Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#29001 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Osmi Socrates »

Kojim argumentima možeš poduprijeti tvrdnju da je Trojka gora od onih prije? Otkad oni dođoše na vlast, međunarodna zajednica je aktivnija, podržavaju ih, sve su oštriji prema Dodiku, Rezolucija u UN prošla, itd.

Ili ti samo onako da nešto pišeš?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67775
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#29002 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by _BataZiv_0809 »

https://faktor.ba/bosna-i-hercegovina/a ... oru/188828

Rece covjek koji je 15 godina u Predsjednistvu
@pemanapemani :mrgreen:
izvrsni direktor
Posts: 9959
Joined: 20/12/2018 16:11

#29003 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by izvrsni direktor »

Treba drzava nesto d'uradi po tom pitanju
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#29004 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 25/05/2024 11:03
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 10:24
sajber87 wrote: 25/05/2024 09:44

Evo ga prepoznao se kao sto sam i ocekivao uz etikete naravno :mrgreen:
Ovo smo prezvakali hiljadu puta, , covic nije dobio izborni zakon i nece dobiti izborni zakon, izborni zakon je promjenjen od strane smita u dijelu integriteta i to je odlicna odluka, drugi dio promjene izbornog zakona u politickom dijelu tek slijedi i sljedeci izbori bice odrzani po tom novom promjenjenom.
Ono sto ti ne znas je to da ne razlikujes ustav i izborni zakon. Smit je promjenio ustav federacije gdje se hvatas za dio da ako hdz npr bude imao 14 od 23 u domu naroda nece se moci napraviti vlast bez njega sto sam i govorio i ne treba jer ako neko ima 14 od 23 sto je preko 60٪ u domu naroda neka bude vlast, uz to smit je izmjenio ustav i u dijelu gdje vise nije sve vitalni nacionalni interes sto je jednako vazno a svjesno se zanemaruje, a ima jos dobrih izmjena. Ja znam gdje tebe boli a to je sto mastas da nije nista dirao da se izabralo 6 hrvata u dom naroda i da se napravi vlada federacije bez bilo koje stranke sa hrvatskim predznakom. Smit i ameri nisu glupi pa da ne vide da takav scenario vodi ka raspadu federacije i pravljenju treceg entiteta i konacnom raspadu bosne gdje bi srpski nacionalisti trljali ruke, a sto je bio jedini nacin da sda i sateliti ostanu vlast a da odgovornost prepisu na zapad jer zapad bi tada podrzao hrvate u to nemoj da sumnjas.
Amerima i ohr u hvala do neba sto su zaustavili poslanicku pijacu i sda i df pomnozili sa nulom, kad sve prodje svima koji su imalo dobronamjerni ce biti jasno koliko je to bila kljucna odluka za buducnost bosne kao drzave i bosnjaka kao naroda.

Ti si upravo potvrdio da su moji argumenti tačni, ali to relativizuješ zaključkom da onaj ko ima 14 ruku u jednom klubu doma naroda zaslužuje biti vlast. Ne bih se složio, jer je u pitanju samo jedan od tri kluba u domu naroda.

Zašto ne zaslužuje biti vlast neko ko ima po četiri delegata u svakom klubu i dva delegata iz reda ostalih, i to je 14, ali po ovim pravilima takvu stranku možeš vječno držati u opoziciji, a ova koja ima 14 u jednom klubu može ucjenjivati sve ostale bilo čime.

Da bude gore stranku koja ima i puno vise delegata po klubovima mozes držati u opoziciji, moze imati lupam 30 delegata u svim kluboima i opet biti sutnuta nogom.

Čović je dobio upravo šta mu je trebalo, izbio je bošnjačkim navionalnim i građanskim strankama mogućnost da s njim ravnopravno pregovaraju, ovako on ostaje ključan igrač, svi ostali se mijenjaju.

Ranije su mu za to trebale 2/3, danas 3/5, u tom smislu očito je šta je Schmidt uradio.

Onda mi ne odgovoriš da je Bošnjake moguće uvijek preglasati u državnom Domu naroda, jedina opcija im je nakon Schmidtovih odluka da ruše kvorum. Objašnjeno iznad detaljno. Znači prvi put od 2001 moguće je u domu naroda uvijek preglasati delegate iz nehrvatskih i nesrpskih nacionalnih stranka koje bira preko 50 posto građana u zemlji.

Pogrešno tumačiš moje želje i šta je meni zasmetalo ili nije. Objasnio sam već, ja sam za još veće podizanje broja delegata, tačnije na 30 po klubovima, a zadržavanje praga od trećine za predlaganje (pot)predsjednika FBiH.

Bošnjacima ne treba dominacija nad Hrvatima, ne vidim ni da je korisna niti je ikada bila, ali s ovakvim ovlastima doma naroda, a još gore klubova naroda unutag tog doma, politikom Hrvata koja traži jos jos jos (nema tome kraja), tome se mora na svaki mogući način suprotstaviti.
Nisu ti tacne tvrdnje, cinjenica je da ko ima 14 u klubu sto je preko 60% bice vlast, bio on b h ili s , dejton na zalost, svaki klub je jednak.
Upravo to sam i rekao što i ti tvrdiš, a onda ti meni napišeš nije tačno. Šta ti se dešava? Pa ako je u jednom, onda je i u drugim klubima, zar je to potrebno crtati.

Znači ako imaš u jednom 14 imaš kontrolni paket, a moj odgovor na to je bio da ako imaš ukupno 14 u više klubova ili čak duplo toliko u tri kluba, onda ćeš vjerovatno biti opozicija, jer džaba ti u duplo više delegata, ako od tih 30 naprimjer, 14 nije u jednom.
Zato sto fed nije gradjanski entitet kao rs, da li je posteno i svidja li mi se ne svidja ali je tako, nije sto se meni ili tebi drago nego sto je potpisano u dejtonu na zalost a ciji sam veliki protivnik i cija reforma je tek pred nama. To su anomalije koje ce se morati mjenjati na neki nacin.
Federacije nije građanski entitet nalik na Republiku Srpsku, ali nije ni čisto etnički jer se sve i jedan delegat bira indirektno kroz skupštine kantona u koje se zastupnici biraju direktno od svih građana datog kantona.

Na stranu na to, moja poenta je bila da hrvatska politika, HDZ i Dragan Čović odlukom Schmidta nagrađena, a da nije izgubila apsolutno ništa. Ne možeš zadovoljiti apetite takve politike, koja će stati onda kad udari u zid. Schmidt im je srušio bosansko/bošnjački zid odbrane, a da HDZ ničim drugim nije oštetio.
41 je vecina u domu naroda i za odluke je potrebna ona jos jedna stvar koja ne odgovara hdz u kod odluke smita, jer hdz sa satelitima jedva da ce moci navuci 20, sto znaci da im je onih 1r biti ili ne biti a 5 hrvata od 23 u kantonima sa bosnjackom vecinom u startu nemaju
Šta si htio reći, nejasno je skroz. HDZ-u je važno da ima jedan kontrolni ključ kroz jedan klub u Domu naroda Federacije, i to je dobio, ostalo je manje važno.
Prije smitovih odluka nikad ali nikad ne bi imao nijednu stranku sa hrvatskim predznakom koja bi mimo hdz a smjela uci u vlast sa bilo kojom tkz probosanskom opcijom( ovakva sda nije probosanska) iako je trpamo u taj kos.
Opet netačno, samo mi je nejasno da li svjesno lažeš ili ne znaš. HDZ je iz vlasti izbačen 2011 godine, tačnije Vlade Federacije, u koju su ušle dvije hrvatske stranke, HSP i Stranka radom za boljitak. Ako kreneš opet sa argumentom da je HDZ imao 12 delegata od 17, to ti nije tačno, jednostavno laž. HDZ je blokirao izbor delegata iz nekoliko kantona gdje je kontrolisao kolegij i kvorum, jer su znali da će SDP sa HSP-om i Lijanovićima imati šest delegata. Pošto su probijeni svi rokovi Valentin Inzko je tada donio odredbu da je dovoljna trećina od delegiranih, a to je bilo 5 od 15, jer dva delegata nisu bila izabrana blokadom koju sam spomenuo. Kasnije je HDZ kad je vidio da je zijanio vlast, otkočio rad tih skupština, te se i praktično ostvarilo da nema 2/3 delagata. Imali su 11, platforma šest.

Da stvar bude gora, HDZ je odbio dati jedno od pet mjesta rezervisanih za Hrvate u Vladi Federacije, a kao kompenzaciju ponudili su Čoviću srpsko ministarstvo. Čović je odgovorio da su i ministri legitimni predstavnici Hrvata, jednostavno s takvom politikom nema kompromisa.
Vidjeces sta ce biti kada se ostale stranke sa hrvatskim predznakom oslobode stega covica nakon ovih izmjena i nemogucnosti kandidovanja komsica uz novi ustav i izborni zakon koje slijedi do opstih izbora. Kao i sda i dodika tako i covica sijanje mrznje i straha od "majorizacije" drze u sedlu, jedno nacionalisticko sda hdz snsd vrzino kolo, koje je puklo i toga su oni svjesni.
Znači ni ovo nije dovoljno, treba im i Predsjedništvo BiH dati koje je vrhovni komandat Oružanih snaga, koje bira konzule i ambasadore, koje može raspustiti Dom naroda državni, koje odobrave međunarodne sporazume. Znači sve što su do sad dobili i Predsjedništvo onda će sve postati med i mlijeko. Predati dobar dio političke moći i onda molit Boga da Hrvati vode politiku koja nama odgovara, to i nije neki plan. Sve se svodi na pogrešan zaključak da će oni voditi nekakvu probosansku politiku. Ti se nadaš, znaš ili nešto treće?
Na 2/3 i 3/5 vec sam pisao, covic nikad po starom sistemu ne bi izgubio vlast jer bi svi hrvati od straha od "majorizacije" bili uz njega. A ako bi se pravila vlast da izbacis sve stranke sa hrvatakim predznakom imao bi raspad federacije drzave a krivac bi bila ta sda tkz probosanska strana( ova sda nije probosanska). Covic kad izgubi mogucnost da plasi hrvate izgubice moc, a za to se ovim smitovim izmjenama udario temelj
Istina Čović po starom sistemu ne bi izgubio vlast, ali ko je rekao ili napisao da bi? Pa upravo govorimo o strateškoj politici, osiguranja moći hrvatske politike u Bosni i Hercegovini, odnosno kontrole procesa, kako u Federaciji, tako i na državnom nivou.

Raspad Federacije? Ponavljam, HDZ je već nogiran 2011 i nije se raspala Federacija niti je došlo do rata. S druge strane ne slažem se da treba izbaciti sve hrvatske stranke i formirati vlast bez njih. Ovdje ne govorimo samo o Čoviću, kad jednom predaš sve mehanizme političke moći u ruke hrvatske politike bez ikakve mogućnosti da ih bilo čime ucjeniš, zavisit ćeš samo od njihove volje da nešto urade ili ne urade. Snagu većine anuliraš apsolutno klubovima naroda. Tvoja ideja se svodi na to daj im sve, neće nas tuči. Zaista trudim se ali ne razumijem.
Za drzavni dom naroda i to da 8 od 15 moze izglasati svaku odluku prvi sam kritikovao i pisem konstantno da ce u predstojecoj reformi dejtona domovi naroda i pravo veta biti prvi na udaru. Jedina opcija je ubijanje kvoruma i i izlazak bosnjackih delegata sto mozda i nije losa opcija jer treba iznova i iznova pokazivati koliko je dejton prevazidjen i da drzava sa ovakvim dejtonom ne moze funkcionisati. Na zalost smit i ohr mogu mjenjati samo entitetske ustave drzavni po dejtonu ne mogu.
Znači slažeš se da je hrvatska politika pogurana u državnom domu naroda i onda predlažeš rušenje kvoruma. Prvo tvrdiš da je visoki predstavnik uradio odličnu stvar jačanjem klubova naroda u Domu naroda Federacije, ali onda kažeš kao nešto pozitivno da treba reformisati državni dom naroda i pravo veta. Znači snaga klubova naroda u domovima naroda federacije je odlična stvar ali ne valja na državom nivou? Tvrdiš da će neko (pretpostavljam Zapad) reformisati državni dom naroda i oslabiti poziciju konstitutivnih naroda. Prvo su je ojačali, a sada će je oslabiti? Puno nelogičnosti. Da ne govorim da tvrdiš da Predsjedništvo treba dati HDZ-u, ali si zato za slabljenje državnog doma naroda. Potpuno ti je priča neusaglašena.

Moje tumačenje je da ti ovdje dok pravdaš odluku visokog predstavnika koja je išla u korist Hrvatima, te predlažeš Bošnjacima da i Predsjedništvo puste niz vodu, istovremeno Bošnjacima prodaješ lažnu nadu da će državni nivo odjednom postati građanski ili šta već. To se neće desiti, jer državni ustav Schmidt ne može mijenjati, a ustavom su regulisane procedure kod glasanja, odnosno entitetsko glasanje, a ne zakonom.
Brojnost domova naroda nije problem nego ovlastenja. To sto je hrvata recimo 10 ili 15% a imaju trecinu u domu naroda ili ostalih 3% au fed a imaju 15% u klubu je ok jer i americki senat naprimjer je takav da svaka drzava daje isti broj senatora bez obzira na broj stanovnika dok je kongres gradjanski. Ponavljam ovlastenja doma naroda kod nas su problem jer treba samo da stite vitalni nacionalni interes a ne sve zivo.
Ja nikad nisam napisao da je problem paritet u Domovima naroda (svaki narod po 23), problem je što je moć kod formiranja Vlade koncentrisana u klubovima naroda u Domu naroda, a ne u Domu naroda u cjelini. U praksi to znači da 14 od 81 delegata može blokirati izbor Vlade.

Ne možeš porediti američki senat i to što svaka država daje isti broj senatora sa Domom naroda Federacije, jer u američkom senatu ne postoje tri kluba unutar samog senata koji mogu svaki za sebe blokirati formiranje vlasti. Loše poređenje, pokušaj s nekim drugim primjerom.

Svaki klub u domu naroda federacije praktično je parlament za sebe.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#29005 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Osmi Socrates wrote: 25/05/2024 15:38 Kojim argumentima možeš poduprijeti tvrdnju da je Trojka gora od onih prije? Otkad oni dođoše na vlast, međunarodna zajednica je aktivnija, podržavaju ih, sve su oštriji prema Dodiku, Rezolucija u UN prošla, itd.

Ili ti samo onako da nešto pišeš?
Trojka je kumovala odluci Schmidt, njena uloga je bila da pokaže u javnosti da ima onih koji su spremni prihvatiti njegove izmejne koja ide u korist Hrvatskoj i izolovati SDA i DF, to je palmer napisao, nisam ja. Za nagradu su dobili vlast, i za nagradu im stranci pokušavaju držati glavu iznad vode, jer oni realno to ne mogu, ne zato što su nesposobni, već što su svi važniji mehanizmi kontrole u rukama Dodika i Čovića i u tandemu njih dvojica ih mogu kontrolisati i ucjenjivati.

Napisano i objašnjeno već, međunarodna zajednica je aktivnija nakon što je Zagrebu isporučila Federaciju BiH. Za sada su nam kao kompenzaciju dali rezoluciju, ako ne jeruješ da oni tako računaju pročitaj izjavu američkog ambasadora koji bukvalno kaže "pa kako mi možemo biti antibošnjački nastrojeni dok podržavamo rezoluciju". Oštriji su prema Dodiku jer smatraju da su dovoljno utabali Bošnjake, pa će ih oni zaštititi jer Sarajevu nisu željeli omogućiti mehanizme da se samo štiti.

Oni smatraju da Bošnjaci kao narod i društvo koje oblikuju nisu dorasli da kontrolišu procese u zemlji, zapravo da nisu sposobni kontrolisati i upravljati Federacijom u kojoj živi 80 posto Bošnjaka i onih pripadnika drugih naroda koji se osjećaju dijelom društva koje većinski oblikuju Bošnjaci.

Njihova aktivnost je trenutno sadaka, daj im nešto da se ne osjete potpuno izolovani. Obećavali su na sastancima Bakiru i ekipi da će razbiti savez Dodik-Čović, vidimo kako su uspjeli u tome nakon što su sami presjekli.
Osmi Socrates
Posts: 8385
Joined: 19/10/2020 15:33

#29006 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Osmi Socrates »

Sve ti to lupaš onako bezveze. Da ti uprostim, međunarodna zajednica mora raditi na približavanju stavova Bošnjaka i Hrvata u BiH, kao i boljoj saradnji između Hrvatske i Federacije.

Ono što ti vidiš kao "predavanje Zagrebu" je upravo to. Kao što je Clinton zavrtanjem ruku završio rat između Armije BiH i HVO, te pripremio teren za Oluju.

Ovaj put može i bez Oluje 2.0, ako Dodik izabere da bude pametan mali dječak. Ako nastavi da se ponaša kao bahati bik sa koride, onda ništa nije isključeno.
Last edited by Osmi Socrates on 25/05/2024 17:04, edited 3 times in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18653
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#29007 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by GandalfSivi »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 13:38
Usput precjenjuješ značaj rezolucije, mijenjam stotinu rezolucija za Izborni zakon.
Ovakvu politicku kratkovidnost nisam odavno vidio.

Tu zavrsavamo raspravu…
User avatar
Point.
Posts: 28157
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#29008 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Point. »

Dragane, objasni nam de, za koga tvoje ruke rade....
Dragan Mioković, koji bi uskoro trebao postati predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta entiteta FBiH, ne tako davno čvrsto je obećao da će zahtijevati da se ovom tijelu dostavi lista kandidata za sudiju Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Ustvrdio je i da su u Našoj stranci po tom pitanju vrlo jasni.

I, dodao je Mioković, SDP je "još čvršći" - samo lista s imenima i ide glasanje i izbor najboljeg kandidata.
Nekih pet mjeseci kasnije, radikalno je promijenio mišljenje i zajedno sa Anerom Žuljevićem iz SDP-a glasao da samo ime HDZ-ovog Marina Vukoje ide pred Predstavnički dom Parlamenta FBiH.

Zašto je Mioković i najveći dio Trojke promijenio stav, valjda će objasniti barem svojim biračima...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11252
Joined: 27/04/2021 22:52

#29009 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by tramvajtrojka »

GandalfSivi wrote: 25/05/2024 17:00
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 13:38
Usput precjenjuješ značaj rezolucije, mijenjam stotinu rezolucija za Izborni zakon.
Ovakvu politicku kratkovidnost nisam odavno vidio.

Tu zavrsavamo raspravu…
pa ja logicno je ta ce ba rezolucija za hodzina jaja i njegove mahinacije, likovi koji su dokazali da je jedina stvar koju znaju sitni vlastiti sicar i klanje države tj vola. za kilu mesa
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#29010 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

GandalfSivi wrote: 25/05/2024 17:00
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 13:38
Usput precjenjuješ značaj rezolucije, mijenjam stotinu rezolucija za Izborni zakon.
Ovakvu politicku kratkovidnost nisam odavno vidio.

Tu zavrsavamo raspravu…
Pa objasni kad si tako siguran u svoj stav.
User avatar
hepekcina
Posts: 1497
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#29011 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by hepekcina »

pustite više te "visoke" političke teme, koje ionako služe samo za rastaljivanje oko fotelja.

one su nebitne za naše živote

ono što jeste bitno je da ambulante, domovi zdravlja i bolnice u KS nemaju osnovnih medicinskih potrepština.

neki dan punac stao na ekser i mi to skontamo tek uveče. Odemo u hitnu, samo ga previju i upute u ambulantu. Mi sutra u jutro u njegovu ambulantu ( ona kod vatrogasaca u sred grada) i nemaju antitetanusa :shock:

morali tražiti po apotekama...20 KM injekcija :shock:

i vi ovdje tušite nekakvim Vukojama, Izetbegovićima, Miokovićima, Nikšićima, Konakovićima :-)

kako ovi pametuju do sada smo trebali na Mars sletit, a nisu u stanju osnovne stvari da osiguraju :roll:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18653
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#29012 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by GandalfSivi »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 17:03
GandalfSivi wrote: 25/05/2024 17:00
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 13:38
Usput precjenjuješ značaj rezolucije, mijenjam stotinu rezolucija za Izborni zakon.
Ovakvu politicku kratkovidnost nisam odavno vidio.

Tu zavrsavamo raspravu…
Pa objasni kad si tako siguran u svoj stav.
Izborni zakon ne mozes donijeti bez konsezusa. Ovo smo im progurali iza ledja. Uporedi izjave americkog ambasadora od prije dvije godine i od jucer. Sve ce ti se samo ukazati. Dali smo prijateljima oruzje u ruke koje mogu koristiti po potrebi, jer nadam se da se slazes sa mnom da medjunarodnog pritiska nema nista od pregovora.

Plus, i kroz neslaganja, i kroz sve kikseve trojke, vidjeli smo da se stvari mogu pomjeriti sa mrtve tacke (uz malu pomoc prijatelja)…
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11284
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#29013 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

Znacaj Rezolucije i Izbornog zakona nije uopste uporediv.

Izborni zakon mijenja stvari na terenu odmah i sada, i moze posluziti za oduzimanje instrumenata moci negatorima genocida i njihovim umivenim partnerima. Izborni zakon se moze mijenjati bez konsenzusa, sto smo vidjeli u brutalnom izivljavanju nad ionako krhkim demokratskim procesima u izbornoj noci.

Rezolucija potpada pod kulturu sjecanja ciji efekat je iskljucivo pijetet prema zrtvama genocida, i ispravna medjunarodna identifikacija pocinitelja koja dugorocno, mozda moze voditi nasoj boljoj poziciji na medjunarodnom planu.

Ono sto jeste tacno je da su Bosnjacima kroz djelovanje medjunarodne zajednice, a pod pritiskom mača nad glavom, oduzeti mehanizmi da konzumiraju vlast onoliko koliko je nas demokratski kapacitet. Dodatnim intervencijama oduzeta nam je mogucnost da odrzavamo i najobicniji paritet na federalnom nivou, pa 20% stanovnistva ima kontrolni paket, dok predstavnici Bosnjaka imaju ulogu manjinskog partnera HDZ-ovom rezimu podrzanom od OHR-a.

Argument kako "mi ne znamo upravljati drzavom" je komican, sta i da ne znamo, sta i da su nase vlasti najkriminalnije na svijetu, to je nase pravo da imamo takve vlasti i da konzumiramo vlasti onoliko koliko nam pripada.

Trojka se trebala izboriti za nasu bolju poziciju, a ne gmizati pred Zagrebom u nadi da ce nam neko mozda eventualno, ako se smiluje i ako budemo lijepo mahali repom, oduzeti platu za par pravoslavnih separatista. :run:
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#29014 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

GandalfSivi wrote: 25/05/2024 17:32
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 17:03
GandalfSivi wrote: 25/05/2024 17:00

Ovakvu politicku kratkovidnost nisam odavno vidio.

Tu zavrsavamo raspravu…
Pa objasni kad si tako siguran u svoj stav.
Izborni zakon ne mozes donijeti bez konsezusa. Ovo smo im progurali iza ledja. Uporedi izjave americkog ambasadora od prije dvije godine i od jucer. Sve ce ti se samo ukazati. Dali smo prijateljima oruzje u ruke koje mogu koristiti po potrebi, jer nadam se da se slazes sa mnom da medjunarodnog pritiska nema nista od pregovora.

Plus, i kroz neslaganja, i kroz sve kikseve trojke, vidjeli smo da se stvari mogu pomjeriti sa mrtve tacke (uz malu pomoc prijatelja)…
Kako ne može bez konsenzusa, pa Schmidt je to upravo uradio, bez konsenzusa je donio IZ.

Uporedi Izborni zakon prije dvije godine i danas i sve ce ti se samo kazati.

Nismo mi dali prijateljima oruzje, vec su nas prijatelji razoruzali politicki, pa rekli mi cemo vas braniti jer sami niste sposobni.

Da, to je jedini s cim se slazem s tobom je da bez stranaca ne mozemo, ali to ne znaci da ih ne treba pritiskat, kritikovat, pohvalit, sve je to dio igre i ove cudne utakmice. Ako mislis da ce oni nesto sami od sebe za tebe nesto uraditi grdno se varas.

Ponavljam, polazna tacka Trojke je potpuno drugacija od prethodne vlasti, to ti je ono kao sto u zivotu mjerimo vrijeme prije i poslije rata, u politickom smislu mjerimo prije i poslije nametanja. Pa na osnovu nekih nesumnjivih pomaka tvrditi ovo ili ona znaci izostaviti iz sire slike temelj na osnovu kojeg se desava ovo sto se desava. Taj temelj uopste nije tako dobar kako ga zelis predstaviti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29015 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Sanjarko »

hepekcina wrote: 25/05/2024 17:31 pustite više te "visoke" političke teme, koje ionako služe samo za rastaljivanje oko fotelja.

one su nebitne za naše živote

ono što jeste bitno je da ambulante, domovi zdravlja i bolnice u KS nemaju osnovnih medicinskih potrepština.

neki dan punac stao na ekser i mi to skontamo tek uveče. Odemo u hitnu, samo ga previju i upute u ambulantu. Mi sutra u jutro u njegovu ambulantu ( ona kod vatrogasaca u sred grada) i nemaju antitetanusa :shock:

morali tražiti po apotekama...20 KM injekcija :shock:

i vi ovdje tušite nekakvim Vukojama, Izetbegovićima, Miokovićima, Nikšićima, Konakovićima :-)

kako ovi pametuju do sada smo trebali na Mars sletit, a nisu u stanju osnovne stvari da osiguraju :roll:
Ima vec ovo da se desava, nije ovoliko prije bilo, barem ne u ovolikoj mjeri.
frngla
Posts: 3238
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#29016 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by frngla »

Nemaju anti tetanus zadnjih sigurno 10 godina. Domovi zdravlja u Kantonu Sarajevo su zlo sa najvećim neznalicama doktorima i sestrama/tehničarima koji su samo skretničari i izdavači recepata, apsolutne neznalice koje nigdje ne mogu raditi kao ljekari osim u tim istim domovima zdravlja.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11284
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#29017 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 17:48 Nismo mi dali prijateljima oruzje, vec su nas prijatelji razoruzali politicki, pa rekli mi cemo vas braniti jer sami niste sposobni.
:thumbup:

Krunski dokaz da Bosnjaci ne zasluzuju status politickog naroda im je trafika od 250.000 KM i respiratori, pa onda krenu sa "trebamo mi biti necija kolonija", "znam ja nas jebo ti nas", i slicne postapalice.

Po toj logici bi se Amerika odavno trebala rasformirati. Ljudi izabrali Donalda Trumpa i njegove prostitutke da vode "kolijevku demokratije". :lol: Da ne spominjem beogradsku i zagrebacku prciju, tu rijec kriminal i nesposobnost ne postoje. :lol:

Samo Bosnjaci moraju naucno dokazati teoremu da zasluzuju biti pitani. Zasto? Zato. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67775
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#29018 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by _BataZiv_0809 »

O znacaju Rezolucije o osudi genocida da pricaju oni koji su prodali reviziju presude za taj isti genocid

O tempora o smoriste :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29019 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2024 18:00 O znacaju Rezolucije o osudi genocida da pricaju oni koji su prodali reviziju presude za taj isti genocid

O tempora o smoriste :mrgreen:
Hag, Carla, zamraceni dokumenti itd, nista?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67775
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#29020 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by _BataZiv_0809 »

Sanjarko wrote: 25/05/2024 18:11
_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2024 18:00 O znacaju Rezolucije o osudi genocida da pricaju oni koji su prodali reviziju presude za taj isti genocid

O tempora o smoriste :mrgreen:
Hag, Carla, zamraceni dokumenti itd, nista?
Kakav si Sanjarko
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29021 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Sanjarko »

_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2024 18:12
Sanjarko wrote: 25/05/2024 18:11
_BataZiv_0809 wrote: 25/05/2024 18:00 O znacaju Rezolucije o osudi genocida da pricaju oni koji su prodali reviziju presude za taj isti genocid

O tempora o smoriste :mrgreen:
Hag, Carla, zamraceni dokumenti itd, nista?
Kakav si Sanjarko
Dobar sto? Tuzba za genocid je bila minirana odmah od starta, SDA itd su malo sta mogli, ipak su omrzeni od strane stranaca i na blok njihovoj listi odavno, stranci su najvise krivi sta nije prosla tada tuzba.

Jer bi to vuklo i druge tuzbe protiv i stranaca svih za sto sta, sta i oni rade po svijetu.
User avatar
hepekcina
Posts: 1497
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#29022 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by hepekcina »

frngla wrote: 25/05/2024 17:54 Nemaju anti tetanus zadnjih sigurno 10 godina. Domovi zdravlja u Kantonu Sarajevo su zlo sa najvećim neznalicama doktorima i sestrama/tehničarima koji su samo skretničari i izdavači recepata, apsolutne neznalice koje nigdje ne mogu raditi kao ljekari osim u tim istim domovima zdravlja.
pa o tome treba pričati a ne o ovim debelim guzicama uhljebljenim na budžetima!
izvrsni direktor
Posts: 9959
Joined: 20/12/2018 16:11

#29023 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by izvrsni direktor »

Ono sto nijedan bh medij ne smije napisati, smiju hrv mediji:
https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... sano_box_m)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23787
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29024 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Sanjarko »

hepekcina wrote: 25/05/2024 18:17
frngla wrote: 25/05/2024 17:54 Nemaju anti tetanus zadnjih sigurno 10 godina. Domovi zdravlja u Kantonu Sarajevo su zlo sa najvećim neznalicama doktorima i sestrama/tehničarima koji su samo skretničari i izdavači recepata, apsolutne neznalice koje nigdje ne mogu raditi kao ljekari osim u tim istim domovima zdravlja.
pa o tome treba pričati a ne o ovim debelim guzicama uhljebljenim na budžetima!
Malo sta mozemo im, i njima, i glavonjama, riba smrdi od glave, ne od repa, ni temelji nam kuce nisu dobri, a krov prokisnjava, a narod prica, suti i trpi, i kupi se dosta naroda dalje negdje, bilo gdje.
plavi_E
Posts: 6674
Joined: 18/10/2021 19:47

#29025 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by plavi_E »

Igor Stojanović: Politika DF-a je licemjerna, Vukoji treba dati šansu

Vukoji dati sansu, ovaj prica kao da se Vukoja postavlja na poziciju sa koje ga se moze smijeniti kad se hoce. Ovako obmanjivat javnost je kriminalno. :-)
Slucaj Vukoja govorio da su bosnjacke politike uvlakaci u prkno Covicu i HDZ-u. Ako je glasanje tajno mozda dovoljan broj poslanika odluci da se ne uvlaci Covicu u prkno tako da Vukoja ne dobije dovoljan broj glasova.
Post Reply