Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#176 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Stoner »

Kakva si ti karikatura i komedija od čovjeka.
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#177 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Stara slika pomaka

Image

obicaj na vjencanju:

Image
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#178 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 00:09, edited 1 time in total.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#179 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 00:10, edited 1 time in total.
goodbar
Posts: 241
Joined: 02/02/2013 13:39

#180 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by goodbar »

Mislim da su Pomaci veci Sloveni od pravoslavnih Bugara,kao i Bosnjaci od pravoslavnih Srba.Pomaci su zivjeli,jos uvijek,na planinama u ne bas pristupacnim predjelima danasnje Bugarske,pa se nisu mjesali sa drugima.Simptomaticno je to,da su bili bogumili,kao i Bosnjani.Danas,pravoslavni Bugari,koji su polusloveni,poluturci,njima spocitavaju izdaju bugarskih Slovena.Poznato?1985.god.komunisticka vlast u Bugarskoj,na celu sa Todorom Zivkovim,pokusala je da ih kristijanizuje,zabranili su sva imena koja nisu izvorno slovenska i tada su se Pomaci i Turci iz Bugarske pobunili.Doslo je do oruzanih obracuna.Te godine,isao sam u Tursku i na granici,u blizini Jedrena,dok smo cekali,u busu,prisla nam je jedna grupa muskaraca,zana i djece i molila za hranu.Govorili su bugarski,pa smo ih razumjeli,rekli su da su pobjegli iz Bugarske,da je tamo rat(tada je Bugarska bila jako zatvorena zemlja,ali su zapadne novine dolazile do informacija).Shvatili smo o cemu i o kome se radi,ono hrane sto smo imali,skupili smo i dali,nije bilo puno.Ljudi su bili jadni,polugoli,iscjepani,ne znam,zasto su ih Turci drzali na otvorenom.Posle dosta godina,2006.posao sam busom kroz Bugarsku,od Velikog Trgovista do Burgasa,otprilike,gdje su zivjeli Pomaci,bila je jad i bijeda(tada je Bugarska vec bila u EU,ako se ne varam).Sela i varosice pored puta bili su siromasni,na zidovima nekih zgrada i kuca rupe od metaka.Shvatio sam da to nisu krpili,jos od 1985.godine.Jos da kazem,da su mediji u SFRJ,te 1985.godine,bili potpuno na strani Pomaka i prozivali su bugarske vlasti,kao uvijek su bili na strani gubitnika.Ali,bilo je to neko drugo vrijeme.
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#181 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Primjetno je da su pomaci svijetli...bugari nisu po tome poznati

prosjecni pomak,nesto ovako:


Image

Image

Image

a znate za izraz crn ko bugarin
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#182 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Pomacke djevojke u dimijama igraju kolo

Image

Image

pomakinja u tradicionalnoj odjeci

Image

Image
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#183 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Stara pomashka pjesma iz sela Breznitsa/Bugaria/ chumna epidemije,stara oko 100 - 150 godina

Oh Bože, zapalilo je Le Bosna Sarajevo
Dovraga, s jednoga kraja na drugi iznad mora.
Oh Bože, moja šuma šumi - moj sin jaka vatra
Dječak nije bilo plavom ili zelenom vatrom
Prokletstvo, bio sam kuge Le bezrodnitsa.

Oh Bože, doručak kuhati joj 500 djece
Dovraga, djeca su team-obrana,
Dovraga, djeca su tajna dobivenih.

Oh Bože, joj kuhati ručak 600 djevojaka,
Dovraga, djevojke su team-obrana,
Dovraga, djevojke su tajna dobivenih.

Oh Boy, kuhanje joj večeru 700 prvak,
Dovraga, moćni su team-obrana,
Dovraga, su se od moćnih tajni dobivenih.

Oh Bože, kuge, pa mi ti, dobro, zaposlili,
Dovraga, i ima jednog sina maika,
Dovraga, a jedan sin je uzeo njegov otac.

Oh Bože, njegova majka je vruće, ti prokleta:
- Moj sin, pustinjske kugi vam boravak bezrodnitsa,
Sine moj, zašto je jeli mlada i zelena!

Oh Bože, govorio je njegova majka:
- Mama Ne kunite vas bezrodnitsa kuge,
Majka, ali mu kalni birberya,
Majka, jer sam staviti rukavac / Djambaz / glave,
Majka i rasti vruće zmiy.
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#184 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Joe McCarthy »

Savršena mala grupica bijelih slavenskih muslimana koju bi trebali eventualno asimilirati u Bošnjake eventualno :thumbup:
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#185 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Joe McCarthy wrote:Savršena mala grupica bijelih slavenskih muslimana koju bi trebali eventualno asimilirati u Bošnjake eventualno :thumbup:
Bilo bi i najprirodnije tako
User avatar
Joe McCarthy
Posts: 1164
Joined: 09/11/2012 18:23
Location: Dežurni forumski homofob, šovinista i majorizator

#186 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Joe McCarthy »

arslanbey wrote:
Joe McCarthy wrote:Savršena mala grupica bijelih slavenskih muslimana koju bi trebali eventualno asimilirati u Bošnjake eventualno :thumbup:
Bilo bi i najprirodnije tako
Eventualno :D
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#187 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by arslanbey »

Ocito jako bitno naglasiti to ,,eventualno,, :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#188 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Opetja033 »

Bošnjaci Bugarske. Baš kao što su Gorani dio kosovskih Bošnjaka a Torbeši dio bošnjačkog nacionalnog korpusa u Makedoniji. Baš kao što je forumaš naveo, čak i u njihovim narodnim pjesmama sasvim je vidljiv sentiment prema Bosni i Sarajevu kao centru svih slavenskih muslimana i prema Bošnjacima kao najmnogobrojnijem slavenskom narodu islamske vjeroispovijesti.
Naša braća kojoj moramo pomoći u borbi protiv turkifikacije, bulgarizacije, srbizacije, albanizacije i makedonizacije.
Bošnjaci i islamske strukture u BiH (IZ, itd) se moraju nametnuti kao glavni nosilac i branitelj Islama u Europi ali i europskog Islama te kao zaštitnik naše slavenske muslimanske braće.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#189 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Woody »

Ma, jašta br'te...

Image
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#190 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 00:16, edited 1 time in total.
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#191 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Djuro11 »

i Bosnjaci od pravoslavnih Srba
Pogledaj fizicke karakteristike Srba i Bosnjaka danas.To je glupost.Samo moze vjerovati neko ko vjeruje u Kosovske bajke
Bosnjaci Bugarske
Velika greska.Naprimjer 1996 godine znaci kad je Dayton narusao godinu dana.Na podrucju danasnje Gore bilo je 2% Deklarisanih Bosnjaka.15 godina kasnije dole imas oko 4100 Bosnjaka.Da su Bosnjaci krenuli u jacu asimilaciju doticnih ljudi.Imali bi daleko,daleko vise Bosnjaka Bugarske danas.Kao sto imaju danas daleko vise Bosnjaka u Gori.A nekad ih je bilo samo 2%

Naravno da bi Pomaci zeljeli da budu dio velike Bosnjacke nacije.Koja ce se protezati od Rodopa do Velike Kladuse a ko zna,Mozda i dalje.Nego da budu pomaci.Pa cak i dobar dio Goranaca koji su 100% Bili Goranci prije 20 godine.Imas danas nekih koji su veci Bosnjaci od onog iz Visokog
Sve je moguce ako imas zelju,cilj i strategiju.Mi smo nazalost promasili s Pomacima jer je to trebalo davnih dana asimilirati.Iako kazem.Kao sto svi Muslimani Madjarske zele da budu dio jace Islamske zajednice poput one u Bih

I Pomaci bi rado zeljeli biti dio velikog Bosnjackog korpusa
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#192 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#193 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Woody »

Aaaa... Zaboravio si na Alpske Srbe ;-), a o Egipćanima u Makedoniji da ne pričamo... Pa ondak, rećemo... Aha! Lužički Srbi... Pa nisu oni bre, džaba Srbi :lol:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#194 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Bodkin »

Opetja033 wrote:Bošnjaci Bugarske. Baš kao što su Gorani dio kosovskih Bošnjaka a Torbeši dio bošnjačkog nacionalnog korpusa u Makedoniji. Baš kao što je forumaš naveo, čak i u njihovim narodnim pjesmama sasvim je vidljiv sentiment prema Bosni i Sarajevu kao centru svih slavenskih muslimana i prema Bošnjacima kao najmnogobrojnijem slavenskom narodu islamske vjeroispovijesti.
Naša braća kojoj moramo pomoći u borbi protiv turkifikacije, bulgarizacije, srbizacije, albanizacije i makedonizacije.
Bošnjaci i islamske strukture u BiH (IZ, itd) se moraju nametnuti kao glavni nosilac i branitelj Islama u Europi ali i europskog Islama te kao zaštitnik naše slavenske muslimanske braće.
svi muslimani evrope su u stvari bosnjaci jelde 8-)
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#195 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Opetja033 »

Bodkin wrote:
Opetja033 wrote:Bošnjaci Bugarske. Baš kao što su Gorani dio kosovskih Bošnjaka a Torbeši dio bošnjačkog nacionalnog korpusa u Makedoniji. Baš kao što je forumaš naveo, čak i u njihovim narodnim pjesmama sasvim je vidljiv sentiment prema Bosni i Sarajevu kao centru svih slavenskih muslimana i prema Bošnjacima kao najmnogobrojnijem slavenskom narodu islamske vjeroispovijesti.
Naša braća kojoj moramo pomoći u borbi protiv turkifikacije, bulgarizacije, srbizacije, albanizacije i makedonizacije.
Bošnjaci i islamske strukture u BiH (IZ, itd) se moraju nametnuti kao glavni nosilac i branitelj Islama u Europi ali i europskog Islama te kao zaštitnik naše slavenske muslimanske braće.
svi muslimani evrope su u stvari bosnjaci jelde 8-)
Jedini koji je shvatio dubinu i sustinu moje grandiozne vizije buducnosti, ne gotivim ja tebe djaba. :mrgreen:
Nakon toga proglasavamo reis ul ulemu za halifu i objavljujemo rat hereticima IS-a i Irana.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#196 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Bodkin »

ja bih za tebe bez zajebancije na izborima glasao. iako nisam bosnjak ni musliman :D

rezon bi mi bio, megalomanski u kost u vjersko-nacionalnim pitanjima (cijela evropa) sigurno znaci istu megalomaniju i u ubijanju kriminala ili ekonomskom planiranju :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#197 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Opetja033 »

Bodkin wrote:ja bih za tebe bez zajebancije na izborima glasao. iako nisam bosnjak ni musliman :D

rezon bi mi bio, megalomanski u kost u vjersko-nacionalnim pitanjima (cijela evropa) sigurno znaci istu megalomaniju i u ubijanju kriminala ili ekonomskom planiranju :D
Ne znam samo da li ti odgovara cinjenica da sam jako blizak libertarijanskom pravcu kada je ekonomija u pitanju. :mrgreen:

Javim ti kada se kandidujem, do tada cu vjerovatno uspjeti i iskristalizirati svemirski program buduceg bosnjackog carstva. :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#198 Re: Među Pomacima - muslimanima Bugarske

Post by Bodkin »

Opetja033 wrote:
Bodkin wrote:ja bih za tebe bez zajebancije na izborima glasao. iako nisam bosnjak ni musliman :D

rezon bi mi bio, megalomanski u kost u vjersko-nacionalnim pitanjima (cijela evropa) sigurno znaci istu megalomaniju i u ubijanju kriminala ili ekonomskom planiranju :D
Ne znam samo da li ti odgovara cinjenica da sam jako blizak libertarijanskom pravcu kada je ekonomija u pitanju. :mrgreen:

Javim ti kada se kandidujem, do tada cu vjerovatno uspjeti i iskristalizirati svemirski program buduceg bosnjackog carstva. :mrgreen:
bila je tema o neoliberalima. ja se prvi tuspasio 8-) javi obavezno :thumbup: :D
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#199 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by eduscho »

Da smo bili pametni i imali prije svega mi sami drzavotvornu i nacionalnu svijest, zadnjih 70ak godina bismo ih dovodili u BiH, stipendirali i zaposljavali, te lagano asimilirali u Bošnjake. Koliko bismo bili snazniji i u BiH i u regiji. Sve te slavene-muslimane Balkana i ostatka Europe, od Goranaca, Torbeša i Pomaka (vjerovatno bi ovo zadnji vise naginjali Turskoj, ali barem jedan dio), kao i sve one koji su krenuli u muhadžirluk 1878, 1918 i 1945 ali ponavljam opet SLAVENE-MUSLIMANE.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#200 Re: Pomaci,Goranci i Bosanci - edin soj!

Post by Kejn »

Torbeši, Pomaci i Goranci moraju ostati upravo to. Strogo se protivim asimilaciji nebošnjačkih elemenata društva. Radije bi volio da se bosanski Hrvati počnu izjašnjavati kao Bošnjaci (što u suštini i jesu). Ono što se mora uraditi je stvaranje udruženja koji će pomoći održavanju i njegovanju veza između Torbeša, Pomaka i Goranaca i Bošnjaka, jer mi Bošnjaci kao najveći slavenski muslimanski narod na Planeti imamo dužnost da se brinemo za druge manje slavenske muslimanske narode.
Post Reply