Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Pomak
Posts: 36
Joined: 19/06/2009 19:13

#51 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pomak »

Jazz_Junkie wrote:U jugoistocnoj Evropi "bratske narode" cine Slovenci, Hrvati, Bosnjaci, Srbi, Crnogorci, Gorani, Makedonci i Bugari. Vas Pomake smatram ipak dijelom bugarskog naroda. Ako se vi smatrate posebnim narodom, to se onda postuje, jer narodnost i nacionalnost su historijski fenomeni i stvar subjektivnih osjecaja. Tako pozivanje na korijene i proslost nema toliko smisla, jer Bosanci i Pomaci nemaju istu proslost.

Pomaks nema nacije.
Pomaks smo etnoreligiozna kulturne zajednice na Balkanu.
Postoji Pomaks u svim Balkanskim darzhavi.Sega gdje je granica između naroda nestaju u Europi je potražnja normalne stvari između naše zajedničke kulture.
Bez obzira da li su ove biljke - Crnogorac, goranski, albanski, grčki, turski, srpski, slovenski, hrvatski i tako natatak.
Ovo je originalan potreba među nama kao bratski narodi.
Mi ne krivim smo do sada živjeli u izolaciji
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#52 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Jazz_Junkie »

Razumijem ja da su Pomaci etnovjerska skupina, no Bosnjaci nisu. Bosnjak je etnonim i otvoren za svakoga, mada je politicka praksa drukcija zbog cega se mnogi ljudi iz "bosnjackih" obitelji odlucuju za bosanstvo. Takodjer znam da su Pomaci izolirani od strane bugarske politike, posebice od kraja 70ih kada je vodjena represivna politika i prema tamosnjim Turcima. Bosnjaci pak nisu "izolirani" narod. Oni zive u svojoj domovini zajedno sa svojim etnicki najblizim narodima, Srbima i Hrvatima. Kroz citav 20. vijek su Bosnjaci i Pomaci imali sasvim drukcija iskustva.
Pomak
Posts: 36
Joined: 19/06/2009 19:13

#53 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pomak »

Jazz_Junkie wrote:Razumijem ja da su Pomaci etnovjerska skupina, no Bosnjaci nisu. Bosnjak je etnonim i otvoren za svakoga, mada je politicka praksa drukcija zbog cega se mnogi ljudi iz "bosnjackih" obitelji odlucuju za bosanstvo. Takodjer znam da su Pomaci izolirani od strane bugarske politike, posebice od kraja 70ih kada je vodjena represivna politika i prema tamosnjim Turcima. Bosnjaci pak nisu "izolirani" narod. Oni zive u svojoj domovini zajedno sa svojim etnicki najblizim narodima, Srbima i Hrvatima. Kroz citav 20. vijek su Bosnjaci i Pomaci imali sasvim drukcija iskustva.

U zapadnoj Europi postoje brojne boshnatsi susret s kojima sam svaki dan.
Kada komuniciramo smo zajedno otkrili koliko ste i koliko smo podjednako kulturološki bliske.
Govorio slobodno, bez prevoditelja.
Riječi koje koristimo su 70% identični i razumjeti ih bez problema.
Ne vidim da se taj problem događa ovdje u forumu.

Imaš nešto protiv toga?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#54 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Jazz_Junkie »

Pomak wrote:
Jazz_Junkie wrote:Razumijem ja da su Pomaci etnovjerska skupina, no Bosnjaci nisu. Bosnjak je etnonim i otvoren za svakoga, mada je politicka praksa drukcija zbog cega se mnogi ljudi iz "bosnjackih" obitelji odlucuju za bosanstvo. Takodjer znam da su Pomaci izolirani od strane bugarske politike, posebice od kraja 70ih kada je vodjena represivna politika i prema tamosnjim Turcima. Bosnjaci pak nisu "izolirani" narod. Oni zive u svojoj domovini zajedno sa svojim etnicki najblizim narodima, Srbima i Hrvatima. Kroz citav 20. vijek su Bosnjaci i Pomaci imali sasvim drukcija iskustva.

U zapadnoj Europi postoje brojne boshnatsi susret s kojima sam svaki dan.
Kada komuniciramo smo zajedno otkrili koliko ste i koliko smo podjednako kulturološki bliske.
Govorio slobodno, bez prevoditelja.
Riječi koje koristimo su 70% identični i razumjeti ih bez problema.
Ne vidim da se taj problem događa ovdje u forumu.

Imaš nešto protiv toga?
Pa naravno da nema problema oko sporazumijevanja posto se i kod bugarskog radi o jednom juznoslavenskom jeziku. Ja licno nisam Bosnjak, ali Bosnjaci su i "moj" narod posto nas korijeni vezu za zemlju Bosnu. Pomake i Bugare veze zajednicki zavicaj Bugarska. Pomaci su Bosnjacima bliski zbog jezika isto kao i svi ostali narodi koji govore slavenskim.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#55 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by BaileyS »

sarlo wrote:Dijelimo istu sudbinu.
S tim sto Bosanski Muslimani najkrvavije placaju svoj muslimanski identitet i geografsku lociranost na Balkanu.
Genetika i porijeklo je za filozofiju muslimanskih zajednica manje bitna.
Nestajemo iz dana u dan. Nasi obicaji, kultura, izumiremo bioloski. Vise se ne iseljavamo u Tursku, vec na Zapad. Samo na ovim prostorima nam ne daju da zivimo.
Meni je interesantna slicna nosnja "bjelokapica" sa Bjelasnice, Goranaca i Pomaka. Gledao sam i neke teferice Pomaka na tv, lice na nase, niske dukata,.. Zene su glavni organizatori i nosioci zabava i obicaja, za razliku od drugih muslimanskih naroda. Vjerovatno posljedica slicnog predslavenskog porijekla.
Relikt Otomanske imperije.
Mi jesamo @sarlo placali krvavo ali placali su i drugi samo sto mi zbog svojih problema vrlo malo znamo o tome.

Evo dok je u nas trajao rat u Bugarskoj se provodio tihi egzodus muslimana ka Turskoj i zapadnim zemljama. Pricao sam sa bugarskim muslimanima (koje Bugari nazivaju Turcima a i oni sami su prihvatili taj naziv) i kazu da ih se skoro 2 mil (meni ova cifra izgleda nevjerovatna) iselila iz Bugarske. Metodi pritisaka su bili razni, npr. morali su predijevati licna imena, vaditi nove dokumente sa hriscanskim imenima, mijenjati nadgrobne spomenike svojih predaka, odricati se dobrovoljno imovine itd, itd. Ne trebam vam pricati kakav im je status bio na fakultetima, poslu, u svakodnevnom zivotu. Sve ovo se desavalo nakon 91' i pada komunistickor rezima. Prije prijema u EU Bugarska je morala promijeniti ovu politiku ali sad to ima vrlo malo smisla jer su se ljudi vecinom iselili.

Sto se goranaca tice, tuzno je da oni kad su na zapadu vecinom govore da su iz Srbije i malte ne da su Srbi (ne da im se objasnjavati, slavenski muslimani sa Kosova) jer osjecaju da nisu bliski Albancima a taj bosnjacki nacionalni identitet nije doprio do mozgova ni samih Bosnjaka u BiH a kamo li u Sandzaku, Crnoj Gori, Kosovu. Do duse tome je najvise doprinijelo Sarajevo sa debilnim dilemama Bosanac ili Bosnjak kao da jedno iskljucuje drugo.

Uglavnom dobra tema, meni bar izuzetno interesantna
dr trocki
Posts: 106
Joined: 19/03/2009 18:26
Location: Mexico

#56 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by dr trocki »

Pa sami Goranci , za sebe govore da su porijeklom Srbi i nekad davno bili pravoslavne vjere.
Makar im je jezik mjesavina albanskog i najvjerojatnije Bugarskog.
Pomak
Posts: 36
Joined: 19/06/2009 19:13

#57 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pomak »

Mislim da bi svatko trebao govoriti u svoje ime.
Svatko ima pravo na vlastiti samoopredelnie.
Pomaks i torbeshite, PA gorantsite i znam Nikad nisam rekao da su Bugari.
Nažalost, danas na Balkanu još uvijek postoje problemi sa inercija od asimilacije koji je bio podvrgnut pomashkiyat ljudi u proteklih 100 godina.
Opet ću ponoviti: - Znam mnogo imena pomashki familini-Boshnakovi.Rodovata spomen na obiteljske se odnosi na izbjeglički valovi na Balkanu prije 1912 iz Bosne. Tako pomashkiya folklora u, koje neyzvesten vas kroz izolaciju - postoje elementi od Bosne
alijadzigibau
Posts: 310
Joined: 18/01/2009 12:30

#58 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by alijadzigibau »

nidze veze..... :skoljka:
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#59 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by sarlo »

dr trocki wrote:Pa sami Goranci , za sebe govore da su porijeklom Srbi i nekad davno bili pravoslavne vjere.
Makar im je jezik mjesavina albanskog i najvjerojatnije Bugarskog.
I Emir lusturica je govorio da je porijeklom Srbin, i to kakav, pominjao je neke Babice i sl..
Goranci su mala muslimanska zajednica na Sar planini. Na popisu '91 nacionalno su se izjasnili kao Muslimani.
Sad su velikim dijelom protjerani, zive u srbiji i Luksemburgu. Dosta ih je studiralo u Sarajevu prije nego su ovdje uveli placanje skolarine za strane drzavljanje. Tako da sam neke upoznao, fini i ponosni momci. Za vrijeme srpske represije oni su bili instrumentalizirani i protiv svoje volje. Srbija je mnogo ulagala u tu njihovu Goru. Kazu kad su Albanci strajkovali na Kosovu ni njihove radnje nisu radile.
U vojnom sukobu nisu se eksponirali mislim da su sacuvali neka susjedna albanska sela od progona. Bili su svjesni da srpska supremacija nema perspektivu.
Govore dijalektom makedonskog. I kazem, podsjecaju me na bjelokapice.
Ova tema je vise o Pomacima.
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#60 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by BaileyS »

dr trocki wrote:Pa sami Goranci , za sebe govore da su porijeklom Srbi i nekad davno bili pravoslavne vjere.
Makar im je jezik mjesavina albanskog i najvjerojatnije Bugarskog.
Skroz irelevantno, kakave veze ima koje su religije bili. Nekad smo svi vjerovali u vatru ili sunce.

Nego, nacije na Balkanu su se formirale kako su se formirale. Danas su pravoslavci iz BiH Srbi a katolici su Hrvati, sa Bosnjacima im je zajednicka drzava i po tome su svi Bosanci. Sve druge tvrdnje su vrijedjanje tih ljudi, oni su to sto zele da budu i u tom ne vidim nikakav problem niti prepreku. Sto se Bosnjaka tice mi dobrano kasnimo u tom procesu i odatle dolaze danasnji nesporazumi i dileme.

Ne znam zasto je lakse prihvatiti da su Srbin iz Srbije (Srbijanac), bh Srbin (Bosanac) te Srbin iz Hrvatske ili Crne Gore svi nacionalno Srbi dok je za mnoge puno teze prihvatiti Bosnjak iz Bosne (Bosanac), Bosnjak iz Crne Gore, Bosnjak sa Kosova (Kosovar), Bosnjak iz Sandzaka. Zakasnili jesmo ali bolje ikad nego nikad.
Pomak
Posts: 36
Joined: 19/06/2009 19:13

#61 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pomak »

sliki na pomaci ot Breznitsa

Image

Image
Image

Image
dr trocki
Posts: 106
Joined: 19/03/2009 18:26
Location: Mexico

#62 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by dr trocki »

BaileyS wrote:
dr trocki wrote:Pa sami Goranci , za sebe govore da su porijeklom Srbi i nekad davno bili pravoslavne vjere.
Makar im je jezik mjesavina albanskog i najvjerojatnije Bugarskog.
Skroz irelevantno, kakave veze ima koje su religije bili. Nekad smo svi vjerovali u vatru ili sunce.

Nego, nacije na Balkanu su se formirale kako su se formirale. Danas su pravoslavci iz BiH Srbi a katolici su Hrvati, sa Bosnjacima im je zajednicka drzava i po tome su svi Bosanci. Sve druge tvrdnje su vrijedjanje tih ljudi, oni su to sto zele da budu i u tom ne vidim nikakav problem niti prepreku. Sto se Bosnjaka tice mi dobrano kasnimo u tom procesu i odatle dolaze danasnji nesporazumi i dileme.

Ne znam zasto je lakse prihvatiti da su Srbin iz Srbije (Srbijanac), bh Srbin (Bosanac) te Srbin iz Hrvatske ili Crne Gore svi nacionalno Srbi dok je za mnoge puno teze prihvatiti Bosnjak iz Bosne (Bosanac), Bosnjak iz Crne Gore, Bosnjak sa Kosova (Kosovar), Bosnjak iz Sandzaka. Zakasnili jesmo ali bolje ikad nego nikad.
Pa to ih jedino i razlikuje od Srba.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#63 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by sarlo »

Veceras sam trazio podatke o Pomacima na Internetu. Kako sam shvatio oni su kao zajednica opstali u nekoliko sela-kasaba, Sta je sa gradovima? Sigurno da mnogi Pomaci zive u Sofiji i drugim Bugarskim gradovima. Da li su tamo vratili svoja imena i svoj identitet?
Rodopski bugarski dijalekt, koliko se on izucava u skolama, koliko je prisutan u javnom zivotu? Da li ga govore samo Pomaci ili i Bugari-pravoslavci. Da li je uopce standardizovan ili samo govorni dijalekt. I nisam shvatio da li je otvorena granica izmedju Bugarske i Xanthia? Ima li ikakvog kontakta izmedju te nekad jedinstvene zajednice.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#64 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Bosanac sa dna kace »

:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
BaileyS
Posts: 1036
Joined: 02/07/2008 00:29

#65 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by BaileyS »

dr trocki wrote:
Pa to ih jedino i razlikuje od Srba.
Isto sto razlikuje Bosnjake, Srbe i Hrvate u BiH pa se tu ipak danas radi o tri naroda.
The Silent Man
Posts: 714
Joined: 13/10/2008 21:57

#66 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by The Silent Man »

BaileyS wrote:
dr trocki wrote:Pa sami Goranci , za sebe govore da su porijeklom Srbi i nekad davno bili pravoslavne vjere.
Makar im je jezik mjesavina albanskog i najvjerojatnije Bugarskog.
Skroz irelevantno, kakave veze ima koje su religije bili. Nekad smo svi vjerovali u vatru ili sunce.

Nego, nacije na Balkanu su se formirale kako su se formirale. Danas su pravoslavci iz BiH Srbi a katolici su Hrvati, sa Bosnjacima im je zajednicka drzava i po tome su svi Bosanci. Sve druge tvrdnje su vrijedjanje tih ljudi, oni su to sto zele da budu i u tom ne vidim nikakav problem niti prepreku. Sto se Bosnjaka tice mi dobrano kasnimo u tom procesu i odatle dolaze danasnji nesporazumi i dileme.

Ne znam zasto je lakse prihvatiti da su Srbin iz Srbije (Srbijanac), bh Srbin (Bosanac) te Srbin iz Hrvatske ili Crne Gore svi nacionalno Srbi dok je za mnoge puno teze prihvatiti Bosnjak iz Bosne (Bosanac), Bosnjak iz Crne Gore, Bosnjak sa Kosova (Kosovar), Bosnjak iz Sandzaka. Zakasnili jesmo ali bolje ikad nego nikad.
pa kao i svaka nacija - konstrukcija koja se ponavlja dovoljno dugo...postane samoopravdavajuca...
danas bosanski Srbin,sutra hrvatski,sandzacki,srbijanski,crnogorski,kosovski,albanski Bosnjak...

a inace Pomak :thumbup:
hvala mnogo sto si se javio,uz izvinjenje sto mi nismo ucinili taj korak...

pitanje identiteta ovdje izaziva polemike - kao sto vidis ... no da te ne zbunjujemo sa svojim bedastocama...
stvarno je zalosno kako je malo komunikacije izmedju ovih naroda (konkretno Bosnjaka i Pomaka) koji ocito djele mnogo zajednickog iz kulture,proslosti...

Sto bi porucio braci Pomacima - obrazovanje , samo obrazovanje - to treba da vam bude prioritet , jedan narod je u potpuno drugacijoj situaciji kada ima dosta obrazovanih i emancipovanih pripadnika...

lijep pozdrav!
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#67 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by MisticnaNebuloza »

I meni je drago sto je se ovakva tema otvorila. Mi Bosnjaci dijelimo mnogo toga sa Pomacima, i krajnje je vrijeme da se upoznamo sa ostalim slavensko-muslimanskim narodima na Balkanu i sire ako ih ima. Mi, ustvari, cinimo jednu specificnu grupaciju ljudi na svjetu i to ne treba ignorisati.

Pozdravljam Pomaka koji je otvorio ovu temu i ostale pomake i gorance koji dolaze na ovaj forum! Pisi nam jos o zivotu pomaka u Bugarskoj danas. Jel postoji ikakav pritiska na pomake i danas u Bugarskoj politici i drustvu? Kakav je vas status tamo trenutno?
Pomak
Posts: 36
Joined: 19/06/2009 19:13

#68 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pomak »

Dobro za prijatelje, Imam ih ovdje!
imate poseban pozdrav ot mene:

http://www.youtube.com/watch?v=oLaZP8gT ... annel_page
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#69 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pietje_Bel »

Evo zore, evo dana, evo Tvrtka i Stijepana .
....................................................................

:D sta cu kad mi je dosadno :D
Last edited by dr.gog on 23/06/2009 21:05, edited 2 times in total.
Reason: kršenje pravila foruma
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#70 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by MisticnaNebuloza »

Pietje_Bel wrote:Ne PRICAJ GLUPOSTI! Vi sandzaklije niste bratski narod ni sa nama. Da vam nije Alija dozvolio da se izjasnjavate Bosnjacima vi bi danas bili Srbi sto u stvari i jeste isto kao sto su Pomaci Bugari. Zamisli da je tvoj pradjed bio Bugar i onda presao na Islam i postao Pomak a neciji drugi pradjed iz okoline Novog Pazara presao na Islam i postao Bosnjak. Pa naravno da su potomci tih "pradjeda" na neki nacin braca jer su svi muslimani. Ali niti jedan od tih potomaka nije zaseban narod. Sandzaklije: Poturceni Srbi a Pomaci: Poturceni Bugari. Obadvoje od ovih spomenutih naroda imaju ogromnu krizu identiteta jer nemaju za sta da vezu svoj identitet. Nije bilo nikakve drzave Bosnjacke u Sandzaku niti Pomacke u Bugarskoj. A ti poturceni Srbi su danas najdosadniji na ovom forumu. Od mitova o Bogomilima do objasnjenja njihovog porijekla, to ni sam Bog nemoze shvatiti.
Sta znaci biti zaseban narod?
Sta znaci biti "poturcen"?
Da li su sadasnji Bosnjaci islamske vjere poturceni?
User avatar
manolito
Posts: 154
Joined: 04/03/2009 13:49

#71 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by manolito »

MisticnaNebuloza wrote:
Pietje_Bel wrote:Ne PRICAJ GLUPOSTI! Vi sandzaklije niste bratski narod ni sa nama. Da vam nije Alija dozvolio da se izjasnjavate Bosnjacima vi bi danas bili Srbi sto u stvari i jeste isto kao sto su Pomaci Bugari. Zamisli da je tvoj pradjed bio Bugar i onda presao na Islam i postao Pomak a neciji drugi pradjed iz okoline Novog Pazara presao na Islam i postao Bosnjak. Pa naravno da su potomci tih "pradjeda" na neki nacin braca jer su svi muslimani. Ali niti jedan od tih potomaka nije zaseban narod. Sandzaklije: Poturceni Srbi a Pomaci: Poturceni Bugari. Obadvoje od ovih spomenutih naroda imaju ogromnu krizu identiteta jer nemaju za sta da vezu svoj identitet. Nije bilo nikakve drzave Bosnjacke u Sandzaku niti Pomacke u Bugarskoj. A ti poturceni Srbi su danas najdosadniji na ovom forumu. Od mitova o Bogomilima do objasnjenja njihovog porijekla, to ni sam Bog nemoze shvatiti.
Sta znaci biti zaseban narod?
Sta znaci biti "poturcen"?
Da li su sadasnji Bosnjaci islamske vjere poturceni?
ovom analogijom Bosnjaci : poturceni Srbi vjerovatno Pietje?

(za tvoju informaciju Sandzak je oduvijek bio dio Bosne)

moze li se onda reci da su Srbi(janci) pokrsteni Turci?
Last edited by manolito on 23/06/2009 15:49, edited 1 time in total.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#72 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Pietje_Bel »

MisticnaNebuloza wrote:
Pietje_Bel wrote:Ne PRICAJ GLUPOSTI! Vi sandzaklije niste bratski narod ni sa nama. Da vam nije Alija dozvolio da se izjasnjavate Bosnjacima vi bi danas bili Srbi sto u stvari i jeste isto kao sto su Pomaci Bugari. Zamisli da je tvoj pradjed bio Bugar i onda presao na Islam i postao Pomak a neciji drugi pradjed iz okoline Novog Pazara presao na Islam i postao Bosnjak. Pa naravno da su potomci tih "pradjeda" na neki nacin braca jer su svi muslimani. Ali niti jedan od tih potomaka nije zaseban narod. Sandzaklije: Poturceni Srbi a Pomaci: Poturceni Bugari. Obadvoje od ovih spomenutih naroda imaju ogromnu krizu identiteta jer nemaju za sta da vezu svoj identitet. Nije bilo nikakve drzave Bosnjacke u Sandzaku niti Pomacke u Bugarskoj. A ti poturceni Srbi su danas najdosadniji na ovom forumu. Od mitova o Bogomilima do objasnjenja njihovog porijekla, to ni sam Bog nemoze shvatiti.
Sta znaci biti zaseban narod?
Sta znaci biti "poturcen"?
Da li su sadasnji Bosnjaci islamske vjere poturceni?

Mi jesmo na neki nacin poturceni jer smo uzeli vjeru od Turaka. Iz odredenog ugla bi se moglo reci da smo poturceni. Razlika izmedu mene i nekog pomaka ili Goranca je u tome sto je moj pradjed prije 700 takoder bio Bosanac i da je moja zemlja Bosna 958. godine vec spomenuta kao zasebna politicka cijelina, drzavica; dok su ti pomaci pali sa neba. Nikakva evolucija se nije desila. Nisu oni nastali nekim prirodnim putem vec je sav njihov identitet zasnovan na religiji. Kada bi se pomak odrekao svoje vjere on bi postao Bugar jer to on i jeste. Ali ja kada se odreknem svoje vjere ja opet mogu biti Bosanac jer je to to punopravni narodnonosni termin u etnicko-narodnom smislu.

Znaci mi smo "poturceni" i postali smo Bosanci -muslimani a bili smo prije toga Bosanci/ Bosnjani krstcanske vjere (pripadnici Crkve Bosanske ili katolici). Ali Pomaci su nastali sa svojim Poturcivanjem i u tome je bitna razlika. Njihov prelazak na Islam je njih kreirao a prijet oga njih nije bilo.
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#73 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by MisticnaNebuloza »

manolito wrote: Pomaci i Goranci su porijeklom Bosnjaci, dakle i oni su nasa braca, a osim toga i muslimani su, dakle nasa braca na kvadrat
Pomaci i Goranci nisu Bosnjaci, odakle ti to? Oni su nam bliski po jeziku, vjerskom proijeklu i mozda po najvise po istoriji (mislim na to sto su presli na Islam sa dolaskom Osmanlija na ove prostore kao i mi). Znaci imamo kulturoloski mnogo zajednickog.
User avatar
manolito
Posts: 154
Joined: 04/03/2009 13:49

#74 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by manolito »

manolito wrote:
Pietje_Bel wrote:
ovom analogijom Bosnjaci : poturceni Srbi vjerovatno Pietje?

(za tvoju informaciju Sandzak je oduvijek bio dio Bosne)

moze li se onda reci da su Srbi(janci) pokrsteni Turci?
Ne nije Sandzak od uvijek bio dio Bosne. Sandzak je bila Raska. Ta zemlja je usla u Bosansku kraljevsku Tutulu kao "Srpska zemlja" a ljude tamo Bosanski kraljevi nazivaju Srbima, iako je to bilo za vrijeme Tvrtka npr. u sastavu Bosne, ipak su bili Srbi a ne Bosnjani i to je dobro dokumentovano i nema sumnje oko toga. Ako zelis mogu to i dokazati. Ja bih volio da ima dokumenata gdje se spominju Bosnjani u Sandzaku ali ih nema, samo Srba ima cak i kada je to bila Bosna. A Novi pazar nije bio u sasatvu Bosne nikada cak ni za vrijeme Tvrtka I.
dio izvorne Bosne nisu bili ni Soli, Usora, Podrinje, sadasnja Krajina, Hum, Rama, Travnunija(Trebinje) znaci li to da su i oni Srbi ili mozda Hrvati?
Last edited by manolito on 23/06/2009 15:57, edited 1 time in total.
MisticnaNebuloza
Posts: 159
Joined: 25/05/2009 05:45

#75 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by MisticnaNebuloza »

Pietje_Bel wrote:Mi jesmo na neki nacin poturceni jer smo uzeli vjeru od Turaka. Iz odredenog ugla bi se moglo reci da smo poturceni. Razlika izmedu mene i nekog pomaka ili Goranca je u tome sto je moj pradjed prije 700 takoder bio Bosanac i da je moja zemlja Bosna 958. godine vec spomenuta kao zasebna politicka cijelina, drzavica; dok su ti pomaci pali sa neba. Nikakva evolucija se nije desila. Nisu oni nastali nekim prirodnim putem vec je sav njihov identitet zasnovan na religiji. Kada bi se pomak odrekao svoje vjere on bi postao Bugar jer to on i jeste. Ali ja kada se odreknem svoje vjere ja opet mogu biti Bosanac jer je to to punopravni narodnonosni termin u etnicko-narodnom smislu.

Znaci mi smo "poturceni" i postali smo Bosanci -muslimani a bili smo prije toga Bosanci/ Bosnjani krstcanske vjere (pripadnici Crkve Bosanske ili katolici). Ali Pomaci su nastali sa svojim Poturcivanjem i u tome je bitna razlika. Njihov prelazak na Islam je njih kreirao a prijet oga njih nije bilo.
A znas li od koga su Turci uzeli vjeru? Da li to znaci da su oni arabizovani?
Ti ne zelis da prihvatis to da je Islam, ne samo vjera vecine Bosnjaka, nego i dio njihovog etnickog identiteta. Reci mi, sta tu ima sporno?
Post Reply