Pomen na poznate Bošnjake

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#1 Pomen na poznate Bošnjake

Post by ParadigmaMogUma »

NA DANAŠNJI DAN 1939. GODINE UMRO JE MEHMEDA SPAHO, PROTIVNIK SPORAZUMA "CVETKOVIĆ-MAČEK"

Nema nikakve sumnje da je moj otac otrovan, kaže Emina Kadić, kćerka jednog od najznamenitijih bošnjačkih političara 20. stoljeća Mehmeda Spahe, vođe Jugoslavenske muslimanske organizacije (JMO) i prvog Bošnjaka u Vladi Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS).


Image



Nije bio bolestan

Danas se navršava 75 godina od smrti jednog od najznačajnijih bosanskih političara, koji je umro 29. juna 1939. godine pod još nerazjašnjenim okolnostima.

Emina Kadić, njegova jedina živa nasljednica, i sama ima 92 godine, ali pamćenje je još dobro služi.

- On je bio čovjek koji je volio sve ljude svijeta. Nikada ih nije dijelio po nacionalnosti. Njegovi najbolji prijatelji bili su drugih religija, Jelavić, Ungar, Ljeskovac. Volio je Bosnu, borio se za muslimane. Uvijek je gledao da ih zaposli što više, pogotovo kada je bio ministar saobraćaja. Bio je vođa muslimana i na kraju je ubijen u toj borbi – kaže Emina.

Priče da je Spaho umro prirodnom smrću ne stoje, jer, kako kaže Emina, koja je imala 17 godina kada je izgubila oca, on, faktički, nikada nije bio bolestan.

- Nikada se nije požalio na zdravlje. Imali smo kućnog ljekara, njegovog prijatelja dr. Vejsila Bičakčića. Nikada ga nije ni pregledao, jer nije trebalo. Otac je bio snažan čovjek, jak. Priče da je možda bio slabog zdravlja, pa da je zbog toga umro, nisu tačne. To neki naši profesori zagovaraju, ne znam zbog čega – kaže Kadić.
Kadić: Protivio se sporazumu Cvetković-Maček

Ona ističe da se pouzdano zna ko je naredio njegovo ubistvo, a to je knez Pavle, kojem je Spaho bio smetnja.

- Moj otac bio je smetnja sporazumu Cvetković-Maček. Nije dao da podijele Bosnu, tačnije da ona nestane. Zbog toga je sigurno i ubijen, i to na Vidovdan. U to više nema sumnje. Otrovali su ga u hotelu “Srpski kralj”. Konobar je nekoliko godina kasnije mom bratu Ziji priznao da je ubacio otrov u njegovu šoljicu. Zbog čega nikada nije provedena istraga, to je druga priča – naglašava Emina Kadić.
Šok i nevjerica

Navodi da je u vrijeme očeve smrti bila mlada i da tada nije ni znala koliki je to bio gubitak, koliki će šok i nevjericu izazvati među porodicom, ali i svim njegovim prijateljima, cijelim narodom Bosne.

- Zanimljivo je, a to mi je majka Habiba kasnije pričala, da se nakon njegove smrti o tome uopće nije smjelo govoriti, niti se Spaho uopće više smio spominjati. Takva je bila politika. O tome niko nije smio ništa ni pitati. Majka nije željela ni da se uradi obdukcija. Možda i zbog vjerskih načela, ili nečeg drugog, ali na tome je sve stalo – kaže Emina Kadić.
Bio je divan otac

Emina Kadić kaže da je njen otac bio veliki zaljubljenik u cvijeće, a da je kuća u Sarajevu bila okružena ružičnjakom, lozama i staklenicima.

- Često je boravio u Beogradu, ali kada dođe u Sarajevo, najviše se odmarao u bašči. Bio je divan otac, suprug. Nije bio strog. Bila sam njegova mezimica. Znam i da je jako volio moju majku Habibu, bila je to velika ljubav. Vodio nas je na krstarenja i putovanja. Bila sam mala, ali i tada sam uživala – priča Kadić.
Istinski lider Bošnjaka

Dr. Mehmed Spaho bio je prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine SHS koji se snažno zalagao za prava Bošnjaka muslimana. Bio je jedan od utemeljitelja Jugoslavenske muslimanske organizacije. Njegov politički život počinje učlanjivanjem u Muslimansku narodnu organizaciju (MNO), koja je bila prva bošnjačka politička stranka u doba Austro-Ugarske. Već tada postaje istinski vođa Bošnjaka.

Jedinstveno je njegovo držanje po pitanju podjele Bosne sporazumom Cvetković-Maček. Bio je svjestan da bi podjela Bosne značila i kraj Bošnjaka, a ne samo Bosne. Bio je i ostao bosanski političar koji je principe autonomije, i posebnosti BiH unutar jugoslavenske zajednice, čvrsto afirmirao kao cilj vlastite politike.
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#2 Re: Pomen na poznate Bošnjake

Post by ParadigmaMogUma »

Mehmed Spaho (13. mart 1883. Sarajevo – 29. juni 1939. Beograd) je bio bošnjački političar i vođa Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO).

Image


Rani život


Mehmed Spaho je rođen u 13. marta 1883. godine u Sarajevu, od oca Hasana i majke Fatime. Otac mu je bio veliki poznavalac šerijatskog prava, te je poslove kadije obavljao u Jajcu, Sofiji, Damasku i Kairu. Odrastao je u porodici u kojoj je pored roditelja imao tri sestre (Behija, Aiša i Habiba), i dva brata (Fehim i Mustafa).[1] Osnovnu školu i Veliku realnu gimnaziju je pohađao i završio u Sarajevu kao dobar učenik. 1906. godine je diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beču. Krajem 1907. godine polagao je doktorski ispit a 7. februara 1908. godine je i službeno promoviran u doktora pravnih nauka.U vrijeme studija, u Beču, Spaho je bio član organizacije pod nazivom "Zvijezda", organizacije koja je okupjala muslimanske studente. Po povratku iz Beča, radio je kao sudski prislušnik do 1908. godine. Od 1910. godine radio je za advokata Josefa Fischera kao advokat pripravnik.[2] Kada je 1910. godine u Sarajevu osnovana Trgovačko-obrtnička komora, na sjednici održanoj 11. novembra iste godine, Spaho je izabran za sekretara komore. Tu dužnost je preuzeo 1. januara 1911. godine. 1914. godine izabran je u Gradsko vijeće Sarajeva, nakon što se njegov politički saradnik i prijatelj, Esad Kulović, povukao sa te funkcije. Već ovim, Spaho se počeo baviti i ekonomijom i politikom

Politički život

Za vrijeme postojanja Kraljevine SHS dolazi do formiranja različitih organizacija i stranaka koje okupljaju muslimansku elitu. Nakon 16. februara 1919. godine i donošenja odluke o formiranju JMO Spaho postaje član te stranke u maju iste godine.[4]

Nakon uspostave šestojanuarske diktature i formiranja nove Vlade, prestaje obavljati funkciju ministra trgovine i industrije, koju je obavljao od 1927. godine u vladi Velje Vukičevića. Osnivanjem nove vlade na čije čelo je postavljen general Petar Živković, kao jedan od mogućih ministara u toj Vladi spominjao se i Mehmed Spaho. Međutim, iz razgovora Spahe sa njemačkim konzulom u Sarajevu, Driefelom, saznajemo da mu je doista nuđena pozicija ministra u Vladi, što je Mehmed Spaho odbio jer je od njega bilo zatraženo da dâ svoj pristanak na podjelu Bosne.[5] Period od uspostave diktature pa do 1932. godine karakteriše se kao političko mirovanje Spahe, jer je nakon 6. januara 1929. godine u tadašnjoj Jugoslaviji ugašen politički život, a sve političke partije vjerskog ili lokalnog obilježja su zabranjene.

Bio je član Muslimanske narodne organizacije, član Narodnog vijeća poslije sloma Austro-Ugarske i ministar u Kraljevini SHS od 1921. do 1939. godine. Mehmed Spaho je bio prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine SHS, a kao jedan od trojice ministara iz BiH i to po etničko-vjerskom ključu: Hrvat dr. Tugomir Alaupović je bio ministar vjera, a Srbin Uroš Krulj ministar zdravlja. Spaho je također jedan od dva priznata zastupnika Jugoslovenske muslimanske organizacije među 11 Bošnjaka od 42 zastupnika Narodnog vijeća SHS za BiH. Jugoslovenska muslimanska organizacija je u to vrijeme smatrala da joj pripada 15 zastupničkih mjesta.


Smrt

Umro je 1939. godine u Beogradu pod nerazjašnjenim okolnostima. Članovi njegove porodice i najbliži saradnici smatraju da je bio otrovan,[6] da bi se uklonio kao moguća prepreka sporazumu Cvetković-Maček. Naime zbog svog političkog djelovanja i pogleda na aktuelnu političku situaciju koja je u to doba vladala u Kraljevini Jugoslaviji, Mehmed Spaho je imao političkih neprijatelja. Prije same smrti, na njega su pokušana tri atentata, dok je, kako se navodi, četvrti pokušaj ipak bio uspješan.[7]
ParadigmaMogUma
Posts: 70
Joined: 28/06/2014 11:07

#3 Re: Pomen na poznate Bošnjake

Post by ParadigmaMogUma »

Sta mozete reci o ovom covjeku? Kakava su vasa misljenja o njemu?

Image


Image


Image

Image
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#4 Re: Pomen na poznate Bošnjake

Post by arslanbey »

Pravi Bosnjak,najbolje ljude smo imali nekad tokom austrougarsje,i prve Yuge...ovo danas :-) poredi Bakira s Spahom
Post Reply