Položaj žene u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

da li islamske šerijatske propise prema ženama, treba potpuno izbaciti iz naše tradicije?

da
72
55%
ne
59
45%
 
Total votes: 131

User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2351 Re: Položaj žene u islamu

Post by Euridika »

Bloo wrote:
Euridika wrote: Ako zapad snađe ta zla kob i sudba, snaći će i vascijeli dunjaluk. Ne znam baš ko bi se tome radovao ... :cry:
I gdje mi u Bosni spadamo u sve to :lol:
Mi smo isto kao ono I u Bosna i Hercegovina, ili drugim riječima: Znaš ti nas, *** ti nas. :cry:
Nas potkači sve loše što se desi Zapadu ili Istoku.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2352 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

Euridika wrote:
Bloo wrote:
Euridika wrote: Ako zapad snađe ta zla kob i sudba, snaći će i vascijeli dunjaluk. Ne znam baš ko bi se tome radovao ... :cry:
I gdje mi u Bosni spadamo u sve to :lol:
Mi smo isto kao ono I u Bosna i Hercegovina, ili drugim riječima: Znaš ti nas, *** ti nas. :cry:
Nas potkači sve loše što se desi Zapadu ili Istoku.
Fascinantno je kako stanovnici ove zemlje ovu našu domovinu posmatraju kao da je odvojena od zapada i/ili istoka. Ili da je zapad tamo negdje nešto daleko, strašno, mračno. dekadentno, zlo...totalno oprečno našem svjetonazoru..
I neki koji misle da je istok to isto...


Elem, hebo nas :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2353 Re: Položaj žene u islamu

Post by arzuhal »

Interesantni ašik, Faruk Ibrišimović iz Tuzle bio pjevao:

Jednog toplog ljeta
na otoku Hvaru
pita Englez mene
iz koje sam zemlje

REF:

BOSNA MOJA LIJEPA
CENTAR CIJELOG SVIJETA
BOSNA MOJA LIJEPA
BOSNA PONOSNA, HEJ!Image
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2354 Re: Položaj žene u islamu

Post by harač »

Euridika wrote:
harač wrote:
ne treba cjepidlaciti, ima nesto podmuklije u onom izvodjenju dogmatizma do krajnjih granica i zornog iscekivanja trenutka kad ce zapad, "zajedno s njegovim mjerilima vrijednosti moralnosti, istine, ispravnosti i ostalog - snaći sudbina kakva je snašla i pojedinane drevne narode o kojima govori Kur'an", a cija se sudbina sastoji u unistenju, istrebljenju njegovih zitelja etc. naravno, ne pretpostavljam da i sam ne znas da su analogije izmedju tih drustava neodrzive, ali je upravo zbog toga takav stav prema ovom zapadu (sto rece ahbab "samo olicenje zla") znacajnije u ovim raspravama
Ako zapad snađe ta zla kob i sudba, snaći će i vascijeli dunjaluk. Ne znam baš ko bi se tome radovao ... :cry:
ne nuzno, muslimani nas podjecaju da su moguci i lokalni potopi :D

mada, ko se cemu raduje je funkcija ocekivanja nastavka sapunice
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2355 Re: Položaj žene u islamu

Post by Euridika »

harač wrote:
Euridika wrote:
harač wrote:
ne treba cjepidlaciti, ima nesto podmuklije u onom izvodjenju dogmatizma do krajnjih granica i zornog iscekivanja trenutka kad ce zapad, "zajedno s njegovim mjerilima vrijednosti moralnosti, istine, ispravnosti i ostalog - snaći sudbina kakva je snašla i pojedinane drevne narode o kojima govori Kur'an", a cija se sudbina sastoji u unistenju, istrebljenju njegovih zitelja etc. naravno, ne pretpostavljam da i sam ne znas da su analogije izmedju tih drustava neodrzive, ali je upravo zbog toga takav stav prema ovom zapadu (sto rece ahbab "samo olicenje zla") znacajnije u ovim raspravama
Ako zapad snađe ta zla kob i sudba, snaći će i vascijeli dunjaluk. Ne znam baš ko bi se tome radovao ... :cry:
ne nuzno, muslimani nas podjecaju da su moguci i lokalni potopi :D

mada, ko se cemu raduje je funkcija ocekivanja nastavka sapunice
Pa kud ti lokalni potopi baš na Bosnu da udare? :( Može li šta da se desi u nekom nenaseljenom dijelu Pacifika?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2356 Re: Položaj žene u islamu

Post by harač »

saljem puno selama uz jednu muzicku

User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#2357 Re: Položaj žene u islamu

Post by Irsar »

harač wrote:
Irsar wrote:Zapadu koji se pobunio protiv svoje vjere i predstavlja samo oličenje zla
ova mrznja zapada, u tebe i arzuhala, vuce na qutba, al on se navodno dobrovoljno vratio, pa mrzio iz daleka, a ovdje izgleda pricamo o posljedicama isteka duldunga :lol: to objasnjava i sto kod smrcka nema tih patoloskih izljeva emocija protiv svecke :D
Nemam pojma o čemu pričaš. Možda malo manje gluposti i patetike sljedeći put?
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#2358 Re: Položaj žene u islamu

Post by Irsar »

harač wrote:zornog iscekivanja trenutka kad ce zapad, "zajedno s njegovim mjerilima vrijednosti moralnosti, istine, ispravnosti i ostalog - snaći sudbina kakva je snašla i pojedinane drevne narode o kojima govori Kur'an", a cija se sudbina sastoji u unistenju, istrebljenju njegovih zitelja etc.
Još jednom još jedan nevjernik pokazuje potpuno odsustvo znanja o stvarima o kojima ovdje pričamo. I još imputira meni (ili nama, Muslimanima) neke ideje i stavove s kojima nemamo nikakve veze. Već viđeno, bezbroj puta.

Za tvoju informaciju,
prvo - Zapad je već propao, to što ima na Dunjaluku je otprilike sve što i ima, a vječnost u usporedbi sa privremenošću Dunjaluka je gotovo beskonačno bolja i veća;

drugo - niko ovdje "zorno" ne iščekuje bilo kakav trenutak, trendovi su očiti, a među tim trendovima je i progresivna autodestrukcija čiji tek zadnji korak je i materijalna autodestrukcija, ili ti misliš da su Svjetski ratovi bili neka iluzija? No i bez materijalne autodestruckcije, koga briga? Valjda je jasno da sve materijalno je nužno prolazno, bolje biti siromašan i dobar nego bogat i loš, a Zapad je upravo ovo zadnje;

treće - propast Zapada mi, ili barem ja, ne izjednačavamo sa "istrebljenjem žitelja" kao što ti se ovdje pretvaraš da mi tobože upravo na to mislimo, toliko je valjda očito s obzirom da su i Arapi svojevremeno bili u kaljuži iz koje su izvučeni Islamom, stoga "istrebljenje" nije nešto na šta uopšte neko od nas treba i pomišljati kao nužno ili dobro.

Uostalom, u Islamu vrijedi i sljedeći stav: Allah više ne kažnjava narode kao što ih je nekada kažnjavao (istrebljenjem), tako da mani nas svoje šuplje i gluposti. :wink:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2359 Re: Položaj žene u islamu

Post by harač »

ok, Muslimanu :wink:

drago mi je cuti da su allaha prosle neke psihoze; sljedbenici kaskaju, ali to je za očekivati
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2360 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

harač wrote: ne nuzno, muslimani nas podjecaju da su moguci i lokalni potopi :D
mada, ko se cemu raduje je funkcija ocekivanja nastavka sapunice
Može i ovako, samo malo šira slika.
- S tvojim dopuštenjem, reći ću otvoreno - progovori Hasan beg - Kada bi bilo moguće sabrati sve krštene ljude u jednu lađu, pustiti je na široko more i sve ih tamo potopiti, vjeruj mi, ja ni na trenutak ne bih razmišljao da potonem zajedno s njima, samo da na svijetu ne ostane nijedan vlah. Ali ne biva po našemu, nego po Božijem: Bog želi da na ovom svijetu bude i vlaška i svaka vjera.

Hasan-beg trebinjski u razgovoru sa Ali-pašom Rizvanbegovićem
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2361 Re: Položaj žene u islamu

Post by Idemedosumom »

Hoćemo li se vratiti na žene u islamu? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2362 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:Hoćemo li se vratiti na žene u islamu? :D
*maše vam svima u lađi sa druge obaleeeeeeeeeeeeee, saljive obale, opasne obale koju zapljuskuju strahoviti valovi ...*
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2363 Re: Položaj žene u islamu

Post by harač »

Bloo wrote:
harač wrote: ne nuzno, muslimani nas podjecaju da su moguci i lokalni potopi :D
mada, ko se cemu raduje je funkcija ocekivanja nastavka sapunice
Može i ovako, samo malo šira slika.
- S tvojim dopuštenjem, reći ću otvoreno - progovori Hasan beg - Kada bi bilo moguće sabrati sve krštene ljude u jednu lađu, pustiti je na široko more i sve ih tamo potopiti, vjeruj mi, ja ni na trenutak ne bih razmišljao da potonem zajedno s njima, samo da na svijetu ne ostane nijedan vlah. Ali ne biva po našemu, nego po Božijem: Bog želi da na ovom svijetu bude i vlaška i svaka vjera.

Hasan-beg trebinjski u razgovoru sa Ali-pašom Rizvanbegovićem
nadam se da ti nije promakla ironija prosvjetiteljskog nacizma, nešto tipa obrnutog ibrahima: on bi zaklo sina, ali mu bog nesto ne da :D

jer ima i ona da je bog ljude podijelio po narodima da bi se upoznavali (49:13), s tim da nas iskustvo uči da je upoznavanje - naravno - moguće i preko nišana.

nego, vratimo se na žene
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2364 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

harač wrote:
nadam se da ti nije promakla ironija prosvjetiteljskog nacizma, nešto tipa obrnutog ibrahima: on bi zaklo sina, ali mu bog nesto ne da :D

nego, vratimo se na žene
Crk'o bi da ne ... :mrgreen:

Da, žene.
Mislim da smo ih sve rastjerali sa ove teme uspješno :D
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2365 Re: Položaj žene u islamu

Post by Euridika »

Bloo wrote:
harač wrote:
nadam se da ti nije promakla ironija prosvjetiteljskog nacizma, nešto tipa obrnutog ibrahima: on bi zaklo sina, ali mu bog nesto ne da :D

nego, vratimo se na žene
Crk'o bi da ne ... :mrgreen:

Da, žene.
Mislim da smo ih sve rastjerali sa ove teme uspješno :D
Ev' me, tu sam, barem brojčano da podržim. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2366 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

Euridika wrote: Ev' me, tu sam, barem brojčano da podržim. :D
2 žene su već harem :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2367 Re: Položaj žene u islamu

Post by arzuhal »

"Jedna žena - jedan đavao, dvije žene - hiljadu đavola", rek'o bi Njegoš...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2368 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

Drž se vinograda Arzuhale, dok ti kose nisam počupala, nećeš imati s čim da vežeš loze...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2369 Re: Položaj žene u islamu

Post by seln »

harač wrote:
Euridika wrote:
harač wrote:
ne treba cjepidlaciti, ima nesto podmuklije u onom izvodjenju dogmatizma do krajnjih granica i zornog iscekivanja trenutka kad ce zapad, "zajedno s njegovim mjerilima vrijednosti moralnosti, istine, ispravnosti i ostalog - snaći sudbina kakva je snašla i pojedinane drevne narode o kojima govori Kur'an", a cija se sudbina sastoji u unistenju, istrebljenju njegovih zitelja etc. naravno, ne pretpostavljam da i sam ne znas da su analogije izmedju tih drustava neodrzive, ali je upravo zbog toga takav stav prema ovom zapadu (sto rece ahbab "samo olicenje zla") znacajnije u ovim raspravama
Ako zapad snađe ta zla kob i sudba, snaći će i vascijeli dunjaluk. Ne znam baš ko bi se tome radovao ... :cry:
ne nuzno, muslimani nas podjecaju da su moguci i lokalni potopi :D

mada, ko se cemu raduje je funkcija ocekivanja nastavka sapunice
Daj, ne laprdaj....
eto, muslimani samo cekaju da zapad propadne. kako da ne... ako to vec ne rade, trebali bi poceti sada, da hrcku ne propadne teza.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2370 Re: Položaj žene u islamu

Post by seln »

Idemedosumom wrote:Hoćemo li se vratiti na žene u islamu? :D
Pa, ne tako cesto kao nekad :sad:
ali ipak, stalno se vracam na zenu u islamu.
A polozaj... kako se dogovorimo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2371 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ode kafa...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2372 Re: Položaj žene u islamu

Post by arzuhal »

nema tu cile-mile, samo mile :lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2373 Re: Položaj žene u islamu

Post by Idemedosumom »

seln wrote:
Daj, ne laprdaj....
eto, muslimani samo cekaju da zapad propadne. kako da ne... ako to vec ne rade, trebali bi poceti sada, da hrcku ne propadne teza.
Takvi su muslimani ba, ako ne vjeruješ ateistima, onda barem povjeruj samim muslimanima:



Ova je čak išla u medresu, skoro hafiza :lol:
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#2374 Re: Položaj žene u islamu

Post by harač »

seln wrote:
Daj, ne laprdaj....
eto, muslimani samo cekaju da zapad propadne. kako da ne... ako to vec ne rade, trebali bi poceti sada, da hrcku ne propadne teza.
opa, vaskrso tunjo, dosadio salon :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#2375 Re: Položaj žene u islamu

Post by seln »

harač wrote:
seln wrote:
Daj, ne laprdaj....
eto, muslimani samo cekaju da zapad propadne. kako da ne... ako to vec ne rade, trebali bi poceti sada, da hrcku ne propadne teza.
opa, vaskrso tunjo, dosadio salon :D
Obrisi sline, zapali Kuran, pa na vikend.
Post Reply