Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#1 Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by Monsignor »

Pozdrav forumashi,
molio bih ako iko ima iskustva da mi kaze kako da uklonim sitne tackice boje sa auto laka.
Naime, nedavno sam parkirao auto gdje su neki likovi u blizini farbali neku ogradu. Sjecam se da je vjetar jako puhao i produkt toga ujutro su bile jako sitne tackice farbe na mojoj haubi (neki sadolin ili sta se vec danas koristi za drvo) koje se iz daljine i ne primjecuju.
Molio bih da ako je neko imao slicno iskustvo javi kako da ocistim haubu. Probao sam sa poliranjem, acetonom i nekim sredstvom za ciscenje auto laka bez uspjeha. Interesantno je da je fleku moguce skinuti kad noktnom predjem dva tri puta preko nje. E sad obzirom da ih na haubi ima jedno 840 i jako su sitne ova nokat opcija mi nije nesto prihvatljiva a i moze me ko vidjeti da grebem haubu pa svasta pomislit :-)
Nisam jos probao sa nitro i uljanim razredjivacima a mislim da ni oni nece pomoci.

hvala za svaku segestiju.

pozdrav.
Last edited by Monsignor on 12/03/2011 19:00, edited 2 times in total.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#2 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by dottore »

odvuci kod lakirera, ili probaj sam...
uzmi 2000 ili vise vodobrusni i smirglaj dok ne skines, i nakon toga poliranje ;-)
maxell_sarajevo
Posts: 2221
Joined: 08/02/2008 19:19

#3 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by maxell_sarajevo »

Probaj nitro razređivacem.
Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#4 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by Monsignor »

hvala za prijedloge a najvjerovatnije ce i biti ta opcija kod lakirera...
ovo da ja sam smirglam mi vec zvuci kao fijasko jer nema sanse da bih sam mogao vratiti lak u prethodno stanje. Nitro cu mozda probati na nekom dijelu koji nije uocljiv pa i ako nagrize lak da se ne vidi.
User avatar
rotor
Posts: 69
Joined: 10/05/2009 01:09
Location: Lokacija.

#5 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by rotor »

Monsignor wrote:hvala za prijedloge a najvjerovatnije ce i biti ta opcija kod lakirera...
ovo da ja sam smirglam mi vec zvuci kao fijasko jer nema sanse da bih sam mogao vratiti lak u prethodno stanje. Nitro cu mozda probati na nekom dijelu koji nije uocljiv pa i ako nagrize lak da se ne vidi.
Ako je sandolin ili nesto slicno na uljanoj bazi, onda bi trebalo da ga skidas sa uljanim razređivacem, manje je sansa da ostetis boju, moze i sa nitro, ali jako pazljivo i samo onaj ko ima iskustva sa tim, vrlo lako se "izmatira" boja, pa ces morati farbati haubu.

Sve u svemu, najbolje idi kod nekog lakirera, osjetljiv je to posao...
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#6 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by AmADin_gospo »

Monsignor wrote:fleku moguce skinuti kad noktnom predjem dva tri puta preko nje. E sad obzirom da ih na haubi ima jedno 840 i jako su sitne ova nokat opcija mi nije nesto prohvatljiva a i moze me ko vidjeti da grebem haubu pa svasta pomislit :-)
ma grebi dok ne izgrebeš G-O-L-F pa se javi lutriji BH :lol:
maxell_sarajevo wrote:Probaj nitro razređivacem.
nipošto nitro razređivačem !!!

šalu na stranu,
probaj na pamučnu krpu uljni razređivać a ako to ne bude, otiđi u prodavnicu boja i lakova, da ti oni daju neki razređivač za boje na bazi vode.
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#7 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by dottore »

Monsignor wrote:hvala za prijedloge a najvjerovatnije ce i biti ta opcija kod lakirera...
ovo da ja sam smirglam mi vec zvuci kao fijasko jer nema sanse da bih sam mogao vratiti lak u prethodno stanje. Nitro cu mozda probati na nekom dijelu koji nije uocljiv pa i ako nagrize lak da se ne vidi.
nitro ni pod koju cijenu.... :o :o :o :o

2000 ili 3000 vodobrusni, poslije dobro poliranje i to je to :thumbup:, ali ti ne bih preporucio da sam radis, ako nisi nikad prije polirao auto samostalno... mozes jos vise zahebat
User avatar
emirsarajevo
Posts: 252
Joined: 27/09/2010 13:01

#8 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by emirsarajevo »

Imao sam isti problem prošle godine:
061/347-601 Enes, jeftin, brz i auto kao novo, uklonjene i manje ogrebotine bez pitanja i nije naplatio "dodatak", valjda mu bilo dosadno :mrgreen:
p.s. za zlonamjerne :lol: :
Momka sa vidio prvi i zadnji put tada i nisam mu rodjak :D :D :D :D :D
Preporuka :thumbup:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#9 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by respo »

trljaj sa nitro razredjivacem ako hoces krom tj ako hoces go lim

sta vam je kakav nitro razredjivac to skida i temeljnu a kamoli fleke

nego obicni razredjivac ili mozda nesto tipa dax samo za indutrijsku upotrebu a u krajnjem slucaju nek i daxom proba nista ga ne kosta
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#10 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by Magarece_godine »

emirsarajevo wrote:Imao sam isti problem prošle godine:
061/347-601 Enes, jeftin, brz i auto kao novo, uklonjene i manje ogrebotine bez pitanja i nije naplatio "dodatak", valjda mu bilo dosadno :mrgreen:
p.s. za zlonamjerne :lol: :
Momka sa vidio prvi i zadnji put tada i nisam mu rodjak :D :D :D :D :D
Preporuka :thumbup:
Znaci rodjaka rijetko vidjas :) heheh salim se ... morao sam :D
Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#11 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by Monsignor »

hvala svima na odgovorima.
@ emirsarajevo, potrazicu ovog lika koji je tebi sredio auto. Definitvno bolje rjesenje nego da ja experimentisem.
maxell_sarajevo
Posts: 2221
Joined: 08/02/2008 19:19

#12 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by maxell_sarajevo »

Meni je ostala boja od drugog auta na jednoj obrvi, otisao kod lakirera i on tu njegovu boju skinuo sa nitrom, moja farba se nije nista ostetila.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#13 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by Oxygenn »

Uzmi vate i benzina pa probaj ...
thetamara
Posts: 1
Joined: 05/03/2011 09:39

#14 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by thetamara »

Predlazem ti da odes kod nekoga ko se razumije u lakove i skidanje takvih stvari sa auta. Ja sam isto bila ocajna, bila na moru i pala mi smola na auto i zakorila :S katastrofa... !!! Nikako nisam mogla skinuti. I predloze mi da odem kod jednog cojeka koji se bavi poliranjem auta...i sve mi je nestalo. Cak je bolje nego sto je bilo :D

Ako te bude zanimao telefon, javi mi. To ti je u Svrakinom, covjek se zove Semso...
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#15 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by nagibSA »

Slican problem imam. Auto bilo parkirano pored zgrade, vidim da ima sitnih bijelih tackica sa jedne strane. E sad da li je krec ili farba ne znam, noktom se skida bez problema. Ima li neko sredstvo za to, ili da probam malo deterdzenta za pranje sudja i spuzva za sudje (abrazivni dio).
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#16 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by helpdesk1 »

nagibSA wrote: 19/06/2022 08:57 Slican problem imam. Auto bilo parkirano pored zgrade, vidim da ima sitnih bijelih tackica sa jedne strane. E sad da li je krec ili farba ne znam, noktom se skida bez problema. Ima li neko sredstvo za to, ili da probam malo deterdzenta za pranje sudja i spuzva za sudje (abrazivni dio).
Prvo pokušaj vrelom vodom i deterdžentom za suđe, naravno mekanom krpicom. Spužva, Arf, vodobrusni papir, razređivači,..., nisu opcija.
twomad
Posts: 181
Joined: 26/10/2021 10:14

#17 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by twomad »

nagibSA wrote: 19/06/2022 08:57 Slican problem imam. Auto bilo parkirano pored zgrade, vidim da ima sitnih bijelih tackica sa jedne strane. E sad da li je krec ili farba ne znam, noktom se skida bez problema. Ima li neko sredstvo za to, ili da probam malo deterdzenta za pranje sudja i spuzva za sudje (abrazivni dio).
Abrazivnim dijelom spužve trljaj samo ako si voljan kasnije voziti auto na poliranje jer će ti ostati ogrebotine koje će se vidjeti čim ga sunce obasja. Probaj da ga opereš kvalitetnim šamponom za auto i mekanom spužvom
User avatar
vjeshalica
Posts: 17205
Joined: 31/03/2019 14:56

#18 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by vjeshalica »

nagibSA wrote: 19/06/2022 08:57 Slican problem imam. Auto bilo parkirano pored zgrade, vidim da ima sitnih bijelih tackica sa jedne strane. E sad da li je krec ili farba ne znam, noktom se skida bez problema. Ima li neko sredstvo za to, ili da probam malo deterdzenta za pranje sudja i spuzva za sudje (abrazivni dio).
Ako se skida bez problema onda izdvoji vremena i vrlo mekanom krpom probaj ocistiti a prije toga natopi nekim deterdzentom tu krpu i blago trljaj. Mozda ce ti s vremenom te tackice i spasti od vode/kise ili pranja deterdzentom. Takodjer pospricaj to mjesto vise puta i vrucom vodom i deterdzentom da se te fleke otpuste ili ako imas negdje u mogucnosti onaj deterdzent sto nagriza, Mafra, pospricat.

Zicom na spuzvama zaboravi,to ces napraviti katastrofu na limariji osim ako vozas golfa keca pa ti je svejedno.
Nije vrijedno upropastavat lim za mozda malo vremenski posla jer poliranjem ces vise izgubiti nego dobiti u konacnici.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#19 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by nagibSA »

Hvala svima na savjetima, necu nikakvim abrazivnim sredstvima. Najvise bih volio sredstva neka posebna kupiti za ove svrhe ako postoji.

Ako moze moze, ne moze, neka stoji, nego pokusavati i napraviti gore. Uglavnom deterdzenti neki blagi, voda i spuzva.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#20 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by bitanga_sa_otesa »

naostri neku spahtlu,trebalo bi se s njom skinuti :-D
noviclan
Posts: 10933
Joined: 31/10/2013 06:48

#21 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by noviclan »

bitanga_sa_otesa wrote: 19/06/2022 10:08 naostri neku spahtlu,trebalo bi se s njom sve skinuti :-D
:lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10535
Joined: 10/03/2022 22:16

#22 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by ZoomZoomKiwi »

Ako se lako skida noktom, onda bi trebalo i visokotlačnim peračem tipa Kärcher K5 ili nešto tako.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#23 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by nagibSA »

Mogu li probati medicinskim benzinom? Kazu da je bezbjedan po lak, i ona Sonax tecnost za katran i smolu je mislim na bazi benzina.

Ako ne ide benzinom, ostaviti tako, pa nek' stoji, nego rizikovati. Bitno da su stakla cista. :D
kasnas
Posts: 349
Joined: 25/02/2022 16:28

#24 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by kasnas »

rotor wrote: 12/03/2011 10:55
Ako je sandolin
Sadolin.
dottore wrote: 12/03/2011 17:00 nitro ni pod koju cijenu....
Ni po koju.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#25 Re: Pomoc-kako da skinem fleke sa auto laka

Post by bitanga_sa_otesa »

nemoj slucajno ni otvarat nitro razredjivac blizu auta ,istopice se farba i sve plastika sto ima na autu :run:
Post Reply