Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post Reply
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#226 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Duka Dizel »

cyprus wrote:
Edin H. wrote:
cyprus wrote:
Dobro, znači ti misliš da je bilo poštenije zanemariti volju dva od tri naroda (dvije trećine stanovništva) samo kako bi se ugodilo jednom? Ako zaista misliš, kako argumentuješ takav stav?
Da li ti zaista mislis da u tronacionalnom drustvu mozes bilo sta postici jednostavnim preglasavanjem?

U to vrijeme imas Srbe sa jedne strane kojima je udarila sila u glavu zbog oruzja JNA koje su posjedovali i Srbije koju su imali iza ledja, a sa druge Hrvate koji bi dijelili Bosnu sa Milosevicem, sa trece Aliju koji nikada nije iskreno bio za ideju BiH kao drzave koja je zanovana na individualnim pravima pojedinca, a ne kao pripadnika nacionalnih zajednica. Navukao raju na foru bosanske ideje, a onda lagano dolazi do islamizacije Armije i drzavnih institucija.

Niko nije bio spreman za razuman kompromis i dogovor, sve tri strane su vidjele sansu za ostvarenje nekih svojih maksimalistickih nacionalnih ciljeva.
Dosta toga što kažeš stoji, ali ipak je argument o preglasavanju kada je takvo pitanje na stolu deplasiran totalno... U onako kreiranoj atmosferi, alternativa tome da dvije trećine preglasaju jednu je bila u tome da jedna trećina preglasa dvije...
A kako je danas?
Mogu li u ovoj mirnodopskoj BiH dve trećine nadglasati jednu trećinu?
Ne mogu.
Zato što je to pogrešno, kao što je bilo pogrešno i 1992 godine.

Ova BiH svoj kontinuitet vuče iz ZAVNOH-a.
Konstitutivnost naroda nije nešto što se meri brojevima.
Da je tako, možda bi i na tom ZAVNOH-u brojali nacionalna krvna zrnca prisutnih, pa bi neki bili konstitutivniji od drugih.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#227 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by prog321 »

zavnoh i konstitutivnost su.iz nekog proslog vremena koje veoma malo.dodira imaju sa današnjom realnosti na.terenu.
Last edited by prog321 on 18/03/2017 07:52, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#228 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Challenger__ »

Nije ZAVNOH nego ZAVNOBiH a "realnost na terenu" je da je to Dan državnosti koji se obilježava na 51% teritorije ove zemlje.
Manje lupati više učiti.

______
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#229 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by prog321 »

sinoc. kasno pospan ostadoh nedorečen :-D
mislio sam ciljano.na konstitutivnost svih naroda u BiH koja nema podlogu u demokratskim društvima.
konstitutivnost ne postoji nigdje drugdje osim kod nas.
taj se pojam rodio u komunizmu a doživio punoljestvo u etno. nacionalizmu.
danas se koristi primarno da zacementira nacionalne podjele i društvenu segregaciju.
dvije škole pod jednim krovom je recimo produkt konstitutivnosti.
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#230 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Duka Dizel »

prog321 wrote:sinoc. kasno pospan ostadoh nedorečen :-D
mislio sam ciljano.na konstitutivnost svih naroda u BiH koja nema podlogu u demokratskim društvima.
konstitutivnost ne postoji nigdje drugdje osim kod nas.
taj se pojam rodio u komunizmu a doživio punoljestvo u etno. nacionalizmu.
danas se koristi primarno da zacementira nacionalne podjele i društvenu segregaciju.
dvije škole pod jednim krovom je recimo produkt konstitutivnosti.
Dvije škole pod jednim krovom, nisu produkt konstitutivnosti naroda, već nacionalne segregacije u društvu koje se preko noći poželelo preobraziti u demokratsko .
Kod komunista nije bilo "dvije škole pod jednim krovom".

Ali se u principu slažem da je pojam "konstitutivnosti" u stvari samo komunistička šarena laža. Jedna nedorečena forma s kojom se nije znalo šta raditi, kad je komunistička nadnacionalna ideologija počela pucati po etničkim šavovima.

U demokratskim društvima višenacionalnost se izražava kroz federalizaciju države.
Takve preporuke za BiH stižu iz Evropskog parlamenta i danas.

Ali kad kritikuješ "konstitutivnost" kao kategoriju specifičnu za komunizam, onda razmisli kako bi BiH izgledala nakon WWII da se rukovodilo demokratskim principima.
Pitanje je da li bi uopšte postojala u ovom obliku.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#231 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by bh.tornjak »

Duka Dizel wrote:
prog321 wrote:sinoc. kasno pospan ostadoh nedorečen :-D
mislio sam ciljano.na konstitutivnost svih naroda u BiH koja nema podlogu u demokratskim društvima.
konstitutivnost ne postoji nigdje drugdje osim kod nas.
taj se pojam rodio u komunizmu a doživio punoljestvo u etno. nacionalizmu.
danas se koristi primarno da zacementira nacionalne podjele i društvenu segregaciju.
dvije škole pod jednim krovom je recimo produkt konstitutivnosti.
Dvije škole pod jednim krovom, nisu produkt konstitutivnosti naroda, već nacionalne segregacije u društvu koje se preko noći poželelo preobraziti u demokratsko .
Kod komunista nije bilo "dvije škole pod jednim krovom".

Ali se u principu slažem da je pojam "konstitutivnosti" u stvari samo komunistička šarena laža. Jedna nedorečena forma s kojom se nije znalo šta raditi, kad je komunistička nadnacionalna ideologija počela pucati po etničkim šavovima.

U demokratskim društvima višenacionalnost se izražava kroz federalizaciju države.
Takve preporuke za BiH stižu iz Evropskog parlamenta i danas.

Ali kad kritikuješ "konstitutivnost" kao kategoriju specifičnu za komunizam, onda razmisli kako bi BiH izgledala nakon WWII da se rukovodilo demokratskim principima.
Pitanje je da li bi uopšte postojala u ovom obliku.
naravno da u ovom obliku nebi postojala....
trebalo bi joj dodati Sandzak.....i Sutorinu....

a kad smo vec kod oblika i oblikovanja:
ni Srbija nebi bila u ovom obliku....trebalo bi joj oduzeti Vojvodinu....itd...
Hrvatskoj Istru i S.Dalmaciju....
ni Slovenija nebi bi bila u ovom obliku...

ima tih estetskih sitnica koliko hoces...samo sto je esteticarima BiH oblik (koji je manje vise stotinama godina manje-vise isti) trn u oku....

ma, sikter vec vise....
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#232 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by prog321 »

eto Djuka,
odgovorio ti je Tornjak da ja.sad ne ponavljam :-D

konstitutivnost se danas koristi kao mehanizam kočenja drzave.
time ispastaju svi stanovnici zajedno.
ne postoji država sa ovakvim politickim uređenjem.
ne.spominji Svicarsku niti Belgiju.
nije isto.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#233 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by asurbanipal »

Challenger__ wrote:Nije ZAVNOH nego ZAVNOBiH a "realnost na terenu" je da je to Dan državnosti koji se obilježava na 51% teritorije ove zemlje.
Manje lupati više učiti.

______

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#234 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by cyprus »

Duka Dizel wrote:A kako je danas?
Mogu li u ovoj mirnodopskoj BiH dve trećine nadglasati jednu trećinu?
Ne mogu.
Zato što je to pogrešno, kao što je bilo pogrešno i 1992 godine.

Ova BiH svoj kontinuitet vuče iz ZAVNOH-a.
Konstitutivnost naroda nije nešto što se meri brojevima.
Da je tako, možda bi i na tom ZAVNOH-u brojali nacionalna krvna zrnca prisutnih, pa bi neki bili konstitutivniji od drugih.
Nisi mi ni odgovorio na pitanje... Da li i zašto smatraš da je pravednije i poštenije da jedan narod preglasa volju druga dva?

PS ZAVNOH je Zemaljsko antifašističko vrijeće narodnog oslobođenja Hrvatske.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#235 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by prog321 »

i još nešto.
više je. preporuka evropskog parlamenta da se ukinu entiteti nego preporuka za federalizacijom. :-D
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#236 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Duka Dizel »

bh.tornjak wrote: naravno da u ovom obliku nebi postojala....
trebalo bi joj dodati Sandzak.....i Sutorinu....

a kad smo vec kod oblika i oblikovanja:
ni Srbija nebi bila u ovom obliku....trebalo bi joj oduzeti Vojvodinu....itd...
Hrvatskoj Istru i S.Dalmaciju....
ni Slovenija nebi bi bila u ovom obliku...

ima tih estetskih sitnica koliko hoces...samo sto je esteticarima BiH oblik (koji je manje vise stotinama godina manje-vise isti) trn u oku....

ma, sikter vec vise....
Možda sam zaboravio napomenuti, ali sam smatrao izlišnim, da oblikovanje državnih granica nije rezultat estetskih pogleda na svet, već ratne sile.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#237 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by bh.tornjak »

Duka Dizel wrote:
bh.tornjak wrote: naravno da u ovom obliku nebi postojala....
trebalo bi joj dodati Sandzak.....i Sutorinu....

a kad smo vec kod oblika i oblikovanja:
ni Srbija nebi bila u ovom obliku....trebalo bi joj oduzeti Vojvodinu....itd...
Hrvatskoj Istru i S.Dalmaciju....
ni Slovenija nebi bi bila u ovom obliku...

ima tih estetskih sitnica koliko hoces...samo sto je esteticarima BiH oblik (koji je manje vise stotinama godina manje-vise isti) trn u oku....

ma, sikter vec vise....
Možda sam zaboravio napomenuti, ali sam smatrao izlišnim, da oblikovanje državnih granica nije rezultat estetskih pogleda na svet, već ratne sile.
Možda sam zaboravio napomenuti, ali sam smatrao izlišnim, da je oblik državnih granica BiH vec stotinama godina vise-manje isti ili slican unatoc djelovanju raznih ratnih sila.
kako su mnoge ratne (vojne) sile dolazile......tako su odlazile.....ali granice su ostajale zamalo pa iste...sto kod drugih nije slucaj...zar ne..????
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#238 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Duka Dizel »

cyprus wrote:
Nisi mi ni odgovorio na pitanje... Da li i zašto smatraš da je pravednije i poštenije da jedan narod preglasa volju druga dva?
Ne znam da li si se sretao u životu sa situacijom kada recimo tri brata naslede očevu kuću.
Sva trojica imaju po jednu trećinu vlasništva.
I sad dvojica hoće da je prodaju, a treći ne želi.

Da li je pošteno i pravedno što kuća u tom slučaju ne može da se proda?
Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#239 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Duka Dizel »

bh.tornjak wrote:

Možda sam zaboravio napomenuti, ali sam smatrao izlišnim, da je oblik državnih granica BiH vec stotinama godina vise-manje isti ili slican unatoc djelovanju raznih ratnih sila.
kako su mnoge ratne (vojne) sile dolazile......tako su odlazile.....ali granice su ostajale zamalo pa iste...sto kod drugih nije slucaj...zar ne..????
Granice pre ZAVNOBIH su izgledale ovako:

Image

Image

Image
dudevitz
Posts: 94
Joined: 16/09/2012 10:08

#240 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by dudevitz »

Duka Dizel wrote:
bh.tornjak wrote:

Možda sam zaboravio napomenuti, ali sam smatrao izlišnim, da je oblik državnih granica BiH vec stotinama godina vise-manje isti ili slican unatoc djelovanju raznih ratnih sila.
kako su mnoge ratne (vojne) sile dolazile......tako su odlazile.....ali granice su ostajale zamalo pa iste...sto kod drugih nije slucaj...zar ne..????
Granice pre ZAVNOBIH su izgledale ovako:

Image

Image

Image

E sad si nas sve dotukao, kralju, svaka ti čast :lol: :lol: :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#241 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Gojeni H »

Novak20 wrote:
Gojeni H wrote: Treba teziti medjudrzavnom sporazumu o nenapadanju i nenasilnoj promjeni granica, da barem jedna generacija odraste bez rata. U medjuvremenu, jedini garant mira je jaka vojska i izuzetno jaka namjenska industrija. To je jedini nacin osiguranja buducnosti nasoj djeci.
Gojeni, mislim da si ti jedan od realnijih i obrazovanijih forumaša malo širih pogleda od prosjeka ali si u boldiranim konstatacijama, čini mi se, debelo ofulio.

Ne kažem da ne treba težiti sporazumima sa susjedima ali bi ulazak BiH u EU, pa i NATO riješio pitanje nenapadanja i promjene granica u regionu. Svako onaj ko se opire tom logičnom potezu kao garantu za obezbjeđenje budućnosti BiH želi drugo poluvrijeme fizičkog obračuna.

Jaka vojska je floskula ako se zna njena trokomponentna organizacija i privreda koja jedva drži 10.000 vojnika i 5.000 rezervista. Jaka namjenska industrija podrazumijeva dobrim dijelom kadrove, tehniku i nezavisnost od uvoza. Trenutno, zahvaljujući ratu u Iraku i Siriji našoj namjenskoj industriji ide dobro ali je pitanje koliko se profit koristi za razvoj i unapređenje.

Za osiguranje budućnosti našoj djeci (ne pravim razlike) smo odgovorni mi koji danas radimo. A radimo naopako. Ni jednom narodu pa ni pojedincu u BiH nije zabranjeno da bude vrijedan, pošten, disciplinovan i organizovan u smislu uspostave vladavine prava i poštovanja javnog interesa ispred ličnog.

Moglo se za 20 godina napraviti puno toga a nije. Napravili smo pokvareno, korumpirano društvo neviđenog egoizma i krivih vrijednosti čiji je rezultat dno evropskog razvoja. Kamo sreće da smo najjači i najbolji u svemu. Ne bi smio niko mrko da nas gleda. Problem je što nismo a kakve su prilike nećemo ni biti.
Postavicu ti pitanje koje su dvojica jastrebova americke imperijalsiticke politike, Fridmen i Kisindzer, postavili svojim citaocima u odvojenim djelima, 2012. odnosno 2014. god.: "Zasto ljudi smatraju da ce zivjeti bolje ili sigurnije samo zato sto ce postati clanovi zajednice koja cak i nema suverena?" - misli se na EU.

Da li je clanstvo u NATO savezu sprijecilo sukob i kontinuirani antagonizam izmedju Grcke i Turske?

Hocemo li se sloziti da Rumuni i Bugari zive nesto bolje nego sto su zivjeli prije 10-ak godina, ali da pozicije ovih zemalja u odnosu na zapadne clanice EU nisu u sustini promijenjene?

EU i NATO trebaju biti trenutni ciljevi, ali zemlja koja istinski zeli biti slobodna se mora starati o sebi, a ne predavati svoju sudbinu u ruke saveza koji se mogu raspasti na isti nacin na koji su i sklopljeni. Brexit i jacanje ultra-desnicarskih stranaka u Evropi su jaki argumenti za gledanje u se i u svoje kljuse.

Jaka vojska nije floskula. Jaka namjenska industrija jos manja. Naravno, ona mora biti poduprta ekonomijom koja je moze odrzavati. Prema Kisindzerovom navodu, Reganova trka u naoruzanju 80-ih je uradjena iskljucivo zato da bi se SSSR doveo do tacke kada nema vise (ekonomskog) kuveta da trci dalje u toj utrci.
Dakle, uzmimo u obzir da BH ekonomija moze podrzati 50 hiljada vojnika. Zar ne mislis da 26 hiljada naoruzanih patriota mijenja mnoge neprijateljske planove, cak i ako kvislinske snage imaju 24 hiljade? O tehnoloskom aspektu ovog odnosa ne treba ni govoriti.

Mozda sam ja u prethodnom postu bio previse idealistican, ali mislim da si u zadnjih par recenica svog posta pomalo emotivan. :D
Nije bitno sta zeli radosni, Kenjac, ti, ili ja. Bitno je ono sto kazu geografija, historija i ekonomska moc.

Geografija - Dio zemlje koji je drzala Armija RBiH bilo kakvim odvajanjem dolazi u veoma losu poziciju.

Historija - Srbija 170 godina ima zelju ka ekspanziji prema zapadu. To je konsenzus kompletne drustveno-politicke elite u Srbiji. Ideoloski sukob rojalista i komunista medju Srbima je bila kratka pauza, koja je ipak proizvela Rankovica a kasnije i Cosica. Ove ideoloske razlike su sada izbrisane i mogu se igonrisati.

Ekonomska moc - Ista ne postoji ukoliko se ne moze zastiti. Istovremeno je potrebna ukoliko se zeli izgraditi adekvatna zastita gradjanstva i zemlje.
User avatar
BHCluster
Posts: 23352
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#242 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by BHCluster »

I kako vam ide to pomirenje? :lol:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11521
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#243 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by japin_mutapi »

evo jednog pomiritelja ... inače, dokazani pomiritelj kroz historiju i dobar prijatelj slabijih

Image
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#244 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by hAZNADAR »

cyprus wrote:

Da je podjela rješenje, ne bi uopšte ni bilo ovog rata... Jebote, šta ljudi svašta pišu :-)

Sa druge strane, to u suštini i jeste trenutna okosnica politike srpskog nacionalizma, odnosno separatista iz RS-a... Hajmo Bošnjacima zgaditi suživot, nebili i oni odustali od ideje Bosne i Hercegovine... Jer ideja Bosne i Hercegovine i nije ništa drugo nego suživot... Žao mi je samo što se sve veći broj Bošnjaka hvata u tu mrežu i samo potvrđuje ono što velikosrbi žele... Ali nije ni da me čudi mnogo...
Suzivot po mjeri multikulti inercije iz proslih vremena je davno postao utopija i nemoguca misija.
Narodi su generalno odbacili suzivot i sve se svodi na borbu za teritorije.
I to je realnost. Bosna i Hercegovina je u zadnjih 1000 godina promijenila dosta nalicja, vjera, politika, granica, filozofija, ideologija,... ali i dalje opstala kao jedinstven prostor. Naivno je vjerovanje da samo multi-kulti i suzivot spasava BiH. Realnost je da je samo jednom narodu stalo do drzave a druga dva je ne zele i nemaju realnu snagu da je rasture - pa su u neku ruku tu zaglavili. Zakljucak - kome je stalo do opstanka BiH - pridruzice se Bosnjacima ili pomoci na bilo koji nacin.

Tebi zao Bosnjaka sto se fataju u mreze? :lol: Koje ba mreze,.. fasisti ne zele sa Bosnjacima ni pod tackom razno kakvi god da su i sta god propagirali, BiH ne zele ni pod tackom razno kakva god da je i ti govoris o fatanju u mrezu - ko biva postoji teoretska mogucnost modela opceprohvacenog suzivota pa glupe Bosnje to nazalost odbacuju jer se fataju u mreze.

Evo ti jedan citat dana na komentarima nezavisnih.
"Mi smo i sretni da nemamo nista sa takvim ODRODIMA. Falati boze pa i Prjedor je cistiji."

Znam reci ces - ma to je samo jedan ekstrem a ne misli tako vecina.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#245 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
Challenger__ wrote:Nije ZAVNOH nego ZAVNOBiH a "realnost na terenu" je da je to Dan državnosti koji se obilježava na 51% teritorije ove zemlje.
Manje lupati više učiti.

______

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
ali ZAVNOBiH su iskljcivo vanjske sacuvane granice BiH, no BiH danas ima dva entieta sa dodanim Dayton granicama :D

u BiH zakonu,ako sam dobro primjetila , postoje entietetska drzavljanstva ,a koja nisu dio ZAVNOBiH :D

kako objasniti entietska drzavjanstva kao legalna, a nema enitetiskih dana drzavnosti :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#246 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Connaisseur Karlin »

hAZNADAR wrote:
cyprus wrote:

Da je podjela rješenje, ne bi uopšte ni bilo ovog rata... Jebote, šta ljudi svašta pišu :-)

Sa druge strane, to u suštini i jeste trenutna okosnica politike srpskog nacionalizma, odnosno separatista iz RS-a... Hajmo Bošnjacima zgaditi suživot, nebili i oni odustali od ideje Bosne i Hercegovine... Jer ideja Bosne i Hercegovine i nije ništa drugo nego suživot... Žao mi je samo što se sve veći broj Bošnjaka hvata u tu mrežu i samo potvrđuje ono što velikosrbi žele... Ali nije ni da me čudi mnogo...
Suzivot po mjeri multikulti inercije iz proslih vremena je davno postao utopija i nemoguca misija.
Narodi su generalno odbacili suzivot i sve se svodi na borbu za teritorije.
I to je realnost. Bosna i Hercegovina je u zadnjih 1000 godina promijenila dosta nalicja, vjera, politika, granica, filozofija, ideologija,... ali i dalje opstala kao jedinstven prostor. Naivno je vjerovanje da samo multi-kulti i suzivot spasava BiH. Realnost je da je samo jednom narodu stalo do drzave a druga dva je ne zele i nemaju realnu snagu da je rasture - pa su u neku ruku tu zaglavili. Zakljucak - kome je stalo do opstanka BiH - pridruzice se Bosnjacima ili pomoci na bilo koji nacin.

Tebi zao Bosnjaka sto se fataju u mreze? :lol: Koje ba mreze,.. fasisti ne zele sa Bosnjacima ni pod tackom razno kakvi god da su i sta god propagirali, BiH ne zele ni pod tackom razno kakva god da je i ti govoris o fatanju u mrezu - ko biva postoji teoretska mogucnost modela opceprohvacenog suzivota pa glupe Bosnje to nazalost odbacuju jer se fataju u mreze.

Evo ti jedan citat dana na komentarima nezavisnih.
"Mi smo i sretni da nemamo nista sa takvim ODRODIMA. Falati boze pa i Prjedor je cistiji."

Znam reci ces - ma to je samo jedan ekstrem a ne misli tako vecina.
Relnost je da nijedna od tri etnicke grupe ne zeli suzivot ni mir u drzavi. :)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#247 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by hAZNADAR »

Connaisseur Karlin wrote:

Relnost je da nijedna od tri etnicke grupe ne zeli suzivot ni mir u drzavi. :)
Tako obicno govore oni koji poslije takve price krenu o potrebi podjele i razlaza.
Bosnjaci nisu nikada nikoga napali niti vojskom upali ni u jednu drzavu, niti pozelili komad teritorije druge drzave. Jedini narod koji je prihvatio neutralni dan drzavnnosti, neutralnu zastavu i neutralnu himnu. To je cinjenica koju svi sto bi nas izjednacili - rado pod tepih.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#248 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by bh.tornjak »

BHCluster wrote:I kako vam ide to pomirenje? :lol:
pravo dobro...
jos samo da skinu ga*ce i da se bratski izljube... :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23352
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#249 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by BHCluster »

bh.tornjak wrote:
BHCluster wrote:I kako vam ide to pomirenje? :lol:
pravo dobro...
jos samo da skinu ga*ce i da se bratski izljube... :lol:
Naravno 3 puta.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#250 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Connaisseur Karlin »

hAZNADAR wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

Relnost je da nijedna od tri etnicke grupe ne zeli suzivot ni mir u drzavi. :)
Tako obicno govore oni koji poslije takve price krenu o potrebi podjele i razlaza.
Bosnjaci nisu nikada nikoga napali niti vojskom upali ni u jednu drzavu, niti pozelili komad teritorije druge drzave. Jedini narod koji je prihvatio neutralni dan drzavnnosti, neutralnu zastavu i neutralnu himnu. To je cinjenica koju svi sto bi nas izjednacili - rado pod tepih.
Dansanja bosnjacka politika je nesto o cemu pisem, a upravo ista kopira danasnje ponasanje srpske i hrvatkse politike , tj. bosnjacka politika danas nema cilj ka pomorenju, vec suradjuje sa srpskim i hrvatskim politicarima u djeljenju drzave ;-) vidimo iz mogih politickih poteza da tri strane igraju istu igru iskljucvo za vlastite interese, bez ozbira na stadnard zivota njihovih gradjana.

Bosnjaci nisu nikoga napali, nisu tezili ka okupaciji tudje teritorije van BiH granica, to je tocno,ali ovo sto danas rade je upravo dokaz da je bosanjacka politika pocela djelovati upravo protiv vlastitog naroda, protiv Bosnjaka.

Nepovjerenje danas postoji jer politicari u BiH su uspjeli vec nove generacije nauciti kako se mrzi neko iz druge etnicke grupe.
Post Reply