Poljska

Post Reply
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1 Poljska

Post by uglavnomja »

tema bez potencijala :D

nema crne hronike ni senzacija


samo neki moji zakljucci


poljska postaje vrlo vazan faktor u eu, ne toliko mocan ni finansijski ni uticajem, ali svaki dan sve vise napreduje


imali su najveci privredni rast prije godinu dvije, a generalno:

"Deset godina poslije rezultati pokazuju da je poljsko gospodarstvo poraslo sa 253 na 516,3 milijarde dolara, što je nominalni rast od 104 posto. Realno je poljski BDP od 2004. do danas porastao 50 posto!

BDP po stanovniku skočio je sa 6625 na 13.394 dolara. Za usporedbu – hrvatski BDP po stanovniku iznosio je 2004. godine 9515 dolara, dakle 43 posto veći od poljskog, a danas je sa 13.437 dolara gotovo izjednačen s poljskim. Istodobno, nezaposlenost je u Poljskoj sa 19,1 posto prepolovljena i danas iznosi 9,7 posto. U Hrvatskoj je nezaposlenost u tom razdoblju skočila sa 13,8 na više od 17 posto."

http://www.vecernji.hr/svijet/poljska-u ... -eu-936405

naravno da uz ovo treba obavezno dodati poljsku gastarbajdersku dijasporu. zvanicno ih je nekoliko miliona :D , konkretno u uk i njemackoj ih je zvanicno po preko milion, nezvanicno (i zaoprave) ih je nekoliko puta vise, (u norveskoj ih je zvanicno oko 100.000, a samo na jednom portalu : kako otici u norvesku i sl se javljaju ljudi sa preko 250.000 norveskih ip adresa, i na to dodati porodice, one koji ne vise po forumuma ....) racuna se 35% poljaka (od 40 miliona) zivi izvan poljske. tacnije radi, a puno njih dovlaci pare nazad.

moja iskustva, ne bas prevelika, su da su vrlo vrijedni, sposbni, ... ono skroz regulare (osim sto su glavni kad se fataju oni sto voze sa promilima)
a pojski i arapski su jezici koji se prvi poslije norveskog, postoje natpisi na insititucijama na poljskom i arapskom



mene vise fascinira druga vrsta uspjeha, a to je sport

ne sjecam se nekih sportskih uspjeha poljske u doba cccp. osim u atletici, ali bez neke ekstra mega popularne zvijezde.
ddr je rasturala u atletici, rumunija u gimnastici, rusi su bili svugdje pri vrhu (necemo o dopingu)

a sad se desava bum poljskog sporta

ep u atletici (s tim da 4 pratece zemlje imaju naturalizovane takmicare)

Image

u skijaskim skokovima su na vrhu
i inace u svim zimskim sportovima,

imaju medalje u trcanju na skijama, bijatlon, klizanje ...
zatim poljaka po fudbalskim klubovima ...
pa medalje u raznim sportovima, rukomet napr.


i ima jos nesto, solidarnost

da li je zlato poljske na 800 m posljedica timskog rada kada je neki kljzf poljak spotaknuo tuku i povrijedio ga? ili je samo slucajnost :?: moguce, lik je svakako bio kandidat za zlato.


ali je eurovizija sigurno timski rad :mrgreen:

trecerazredna pjesmica sa groznim stajlingom, ono bas nista ... koja je dobila od zirija zamal' pa nista - na kraju pobijedi gasovima publike :-)
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#2 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

Mislim da je Poljska najbolja ex-socijalisticka zemlja nakon Ceske. Ja bijah ove zime, malo sam i radila, meni su onako dosta slicni na Irce, u odnosu na Cehe koji su mi slicniji Nijemcima. Poljaci su dosta religiozni, okrenuti porodici, vole pricati i zabavljati se, piti, te radna etika nije tako stroga kao u Njemackoj pa i Ceskoj.
Pojma nisam imala da su tako dobri u sportu, to nikad ne bih pretpostavila. :)
Meni sto se ne svidja je ta neka opca nesigurnost i zatvorenost, s kim god pricam samo o nesigurnosti govore, vidjeh kako u prodavnicama prodaju nozeve (one za uturiti iza ledja) samo tako, i nosaju sa sobom svugdje nozeve, suzavac i sl. :shock:
Imaju dosta isto stranih studenata, Erasmus i ti fazoni, imaju i (euro)stranaca, ja sam bila u Vrozlavu gdje sam bas dosta Nijemaca srela koji rade u medjunarodnom poslovanju Njemacka-Poljska. U drugu ruku, nemaju otvorenost tipa Njemacka prema strancima tipa crnci, azijati, izbjeglice...
A ima ih dosta i u Njemackoj, u EU je Poljska 10+ godina, jedino sto ih hebe je to sto katastrofalno pricaju strane jezike. Ne zna se koji je gori, engleski ili Njemacki. Ajde veliki gradovi i nekako, ali manji gradovi - katastrofa. :-)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Poljska

Post by spreca »

Svake godine sam u Poljskoj u prolazu......da se vidjeti da poljska svake godine sve vise napreduje na svim poljima...poljska je isto ogromna zitnica ....ponekad se po par sati vozite pored polja koja su pod psenicom...itd itd....steta sto je ova tema slabo posecena
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Poljska

Post by Truba »

možda što je pokrenuta prije pola sata? :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#5 Re: Poljska

Post by Fudo387 »

spreca wrote:steta sto je ova tema slabo posecena
Ja bih nesta i napisao da ista znam o danasnjoj Poljskoj.
Meni su ostali u sjecanju k'o totalni bezveznjakovici, doduse, mozda su danas nesta i bitniji.
Ima ona dobra piva, ziwitzje, tako nekako, ponekad kupim.
:D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Klitemnestraaa wrote:Mislim da je Poljska najbolja ex-socijalisticka zemlja nakon Ceske. Ja bijah ove zime, malo sam i radila, meni su onako dosta slicni na Irce, u odnosu na Cehe koji su mi slicniji Nijemcima. Poljaci su dosta religiozni, okrenuti porodici, vole pricati i zabavljati se, piti, te radna etika nije tako stroga kao u Njemackoj pa i Ceskoj.
Pojma nisam imala da su tako dobri u sportu, to nikad ne bih pretpostavila. :)
Meni sto se ne svidja je ta neka opca nesigurnost i zatvorenost, s kim god pricam samo o nesigurnosti govore, vidjeh kako u prodavnicama prodaju nozeve (one za uturiti iza ledja) samo tako, i nosaju sa sobom svugdje nozeve, suzavac i sl. :shock:
Imaju dosta isto stranih studenata, Erasmus i ti fazoni, imaju i (euro)stranaca, ja sam bila u Vrozlavu gdje sam bas dosta Nijemaca srela koji rade u medjunarodnom poslovanju Njemacka-Poljska. U drugu ruku, nemaju otvorenost tipa Njemacka prema strancima tipa crnci, azijati, izbjeglice...
A ima ih dosta i u Njemackoj, u EU je Poljska 10+ godina, jedino sto ih hebe je to sto katastrofalno pricaju strane jezike. Ne zna se koji je gori, engleski ili Njemacki. Ajde veliki gradovi i nekako, ali manji gradovi - katastrofa. :-)


a ovo boldirano :roll:

uzas

norveska pegida su na nekom (antiislamskom) protestu bili vecinom poljaci, njih 20 od 25 ljudi, i to sve sa poljskom zastavom

mislim da su samo rusi veci rasisti od njih :|


a za jezike, drugacije je za ljude koji zive u svojoj zemlji, ovdje svi govore pristojan norveski, zavisno od broja godina zivota u norveskoj. ili enegleski isto.

bio je nedavno neki dokumentarac na tv, neki specijalan brod za busenje nafte i sitnjenje stijena u sljunak, vecina posade, ukljucujuci kapetana, inzinjeree... su bili poljaci, pristojan engleski za tv, sa norvezanim norveski, sa poljacima poljski
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#7 Re: Poljska

Post by studiorum_tuzlaensis »

pored czechstreets.com, druga najdraža stranica mi je polishstreets.com :D

p.s.
što se tiče jezika, nemojte da vas čudi što slabo znaju strane kad je naučiti poljski Sizifov posao. Možda najteži jezik za naučiti na planeti, skoro pola riječi su im nepravilni glagoli ili neke fraze iz kojih moraš izvuči zaključak šta je Poljak htio reći. Ako su kineski i one Thai kombinacije najteži znakovni jezici, poljski je definitivno najteži govorni jezik za naučiti na planeti Zemlji.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8 Re: Poljska

Post by spreca »

Black swan wrote:možda što je pokrenuta prije pola sata? :D
u pravu si...ja sam pomislio da je juce otvorena :oops: ...malo sam datume pobrko :mrgreen:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#9 Re: Poljska

Post by Fudo387 »

studiorum_tuzlaensis wrote:pored czechstreets.com, druga najdraža stranica mi je polishstreets.com
jbg, trebao si napisati o cemu se konkretno radi...jedva ugasih :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#10 Re: Poljska

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
spreca wrote:steta sto je ova tema slabo posecena
Ja bih nesta i napisao da ista znam o danasnjoj Poljskoj.
Meni su ostali u sjecanju k'o totalni bezveznjakovici, doduse, mozda su danas nesta i bitniji.
Ima ona dobra piva, ziwitzje, tako nekako, ponekad kupim.
:D
ma i ja znam samo onoliko koliko vidim u prolazu...ali je interesantna zemlja sa svojim manama i dobrim osobinama :mrgreen:
ima dobrih poljakinja i neznaju reci necu :lol:
Last edited by spreca on 06/03/2017 13:55, edited 1 time in total.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#11 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

uglavnomja wrote:
Klitemnestraaa wrote:Mislim da je Poljska najbolja ex-socijalisticka zemlja nakon Ceske. Ja bijah ove zime, malo sam i radila, meni su onako dosta slicni na Irce, u odnosu na Cehe koji su mi slicniji Nijemcima. Poljaci su dosta religiozni, okrenuti porodici, vole pricati i zabavljati se, piti, te radna etika nije tako stroga kao u Njemackoj pa i Ceskoj.
Pojma nisam imala da su tako dobri u sportu, to nikad ne bih pretpostavila. :)
Meni sto se ne svidja je ta neka opca nesigurnost i zatvorenost, s kim god pricam samo o nesigurnosti govore, vidjeh kako u prodavnicama prodaju nozeve (one za uturiti iza ledja) samo tako, i nosaju sa sobom svugdje nozeve, suzavac i sl. :shock:
Imaju dosta isto stranih studenata, Erasmus i ti fazoni, imaju i (euro)stranaca, ja sam bila u Vrozlavu gdje sam bas dosta Nijemaca srela koji rade u medjunarodnom poslovanju Njemacka-Poljska. U drugu ruku, nemaju otvorenost tipa Njemacka prema strancima tipa crnci, azijati, izbjeglice...
A ima ih dosta i u Njemackoj, u EU je Poljska 10+ godina, jedino sto ih hebe je to sto katastrofalno pricaju strane jezike. Ne zna se koji je gori, engleski ili Njemacki. Ajde veliki gradovi i nekako, ali manji gradovi - katastrofa. :-)


a ovo boldirano :roll:

uzas

norveska pegida su na nekom (antiislamskom) protestu bili vecinom poljaci, njih 20 od 25 ljudi, i to sve sa poljskom zastavom

mislim da su samo rusi veci rasisti od njih :|


a za jezike, drugacije je za ljude koji zive u svojoj zemlji, ovdje svi govore pristojan norveski, zavisno od broja godina zivota u norveskoj. ili enegleski isto.

bio je nedavno neki dokumentarac na tv, neki specijalan brod za busenje nafte i sitnjenje stijena u sljunak, vecina posade, ukljucujuci kapetana, inzinjeree... su bili poljaci, pristojan engleski za tv, sa norvezanim norveski, sa poljacima poljski
Katastrofa. :-) Mada i ima i nasih vani koji imaju hejt prema izbjeglicama danas, iako su oni dosli kao izbjeglice. :-) To ne kontam majke mi. :-)
Imam jednog prijatelja Poljaka, kaze nece da se seli u Njemacku ima puno izbjeglica, boji se za zivot. :-) Rekoh, postoje podatci za izbjeglice imaju ISTU stopu kriminaliteta kao i domorodni Nijemci, te ove stupidarije o napadima su ugl. right-wing propaganda sto naprave skandal ni od cega (a kad Svabo nekoga ubije, to nije na svim portalima, jer jel, to se ne broji :-) ). Ala Trump i: Sweden, what happened in Sweden last night!, a u Svedskoj nista se ne dogodi. :-) Kaze sve je to laz, Poljska je mirna drzava jer nema izbjeglica. :-) A svi nozeve okolo nosaju. :lol: :lol: :lol:
A utjecaj religije, ja sam vidjela svojim ocima da imaju onaj obicaj da im svecenik dolazi kuci i oni mu plate da izuci neku molitvu i napise na vrata neki broj i kao kuca je blagoslovljena. U Vroclavu koji je veliki, moderni Europski grad, nije neka vukojebina tamo. :-) Vele to je obicaj i dje ces protiv toga. :-D
Isto tako sam pricala s nekih 5-6 ljudi i svi su bili protiv LGBT, marihuane itd., to mi je onako zanimljivo bilo, ja sam mislila da su dosta pod njemackim utjecajem jer imaju vise granice s De, nego Cesi, a Prag je bas otvoren i liberalan kao grad, ali eto ovi moji su dosta partiotisticki nastrojeni bili, iako su svi nevjernici jer im Crkva neki porez uzima pa su se nesto sa svecenikom oko love zakacili. :lol: :lol:

A ima Pl i finih stvari, meni zao bilo sto ne posjetih Auschwitz i Krakow, to mi je bas zao, cula sam da su to bas gradovi za vidjeti, ja bila sjever i zapad ugl. Krakow je turisticko srediste, cula sam da je prelijep i da se isplati ici. :) Jezik im je isto lijep i cini mi se lagan za nauciti, upoznah jednu djevojku iz ex-USSR, nemam pojma koja drzava i veli za 4 mjeseca sto je isla na kurs cjelodnevni u Pl je poljski naucila i ziveci s Poljacima jer je slican ruskom, meni je i dosta slican nasem. Ja umijem citati i pisati. :)
Meni jednom poslase sliku sa Istre, pise na prodavnici "ISTARSKA CIPKA" i ja ono okeeeej, iii? Kaze "cipka" na poljskom znaci ona stvar, nama bilo nejasno prodavnica cega je to. :lol: :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#12 Re: Poljska

Post by stakasa »

Klitemnestraaa wrote:
uglavnomja wrote:
Klitemnestraaa wrote:Mislim da je Poljska najbolja ex-socijalisticka zemlja nakon Ceske. Ja bijah ove zime, malo sam i radila, meni su onako dosta slicni na Irce, u odnosu na Cehe koji su mi slicniji Nijemcima. Poljaci su dosta religiozni, okrenuti porodici, vole pricati i zabavljati se, piti, te radna etika nije tako stroga kao u Njemackoj pa i Ceskoj.
Pojma nisam imala da su tako dobri u sportu, to nikad ne bih pretpostavila. :)
Meni sto se ne svidja je ta neka opca nesigurnost i zatvorenost, s kim god pricam samo o nesigurnosti govore, vidjeh kako u prodavnicama prodaju nozeve (one za uturiti iza ledja) samo tako, i nosaju sa sobom svugdje nozeve, suzavac i sl. :shock:
Imaju dosta isto stranih studenata, Erasmus i ti fazoni, imaju i (euro)stranaca, ja sam bila u Vrozlavu gdje sam bas dosta Nijemaca srela koji rade u medjunarodnom poslovanju Njemacka-Poljska. U drugu ruku, nemaju otvorenost tipa Njemacka prema strancima tipa crnci, azijati, izbjeglice...
A ima ih dosta i u Njemackoj, u EU je Poljska 10+ godina, jedino sto ih hebe je to sto katastrofalno pricaju strane jezike. Ne zna se koji je gori, engleski ili Njemacki. Ajde veliki gradovi i nekako, ali manji gradovi - katastrofa. :-)


a ovo boldirano :roll:

uzas

norveska pegida su na nekom (antiislamskom) protestu bili vecinom poljaci, njih 20 od 25 ljudi, i to sve sa poljskom zastavom

mislim da su samo rusi veci rasisti od njih :|


a za jezike, drugacije je za ljude koji zive u svojoj zemlji, ovdje svi govore pristojan norveski, zavisno od broja godina zivota u norveskoj. ili enegleski isto.

bio je nedavno neki dokumentarac na tv, neki specijalan brod za busenje nafte i sitnjenje stijena u sljunak, vecina posade, ukljucujuci kapetana, inzinjeree... su bili poljaci, pristojan engleski za tv, sa norvezanim norveski, sa poljacima poljski
Katastrofa. :-) Mada i ima i nasih vani koji imaju hejt prema izbjeglicama danas, iako su oni dosli kao izbjeglice. :-) To ne kontam majke mi. :-)
Imam jednog prijatelja Poljaka, kaze nece da se seli u Njemacku ima puno izbjeglica, boji se za zivot. :-) Rekoh, postoje podatci za izbjeglice imaju ISTU stopu kriminaliteta kao i domorodni Nijemci, te ove stupidarije o napadima su ugl. right-wing propaganda sto naprave skandal ni od cega (a kad Svabo nekoga ubije, to nije na svim portalima, jer jel, to se ne broji :-) ). Ala Trump i: Sweden, what happened in Sweden last night!, a u Svedskoj nista se ne dogodi. :-) Kaze sve je to laz, Poljska je mirna drzava jer nema izbjeglica. :-) A svi nozeve okolo nosaju. :lol: :lol: :lol:
A utjecaj religije, ja sam vidjela svojim ocima da imaju onaj obicaj da im svecenik dolazi kuci i oni mu plate da izuci neku molitvu i napise na vrata neki broj i kao kuca je blagoslovljena. U Vroclavu koji je veliki, moderni Europski grad, nije neka vukojebina tamo. :-) Vele to je obicaj i dje ces protiv toga. :-D
Isto tako sam pricala s nekih 5-6 ljudi i svi su bili protiv LGBT, marihuane itd., to mi je onako zanimljivo bilo, ja sam mislila da su dosta pod njemackim utjecajem jer imaju vise granice s De, nego Cesi, a Prag je bas otvoren i liberalan kao grad, ali eto ovi moji su dosta partiotisticki nastrojeni bili, iako su svi nevjernici jer im Crkva neki porez uzima pa su se nesto sa svecenikom oko love zakacili. :lol: :lol:

A ima Pl i finih stvari, meni zao bilo sto ne posjetih Auschwitz i Krakow, to mi je bas zao, cula sam da su to bas gradovi za vidjeti, ja bila sjever i zapad ugl. Krakow je turisticko srediste, cula sam da je prelijep i da se isplati ici. :) Jezik im je isto lijep i cini mi se lagan za nauciti, upoznah jednu djevojku iz ex-USSR, nemam pojma koja drzava i veli za 4 mjeseca sto je isla na kurs cjelodnevni u Pl je poljski naucila i ziveci s Poljacima jer je slican ruskom, meni je i dosta slican nasem. Ja umijem citati i pisati. :)
Meni jednom poslase sliku sa Istre, pise na prodavnici "ISTARSKA CIPKA" i ja ono okeeeej, iii? Kaze "cipka" na poljskom znaci ona stvar, nama bilo nejasno prodavnica cega je to. :lol: :lol:
Ne zaboravite da su Poljaci ubijali Jevreje i nakon drugog svjetskog rata. Veliki rasisti i ksenofobi. Ksenofobija im vuce direktne korjene od uticaja katolicke crkve. Poljaci su i vrijedni. Ocekuje ih svijetla buducnost u EU
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#13 Re: Poljska

Post by Pandakonda »

Klitemnestraaa wrote: Katastrofa. :-) Mada i ima i nasih vani koji imaju hejt prema izbjeglicama danas, iako su oni dosli kao izbjeglice. :-) To ne kontam majke mi. :-)
Imam jednog prijatelja Poljaka, kaze nece da se seli u Njemacku ima puno izbjeglica, boji se za zivot. :-) Rekoh, postoje podatci za izbjeglice imaju ISTU stopu kriminaliteta kao i domorodni Nijemci, te ove stupidarije o napadima su ugl. right-wing propaganda sto naprave skandal ni od cega (a kad Svabo nekoga ubije, to nije na svim portalima, jer jel, to se ne broji :-) ). Ala Trump i: Sweden, what happened in Sweden last night!, a u Svedskoj nista se ne dogodi. :-) Kaze sve je to laz, Poljska je mirna drzava jer nema izbjeglica. :-) A svi nozeve okolo nosaju. :lol: :lol: :lol:
Kad su to naše ex yu izbjeglice silovale po tuđim zemljama kao što ovi rade ? :-)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#14 Re: Poljska

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:pored czechstreets.com, druga najdraža stranica mi je polishstreets.com
jbg, trebao si napisati o cemu se konkretno radi...jedva ugasih :lol:
jel trebala maska za varenje :lol: :lol:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#15 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

Pandakonda wrote:
Klitemnestraaa wrote: Katastrofa. :-) Mada i ima i nasih vani koji imaju hejt prema izbjeglicama danas, iako su oni dosli kao izbjeglice. :-) To ne kontam majke mi. :-)
Imam jednog prijatelja Poljaka, kaze nece da se seli u Njemacku ima puno izbjeglica, boji se za zivot. :-) Rekoh, postoje podatci za izbjeglice imaju ISTU stopu kriminaliteta kao i domorodni Nijemci, te ove stupidarije o napadima su ugl. right-wing propaganda sto naprave skandal ni od cega (a kad Svabo nekoga ubije, to nije na svim portalima, jer jel, to se ne broji :-) ). Ala Trump i: Sweden, what happened in Sweden last night!, a u Svedskoj nista se ne dogodi. :-) Kaze sve je to laz, Poljska je mirna drzava jer nema izbjeglica. :-) A svi nozeve okolo nosaju. :lol: :lol: :lol:
Kad su to naše ex yu izbjeglice silovale po tuđim zemljama kao što ovi rade ? :-)
Bio prijavljen jedan slucaj u Kelnu. I to je bilo u vijestima.
Izbjeglice jednako cine zlocine, kao i domorodni Nijemci, ali nikad u novinama nece biti (pogotovo ne nasim koje su RIGHT-WING):
Skandalozno! Nijemac napastvovao Nijemicu!, vec ce biti izbjeglice vake, nake.. Ne gledaj sta kazu, vec KO. Mediji su produzena ruka politike, a kod nas right-wing naravno da su protiv globalizacije, europeizacije, liberalizacije itd i ne ide im u ruku prikazivati cinjenice onakvim kakve jesu.
Ja sam svaki dan na reddit.com/r/de i citam komentare lokalnih ljudi, procitaj sam ako ne vjerujes sta domorodni Nijemci pisu, ima i na engleskom.
Ja sam provela 3 mjeseca ljetos u Njemackoj i sem sto sam po ulici vidjela tamnopute ljude, apsolutno nikakvu promjenu nisam vidjela, niti sam se osjecala ugrozeno. Hodala sam i sama po ulicama u 3 ujutro i posjecivala mjesta s guzvama, ma prepuno policije svugdje, sigurnost na nivou.

Uostalom, da Nijemcima smetaju davno bi oni skinuli Angelu i CPU-CDU, ali seems like iako ima tu lijeva alternativa - Schulz, dosta ljudi se opet priklanja Merkel i njenoj desnicarskoj stranci. Schulz je ljevicar inace, i jos radikalniji.
I CPU-CDU i SPD su za izbjeglice, jedini koji su protiv su AfD, ali oni ionako niti zele koaliciju koja bi im omogucila dovoljno mjesta u BUndestagu i odlucivanje te u svakom slucaju imaju svega 7-8% mens cini te stalno opadaju. Trenutno imaju u svojoj istoriji djelovanja najmanje suportera, dakle ljudima ne treba "alternativa" koja je prtiv izbjeglica.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#16 Re: Poljska

Post by spreca »

Imaju prilicno dobru klopu i ogromne porcije...to jos nisam nigdje sreo...nemozes pojesti i nisu skupi
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#17 Re: Poljska

Post by Pandakonda »

Klitemnestraaa wrote:
Pandakonda wrote:
Klitemnestraaa wrote: Katastrofa. :-) Mada i ima i nasih vani koji imaju hejt prema izbjeglicama danas, iako su oni dosli kao izbjeglice. :-) To ne kontam majke mi. :-)
Imam jednog prijatelja Poljaka, kaze nece da se seli u Njemacku ima puno izbjeglica, boji se za zivot. :-) Rekoh, postoje podatci za izbjeglice imaju ISTU stopu kriminaliteta kao i domorodni Nijemci, te ove stupidarije o napadima su ugl. right-wing propaganda sto naprave skandal ni od cega (a kad Svabo nekoga ubije, to nije na svim portalima, jer jel, to se ne broji :-) ). Ala Trump i: Sweden, what happened in Sweden last night!, a u Svedskoj nista se ne dogodi. :-) Kaze sve je to laz, Poljska je mirna drzava jer nema izbjeglica. :-) A svi nozeve okolo nosaju. :lol: :lol: :lol:
Kad su to naše ex yu izbjeglice silovale po tuđim zemljama kao što ovi rade ? :-)
Bio prijavljen jedan slucaj u Kelnu. I to je bilo u vijestima.
Izbjeglice jednako cine zlocine, kao i domorodni Nijemci, ali nikad u novinama nece biti (pogotovo ne nasim koje su RIGHT-WING):
Skandalozno! Nijemac napastvovao Nijemicu!, vec ce biti izbjeglice vake, nake.. Ne gledaj sta kazu, vec KO. Mediji su produzena ruka politike, a kod nas right-wing naravno da su protiv globalizacije, europeizacije, liberalizacije itd i ne ide im u ruku prikazivati cinjenice onakvim kakve jesu.
Ja sam svaki dan na reddit.com/r/de i citam komentare lokalnih ljudi, procitaj sam ako ne vjerujes sta domorodni Nijemci pisu, ima i na engleskom.
Ja sam provela 3 mjeseca ljetos u Njemackoj i sem sto sam po ulici vidjela tamnopute ljude, apsolutno nikakvu promjenu nisam vidjela, niti sam se osjecala ugrozeno. Hodala sam i sama po ulicama u 3 ujutro i posjecivala mjesta s guzvama, ma prepuno policije svugdje, sigurnost na nivou.

Uostalom, da Nijemcima smetaju davno bi oni skinuli Angelu i CPU-CDU, ali seems like iako ima tu lijeva alternativa - Schulz, dosta ljudi se opet priklanja Merkel i njenoj desnicarskoj stranci. Schulz je ljevicar inace, i jos radikalniji.
I CPU-CDU i SPD su za izbjeglice, jedini koji su protiv su AfD, ali oni ionako niti zele koaliciju koja bi im omogucila dovoljno mjesta u BUndestagu i odlucivanje te u svakom slucaju imaju svega 7-8% mens cini te stalno opadaju. Trenutno imaju u svojoj istoriji djelovanja najmanje suportera, dakle ljudima ne treba "alternativa" koja je prtiv izbjeglica.
Njemci nemaju muda da skinu Merkel zato što su uhvaćeni u tom mentalitetu da ako odbiju izbjeglice da će automatski biti prozvani nacistima. Kad budem imao više vremena postavit ću svu statistiku gdje se vidi da je stopa kriminala (silovanje, napadi na domaće stanovništvo itd.) eksplodirala otkako su određene zemlje pustile unutra "imigrante", i to je samo vrh brijega.

Kandidat im čovjek koji govori da je svrha njegove države da služi interesu drugog naroda i druge države, toliko o Njemcima :lol:

Image
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#18 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

Da je tako lose u De ne bi nasi sve cinili da je se dokopaju. :-)

Eto mi smo cistokrvni, pa imamo vise kriminala nego Njemacka, po osobi.

EDIT: Da dodam, dokle god glasamo za Bakira, Dodika, Covica i za ostalo smece vec 20 godina, nemamo pravo mijesati se u Europsku politiku i njemacku politiku osudjivati.
Njemacki politicari RADE sve u korist Njemacke, inace ne bi bili 4 najrazvijenija ekonomija u svijetu.
A Bakir za dinastiju Izetbegovic i ni za sta vise.

Zato psssssssst! :oops:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#19 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

u norveskoj 80-90% kriminala cine stranci, silovanje 100%

sitne pljacke, kradje, provale ... stranci 100%

ubistva stranci ili krimi milje, koji je uvijek miksan.

ono malo norvezana sto ima u crnoj hronici je uglavnom mladjarija po dernicima

i pokoji kapitalac :D


i voznja pod promilima, tu su poljaci uz rame norvezanima nominalno, a procentualno je to :-)
s tim kad kod poljaka cifre idu k'o u slavoniji za kolinje :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#20 Re: Poljska

Post by Grean »

Vjerovatno rasisti broj 1 u Evropi. Konzervativni i zatvreni, neprijateljski nastrojeni generalno prema stranicima.

Putujem u mnoge zemlje i izmedju ostalih i Poljsku, Gdanjsk a oni su mi najmrza destinacija ubjedljivo. Neko pomenu Ruse, kao gori rasisti, mozda jesu ali su mi kao ljudi i drustvo puno drazi od Poljaka, bar ovi balticki Rusi koje srecem.

Generalno, najantipaticnija nacija bez konkurencije.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#21 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

ali zato imaju lika i po, tacnije imali su

Image
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#22 Re: Poljska

Post by sinuhe »

Dok se ne osile a i upetljani su u ukrajinsku krizu. I pred rat 1939. su bili provokatori.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#23 Re: Poljska

Post by Grean »

Ne treba zaboraviti ni Tadeusza Mazowieckog, velikog covjeka i prijatelja BiH, uz papu jos jedan od izuzetaka koji potvrdjuju pravilo.

Znaci prvo Tadeusz pa papa, dva pozitivna lika medju 40 miliona.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#24 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Grean wrote:Vjerovatno rasisti broj 1 u Evropi. Konzervativni i zatvreni, neprijateljski nastrojeni generalno prema stranicima.

Putujem u mnoge zemlje i izmedju ostalih i Poljsku, Gdanjsk a oni su mi najmrza destinacija ubjedljivo. Neko pomenu Ruse, kao gori rasisti, mozda jesu ali su mi kao ljudi i drustvo puno drazi od Poljaka, bar ovi balticki Rusi koje srecem.

Generalno, najantipaticnija nacija bez konkurencije.

zanimljiv osvrt


i daje mogucnost za drugu vrstu rasprave (mada je svako generalizovanje glupo i besmisleno, ni jedan narod nije skup istih jedinki)

da li su poljaci (bosanci, spanci, eskimi, kinezi ...) koji zive u svojim zemljama isti kao svoji sunarodnjaci koji zive duzi period u drugim zemljama?


evo, da krenem od sebe, ne samo da sam par hiljada km daleko nego se i moje razmisljanje o svijetu generalno promijenilo za par hiljada nekih jedinica :D i to sve u nekih 6 godina.
kako je tek onim sto su duze vani.


konkretno, ovo malo poljaka sto znam su mi super :-D

i nesto malo rusa isto

valjda je do farbe

i lokacije, na istom smo.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10969
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#25 Re: Poljska

Post by Tito_i_Partija »

Fudo387 wrote:
spreca wrote:steta sto je ova tema slabo posecena
Ja bih nesta i napisao da ista znam o danasnjoj Poljskoj.
Meni su ostali u sjecanju k'o totalni bezveznjakovici, doduse, mozda su danas nesta i bitniji.
Ima ona dobra piva, ziwitzje, tako nekako, ponekad kupim.
:D
Meni su ostali u sjecanju po tome da im trebe imaju najvece sise u evropi. :D
Post Reply