Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28951 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

GandalfSivi wrote: 24/05/2024 22:51
upitan wrote: 24/05/2024 22:05 Citam ovo danas.
U vrijeme kada su vođeni pregovori u Neumu, pa nastavljeni u Sarajevu, cijeli dan se sveo na to da se sa mnom razgovara pola sata odvojeno, pregovarači i dva ambasadora, Murphy, Satler, Palmer, Eichhorst itd. To je u jednom momentu postalo zamarajuće, jer su me pritiskivali da napravim ustupke u odnosu na hrvatsku stranu. Bio sam pomalo umoran i kazao sam im: "zašto pomažete dvojicu ljudi čije politike se baziraju na udruženom zločinačkom poduhvatu, zašto to radite, zašto mene pritišćete?"Murphy je tada skočio i pred svima kazao: "ovaj čovjek je u pravu", a onda su mu ostali uzvratili: "nemoj tako Murphy".
Ja sam od Murphyja očekivao da se zaista suprotstavi, jer je čovjek takvog temperamenta. A onda je to sve krenulo linijom manjeg otpora i po onoj narodnoj "s krmkom niz dlaku". Hajde da isporučimo Federaciju BiH Čoviću, da isporučimo državu Čoviću i Dodiku i da izguramo SDA koja se odupire, da montiramo servilnu Trojku, koja će zatim za optuži Sarajevo da provocira Dodika da radi ono što radi. Dakle, da naprave ustupke koje evo posmatramo više od godinu dana. Te politike su očigledno propale, to sada shvataju i oni koji su montirali ovakav scenario. Valja se vratiti istinskim principima, istinskim snagama, patriotskim snagama u BiH - ističe Izetbegović.


Vidim po ovome da je ovo jedan od razloga zasto je Sda ali i Df- opozicija,ali nije i nisu izdali.
Botovi slobodno me citirajte,al nisam ja kriv.
Suzu sam sad pustio, bas mi se stislo. Nego, ode Bakir, pritisak na probosansku stranu nestade, a maximizira se prema Dodiku i Covicu. Ali hajde, Bake je i u ratu bio diverzant, “ali se o tome ne prica”…
Ne znam jos koliko puta treba tebi sajberu i ekipi objasniti da je pritisak prebacen na dodika kad je covic dobio izborni zakon manje vise po svojoj volji. Bez tog dijela ne bi krenuo pritisak na Dodika, Amerikancima ne bilo vazno da osiguraju pošto poto poziciju Hrvata kako su je oni vidjeli.

Pritisak na bosansku stranu je nestao kad je ona fakticki porazena u Federaciji odlukama Schmista 2022.

Napisano sto puta, odgovori vam se detaljno na vase kontraargumente, vi samo preskocite.

U jednom danu sam ovog trola sajbera87 pet puta uhvatio u lazi, ali boli ga neka stvar, predjes na iducu stranu i nastavis izmisljat i pisat ponjave.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18653
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28952 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by GandalfSivi »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 07:27
Ne znam jos koliko puta treba tebi sajberu i ekipi objasniti da je pritisak prebacen na dodika kad je covic dobio izborni zakon manje vise po svojoj volji. Bez tog dijela ne bi krenuo pritisak na Dodika, Amerikancima ne bilo vazno da osiguraju pošto poto poziciju Hrvata kako su je oni vidjeli.
Jebote, kako sam ja prespavao da je Covic dobio izborni zakon po svojo volji? I lik jos to nadmeno lupi…
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28953 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

GandalfSivi wrote: 25/05/2024 07:46
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 07:27
Ne znam jos koliko puta treba tebi sajberu i ekipi objasniti da je pritisak prebacen na dodika kad je covic dobio izborni zakon manje vise po svojoj volji. Bez tog dijela ne bi krenuo pritisak na Dodika, Amerikancima ne bilo vazno da osiguraju pošto poto poziciju Hrvata kako su je oni vidjeli.
Jebote, kako sam ja prespavao da je Covic dobio izborni zakon po svojo volji? I lik jos to nadmeno lupi…
Nisi prespavao nego se ne razumijes.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28954 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Nikola Testa wrote: 19/05/2024 21:23
sajber87 wrote: 19/05/2024 20:15
Nikola Testa wrote: 19/05/2024 19:58

Covic je dobio izborni zakon (ako to nisi skontao, politika nije za tebe), a vukoja je jako bitan, svaku pricu o hrvatskim politickim ciljevima relativizujes srpskom prijetnjom (koja je nesumnjiva, ali nije jedina).
Ahaaaaa covic je dobio izborni zakon :lol: . Vukoja je bitan kao i hdz ovac tadic sto je bio slozices se, nego to za izborni covicev sto je dobio, mozes li nam dati neki link da procitamo sta je to dobio i kakav izborni zakon :mrgreen:
Ovo o politici da li je za mene tebe ili nije pokazace vrijeme tacnije vec pokazuje , a ne to tako sto bubnes pa to treba uzeti zdravo za gotovo a realno ne pokazujes neku tacnost u prognozama :mrgreen: . Na stranu to nego daj nam taj izborni da vidimo sto je covic dobio :mrgreen:
Nemoj tvrditi nešto što ne znaš obrazložiti, Čović, ali još više hrvatska politika, je dobila jako puno nametnutim izbornim zakonom.

Prvo, dizanjem praga potrebnih delegata u svakom klubu (ukljucujuci hrvatski) za predlaganje potpredsjednika Federacije BiH na skoro 50 posto (11 od 23), ranije je to bilo na trećini (6 od 17).

Drugo povećanjem broja delegata sa 17 na 23, time prebacujući neminovno dio delegata na većinski hrvatske kantone.

Ranije je postojala mogucnost da stranke iz Sarajeva izbace HDZ ukoliko skupe pet delegata iz bosnjackih kantona (SK TK USK ZDK BPD) i jednog iz SBK. Po novom zakonu trebaju im svi delegati iz nabrojanih pet i čak četiri iz SBK ako bi išli na preglasavanje hrvatskog potpredsjednika u trecem krugu biranja vlade. Ako bi isli na to za izaberu hr potpredsjednika trebao bi im jos jedan dodatni. Naucna fantastika otprilike. Iako taj zakon ima dobrih strana, definitivno je pobjeda HDZa i Hrvatske.

Dalje, samim tim što je porastao broj delegata po klubovima, u državnom domu naroda sarajevske stranke danas imaju sigurnog samo jednog delegata u tom klubu, a ranije su se borile za dva. U praksi to znaci da hrvatske i srpske nacionalne stranke imaju sigurnu vecinu u domu naroda, devet delegata, a osam je vecina. Nacin da se zaustavi preglasavanje u domu naroda je nedolasak bosnjackog kluba na sjednice. Ne moze se zaustaviti entitetskim glasanjem, jer ti za to treba sedam od deset delegata u domu naroda iz federacije BiH.

Da ne govorim da su Plenkovic i Covic otvoreno likovali.

Tvrdis li jos uvijek da Covic nije dobio izborni?
@GandalfSivi
A_A_AKCIJA
Posts: 6070
Joined: 16/11/2009 02:54

#28955 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by A_A_AKCIJA »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 07:27 kad je covic dobio izborni zakon manje vise po svojoj volji.
Ako je dobio IZ, zašto onda i dalje traži IZ po svom?

Ako već pričaš, onda nam objasni jesu li ovlasti doma naroda umanjene intervencijom Šmita i da li je to u korist HDZ-a?

Nema ti nikakve logike a ni argumenata priča.
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28956 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

upitan wrote: 25/05/2024 01:25
sajber87 wrote: 24/05/2024 22:26
Moje licno misljenje da su stranci trazili previse od Sda i Df u Mostaru.
Meni nije normalno nekog zatvarati u sobu,vrsiti pritisak da potpise ono sto niko normalan ne bi potpisao.
To se za mene ne zove borba za Bosnu,nego potpisi svoj kraj i predaj entitet Covicu a indirektno i drzavu Dodiku.
Naravno da ce svako svoj projekat hvaliti, tako i oni sa Trojkom.
EU put je dosao iskljucivo radi interesa EU za nama,i ovaj Ukrajinski rat je nama otvorio vrata a mislim da je Trojka samo posrednik u tome svemu.
Da nisu dosli ameri onaj dan nakon sastanka u Laktasima,ne bi bilo povratka i ovaj projekat bi propao.

Licno ne vjerujem u njihovu jaku borbu protiv Covica,Dodika jer ovo sto Trojka popusta to su vecinom instrukcije ali i zelja za foteljom jer brzo mogu biti opozicija samo ako se Covic naljuti.
Da su strancj htjeli vlast bez Dodika to se moglo uraditi, sigurno ne bi imao cetri delegata u DN.
Ali,on je njima jako bitan za njihove interese i tu staje sva prica o nekoj borbi.
Znamo ko kontrolise novac,medije itd.
Covica necu ni spominjati,pa n1 nije smjela objaviti obicnu istrazivacku emisiju o njemu.
Da me pogresno ne shvatite, strance je bolje imati oko sebe nego protiv sebe.
Al licno sam vidio kako su napravili lose poteze u toku rata,ali i poslije njega.
Naucio sam u zivotu da budi ok sa njima al jednog dana moras nastaviti sam osim ako ne zelis biti pijun kao u sahu.
A nasi politicari se trenutno bore ko ce od njih biti pijun,i ne mogu zamisliti sta bi se desilo da imamo nekog politicara-Bosnjaka da prica o njima kao Dodik.
Previse potpuno pogresnih teza si postavio demantovace te vrijeme koje dolazi.
Recimo ako bi htio da odgovorim na svaku sve bi uokvirio time sto sam govorio 70 puta vidjeces gdje ce biti dodik i covic do sljedecih optsih izbora sa trojkom, a nemoj zaboraviti da su do kraja mandata sa sda i df om bili na vrhuncu svoje moci kao i kakav ce biti ustav bosne i izborni zakon. Za sve dobro i lose do sljedecih opstih izbora slobodno prepisi zasluge trojci, koja usko saradjuje sa amerima sto ti je i marfi licno rekao pohvalivsi njihov rad kao sto je u zadnjem intervjuu rekao da je laz sto sdfa pristalice spinuju mjesecima da je postojao neki dogovor iz laktasa i sl gluposti. Ali lazovi su tu da spinuju pametuju dok pokazuju elementarno neznanje jer ne znaju da razlikuju npr ustav i izborni zakon ali znaju da lupe etiketu i misle da su poentirali a suplji su kao sito. imas i takvih forumasa pametnjakovica prepoznace se vrc oni :mrgreen: .
Jos na kraju da znas da ameri nisu htjeli vlast bez dodika i covica vec samo bez sda i df a, a ti pokusaj sebi odgovoriti zasto je to tako, x puta sam pisao o tome.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28957 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Vrlo je jednostavno sajber87, odgovori nakon više dana konkretno na argumente u korist teze da je Covic dobio za njega fenomenalan izborni zakon. O svemu vaziš ali konkretno ništa, kad te se uhvati u laži postaviš novo pitanje koje prvobitno nisi ni postavio.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28958 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Iznad je kopirano još jednom da se ne mučiš tražeći :)
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11283
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28959 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

Ti si zlonamjeran, HDZ na postenim izborima nikad nece imati 14 delegata... :mrgreen:
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28960 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Prpa.ba wrote: 25/05/2024 09:31 Ti si zlonamjeran, HDZ na postenim izborima nikad nece imati 14 delegata... :mrgreen:
:lol:
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28961 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 09:22 Vrlo je jednostavno sajber87, odgovori nakon više dana konkretno na argumente u korist teze da je Covic dobio za njega fenomenalan izborni zakon. O svemu vaziš ali konkretno ništa, kad te se uhvati u laži postaviš novo pitanje koje prvobitno nisi ni postavio.
Evo ga prepoznao se kao sto sam i ocekivao uz etikete naravno :mrgreen:
Ovo smo prezvakali hiljadu puta, , covic nije dobio izborni zakon i nece dobiti izborni zakon, izborni zakon je promjenjen od strane smita u dijelu integriteta i to je odlicna odluka, drugi dio promjene izbornog zakona u politickom dijelu tek slijedi i sljedeci izbori bice odrzani po tom novom promjenjenom.
Ono sto ti ne znas je to da ne razlikujes ustav i izborni zakon. Smit je promjenio ustav federacije gdje se hvatas za dio da ako hdz npr bude imao 14 od 23 u domu naroda nece se moci napraviti vlast bez njega sto sam i govorio i ne treba jer ako neko ima 14 od 23 sto je preko 60٪ u domu naroda neka bude vlast, uz to smit je izmjenio ustav i u dijelu gdje vise nije sve vitalni nacionalni interes sto je jednako vazno a svjesno se zanemaruje, a ima jos dobrih izmjena. Ja znam gdje tebe boli a to je sto mastas da nije nista dirao da se izabralo 6 hrvata u dom naroda i da se napravi vlada federacije bez bilo koje stranke sa hrvatskim predznakom. Smit i ameri nisu glupi pa da ne vide da takav scenario vodi ka raspadu federacije i pravljenju treceg entiteta i konacnom raspadu bosne gdje bi srpski nacionalisti trljali ruke, a sto je bio jedini nacin da sda i sateliti ostanu vlast a da odgovornost prepisu na zapad jer zapad bi tada podrzao hrvate u to nemoj da sumnjas.
Amerima i ohr u hvala do neba sto su zaustavili poslanicku pijacu i sda i df pomnozili sa nulom, kad sve prodje svima koji su imalo dobronamjerni ce biti jasno koliko je to bila kljucna odluka za buducnost bosne kao drzave i bosnjaka kao naroda.
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28962 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Prpa.ba wrote: 25/05/2024 09:31 Ti si zlonamjeran, HDZ na postenim izborima nikad nece imati 14 delegata... :mrgreen:
Ako bude imao neka vlada, isto ako sdfasbih budu imali 14 posteno na izborima neka vladaju, ne vidim problem, ali kljucnu rijec si upotrijebio POSTENIM :mrgreen:
Neka skeneri prebroje glasove a ne prpe nikole ili slicni sdahdzdfsnsdsbihovci :mrgreen:
Last edited by sajber87 on 25/05/2024 09:49, edited 2 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67775
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28963 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by _BataZiv_0809 »

House wrote: 25/05/2024 04:07
Najoštrije upozorenje Dodiku iz SAD-a ikad: "Razdruživanje" znači kraj za RS
Image
Retire the car
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11283
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28964 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

sajber87 wrote: 25/05/2024 09:47
Prpa.ba wrote: 25/05/2024 09:31 Ti si zlonamjeran, HDZ na postenim izborima nikad nece imati 14 delegata... :mrgreen:
Ako bude imao neka vlada,
Imaju i vladaju.
sajber87 wrote: 25/05/2024 09:47 isto ako sdfasbih budu imali 14
Imaju, ali ne vladaju.

Jer je OHR odlucio ponistiti glas Bosnjaka, a ne gospodje Bradare.
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28965 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Prpa.ba wrote: 25/05/2024 10:00
sajber87 wrote: 25/05/2024 09:47
Prpa.ba wrote: 25/05/2024 09:31 Ti si zlonamjeran, HDZ na postenim izborima nikad nece imati 14 delegata... :mrgreen:
Ako bude imao neka vlada,
Imaju i vladaju.
sajber87 wrote: 25/05/2024 09:47 isto ako sdfasbih budu imali 14
Imaju, ali ne vladaju.

Jer je OHR odlucio ponistiti glas Bosnjaka, a ne gospodje Bradare.
Samo malo premotas sta sam pisao , ali evo ukratko. Hdz muljao na izborima, ali hns bi imao preko 14 i da nisu muljali, zahvali se efektu komsic hiljadu puta objasnjavano.
Sda df sbih nisu imali ni blizu 14 ali poslanickom pijacom i kinder jajima trudili se da navuku.
Sdfa ne vladaju samo iz razloga sto ameri zapad ohr nisu dali da vladaju, da nije njih pijaca bi bila okoncana, a zasto nisu dali njima da zavrse postizbornu pijacu a progledali kroz prste dodiku vidjeces.
Ako se ti i ja slozimo da je ovakav dejton los i da ga treba mijenjati koje nacine imas da ga promijenis. Prvi nacin od dva po meni je dogovor( zaboravi, nemoguce slozices se), drugi nacin kontrolisani haos ili neko sranje, priznaces da je u bosanskom loncu to realnija opcija samo treba imati dobre "sirovine" za konacni proizvod :mrgreen:
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28966 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

sajber87 wrote: 25/05/2024 09:44
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 09:22 Vrlo je jednostavno sajber87, odgovori nakon više dana konkretno na argumente u korist teze da je Covic dobio za njega fenomenalan izborni zakon. O svemu vaziš ali konkretno ništa, kad te se uhvati u laži postaviš novo pitanje koje prvobitno nisi ni postavio.
Evo ga prepoznao se kao sto sam i ocekivao uz etikete naravno :mrgreen:
Ovo smo prezvakali hiljadu puta, , covic nije dobio izborni zakon i nece dobiti izborni zakon, izborni zakon je promjenjen od strane smita u dijelu integriteta i to je odlicna odluka, drugi dio promjene izbornog zakona u politickom dijelu tek slijedi i sljedeci izbori bice odrzani po tom novom promjenjenom.
Ono sto ti ne znas je to da ne razlikujes ustav i izborni zakon. Smit je promjenio ustav federacije gdje se hvatas za dio da ako hdz npr bude imao 14 od 23 u domu naroda nece se moci napraviti vlast bez njega sto sam i govorio i ne treba jer ako neko ima 14 od 23 sto je preko 60٪ u domu naroda neka bude vlast, uz to smit je izmjenio ustav i u dijelu gdje vise nije sve vitalni nacionalni interes sto je jednako vazno a svjesno se zanemaruje, a ima jos dobrih izmjena. Ja znam gdje tebe boli a to je sto mastas da nije nista dirao da se izabralo 6 hrvata u dom naroda i da se napravi vlada federacije bez bilo koje stranke sa hrvatskim predznakom. Smit i ameri nisu glupi pa da ne vide da takav scenario vodi ka raspadu federacije i pravljenju treceg entiteta i konacnom raspadu bosne gdje bi srpski nacionalisti trljali ruke, a sto je bio jedini nacin da sda i sateliti ostanu vlast a da odgovornost prepisu na zapad jer zapad bi tada podrzao hrvate u to nemoj da sumnjas.
Amerima i ohr u hvala do neba sto su zaustavili poslanicku pijacu i sda i df pomnozili sa nulom, kad sve prodje svima koji su imalo dobronamjerni ce biti jasno koliko je to bila kljucna odluka za buducnost bosne kao drzave i bosnjaka kao naroda.

Ti si upravo potvrdio da su moji argumenti tačni, ali to relativizuješ zaključkom da onaj ko ima 14 ruku u jednom klubu doma naroda zaslužuje biti vlast. Ne bih se složio, jer je u pitanju samo jedan od tri kluba u domu naroda.

Zašto ne zaslužuje biti vlast neko ko ima po četiri delegata u svakom klubu i dva delegata iz reda ostalih, i to je 14, ali po ovim pravilima takvu stranku možeš vječno držati u opoziciji, a ova koja ima 14 u jednom klubu može ucjenjivati sve ostale bilo čime.

Da bude gore stranku koja ima i puno vise delegata po klubovima mozes držati u opoziciji, moze imati lupam 30 delegata u svim kluboima i opet biti sutnuta nogom.

Čović je dobio upravo šta mu je trebalo, izbio je bošnjačkim navionalnim i građanskim strankama mogućnost da s njim ravnopravno pregovaraju, ovako on ostaje ključan igrač, svi ostali se mijenjaju.

Ranije su mu za to trebale 2/3, danas 3/5, u tom smislu očito je šta je Schmidt uradio.

Onda mi ne odgovoriš da je Bošnjake moguće uvijek preglasati u državnom Domu naroda, jedina opcija im je nakon Schmidtovih odluka da ruše kvorum. Objašnjeno iznad detaljno. Znači prvi put od 2001 moguće je u domu naroda uvijek preglasati delegate iz nehrvatskih i nesrpskih nacionalnih stranka koje bira preko 50 posto građana u zemlji.

Pogrešno tumačiš moje želje i šta je meni zasmetalo ili nije. Objasnio sam već, ja sam za još veće podizanje broja delegata, tačnije na 30 po klubovima, a zadržavanje praga od trećine za predlaganje (pot)predsjednika FBiH.

Bošnjacima ne treba dominacija nad Hrvatima, ne vidim ni da je korisna niti je ikada bila, ali s ovakvim ovlastima doma naroda, a još gore klubova naroda unutag tog doma, politikom Hrvata koja traži jos jos jos (nema tome kraja), tome se mora na svaki mogući način suprotstaviti.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28967 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

Čović je pokazao kuda će ići dalje, kad je Zapad poslao u neku stvar odbijanjem da BH Gas provodi projekat južne interkonekcije, nakon svega što su mu dali on je samo kulturno rekao odjebite momci.

A priča o trecem entitetu, u to vise niko ne vjeruje, nemojte plašiti ljude budalaštinama, jer niko nema snagu da to provede. Odavno Zagreb ide na kontrolu Federacije kroz institucije, a ne teritorijalno razgranicenje.

Trecim entitetom se prijeti kad se zeli od Bosnjaka nesto iskamcit, ali je neostvari cilj prakticno zbog stanja na terenu.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11283
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#28968 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Prpa.ba »

sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 Hdz muljao na izborima, ali
Nema ali, ako znas da je muljao iako nema nikakvih presuda ni dokaza onda je izborni proces kompromitovan isto i tamo gdje je HDZ dobio glasove, i tamo gdje je SDA dobila glasove.

sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 hns bi imao preko 14 i da nisu muljali, zahvali se efektu komsic hiljadu puta objasnjavano.
Efekat Komsic je uzas za BiH. Tek kako je njegov izbor za nacelnika Novog Sarajeva doveo do Jelavicevih kriminalnih i neustavnih avantura, tj. pokusaja uspostave tzv. hrvatske samouprave.
sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 Sdfa ne vladaju samo iz razloga sto ameri zapad ohr nisu dali da vladaju
:thumbup:
User avatar
hepekcina
Posts: 1497
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#28969 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by hepekcina »

sajber87 wrote: 24/05/2024 21:15
hepekcina wrote: 24/05/2024 14:52
sajber87 wrote: 24/05/2024 13:49

Tvoja logika se svodi federacija bosnjacima a rs srbima i ti zadovoljan, tebi je izgleda svejedno i digao si ruke od rs a vazno je kad ne moze gradjanski princip na nivou drzave uvesti ga na nivou federacije. To da se desilo hrvati bi dobili podrsku zapada raspala bi se federacija tada bi bio treci , a nasi lazni "patrioti" bi za svu svoju nesposobnost i podlost okrivili zapad jer "kao" zapad podrzava uzp izdao bosnjake itd. Kratkovida i opasna politika koju naravno zapad nije dozvolio jer je realno najveci da ne kazem jedini saveznik bosne i bosnjaka.
Ova zemlja ima jedinu buducnost kao decentralizovana multietnicka proevropska i prozapadna i yo ce se desiti bez obzira na podlost neznanje kratkovidost sebicnost sda i satelita , sve drugo je problem prije ili kasnije.
PS
Po hiljaditi put, svaka odluka ohr a i smita od njegovog dolaska je bila zlatna, svaka
pogrešno si me razumio i slažem se da državu treba decentralizirati, ali to može biti jedino uspješno ako decentralizacija ne bude zasnovana na etničkim principima. Ukoliko bude onda baš pravite državu za SDA.
Uvijek ce neka bosanska regija entitet kanton biti sa nekim ko je vecina, nije tu problem, ponavljam problem je u ustavu gdje postoji entitetski veto i blokade kroz do naroda. Ovakav dejtonski ustav je prevazidjen i broji svoje zadnje trenutke , ponovicu ponovo do sljedecih opstih izbora bice reformisan.
Drugo ne pravim ja drzavu, ja sam samo neko ko pise na forumu kao i ti. Sto se tice sda i to cu ponoviti, ovakva sda je najveca prijetnja evropskoj demokratskoj decentralizovanoj demokratskoj bosanskoj drzavi. Oni su za bosnjake ono sto je hdz za hrvate sns snsd vucic dodik za srbe orban za madjare itd itd
a imperijalne politike Beograda i Zagreba nisu :-)

jarane, vi ste toliko isfrustrirani sa SDA da ne možete ni racionalno razmišljati od toga.....vama je opasno dati vlast prije nego što prođete kroz proces psihoterapije i detraumatizacije.

što bi se reklo od drveta ne vidite šumu :run:

ali, koliko sam shvatio, itekako dobro vidite ko vam je konkurencija u borbi za fotelje :D

i zapravo ovaj fiktivni sukob Trojka vs SDA je samo sukob dvije klijentelističke grupe oko fotelja i ništa više od toga.

Pri tome je porazno, da ste i jedni i drugi toliko oholi i politički slijepi, da ste spremni sve da date Draganu i Miletu, samo da potopite jedni druge :shock:


znači 🤮 i na Trojku i na SDA jer dok se vi koljete, državu preuzimaju HDZ i SNSD, a kad oni krenu reformisati Dayton, kukala nam majka

ps

posebno je opasno to što i B i O strana nemaju jasne ideje i ciljeve šta hoće. S i H imaju. Kad takav mutav uđeš u igru, donji si, ko god da si i koliko god misliš da si pametan.
Nikola Testa
Posts: 860
Joined: 04/09/2013 20:45

#28970 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nikola Testa »

hepekcina wrote: 25/05/2024 10:43
sajber87 wrote: 24/05/2024 21:15
hepekcina wrote: 24/05/2024 14:52

pogrešno si me razumio i slažem se da državu treba decentralizirati, ali to može biti jedino uspješno ako decentralizacija ne bude zasnovana na etničkim principima. Ukoliko bude onda baš pravite državu za SDA.
Uvijek ce neka bosanska regija entitet kanton biti sa nekim ko je vecina, nije tu problem, ponavljam problem je u ustavu gdje postoji entitetski veto i blokade kroz do naroda. Ovakav dejtonski ustav je prevazidjen i broji svoje zadnje trenutke , ponovicu ponovo do sljedecih opstih izbora bice reformisan.
Drugo ne pravim ja drzavu, ja sam samo neko ko pise na forumu kao i ti. Sto se tice sda i to cu ponoviti, ovakva sda je najveca prijetnja evropskoj demokratskoj decentralizovanoj demokratskoj bosanskoj drzavi. Oni su za bosnjake ono sto je hdz za hrvate sns snsd vucic dodik za srbe orban za madjare itd itd
a imperijalne politike Beograda i Zagreba nisu :-)

jarane, vi ste toliko isfrustrirani sa SDA da ne možete ni racionalno razmišljati od toga.....vama je opasno dati vlast prije nego što prođete kroz proces psihoterapije i detraumatizacije.

što bi se reklo od drveta ne vidite šumu :run:

ali, koliko sam shvatio, itekako dobro vidite ko vam je konkurencija u borbi za fotelje :D

i zapravo ovaj fiktivni sukob Trojka vs SDA je samo sukob dvije klijentelističke grupe oko fotelja i ništa više od toga.

Pri tome je porazno, da ste i jedni i drugi toliko oholi i politički slijepi, da ste spremni sve da date Draganu i Miletu, samo da potopite jedni druge :shock:


znači 🤮 i na Trojku i na SDA jer dok se vi koljete, državu preuzimaju HDZ i SNSD, a kad oni krenu reformisati Dayton, kukala nam majka

ps

posebno je opasno to što i B i O strana nemaju jasne ideje i ciljeve šta hoće. S i H imaju. Kad takav mutav uđeš u igru, donji si, ko god da si i koliko god misliš da si pametan.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28971 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 10:24
sajber87 wrote: 25/05/2024 09:44
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 09:22 Vrlo je jednostavno sajber87, odgovori nakon više dana konkretno na argumente u korist teze da je Covic dobio za njega fenomenalan izborni zakon. O svemu vaziš ali konkretno ništa, kad te se uhvati u laži postaviš novo pitanje koje prvobitno nisi ni postavio.
Evo ga prepoznao se kao sto sam i ocekivao uz etikete naravno :mrgreen:
Ovo smo prezvakali hiljadu puta, , covic nije dobio izborni zakon i nece dobiti izborni zakon, izborni zakon je promjenjen od strane smita u dijelu integriteta i to je odlicna odluka, drugi dio promjene izbornog zakona u politickom dijelu tek slijedi i sljedeci izbori bice odrzani po tom novom promjenjenom.
Ono sto ti ne znas je to da ne razlikujes ustav i izborni zakon. Smit je promjenio ustav federacije gdje se hvatas za dio da ako hdz npr bude imao 14 od 23 u domu naroda nece se moci napraviti vlast bez njega sto sam i govorio i ne treba jer ako neko ima 14 od 23 sto je preko 60٪ u domu naroda neka bude vlast, uz to smit je izmjenio ustav i u dijelu gdje vise nije sve vitalni nacionalni interes sto je jednako vazno a svjesno se zanemaruje, a ima jos dobrih izmjena. Ja znam gdje tebe boli a to je sto mastas da nije nista dirao da se izabralo 6 hrvata u dom naroda i da se napravi vlada federacije bez bilo koje stranke sa hrvatskim predznakom. Smit i ameri nisu glupi pa da ne vide da takav scenario vodi ka raspadu federacije i pravljenju treceg entiteta i konacnom raspadu bosne gdje bi srpski nacionalisti trljali ruke, a sto je bio jedini nacin da sda i sateliti ostanu vlast a da odgovornost prepisu na zapad jer zapad bi tada podrzao hrvate u to nemoj da sumnjas.
Amerima i ohr u hvala do neba sto su zaustavili poslanicku pijacu i sda i df pomnozili sa nulom, kad sve prodje svima koji su imalo dobronamjerni ce biti jasno koliko je to bila kljucna odluka za buducnost bosne kao drzave i bosnjaka kao naroda.

Ti si upravo potvrdio da su moji argumenti tačni, ali to relativizuješ zaključkom da onaj ko ima 14 ruku u jednom klubu doma naroda zaslužuje biti vlast. Ne bih se složio, jer je u pitanju samo jedan od tri kluba u domu naroda.

Zašto ne zaslužuje biti vlast neko ko ima po četiri delegata u svakom klubu i dva delegata iz reda ostalih, i to je 14, ali po ovim pravilima takvu stranku možeš vječno držati u opoziciji, a ova koja ima 14 u jednom klubu može ucjenjivati sve ostale bilo čime.

Da bude gore stranku koja ima i puno vise delegata po klubovima mozes držati u opoziciji, moze imati lupam 30 delegata u svim kluboima i opet biti sutnuta nogom.

Čović je dobio upravo šta mu je trebalo, izbio je bošnjačkim navionalnim i građanskim strankama mogućnost da s njim ravnopravno pregovaraju, ovako on ostaje ključan igrač, svi ostali se mijenjaju.

Ranije su mu za to trebale 2/3, danas 3/5, u tom smislu očito je šta je Schmidt uradio.

Onda mi ne odgovoriš da je Bošnjake moguće uvijek preglasati u državnom Domu naroda, jedina opcija im je nakon Schmidtovih odluka da ruše kvorum. Objašnjeno iznad detaljno. Znači prvi put od 2001 moguće je u domu naroda uvijek preglasati delegate iz nehrvatskih i nesrpskih nacionalnih stranka koje bira preko 50 posto građana u zemlji.

Pogrešno tumačiš moje želje i šta je meni zasmetalo ili nije. Objasnio sam već, ja sam za još veće podizanje broja delegata, tačnije na 30 po klubovima, a zadržavanje praga od trećine za predlaganje (pot)predsjednika FBiH.

Bošnjacima ne treba dominacija nad Hrvatima, ne vidim ni da je korisna niti je ikada bila, ali s ovakvim ovlastima doma naroda, a još gore klubova naroda unutag tog doma, politikom Hrvata koja traži jos jos jos (nema tome kraja), tome se mora na svaki mogući način suprotstaviti.
Nisu ti tacne tvrdnje, cinjenica je da ko ima 14 u klubu sto je preko 60% bice vlast, bio on b h ili s , dejton na zalost, svaki klub je jednak.

Zato sto fed nije gradjanski entitet kao rs, da li je posteno i svidja li mi se ne svidja ali je tako, nije sto se meni ili tebi drago nego sto je potpisano u dejtonu na zalost a ciji sam veliki protivnik i cija reforma je tek pred nama. To su anomalije koje ce se morati mjenjati na neki nacin.

41 je vecina u domu naroda i za odluke je potrebna ona jos jedna stvar koja ne odgovara hdz u kod odluke smita, jer hdz sa satelitima jedva da ce moci navuci 20, sto znaci da im je onih 1r biti ili ne biti a 5 hrvata od 23 u kantonima sa bosnjackom vecinom u startu nemaju

Prije smitovih odluka nikad ali nikad ne bi imao nijednu stranku sa hrvatskim predznakom koja bi mimo hdz a smjela uci u vlast sa bilo kojom tkz probosanskom opcijom( ovakva sda nije probosanska) iako je trpamo u taj kos. Vidjeces sta ce biti kada se ostale stranke sa hrvatskim predznakom oslobode stega covica nakon ovih izmjena i nemogucnosti kandidovanja komsica uz novi ustav i izborni zakon koje slijedi do opstih izbora. Kao i sda i dodika tako i covica sijanje mrznje i straha od "majorizacije" drze u sedlu, jedno nacionalisticko sda hdz snsd vrzino kolo, koje je puklo i toga su oni svjesni.

Na 2/3 i 3/5 vec sam pisao, covic nikad po starom sistemu ne bi izgubio vlast jer bi svi hrvati od straha od "majorizacije" bili uz njega. A ako bi se pravila vlast da izbacis sve stranke sa hrvatakim predznakom imao bi raspad federacije drzave a krivac bi bila ta sda tkz probosanska strana( ova sda nije probosanska).
Covic kad izgubi mogucnost da plasi hrvate izgubice moc, a za to se ovim smitovim izmjenama udario temelj

Za drzavni dom naroda i to da 8 od 15 moze izglasati svaku odluku prvi sam kritikovao i pisem konstantno da ce u predstojecoj reformi dejtona domovi naroda i pravo veta biti prvi na udaru. Jedina opcija je ubijanje kvoruma i i izlazak bosnjackih delegata sto mozda i nije losa opcija jer treba iznova i iznova pokazivati koliko je dejton prevazidjen i da drzava sa ovakvim dejtonom ne moze funkcionisati. Na zalost smit i ohr mogu mjenjati samo entitetske ustave drzavni po dejtonu ne mogu.
Brojnost domova naroda nije problem nego ovlastenja. To sto je hrvata recimo 10 ili 15% a imaju trecinu u domu naroda ili ostalih 3% au fed a imaju 15% u klubu je ok jer i americki senat naprimjer je takav da svaka drzava daje isti broj senatora bez obzira na broj stanovnika dok je kongres gradjanski. Ponavljam ovlastenja doma naroda kod nas su problem jer treba samo da stite vitalni nacionalni interes a ne sve zivo.

Prije izbora neodgovorni pojedinci stranke su imale pricu spusticemo efekat komsic na nize nivoe cime su bildali hdz ekstreme svjesno po meni i i ornuto onaj karamatic i sl. Citaj reuf bajrovic i slicni bosnkacki eksttemisti tj steroidi hdz a. Najbolji nacin da hdz bude jak su upravi likovi poput bajrovica begica zahiragica itd
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28972 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

Prpa.ba wrote: 25/05/2024 10:40
sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 Hdz muljao na izborima, ali
Nema ali, ako znas da je muljao iako nema nikakvih presuda ni dokaza onda je izborni proces kompromitovan isto i tamo gdje je HDZ dobio glasove, i tamo gdje je SDA dobila glasove.

sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 hns bi imao preko 14 i da nisu muljali, zahvali se efektu komsic hiljadu puta objasnjavano.
Efekat Komsic je uzas za BiH. Tek kako je njegov izbor za nacelnika Novog Sarajeva doveo do Jelavicevih kriminalnih i neustavnih avantura, tj. pokusaja uspostave tzv. hrvatske samouprave.
sajber87 wrote: 25/05/2024 10:12 Sdfa ne vladaju samo iz razloga sto ameri zapad ohr nisu dali da vladaju
:thumbup:
Jelaviceve kriminalne avanture dovele su hdz do toga da se raspadnu i da hdz bude pred gubitkom vlasti a onda nastupa efekat komsic.
Za amere zapad i mnozenje sda df sa nulom je pomoc bosnjacima i bosni, ali ne ocekujem od tebe da to javno priznas na forumu.

U muljanju na izborima, to je slicno kao da kazes u sjevernoj koreji je sve cisto jer nema sudskih presuda. Razumijeces poredjenje ako zelis.
sajber87
Posts: 4091
Joined: 25/07/2008 13:14

#28973 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sajber87 »

hepekcina wrote: 25/05/2024 10:43
sajber87 wrote: 24/05/2024 21:15
hepekcina wrote: 24/05/2024 14:52

pogrešno si me razumio i slažem se da državu treba decentralizirati, ali to može biti jedino uspješno ako decentralizacija ne bude zasnovana na etničkim principima. Ukoliko bude onda baš pravite državu za SDA.
Uvijek ce neka bosanska regija entitet kanton biti sa nekim ko je vecina, nije tu problem, ponavljam problem je u ustavu gdje postoji entitetski veto i blokade kroz do naroda. Ovakav dejtonski ustav je prevazidjen i broji svoje zadnje trenutke , ponovicu ponovo do sljedecih opstih izbora bice reformisan.
Drugo ne pravim ja drzavu, ja sam samo neko ko pise na forumu kao i ti. Sto se tice sda i to cu ponoviti, ovakva sda je najveca prijetnja evropskoj demokratskoj decentralizovanoj demokratskoj bosanskoj drzavi. Oni su za bosnjake ono sto je hdz za hrvate sns snsd vucic dodik za srbe orban za madjare itd itd
a imperijalne politike Beograda i Zagreba nisu :-)

jarane, vi ste toliko isfrustrirani sa SDA da ne možete ni racionalno razmišljati od toga.....vama je opasno dati vlast prije nego što prođete kroz proces psihoterapije i detraumatizacije.

što bi se reklo od drveta ne vidite šumu :run:

ali, koliko sam shvatio, itekako dobro vidite ko vam je konkurencija u borbi za fotelje :D

i zapravo ovaj fiktivni sukob Trojka vs SDA je samo sukob dvije klijentelističke grupe oko fotelja i ništa više od toga.

Pri tome je porazno, da ste i jedni i drugi toliko oholi i politički slijepi, da ste spremni sve da date Draganu i Miletu, samo da potopite jedni druge :shock:


znači 🤮 i na Trojku i na SDA jer dok se vi koljete, državu preuzimaju HDZ i SNSD, a kad oni krenu reformisati Dayton, kukala nam majka

ps

posebno je opasno to što i B i O strana nemaju jasne ideje i ciljeve šta hoće. S i H imaju. Kad takav mutav uđeš u igru, donji si, ko god da si i koliko god misliš da si pametan.
Ako ti ne vidis da je sve ove godine sda ekipa radila za kako kazes za imperijalisticke politike beograda i zagreba onda ti nema pomoci.
Odnos srpskih nacionalista i sda je kao odnos natanjahua i hamasa. Nokat i meso i kao stosam na pocetku sukoba pisao prvi dan da ni natanjahuov eksteemisricki rezim niti hamas nece biti rjesenje jednacine za mir i dvije dezave tako ni srpski ni hrvatski nacionalisti ni bosnjacki sda nece biti.
Tvoj pogled na politicku situaciju u bosni je kao palestinca koji kaze natanjahuovi zlocinacki ekstremisti su krivi za sve sto se sad dogadja i mene kao palestinca koji kaze natanjahuov zlocinacki rezim i domaci izdajnici i natanjahuovi sreroidi iz hamasa su nokat i meso. Sustinska razlika, jer to je ta prica nisu isti jer ovi nas brane( hamas), e ne brane buraz hebali su ti majku dok natanjahuovi eksrremisti trljaju ruke da ce ti trebati x godina da se oporavis
Last edited by sajber87 on 25/05/2024 11:21, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18653
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28974 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by GandalfSivi »

Nikola Testa wrote: 25/05/2024 08:09
GandalfSivi wrote: 25/05/2024 07:46
Nikola Testa wrote: 25/05/2024 07:27
Ne znam jos koliko puta treba tebi sajberu i ekipi objasniti da je pritisak prebacen na dodika kad je covic dobio izborni zakon manje vise po svojoj volji. Bez tog dijela ne bi krenuo pritisak na Dodika, Amerikancima ne bilo vazno da osiguraju pošto poto poziciju Hrvata kako su je oni vidjeli.
Jebote, kako sam ja prespavao da je Covic dobio izborni zakon po svojo volji? I lik jos to nadmeno lupi…
Nisi prespavao nego se ne razumijes.
Pa da ponovimo po stoti put.

Po starom izbornom zakonu, HDZ bi imao potreban broj delegata u DN-u.
Po starom izbornom zakonu SDA ne bi imala potreban broj delegata u DN-u.

Ali zakon je po zeljama HDZ-a.

Izgleda da si ti taj koji je prespavao svakodnevno Covicevo kukanje.

Ali hajde, ako je ta intervencija VP-a bila preduslov da se napokon pocnu provoditi americke sankcije Dodiku i niegovima (tamo gdje boli), da se po prvi put zaprijeti ukidanjem RS-a, da se dobije apsolutna podrska u donosenj rezolucije o genocidu, da se Covic politicki marginalizira, da se dodje do toga da ga Secretary of State javno kritikuje i apsolutno mu osujeti plan da plinom moze ucjenivati Sarajevo, onda svaka cast VP-u i zakonu koji je nametnuo.

A ti i prpa nastavite vristati “izdaja”, ove gore navedeni stvari su bile naucna fantastika do prije godinu i po…
User avatar
hepekcina
Posts: 1497
Joined: 29/09/2009 12:28
Location: Mliječni put

#28975 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by hepekcina »

sajber87 wrote: 25/05/2024 11:16
hepekcina wrote: 25/05/2024 10:43
sajber87 wrote: 24/05/2024 21:15

Uvijek ce neka bosanska regija entitet kanton biti sa nekim ko je vecina, nije tu problem, ponavljam problem je u ustavu gdje postoji entitetski veto i blokade kroz do naroda. Ovakav dejtonski ustav je prevazidjen i broji svoje zadnje trenutke , ponovicu ponovo do sljedecih opstih izbora bice reformisan.
Drugo ne pravim ja drzavu, ja sam samo neko ko pise na forumu kao i ti. Sto se tice sda i to cu ponoviti, ovakva sda je najveca prijetnja evropskoj demokratskoj decentralizovanoj demokratskoj bosanskoj drzavi. Oni su za bosnjake ono sto je hdz za hrvate sns snsd vucic dodik za srbe orban za madjare itd itd
a imperijalne politike Beograda i Zagreba nisu :-)

jarane, vi ste toliko isfrustrirani sa SDA da ne možete ni racionalno razmišljati od toga.....vama je opasno dati vlast prije nego što prođete kroz proces psihoterapije i detraumatizacije.

što bi se reklo od drveta ne vidite šumu :run:

ali, koliko sam shvatio, itekako dobro vidite ko vam je konkurencija u borbi za fotelje :D

i zapravo ovaj fiktivni sukob Trojka vs SDA je samo sukob dvije klijentelističke grupe oko fotelja i ništa više od toga.

Pri tome je porazno, da ste i jedni i drugi toliko oholi i politički slijepi, da ste spremni sve da date Draganu i Miletu, samo da potopite jedni druge :shock:


znači 🤮 i na Trojku i na SDA jer dok se vi koljete, državu preuzimaju HDZ i SNSD, a kad oni krenu reformisati Dayton, kukala nam majka

ps

posebno je opasno to što i B i O strana nemaju jasne ideje i ciljeve šta hoće. S i H imaju. Kad takav mutav uđeš u igru, donji si, ko god da si i koliko god misliš da si pametan.
Ako ti ne vidis da je sve ove godine sda ekipa radila za kako kazes za imperijalisticke politike beograda i zagreba onda ti nema pomoci.
Odnos srpskih nacionalista i sda je kao odnos natanjahua i hamasa. Nokat i meso i kao stosam na pocetku sukoba pisao prvi dan da ni natanjahuov eksteemisricki rezim niti hamas nece biti rjesenje jednacine za mir i dvije dezave tako ni srpski ni hrvatski nacionalisti ni bosnjacki sda nece biti.
Tvoj pogled na politicku situaciju u bosni je kao palestinca koji kaze natanjahuovi zlocinacki ekstremisti su krivi za sve sto se sad dogadja i mene kao palestinca koji kaze natanjahuov zlocinacki rezim i domaci izdajnici i natanjahuovi sreroidi iz hamasa su nokat i meso. Sustinska razlika
suštinska je razlika da imaš ideju, a jedina ideja koju prodaješ je pljuc pljuc SDA, pljuc pljuc Bakir

to se u teoriji i praksi zove populizam.

SDA je prošlost, nije vlast i ne pita se više ni za šta

Ako hoćemo naprijed onda se trebamo baviti vlašću a ne opozicijom
Post Reply