Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Black swan

Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by Black swan » 13/04/2011 12:06

Treba mi pomoć jer nemam nikakvog predznanja ni znanja u vezi sa temom iz naslova topika pa ako me možete malo uputiti...

Dakle kako islam gleda na uskrsnuće tijela i taj pojam generalno?
Spominje li se u Kuranu gdje uskrsnuće tijela?
Muhamed je uzašao na nebo jel tako kod jeruzalema? Nema mu groba? Objasniti teološki aspekt plz.

cijenio bih jednostavnije rečenice što bi se reklo "iz svoje glave" nasuprot beskrajnom citiranju i kopiranju tekstova sa drugih sajtova koje generalno neću shvatiti

u toku diskusije ću postavljati dodatna pitanja
hvala

arzuhal

Re: Pomoć: Pojam uskrsnuća tijela u islamu.

Post by arzuhal » 13/04/2011 16:06

Da, spominje se.

Što se tiče uskrsnuća tijela na ovom svijetu, u Kur'anu se, recimo, spominje jedan čovjek (sura El-bekare) koji se zapitao kako to Bog može oživjeti poslije smrti, kako je to moguće, itsl. U Kur'anu se ne navodi njegovo ime, niti ko je on tačno, ali u nekim tumačenjima Kur'ana se pretpostavlja da bi to mogao biti neki od Božjih poslanika. Na pitanje odakle takva sumnja nekom od Božjih poslanika? može se odgovoriti na više načina: da nije bio poslanik do tada, da njegova zapitanost nije bila produkt sumnje u oživljenje poslije smrti, nego samo čista radoznalost ili nešto slično.

Tog čovjeka je Allah usmrtio na 100-tinu godina i opet proživio, da se osvjedoči. To je jedan primjer. A upravo prije ovog primjera, u ajetu koji dolazi prije ajeta u kojem se govori o ovom čovjeku, dolazi ajet u kojem Ibrahim, alejhi-selam, pita Gospodara da li bi mogao vidjeti kako to Allah daje život nakon smrti. Allah pita Ibrahima da li on to sumnja, a Ibrahim, alejhi-selam, odgovara da ne sumnja, nego zato ''da mu se srce smiri''. Nakon toga, Allah naređuje Ibrahimu, alejhi-selam, da zakolje 4 ptice, da njihova tijela (meso, kosti, perje) pomješa, razdjeli i odnese na 4 strane svijeta, pa da ih pozove, a one će mu doći - žive.

To je ono, naprvu, što mi naumpada o uskrsnuću tijela, još na ovom svijetu.

Što se tiče Isusa/Isa, alejhi-selam, islam ne naučava da je on ubijen, pa oživljen, uskrsnut. Kur'an veli da je on uzdignut sa ovog svijeta živ (i da je i sada živ), a da su jednog od njegovih učenika razapeli. Ovo je široko, pa u to ne bih ulazio.

Što se tiče Mi'radža (Uspinjanja) i Isra'a (Noćnog putovanja), to je BB fino objasnila. Dakle, prema Kur'anu i vjerovanju većine muslimana, Muhammed, alejhi-selam, je tokom jedne noći prenešen iz grada Mekke u grad Kuds (Jerusalem) i to je El-Isra (Noćno Putovanje), a potom odatle, sa mjesta Mesdžidu-l-Aksa (Svetog Hrama), uzdignut do Mjesta Bez Mjesta, do tačke do koje nijedno živo biće, tjelesno ili duhovno, prije njega nije bilo, gdje je razgovarao sa Gospodarem. Nakon toga je spušten na Zemlju i taj događaj je ispričao ljudima. On tada nije umro, nego dvadesetak godina nakon tog događaja.

Dakle, ne postoji neka posebna komparacija između tog događaja i kršćanskog vjerovanja u raspeće i uskrsnuće Isusovo.

Naravno, u Kur'anu se spominje i život nakon smrti, odnosno oživljenje svih koji su umrli, a to će se desiti nakon Posljednjeg dana, kojeg će dočekati posljednja generacija ljudi koji će pomrijeti u Času kada sve bude uništeno. nakon Posljednjeg dana slijedi Sudnji dan, koji je i Dan proživljenja.
Velika većina muslimana vjeruje kako će to proživljenje biti i tjelesno i duhovno, tj. da ćemo biti proživljeni baš ovakvi kakvi smo sad, a jedna manja grupa vjeruje kako će proživljenje biti samo duhovno, ali ne i tjelesno.

Eto, toliko zasad, ono iz glave.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 13/04/2011 16:14

ako se ne varam (arzuhal ti to sigurno bolje znaš) i muslimani očekuju povratak Ise. a.s?

Znam da u šitskom islamskom vjerovanju postoji koncept povratka nestalog Imama...sad da li ove dvije priče imaju nešto zajedničko nemam pojma.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 19:35

JoseMujica wrote:ako se ne varam (arzuhal ti to sigurno bolje znaš) i muslimani očekuju povratak Ise. a.s?

Znam da u šitskom islamskom vjerovanju postoji koncept povratka nestalog Imama...sad da li ove dvije priče imaju nešto zajedničko nemam pojma.

Postoje određenja razilaženja u pogledu vjerovanja u povratak Isa a.s.

Što se mene tiče, ja u to ....pa recimo ne baš da ne vjerujem, ali sam sumnjičav.Posljednji Vjerovjesnik je Muhammed a.s. i ne vidim prijeke potrebe za ponovnim Isaovim a.s. dolaskom. :)
Last edited by Ahmmed on 13/04/2011 19:55, edited 1 time in total.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 19:46

Pade mi na pamet....Taj vakat na ovom podforumu nema klasičnih teoloških tema.....Jal se svađaju vjerujući i nevjerujući jal muslimani redaju sličice ukusnih jela i razmjenjuju kulinarske recepte... :-) Kao vrhunsko dostignuće suvremene islamske civilizacije. :mrgreen: Ali kad bolje promislim, taman smo do recepata i dobacili :-)

BHF_Manijak
Been thanked: 5 times

Post by BHF_Manijak » 13/04/2011 19:56

Ahmmed wrote:Pade mi na pamet....Taj vakat na ovom podforumu nema klasičnih teoloških tema.....Jal se svađaju vjerujući i nevjerujući jal muslimani redaju sličice ukusnih jela i razmjenjuju kulinarske recepte... :-) Kao vrhunsko dostignuće suvremene islamske civilizacije. :mrgreen: Ali kad bolje promislim, taman smo do recepata i dobacili :-)

Mashallah ko se vratio, ljubi te brat!! :thumbup: :thumbup: :kiss: Ehlen we sehlen ya ehi!

shillen

Post by shillen » 13/04/2011 20:32

Ahmmed wrote:Postoje određenja razilaženja u pogledu vjerovanja u povratak Isa a.s.

Što se mene tiče, ja u to ....pa recimo ne baš da ne vjerujem, ali sam sumnjičav.Posljednji Vjerovjesnik je Muhammed a.s. i ne vidim prijeke potrebe za ponovnim Isaovim a.s. dolaskom. :)

mene sad interesuje ovo , znash da svak mora dozivjeti ovozemaljsku smrt , kako ce je Isa a.s dozivjeti drugacije ?
Znaci nije da nesto kontriram vec me interesuje a vidim da si upucen :)

Black swan

Post by Black swan » 13/04/2011 20:32

nemojte da mi se zatvori topik imate moja pitanja odgovorite :D

ako je moguće kakav citat iz Kurana s načim prevodom da ja to malo prostudiram ne mogu se snaći u online Kuranu

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 21:09

DrizzT wrote:
Ahmmed wrote:Postoje određenja razilaženja u pogledu vjerovanja u povratak Isa a.s.

mene sad interesuje ovo , znash da svak mora dozivjeti ovozemaljsku smrt , kako ce je Isa a.s dozivjeti drugacije ?
Znaci nije da nesto kontriram vec me interesuje a vidim da si upucen :)

Isa a.s. bi mogao biti izuzetak od pravila ;-) Kao i što je izuzetak i način na koji je začet.

Glede moje sumnjičavosti u njegov ponovni dolazak, osim činjenice da neka vrsta poslaničkog uredovanja nema osobitog smisla nakon poslanja pečata Vjerovjesništva, Muhammeda s.a.v.s., tu je i hadis koji pominje dolazak Isaov.
Riječ je o sahih hadisu, dakle autentičnom hadisu, ali sa samo jednim prenositeljem i iednim lancem prenositelja:dakle, nisu ispunjeni svi uvjeti za obaveznost vjerovanja u takav hadis.

Ovdje iznosim svoje lično promišljanje, koje ne mora biti ispravno. No, svakako nije riječ o temi koja je osobito važna, pa iako se ne slažemo, nije big deal :)

Imam ja i određenih skepsi glede Munkira i Nekira i Sirat Ćuprije, ali bolje mi je da :run: :)
Last edited by Ahmmed on 13/04/2011 21:16, edited 1 time in total.

zonbirile

Post by zonbirile » 13/04/2011 21:11

pa ako je jedan Bog,onda je očito logično da je i jedna istina,ili različita tumačenja.Mnogo epizoda su iste počev od Starog zavjeta( jevreja mnogobožaca),Novog zavjeta(jevreja monoteista-hrišćana) i islama.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 21:15

komi wrote:nemojte da mi se zatvori topik imate moja pitanja odgovorite :D

ako je moguće kakav citat iz Kurana s načim prevodom da ja to malo prostudiram ne mogu se snaći u online Kuranu

... i zbog riječi njihovih: "Ubili smo Mesiha, Isāa, sina Merjemina, Allahova poslanika!" A oni ga nisu ni ubili ni razapeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili, već ga je Allah uzdigao Sebi; A Allah je silan i mudar. I nema nijednog sljedbenika Knjige koji, kada bude umirao, neće u njega onako kako treba povjerovati, a na Sudnjem danu on će protiv njih svjedočiti. (4:157-159)

:)

bijela

Post by bijela » 13/04/2011 21:15

komi wrote:nemojte da mi se zatvori topik imate moja pitanja odgovorite :D

pa BB i arzuhal su napisali glavne ideje koje su se mogle o tome napisati.
ako te zanima konkretan kur'anski iskaz o Isaovom, a.s., uzdignuću,
evo ga u četvrtoj suri, ajeti 157. i 158:

...i zbog riječi njihovih: "Mi smo ubili Mesiha, Isaa, sina Merjemina,
Allahova poslanika:... A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji
su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome
nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili,
već ga je Allah uzdigao Sebi. – a Allah je silan i mudar.

dakle, tijelo mu nije na Zemlji.

o tome hoće li se vratiti ili ne, budući da ne postoji jasan kur'anski tekst (tu ima jedna rasprava oko jednog ajeta... ali nije tema emisije)
iako postoje vjerodostoji hadisi (buharija, muslim)
muslimani imaju dva stava - većina smatra da hoće,
manjina da neće.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 21:20

bijela, jeste, jeste, tema je :)

Misliš li na Korkutov prijevod ajeta u kojem stoji da Je Kur an predznak sudnjeg dana, a kontekstualno bi se trebalo odnositi na Isaa a.s.?

bijela

Post by bijela » 13/04/2011 21:26

Ahmmed wrote:bijela, jeste, jeste, tema je :)

Misliš li na Korkutov prijevod ajeta u kojem stoji da Je Kur an predznak sudnjeg dana, a kontekstualno bi se trebalo odnositi na Isaa a.s.?

ma da, ajeti iz sure zuhruf:

A kad je narodu tvome kao primjer naveden sin Merjemin, odjednom su oni, zbog toga, zagalamili
i rekli; "Da li su bolji naši kumiri ili on?" A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački.
On je bio samo rob koga smo Mi poslanstvom nagradili i primjerom za pouku sinovima Israilovim učinili, -
a da hoćemo, mogli bismo neke od vas u meleke pretvoriti da vas oni na Zemlji naslijede; -
i ON je predznak za Smak svijeta, zato nikako ne sumnjajte u nj i slijedite uputstvo Moje, to je pravi put...

eh, ovo ON neki vežu da se odnosi na Isaa, a.s. - i ta grupa smatra ovaj ajet dokazom da će se Isa vratiti.
druga grupa smatra da se ON odnosi na Kur'an - i oni sumnjaju u Isaov povratak.

ovi koji sumnjaju u dolazak su racionalisti, uglavnom (mutezile i savremeni neomutezile. i ahmmed :lol: )

bijela

Post by bijela » 13/04/2011 21:27

i da, btw, postoje neke predaje koje govore o Idrisu, a.s.,
tj. da ni on nije umro, nego da je uznešen, poput Isaa na nebo.

no, to su rijetke i slabe predaje.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 21:30

bijela wrote:
Ahmmed wrote:bijela, jeste, jeste, tema je :)

ma da, ajeti iz sure zuhruf:

A kad je narodu tvome kao primjer naveden sin Merjemin, odjednom su oni, zbog toga, zagalamili
i rekli; "Da li su bolji naši kumiri ili on?" A naveli su ti ga kao primjer samo zato da bi spor izazvali, jer su oni narod svađalački.
On je bio samo rob koga smo Mi poslanstvom nagradili i primjerom za pouku sinovima Israilovim učinili, -
a da hoćemo, mogli bismo neke od vas u meleke pretvoriti da vas oni na Zemlji naslijede; -
i ON je predznak za Smak svijeta, zato nikako ne sumnjajte u nj i slijedite uputstvo Moje, to je pravi put...

eh, ovo ON neki vežu da se odnosi na Isaa, a.s. - i ta grupa smatra ovaj ajet dokazom da će se Isa vratiti.
druga grupa smatra da se ON odnosi na Kur'an - i oni sumnjaju u Isaov povratak.

ovi koji sumnjaju u dolazak su racionalisti, uglavnom (mutezile i savremeni neomutezile. i ahmmed :lol: )

Ma ja sam ti u toj skepsi blizak neomutezilama, glede još nekih stvarčica ;-)

bijela

Post by bijela » 13/04/2011 21:35

Ahmmed wrote:Ma ja sam ti u toj skepsi blizak neomutezilama, glede još nekih stvarčica ;-)

reis Džemaludin-ef. Čaušević, Husein-ef. Đozo i Ahmmed-ef.,
a po nekim pitanjima (samo duhovni, ne i tjelesni uznos na miradž) dijelite mišljenje hazreti Aiše i Hasana el-Basrija.
8-)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 22:14

bijela wrote:
Ahmmed wrote:Ma ja sam ti u toj skepsi blizak neomutezilama, glede još nekih stvarčica ;-)

a po nekim pitanjima (samo duhovni, ne i tjelesni uznos na miradž) dijelite mišljenje hazreti Aiše i Hasana el-Basrija.
8-)

Dobra mi ekipa 8-)

arzuhal

Post by arzuhal » 13/04/2011 22:20

Ahmmed wrote:
bijela wrote:

8-)

Dobra mi ekipa 8-)

Da vidiš moje 8-)

:lol:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 22:22

arzuhal bey, ne sumnjam u kvalitet tvoje ekipe :)

arte.fakt

Post by arte.fakt » 13/04/2011 22:24

imran hosein ima zanimljiva predavanja na tu temu ...

bijela

Post by bijela » 13/04/2011 22:24

arzuhal, braća Čokići, Mehmed-ef. Handžić, Ali Riza Karabeg :D

arzuhal

Post by arzuhal » 13/04/2011 22:25

bijela wrote:arzuhal, braća Čokići, Mehmed-ef. Handžić, Ali Riza Karabeg :D

:lol:

I Mujaga Merhemić. Mene turi na zadnje mjesto :oops: :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/04/2011 22:26

raspravljam jedared sa jednim meni bliskim rođakom, o kaburskom ispitivanju. Nakon što sam izrazio svoju skepsu glede čuvenog dvojca meleka , on će, pomalo ljutito: " Uf....Baš si neki....Razbijaš mi suštinsku iluziju djetinjstva....o Munkiru i Nekiru....A ja taman uvježbo odgovore na pitanja" :D

arte.fakt

Post by arte.fakt » 13/04/2011 22:27

Ahmmed wrote:raspravljam jedared sa jednim meni bliskim rođakom, o kaburskom ispitivanju. Nakon što sam izrazio svoju skepsu glede čuvenog dvojca meleka , on će, pomalo ljutito: " Uf....Baš si neki....Razbijaš mi suštinsku iluziju djetinjstva....o Munkiru i Nekiru....A ja taman uvježbo odgovore na pitanja" :D

imas li neku literaturu za preporuciti koja govori suprotno !? ...

Locked