POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Cannabina19
Posts: 1
Joined: 16/06/2014 20:00

#26 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Cannabina19 »

Jel moze neko da mi kaze kad je upis na fax i dal se ista mijenjalo po pitanju prijemnog ;) Hvala unaprijed
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#27 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by undefined007 »

Može li mi ko reći šta vise o biljnoj proizvodnji i zootehnici ? Predmeti ? Težina? ma sve me zanimamo ukratko
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#28 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by 4m3l »

Moze li mi neko reci nesto vise o smjeru:

INSTITUT ZA EKONOMIKU POLJOPRIVREDE I PREHRAMBENE INDUSTRIJE
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#29 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by AenemA »

Upisao se davne 1997 godine, nisam još diplomirao...ispalio se u medjuvremenu.
chronus
Posts: 3
Joined: 06/08/2016 12:44

#30 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by chronus »

Pozdrav
Ima li iko da studira Prehrambeni smjer? Imam par pitanja vezana za taj smjer... Odnosno kakvi su profesori? Kakvi predmeti itd.
Znam jedino da matematika je tamo pravo teska.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2793
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#31 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by ovo_malo_duse »

chronus wrote:Pozdrav
Ima li iko da studira Prehrambeni smjer? Imam par pitanja vezana za taj smjer... Odnosno kakvi su profesori? Kakvi predmeti itd.
Znam jedino da matematika je tamo pravo teska.
:-) :-) :-) :-)
Sta se promjenilo na Poljoprivrednom . Ja sam u moje vrijeme studiranja drzao instrukcije iz Matematike ovima sa Poljoprivrednog i matematika im je bila na nivou srednje skole :lol: :lol: :lol:
Najveci problem mi je bilo objasniti zasto je 1- 4 = -3 ( Pitanje kako nesto moze bit minus)
Kraljica Svemira
Posts: 7
Joined: 07/02/2019 05:30

#32 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Kraljica Svemira »

dragan.s wrote:Ja sam nekad davno završio taj faks, ali ne u Sarajevu već u Novom Sadu. Tada je u Sarajevu bio samo tehnološki smijer na poljoprivrednom faksu. Prvo sam u Sarajevu probao da se upišem (1982-e), ali nisam uspio, pa u septembru produžim za N.Sad.
Generalno svi tehnološki fakulteti imaju dosta hemije i kome hemija ne ide bolje da i ne upisuje.
1 godina: Opšta i neorganska h. 2 sem, Analitička h. 1 sem
2 godina: Analitička h. 1 sem, Organska h. 2 sem
3 godina: Fizička h. 2 sem. Koloidna h. 2 sem, Biohemija 2 sem
4 godina: Analiza životnih namirnica 2 sem (žešća nadogradnja analitičke hemije)
Matematika zavisi od smjera, na prehrambenom je najlakša, mada je kasnije obavezna i statistika i elektrotehnika gdje takođe ima dosta matematike.

Posla generalno nema, ali ima dosta manjih firmi koje zakonski moraju imati tehnologa pa je to šansa. Doduše, to je i rizik jer suštinski nakon faksa još dosta moraš da učiš da bi bio koristan i uvažen. A ako si jedini tehnolog nemaš od koga da učiš.
Ja sam nakon faksa radio 3 godine prije rata i plata je bila odlična, ali sam radio i noćnu i svašta nešto. Tek možda nakon dvije godine rada uz druge naravno uđeš potpuno u posao. Onda ti postane pomalo i dosadno. Uvijek ista stvar iz noći u noć, ali bila je plata OK pa se duralo.
Nakon rata sam počeo nečim drugim da se bavim i naprosto nemam ni volje ni živaca da se ponovo bavim tim poslom. A i plate više nisu neke.
Ne znam da li je ovaj gospodin jos na forumu,ali ocigledno je studirao Poljoprivredni zajedno sa mojim ocem u Novom Sadu :)

Ja sam zavrsila ovaj smer,ali u Zemunu na Poljoprivrednom.Sto se tice mene i mojih kolega,postoje tri grupe.Prvu cine oni koji vec imaju svoje pekare,ili neku proizvodnju,pa ce svakako nastaviti da se bave porodicnim poslom.
Drugu grupu cine ljudi koji su bas bas uspeli za kratko vreme.Uglavnom su sad bas daleko dogurali.Znaci imaju oko 5-6 godina radnog iskustva.
I treca grupa,koja je nastavila dalje da se obrazuje.
Stvarno ne znam da je neko nezadovoljan,naravno postoje ljudi i da im date par hiljada e platu,opet ce im nesto smetati..

I ono najbitnije,sa diplomom prehrambenog tehnologa mozes bilo gde u svetu da se zaposlis.Veoma trazeno zanimanje.Ako imas tehnologiju duvana-ko od sale mozes da se zaposlis u Rusiji ili Kini.Biohemiju i biohemiju hrane u farmaceutskoj industriji.
Amir_575
Posts: 20
Joined: 26/04/2021 14:25

#33 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Amir_575 »

Pozdrav! Može li mi neko pomoći koji fakultet da upišem. Da li Prirodno - matematički fakultet ili Poljoprivredno - prehrambeni fakultet. Ja sam srednja škola, prehrambeni tehničar. Odličan sam učenik. Zanima me PMF, odsjek biologija. Da li je neko završio taj fakultet. Da li je neko završio fakultet za prehrambenu tehnologiju. Dvoumim se oko upisa između ova dva fakulteta. Ako mi neko može pomoći, unaprijed hvala.
Post Reply