijeti na druge kolone ispod.
Klikneš jednom mišem na polje u kojem je konačna formula i pomakneš pointer u donji desni ugao, dok ti se ne pokaže crni krstić. Pritisneš, držiš i svučeš do kolone do koje ti treba formula.
Valjda je to to, a ako nije, pošalji mi na pm taj excell file i objasni šta treba, pa da probam nešto skontati. Ako nisu neki previše tajni podaci :)
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#3 Re: pomoc oko excel formule

Post by veljaca »

kadaj wrote:Treba mi mala pomoc oko formula u excelu;

a1 b1
a2 b2
a3 b3

Funkcija glasi:

=a1*b1+a2*b2+a3*b3....a100*b100+a101*b101

Znaci imam problem sto rucno upisujem formulu, ima li neka kratica/komanda da pojednostavim ovu proceduru. Kolona ima 200 polja tako da je smorno pisati formulu.


Pozdrav :-D
Ako nije TRIK pitanje: onda treba voditi racuna da se moze u celiju unijeti do 255 karaktera, inace se dobije poruka o greski: formula is too long ....
dseytan
Posts: 99
Joined: 20/04/2006 12:42

#4 Re: pomoc oko excel formule

Post by dseytan »

probaj
SUMPRODUCT(($A$1:$A$101)*(B1:B101))

u slucaju da su kolone od a1-b1 do a101-b101 naravno
Post Reply