Politicko rukovodstvo SRBiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1 Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Mislim da zasluzuje zasebnu temu, ako vec postoji neka moderacija kljuca.
Nekako je opsteprihvaceno da je Branko Mikulic bio pozitivac i zasluzan za uspjesno organizovanje olimpijade, Pozderci su od mocnika postali zrtve, Abdic od heroja preko zrtve do zlocinca, Raif Dizdarevic je ocito surviver i uvjek se na noge doceka, Nijaz Durakovic ostaje upamcen da je prelako predao vlast ali su mu narod i javno mjenje ostali blagonakloni, Jole Musa prije rata nedodirljiv nakon rata potpuno marginalizovan, sjecam se jos imena kao Munir Mesihovic, Milanko Renovica (tada sam mislio da se zove Milan Korenovica), bio je neki Andric, Kazha Jelcic, Cecur, Bogicevic, Kecmanovic.
Interesantno bi bilo da neko napise malo vise o ovim ljudima, neko ko je pratio tadasnju politiku ili jos bolje licno ih poznavao. Sta je kasnije bilo sa njima, koliko ih je iznevjerilo ideje koje su godinama zastupali, jesu li mjenjali dresove itd, itd
Last edited by stakasa on 04/03/2015 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#2 Re: BeHa politicko rukovodstvo osamdesetih

Post by Nekako s proljeća »

Pa majka mu stara... :D moraš bar jednom napisati punim nazivom Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina. Ni ono BiH te ne vadi, jer separatisti iz Hercegovine tu skraćenicu danas tako pišu a čitaju je kao Bošnjaci i Hrvati. Eto, barem to. Političko rukovodstvo kao tema na PDF-u historije/istorije/povijesti... hmm, :? .
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#3 Re: BeHa politicko rukovodstvo osamdesetih

Post by stakasa »

Nekako s proljeća wrote:Pa majka mu stara... :D moraš bar jednom napisati punim nazivom Socijalistička Republika Bosna i Hercegovina. Ni ono BiH te ne vadi, jer separatisti iz Hercegovine tu skraćenicu danas tako pišu a čitaju je kao Bošnjaci i Hrvati. Eto, barem to. Političko rukovodstvo kao tema na PDF-u historije/istorije/povijesti... hmm, :? .
Po meni nevazan detalj ovo sa socijalistickom republikom ali eto ispostovao sam formu i ispravio. A mislim da sam na pravom podforumu jer svi ovi navedeni jesu istorija. Ako je tema totalna fula onda neka je moderacija gasi
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#4 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Nekako s proljeća »

Vidi, ako bi neki krajnji vremenski okvir teme bila 1990. godina, onda bi to pojednstavljeno moglo da se iskaže u smislu da su se političke stranke SDA, HDZ i SDS udružile u koaliciju sa ciljem da poraze komuniste/socijaldemokrate/ lijevičare ... koje je okupljao SDP. I to je uspjelo na prvim višestranačkim izborima u oktobru 1990.
Kecmanović je odbio ponudu da bude predsjednik SDS-a, i ne samo on, već i nekoliko uglednih srpskih intelektualaca. Koliko se sjećam , Kecmanović je bio u strukturama Stranke Reformskih Snaga koju je formirao Ante Marković . Eto za sada... :wink:

P.S.
Mislim da se neće moći zaobići, smrt JB Tita 1980, tzv '' sarajevski proces '' iz 1983.i organizacija XIV zimskih olimpijskih igara 1984. godine. Od međunarodnih događaja nezaobilazan je ''Berlinski zid'' kao simbol ''kraja hladnog rata''...
Last edited by Nekako s proljeća on 04/03/2015 16:04, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#5 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Nekako s proljeća wrote:Vidi, ako bi neki krajnji vremenski okvir teme bila 1990. godina, onda bi to pojednstavljeno moglo da se iskaže u smislu da su se političke stranke SDA, HDZ i SDS udružile u koaliciju sa ciljem da poraze komuniste/socijaldemokrate/ lijevičare ... koje je okupljao SDP. I to je uspjelo.
Kecmanović je odbio ponudu da bude predsjednik SDS-a, i ne samo on, već i nekoliko uglednih srpskih intelektualaca. Koliko se sjećam , Kecmanović je bio u strukturama Stranke Reformskih Snaga koju je formirao Ante Marković . Eto za sada... :wink:
Hvala na odgovoru.
Da, 1990 bi bila neki krajnji vremenski okvir.
Izgleda da se ovi najkrupniji politicari nisu previse gurali u nacionalne stranke nego je to radio drugi, treci esalon (Covic, Krajisnik, Kordic, Ganic...).
Vidim upoznat si. Interesuje me tvoje i misljenje ostalih koliko su ovi najjaci politicari osamdesetih (Mikulic, Kecmanovic, Mesihovic, Dizdarevic... dopunite niz) bili probosanski orjentirani
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#6 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Nekako s proljeća wrote:
P.S.
Mislim da se neće moći zaobići, smrt JB Tita 1980, tzv '' sarajevski proces '' iz 1983.i organizacija XIV zimskih olimpijskih igara 1984. godine. Od međunarodnih događaja nezaobilazan je ''Berlinski zid'' kao simbol ''kraja hladnog rata''...
Pa bujrum... :D Pogotovo ove lokalne stvari kao sto je organizacija olimpijade, Titina smrt i Berlinsku zid su manje vise opstepoznati a i o MM se puno pisalo
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#7 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Nekako s proljeća »

Mislim da je ispravnija polarizacija istih na integraliste i dezintegraliste, ili nešto slično, što bi predstavljalo različitosti u pogledu ostanka u zajedničkoj državnoj zajednici (SFRJ) ili otvaranje procesa razdruživanja - dezintegracije. Normalno, većina onih koje si naveo su bili duboko u dugo involvirani u vlast a navika je čudo :D tako da oni su u svom tom procesu gledali sebe i svoj status. I naravno, pričali priču o jugoslovenstvu i bosanstvu sve dok se nisu objavili rezultati izbora.

Dakle, integralisti i oni protiv.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#8 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Nekako s proljeća wrote:Mislim da je ispravnija polarizacija istih na integraliste i dezintegraliste, ili nešto slično, što bi predstavljalo različitosti u pogledu ostanka u zajedničkoj državnoj zajednici (SFRJ) ili otvaranje procesa razdruživanja - dezintegracije. Normalno, većina onih koje si naveo su bili duboko u dugo involvirani u vlast a navika je čudo :D tako da oni su u svom tom procesu gledali sebe i svoj status. I naravno, pričali priču o jugoslovenstvu i bosanstvu sve dok se nisu objavili rezultati izbora.

Dakle, integralisti i oni protiv.
Ok, slazem se da je to korektnija podjela
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#9 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Na netu sam nasao ovo od Borogovca, mada ja nisam siguran koliko se tom covjeku moze vjerovat

Usually a men doesn't
remember these insignificant participants, so even I only remember three
of them: Nijaz Dizdarevic, Raif Dizdarevic and Seid Maglajlija. On the
other (Bosnian patriotic) side, there were in addition to Mr. Hamdija
Pozderac; Munir Mesihovic, Ferhad Kotoric, Avdo Campara, Hakija Pozderac,
Sadi Cemalovic, Jole Musa, Fikret Abdic, just to mention a few.

These
patriots are some of the people removed from high positions in the Bosnian
government during the time of "Agrokomerc" affair and the
"anti-bureaucratic revolution." There were several young and well
educated Bosnian politicians who surfaced on the political scene during
that period: Dr. Fuad Muhic, Muhamed Abadzic, Nijaz Skenderagic, Fatima
Zubovic and E dina Residovic,
the prosecutor form the "Sarajevo process"
in 1983. It is interesting to note that except for Skenderagic and
Residovic, all others offered their support to the SDA (Izetbegovic)
government. They didn't do that as a carrier move but beca use they saw
what peril awaits Bosnians. If they were only interested in their
carriers, during the "Agrokomerc affair", they would have sided with Milan
Uzelac, Savo Cecur, the evil Miroslav Jancic, Milanko Renovica and other
protagonists of the "anti-b ureaucratic" revolution,
as was done by Raif
and Nijaz Dizdarevic and Seid Maglajlija.


Cjeli tekst:
http://www.hdmagazine.com/bosnia/articles/book-2.html
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#10 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Danguba »

stakasa wrote:Mislim da zasluzuje zasebnu temu, ako vec postoji neka moderacija kljuca.
Nekako je opsteprihvaceno da je Branko Mikulic bio pozitivac i zasluzan za uspjesno organizovanje olimpijade, Pozderci su od mocnika postali zrtve, Abdic od heroja preko zrtve do zlocinca, Raif Dizdarevic je ocito surviver i uvjek se na noge doceka, Nijaz Durakovic ostaje upamcen da je prelako predao vlast ali su mu narod i javno mjenje ostali blagonakloni, Jole Musa prije rata nedodirljiv nakon rata potpuno marginalizovan, sjecam se jos imena kao Munir Mesihovic, Milanko Renovica (tada sam mislio da se zove Milan Korenovica), bio je neki Andric, Kazha Jelcic, Cecur, Bogicevic, Kecmanovic.
Interesantno bi bilo da neko napise malo vise o ovim ljudima, neko ko je pratio tadasnju politiku ili jos bolje licno ih poznavao. Sta je kasnije bilo sa njima, koliko ih je iznevjerilo ideje koje su godinama zastupali, jesu li mjenjali dresove itd, itd
Ove si pravo vaskrso iz istorije. :-)
Najvise ih se sjecam po aferama npr. Neum, Agrokomerc...
Mesihovic, visoki funkcioner na republickom nivou(ako sada navedes funkciju pogrijesit ces jer su ih mijenjali ko celav kape), Savo Cecur isto tako, a vezu ih vikendice u Neumu(Surdup I i II) kao i Musu.
Seid Maglajlija dugogodisnji generalni direktor Sipada SOUR-a i politicki jako angazovan.(to nije moglo jedno bez drugog)
Za Bogicevica, Dizdarevica, Durakovica i Kecmanovica manje vise svi znamo o njihovom radu.

Sve ovako kada preletim preko ovoga spiska, najvise je u nacionalistickoj retorici potonuo Kecmanovic. Sve nas je izdao. Dobio je jako mnogo glasova a dok je rat poceo pobjegao je u Beograd gdje i danas ''srbuje''. Mislim da je i clan SANU-a.

Najveci dio od nabrojanih se preko noci izgubila(iz javnosti).
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#11 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Danguba wrote:
stakasa wrote:Mislim da zasluzuje zasebnu temu, ako vec postoji neka moderacija kljuca.
Nekako je opsteprihvaceno da je Branko Mikulic bio pozitivac i zasluzan za uspjesno organizovanje olimpijade, Pozderci su od mocnika postali zrtve, Abdic od heroja preko zrtve do zlocinca, Raif Dizdarevic je ocito surviver i uvjek se na noge doceka, Nijaz Durakovic ostaje upamcen da je prelako predao vlast ali su mu narod i javno mjenje ostali blagonakloni, Jole Musa prije rata nedodirljiv nakon rata potpuno marginalizovan, sjecam se jos imena kao Munir Mesihovic, Milanko Renovica (tada sam mislio da se zove Milan Korenovica), bio je neki Andric, Kazha Jelcic, Cecur, Bogicevic, Kecmanovic.
Interesantno bi bilo da neko napise malo vise o ovim ljudima, neko ko je pratio tadasnju politiku ili jos bolje licno ih poznavao. Sta je kasnije bilo sa njima, koliko ih je iznevjerilo ideje koje su godinama zastupali, jesu li mjenjali dresove itd, itd
Ove si pravo vaskrso iz istorije. :-)
Najvise ih se sjecam po aferama npr. Neum, Agrokomerc...
Mesihovic, visoki funkcioner na republickom nivou(ako sada navedes funkciju pogrijesit ces jer su ih mijenjali ko celav kape), Savo Cecur isto tako, a vezu ih vikendice u Neumu(Surdup I i II) kao i Musu.
Seid Maglajlija dugogodisnji generalni direktor Sipada SOUR-a i politicki jako angazovan.(to nije moglo jedno bez drugog)
Za Bogicevica, Dizdarevica, Durakovica i Kecmanovica manje vise svi znamo o njihovom radu.

Sve ovako kada preletim preko ovoga spiska, najvise je u nacionalistickoj retorici potonuo Kecmanovic. Sve nas je izdao. Dobio je jako mnogo glasova a dok je rat poceo pobjegao je u Beograd gdje i danas ''srbuje''. Mislim da je i clan SANU-a.

Najveci dio od nabrojanih se preko noci izgubila(iz javnosti).
I mene vise interesuju ovi sto su manje medijski eksploatisani nakon rata. Bili dovoljno pametni i na vrjeme se povukli
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#12 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 13:16, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#13 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Woody »

Cybernetic wrote:Je li Nenad Kecmanovic u srodstvu sa Vojislavom Kecmanovicem, prvim predsjednikom NRBiH?
Yup! Otac-sin
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#14 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by sinuhe »

Nije mu otac vec djedov brat.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#15 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Dzemal Bijedić, simbol jakog i uspješnog političkog rukovodstva SR BiH , sve do njegove smrti-ubistva 1977. godine.
Koja garnitura je najvise povukla oko organizacije olimpijade, znam za Mikulica, ko jos?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Kolika je uloga Đure Pucara za BiH?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Sarajmen, totalno si me poremetio sa ovim postovima, i sto sam mislio da znam sada mi nije jasno. Nisam ocekivo da mi se nacrta ko je good guys a ko bed ali si mi s olimpijadom i MM sve ispretumbo - kako sad da su isti ljudi stajali iza jednog i drugog? I na kraju, ko su ti ljudi, Mikulica znam, bio je Pozderac a R Dizdarevic je bio u Beogradu, ko jos?
Pucar tad vise nije bio aktuelan meni se cini. Ovi pobrojani Dugonjici, Mesihovici, Mijatovic, Zgonjanin, Cecur... jesu li oni "iznjeli" olimpijadu?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#18 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Sarajmen wrote::D
Ne zamjeri, naleti tako period ... neću više.
hahahahaha
Haj ne zajebaji :D
Bio bih zahvalan ako nekad imo volje i vremena. Ti, Nekako s proljeca i ovi malo stariji/upuceniji
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#19 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 13:16, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#20 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Cybernetic wrote:Hvala na informaciji o Kecmanovicu. Citao sam da treba izaci knjiga Branka Mikulica pod nazivom "Kobne godine". Rijec je o njegovim memoarima na kojima je radio sve do smrti 1994. godine. Urednik je Zeljko Ivankovic. Zna li netko da li je izasla ili kada ce? U tom se rukopisu navodno ostro obracunao sa nacionalistickim kerberom koji je 1990 odnio pobjedu.
Tu knjigu bih i ja volio procitat
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#21 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by eifel »

Đuro Pucar Stari, Rato Dugonjić i Vlado Šegrt poslije 1945. do 1969. su glavna imena a na saveznom nivou Avdo Humo, Bijedić i Rato Dugonjić.
Priznavanjem Muslimanske nacije 1969. tek kreče neka afirmacija republičkog rukovodstva koje se do tada nije ništa pitalo a i što se pitalo odlučivali su gore pomenuti. Sve koji su pobrojani u prethodnim postovima su se afirmirali nakon 1969. Dizdarevići, poslije Pozderci i Mikulić tokom sedamdesetih a svi ostali tokom osamdesetih, dakle veoma kasno da bi imali što uraditi i da bi stigli učvrstiti BiH. Zato je bio tako tragičan završetak Hamdije Pozderca i Fuada Muhića zvanog FU MU ineslavan kraj Mikulića, Durakovića, Rešidovičke. Nije bilo vremena
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#22 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

eifel wrote:Đuro Pucar Stari, Rato Dugonjić i Vlado Šegrt poslije 1945. do 1969. su glavna imena a na saveznom nivou Avdo Humo, Bijedić i Rato Dugonjić.
Priznavanjem Muslimanske nacije 1969. tek kreče neka afirmacija republičkog rukovodstva koje se do tada nije ništa pitalo a i što se pitalo odlučivali su gore pomenuti. Sve koji su pobrojani u prethodnim postovima su se afirmirali nakon 1969. Dizdarevići, poslije Pozderci i Mikulić tokom sedamdesetih a svi ostali tokom osamdesetih, dakle veoma kasno da bi imali što uraditi i da bi stigli učvrstiti BiH. Zato je bio tako tragičan završetak Hamdije Pozderca i Fuada Muhića zvanog FU MU ineslavan kraj Mikulića, Durakovića, Rešidovičke. Nije bilo vremena
Zasto je Mikulic imao neslavan kraj? Ili Durakovic (osim sto je izgubio izbore)?
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#23 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by eifel »

Mikulić je podnio ostavku iako je imao uspjeha kao predsjednik savezne Vlade pa to na neki način jeste loš završetak političke karijere. Nijaz Duraković miljenik Hamdije pozderca je bio naša nada i uzdanica ali, njegov veoma slab otpor antibirokratskoj revoluciji i preveliko podilaženje JNA upropastilo je njegov politički angažman.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#24 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

U kojoj su mjeri ovi socijalisticki funkcioneri bili ukljuceni u rad nacionalnih stranaka nakon sto su izgubili vlast? Eto kazete da je Kecmanovic odbio da bude predsjednik SDS-a, sta je bilo sa ostalima, da li su oupste imali ponude da se aktiviraju i u kojoj su mjeri te ponude prihvatali.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#25 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

eifel wrote:Mikulić je podnio ostavku iako je imao uspjeha kao predsjednik savezne Vlade pa to na neki način jeste loš završetak političke karijere. Nijaz Duraković miljenik Hamdije pozderca je bio naša nada i uzdanica ali, njegov veoma slab otpor antibirokratskoj revoluciji i preveliko podilaženje JNA upropastilo je njegov politički angažman.
Koliko se sjecam, bio je kudikamo zesci od Alije
Post Reply