Položaj žene u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply

da li islamske šerijatske propise prema ženama, treba potpuno izbaciti iz naše tradicije?

da
72
55%
ne
59
45%
 
Total votes: 131

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2301 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Ne donosi tijelo (res extensa) zaključke nego razum (res cogitans).

:mrgreen:
Pa sad...na jednom nivou ovo i nije tačno, ali to je već tema za Eurudikinog PF i/ili Filozofije i iscrpljujuće diskusije.
Ma to je samo, s moje strane, pojednostavljeno ubacivanje Descartesa zarad malo pošalice, da mi Rene oprosti... :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2302 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:
arzuhal wrote:Ne donosi tijelo (res extensa) zaključke nego razum (res cogitans).

:mrgreen:
Pa sad...na jednom nivou ovo i nije tačno, ali to je već tema za Eurudikinog PF i/ili Filozofije i iscrpljujuće diskusije.
Ma to je samo, s moje strane, pojednostavljeno ubacivanje Descartesa zarad malo pošalice, da mi Rene oprosti... :)
A moje je samo upakovano fino ono što je kierkegaard izjavio o Martensenu :D

Inače bi stvarno bilo zanimljivo promuhabetiti o zaključcima tijela, ako isti postoje, i zaključcima uma.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2303 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Nurudin »

odoh šta raditi, kad se vratim da me čeka neka zanimljiva rasprava !
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#2304 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by perfekcionista1 »

Nije lose imati i temu da li je zena u krscanstvu ponizena pa da malo izadjemo iz okvira nametnutih predrasudnih tema, argumenti koji govore afirmativno o ponizavanju zene u bibliji su previse jaki da bi se ignorisali
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2305 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Bloo »

perfekcionista1 wrote:Nije lose imati i temu da li je zena u krscanstvu ponizena pa da malo izadjemo iz okvira nametnutih predrasudnih tema, argumenti koji govore afirmativno o ponizavanju zene u bibliji su previse jaki da bi se ignorisali
drustveni-status-i-uloga-zena-u-religijama-t149512.html
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#2306 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by perfekcionista1 »

Da, i zbog cega na toj temi niste diskutovali i o zeni u islamu vec je bilo potrebno zasebnu temu otvoriti? Dupli arsini kao i uvijek :izet:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2307 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Bloo »

perfekcionista1 wrote:
Da, i zbog cega na toj temi niste diskutovali i o zeni u islamu vec je bilo potrebno zasebnu temu otvoriti? Dupli arsini kao i uvijek :izet:
Nova tema je otvorena naknadno (prije par dana), da se diskusija ne bi širila dalje.
Nova tema pokriva sve religije :)

I ne otvaramo "mi" niti neki imaginarni ljudi teme, već korisnici. Ako smatraš da bi takva tema imala kvalitetnu diskusiju, otvori je :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2308 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
triconja wrote: Prije je bilo hrane kolko hoš pa se moglo davat na lijepe oci, ma hajte molim vas.

Feminizam izgleda zanemaruje historiju totalno :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

Fascinantno, fakat. Nije samo na ovoj temi, ali kad smo vec tu ... nesto sto se (uslovno) desava jedva zadnjih 50 godina ljudi uzimaju kao da je "normalno" i "urodjeno". Totalni razvod sa historijskim cinjenicama.
netocno, feminizmi su svijesni da Ulema, od smrti muhameda, glumi Boga :) dolsovno se desio niz povijesnih zloupotreba poligamije ;-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2309 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Connaisseur Karlin »

Euridika wrote:I šta ste zaključili na temi, nakon 90 i kusur stranica? :D
da zene ne znaju i ne razumiju povijest , ne razumiju status zena kroz povijest, a da su feminstikinje najmanje upoznate sa povijesti zena u raznim drustvima :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2310 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by arzuhal »

esaščutnješta...
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#2311 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by perfekcionista1 »

Ako nova tema pokriva sve religije zasto nije zakljucana prethodna koja je vezana za samo jednu, islam?
Ova nova je otvorena dakle da se nebi dalje sirila prica ka eventualno onoj o kojoj sam govorio, ponizavanje zene u krscanstvu, tako je napravljena ova tema gdje se opet gle cuda vecinom prica o zeni u islamu :-)

Cim uhvatim vremena otvoram temu o ponizavanju zene u krscanstvu, o krscanskim teroristima i jos mnoge druge, pa makar vecinom sam pisao na njoj :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2312 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Bloo »

perfekcionista1 wrote:Ako nova tema pokriva sve religije zasto nije zakljucana prethodna koja je vezana za samo jednu, islam?
Ova nova je otvorena dakle da se nebi dalje sirila prica ka eventualno onoj o kojoj sam govorio, ponizavanje zene u krscanstvu, tako je napravljena ova tema gdje se opet gle cuda vecinom prica o zeni u islamu :-)

Cim uhvatim vremena otvoram temu o ponizavanju zene u krscanstvu, o krscanskim teroristima i jos mnoge druge, pa makar vecinom sam pisao na njoj :thumbup:
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2313 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:esaščutnješta...
:lol: :kiss:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2315 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
Gojeni H wrote:
triconja wrote: Prije je bilo hrane kolko hoš pa se moglo davat na lijepe oci, ma hajte molim vas.

Feminizam izgleda zanemaruje historiju totalno :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

Fascinantno, fakat. Nije samo na ovoj temi, ali kad smo vec tu ... nesto sto se (uslovno) desava jedva zadnjih 50 godina ljudi uzimaju kao da je "normalno" i "urodjeno". Totalni razvod sa historijskim cinjenicama.
netocno, feminizmi su svijesni da Ulema, od smrti muhameda, glumi Boga :) dolsovno se desio niz povijesnih zloupotreba poligamije ;-)
Mogu ja pricat i drago mi je pricat o x^n stvari ali kad vidim da me neko pravi budalom onda prestanem pricat :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2316 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
netocno, feminizmi su svijesni da Ulema, od smrti muhameda, glumi Boga :) dolsovno se desio niz povijesnih zloupotreba poligamije ;-)
Mogu ja pricat i drago mi je pricat o x^n stvari ali kad vidim da me neko pravi budalom onda prestanem pricat :lol:
Bloo je to na drugo temi odlicno komentarisala:
Generalno, bilo kakvo uzidanje i pretjerano strahopoštovanje prema licima koja imaju neku funkciju unutar religijske organizacije je meni neshvatljivo


arzonja, je vise puta spomeno: pravla postoje a, ista se moraju slijediti od strane vijernika :D

Zasto nema polinadrije u Islamu , jer bilo je bogatih zena, mogle su imati vise mladih i siromasnih muskarca, da im pomognu :oops:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2317 Re: da li je žena u islamu ponižena?

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
netocno, feminizmi su svijesni da Ulema, od smrti muhameda, glumi Boga :) dolsovno se desio niz povijesnih zloupotreba poligamije ;-)
Mogu ja pricat i drago mi je pricat o x^n stvari ali kad vidim da me neko pravi budalom onda prestanem pricat :lol:
Bloo je to na drugo temi odlicno komentarisala:
Generalno, bilo kakvo uzidanje i pretjerano strahopoštovanje prema licima koja imaju neku funkciju unutar religijske organizacije je meni neshvatljivo


arzonja, je vise puta spomeno: pravla postoje a, ista se moraju slijediti od strane vijernika :D

Zasto nema polinadrije u Islamu , jer bilo je bogatih zena, mogle su imati vise mladih i siromasnih muskarca, da im pomognu :oops:
U zadnje vrijeme sticem utisak da je glupo voditi bilo kakvu raspravu o historijskim prilikama i mogucnostima ljudi (u ovo spada i oblik vladavine i socioekonomski odnosi) sa ljudima koji se zalazu za necija prava.

Volio bih i ja da letim nedje blizu alfe centuri, da moram nekad nalozit nuklearni reaktor i da mogu ulaziti u pravu "virtualnu stvarnost" kad mi se cefne i iz nje izlaziti, ali ne ide to tako.

Tek se ozbiljno pocelo bavit poljoprivredom otkricem gnojiva (ovih umjetnih) i tek tad je drustvo pocelo da mijenja neke stvari koje ne odgovaraju. Kae danas jedan farmer moze prehranit vise od 150 ljudi a covjek sve sto radi je masinama obradjuje zemlju i tetosi usjeve i to je to. Onda revolucije su se desavale i razvojem tehnologije proizvodnje i danas se desavaju nakon svakog ozbiljnijeg otkrica i stavljanja istog u pogon.

Koliko god mi sebi pokusavali utuviti u glavu da nesto moze ili je moglo ne mora znaciti da uistinu moze ili da je moglo :-)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2318 Re: Položaj žene u islamu

Post by Connaisseur Karlin »

Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2319 Re: Položaj žene u islamu

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
Temuuu sam ti otvorilaaaa ....bona.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2320 Re: Položaj žene u islamu

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
Procitaj junga paš vidjet
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2321 Re: Položaj žene u islamu

Post by Gojeni H »

MoRe li neko Karlinki reci da je ignorisem?

Ej, Karlinka .. . Volim te! Znas biti i simpaticna ... ponekad.
Ali imaj milosti ...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2322 Re: Položaj žene u islamu

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
Temuuu sam ti otvorilaaaa ....bona.
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2323 Re: Položaj žene u islamu

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
Temuuu sam ti otvorilaaaa ....bona.
kriva sam :skoljka:

@triconja, pishologija,sociologija , svasta nesto :D shvati da su sve reliije( ne vjere i vjervanje) ljudsko davanje,a ne Bozije davanje :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2324 Re: Položaj žene u islamu

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Kur'an daje primarnu ulogu monogamom braku, a poligamije, haremi, a doticn opcije nisu dio zapovijdi ili dogme. Problem je sa Ulemom koja se malkice poigrala sa doticnim terminima. Zasto se danas prakticira ilegalna/legalna poligamija u savrmenim drustvima ?
Temuuu sam ti otvorilaaaa ....bona.
kriva sam :skoljka:

@triconja, pishologija,sociologija , svasta nesto :D shvati da su sve reliije( ne vjere i vjervanje) ljudsko davanje,a ne Bozije davanje :D
E moja ti ja sam to skonto prije nego sto sam kreno u osnovnu :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2325 -mod comment-

Post by Bloo »

Pokušajte nastaviti diskusiju (a možda i započeti civilizirani dijalog) o temi položaj žene u islamu kroz prizmu modernih vremena, propisa, ekonomije, muzike, mode, ginekologije, braka, veza....široko vam polje. S obzirom da svi imate isti background, pokušajte to svoje znanje ne iskorištavati za neke vlastite vendette.
Post Reply