Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post Reply
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#801 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Str0nz »

Margit Tomik Levy oštro napala ambasadora Izraela za BiH

"Vi se sada stavljate na stranu onih koji rade po njemackom šnitu. 1 naš kao 100 vaših. Glas jednog Hrvata vrijedi kao 20, 30, 50 ili ne znam koliko ostalih, pa i jevrejskih. I Vama je to normalno?"

Image

Margit Tomik Levy, prvakinja opere Narodnog pozorišta Sarajevo obratila se nerezidentnom ambasadoru Izraela za Bosnu i Hercegovinu oštrim otvorenim pismom.

Prenosimo ga u cjelosti:

"Poštovani g. Noah Gal Gendle obraćam Vam se u svojstvu BiH i izraelskog građana koji je skoro cijeli radni vijek proveo u Bosni i Hercegovini. Obraćam Vam se kao BiH ali i izraelski umjetnik sa zavidnom međunarodnom karijerom. Obraćam Vam se i kao čovjek, humanista kojeg ste duboko povrijedili svojom nepromišljenom izjavom kojom se direktno miješate u unutrašnje stvari BiH.

G. Noah Gal Gendle, stavili ste se na jednu stranu u predizborno vrijeme, što nikako nije dobro. Stavili ste se na stranu aveti mraka, što je užasno, zastrašujuće. Ako nemate potpune informacije onda je mudro ne miješati se. Ako imate a opet se miješate onda ste saučesnik i Vi lično i onaj ko je pisao taj sramotni Memorandum, u pokušaju da se BiH vrati u srednji vijek.

G. Noah Gal Gendle, Vi ste zauzeli stranu HDZ-a i njenog pravomoćno osuđivanog šefa Dragana Čovića (za kriminal, korupciju, zloupotrebu položaja...). HDZ i Dragan Čović su nastavljači ideologije NDH, oni negiraju ratne zločine, slave ustaške ideologe... Ako ne znate ko je to, objasnit ću Vam.

NDH je fašisticka tvorevina u kojoj su postojali koncentracioni logori i u kojima je stradalo više desetina hiljada Jevreja... JASENOVAC, ĐAKOVO, STARA GRADIŠKA, LEPOGLAVA... Bilo bi dobro da stavite kipa na glavu i pažljivo obiđete Yad Vašem. Puno ćete toga naučiti o NDH a i o baštinicima njegove ideologije na čiju stranu ste se svrstali.

G. Noah Gal Gendle, u WW2 je u SS komandi važilo pravilo „ZA JEDNOG UBIJENOG NJEMAČKOG VOJNIKA STRELJAT ĆEMO 100 TAOCA (PO MOGUĆNOSTI JEVREJA)“.

To znači da jedan fašisticki život vrijedi kao sto ostalih, pa i jevrejskih. Grozno, jel`da?... Ovo isto je govorio i Aleksandar Vučić tokom agresije Srbije na mađunarodno priznatu državu BiH... E, Vi se sada stavljate na stranu onih koji rade po njemackom šnitu. 1 naš kao 100 vaših. Glas jednog Hrvata vrijedi kao 20, 30, 50 ili ne znam koliko ostalih, pa i jevrejskih. I Vama je to normalno? Pljunuli ste u lice svim građanski orjentiranim državljanima BiH pa i Jevrejima za čija se prava ne borite... Pljunuli ste i na presudu Sejdić – Finci, međunarodnog tribunala za ljudska prava.


G. Noah Gal Gendle, svojevremeno sam u Jerusalemu predsjedniku Izraela g Ezeru Weizmanu i g. Shimonu Perezu potanko objasnila ko je ko u BiH ratu. Oni su iskreno cijenili moje svjedočenje i mudro su postupali ne miješajući se u sukob. Sa Vašim kolegama sa rezidencijom u Budimpešti sam imala dobre kontakte i objektivno sam ih informirala o situaciji u BiH… Od koga, za Boga miloga Vi dobijate informacije? Zašto se miješate u unutrašnje stvari BiH kad ništa ne razumijete? Je li ikada BiH pisala memorandum o unutrašnjim stvarima Izraela? Nije!... Nije g. Noah Gal Gendle! Neću da se sklanjam iza države i bosanskog naroda, pitat ću Vas u svoje ime –"zašto ubijate palestinsku djecu"? Ja puno volim Izrael, živjela sam sa vama pa razumijem i položaj u kojem se nalazi Izrael, svjesna sam svih opasnosti od terorističke organizacije Hamas, svjesna sam da morate da se branite… ali zar je opravdano granatiranje, taman bili i vojni ciljevi, ako postoji opasnost da ijedno dijete strada? Bilo čije…

To ostavljam Vašoj savjesti.

Moja je mirna.

Ako Vaša nastojanja urode plodom, ako se izborite za "ravnopravnost" naroda u BiH, postat ćete najveći izdajnik jevrejskog naroda na Balkanu od postanka svijeta.

Jevreji u BiH nemaju nikakva prava od kad su nacionalne stranke, koje Vi podržavate, došle na vlast prije 32 godine. Ovom izmjenom izbornog zakona za koji se Vi zalažete, neće je više nikada ni imati, a svi Jevreji koji žive u kantonima pod kontrolom HDZ-a i SNSD-a (REPUBLIKA SRPSKA I HERCEG BOSNA KOJU ĆETE OZVANIČITI),mogu odmah staviti žute trake oko ruke na kojima je izvezen Magen David i natpis “JUDE”, spakovati kofer i čekati da im po noći fašisti zakucaju na vrata. Deportacija i likvidacija u Hrvatskoj ili Srbiji, svejedno… je li Vam takav ishod poznat?

Vašom zaslugom i pisaca tog Memoranduma...

Sa gnušanjem i prezirom

Margit Tomik-Levy".
https://politicki.ba/vijesti/margit-tom ... -bih/24977
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#802 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Str0nz »

Lug
Posts: 2497
Joined: 09/02/2009 15:27

#803 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Lug »

Str0nz wrote: 14/08/2022 20:29
Margit Tomik Levy oštro napala ambasadora Izraela za BiH

"Vi se sada stavljate na stranu onih koji rade po njemackom šnitu. 1 naš kao 100 vaših. Glas jednog Hrvata vrijedi kao 20, 30, 50 ili ne znam koliko ostalih, pa i jevrejskih. I Vama je to normalno?"

Image

Margit Tomik Levy, prvakinja opere Narodnog pozorišta Sarajevo obratila se nerezidentnom ambasadoru Izraela za Bosnu i Hercegovinu oštrim otvorenim pismom.

Prenosimo ga u cjelosti:

"Poštovani g. Noah Gal Gendle obraćam Vam se u svojstvu BiH i izraelskog građana koji je skoro cijeli radni vijek proveo u Bosni i Hercegovini. Obraćam Vam se kao BiH ali i izraelski umjetnik sa zavidnom međunarodnom karijerom. Obraćam Vam se i kao čovjek, humanista kojeg ste duboko povrijedili svojom nepromišljenom izjavom kojom se direktno miješate u unutrašnje stvari BiH.

G. Noah Gal Gendle, stavili ste se na jednu stranu u predizborno vrijeme, što nikako nije dobro. Stavili ste se na stranu aveti mraka, što je užasno, zastrašujuće. Ako nemate potpune informacije onda je mudro ne miješati se. Ako imate a opet se miješate onda ste saučesnik i Vi lično i onaj ko je pisao taj sramotni Memorandum, u pokušaju da se BiH vrati u srednji vijek.

G. Noah Gal Gendle, Vi ste zauzeli stranu HDZ-a i njenog pravomoćno osuđivanog šefa Dragana Čovića (za kriminal, korupciju, zloupotrebu položaja...). HDZ i Dragan Čović su nastavljači ideologije NDH, oni negiraju ratne zločine, slave ustaške ideologe... Ako ne znate ko je to, objasnit ću Vam.

NDH je fašisticka tvorevina u kojoj su postojali koncentracioni logori i u kojima je stradalo više desetina hiljada Jevreja... JASENOVAC, ĐAKOVO, STARA GRADIŠKA, LEPOGLAVA... Bilo bi dobro da stavite kipa na glavu i pažljivo obiđete Yad Vašem. Puno ćete toga naučiti o NDH a i o baštinicima njegove ideologije na čiju stranu ste se svrstali.

G. Noah Gal Gendle, u WW2 je u SS komandi važilo pravilo „ZA JEDNOG UBIJENOG NJEMAČKOG VOJNIKA STRELJAT ĆEMO 100 TAOCA (PO MOGUĆNOSTI JEVREJA)“.

To znači da jedan fašisticki život vrijedi kao sto ostalih, pa i jevrejskih. Grozno, jel`da?... Ovo isto je govorio i Aleksandar Vučić tokom agresije Srbije na mađunarodno priznatu državu BiH... E, Vi se sada stavljate na stranu onih koji rade po njemackom šnitu. 1 naš kao 100 vaših. Glas jednog Hrvata vrijedi kao 20, 30, 50 ili ne znam koliko ostalih, pa i jevrejskih. I Vama je to normalno? Pljunuli ste u lice svim građanski orjentiranim državljanima BiH pa i Jevrejima za čija se prava ne borite... Pljunuli ste i na presudu Sejdić – Finci, međunarodnog tribunala za ljudska prava.


G. Noah Gal Gendle, svojevremeno sam u Jerusalemu predsjedniku Izraela g Ezeru Weizmanu i g. Shimonu Perezu potanko objasnila ko je ko u BiH ratu. Oni su iskreno cijenili moje svjedočenje i mudro su postupali ne miješajući se u sukob. Sa Vašim kolegama sa rezidencijom u Budimpešti sam imala dobre kontakte i objektivno sam ih informirala o situaciji u BiH… Od koga, za Boga miloga Vi dobijate informacije? Zašto se miješate u unutrašnje stvari BiH kad ništa ne razumijete? Je li ikada BiH pisala memorandum o unutrašnjim stvarima Izraela? Nije!... Nije g. Noah Gal Gendle! Neću da se sklanjam iza države i bosanskog naroda, pitat ću Vas u svoje ime –"zašto ubijate palestinsku djecu"? Ja puno volim Izrael, živjela sam sa vama pa razumijem i položaj u kojem se nalazi Izrael, svjesna sam svih opasnosti od terorističke organizacije Hamas, svjesna sam da morate da se branite… ali zar je opravdano granatiranje, taman bili i vojni ciljevi, ako postoji opasnost da ijedno dijete strada? Bilo čije…

To ostavljam Vašoj savjesti.

Moja je mirna.

Ako Vaša nastojanja urode plodom, ako se izborite za "ravnopravnost" naroda u BiH, postat ćete najveći izdajnik jevrejskog naroda na Balkanu od postanka svijeta.

Jevreji u BiH nemaju nikakva prava od kad su nacionalne stranke, koje Vi podržavate, došle na vlast prije 32 godine. Ovom izmjenom izbornog zakona za koji se Vi zalažete, neće je više nikada ni imati, a svi Jevreji koji žive u kantonima pod kontrolom HDZ-a i SNSD-a (REPUBLIKA SRPSKA I HERCEG BOSNA KOJU ĆETE OZVANIČITI),mogu odmah staviti žute trake oko ruke na kojima je izvezen Magen David i natpis “JUDE”, spakovati kofer i čekati da im po noći fašisti zakucaju na vrata. Deportacija i likvidacija u Hrvatskoj ili Srbiji, svejedno… je li Vam takav ishod poznat?

Vašom zaslugom i pisaca tog Memoranduma...

Sa gnušanjem i prezirom

Margit Tomik-Levy".
https://politicki.ba/vijesti/margit-tom ... -bih/24977
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#804 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Truba »

Opet stari spinovi i nepriznate tvorevine i logori :-)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#805 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by JohnnyS »

Gospođu Margit možda zovnu za sljedećeg uvodničara na sesiji Kruga 99
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#806 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by LipeCvat »

JohnnyS wrote: 14/08/2022 23:03 Gospođu Margit možda zovnu za sljedećeg uvodničara na sesiji Kruga 99
a može joj se i Zlatko pridružiti . Ili je više za sabor HNS - a ?

User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#807 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by JohnnyS »

Krug 99 poziva samo najbolje analitiĆare, bojim se kako gospodin Hasanbegović ipak nije taj kalibar
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#808 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by LipeCvat »

JohnnyS wrote: 15/08/2022 08:01 Krug 99 poziva samo najbolje analitiĆare, bojim se kako gospodin Hasanbegović ipak nije taj kalibar
A HNS poziva ?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#809 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by JohnnyS »

LipeCvat wrote: 15/08/2022 08:04
JohnnyS wrote: 15/08/2022 08:01 Krug 99 poziva samo najbolje analitiĆare, bojim se kako gospodin Hasanbegović ipak nije taj kalibar
A HNS poziva ?

Ne bih znao, ne pratim, nisu mi zanimljivi.
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#810 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by LipeCvat »

JohnnyS wrote: 15/08/2022 08:05
LipeCvat wrote: 15/08/2022 08:04


A HNS poziva ?

Ne bih znao, ne pratim, nisu mi zanimljivi.
A Krug 99 ti zanimljiv ? :-D

evo malo podsjećanje kad su Mujage podskakivale a oni drugi vikali hop,hop…



kad već pratiš temeljito Krug :-) :-)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#811 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by JohnnyS »

Krug 99 ima puno veće intelektualce nego su ta dvojica na slici
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#812 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by LipeCvat »

JohnnyS wrote: 15/08/2022 08:51 Krug 99 ima puno veće intelektualce nego su ta dvojica na slici

U pravu si , mada ni HNS koji je meni zanimljiv nije mahane . :run:
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#813 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Point. »

Mujage?

Ipakje bilo jače odtebe, jelda
Jordan1961
Posts: 1975
Joined: 29/07/2022 17:35

#814 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Jordan1961 »

JohnnyS wrote: 15/08/2022 08:01 Krug 99 poziva samo najbolje analitiĆare, bojim se kako gospodin Hasanbegović ipak nije taj kalibar
Stipu to, nego jel' legitiman, pitanje je sad?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#815 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Truba »

Image

Naj smo jaci na stupu
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#816 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by BHCluster »

Black swan wrote: 15/08/2022 13:33 Image

Naj smo jaci na stupu
NeJma one zastave hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, sto li? :oops:
LipeCvat
Posts: 251
Joined: 09/04/2011 08:05

#817 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by LipeCvat »

Point. wrote: 15/08/2022 12:41 Mujage?

Ipakje bilo jače odtebe, jelda
ne sikiraj se , tako nas na privatnim sijelima nazivaju HNS - ovci . :kiss:
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#818 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Point. »

Nije više ni na privatnim sijelima. Počelo je sa muslimani.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#819 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Str0nz »

Kad tad ce se sve vratiti kao boomerang, vjerovatno prije nego sto mnogi ocekuju.
Troje kandidata za sudiju Ustavnog suda FBiH odbilo poziv predsjednika FBiH: Kršeći Ustav Čavara namjerava Federaciju isporučiti Dodiku i Čoviću

Da bi Ustavni sud FBiH nešto proglasio vitalnim nacionalnim interesom, potrebni su glasovi najmanje dvoje sudaca u Vijeću za vitalni nacionalni interes. Ukoliko bi prošao Čavarin prijedlog HDZ BiH (Mirko Miličević) i SNSD (Ljubomir Ožegović) bi svaku odluku u federalnog parlamenta mogli proglasiti štetnim za vitalni nacionalni interes

Image

Najmanje troje kandidata za sudiju Ustavnog suda FBiH obavijestilo je predsjednika Federacije BiH Marinku Čavaru da se neće pojaviti “na razgovoru” koje je ovaj HDZ-ov funkcioner namjeravao održati prije nego što svojim potpredsjednicima dostavi prijedloge za izbor sudija Ustavnog suda FBiH.

Advokatica Nina Kisić, državna sutkinja Sena Uzunović, te direktor Zavoda za javnu upravu FBIH Enver Išerić, poslali su pismenu obavijest Marinku Čavari u kojem su naveli da se neće pojaviti u terminu koji im je zakazao predsjednik Federacije BiH. Osim njih, na razgovoru sa Čavarom se, vjerovatno, neće pojaviti ni sekretar Doma naroda FBiH Izmir Hadžiavdić, kao ni sudija Branimir Orašanin.

“Ovim putem Vas obavještavam da neću pristupiti na taj razgovor, imajući u vidu da se isti odvija u suprotnosti sa odredbama člana 7.a(I) Ustava FBiH. Osim toga, ovaj postupak je suprotan i odredbi člana 24. Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH. Bez obzira na sve potencijalne spekulacije o političkoj pozadini, personalnog izbora kandidata za sudije Ustavnog suda FBiH, smatram da je neprihvatljivo da neko ko pretendira da bude sudija Ustavnog suda FBiH učestvuje, zarad svog imenovanja, u proceduri koje je suprotna Ustavu FBiH, te da na taj način, već u postupku imenovanja, prekrši pravni akt koji navodno želi da štiti”, napisala je advokatica Nina Kisić u dopisu predsjedniku Federacije BiH.

Sličan stav je iznio i kandidat Enver Išerić. On je u pismu koje je u nedjelju objavila Novinska agencija Patria naveo da Čavara na ovaj način krši Ustav FBiH.

“Kao kandidat za sudiju Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine obaviješten sam iz vašeg ureda, a putem telefona, da namjeravate obaviti intervjue sa kandidatima za tu poziciju. Bilo bi korektno i ispravno gospodine predsjedniče, ako ste već namjeravali obaviti te intervjue, da kandidatima uputite pozive u pisanoj formi i navedete pravni osnov koji vam omogućava ili po kojem ste obavezni obaviti intervju sa kandidatima, a prije donošenja odluke o imenovanju. Takvog pravnog osnova gospodine predsjedniče nema niti u jednom pravnom aktu i ne možete sami sebi propisivati obaveze, ovlaštenja i odgovornosti. Izvolite gospodine predsjedniče imenujte kandidate sa liste koja vam je dostavljena od strane Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine i na osnovu mišljenja Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine“, napisao je Išerić.

Državna sutkinja Sena Uzunović koja je prošla testiranje VSTV-a također je poslala obavijest predsjedniku Federacije BiH da se neće odazvati njegovom pozivu.

Za razliku od troje navedenih, kandidat Mustafa Bisić se, prema informacijama Istrage, namjerava odazvati Čavarinom pozivu, vjerujući da će upravo on biti jedan od bošnjačkih kandidata koji će se naći na Čavarinoj listi.

U Ustavnom sudu FBiH su četiri upražnjena mjesta. Od devet potrebnih sudija u Sudu ima njih pet. Da bi odlučivali o vitalnom nacionalnom interesu, potrebno je šest sudija, i to najmanje po dvoje iz reda konstitutivnih naroda. U Ustavu Federacije BiH piše da se Ustavni sud sastoji se od devet sudija, od kojih su najmanje po dva iz reda sva tri konstitutivna naroda i jedan iz reda Ostalih.Trenutno u Ustavnom sudu FBiH sjede Vesna Budimir (Hrvatica), Aleksandra Martinović (Ostali), Edin Muminović (Bošnjak), Kata Senjak (Hrvatica), Mirjana Čučković (Srpkinja). Dakle, kvote sudija iz reda hrvatskog naroda i ostalih su popunjene, dok Bošnjacima i Srbima nedostaje po najmanje jedan sudija. Marinko Čavara namjerava, nakon intervjua, izabrati četiri kandidata i dostaviti ih svojim potpredsjednicima na saglasnost. Na listi bi se trebao naći jedan sudija iz reda hrvatskog naroda, jedan iz reda srpskog, jedan iz reda bošnjačkog i jedan iz reda ostalih. Prođe li njegov prijedlog, Hrvati bi u Ustavnom sudu FBiH imali troje sudija, dok bi Srbi, Bošnjaci i ostali imali po dva. Predsjednik Federacije planira da iz reda hrvatskog naroda kandidira Mirka Miličevića, iz reda bošnjačkog naroda, vjerovatno, Mustafu Bisića, iz reda srpskog naroda Ljubomira Ožegovića, te iz reda Ostalih Dubravka Čamparu. To je u direktnoj suprotnosti sa ranijim prijedlozima. Čavara “oduzima” Bošnjacima jedno mjesto (vjerovatno Izmiru Hadžiavdiću), te ga dodjeljuje Dubravku Čampari (kandidatu NiP-a). Nadalje, Dunovićev prijedlog da iz reda srpskog naroda bude Branimir Orašanin Čavara će promijeniti, te će kandidovati dugogodišnjeg sekretara Ustavnog suda RS Ljubomira Ožegovića. A evo zbog čega ovo radi.

“Procedure za zakone koji se odnose na vitalni nacionalni interes, ukoliko je odlučeno 2/3 većinom jednog od klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda

1. U slučaju da 2/3 jednog od klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda odluči da se zakon, drugi propis ili akt odnosi na vitalni interes, zakon će razmatrati Dom naroda.

2. Ukoliko većina svakog kluba zastupljenog u Domu naroda glasa za taj zakon, drugi propis ili akt, isti se smatra usvojenim.

3. Ukoliko se Dom naroda usaglasi o amandmanima, zakon, propis ili akt se ponovo dostavlja na odobrenje Zastupničkom domu.

4. Ukoliko Zajednička komisija iz Amandmana XXXIX ne postigne saglasnost, pitanje se proslijeđuje Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine da donese konačnu odluku da li se predmetni zakon odnosi na vitalni interes jednog od konstitutivnih naroda.

5. Vijeće za zaštitu vitalnog interesa pri Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvatljivosti takvih slučajeva 2/3 većinom u roku od jedne sedmice, a u roku od mjesec dana odlučuje o meritumu slučajeva koji se smatraju prihvatljivim.

6. U slučaju da proceduru prema ovom amandmanu pokrene 2/3 većina jednog od klubova, potreban je glas najmanje dvojice sudija da bi Sud odlučio da se radi o vitalnom interesu.

7. Ukoliko Sud donese pozitivnu odluku o vitalnom interesu, taj zakon se smatra neusvojenim, te se dokument vraća predlagaču koji treba pokrenuti novu proceduru. U tom slučaju predlagač ne može ponovo dostaviti isti tekst zakona propisa ili akta.

8. U slučaju da sud odluči da se predmetni zakon ne odnosi na vitalni interes, smatra se da je zakon usvojen/biće usvojen prostom većinom”, piše u Ustavu FBiH.

Sada obratite pažnju na tačku šest. Da bi Ustavni sud FBiH nešto proglasio vitalnim nacionalnim interesom, potrebni su glasovi najmanje dvoje sudaca u Vijeću za vitalni nacionalni interes. Ukoliko bi prošao Čavarin prijedlog HDZ BiH (Mirko Miličević) i SNSD (Ljubomir Ožegović) bi svaku odluku u federalnog parlamenta mogli proglasiti štetnim za vitalni nacionalni interes, jer će Ožegović, izvjesno je po automatizmu postati član Vijeća za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa FBiH. Ovim bi Milorad Dodik i Dragan Čović preuzeli apsolutnu kontrolu i nad Federacijom BiH.
https://istraga.ba/troje-kandidata-za-s ... -i-covicu/
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#820 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by babanovac »

JohnnyS wrote: 14/08/2022 23:03 Gospođu Margit možda zovnu za sljedećeg uvodničara na sesiji Kruga 99
Nelegitimna jevrejka, premda Izraelka. Zapravo, "Alijina zidovka". Zapravo...
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#821 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Str0nz »

Jasno da sa ovima vise ne moze, ili ce unistiti BiH ili ce morati biti unisteni.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#822 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by babanovac »

Black swan wrote: 14/08/2022 22:43 Opet stari spinovi i nepriznate tvorevine i logori :-)
...stovaoce alternativne istorije Semira visocaka.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#823 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Truba »

babanovac wrote: 15/08/2022 17:56
Black swan wrote: 14/08/2022 22:43 Opet stari spinovi i nepriznate tvorevine i logori :-)
...stovaoce alternativne istorije Semira visocaka.
Hrvatski kanaberi isli gasiti pozare po izraelu
Ulazi benjamin natenjahu u kanaber i raspituje se za cijenu

Logori iz proslosti nisu relevantni danas
Oni su produkt nelegalnog ubacenog rezima
Hrvati i zidovi imaju izvrsne odnose
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#824 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by Truba »

LipeCvat wrote: 15/08/2022 17:34
Point. wrote: 15/08/2022 12:41 Mujage?

Ipakje bilo jače odtebe, jelda
ne sikiraj se , tako nas na privatnim sijelima nazivaju HNS - ovci . :kiss:
Sta tebe briga kako te neko naziva privatno?
Kakva je to nesigurnost?

Evo otvoreno kazem ne znam nijednog kroata da koriati taj izraz
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#825 Re: Politika BiH Hrvata prema Bosni i Hercegovini

Post by babanovac »

Black swan wrote: 15/08/2022 18:02
babanovac wrote: 15/08/2022 17:56

...stovaoce alternativne istorije Semira visocaka.
Hrvatski kanaberi isli gasiti pozare po izraelu
Ulazi benjamin natenjahu u kanaber i raspituje se za cijenu

Logori iz proslosti nisu relevantni danas
Oni su produkt nelegalnog ubacenog rezima
Hrvati i zidovi imaju izvrsne odnose
Canadair = kanader.
Post Reply