POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Manijak21
Posts: 12
Joined: 29/01/2011 14:20

#1 POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Manijak21 »

Eh ovako ljudi, treba mi vase misljenje o ovome fakultetu. Dvoumim se oko upisivanja, pa mi treba vase misljenje. Gimnazijalac sam, i nemam pojma sta da upisem poslije skole. Preporucuju mi da upisem nesto sto cu moci raditi kasnije u svojoj struci, sto je sad vrlo tesko. Da li znate kakve su mogucnosti da se nadje posao poslije ovog fakulteta? Interesuje me smjer PREHRAMBRENE TEHNOLOGIJE. Da li je BAS tesko? Da li ima neko ko je zavrsio? Kakva su iskustva? Sta se radi po planu i programu i da li ima prijemni (mislim da ima ali sta je za prijemni) ?
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#2 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by NEOPLAN »

Moj prijatelj je zavrsio bas taj fakultet i bas taj smjer. Sta da ti kazem, sama cinjenica da radi u jednoj velikoj firmi i ima platu 3000 maraka ti govori sve.
froggy
Posts: 20
Joined: 12/09/2012 19:49

#3 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by froggy »

izvini, a koja je to firma u kojoj radi tvoj prijatelj i ima toliku platu,jer moja drugarica je zavrsila prije 3 godine cak je i magistrirala i jos nikad nije uspjela naci posao u struci,drago mi je da bar neko s ovim fakultetom nadje posao:)a sto se fakulteta tice, to nije los fakultet ali se jako tesko s njim zaposliti:(
User avatar
abdic88
Posts: 67
Joined: 14/07/2011 07:18

#4 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by abdic88 »

Dobar je to fakultet, ali sve je manje prehrambenih industrija i mjesta za tehnologe...
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#5 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by NEOPLAN »

@froggy: Philipp Morris BIH
@no403
Posts: 158
Joined: 24/12/2009 22:18

#6 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by @no403 »

Zavrsio sam taj fakultet, bas prehrambeni smijer ali prije Bolonje pa ne znam kako je sad ali kad sam ga ja studirao znam da je bio onako fin, umjereno tezak ukoliko si dobar s hemijom - znam da se jedna kolegnica koja je inace bila odlican ucenik u srednjoj ispisala i prebacila na političke nauke jer nije bila u stanju završiti hemiju kod Esme. Znači ako vam 4 hemije nije previše i volite prirodne nauke nema problema...
A sto se tice plate znam i ja ljude koji su IMALI 3000 KM s tim fakultetom - ali BILO nekad u FDS (Fabrici Duhana Sarajevo), sad su ti i tamo plate 40-50% sletile... Realne plate za prehrambenog inžinjera na nasem tržistu su ipak znatno manje, oko 800-900 KM a uz to ćes do posla bez teske stele VEOMA TESKO. Vjeruj mi znam iz prve ruke :x
Ako hoces da imas bolju sansu za posao fino idi na ETF ili ako imas stelu medicinu...
User avatar
Manijak21
Posts: 12
Joined: 29/01/2011 14:20

#7 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Manijak21 »

Ma interesuje me stanje svih fakulteta, jer stvarno ne znam sa vise i kako studirati, niti sta raditi. Meni se cini da za zivot u BiH moras imati dobro drustvo (tj. stele na sve strane) ili biti lud (tj. sretan i nafakali). Cast pojedincima, ali oni su bas rijetkost.
emina995
Posts: 5
Joined: 12/02/2013 21:55

#8 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by emina995 »

Koji su predmeti na prijemnom ispitu? Hvala :-D
xyz1990
Posts: 2
Joined: 07/01/2013 11:53

#9 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by xyz1990 »

Eh ovako...
Ja sam student pomenutog fakulteta, isti smjer. Sto se tice prijemnog, imas samo hemiju. Test realno ne bude tezak. Prva tri semestra imas uglavnom opce predmete, hemiju 1, hemiju 2, biohemiju, dvije mikrobilogije, fizikalnu hemiju, fiziku, matematiku, termodinamiku.. a poslije toga slijede strucni predmeti, tehnologije duhana, mesa, voca, povrca, vina, piva bla bla... Fakultet je po mom misljenju potezak zato sto ima dosta tih hemija koje inace ljudima bas i ne idu, ali ako si ok u tome, ne bi trebalo bit problema. Mikrobiologija je isto pravo tesko ali to je vise zbog profesora nego do materije.

Sto se tice ovog zaposljavanja.. u kojoj to struci se ljudi sad tako lako zaposljavaju? :D Ja pouzdano znam da ovog kadra fali, jer znam da je npr industrija Bajra skoro primila djevojku koja je zavrsila samo 3 godine i cak joj uplatila master samo da imaju pravog tehnologa jer nikako nisu mogli da nadju nekog.. Cesto se i na posao. ba moze vidjet da npr Pingo trazi tehnologa ili neke firme za predstavnistvo proizvoda... Naravno da nije bajno al je puno bolje nego ekonomija, pravo, pedagoski, zurnalistika i slicni drustveni fakulteti.

Ako te bude jos sta zanimalo javi se ;)
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#10 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Scopio »

Ja samo znam da vecina ljudi koja je zivjaela samnom u studentskom domu sa tog fakulteta, vše manje, nitko nije uspio naci posao u BiH i Hrvatskoj.
Tako da su svi otisli ili u EU ili Kanadau i sad mlave pare u malim prehrambenim firmama, samo jedan je brutalno uspio jer radi u Vichyu!
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#11 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by dragan.s »

Ja sam nekad davno završio taj faks, ali ne u Sarajevu već u Novom Sadu. Tada je u Sarajevu bio samo tehnološki smijer na poljoprivrednom faksu. Prvo sam u Sarajevu probao da se upišem (1982-e), ali nisam uspio, pa u septembru produžim za N.Sad.
Generalno svi tehnološki fakulteti imaju dosta hemije i kome hemija ne ide bolje da i ne upisuje.
1 godina: Opšta i neorganska h. 2 sem, Analitička h. 1 sem
2 godina: Analitička h. 1 sem, Organska h. 2 sem
3 godina: Fizička h. 2 sem. Koloidna h. 2 sem, Biohemija 2 sem
4 godina: Analiza životnih namirnica 2 sem (žešća nadogradnja analitičke hemije)
Matematika zavisi od smjera, na prehrambenom je najlakša, mada je kasnije obavezna i statistika i elektrotehnika gdje takođe ima dosta matematike.

Posla generalno nema, ali ima dosta manjih firmi koje zakonski moraju imati tehnologa pa je to šansa. Doduše, to je i rizik jer suštinski nakon faksa još dosta moraš da učiš da bi bio koristan i uvažen. A ako si jedini tehnolog nemaš od koga da učiš.
Ja sam nakon faksa radio 3 godine prije rata i plata je bila odlična, ali sam radio i noćnu i svašta nešto. Tek možda nakon dvije godine rada uz druge naravno uđeš potpuno u posao. Onda ti postane pomalo i dosadno. Uvijek ista stvar iz noći u noć, ali bila je plata OK pa se duralo.
Nakon rata sam počeo nečim drugim da se bavim i naprosto nemam ni volje ni živaca da se ponovo bavim tim poslom. A i plate više nisu neke.
Mjuo ARBIH
Posts: 1
Joined: 11/06/2013 23:00

#12 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Mjuo ARBIH »

Kada pocinje upis?
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#13 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by rinna0304 »

prijemnog nema vise sad se gleda samo prosjek a prije je bilo hemiha za PT a ostale biologija .. ako upises hemija, biohemija, mikrobiologija i matematika ce te unistiti ... a ostali predmeti su oke mogu se prezivjeti:D EA moj smjer meni bar najzanimljiviji jer ucis o svemu o biljkama, zivotinjama, ekonomiji i hrani ostalo je samo vezano za jedno :D eh sad da li je lako naci posao sa tim vala danas ni sa jednim faxom ne mozes bez muke naci posao tako da u ovoj drzavi slabo ta opcija nesto vazi ...
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#14 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by jon_jovi »

Jel još onaj Škaljić na laboratoriji Butmir
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#15 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by rinna0304 »

jon_jovi wrote:Jel još onaj Škaljić na laboratoriji Butmir
da :D
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#16 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by jon_jovi »

Hvala
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#17 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Desnik »

rinna0304 wrote:prijemnog nema vise sad se gleda samo prosjek a prije je bilo hemiha za PT a ostale biologija .. ako upises hemija, biohemija, mikrobiologija i matematika ce te unistiti ... a ostali predmeti su oke mogu se prezivjeti:D EA moj smjer meni bar najzanimljiviji jer ucis o svemu o biljkama, zivotinjama, ekonomiji i hrani ostalo je samo vezano za jedno :D eh sad da li je lako naci posao sa tim vala danas ni sa jednim faxom ne mozes bez muke naci posao tako da u ovoj drzavi slabo ta opcija nesto vazi ...
Otvoriti ordinaciju za kućne ljubimce, je li opcija?
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#18 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by rinna0304 »

Desnik wrote:
rinna0304 wrote:prijemnog nema vise sad se gleda samo prosjek a prije je bilo hemiha za PT a ostale biologija .. ako upises hemija, biohemija, mikrobiologija i matematika ce te unistiti ... a ostali predmeti su oke mogu se prezivjeti:D EA moj smjer meni bar najzanimljiviji jer ucis o svemu o biljkama, zivotinjama, ekonomiji i hrani ostalo je samo vezano za jedno :D eh sad da li je lako naci posao sa tim vala danas ni sa jednim faxom ne mozes bez muke naci posao tako da u ovoj drzavi slabo ta opcija nesto vazi ...
Otvoriti ordinaciju za kućne ljubimce, je li opcija?
Za veterinare mozda :D a za ostalo jedina je opcija da imas diplomu pa kakvu god xd
bella_94
Posts: 12
Joined: 10/07/2013 12:20
Location: Lost

#19 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by bella_94 »

koji predmeti se gledaju iz srednje za upis ?
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#20 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by rinna0304 »

bella_94 wrote:koji predmeti se gledaju iz srednje za upis ?
Bosanski, hemija i biologija :) bar je tako bilo kad sam ja upisivala
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#21 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Desnik »

Ovo je po meni, jedan od perspektivnijih fakulteta.
štipaljka
Posts: 3
Joined: 18/07/2013 15:13

#22 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by štipaljka »

idem u drustveni smijer gimnazije, zbog izbornog smijera nemam dvije godine biologiju i hemiju. Kakve su mi sanse da upisem fakultet jer vise nema prijemnog?
User avatar
Desnik
Posts: 287
Joined: 14/03/2013 13:15
Location: Between upper and lower mandible.

#23 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by Desnik »

štipaljka wrote:idem u drustveni smijer gimnazije, zbog izbornog smijera nemam dvije godine biologiju i hemiju. Kakve su mi sanse da upisem fakultet jer vise nema prijemnog?
Dobre, nema previše gužve na upisu,
ali ćeš vjerojatno u redovne-samofinansirajuće. :(
buba_
Posts: 1
Joined: 25/07/2013 11:11

#24 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by buba_ »

Koliko placaju godinu studenti koji budu redovno-samofinansirajuci ?:D
merdas
Posts: 44
Joined: 05/02/2013 18:44

#25 Re: POLJOPRIVREDNO - PREHRAMBRENI FAKULTET U SARAJEVU

Post by merdas »

Pozdrav raji,
Da li neko ko je na smjeru biljna proizvodnja moze da mi objasni kako funkcionise citav fakultet, da li je studiranje tipa 3+2, kakav je smjer sam po sebi i te neke osnovne podatke..
Hvala
Post Reply