Pomagati zeni u poslu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Pomagati zeni u poslu

Post by ragib »

Pomagati zeni u poslu
Muz ce pomagati zeni u brojnim poslovima u kuci, kada to ona ne moze sama stici. El-Esved je upitao Aisu, radijallahu ´anha: Sta je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rado u kuci ? Ona je odgovorila: Pomagao bi porodici , a kada bi zacuo ezan, izasao bi. ( Buhari )

´Urve prenosi da je pitao Aisu, radijallahu ´anha, o tome sta je Allahov Poslanika, alejhis-selam, radio u kuci, pa mu je odgovorila: Krpio bi svoje papuce i odjecu. ( Buhari )

Na pitanje, sta je Poslanik Muhammed, alejhisselam, radio u kuci, Aisa, r.n., je jednom prilikom odgovorila: Bio je covjek kao i ostali ljudi: krpio je svoju odjecu, muzao svoju ovcu i sam sebe sluzio! ( Buhari, Ahmed, Tirmizi, Ibn Hibban, Bejheki i Ebu Nu´ajm )

Dakle, nece biti papucar onaj koji pomogne zeni u kucnim poslovima, kada ona to nije sama u stanju uciniti, vec ce to biti lijep gest muza koji moze samo ucvrstiti ljubav medju suproznicima, kao sto je to radio Allahov Poslanika Muhammed, neka je selam i salavat na njega.

...........
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#2

Post by ragib »

Aisa, radijallahu ´anha, tvrdi da se Poslanik, alejhis-selatu ve selam, takmicio s njom u trcanju. Nekada je ona pobjedjivala a nekada on. ( Ibn Madze )

Igra i zabava sa zenom ubraja se u hobije koji su serijatom preporuceni. Tako je Dzabir b. Abdullah, radijallahu anhu, prenosi predaju u kojoj se kaze da ce covjek biti nagradjen samo za neke vrste hobija. Medju njima se ubraja igranje i zabava sa svojom suprugom, dresiranje konja i poducavanje plivanju. ( Taberani )
User avatar
Kurt_Kombajn
Posts: 686
Joined: 13/08/2004 07:55

#3

Post by Kurt_Kombajn »

ne postoje "muski" i "zenski" poslovi...meni je, recimo, s tim u vezi, najveci kompliment bio kada mi je mama priznala da peglam pedantnije od nje :)...i zbog toga se ne osjecam kao papucar, cak sam, stavise, ponosan...

...a, kad smo vec kod religije, onda, po islamu, zena nije duzna ni prstom da mrdne u kuci...cak je i kuhanje kafe i iznosenje soka i kolaca pred goste muzev posao...believe it or not...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#4

Post by zlata »

Kurt_Kombajn wrote:ne postoje "muski" i "zenski" poslovi...meni je, recimo, s tim u vezi, najveci kompliment bio kada mi je mama priznala da peglam pedantnije od nje :)...i zbog toga se ne osjecam kao papucar, cak sam, stavise, ponosan...

...a, kad smo vec kod religije, onda, po islamu, zena nije duzna ni prstom da mrdne u kuci...cak je i kuhanje kafe i iznosenje soka i kolaca pred goste muzev posao...believe it or not...
Kakv li je tek taj Islam? Ma di li je to? U kojoj "Islamskoj" zemlji...da se preselim!!!!!
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#5 Re: Pomagati zeni u poslu

Post by Fair Life »

ragib wrote:Muz ce pomagati zeni u brojnim poslovima u kuci, kada to ona ne moze sama stici...
Zasto ne uvijek, a ne samo "kad ona ne moze stici" ?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#6

Post by zlata »

Moj "muslimanski" dan, moj "radni" dan, traje od rano u jutro...do kasno u vecer. Skoro svaki dan.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#7

Post by Fair Life »

zlata wrote:Moj "muslimanski" dan, moj "radni" dan, traje od rano u jutro...do kasno u vecer. Skoro svaki dan.
Ti onda sve stignes sama... masalah.
Mah
Posts: 9
Joined: 22/03/2005 11:57

#8 Re: Pomagati zeni u poslu

Post by Mah »

Fair Life wrote:
ragib wrote:Muz ce pomagati zeni u brojnim poslovima u kuci, kada to ona ne moze sama stici...
Zasto ne uvijek, a ne samo "kad ona ne moze stici" ?
Zato sto ima zvanicnu radnu obavezu poznatu kao posao.

Jerbo je obavezan kao hranitelj obitelji, k tomu jos :zzzz:
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#9

Post by DonDavudes »

meni je najmrze usisavanje :sad:
moral se i to, ragibe :roll:
imal kakav hadis :D :D :D
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#10

Post by Toozla »

DonDavudes wrote:meni je najmrze usisavanje :sad:
moral se i to, ragibe :roll:
imal kakav hadis :D :D :D
:D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#11 Re: Pomagati zeni u poslu

Post by Soul_Sista »

Fair Life wrote:
ragib wrote:Muz ce pomagati zeni u brojnim poslovima u kuci, kada to ona ne moze sama stici...
Zasto ne uvijek, a ne samo "kad ona ne moze stici" ?
I ja htjela postaviti isto pitanje... :roll:
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#12

Post by ragib »

Uvijek treba pomagati......

Islamski ucenjak Ebu hanifa je smatrao da zena nije duzna kuhati, peglati itd. ali da joj je to ipak moralna obaveza.
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#13

Post by ucenik »

zlata wrote:Moj "muslimanski" dan, moj "radni" dan, traje od rano u jutro...do kasno u vecer. Skoro svaki dan.
Moja ti rad je ibadet(hadis)
Muslimanima i muslimankama je vadzib radit!(fetva)
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#14

Post by ucenik »

Kurt_Kombajn wrote: ...a, kad smo vec kod religije, onda, po islamu, zena nije duzna ni prstom da mrdne u kuci...cak je i kuhanje kafe i iznosenje soka i kolaca pred goste muzev posao...believe it or not...
Chujj, bilesi, a shta je duzhna radit???
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#15

Post by Vodenjak »

ragib wrote:Uvijek treba pomagati......

Islamski ucenjak Ebu hanifa je smatrao da zena nije duzna kuhati, peglati itd. ali da joj je to ipak moralna obaveza.
A mislis li @ragibe da sve to treba zato sto je "Knjiga" tako rekla ili inace osjecas da je to jednostavno - OK?
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#16

Post by ragib »

Vodenjak wrote:
ragib wrote:Uvijek treba pomagati......

Islamski ucenjak Ebu hanifa je smatrao da zena nije duzna kuhati, peglati itd. ali da joj je to ipak moralna obaveza.
A mislis li @ragibe da sve to treba zato sto je "Knjiga" tako rekla ili inace osjecas da je to jednostavno - OK?
Pa vjerovatno bi pomogao zeni ali cisto sumnjam da bi posvetio toliko vremena. . .

U sustini mnogo muslimana ne cini blud, ne pije alkohol, ne krade, ne vara, ne laze... zbog straha od Boga a ne zbog osjecaja.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#17

Post by hananah »

Medju njima se ubraja igranje i zabava sa svojom suprugom, dresiranje konja i poducavanje plivanju. ( Taberani )
e bas je taj Alah velicanstven, kad u isti kos trpa timarenje konja i zabavu sa suprugom. Zivio Alah :-?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#18

Post by Zox »

Pa nije stvar u pomaganju, vec u RADU. Mislim, sta, ona sto ne stigne ti POMOGNES. Zasto TI ne bi radio sve, a ONA TEBI pomagala?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#19

Post by Fair Life »

ragib wrote:Uvijek treba pomagati......

Islamski ucenjak Ebu hanifa je smatrao da zena nije duzna kuhati, peglati itd. ali da joj je to ipak moralna obaveza.
Kako sad uvijek ako si u postavci teme napisao "... kad zena ne moze sama stici".
ragib wrote:Pomagati zeni u poslu
Muz ce pomagati zeni u brojnim poslovima u kuci, kada to ona ne moze sama stici...
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#20

Post by ragib »

Zox wrote:Pa nije stvar u pomaganju, vec u RADU. Mislim, sta, ona sto ne stigne ti POMOGNES. Zasto TI ne bi radio sve, a ONA TEBI pomagala?
Zox muz je duzan izdrzavati zenu i djecu (a zena nije).
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#21

Post by CiCiban »

:-D ajj nije pojasnio pocetak.. porodica je tako organizovana, da je muskarac taj koji izdrzava porodicu svojim radom, dok zena vodi ministarstvo uzivanja & opustanja & odgoja & kucnih poslova, u svrhu ocuvanja the psihickog zdravlja cijele porodice. tako da je njeno radno vrijeme 24 casa :D
sto znaci da bi bilo pogresno dozivjeti je kao puku kucnu pomocnicu, pa je raga na to upozorio kada je govorio o posluzivanju samoga sebe i brizi o odjeci, cistoci i pomaganju
:)
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#22

Post by ragib »

Lijep odnos prema zeni


Muz je duzan prema zeni slijedece:

Muz se treba truditi da izgradi lijep odnos prema svojoj supruzi, jer je Allahov Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, u vise predaja to isticao. Tako u predaji Ebu Hurejre, radijallahu ´anh, Poslanik islama, alejhisselam, potcrtava: Najpotpuniji vjernik je onaj koji ima lijepo ponasanje, a najbolji medju vama su oni koji se najljepse ponasanju prema svojim suprugama! ( Tirmizi i Ahmed ).


Na oprosnom hadzu Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je oporucio muslimanima u predaji ´Amra b. el-Ahvesa, radijallahu anh: I lijepo sa zenama postupajte! ( Tirmizi i Ibn Madze ).
Last edited by ragib on 26/03/2005 10:49, edited 1 time in total.
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#23

Post by ragib »

edit
Last edited by ragib on 26/03/2005 10:52, edited 2 times in total.
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#24

Post by ragib »

CiCiban wrote::-D ajj nije pojasnio pocetak.. porodica je tako organizovana, da je muskarac taj koji izdrzava porodicu svojim radom, dok zena vodi ministarstvo uzivanja & opustanja & odgoja & kucnih poslova, u svrhu ocuvanja the psihickog zdravlja cijele porodice. tako da je njeno radno vrijeme 24 casa :D
sto znaci da bi bilo pogresno dozivjeti je kao puku kucnu pomocnicu, pa je raga na to upozorio kada je govorio o posluzivanju samoga sebe i brizi o odjeci, cistoci i pomaganju
:)
:)
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#25

Post by Soul_Sista »

CiCiban wrote::-D ajj nije pojasnio pocetak.. porodica je tako organizovana, da je muskarac taj koji izdrzava porodicu svojim radom, dok zena vodi ministarstvo uzivanja & opustanja & odgoja & kucnih poslova, u svrhu ocuvanja the psihickog zdravlja cijele porodice. tako da je njeno radno vrijeme 24 casa :D
sto znaci da bi bilo pogresno dozivjeti je kao puku kucnu pomocnicu, pa je raga na to upozorio kada je govorio o posluzivanju samoga sebe i brizi o odjeci, cistoci i pomaganju
:)
Sad kad si pojasnila sta je raga :D htjeo da kaze meni je malo ko jasnije ali se onda nesto kontam. Tu vrstu organizaciju familije je malo teze ocuvati na zapadu jer se ne uklapa sa orgaznicaijom ostalog drustva. Jer standard zivljenja na zapadu je ipak malo poskup. Ako zene (muslimanke) rade 24 h dnevno kuci a niko ih ne placa za to kako ce muz sam da stigne poplacati racune, izdrzavati djecu u skoli itd itd...onda on nikad ni nece stici kuci, i njemu ce biti 24 h radnih, ali van kuce :D

To je samo bio mali osvrt na ovo u vezi org. familije, ne shvataje ovo kao provokaciju...
Post Reply