Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3696
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#26751 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by anex »

Haris.ba wrote: 26/04/2024 08:49
sumirprimus wrote: 26/04/2024 08:44 Jedno je da ne mozes pisnut ni rijec a jedno je sirenje straha i dezinformacija.
A sirenje dezinformacija je citiranje onoga sto Dodik kaze?
Ovo je dezinformacija koja vodi na pisanje šire gluposti.
manuchao91 wrote: 25/04/2024 23:48 Budite ubjedjeni da rezolucija nece proc
Vec se nešto dešava cim je odgajaju
Zašto je odgajaju?
Meni rodica poslala poruku da Srbima dijele oružje
Reko srbin jedan ovom drugu njenom ( Bošnjak) što meso prodaje
Da su ih naoružali i konnece ide u zatvor
Daj Bože da laže
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26752 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

da na to sam izmedju ostalog i mislio.
nije problem razumjeti dodika, ni najmanje vjerujem ni prosjecnom bosancu, ali ovo,..
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26753 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

Krenemo zdravom logikom, jos uvijek imamo ovde raznorazne strane zajednice, od politickih predstavinka do obajvestajnih i vojnih elemenata.
Da li zaista mislite da bi se ista u bosni moglo odigrati bez da oni znaju, i bez da upozore?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#26754 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Haris.ba »

Postujem, i ja sam za to da treba dezinformacije sprijeciti. :thumbup:
sumirprimus wrote: 26/04/2024 08:56 Krenemo zdravom logikom, jos uvijek imamo ovde raznorazne strane zajednice, od politickih predstavinka do obajvestajnih i vojnih elemenata.
Da li zaista mislite da bi se ista u bosni moglo odigrati bez da oni znaju, i bez da upozore?
E ne znam vise....

Ovo ti ne lici na upozorenje?

Imas javno objavljene CIA izvjestaje iz 1990.gdje fino pisu sta ce se desiti, razvoj situacije su haman citav pogodili.

Zato Dodik i prica o mirnom razlazu. Imas tekst od jucer. Sve fino
upozoreno sta i kako...
Zapadni Balkan vjerovatno će se suočiti s povećanim rizikom od lokalizovanog međuetničkog nasilja tokom 2024., upozorava se u najnovijem godišnjem izvještaju Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI) Sjedinjenih Država.

Zapadni Balkan, konkretno Bosna i Hercegovina i Kosovo, spominju se u poglavlju ‘Konflikti i nestabilnost’, a upozorava se kako bi nacionalistički lideri mogli pogoršati napetosti, dok će spoljni akteri iskoristiti etničke razlike, kako bi “povećali ili zaštitili svoj regionalni utjecaj ili osujetili širu integraciju Balkana u EU ili evroatlantske institucije”


Izvještaj je imenovao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika kao prijetnju, te moguće posljedice njegovih potencijalnih koraka.

Lider bh. Srba Milorad Dodik poduzima provokativne korake kako bi neutralizovao nadzor međunarodne zajednice u BiH i osigurao de facto odcjepljenje za Republiku Srpsku. Njegovo djelovanje moglo bi podstaći vođe bošnjačkog (bosansko-muslimanskog) stanovništva da osnaže vlastite kapacitete da zaštite svoje interese i eventualno dovesti do nasilnih sukoba koji bi mogli nadvladati mirovne misije
Last edited by Haris.ba on 26/04/2024 09:05, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26755 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

Ne.
Iskreno.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#26756 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Haris.ba »

sumirprimus wrote: 26/04/2024 09:04 Ne.
Iskreno.
Znaci, tebi izvjestaj Amerikanaca gdje fino pisu sta ce se desiti tebi nije upozorenje? Jedino da Bijonse angazuju da cita ovaj izvjestaj kod Sebilja. Ja drugog rjesenja ne vidim da se shvati.
Ovo isto ko pred agresiju na Ukrainu. Ameri javno rekli sta i kako, vecina se sprdala da podgrijavaju sukobe...
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11083
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#26757 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

“Lider bh. Srba Milorad Dodik poduzima provokativne korake kako bi neutralizovao nadzor međunarodne zajednice u BiH i osigurao de facto odcjepljenje za Republiku Srpsku. Njegovo djelovanje moglo bi podstaći vođe bošnjačkog (bosansko-muslimanskog) stanovništva da osnaže vlastite kapacitete da zaštite svoje interese i eventualno dovesti do nasilnih sukoba koji bi mogli nadvladati mirovne misije”
Ovaj tekst crno na bijelo stavlja stav SAD-a i pogled na Balkan visoko uskladjen sa njihovim strateskim partnerom Srbijom.

Dakle, de facto otcjepljenje nije toliki problem (jer ce Ustavni sud napraviti A4 papir koji kaze da to nije legalno i problem je rijesen), ali vodje nekih muslimana mogli bi se drznuti da zastite "svoje" (ne drzavne, nego svoje) interese i uvesti siri prostor u nestabilnost i nasilne sukobe.

Iz ovoga je jasno zasto se "civilno drustvo" finansira samo tamo gdje su Bosnjaci opstali, i zasto Dodik i Covic ostaju americki zogeri opste namjene na terenu, uz manje bracne razmirice.

Osnovni cilj djelovanja SAD-a jeste ocuvati mir i Drzavu BiH na papiru. To znaci razdvajanje FBiH od RS, cuvanje entitetske linije kao zjenice oka svog, i sprjecavanje entiteta RS da ne pretjera sa nivoom samostalnosti do tog da vise nema ni iluzije drzavnih institucija.

Sve ostalo prolazi, dok se karte opet ne promijesaju.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26758 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

Haris.ba wrote: 26/04/2024 09:08
sumirprimus wrote: 26/04/2024 09:04 Ne.
Iskreno.
Znaci, tebi izvjestaj Amerikanaca gdje fino pisu sta ce se desiti tebi nije upozorenje? Jedino da Bijonse angazuju da cita ovaj izvjestaj kod Sebilja. Ja drugog rjesenja ne vidim da se shvati.
Ovo isto ko pred agresiju na Ukrainu. Ameri javno rekli sta i kako, vecina se sprdala da podgrijavaju sukobe...
Bijonse slabo da ce angazirati, ali dok ne pocnu svoje drzavljane upozoravati, nema potrebe ni mi da se srkletimo, ionak zivimo na podgrijavanju ratnih emocija evo 29ta godina zar ne?
Svi imamo izbora, ja odbijam da se svake godine trzam na ratne trube i nista.
Gibraltar10
Posts: 18
Joined: 16/09/2020 17:22

#26759 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Gibraltar10 »

Haris.ba wrote: 26/04/2024 09:08
sumirprimus wrote: 26/04/2024 09:04 Ne.
Iskreno.
Znaci, tebi izvjestaj Amerikanaca gdje fino pisu sta ce se desiti tebi nije upozorenje? Jedino da Bijonse angazuju da cita ovaj izvjestaj kod Sebilja. Ja drugog rjesenja ne vidim da se shvati.
Ovo isto ko pred agresiju na Ukrainu. Ameri javno rekli sta i kako, vecina se sprdala da podgrijavaju sukobe...
Prije 3 godine slicne su se stvari pisale:


https://www.google.com/amp/s/amp.thegua ... -the-state
mistek
Posts: 3398
Joined: 23/05/2010 15:16

#26760 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by mistek »

Nekakvi pokušaji otcjepljenja RS su jedno, a rat drugo. Problem je što ljudi između te dvije stvari stavljaju =. Amerikanci i bilo ko drugi upozravaju na provokacije i ponašanje ovih iz RS, ali to vidimo i gledamo već 30 godina. To nema veze s ratom, jer kad bi imalo, ne bi sjedili ovdje (baš kao što smo i iz Ukrajine pratili odlazak čak i kućnih ljubimaca koji su sa strane). Da neko čarobnim štapom sutra otcijepi RS (opet kažem, na stranu što je to nemoguće i što to nije samo reći "otcjepljujemo se", nego je dobro zeznut proces), manje-više niko u FBiH se ne bi drznuo oko toga, kakav crni rat.

I opet kažem i tvrdim da bi stvarno raspoloženje ljudi u FBiH zbog toga bilo debelo bolje nego onih u RS. Masa njih iz RS ne bi imala sutra gdje na posao, za 7 dana ne bi imali šta jesti, a da ne pričam o skrnavljenju privrede na taj način i činjenici da NIGDJE ne mogu pomaći bez ulaska u FBiH. Nama u FBiH bi laknulo jer smo vidjeli i to čudo i skontali da nam se može.
Forsaken
Posts: 826
Joined: 11/02/2005 10:51

#26761 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Forsaken »

mistek wrote: 26/04/2024 09:25 Nekakvi pokušaji otcjepljenja RS su jedno, a rat drugo. Problem je što ljudi između te dvije stvari stavljaju =. Amerikanci i bilo ko drugi upozravaju na provokacije i ponašanje ovih iz RS, ali to vidimo i gledamo već 30 godina. To nema veze s ratom, jer kad bi imalo, ne bi sjedili ovdje (baš kao što smo i iz Ukrajine pratili odlazak čak i kućnih ljubimaca koji su sa strane). Da neko čarobnim štapom sutra otcijepi RS (opet kažem, na stranu što je to nemoguće i što to nije samo reći "otcjepljujemo se", nego je dobro zeznut proces), manje-više niko u FBiH se ne bi drznuo oko toga, kakav crni rat.

I opet kažem i tvrdim da bi stvarno raspoloženje ljudi u FBiH zbog toga bilo debelo bolje nego onih u RS. Masa njih iz RS ne bi imala sutra gdje na posao, za 7 dana ne bi imali šta jesti, a da ne pričam o skrnavljenju privrede na taj način i činjenici da NIGDJE ne mogu pomaći bez ulaska u FBiH. Nama u FBiH bi laknulo jer smo vidjeli i to čudo i skontali da nam se može.
Cek ba, ako bi imo granicu na entitetskoj liniji kako bi ovi iz Gorazda komunicirali sa FBiH? Totalno odsjeceni.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26762 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

ko i oni iz gabele i iz svih medjugranicnih podrujca sto prelaze :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#26763 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Haris.ba »

Gibraltar10 wrote: 26/04/2024 09:24
Haris.ba wrote: 26/04/2024 09:08
sumirprimus wrote: 26/04/2024 09:04 Ne.
Iskreno.
Znaci, tebi izvjestaj Amerikanaca gdje fino pisu sta ce se desiti tebi nije upozorenje? Jedino da Bijonse angazuju da cita ovaj izvjestaj kod Sebilja. Ja drugog rjesenja ne vidim da se shvati.
Ovo isto ko pred agresiju na Ukrainu. Ameri javno rekli sta i kako, vecina se sprdala da podgrijavaju sukobe...
Prije 3 godine slicne su se stvari pisale:


https://www.google.com/amp/s/amp.thegua ... -the-state
Jesi procitao taj izvjestaj? Pise o planu koji je Dodik vrtio da rasformira Oruzane snage. I tu je reterirao. Isto se nadam da se i ovdje reterirati ko i u mnogo stvari.
Jasno je meni da je ovo njegov odgovor na sudski postupak koji ima, stara njegova igra ucjena eskalacijom da bi dobio bolji dil sa drzavnom imovinom.
Stvar je sto se nekada stvari otmu konroli i dobiju svoj zivot.
Forsaken wrote: 26/04/2024 09:32

Cek ba, ako bi imo granicu na entitetskoj liniji kako bi ovi iz Gorazda komunicirali sa FBiH? Totalno odsjeceni.
Pa imaju preko Grebka put. A, mogu i preko Hranjena. :D
Last edited by Haris.ba on 26/04/2024 09:36, edited 1 time in total.
Proposition Joe
Posts: 287
Joined: 10/03/2012 09:26

#26764 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Proposition Joe »

"Sve što mogu da urade, oni bi to već uradili, a što ne rade znači da to ne mogu uraditi".

Bosanska poslovica iz Gornjeg Podrinja.
HD_2015
Posts: 998
Joined: 27/08/2015 12:54

#26765 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by HD_2015 »

mistek wrote: 26/04/2024 09:25 Nekakvi pokušaji otcjepljenja RS su jedno, a rat drugo. Problem je što ljudi između te dvije stvari stavljaju =. Amerikanci i bilo ko drugi upozravaju na provokacije i ponašanje ovih iz RS, ali to vidimo i gledamo već 30 godina. To nema veze s ratom, jer kad bi imalo, ne bi sjedili ovdje (baš kao što smo i iz Ukrajine pratili odlazak čak i kućnih ljubimaca koji su sa strane). Da neko čarobnim štapom sutra otcijepi RS (opet kažem, na stranu što je to nemoguće i što to nije samo reći "otcjepljujemo se", nego je dobro zeznut proces), manje-više niko u FBiH se ne bi drznuo oko toga, kakav crni rat.

I opet kažem i tvrdim da bi stvarno raspoloženje ljudi u FBiH zbog toga bilo debelo bolje nego onih u RS. Masa njih iz RS ne bi imala sutra gdje na posao, za 7 dana ne bi imali šta jesti, a da ne pričam o skrnavljenju privrede na taj način i činjenici da NIGDJE ne mogu pomaći bez ulaska u FBiH. Nama u FBiH bi laknulo jer smo vidjeli i to čudo i skontali da nam se može.
Šta znači rat? Ako misliš na "invazija", onda si MOŽDA upravu.

Ni u Ukrajini nije bila odmah totalna invazija. Prvo su probali sa manjim jedinicama.

Šta ako genocidna proglasi "nezavisnost" (šta god da to značilo)? FBiH blokira Brčko? Šta dalje?

Počinju čarke, iskra rata se zapali i rasplamsa se.

Ovo je samo jedna mogućnost. Lično mislim da ima i drugih, boljih mogućnosti. Kao npr. ekonomska blokada i neka polahko nestaju. Ili policijska akcija hapšenja pobunjenika.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26766 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

I da proglase neovisnost u sbb kbb scenariju, dobrom dijelu stanovnika fbih bi laknulo, u smislu konacno ih se rijesismo :)
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11083
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#26767 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

8.300 ljudi sa prebivalistem u entitetu RS rade u FBiH.

I da ih je 380.000, nece se zbog manje para odluciti da im je radija Republika BiH od nezavisne RS.

To sto neki forumasi misle drugacije, samo znaci da bi njima licno pad zivotnog standarda bio losija posljedica od gubitka drzave ili samostalnosti, pa misle i da su svi drugi takvi.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#26768 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

vala ne vidim kako bi nam pao zivotni standard ak bi se rijesili pijavice zvane rs? naprotiv, prodisali bi u svakom smislu.
User avatar
No Mind
Posts: 265
Joined: 12/08/2023 13:34

#26769 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by No Mind »

Kojović: Koalicija na državnom nivou više ne postoji, umiljavanje nasilniku me ne zanima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /240426034

Napokon, ovako se prica sa Veprinom!
User avatar
Haris.ba
Posts: 24991
Joined: 08/09/2005 20:08

#26770 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Haris.ba »

No Mind wrote: 26/04/2024 09:48 Kojović: Koalicija na državnom nivou više ne postoji, umiljavanje nasilniku me ne zanima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /240426034

Napokon, ovako se prica sa Veprinom!
Iznenadio me Pedja.
HD_2015
Posts: 998
Joined: 27/08/2015 12:54

#26771 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by HD_2015 »

Nema osamostaljivanja bez papira.

Ne bi Srbi imali netitet danas, da nije u Dejtonu ozakonjen. Tako ni samostalnost genocidne ne može postojati. Pitanje je samo kako bi se međunarodna zajednica postavila.

Ekonomska blokada bi bila najbolja opcija. Ne bi mogli ni 6 mjeseci sastaviti.
Škobo Habu
Posts: 9085
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#26772 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Škobo Habu »

Haris.ba wrote: 26/04/2024 09:51
No Mind wrote: 26/04/2024 09:48 Kojović: Koalicija na državnom nivou više ne postoji, umiljavanje nasilniku me ne zanima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /240426034

Napokon, ovako se prica sa Veprinom!
Iznenadio me Pedja.
Mene nije.

Daleko moralniji političar od jednog notornog Nikšića, kojega u političkom životu još drže ovdašnji titoisti.
zigson
Posts: 3078
Joined: 04/04/2015 22:17

#26773 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by zigson »

Opet postavljam pitanje, u slucaju rata, ko ce nas napasti Vojska Srbije? Opet ponavljam dozivjeli debakl na kosovu nedavno..
Mup rs, zandarmerija? Ko ce to granicu postaviti? Spj mup rs ima mozda 100 spremnih ljudi.
Osbih ce mozda izvrsiti agresiju? Ko?
Stalno spominjete bice rat bice rat, a ko ce zaratiti? Ko ce izbrsiti agresiju
zigson
Posts: 3078
Joined: 04/04/2015 22:17

#26774 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by zigson »

Škobo Habu wrote: 26/04/2024 09:53
Haris.ba wrote: 26/04/2024 09:51
No Mind wrote: 26/04/2024 09:48 Kojović: Koalicija na državnom nivou više ne postoji, umiljavanje nasilniku me ne zanima

https://www.klix.ba/vijesti/bih/kojovic ... /240426034

Napokon, ovako se prica sa Veprinom!
Iznenadio me Pedja.
Mene nije.

Daleko moralniji političar od jednog notornog Nikšića, kojega u političkom životu još drže ovdašnji titoisti.
Izjave niksica i izjave kojovica nebo i zemlja u samo par dana, a obojica su u trojci. Stvarno je niksic dno dna, ja jedino teoriju imam da ima naredbu da namjerno daje onakve izjave da 'osokoli' dodika da bi ovaj lakse pao.
User avatar
Point.
Posts: 27853
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#26775 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Point. »

Konačno da neko iz Trojke pokaže cojones, a ne ko ona ubleha iz Konjica "treba razgovarati, mora se dogovarati"
Post Reply