Politika Hrvata u BiH - III

Locked
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5705
Joined: 04/08/2020 19:22

#676 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by -Chesterfield- »

Bloo wrote: 21/02/2022 23:14
-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:10 A ako bi bila veoma primamljiva bračna ponuda?
Da li bi vrućine bile problem?
Da.
Srecom, vec zauzeta. :mrgreen: Umjerena klima je u pitanju.
Ko je zaključao temu na Lj&S
Došla Ariel :P
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#677 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Kolinda wrote: 21/02/2022 22:20
sehohari wrote: 21/02/2022 22:19

Glup komentar, realno. Kada nemaš šta reći,u 99% slučaja bolje je ništa pisati nego pokušati nekako ispasti duhovit.
Glup???? A tvoj nije glup jer bi npr.u Mostaru hrvatska strana mogla pobijediti pa eto ne bi bilo ok jer je mala razlika :lol: :lol: , sačuvaj me Bože....
Ne bi bilo pošteno zato što među Hrvatima nema niti jedne multietničke stranke, tj. svaka njihova pobjeda bi bila čisto izbjegavanje pola stanovništva.
I ponavljam, drugo je kada je omjer 80-20, a ne pola-pola, pa da tražiš takvo uređenje.

Ponavljam: Tvoj komentar bi jedino imao smisla kada bi se radilo o Čapljini ili Prozoru.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50539
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#678 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:16
Bloo wrote: 21/02/2022 23:14

Da.
Srecom, vec zauzeta. :mrgreen: Umjerena klima je u pitanju.
Ko je zaključao temu na Lj&S
Došla Ariel :P
Obrati se moderatoru/moderatorici za te teme.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50539
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#679 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 23:17
Kolinda wrote: 21/02/2022 22:20
Glup???? A tvoj nije glup jer bi npr.u Mostaru hrvatska strana mogla pobijediti pa eto ne bi bilo ok jer je mala razlika :lol: :lol: , sačuvaj me Bože....
Ne bi bilo pošteno zato što među Hrvatima nema niti jedne multietničke stranke, tj. svaka njihova pobjeda bi bila čisto izbjegavanje pola stanovništva.
I ponavljam, drugo je kada je omjer 80-20, a ne pola-pola, pa da tražiš takvo uređenje.

Ponavljam: Tvoj komentar bi jedino imao smisla kada bi se radilo o Čapljini ili Prozoru.
SDP, NS, LS i jos par su i stranke "među Hrvatima". Ili ti pak mislis zasto u dijelovima sa hrvatskom vecinom pobjeduje uvijek HDZ?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5705
Joined: 04/08/2020 19:22

#680 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by -Chesterfield- »

Od moje općine visoki predstavnik otkinuo par Hrvatskih sela i zalijepio ih za susjednu općinu da bi Hrvati mogli imati više od 50% življa.

Živa istina!
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#681 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 23:23
sehohari wrote: 21/02/2022 23:17

Ne bi bilo pošteno zato što među Hrvatima nema niti jedne multietničke stranke, tj. svaka njihova pobjeda bi bila čisto izbjegavanje pola stanovništva.
I ponavljam, drugo je kada je omjer 80-20, a ne pola-pola, pa da tražiš takvo uređenje.

Ponavljam: Tvoj komentar bi jedino imao smisla kada bi se radilo o Čapljini ili Prozoru.
SDP, NS, LS i jos par su i stranke "među Hrvatima". Ili ti pak mislis zasto u dijelovima sa hrvatskom vecinom pobjeduje uvijek HDZ?
Nema je među onima koji bi činili vlast u slučaju velike pobjede HDZ-a.

Ali si možda i u pravu tu. Zapravo, kad bi multietničke stranke vazda dobile makar nekih 10-15% glasova od mostarskih Hrvata, nikada ne bi moglo doći do nekog preglasavanja.
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#682 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:28 Od moje općine visoki predstavnik otkinuo par Hrvatskih sela i zalijepio ih za susjednu općinu da bi Hrvati mogli imati više od 50% življa.

Živa istina!
Misliš na Maglaj?
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#683 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 23:13
sehohari wrote: 21/02/2022 23:07

Sačekaj, govorimo li još uvijek o preseljenju u nova naselja u Hercegovini?
Ja sam bio skontao da si rekla da među stanovnicima Šuškova i Bobanova ima i bivših Sarajlija.
Ne...vec sam rekla sto bi neki sarajevski Hrvat isao u Hercegovinu...a sve mu u Sarajevu...
Pa dobro, zato to i jesu većinom ljudi iz ruralnih sredina.
Život na selu se ne razlikuje puno od mjesta boravka, a često su i neki od tvojih komšija opet završili pored tebe.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50539
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#684 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 23:42
Bloo wrote: 21/02/2022 23:13

Ne...vec sam rekla sto bi neki sarajevski Hrvat isao u Hercegovinu...a sve mu u Sarajevu...
Pa dobro, zato to i jesu većinom ljudi iz ruralnih sredina.
Život na selu se ne razlikuje puno od mjesta boravka, a često su i neki od tvojih komšija opet završili pored tebe.
Ne znam jel to primjenjivo i na gradove, tipa da ti neko predlozi Zagreb ili Dubrovnik ili veci hrvatski grad...i ti sad, ako si normalan, naravno da neces...ako imas problema u svojoj srediti zbog nacionalizma, a zivis u gradu, mozda ces se preseliti u drugu opstinu...ali sad da mjenjas gradove...
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#685 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 23:53
sehohari wrote: 21/02/2022 23:42

Pa dobro, zato to i jesu većinom ljudi iz ruralnih sredina.
Život na selu se ne razlikuje puno od mjesta boravka, a često su i neki od tvojih komšija opet završili pored tebe.
Ne znam jel to primjenjivo i na gradove, tipa da ti neko predlozi Zagreb ili Dubrovnik ili veci hrvatski grad...i ti sad, ako si normalan, naravno da neces...ako imas problema u svojoj srediti zbog nacionalizma, a zivis u gradu, mozda ces se preseliti u drugu opstinu...ali sad da mjenjas gradove...
Zaboravljaš jednu važnu stvar u svemu ovome...

Hrvati su prije rata činili prije svega ruralno stanovništvo. Evo sad gledam, tek svaki peti-četvrti Hrvat je 1991. živio u urbanim sredinama. Taj broj je kod Srba i Bošnjaka znatno veći.

Ako od tog broja opet otkineš urbane sredine tipa "centar Busovače" i to svedeš na onaj broj Hrvata u "pravim gradovima", tj. Sarajevo, Tuzlu, Banja Luku... dođeš na opet dosta umanjeni broj. Onda tu opet ima mjesta gdje, nažalost i nije bilo izbora (prvenstveno BL), dok u Sarajevu ili Tuzli opet imaš opet veliki broj Hrvata koji su i u ratu držali do BiH i/ili ostali tu.

Tako da ovdje zapravo pričamo o stvarno malim brojem ljudi koji su se i uopšte mogli odlučiti za takav potez, a potpuno neznatnim koji je možda i uradio tako nešto.
mo-town
Posts: 1573
Joined: 30/12/2021 05:11

#686 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by mo-town »

Str0nz wrote: 21/02/2022 20:12
Šta se govorilo na HNS-u: Bit će to Herceg-Bosna

Image

Večernji list danas je objavio informacije o diskusijama koje su se vodili unutar Doma Stjepan Kosača na subotnjem zasjedanju HNS-a.

Između ostalog, ovaj list prenosi diskusije onih stranačkih čelnika koje nisu bile dostupne javnosti.

Navodi se da je čelnik HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović poručio j na saboru da je BiH "naša zemlja koje se nikada nećemo odreći". Istaknuo je kako će vrlo izvjesno Hrvati morati donijeti još značajnije odluke od onih u subotu.

- Siguran sam da ćemo morati pokrenuti procedure za institucionalnu i teritorijalnu reorganizaciju BiH na temeljima federalizma i konsocijacijske demokracije - istaknuo je.

Miljan Nakić iz HSS-a dr. Ante Starčević rekao je kako Hrvati trebaju nastaviti pregovore, ali "bez popuštanja".

- Politika Bošnjaka najviše sliči politici Slobodana Miloševića 90-ih godina - rekao je Nakić.

Čelnica HKDU-a Ivanka Barić rekla je kako je Hrvatima najveću štetu nanijela politika dijela međunarodne zajednice koja je mijenjala Daytonski sporazum. - Mi se trebamo osloniti na snagu svog naroda i Božju pomoć. Najgore sankcije bile bi gubitak nacionalnog dostojanstva. Bošnjačka politika gura Hrvate na svoje administrativno i teritorijalno uređenje. Ako se nas pita, bit će to Herceg Bosna - rekla je Barić.

Čelnik HDU-a Miro Grabovac Titan rekao je kako su Hrvati bili jedinstveni 90-ih, a i danas su.

- Ako pregovori ne uspiju, mi sigurno nećemo čekati. Ne! Bili smo jasni 90-ih, a sada smo još jasniji. Ostanimo zajedno, to je najvažnije - istaknuo je.

Čelnik HSP-a Nikola Raguž rekao je kako je brojnim hrvatskim dužnosnicima Izborni zakon alibi za nerad.

- Idemo jačati županije, neka nam bude cilj osigurati dostojan život čovjeku. HSP se zalaže za cjelovitu BiH. Pozivam probošnjačke stranke da prekinu politiku koja vodi državu u raspad te da Hrvatima dopuste birati svoje predstavnike - istaknuo je Raguž.

Čelnik Hrvatskog nacionalnog pomaka Ivan Vukadin pozvao je Hrvate na zauzimanje konačnog stajališta o BiH, ističući da "bošnjački cilj nije postizanje dogovora, nego nastavak zatiranja prava Hrvata".

- Legitimno i legalno predstavlja minimum, a ne smije se pristati na redefiniranje uloge Doma naroda - dodao je.

Mario Karamatić iz HSS-a rekao je kako Hrvati imaju posve opravdan razlog zatražiti vlastitu federalnu jedinicu. - Postavlja se pitanje zašto Hrvati brane ovakvu BiH. Ja nisam za to. Borio sam se za Herceg Bosnu. Ovo nije zemlja u kakvoj želim živjeti - istaknuo je čelnik HSS-a.

Anto Lozančić iz HSS-a Stjepan Radić rekao je kako Hrvati i dalje trebaju ustrajavati na institucionalnoj ravnopravnosti u BiH.

- Međunarodna zajednica shvatila je da mi ovdje imamo problem. Ne želim da zaključcima oslabimo poziciju koju imamo - rekao je on.

Predsjednik Glavnog vijeća HNS-a BiH Božo Ljubić upozorio je kako su Hrvati na pragu gubljenja pravnog i političkog subjektiviteta na BiH.

- Raspad države nije moguć, ne zbog unutarnjih snaga, ni probosanskih patriota, nego zbog međunarodne zajednice. Pokazani interes oko Izbornog zakona moramo iskoristiti. BiH može biti uspješna odustajanjem od hegemonističkih politika - rekao je Ljubić.

Ponovio je tvrdnje da nije provedena presuda Ustavnoga suda po njegovoj apelaciji.

- Nema uvjeta za ustavan i zakonit izborni proces onako kako to traži odluka Ustavnoga suda - dodao je.

Visoki dužnosnik HDZ-a 1990. Martin Raguž istaknuo je kapitalno važnim što su Hrvati ponudili rješenja izborne i ustavne reforme koja zadovoljavaju sve europske standarde.

- Ovo je kulminacija stvaranja "srpskog sveta" i građanske države na način da izađemo na izbore i da se sami eutanaziramo. Mi ćemo poručiti da na to nećemo pristati. Nema "srpskog sveta" na račun BiH i nema građanske države na štetu Hrvata - istaknuo je Raguž.

Pero Barbarić iz HKDU-a kritizirao je HDZ za nepotizam i korupciju te brojne pogreške koje su dovele do iseljavanja hrvatskog naroda.

On je, međutim, i istaknuo kako nije vrijeme za podjele te kako je najvažnije biti jedinstven oko ostvarenja nacionalne slobode.
@mo-town . To je to, ovo iz HNS-a samo potvrdjuje isto.
Nista novo ni neocekivano. Da se ne lazemo. Ovi nasi mrsomudi (+ mrsomudara) mogu razvlaciti pricu na koju god hoce stranu ali je sustina Tudjmanove politike vidljiva iz aviona i nepromjenjena od 1991.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#687 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by 90minut »

Pa frajer snimljen kako to govori... :lol: :lol:
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#688 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Login77777 »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:28 Od moje općine visoki predstavnik otkinuo par Hrvatskih sela i zalijepio ih za susjednu općinu da bi Hrvati mogli imati više od 50% življa.

Živa istina!
Slabo to nesto navode iz takozvanog HNSa kada pricaju o odlukama VP. :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23548
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#689 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Sanjarko »

Zepce?
Škobo Habu
Posts: 9088
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#690 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Škobo Habu »

sehohari wrote: 21/02/2022 23:40
-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:28 Od moje općine visoki predstavnik otkinuo par Hrvatskih sela i zalijepio ih za susjednu općinu da bi Hrvati mogli imati više od 50% življa.

Živa istina!
Misliš na Maglaj?
Maglaj i Zavidovići.

Od opštine Tešanj izdvojena Usora i formirana zasebna opština.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#691 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by BHCluster »

Image
by direktor UIO BiH Miro Džakula (HDZ)
User avatar
Truba
Posts: 82156
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#692 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Truba »

Škobo Habu wrote: 22/02/2022 07:08
sehohari wrote: 21/02/2022 23:40

Misliš na Maglaj?
Maglaj i Zavidovići.

Od opštine Tešanj izdvojena Usora i formirana zasebna opština.
da...ali je hercegbosanska županija dala dijelove najljepše dijelove drvara mislim da bi unskosanski kanton imao cijelim tokom unu

taj si dio zaboravio?

to je bio dio sporazuma

jesam li nešto pogrešno napisao?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#693 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by seln »

Niko od političkih lidera nije došao na pregovore koje je Čović najavio u Mostaru

Sta's, prepali se Cirilovih pretnji.
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#694 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Black swan wrote: 22/02/2022 12:56
Škobo Habu wrote: 22/02/2022 07:08

Maglaj i Zavidovići.

Od opštine Tešanj izdvojena Usora i formirana zasebna opština.
da...ali je hercegbosanska županija dala dijelove najljepše dijelove drvara mislim da bi unskosanski kanton imao cijelim tokom unu

taj si dio zaboravio?

to je bio dio sporazuma

jesam li nešto pogrešno napisao?
Dali teritoriju 100% naseljenu Srbima drugom kantonu da bi Hrvati dobili 2 većinske opštine
Šta ti je HDZ logika

Inače se HDZ trenutno pita u Drvaru koliko i u Gambiji

O nazivu "Hercegbosanska županija" je i suvišno govoriti
Još jedan dokaz koliko Hrvati u BiH vole svoju "domovinu"
User avatar
Gandalf
Posts: 10936
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#695 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Gandalf »

seln wrote: 22/02/2022 13:05
Niko od političkih lidera nije došao na pregovore koje je Čović najavio u Mostaru

Sta's, prepali se Cirilovih pretnji.
Zar ni kirbaš nije došao :(
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#696 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Gandalf wrote: 22/02/2022 13:27
seln wrote: 22/02/2022 13:05


Sta's, prepali se Cirilovih pretnji.
Zar ni kirbaš nije došao :(
Možda je se prehladio???
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#697 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by seln »

Gandalf wrote: 22/02/2022 13:27
seln wrote: 22/02/2022 13:05


Sta's, prepali se Cirilovih pretnji.
Zar ni kirbaš nije došao :(
Mora da se prepao neke jos vece sile...
Sebija, Sebija, sta radis ovoj drzavi?
iz zadnje klupe
Posts: 946
Joined: 27/07/2012 18:10

#698 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by iz zadnje klupe »

Ima nas labude koji dobro pamtimo
hercegbosanska županija dala dijelove najljepše dijelove drvara mislim da bi unskosanski kanton imao cijelim tokom unu
Hrvatska vojska je ušla par stotina metara u BIH, zauzevši Martin Brod.
Alija Izetbegović, nije ni htio pričati sa Tuđmanom, obratio se za pomoć, Kanadski IFOR je naa granici otvorenog sukoba sa HV, istjerao HV iz Martin Broda
Toliko da su Hrvati nekom nešto dali.
User avatar
sehohari
Posts: 8363
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#699 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

seln wrote: 22/02/2022 13:32
Gandalf wrote: 22/02/2022 13:27

Zar ni kirbaš nije došao :(
Mora da se prepao neke jos vece sile...
Sebija, Sebija, sta radis ovoj drzavi?
Kažem ja, ako Prointer ne ugradi Sebiji sada dobar softver ima da natjera Bakira da stvarno ukine RS.
Niko neće dovesti Atifa da popije kahvu u Gospodskoj ako ne Sebija.
iz zadnje klupe
Posts: 946
Joined: 27/07/2012 18:10

#700 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by iz zadnje klupe »

Inače formiranje Općine Usora, i proširivanje Općine Žepče sa hrvatskim selima Općine Zavidovići da bi Žepče imalo hrvatsku većinu, bio je kao neki bošnjački poklon zaboravljenom Zubaku i Novoj hrvatskoj inicijativi, u bosnjackoj nadi da izgradi neku altenativu u Hrvata svemoćnom HDZ
Locked