Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Locked
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#1 Politika Hrvata u BiH, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

Moram priznati da dugo razmišljam o postavljanju ove teme jer mi politika bh Hrvata, za razliku od bošnjačke politike nije u potpunosti jasna i logična.

Vjerojatno zato što još nisam dokučio prave ciljeve hrvatske politike generalno, a isključio sam onaj maksimalistički "Hrvatska do Drine". :)

Politika Hrvata u BiH svakako nije od jučer ali mene interesira ovo vrijeme od nametnutih ustavnih rješenja 2000.-ih do danas. Interesira me sadašnjost i mogući politički izbori zarad opstanka bh Hrvata kao politički ravnopravnog naroda "u svom, na svom". Ako je to generalno cilj hrvatske politike. Ako nije, pošteno bi to bilo javno reći i priznati jer politički cilj definira politiku.

Što misle, kakvom se političkom logikom vode pojedinci i stranke bosanskohercegovačkih Hrvata u foliranju (osobni interes ispred narodnog) i zabijanju političkih autogolova (jedno pričaj, drugo radi). Na koncu, imaju li i što konkretno imaju ponuditi hrvatski političari u BiH svojim glasačima kojih je iz dana u dan sve manje.
Odlaskom Hrvata iz BiH, uz ovaj i ovakav politički sistem i ekonomsku situacjiu, sve manji je utjecaj hrvatske politike na bh društvene procese, ekonomiju, odnose sa drugim bh zajednicama i planiranje političke održivosti Hrvata u BiH. S toga, ne vidim razloga da se ovako nastavi dalje, osim ako mirno iseljavanje i političko gašenje bh Hrvata nije skriveni cilj hrvatske politike.

Kriviti druge za ono što se dešava bh Hrvatima u domovini BiH je besmisleno i kontraproduktivno za razliku od analiziranja vlastitih grešaka i aktiviranja na iznalaženju rješenja za realne političke i sve druge probleme. Bezidejnost i pasivizacija u klišejima HDZ i HNS je ono što po meni karakterizira trenutnu hrvatsku politiku u BiH. Vjerojatno ima razloga što je to tako ali bez argumenata, ti razlozi nisu opravdanje.

Uz profesionalne političare koji bi trebali nositi breme odgovornosti za stanje svog naroda, ne isključujem kler, novinare, kultunjake, privrednike pa ću se, s vremena na vrijeme, osvrnuti i na njih.

Molio bih da se u diskusiji probamo uzdržavati od dječje zajedljivosti i ozbiljne zluradosti.
Last edited by Novak20 on 25/12/2020 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#2 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by SaraFina »

I najveći i najzagriženiji pobornici nekada HDZ-a i politike Dragana Čovića, počeli su propagirati ideju da je najbolje da on ode sa političke scene. Oni radikalniji "simpatizeri" HDZ politike, zamjeraju Čoviću nedovoljnu primjenu opstrukcija, blokada i općenito upotrebe "poluga" za razvaljivanje FBiH i BiH.
Dobar dio opet, kreće od ideje da je Čović možda ucijenjen, da Zagreb opstruira politiku opstanka Hrvata u BiH. Prigovaraju HR da je uvijek, pa i sada, pod Plenkovićem i Kitarevićkom Hrvatima u BiH bila više "maćeha nego majka".
Prigovori idu do te mjere u krajnost, da dio hrvatske populacije u BiH, zagovara otvoreno savez, ne samo sa Dodikom, nego i sa Srbijom i Vučićem te približavanje Rusiji. I odbacivanje i HR i EU, samim time i NATO-a i zapada.
Ne znam kako nazvati to suludo potenciranje približavanja Rusiji, kad je i budali jasno da bi USA to oštro i beskompromisno kaznila. Jer Čović je već pokušavao koketirati sa Srbijom i uvući se s Dodikom u voz prema Rusiji. Pa je to Zagreb vjerovatno presjekao.


U biti ja ne vidim alternativu nikakvu Čoviću. Hrvati u BiH nemaju oporbe, jer je HDZ svjesno uništio. HNS je osobna prćija Dragana Čovića i HDZ-a. Koja god stranka je pokušala pa i devedesetka da istupi sa nekim svojim stavom ili političkom vizijom proglašena je otpadnikom i izdajnikom Hr naroda.
Tako je Dragan Čović sebi osigurao ulogu neprikosnovenog gospodara HR političke stvarnosti u BiH.
I da poklekne pod pritiskom i ode sa čela HDZ-a, vjerujem da ko god bi ga naslijedio ne bi bilo nikakvog pomaka u drugom smijeru od dosadašnjih i zadanih.
Oporba se ne stvara preko noći nažalost, tako da HDZ nema konkurenciju još idućih ko zna koliko izbornih ciklusa. I oni to svakako odlično znaju i koriste. Zato ništa i ne rade drugo osim što kukaju o "majorizaciji, ugrozbi" itd itd
Vjerovatno za njihovih života u idućih 10/20 godina (mislim na HDZ) ostaće dovoljno Hrvata da oni sebi priskrbe kao stranka dovoljno za opstanak. Njihovih potomci i potomci njihovih potomaka sreću i život potražiće van BiH.
Šta će biti sa nekim Hrvatima iz Bosne (konkretno sada srednje Bosne) koja bilježi pad nataliteta do nestanka HDZ apsolutno nije briga.
Poređenja radi najgori kanton u FBiH je USK sa 1800 rođenih a toliko ima i HNK. Pa je budućnost i u kantonima sa nadpolovičnom HR većinom neizvjesna. Hrvata u BiH ukupno se rodi oko 3000, a KS i TK samo daju skoro tri puta više od te cifre.
Daleko od toga da i Bošnjaci stoje sjajno. Ili Srbi..Naprotiv! To bi bila gnusna laž. I Bošnjaci u 2018 bilježe ogromne minuse. Srbi također... Tako da zbilja mislim da ni bošnjački ni srpski politički predstavnici nemaju dugoročno nikakvih ideja za opstanak. A hrvatski očigledno ponajmanje.
Prođe narodu život čekajući da majmuni iz vlasti "ostvare svoje nerealne političke ciljeve". Zato bježi ko god stigne.

A treće entitete i HR TV kanale, samostalnu RS i unitarnu BiH te druge laži naših političara neće uskoro imati ko da "gradi" i da se bori za njih.
Možda neki drugi ljudi nekih drugih kontinenata budu znali cijeniti bolje prirodne ljepote i resurse BiH u budućnosti.
Last edited by SaraFina on 24/09/2019 14:05, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#3 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by daddy-kool »

Novak20 wrote:Moram priznati da dugo razmišljam o postavljanju ove teme jer mi politika bh Hrvata, za razliku od bošnjačke politike nije u potpunosti jasna i logična.

Vjerojatno zato što još nisam dokučio prave ciljeve hrvatske politike generalno, a isključio sam onaj maksimalistički "Hrvatska do Drine". :)

Politika Hrvata u BiH svakako nije od jučer ali mene interesira ovo vrijeme od nametnutih ustavnih rješenja 2000.-ih do danas. Interesira me sadašnjost i mogući politički izbori zarad opstanka bh Hrvata kao politički ravnopravnog naroda "u svom, na svom". Ako je to generalno cilj hrvatske politike. Ako nije, pošteno bi to bilo javno reći i priznati jer politički cilj definira politiku.
Odmah ću ti reći da je stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici.
U tom kontekstu i ovi "autogolovi" imaju smisla.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#4 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by SaraFina »

Ako je cilj Zapadna Hercegovina samo i priključenje HR, onda definitivno i HR politika i politika HDZ-a BiH je u banani.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#5 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

daddy-kool wrote:
Novak20 wrote:Moram priznati da dugo razmišljam o postavljanju ove teme jer mi politika bh Hrvata, za razliku od bošnjačke politike nije u potpunosti jasna i logična.

Vjerojatno zato što još nisam dokučio prave ciljeve hrvatske politike generalno, a isključio sam onaj maksimalistički "Hrvatska do Drine". :)

Politika Hrvata u BiH svakako nije od jučer ali mene interesira ovo vrijeme od nametnutih ustavnih rješenja 2000.-ih do danas. Interesira me sadašnjost i mogući politički izbori zarad opstanka bh Hrvata kao politički ravnopravnog naroda "u svom, na svom". Ako je to generalno cilj hrvatske politike. Ako nije, pošteno bi to bilo javno reći i priznati jer politički cilj definira politiku.
Odmah ću ti reći da je stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici.
U tom kontekstu i ovi "autogolovi" imaju smisla.
Ne sporim tvoje mišljenje i takvih ideja ima ali ako se zna da veza HDZ Hr i HDZ BiH za koji glasa većina bh Hrvata, onda je očito da je taj strateški cilj i politički trenutak jako daleko. Barem po istupima KGK i trenutne hrvatske politike koja deklarativno nije za prekrajanje granica ex Yu država.
Grabar-Kitarović boravi u New Yorku povodom Opće skupštine Ujedinjenih naroda kojoj će se obratiti u utorak. U ponedjeljak se sastala s glavnim tajnikom te organizacije Antonijom Guterresom s kojim je razgovarala o "situaciji na jugoistoku Europe, posebice o Bosni i Hercegovini, odnosima između Beograda i Kosova" te o tome što će Hrvatska kao "lider na tom području učiniti da bi pomogla u daljnjoj stabilizaciji stanja i rješavanju svih otvorenih pitanja". "Spomenula sam zamjenu teritorija i rekla da bi to bila jako loša ideja koja bi otvorila Pandorinu kutiju i raznorazne zahtjeve za teritorijalnim promjenama na prostoru cijele bivše Jugoslavije", kazala je hrvatska predsjednica.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.ba/vijesti/razmjen ... ju-1347474 - http://www.vecernji.ba
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#6 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by daddy-kool »

Novak20 wrote:
Ne sporim tvoje mišljenje i takvih ideja ima ali ako se zna da veza HDZ Hr i HDZ BiH za koji glasa većina bh Hrvata, onda je očito da je taj strateški cilj i politički trenutak jako daleko. Barem po istupima KGK i trenutne hrvatske politike koja deklarativno nije za prekrajanje granica ex Yu država.
Na politici smo, jedno su riječi a drugo djela. Taj cilj se ne razmatra kao neposredna mogućnost, ali ako bi došlo do pozicije da RS proglasi nezavisnost, nešto se zagužva, ili iskoči prilika, to je varijanta na koju se ide. Problem za Hrvate je što se ovaj cilj inercijom pronosi još od rata, i nije evoluirao u istinski nezavisno viđenje bh. budućnosti ove etničke grupe (bar ne kod HDZ). Ova trka za etničke kvote, garantovane pozicije, želju da se kolektivitet postavi iznad pojednica, je beživotna i kratkoročna strategija, strategija kojoj vrijeme ne ide u korist i koja budućnost posmatra kao crnu i tešku. Rovovska bitka za strateški cilj.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#7 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

daddy-kool wrote:
Na politici smo, jedno su riječi a drugo djela. Taj cilj se ne razmatra kao neposredna mogućnost, ali ako bi došlo do pozicije da RS proglasi nezavisnost, nešto se zagužva, ili iskoči prilika, to je varijanta na koju se ide. Problem za Hrvate je što se ovaj cilj inercijom pronosi još od rata, i nije evoluirao u istinski nezavisno viđenje bh. budućnosti ove etničke grupe (bar ne kod HDZ). Ova trka za etničke kvote, garantovane pozicije, želju da se kolektivitet postavi iznad pojednica, je beživotna i kratkoročna strategija, strategija kojoj vrijeme ne ide u korist i koja budućnost posmatra kao crnu i tešku. Rovovska bitka za strateški cilj.
Boldirano se može primijeniti na sve politike u BiH.

Ako sam te dobro shvatio "stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici" je politički cilj iz nužnosti koji podrazumijeva ispunjenje određenih uvjeta koji opet ponajmanje zavise od politike bh Hrvata. U tom slučaju taj cilj ne bih nazvao strateškim nego rezervnim.

Kolektivitet je, htjeli mi to ili ne, već uspostavljen u BiH ustavnim rješenjima, asimetričnim entitetima, konstitutivnim narodima itd, a istina je da mu vrijeme ne ide u korist.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Maraschino »

... bh Hrvata...

Hafisa si u srce uvrijedio a ti vidi kako ces. :D
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#9 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by daddy-kool »

Novak20 wrote: Ako sam te dobro shvatio "stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici" je politički cilj iz nužnosti koji podrazumijeva ispunjenje određenih uvjeta koji opet ponajmanje zavise od politike bh Hrvata. U tom slučaju taj cilj ne bih nazvao strateškim nego rezervnim.
Ne znam zašto bi bio iz nužnosti cilj, ali jeste ostao po nekoj inerciji iz rata.
I nije rezervni cilj, to je ishodišna tačka trenutne politike, a eventualna teritorijalna autonomija bi bila samo međukorak.
Svi glavni politički ciljevi u BiH, od svih aktera, zavise o drugima u našoj varijanti mexican standoff-a.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#10 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by palermo »

daddy-kool wrote:
Novak20 wrote:Moram priznati da dugo razmišljam o postavljanju ove teme jer mi politika bh Hrvata, za razliku od bošnjačke politike nije u potpunosti jasna i logična.

Vjerojatno zato što još nisam dokučio prave ciljeve hrvatske politike generalno, a isključio sam onaj maksimalistički "Hrvatska do Drine". :)

Politika Hrvata u BiH svakako nije od jučer ali mene interesira ovo vrijeme od nametnutih ustavnih rješenja 2000.-ih do danas. Interesira me sadašnjost i mogući politički izbori zarad opstanka bh Hrvata kao politički ravnopravnog naroda "u svom, na svom". Ako je to generalno cilj hrvatske politike. Ako nije, pošteno bi to bilo javno reći i priznati jer politički cilj definira politiku.
Odmah ću ti reći da je stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici.
U tom kontekstu i ovi "autogolovi" imaju smisla.
teško...taj cilj ima smisao samo sa mostarom (cijelim) a to je danas jako teško, sutra već još teže.

ja bih rekao da u ovom trenutku ne postoji jasan strateški hrvatski cilj u BiH...ovo što se sada dešava je suštinski samo pragmatična al kapoenovska politika.....rekao bih čak mnog čistije kapoenovska nego kod Bošnjaka i Srba gdje neke (sviđale nam se ili ne sviđale) strategije i strateški ciljevi postoje
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#11 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Seyfo »

Zajebi politiku kad idu na 5% do 2030.g. Nista od treceg entiteta,nista od prikljucenja matici,nista od bilo kakvog zaokruzivanja teritorije. Sve je uzalud i sve dzaba. Njemacka je Hrvatskoj dala drzavu i clanstvo u EU,i to je dosta. Jedino mi ostaje misterija hoce li se i dalje samo u Sirokom brijegu i moci sticati silne licence za vozace isl., atestirati plin u autima i ko zna sta sve jos.
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#12 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by bhnapoleon1 »

Regionalna manjina koja će u budućnosti imati zagarntovana 3 mjesta u parlamentu, finansiranje par folklornih društava i to je to. A mogli su biti državotvorni element
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#13 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by daddy-kool »

palermo wrote:
daddy-kool wrote:
Novak20 wrote:Moram priznati da dugo razmišljam o postavljanju ove teme jer mi politika bh Hrvata, za razliku od bošnjačke politike nije u potpunosti jasna i logična.

Vjerojatno zato što još nisam dokučio prave ciljeve hrvatske politike generalno, a isključio sam onaj maksimalistički "Hrvatska do Drine". :)

Politika Hrvata u BiH svakako nije od jučer ali mene interesira ovo vrijeme od nametnutih ustavnih rješenja 2000.-ih do danas. Interesira me sadašnjost i mogući politički izbori zarad opstanka bh Hrvata kao politički ravnopravnog naroda "u svom, na svom". Ako je to generalno cilj hrvatske politike. Ako nije, pošteno bi to bilo javno reći i priznati jer politički cilj definira politiku.
Odmah ću ti reći da je stvarni strateški cilj homogeniziranje zapadne Hercegovine i priključenje matici.
U tom kontekstu i ovi "autogolovi" imaju smisla.
teško...taj cilj ima smisao samo sa mostarom (cijelim) a to je danas jako teško, sutra već još teže.

ja bih rekao da u ovom trenutku ne postoji jasan strateški hrvatski cilj u BiH...ovo što se sada dešava je suštinski samo pragmatična al kapoenovska politika.....rekao bih čak mnog čistije kapoenovska nego kod Bošnjaka i Srba gdje neke (sviđale nam se ili ne sviđale) strategije i strateški ciljevi postoje
Pa ne kažem ja da će uspjeti, nego da se to vuče jer promjenu strategije nisu doživjeli. A taj kaponeovski momenat je utkan u hercegovačku struju hrvatske politike od početka i provlači se cijelo vrijeme do danas. Kako nestaje stvarne političke i strateške potke, on samo postaje vidljiviji.
Problem za Hrvate je što se ovaj cilj inercijom pronosi još od rata, i nije evoluirao u istinski nezavisno viđenje bh. budućnosti ove etničke grupe (bar ne kod HDZ). Ova trka za etničke kvote, garantovane pozicije, želju da se kolektivitet postavi iznad pojednica, je beživotna i kratkoročna strategija, strategija kojoj vrijeme ne ide u korist i koja budućnost posmatra kao crnu i tešku.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#14 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

bhnapoleon1 wrote:Regionalna manjina koja će u budućnosti imati zagarntovana 3 mjesta u parlamentu, finansiranje par folklornih društava i to je to. A mogli su biti državotvorni element
Državotvorni su element po Ustavu BiH, a zahvaljujući DN P BiH i izbornim jedinicama za Parlament BiH to će biti još dugo.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by mO k3 »

Novak20 wrote:
bhnapoleon1 wrote:Regionalna manjina koja će u budućnosti imati zagarntovana 3 mjesta u parlamentu, finansiranje par folklornih društava i to je to. A mogli su biti državotvorni element
Državotvorni su element po Ustavu BiH, a zahvaljujući DN P BiH i izbornim jedinicama za Parlament BiH to će biti još dugo.
Bili su i Srbi do 1992 u Hrvatskoj
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#16 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by 512MB »

Autogol 1: Megalomanska i nerealna politika pravljenja trećeg entiteta samo na teritoriji FBiH. To jednostavno nije moguće. Treći entitet ok, ali pod uslovom da se nagrize i "rs", da interna "podjela" bazira na realnim kvotama, da entiteti nemaju pravo na odcjepljenje, i da su sve ključne institucije na državnoj razini.

Autogol 2: Korupcija koja je rezultat jednoumlja i partokratije.

Autogol 3: Svrstavanje na prorusku tojest anti NATO tojest anti BiH stranu.

4. i najveći autogol: Blaćenje BiH i uzdizanje HR kao matice svih Hrvata.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#17 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

512MB wrote:Autogol 1: Megalomanska i nerealna politika pravljenja trećeg entiteta samo na teritoriji FBiH. To jednostavno nije moguće. Treći entitet ok, ali pod uslovom da se nagrize i "rs", da interna "podjela" bazira na realnim kvotama, da entiteti nemaju pravo na odcjepljenje, i da su sve ključne institucije na državnoj razini.
Tko više govori o trećem entitetu osim bošnjačke politike ? Mislim, možemo pretpostavljati što hoćemo i izbacivati tvrdnje ali je problem što tvrdnje treba potkrijepiti argumentima da bi bile vjerodostojne.

Treći entitet je nerealan cilj koji nije mogao biti realiziran u ratu sa HR HB. Od njega je hrvatska politika u BiH odustala još Ustavom F BiH usvojenim prije Ustava BiH. Razloga je puno ali jedan od osnovnih je nemogućnosti povezivanja mješovitih bošnjačko-hrvatskih teritorija na kojem je živjela većina Hrvata u BiH sa dijelovima koji su kompaktni i većinski naseljeni Hrvatima poput Zapadne Hercegovine. Hrvatska politika je (osim ako nisu u pitanju tajni dogovori) mislila da je politički položaj hrvatskog naroda u F BiH ovim riješen jer se vlast bukvalno dijelila fifti - fifti između B/H.
https://www.predstavnickidom-pfbih.gov. ... php?id=103 Izmjenama ovog Ustava F BiH, a kasnije i nametanjem IZ, politički položaj Hrvata je znatno promijenjen na njihovu štetu i to se odmah shvatilo.
Danas i ubuduće, pominjanje trećeg entiteta nije ok čak ni u svrhu pravljenja tobožnjeg političkog pritiska sa jedne ili spina sa druge strane. Optimalnija varijanta su izmjene IZ i stvaranje izborne/ih jedice/a koje bi Hrvatima omogućile biranje vlastitih predstavnika u Predsjedništvo BiH i DN BiH i F BiH. Za ovo su naravno potrebni određeni ustupci bošnjačkoj politici u vidu preciziranja vitalnog interesa, "realne kvote" ili nešto treće (ne mislim na entitet).
Nagrizanje RS je već ostvareno u slučaju Drvara i Grahova dok je dio teritorija poput Mrkonjić Grada i Šipova vraćen RS na ime teritorija koji su oko Sarajeva dobili Bošnjaci. Iluzorno je očekivati mijenjanje današnje entitetske ili bilo koje druge administrativne granice jer bi to realno bilo dalje kompliciranje i ovako složene situacije. Tražiti od hrvatske politike da stavlja ruke u vatru RS u ime bošnjačke politike je smiješno.
512MB wrote:Autogol 2: Korupcija koja je rezultat jednoumlja i partokratije.
Ovo stoji ali nije patent isključivo hrvatske politike. Nažalost, zbog majorizacije i iseljavanja hrvatska politika je osuđena na okrupnjavanje ili potpuni poraz koji vodi političkom dekonstituiranju i praktičnoj asimilaciji Hrvata. Obrnuti pristup bošnjačke politike koji bi omogućio slobodno biranje vlastitih predstavnika (Predsjedništvo, DN) promijenio bi vremenom hrvatsku političku scenu u BiH.
512MB wrote:Autogol 3: Svrstavanje na prorusku tojest anti NATO tojest anti BiH stranu.
Ubjedljivo najjači i najbesmisleniji spin bošnjačke politike kojoj je cilj prikazati Hrvate kao nelojalne Zapadu odnosno SAD. Politika bh Hrvata je u svrhu opstanka povezana sa politikom Hr. pupčanom vrpcom. Ako je Hrvatska član NATO i EU, ovo malo Hrvata u BiH koji većinom imaju dvojna državljanstva i putovnice su najiskreniji zagovornici prije svega ulaska u EU i NATO. Obzirom da hrvatska politika nije zastupljena u Predsjedništvu BiH, realna konstatacija bi bila da ne može uraditi ništa po tom pitanju u smislu pritiska na bilo koga. S druge strane, ministrica MO, Pendeš je uradila svoj dio posla vezan za NATO.
512MB wrote:4. i najveći autogol: Blaćenje BiH i uzdizanje HR kao matice svih Hrvata.
Ne znam točno na što misliš ali BiH blatimo skoro svi i to svatko na svoj način. Bilo bi lijepo da je BiH matica svih Hrvata ali nije. :lol:

Šalim se naravno.
User avatar
Point.
Posts: 27506
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#18 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Point. »

Najveća greška hrvatske politike u BiH je odabira HDZ da bude ta stranka kojoj je povjereno da brine o bh Hrvatima. Vidjeli smo gdje je to dovelo. Druga greška je pogrešan odabir strateških partnera i neprijatelja. Da nisu bh Hrvati krenuli u suludu ideju HRHB i otvorenom ratu sa Bošnjacima ko zna kako bi se sve završilo i kakvo stanje bi bilo danas. Zamišljam da su Hrvatska i bh Hrvati bili iskreni prijatelji cjelovite i nezavisne BiH da ne bi danas imali entitet zvani RS, da bi bh Hrvati bili u boljem položaju, da bi mnogo bliže bili EU i NATO. Igrali su na pogrešnu kartu, sve od odabira Mate Bobana i uticaja hercegovačkih jastrebova sa Gojko Šuškom na čelu.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#19 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

Kamo sreće da se prošlost može promijeniti. Obzirom da ne može, treba spašavati što se da spasiti zarad zajedničkog preživljavanja ili lagano tonuti.

Alternativa HDZ/SDS/SDA s početka '90.-ih u vidu SDP, Reformista ili neke druge građanske stranke u povoju nije i ne bi uspjela taman da su za nju glasali svi Hrvati (nisu naravno). Pitanje je da li bi i tada bilo nešto bolje obzirom na iskazani velikosrpski plan u odnosu na proglašenu samostalnost Slovenije i Hrvatske i nabujali nacionalizam svih etničkih i konfesionalnih grupa.
I ja razmišljam o tome da je HDZ u Hrvata imao ekstremniju alternativu bližu bošnjačkoj politici - HSP/HOS ali ne mogu da zamislim do čega bi to dovelo jer partizane nije imala niti jedna od s/h/b politika, a srpska je ipak bila najbolje naoružana, da ne kažem potkovana. Uz 1,4 miliona Srba u BiH i još 7 miliona u Srbiji, sumnjam da RS ne bi opstao čak i u slučaju zajedničkog vojnog nastupa H/B.
Uza sve, ni bošnjačka politika, ako se dobro sjećam, nije se snalazila gledajući svoj interes. Prije podne jedno, popodne drugo, dogovori, potpiši, povuci potpis. Takav politički partner nije baš pouzdan, a takvi su vjerojatno bili svi početkom '90.-ih.

Uglavnom, ne vrijedi se zamarati tražeći rješenja u prošlosti. Tu se traže uzroci, a posljedice su vidljive svima.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#20 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by studiorum_tuzlaensis »

sami sebi su se nasrali usta i dovoljno do sada...

Vrijeme će pokazati da su latini najviše izgubili svojom hinjskom politikom. Džaba i kvote i pozicije kad su sela i gradovi prazni nauštrb Zagreba i Minhena..
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#21 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

studiorum_tuzlaensis wrote:sami sebi su se nasrali usta i dovoljno do sada...

Vrijeme će pokazati da su latini najviše izgubili svojom hinjskom politikom. Džaba i kvote i pozicije kad su sela i gradovi prazni nauštrb Zagreba i Minhena..
Zato drugi napreduju na krilima rahat patnje.
User avatar
512MB
Posts: 10506
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#22 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by 512MB »

Ako hoćeš diskusiju onda ostani realan, i nemoj potezat te velikosrpske mantre ala "ta će bošnje sprćeni na 24%". Bošnjaci imaju međunarodno priznatu BiH, 50%+ su u državi sa tendecijom rasta, demografski i ekonomski rasturaju naspram bosanskih H+S, žive u najvećim gradovima u BiH, ogromna većina su u glavnomm gradu BiH, imaju USA i zapad na svojoj strani. To je polazna tačka.

E sad, kako će se HDZ politika u budućnosti prema ovim pokazateljima pozicionirat? Očigledno je da slizivanje sa Dodikom i diplomatska ofenziva od strane HR nije urodila plodom.

Kako dalje kume?
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#23 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by hizo ramidovic »

kad im cak i onaj delegat loso, inace tvrda desnica, koji sebe predstavlja kao geostrateg i geopoliticar veli da je uvlacenje u dodikov iliti srpski shupak totalni strateski promasaj onda znas koliko je sati...
danasnji hdz nastavio je tudjmanovim i bobanovim stopama, nema tu velikih promjena, samo se prilagodjavaju vremenskoj dimenziji.
a kako to izgleda kad hdz ima vecinu vidjeh maloprije-narodnim parama, iz budjeta opcine zepce, finansirat ce se privatna coviceva televizija.
kako bi tek bilo da su takva vecina na nivou fbih ili bih...
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#24 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

512MB wrote:Ako hoćeš diskusiju onda ostani realan, i nemoj potezat te velikosrpske mantre ala "ta će bošnje sprćeni na 24%". Bošnjaci imaju međunarodno priznatu BiH, 50%+ su u državi sa tendecijom rasta, demografski i ekonomski rasturaju naspram bosanskih H+S, žive u najvećim gradovima u BiH, ogromna većina su u glavnomm gradu BiH, imaju USA i zapad na svojoj strani. To je polazna tačka.

E sad, kako će se HDZ politika u budućnosti prema ovim pokazateljima pozicionirat? Očigledno je da slizivanje sa Dodikom i diplomatska ofenziva od strane HR nije urodila plodom.

Kako dalje kume?
:-)

Mislim da sam pristojno i realno odgovorio na tvoj tematski post, a ne znam da sam ikada koristio ta pod.ebavanja sa postocima u svrhu podcjenjivanja ili omalovažavanja bilo koga.

BiH jeste međunarodno priznata i to je okvir u kojem b/h/s/o politike mogu stagnirati, napredovati ili nazadovati jer 50% + nije ono što određuje BiH i neće još dugi niz godina.

Ja živim među Bošnjacima i mislim da imam malo bolju sliku "uspjeha" bošnjačke politike od tebe.

Što se tiče hrvatske politike u budućnosti, ona naravno zavisi prije svega od Hrvata ali i od ponašanja drugih.

HNS, a ne HDZ je okvir u kome hrvatska politika treba djelovati u ovim okolnostima, a za početak mora određene stvari riješiti sama sa sobom. Prije svega tu mislim na katarzu u odnosu na rat i poslijeratnu pljačku, izmjene i usklađivanja kantonalnih ustava prema presudama US, podmlađivanje politike i milion drugih stvari kojima se može potvrditi da se radi ono što se priča ili želi.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#25 Re: Politika bh Hrvata, folovi, autogolovi, alternative...

Post by Novak20 »

hizo ramidovic wrote:kad im cak i onaj delegat loso, inace tvrda desnica, koji sebe predstavlja kao geostrateg i geopoliticar veli da je uvlacenje u dodikov iliti srpski shupak totalni strateski promasaj onda znas koliko je sati...
danasnji hdz nastavio je tudjmanovim i bobanovim stopama, nema tu velikih promjena, samo se prilagodjavaju vremenskoj dimenziji.
a kako to izgleda kad hdz ima vecinu vidjeh maloprije-narodnim parama, iz budjeta opcine zepce, finansirat ce se privatna coviceva televizija.
kako bi tek bilo da su takva vecina na nivou fbih ili bih
...
Klasični autogol hrvatske politike.
Locked