pomirenje ili..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
Ma.Le.Na

pomirenje ili..

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 22:21

Kako bi pomogli svojim kolegama Srbima koji su mjesecima bez ikakvih primanja, razvojačeni vojnici Bošnjaci odlučili su izdvojiti od svojih budućih penzija po 5 eura. “Sada smo svi zajedno, i vojnici HVO-a, i Armije BiH i Vojske Republike Srpske.

Otpušteno 1700 vojnika

Nekada smo bili neprijatelji, a sada smo prijatelji”, izjavio je za sarajevski Dnevni avaz predstavnik vojnika iz RS-a Rade Dželetović.

Oko 1700 vojnika otpušteno je u cijeloj Bosni i Hercegovini i sada nemaju nikakva primanja. Nakon učestalih demonstracija demobiliziranih vojnika, vladajuće stranke iz Federacije BiH dogovorile su da će njihovi vojnici tri mjeseca dobivati po 150 eura akontacije mirovine dok vlasti ne smisle kako će riješiti njihov problem.

Bez rješenja

Za 350 demobiliziranih vojnika iz Republike Srpske pak nema još nikakvog rješenja, pa su im dojučerašnji ratni neprijatelji odlučili pomoći sa 7500 eura koje planiraju prikupiti među sobom.
Izvor je jutarnji.

Ja rijetko kad otvaram ozbiljne teme..ali citam ovo maloprije..i po prvi put ne znam sta da mislim..
Da li je ovo pozitivno - trebalo bi biti jel, ja prva zagovaram da se vise prestane pricati o ratu, da smo mi jedan narod...
A s druge strane...ima li logike u ovom cinu?!

Zato otvorih temu...kakvo je vase misljenje? :?

respo

Re: pomirenje ili..

Post by respo » 09/01/2012 22:29

jbg kad skontas i sa jedne i sa druge i sa trece strane vecina koji su bili u vojsci su tu bili da bi se branili branili svoje kuce porodice itd
znaci vecina nije zelila biti u ratu tako da ovo i ne cudi

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 22:31

shvatam to i podrzavam svaku akciju pomoci
ali ovdje su mi emocije apsolutno podijeljene
budimo iskreni i realni..ovi ljudi su se BUKVALNO nalazili na suprotnim stranama..pucali jedni na druge..
Last edited by Ma.Le.Na on 09/01/2012 22:33, edited 1 time in total.

Karabaja

Post by Karabaja » 09/01/2012 22:31

respo wrote:jbg kad skontas i sa jedne i sa druge i sa trece strane vecina koji su bili u vojsci su tu bili da bi se branili branili svoje kuce porodice itd
Zašto li je trebalo Vijećnicu zapaliti da bi neko odbranio svoju kuću i porodicu...?

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 09/01/2012 22:32

neka jedu govna, kako ih nije stid traziti penzije sa 35 godina. i opet ce kasnije da otimaju hljeb onima koji nigdje ne rade niti imaju kakva primanja tako sto ce raditi nacrno. da se bore da im drzava obezbjedi neki posao podrzao bi ih, ovako, sa 35 godina u penziju... :x :x

nek se nose jedni i drugi, jer da smo MMF ne bi ovolike izdatke mogli podnijeti. sve cemo ovo iskihati!!

ustvari, najbolje je da uzmu puske u ruke i igraju se ponove rata!! hocu i ja penziju, gdje treba zaduziti pracku!!

:x

respo

Post by respo » 09/01/2012 22:38

Karabaja wrote:
respo wrote:jbg kad skontas i sa jedne i sa druge i sa trece strane vecina koji su bili u vojsci su tu bili da bi se branili branili svoje kuce porodice itd
Zašto li je trebalo Vijećnicu zapaliti da bi neko odbranio svoju kuću i porodicu...?
ajd procitaj ponovo sta sam napisao

Karabaja

Post by Karabaja » 09/01/2012 22:40

Hoćeš reći manjina je palila i vršila zločine?

Bosanski_kralj
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post by Bosanski_kralj » 09/01/2012 22:42

Ko je njih u RS-u napadao, da bi se morali braniti?

respo

Post by respo » 09/01/2012 22:43

Karabaja wrote:Hoćeš reći manjina je palila i vršila zločine?
hocu reci da nisu samo mjestani bili u ratu a ovo gore se odnosilo na mjestane pa ti skontaj kako zelis

respo

Post by respo » 09/01/2012 22:47

Bosanski_kralj wrote:
jbm ga ja morao je i tamo neko cuvati strazu ne znaci odmah pored kuce al negdje jeste bilo km od kuce ili 10km od kuce ti su sjedili tu jer su morali bilo radi porodice bilo iz nekih drugih razloga
ne zaboravi koliko je dobrovoljaca bilo a nisu mjestani i bice jasnije

ovo ne znaci da izjednacavam strane samo gledam malo i sa neutralne pozicije ili mozda sa obe/tri

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 22:54

vrlo je to skakljiva tema..

ja sam bila u ratu
u Sarajevu
sve vrijeme
izgubila sam i clanove porodice

nakon svega sto se desilo mislim da mogu reci da nisam nacionalista
mrzim nacionalizam
a i politiku uopce

medjutim, ovaj tekst, ova akcija..ovaj cin...me malo strecnuo..

ako vojnici koji su bili u rovu 4 god. - mozemo samo nagadjati sta su sve prosli - mogu u neku ruku preci preko toga i dio svoje jadne i bijedne penzije darovati tim ljudima zbog kojih su bili 4 godine u rovu ...onda se pitam da li iko od nas ima pravo da ista vise kaze...zanovijeta i sl.

luckylaka
Been thanked: 5 times

Post by luckylaka » 09/01/2012 22:54

Kako ko i kako gdje.Jebi ga u Prijedoru nije bilo vojne formacije(bosanske,bosnjacke ili muslimanske)al zato srbi braneci svoje kuce pobise 3,4,5000 Muslimana.Toliko o tome kako su i jedni i drugi itreci bili u vojsci da bi odbranili svoje kuce/I zaboravih napomenuti i velik broj katolika je takodjer ubijen od strane istih.I pomirenje i oprostaj i zaborav uvijek vazi samo,,kako za koga,,

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 22:56

hm ali ne mozemo mi znati ko je od tih 350 demobiliziranih vojnika iz RSa bio u kuhinji sve vrijeme a ko je snajperom gadjao sa trebevica..

vrlo cudan osjecaj :-?

respo

Post by respo » 09/01/2012 22:57

luckylaka wrote:
Kako ko i kako gdje.Jebi ga u Prijedoru nije bilo vojne formacije(bosanske,bosnjacke ili muslimanske)al zato srbi braneci svoje kuce pobise 3,4,5000 Muslimana.Toliko o tome kako su i jedni i drugi itreci bili u vojsci da bi odbranili svoje kuce/I zaboravih napomenuti i velik broj katolika je takodjer ubijen od strane istih.I pomirenje i oprostaj i zaborav uvijek vazi samo,,kako za koga,,
ajd procitaj i ostale moje postove pa ce mozda biti jasnije

Bosanski_kralj
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post by Bosanski_kralj » 09/01/2012 22:59

respo wrote:
Bosanski_kralj wrote:
jbm ga ja morao je i tamo neko cuvati strazu ne znaci odmah pored kuce al negdje jeste bilo km od kuce ili 10km od kuce ti su sjedili tu jer su morali bilo radi porodice bilo iz nekih drugih razloga
ne zaboravi koliko je dobrovoljaca bilo a nisu mjestani i bice jasnije

ovo ne znaci da izjednacavam strane samo gledam malo i sa neutralne pozicije ili mozda sa obe/tri
Da nisu počeli rat, ne bi ih morali čuvati.
Ljudi te 3,5 godinem, sa pragova svojih kuća, gađaju svim i svačim i onda kad napokon krene akcija protiv njih i njihovog terora ispada da su i oni branili svoje domove

respo

Post by respo » 09/01/2012 23:00

Ma.Le.Na wrote:hm ali ne mozemo mi znati ko je od tih 350 demobiliziranih vojnika iz RSa bio u kuhinji sve vrijeme a ko je snajperom gadjao sa trebevica..

vrlo cudan osjecaj :-?
pa svih 350 mogu biti vojvode to niko ne zna osim njih i njihovih poznanika

ja sam misljenja da obicni narod sa svih strana istu muku muci
posebno posten koji je isto mucio i u ratu bez obzira na stranu

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 23:02

lijepo je tako misliti respo...ali onda, gledajuci tako...svi su bili posten miroljubivi narod i niko nikoga nije napao :-)
isto kao i prica bilo koga sa grbavice, dobrinje i sl. da je za vrijeme rata bio u Srbiji..Rusiji...i ko zna gdje :D
pitam se ko je onda pucao :wink:

Platformas

Post by Platformas » 09/01/2012 23:03

Samo se kod nas sa 35 godina ide u penziju, to prakticno znaci da ce ljudi, vecinom sa malo ili nimalo staza(znaci nisu doprinosili u PIO/MIO fond) guliti taj isti fond narednih 40-ak godina.
Sa druge strane, ljudi koji rade, imaju 40 godina staza (40 godina uplacivanja u PIO/MIO) najvise ce moci primati penziju 15 godina ili cak nikako jer ce mnogi usljed istrosenosti(koju ovi prvi nemaju) umrijeti.

Hajmo svi u peMziju. :-)

luckylaka
Been thanked: 5 times

Post by luckylaka » 09/01/2012 23:04

respo wrote:
luckylaka wrote:
ajd procitaj i ostale moje postove pa ce mozda biti jasnije
Pa ne mogu ti bolan komentarisati svaki post i nisam nista ruzno mislio osim da je neko drugi dan sve zaboravio i oprostio a neko nece da zivi 1000 godina.u tome je poenta

respo

Post by respo » 09/01/2012 23:05

Bosanski_kralj wrote:Da nisu počeli rat, ne bi ih morali čuvati.
Ljudi te 3,5 godinem, sa pragova svojih kuća, gađaju svim i svačim i onda kad napokon krene akcija protiv njih i njihovog terora ispada da su i oni branili svoje domove
ko prica o defanzivama na kraju rata?

govorim o pocetku kad su neki bili prisiljeni ili van svoje volje morali u vojsku

ja sam misljenja da nije jedan srdjan iz trebinja

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 23:07

Prijevremeni odlazak u penziju je tek problematican..
ZNam X slucajeva gdje su ljudi JEDVA otisli u penziju jer su im falile SAMO 2 god. :-)
A neko ko nije zaradio ni trecinu ce je dobiti bez problema..

S druge strane nije fer ni prema ljudima koji su je legitimno zaradili..jer je veliki broj penzionera snizava..pa samim tim ovi nece moci primiti iznos koji su zaradili..nego..koliko koga zapadne..

respo

Post by respo » 09/01/2012 23:09

Ma.Le.Na wrote:lijepo je tako misliti respo...ali onda, gledajuci tako...svi su bili posten miroljubivi narod i niko nikoga nije napao :-)
isto kao i prica bilo koga sa grbavice, dobrinje i sl. da je za vrijeme rata bio u Srbiji..Rusiji...i ko zna gdje :D
pitam se ko je onda pucao :wink:
pa ako se zeli to se lako moze provjeriti gdje je ko bio i sta je radio posebno sada u vrijeme interneta fazona
pa se fino vidi jeli marko markovic pucao sa grbavice ili je bio tu zbog prisile ove ili one

ne zaboravimo koliko je bilo dobrovoljaca iz srbije rusije ukrajine grcke
mislim da su oni vise zlodjela napravili nego domicilni al ajd svako ima svoje misljenje mozda grijesim ali je tako kako sam napisao

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 09/01/2012 23:12

ne bih se slozila da je tako jednostavno provjeriti da li je neko bio u vojsci pod prisilom ili ne...
prvo, ko ce ti to priznati? :D
drugo...ne postoje dokumenti i snimci za svakog vojnika..

slazem se da je bilo placenika...samo eto..moje misljenje je da ih nije bilo toliko da bi mogli reci da su oni ti koji su vodili rat..

hajmo ovakvo pitanje..
da li bi vi od svoje plate odvojili neku sitnu sumu za ove demobilisane borce?

respo

Post by respo » 09/01/2012 23:12

luckylaka wrote:Pa ne mogu ti bolan komentarisati svaki post i nisam nista ruzno mislio osim da je neko drugi dan sve zaboravio i oprostio a neko nece da zivi 1000 godina.u tome je poenta
ko kaze da je neko drugi dan zaboravio
neko gleda stvari drugacije i prosudjuje drugacije sto iz licnih iskustava sto iz zakljucaka nekih

uglavnom mrzim zatvorenost sa sve 3 strane i rezon samo smo mi ispravni a svi drugi su krivi a znamo da nije tako crno bijelo nego vise sivo

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 09/01/2012 23:16

Platformas wrote:Samo se kod nas sa 35 godina ide u penziju, to prakticno znaci da ce ljudi, vecinom sa malo ili nimalo staza(znaci nisu doprinosili u PIO/MIO fond) guliti taj isti fond narednih 40-ak godina.
Sa druge strane, ljudi koji rade, imaju 40 godina staza (40 godina uplacivanja u PIO/MIO) najvise ce moci primati penziju 15 godina ili cak nikako jer ce mnogi usljed istrosenosti(koju ovi prvi nemaju) umrijeti.

Hajmo svi u peMziju. :-)
vidi ovo, 40 godina radis imas minimalnu penziju koju ces primati maksimalno 20 godina, ako ti se posreci :-)
a oni ce sa 35 godina, znaci narednih 50 godina primati penziju i to ne minimalnu. plus koliko ce ih sa "strane" uzimati...

jesu li oni normalni :shock: ustvari jesmo li mi normalni :roll:

zaratilo se daBogda samo zbog ovog ljudskog smrada koji gleda samo sebe i nista drugo. :x

Locked