POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#1 Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by stochar »

ovako, jos nekoliko dana ce voda u vjestackom jezeru Perucac biti povucena, nakon cega je ponovno pustaju i najmanje deset dana se vise nece moci vaditi posmrtni ostaci zrtava genocida u Visegradu i okolici. Ljudima iz udruzenja prezivjelih isegradjana potrebna je konkretna pomoc u radnoj snazi, u petak, 10. septembra. Autobusi krecu ispred Zemaljskog muzeja. Koliko se ovdje prica o zlocinima, o 'treba ovo-treba ono', ne bi trtebalo faliti dobrovoljaca. polazak je nekad ujutro ispred Zemaljskog muzeja. evo saopstenja:


Udruženje građana "Porodice nestalih lica, Višegrad 92", koje okuplja porodice žrtava ratnih zločina počinjenih na ovom području, poziva sve građane i građanke Bosne i Hercegovine da 10. septembra, u petak, na drugi dan Bajrama, koji se obilježava i kao Dan šehida, pomognu u prekopavanju terena povučenog vještačkog jezera Perućac.

Povlačenjem vode iz ovog jezera pojavila se mogućnost ekshumiranja velikog broja žrtava ratnih zločina, a uskoro se kreće sa punjenjem jezera, što će mogućnost otkrivanja tijela zatvoriti na nekoliko narednih decenija.

"Pokažite svoju humanost i ne dozvolite da naši nestali ostanu zauvijek nestali. Jezero se puni uskoro, tako da su nam ovi dani posljednja šansa. Bez žrtava nema ni zločina", poručuju iz Udruženja. Kako su nam kazali, svaka pomoć je dobrodošla, a svi koji se odluče u petak ujutro ispred Zemaljskog muzeja krenuti jednim od dva autobusa, trebali bi imati bar nešto od alata potrebnog za kopanje.

Svi zainteresirani za pomoć stručnim ekipama pri prekopavanju terena i ekshumacijama, mogu se javiti predstavnicima udruženja na telefone: 062 212 631 i 061 904 410.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#2 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by uvjek dobar gost »

Ja se prijavljujem i vidimo se u petak ! Kad je okupljanje pred muzejom ?!
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#3 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by stochar »

mislim da je u 6 ili 7, pitacu poslije za tacan termin, pa javim.


a, vidi tisine na forumu kad treba nesto konkretno uraditi, a da je neka shuplja, do sada bi tri strane komentara bile...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by wewa »

iskreno se nadam da ce biti moguce otici iduci vikend, ovaj sam na putu....
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#5 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by kurty »

stochar wrote:mislim da je u 6 ili 7, pitacu poslije za tacan termin, pa javim.


a, vidi tisine na forumu kad treba nesto konkretno uraditi, a da je neka shuplja, do sada bi tri strane komentara bile...

nije brate tisina...
Ipak drugi dan bajrama je u pitanju...

Jel ovo jedini dan kad ce biti "akcija sa prevozom"????
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#6 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by Gospoda Ministarka »

Ako treba novcano podrzat tu sam, ali kad su u pitanju radovi te vrste sa skeletima nisam dovoljno jaka i sposobna (psihicki).
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#7 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by stochar »

wewa wrote:iskreno se nadam da ce biti moguce otici iduci vikend, ovaj sam na putu....
najgore je sto u petak pustaju vodu u jezero, i narednih nekoliko dana ce se vratiti i ako bi se ponovo htjelo kopat', onda bi se trebalo platiti hidroelektrani za svaki sat zastoja, a to u prevodu znaci da se to jos godinama nece raditi.

a, vjeruj mi kurty, iz iskustva s raznim akcijama znam, da kad ljudi nesto hoce, onda to i urade, i obrnuto. bilo je: ne valja vam akcija subotom, svi na vikendu, ne valja akcija radnim danom u podne, ljudi rade, ne valja ujutro... kad je dos'o Ganic, 500 ljudi na aerodromu...

Gospodja ministarka - koliko znam, ljudi iz udruzenja su se vec zavalili za autobuse, i mislim da im pomoc treba. imaju brojevi u onom saopstenju.






p.s. nisam clan udruzenja, nisam iz visegrada, nemam nikakav licni interes
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#8 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by kurty »

Ma znam da je stalno po nekim izgovorima...
Ali, fakat je meni licno termin koji ne odgovara...
sjenka
Posts: 63
Joined: 16/02/2007 09:29
Location: Sarajevo

#9 POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by sjenka »

pozdrav svima

ja planiram sa suprugom u petak ici na iskopavanje zrtava rata na jezero Perucac. Ne znam da li je neko vec bio, ima li organizovan prevoz, kako to sve izgleda? Apeli za pomoc stizu ali nisam uspjela naci nikakve detaljnije informacije o tome.

ako neko ima bilo kakve informacije ili neki kontakt telefon molim da mi proslijedi
User avatar
Ady88
Posts: 1128
Joined: 08/02/2009 07:50
Location: Nikad saznat' nećemo

#10 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by Ady88 »

copy/paste

ovako, jos nekoliko dana ce voda u vjestackom jezeru Perucac biti povucena, nakon cega je ponovno pustaju i najmanje deset dana se vise nece moci vaditi posmrtni ostaci zrtava genocida u Visegradu i okolici. Ljudima iz udruzenja prezivjelih isegradjana potrebna je konkretna pomoc u radnoj snazi, u petak, 10. septembra. Autobusi krecu ispred Zemaljskog muzeja. Koliko se ovdje prica o zlocinima, o 'treba ovo-treba ono', ne bi trtebalo faliti dobrovoljaca. polazak je nekad ujutro ispred Zemaljskog muzeja. evo saopstenja:



Udruženje građana "Porodice nestalih lica, Višegrad 92", koje okuplja porodice žrtava ratnih zločina počinjenih na ovom području, poziva sve građane i građanke Bosne i Hercegovine da 10. septembra, u petak, na drugi dan Bajrama, koji se obilježava i kao Dan šehida, pomognu u prekopavanju terena povučenog vještačkog jezera Perućac.

Povlačenjem vode iz ovog jezera pojavila se mogućnost ekshumiranja velikog broja žrtava ratnih zločina, a uskoro se kreće sa punjenjem jezera, što će mogućnost otkrivanja tijela zatvoriti na nekoliko narednih decenija.

"Pokažite svoju humanost i ne dozvolite da naši nestali ostanu zauvijek nestali. Jezero se puni uskoro, tako da su nam ovi dani posljednja šansa. Bez žrtava nema ni zločina", poručuju iz Udruženja. Kako su nam kazali, svaka pomoć je dobrodošla, a svi koji se odluče u petak ujutro ispred Zemaljskog muzeja krenuti jednim od dva autobusa, trebali bi imati bar nešto od alata potrebnog za kopanje.

Svi zainteresirani za pomoć stručnim ekipama pri prekopavanju terena i ekshumacijama, mogu se javiti predstavnicima udruženja na telefone: 062 212 631 i 061 904 410.


Kazu da ce polazak biti oko 5,6 sati mada ce pisati na forumu.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#11 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by vratnik »

Ovi brojevi iz nekog razloga ne rade. (javlja se debilski glas, i govori helouuuu).. Mozda je i do bajrama.
Elem: ja sam daleko, a posto znam sta je ne moci ukopati nekoga, zelio bih da pomognem. Ako neko zna broj racuna ovog udruzenja, ja bih volio uplatiti makar jednu dnevnicu za nekog da kopa, ili da preuzmem makar dio troskova.
Siguran sam da ima jos forumasa koji bi na ovaj nacin pomogli.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#12 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by vratnik »

Broj ziro racuna udruzenja
Banka
Po mogucnosti Swift i IBAN
hvala
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#13 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by neshto »

brojevi su jučer radili, vjerovatno je do bajrama i do preopterecenosti veze.
busevi sutra krecu u 6 ujutro isred muzeja ali bi bilo dobro najaviti se prije, trebala su ici 2 busa ali kako je jucer izgledalo nece ih uspjeti napuniti dobrovoljcima, sramota...

takodjer planiraju prijevoz za subotu i nedjelju ali sve ovisi o prijavama ljudi, ako se situacija ne popravi ništa od toga :sad:
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#14 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by vratnik »

neshto wrote:brojevi su jučer radili, vjerovatno je do bajrama i do preopterecenosti veze.
busevi sutra krecu u 6 ujutro isred muzeja ali bi bilo dobro najaviti se prije, trebala su ici 2 busa ali kako je jucer izgledalo nece ih uspjeti napuniti dobrovoljcima, sramota...

takodjer planiraju prijevoz za subotu i nedjelju ali sve ovisi o prijavama ljudi, ako se situacija ne popravi ništa od toga :sad:
Bajram je.
Da li se tacno zna kad ce ponovo biti pustena voda, posto nekoliko dana i nije bas najpreciznije.
(ja se izvinjavam sto spamujuem temu, ali je ovo jedini nacin da ostane gore, posto u naslovu nema Angelinu)
A i dalje se nadam da ce neko postaviti broj ziro racuna.
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#15 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by neshto »

vratnik wrote:
neshto wrote:brojevi su jučer radili, vjerovatno je do bajrama i do preopterecenosti veze.
busevi sutra krecu u 6 ujutro isred muzeja ali bi bilo dobro najaviti se prije, trebala su ici 2 busa ali kako je jucer izgledalo nece ih uspjeti napuniti dobrovoljcima, sramota...

takodjer planiraju prijevoz za subotu i nedjelju ali sve ovisi o prijavama ljudi, ako se situacija ne popravi ništa od toga :sad:
Bajram je.
Da li se tacno zna kad ce ponovo biti pustena voda, posto nekoliko dana i nije bas najpreciznije.
(ja se izvinjavam sto spamujuem temu, ali je ovo jedini nacin da ostane gore, posto u naslovu nema Angelinu)
A i dalje se nadam da ce neko postaviti broj ziro racuna.
po meni bi bajram samo trebao biti dodatni podsticaj, posebno 2. dan (dan šehida) a i većina je slobodna, ali svakom njegovo jel tako...
jezero bi se trebalo početi puniti sutra al to traje 10-tak dana sigurno dok se napuni. probat će se i pregovarati sa srbijom da odgode punjenje ali čisto sumnjam da da će ovi to ispoštovati...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by high_volume »

sjenka wrote:pozdrav svima
ja planiram sa suprugom u petak ici na iskopavanje zrtava rata na jezero Perucac. Ne znam da li je neko vec bio, ima li organizovan prevoz, kako to sve izgleda? Apeli za pomoc stizu ali nisam uspjela naci nikakve detaljnije informacije o tome.
ako neko ima bilo kakve informacije ili neki kontakt telefon molim da mi proslijedi
Potpuno ista rasprava na istom pdf :-) http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=79979
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#17 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by high_volume »

vratnik wrote:...Da li se tacno zna kad ce ponovo biti pustena voda, posto nekoliko dana i nije bas najpreciznije.
neshto wrote:...jezero bi se trebalo početi puniti sutra al to traje 10-tak dana sigurno dok se napuni. probat će se i pregovarati sa srbijom da odgode punjenje ali čisto sumnjam da da će ovi to ispoštovati...
Zar ova lokacija nije "mjesto zločina"? Zar ICJ ne bi trebao zabraniti plavljenje i svako drugo ometanje istrage ove lokacije dok se zločin detaljno ne istraži?
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#18 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by Desert Wind »

high_volume wrote:
vratnik wrote:...Da li se tacno zna kad ce ponovo biti pustena voda, posto nekoliko dana i nije bas najpreciznije.
neshto wrote:...jezero bi se trebalo početi puniti sutra al to traje 10-tak dana sigurno dok se napuni. probat će se i pregovarati sa srbijom da odgode punjenje ali čisto sumnjam da da će ovi to ispoštovati...
Zar ova lokacija nije "mjesto zločina"? Zar ICJ ne bi trebao zabraniti plavljenje i svako drugo ometanje istrage ove lokacije dok se zločin detaljno ne istraži?
Sto je "mjesto zlocina" a nije mjesto zlocina?
Treba se naviknut - sta vrijede muslimanske kosti kome....
A pitanje ti je apsolutno na mjestu.... Medjutim mozda treba ipak pustiti vodu zbog mozda opasnog prepunjavanja ili kojecega drugog...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#19 Re: Haj'mo forumski strucnjaci, uhvatite se lopate!

Post by poznanik »

Išao sam juče na ispomoć u iskopavanju ostataka tijela iz jezera Perućac, ujutro od 6 do 12 uveče, kada sam se vratio kući.

Nema utisaka, samo tup osjećaj....

Nisam vidio stochara tamo :(
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#20 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by Erzsebet »

high_volume wrote:
vratnik wrote:...Da li se tacno zna kad ce ponovo biti pustena voda, posto nekoliko dana i nije bas najpreciznije.
neshto wrote:...jezero bi se trebalo početi puniti sutra al to traje 10-tak dana sigurno dok se napuni. probat će se i pregovarati sa srbijom da odgode punjenje ali čisto sumnjam da da će ovi to ispoštovati...
Zar ova lokacija nije "mjesto zločina"? Zar ICJ ne bi trebao zabraniti plavljenje i svako drugo ometanje istrage ove lokacije dok se zločin detaljno ne istraži?
Ne mogu da vjerujem da naša usrana država ne može uraditi ništa da se jebeno jezero ne poplavi dok se ne izvade sve kosti.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#21 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by uvjek dobar gost »

Bio sam na iskopavanju još u petak... drugi dan Bajrama... vrijeme bilo krajnje loše... emocija bila neka teška... umor po povratku na visokom nivou... no nekako osjetio sam i sam neku emociju koja u isto vrijeme teška je i ispunjavajuća....

Da nisam otišao nešto bi mi bilo !
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#22 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by neshto »

uvjek dobar gost wrote:Bio sam na iskopavanju još u petak... drugi dan Bajrama... vrijeme bilo krajnje loše... emocija bila neka teška... umor po povratku na visokom nivou... no nekako osjetio sam i sam neku emociju koja u isto vrijeme teška je i ispunjavajuća....

Da nisam otišao nešto bi mi bilo !
također otiđoh u petak a za emocije moram reći da su više pozitivne nego negativne a to se moglo i kod većine osjetiti.
ljudi su toliko zahvalni na bilo kojem obliku pomoći i svakom ko ima srca i vremena mogu preporučiti da ode tamo i kao što "gost" reče osjeti tu ispunjavajuću emociju.

da napomenem da treba ponijeti i obuću za hodanje jer sam se ja zeznuo i u čizmama nabio žuljeve.

"Da nisam otišao nešto bi mi bilo" i nadam se da ću stići opet sljedeći vikend.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#23 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by uvjek dobar gost »

neshto wrote:
uvjek dobar gost wrote:Bio sam na iskopavanju još u petak... drugi dan Bajrama... vrijeme bilo krajnje loše... emocija bila neka teška... umor po povratku na visokom nivou... no nekako osjetio sam i sam neku emociju koja u isto vrijeme teška je i ispunjavajuća....

Da nisam otišao nešto bi mi bilo !
također otiđoh u petak a za emocije moram reći da su više pozitivne nego negativne a to se moglo i kod većine osjetiti.
ljudi su toliko zahvalni na bilo kojem obliku pomoći i svakom ko ima srca i vremena mogu preporučiti da ode tamo i kao što "gost" reče osjeti tu ispunjavajuću emociju.

da napomenem da treba ponijeti i obuću za hodanje jer sam se ja zeznuo i u čizmama nabio žuljeve.

"Da nisam otišao nešto bi mi bilo" i nadam se da ću stići opet sljedeći vikend.
Ne spomenuh ja logističke potrebe, znači ranac (po mogućnosti) sa nepropusnom "membranom", adekvatna obuća (nepropusna i udobna), kabanica i rezervna garderoba za presvlaku jer em što je kiša em što dolazi do znojenja...

Hvala Neshto !
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by Sarajevski »

ako moze, neka neko ko zna stavi datum slijedeceg polaska
ja bih uzeo jedan slobodan dan na poslu i otisao bih pomoci
ako znate kada je opet okupljanje, javite. isao bih svojim kolima, pa moze jos neko samnom
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#25 Re: POMOC- iskopovanje na jezeru Perucac

Post by uvjek dobar gost »

Ja šta znam vjerovatno se ide opet za vikend, ali sve što spoznam postavim !

Mislim termini polazaka i dani... te sve ostalo !
Post Reply