Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#65376 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by guruguru95 »

Leverage wrote: 10/12/2022 02:21 Ponašanje Čovića najbolji je odgovor na to pitanje.

Njemu je jasno rečeno da će biti u vlasti ali da ni ne pomišlja da blokira bilo šta. Inače su moguće i druge opcije.
:thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#65377 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by pinkman »

ReymondReddington wrote: 10/12/2022 01:59
Prpa.ba wrote: 09/12/2022 22:48 Da sam na mjestu Osmorkasa, dobro bih se zabrinuo zbog sastanka na relaciji SDA-Ohr. Moguce je da su ambasade uvidjele da su odigrale slabu ruku, pa ide preslagivanje.

Hajde sto cemo mi gradjani najebati jer SDA i DF nece imati kredibilnu alternativu iducih par izbornih ciklusa, ali sto ce najebati oni koji su obecavali kule i gradove kad im hranitelji odbiju placati racune.. :mrgreen:
HDZ nece sa SDA
SDA izdigao HDZ i ambasade radi izbornog zakona
OHR radio izmjene 5 do 12 da bi osigurao HDZ u vlasti
Hrvatska lobirala godinu dana za to EU clan i NATO clan

I sad ce ambasade reci ma ide opet SDA

Prije ce biti da im je receno da ce dobiti potpredsjednika ali da se ne upustaju u blokadu vlasti.

Mnogi ce reci HDZ je blokirao 4.godine pa sto ne bi i SDA. Slazem se ali situacija nije ista. Prije 4 godine nismo imali visokog predstavnika vec osobu koja je izrazavala zabrinutost. Sada imamo VP koji jednostavno nece dozvoliti da se vlast opet nalazi u nekom tehnickom mandatu.

HDZ je rekao necemo sa SDA
Osmorka rekla necemo isto

SDA nema treceg koalicinog partnera i morat ce prihvatiti realnost situacije. Morat ce podrzati formiranje vlasti bez njih.
Svojevremeno je Covic govorio da ce praviti koaliciju s onim ko je legitiman tj. ko bude imao vecinu u klubu Doma naroda
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#65378 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Kao da je Čović neki pejgamber pa ga treba držati za svaku riječ.

Pravit će vlast s onim s kojim mu kaže Plenković da pravi vlast.
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#65379 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by guruguru95 »

I opet se vraćamo na ključno pitanje: Da li Čović ulazi u vlast sa Osmorkom prvenstveno jer su mu obećali ono što je Bakir "izradio"?

Čović je kazao da je sa SDA "puklo" jer je ova stranka "izigrala Mostarski sporazum iz 2020. godine koji je ovjeren uz medijaciju međunarodne zajednice".
User avatar
Leverage
Posts: 9479
Joined: 27/05/2018 16:32

#65380 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Leverage »

Čović je zamjerio Bakiru što je izigrao taj sporazum u smislu da se nije držao date riječi. Tako bi reagovao bilo ko. Bakir se čak javno hvalio da je izigrao dogovor.

Međutim, to ne znači da on automatski može dobiti isti dogovor sa Osmorkom kakav je potpisao s Bakirom. Jer nije u situaciji da kaže "ako vi nećete idem Bakiru", pošto ga je Bakir izigrao, a ne postoji neko treći.

Prema tome, logički je neispravno zaključiti da dogovor sa Osmorkom podrazumijeva da će dobiti ono za šta ga je izigrao Bakir. Čović, dakle, zamjera Bakiru što je prekršio obećanje per se, ne ulazeći u sam sadržaj.

Isto bi sutra zamjerio i Nikšiću, kad bi ovaj izigrao dogovor. Ali to ne znači da će na stolu uopšte biti isti dogovor.
User avatar
Styling
Posts: 12503
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#65381 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Prpa.ba wrote: 09/12/2022 22:48 Da sam na mjestu Osmorkasa, dobro bih se zabrinuo zbog sastanka na relaciji SDA-Ohr. Moguce je da su ambasade uvidjele da su odigrale slabu ruku, pa ide preslagivanje.

Hajde sto cemo mi gradjani najebati jer SDA i DF nece imati kredibilnu alternativu iducih par izbornih ciklusa, ali sto ce najebati oni koji su obecavali kule i gradove kad im hranitelji odbiju placati racune.. :mrgreen:
Prije će biti da su dobili po ušima od MZ zbog prijetnji blokadom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65594
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#65382 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _BataZiv_0809 »

Lug wrote: 10/12/2022 00:03

jeste kad treba, ali u konkretnom slucaju sda se ne saginje..
Point. wrote: 10/12/2022 00:09
Imam protiv tog narativa da je za sve što nevalja u BiH krivi jedni a ne drugi i treći. Imam protiv toga da su odjednom najveći kočničari, HNS, odjednom poželjan partner i da protiv njih ne smiju prdnuti.

Imam protiv toga da se gaze vlastiti principi (čitaj Kojović) pa glasaju za jednog od glavnog kočničara zadnje 4 godine, smrada Čavaru, al eto njega jadnog to muči svaku noć pred spavanje pa je to ok.

Imam protiv toga da se Osmorka prodavala kao nešto novo, drugačije a politika im se zasniva na paroli "kad je mogla SDA možemo i mi". Znači isto sranje, drugo pakovanje.

Imam protiv ovog popuštanja prvenstveno prema Čoviću koji je odjednom postao dobri sijedi starac koji se bori na za državu BiH, a znamo i ti i ja da vuk dlaku mijenja al čud nikada.

Imam protiv ovog ultra brzog saginjanja koje se toliko, sa pravom da dodam, nabija na nos SDA smradovima. Osmorka se u ovih mjesec više sagela nego SDA sve ove godine. Zbog čega? Zbog neke relaksacije kurca graha, prije bi reko da se što prije raspodjele fotelje, resursi i budžeti.
Dobro sve stoji, samo mi reci sta je alternativa? Ali realna alternativa koja ima dovoljno ruku u parlamentima i potrebne kvote u domovima naroda, nemoj mi boga ti o gradjanskim drzavama i to, that ship has sailed. Ako je ima, ja prvi bih je volio cuti.

Ja koliko vidim imamo opciju koju ti SDA vec najavljuje, a to je 4 more year Fadila u tehnickom mandatu, Sebije, Osmice, Bisere Turkovic, seksi turista Selme Cikotica i druga da se sa onima sa kojima se mora napravi odredjeni deal.

Dok je Sulejman Tihic sjedao sa onima sa kojima se mora (a koji su ga baj d vej u logor strpali svojevremeno za razliku od ridjobradog djubreta iz trezora) i pravio korake mic po mic ali naprijed i ova drzava je isla koliko toliko naprijed. To je i medjunarodna zajednica podrzavala, a kao veliki fan Zapada ti bi trebao da skontas da i sad isto išarete i nude kandidatski status ako se ovdje stvari pomjere sa mrtve tacke. Nije zgoreg spomenuti ni da je trenutna exSDA postava u NiP-u uglavnom Tihiceva struja SDA koju su Izetbegovicevci istisnuli.

Dakle ne vidim u cemu se to Osmorka sagela vise nego SDA, pa SDA je za Sebijinu fotelju dala sve :-) a Osmorka pravi program mjera sa HDZ-om. U slozenim drzavama i konsocijacijskim demokratijama stvari tako funkcionisu. Volio bih se i ja sutra probuditi u drzavi sa jednim predsjednikom, jednodomnim parlamentom i koja ima politicki konsenzus oko vaznih pitanja, ali ne moze. Osim ako ne emigriram.
User avatar
Styling
Posts: 12503
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#65383 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

guruguru95 wrote: 10/12/2022 01:51 P.S. Ovo se naravno ne odnosi na mog kolegu Batu ili nekog lično, nego komentarišem generalno kakav se ovdje narativ provlači zadnjih par mjeseci koji može da nekome bude kontroverzan i provokativan. :thumbup:

Predlažem da smirimo tenzije na forumu i počnemo slušati i uvažavati suprotna mišljenja i stavove. :bih:
Čuuuj! :shock:
User avatar
Styling
Posts: 12503
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#65384 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Leverage wrote: 10/12/2022 02:21 Ponašanje Čovića najbolji je odgovor na to pitanje.

Njemu je jasno rečeno da će biti u vlasti ali da ni ne pomišlja da blokira bilo šta. Inače su moguće i druge opcije.
I on i Mile su dobili dobru packu od MZ. Dobio je i Bakir ali ima “pametne” savjetnike koji ga forcaju da ne popušta. Samo se strovaljuje još više.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#65385 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Idemedosumom »

_BataZiv_0809 wrote: 10/12/2022 07:24
Lug wrote: 10/12/2022 00:03

jeste kad treba, ali u konkretnom slucaju sda se ne saginje..
Point. wrote: 10/12/2022 00:09
Imam protiv tog narativa da je za sve što nevalja u BiH krivi jedni a ne drugi i treći. Imam protiv toga da su odjednom najveći kočničari, HNS, odjednom poželjan partner i da protiv njih ne smiju prdnuti.

Imam protiv toga da se gaze vlastiti principi (čitaj Kojović) pa glasaju za jednog od glavnog kočničara zadnje 4 godine, smrada Čavaru, al eto njega jadnog to muči svaku noć pred spavanje pa je to ok.

Imam protiv toga da se Osmorka prodavala kao nešto novo, drugačije a politika im se zasniva na paroli "kad je mogla SDA možemo i mi". Znači isto sranje, drugo pakovanje.

Imam protiv ovog popuštanja prvenstveno prema Čoviću koji je odjednom postao dobri sijedi starac koji se bori na za državu BiH, a znamo i ti i ja da vuk dlaku mijenja al čud nikada.

Imam protiv ovog ultra brzog saginjanja koje se toliko, sa pravom da dodam, nabija na nos SDA smradovima. Osmorka se u ovih mjesec više sagela nego SDA sve ove godine. Zbog čega? Zbog neke relaksacije kurca graha, prije bi reko da se što prije raspodjele fotelje, resursi i budžeti.
Dobro sve stoji, samo mi reci sta je alternativa? Ali realna alternativa koja ima dovoljno ruku u parlamentima i potrebne kvote u domovima naroda, nemoj mi boga ti o gradjanskim drzavama i to, that ship has sailed. Ako je ima, ja prvi bih je volio cuti.

Ja koliko vidim imamo opciju koju ti SDA vec najavljuje, a to je 4 more year Fadila u tehnickom mandatu, Sebije, Osmice, Bisere Turkovic, seksi turista Selme Cikotica i druga da se sa onima sa kojima se mora napravi odredjeni deal.

Dok je Sulejman Tihic sjedao sa onima sa kojima se mora (a koji su ga baj d vej u logor strpali svojevremeno za razliku od ridjobradog djubreta iz trezora) i pravio korake mic po mic ali naprijed i ova drzava je isla koliko toliko naprijed. To je i medjunarodna zajednica podrzavala, a kao veliki fan Zapada ti bi trebao da skontas da i sad isto išarete i nude kandidatski status ako se ovdje stvari pomjere sa mrtve tacke. Nije zgoreg spomenuti ni da je trenutna exSDA postava u NiP-u uglavnom Tihiceva struja SDA koju su Izetbegovicevci istisnuli.

Dakle ne vidim u cemu se to Osmorka sagela vise nego SDA, pa SDA je za Sebijinu fotelju dala sve :-) a Osmorka pravi program mjera sa HDZ-om. U slozenim drzavama i konsocijacijskim demokratijama stvari tako funkcionisu. Volio bih se i ja sutra probuditi u drzavi sa jednim predsjednikom, jednodomnim parlamentom i koja ima politicki konsenzus oko vaznih pitanja, ali ne moze. Osim ako ne emigriram.
:thumbup: :bih:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#65386 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dr. Kuca »

O ratu se stalno treba pricati, pisati knjige, snimati filmovi. Nase dede i nane nisu pricali nasim roditeljima i nama, pa nam se opet desio genocid i opet ce. Mi stalno zaboravljamo i stalno nam se ponavlja. Pa da nemas avde i njegovih filmova koliko god povrsni bili, covjek dosta stvari ne bi znao. Cuj ne treba o ratu. Glasicni balijica i sutlijas.

P.s. u Sarajevu se slavi pobjeda Hrvatske najnormalnije uz vatromet, u mostaru ne mogu proci svatovi sa zastavom BiH. #majonizirani
PM72
Posts: 17638
Joined: 30/04/2012 16:54

#65387 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

Ne sekiraj se,neće biti novog genocida...za 5 godina će otić još pola miliona ljudi i nećeš imat nad kim genocid napravit.A niti ćeš imat koga okupit kao izvođača radova.Starina koja će ostat pokrepaće za 20 godina.
I mirna i pusta Bosna.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#65388 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dr. Kuca »

I prije rata se islo na baustelu vani.
A_A_AKCIJA
Posts: 5826
Joined: 16/11/2009 02:54

#65389 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

guruguru95 wrote: 10/12/2022 03:19 I opet se vraćamo na ključno pitanje: Da li Čović ulazi u vlast sa Osmorkom prvenstveno jer su mu obećali ono što je Bakir "izradio"?

Čović je kazao da je sa SDA "puklo" jer je ova stranka "izigrala Mostarski sporazum iz 2020. godine koji je ovjeren uz medijaciju međunarodne zajednice".
I opet se vraćamo na odgovor na ovo trideset puta postavljeno, jako glupo i tendenciozno pitanje.

Izvršna vlast, odnosno Vlada FBiH nema veze sa obećanjima i onim što je HDZ tražio.

HDZ to može dobiti samo u Parlamentu, tj zastupničkom domu, odnosno zakonodavnoj vlasti. A to se već izabralo u oktobru na izborima. Ako su Osmorka trojanski konji, varalice, izdajnici, uradiće to bili ili ne u Vladi.

A u drugom koraku, ako HDZ i dobije u Zastupničkom domu ono što je tražio, pa na to pristane osam stranaka, u Domu naroda mora dobiti dvotrećinsku većinu svakog kluba. U bošnjačkom klubu SDA ima nadpolovičnu većinu, tako da nema šanse da tako bitne stvari prođu mimo SDA. SDA će imati kontrolu nad svim pitanjima koja se tiču vitalnog nacionalnog interesa.

Kao što ni Bakir nije mogao isporučiti obećano i potpisano legitimno predstavljanje, jer nije imao dvije trećine u Domu naroda, ni Osmorka ne može uraditi slično.

Tako, ne sikirajte se, kad god se Osmorka sagne, uleti odgovorna, patriotska SDA i stavi dasku između njih i HDZ-a i spriječi protuprirodan blud i poniženje. :D
sajber87
Posts: 3876
Joined: 25/07/2008 13:14

#65390 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

A_A_AKCIJA wrote: 10/12/2022 09:18
guruguru95 wrote: 10/12/2022 03:19 I opet se vraćamo na ključno pitanje: Da li Čović ulazi u vlast sa Osmorkom prvenstveno jer su mu obećali ono što je Bakir "izradio"?

Čović je kazao da je sa SDA "puklo" jer je ova stranka "izigrala Mostarski sporazum iz 2020. godine koji je ovjeren uz medijaciju međunarodne zajednice".
I opet se vraćamo na odgovor na ovo trideset puta postavljeno, jako glupo i tendenciozno pitanje.

Izvršna vlast, odnosno Vlada FBiH nema veze sa obećanjima i onim što je HDZ tražio.

HDZ to može dobiti samo u Parlamentu, tj zastupničkom domu, odnosno zakonodavnoj vlasti. A to se već izabralo u oktobru na izborima. Ako su Osmorka trojanski konji, varalice, izdajnici, uradiće to bili ili ne u Vladi.

A u drugom koraku, ako HDZ i dobije u Zastupničkom domu ono što je tražio, pa na to pristane osam stranaka, u Domu naroda mora dobiti dvotrećinsku većinu svakog kluba. U bošnjačkom klubu SDA ima nadpolovičnu većinu, tako da nema šanse da tako bitne stvari prođu mimo SDA. SDA će imati kontrolu nad svim pitanjima koja se tiču vitalnog nacionalnog interesa.

Kao što ni Bakir nije mogao isporučiti obećano i potpisano legitimno predstavljanje, jer nije imao dvije trećine u Domu naroda, ni Osmorka ne može uraditi slično.

Tako, ne sikirajte se, kad god se Osmorka sagne, uleti odgovorna, patriotska SDA i stavi dasku između njih i HDZ-a i spriječi protuprirodan blud i poniženje. :D
Objasnjavati nekom ko ne zeli da shvati nego ima za cilj spinovanje i mucenje vode je sizifov posao, ali da ne bi laz ostala u zraku mora se i to raditi. Odlicno objasnjeno :thumbup:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10479
Joined: 27/04/2021 22:52

#65391 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tramvajtrojka »

Image

evo kmekavim patriotama smo svi postali hrvati 8-) 8-) kakav turisticki pohod na advent u Zagrebu kad imamo mi svoj advent na Stupu 8-) 8-) :mrgreen:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#65392 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MuaDib »

SDA treba jedno dobro opoziciono hlađenje i unutrašnje suočavanje ako žele povratiti identitet narodne stranke, što je teško s obzirom da je Bakir uspostavio diktaturu tenderskog kartela, koji samo na račun većine građana izvlači javni novac i ulaže ga u zatvorene ekonomske sektore koji su pod čizmom SDA.
Sva ova galama je galama zbog novca koji je izvor moći i nepresušno vrelo za koruptivne radnje. Njihova kuknjava se umnožava sa strahom da na njih naslonjena parazitska komponenta društva ne okrene im leđa. Jer to znači gubitak biračkog tijela, koji će sa svakim mjesecom opozicije eksponencijalno rasti.

Što zapravo znači da su sva naklapanja samo paravan za branjenje pozicija moći s kojima su se srodili i koje su zarobili, a sve u ime države koje zbog takvog doživljavanja javne funkcije nema i naroda koji nestaje, jer mu zarobljene institucije ne osiguravaju ni minimum društvenih uslova za opstanak.
PM72
Posts: 17638
Joined: 30/04/2012 16:54

#65393 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PM72 »

Zaboravljate IZ kao rezervni jal pričuvni položaj SDA.Ta linija će zadnja pasti-oni znaju koliko se potrebno ukopati da uzmeš 2 milje za pola kvadrata.
ReymondReddington
Posts: 649
Joined: 07/01/2018 22:25

#65394 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ReymondReddington »

guruguru95 wrote: 10/12/2022 02:10
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 01:59 Mnogi ce reci HDZ je blokirao 4.godine pa sto ne bi i SDA. Slazem se ali situacija nije ista. Prije 4 godine nismo imali visokog predstavnika vec osobu koja je izrazavala zabrinutost. Sada imamo VP koji jednostavno nece dozvoliti da se vlast opet nalazi u nekom tehnickom mandatu.
Da li mislite da će novi visoki predstavnik reagovati na prve znakove ucjene ili blokade od strane HDZ-a i SNSD-a?
Hdz nema razlogs da blokira vlast. Oni su izmjenama izbornog zakona dobili sve. Blokiranjem bi samo sebi pucali u nogu jer bi to bio pokazatelj da su samo hrjeli mehanizme blokade.

Snsd mozda i bi blokirao ali tu se jos ceka rasplet za 4 clana u drzavnom domu. Ako ga ne dobije pozicija ce im biti klimava jer ce ih se moci zaobici. Cak i ako dobiju 4 clana mislim da to nece dovrsti do blokade jer blokada rs ne odgovara. Plus sam Dodik je rekao da je EU obecala milione investicija u RS.
User avatar
Styling
Posts: 12503
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#65395 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Dr. Kuca wrote: 10/12/2022 09:16 I prije rata se islo na baustelu vani.
Jedno je bauštela gdje su muškarci išli da zarade, porodica ovdhe, slai se nivac, gradila se kuća, i na kraju vraćalo u zemlju.

Ovo što mi imamo na sceni je masovno iseljavanhe kompletnih porodica bez osvrtanja i plana za povratak.
ReymondReddington
Posts: 649
Joined: 07/01/2018 22:25

#65396 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ReymondReddington »

pinkman wrote: 10/12/2022 02:56
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 01:59

HDZ nece sa SDA
SDA izdigao HDZ i ambasade radi izbornog zakona
OHR radio izmjene 5 do 12 da bi osigurao HDZ u vlasti
Hrvatska lobirala godinu dana za to EU clan i NATO clan

I sad ce ambasade reci ma ide opet SDA

Prije ce biti da im je receno da ce dobiti potpredsjednika ali da se ne upustaju u blokadu vlasti.

Mnogi ce reci HDZ je blokirao 4.godine pa sto ne bi i SDA. Slazem se ali situacija nije ista. Prije 4 godine nismo imali visokog predstavnika vec osobu koja je izrazavala zabrinutost. Sada imamo VP koji jednostavno nece dozvoliti da se vlast opet nalazi u nekom tehnickom mandatu.

HDZ je rekao necemo sa SDA
Osmorka rekla necemo isto

SDA nema treceg koalicinog partnera i morat ce prihvatiti realnost situacije. Morat ce podrzati formiranje vlasti bez njih.
Svojevremeno je Covic govorio da ce praviti koaliciju s onim ko je legitiman tj. ko bude imao vecinu u klubu Doma naroda
Ako sam ja dobro shvstio vecina u klubu Doma naroda je bitna za predlaganje predsjednika federacije i potpredsjednika i jos eventualno za zakone koji su proglaseni VNI. Ostali zakoni se usvajaju prostom vecinom od 40+1 delegata u domu naroda.

Dalje ako sam shvatio Osmorka ima vecinu u klubu Srba tako da su ovdje svi legitimni.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24400
Joined: 08/09/2005 20:08

#65397 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haris.ba »

ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:16 Dalje ako sam shvatio Osmorka ima vecinu u klubu Srba tako da su ovdje svi legitimni.
Sustina price. I vjerovatno Sda ide na to. Da svi udju u vlast.
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:16 Ako sam ja dobro shvstio vecina u klubu Doma naroda je bitna za predlaganje predsjednika federacije i potpredsjednika i jos eventualno za zakone koji su proglaseni VNI. Ostali zakoni se usvajaju prostom vecinom od 40+1 delegata u domu naroda.
Nece predsjednik da potpise zakon - taj zakon nikada ne stupa na snagu.

Ako se proglasi preko Doma naroda VNI, nije bitno je li ili nije, ako dva suca u Ustavnom sudu kazu da je VNI prekrsen - zakon ne moze proci.
ReymondReddington
Posts: 649
Joined: 07/01/2018 22:25

#65398 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ReymondReddington »

Haris.ba wrote: 10/12/2022 10:19
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:16 Dalje ako sam shvatio Osmorka ima vecinu u klubu Srba tako da su ovdje svi legitimni.
Sustina price. I vjerovatno Sda ide na to. Da svi udju u vlast.
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:16 Ako sam ja dobro shvstio vecina u klubu Doma naroda je bitna za predlaganje predsjednika federacije i potpredsjednika i jos eventualno za zakone koji su proglaseni VNI. Ostali zakoni se usvajaju prostom vecinom od 40+1 delegata u domu naroda.
Nece predsjednik da potpise zakon - taj zakon nikada ne stupa na snagu.

Ako se proglasi preko Doma naroda VNI, nije bitno je li ili nije, ako dva suca u Ustavnom sudu kazu da je VNI prekrsen - zakon ne moze proci.
Jel potpisuje samo predsjednik ili mu jos treba saglasnost potpredsjednika?

Zar Schmidt nije limitirao sta se moze proglasiti VNI ovim novim izmjenama.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24400
Joined: 08/09/2005 20:08

#65399 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haris.ba »

ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:25 Jel potpisuje samo predsjednik ili mu jos treba saglasnost potpredsjednika?
Samo predsjednik.
ReymondReddington wrote: 10/12/2022 10:25 Zar Schmidt nije limitirao sta se moze proglasiti VNI ovim novim izmjenama.
2 suca ako zele nesto proglasiti VNI ne postoji mehanizam koji to moze ukinuti.

U RS je to drugacije uredjeno. Tamo mora vecina sudaca to uraditi.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#65400 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

STEVANDIĆ PONOVO PRIJETI: „Zbog neustavnih odluka iz Sarajeva neophodno zaštititi nadležnosti Republike Srpske zagarantovane Dejtonskim sporazumom, čak i po cijenu…“

Ratni zločinac koji je uz svoju naci-fašističku ideologiju bio izuzetno inspiriran temeljitim planom masovne pljačke bošnjačke i hrvatske imovine na prostorima kojima su njegov crveni kombi i njegova zličinačka bratija krstarila, ponovo prijeti... Njihovi interesi i ciljevi ostaju isti, zaštititi interese i ciljeve jednih na štetu i na račun interesa drugih. Bilo bi iluzorno očekivati da vuk promijeni ćud ali danas kada ovaj zločinac sa visoke funkcije koju obnaša ponovo upućuje prijetnje, te prijetnje dobivaju i dodatnu dimenziju, postaju zvanične i oficijelne.

A nedostatak adekvatne reakcije kako od domaćih institucija na koje se njegove prijetnje odnose tako i od međunarodnih subjekata koji su duboko involvirani u sva politička zbivanja na ovim prostorima, dodatno zabrinjava. Zabrinjava i plaši jer ukazuje na kontinuitet politike koja državne, demokratske, nacionalne i sve druge interese ljudi na ovim prostorima podređuje interesima i ciljevima jedne osione fašističke politike.
Locked