Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#49226 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Narodna skupština Republike Srpske je danas usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS-a što znači da ovaj entitet ide u formiranje svoje agencije za lijekove. Na ovo je reagovala i Ambasada SAD-a u Sarajevu.

"Sjedinjene Države spremne su da koriste sve raspoložive sankcije protiv onih koji podrivaju ili omogućavaju podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali one nisu zamjena za odgovornost svih lidera u BiH da odbace destabilizujuće djelovanje i da, umjesto toga, kroz institucije BiH rade na unaprijeđenju funkcionalnosti", navodi se u pisanoj izjavi iz Ambasade SAD-a za Radio Slobodna Evropa (RSE) nakon što je Skupština Republike Srpske danas usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske.
Oni su istaknuli da "ne postoji ustavni put kojim bi se jedan entitet jednostrano povukao iz državnih institucija", međutim Dodik je danas nakon sjednice NSRS najavio da RS neće odustati od takvih namjera (vraćanja nadležnosti Oružanih snaga, VSTV-a, UIO, OSA, SIPA).
:-) :-)

Image
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#49227 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

"Pozivamo političke lidere Republike Srpske da odbace djelovanja i retoriku provokacija, uključujući preispitivanje postojanja i funkcionisanja institucija na nivou BiH, te da zajednički rade na prioritetnom prevazilaženju zastoja i vraćanju fokusa na reforme, a što će Bosni i Hercegovini omogućiti napredak na njenom evropskom putu",

Nevjerovatno!!!

Ovakvim stavom EU debelo pomaže Dodiku jer njegov cilj i jeste da BiH udalji od EU i da posljedice njegove politike trpe i građanai Federacije.
Bossona
Posts: 5233
Joined: 21/12/2020 03:28

#49228 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bossona »

Oglasio se dokazani prijatelj RBIH Francis Boyle, koji je savjetovao Aliju da ne potpisuje Dayton da je on poguban za Bosnu ali SANU podvala ga nije slušao, pa su ga Alijini nasljednici uklonili i postavili mucavca Sakiba Softića da se nagode i sabotiraju tužbu skupa sa Bakirom na što je upozoravao da ne vjerujemo Bakiru kada je zagrlio Vučića i doveo ga u Srebrenicu nakon što je izlobirao ruski veto u vijeću sigurnosti UN, kojom se trebao osuditi genocid nad Bošnjacima.
https://religis.com/2021/10/21/francis- ... gKft8k2MfE
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#49229 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by u-pet-deka »

Pa Bosna i Hercegovina nije samostalna i suverena, je samo na papiru dok u praksi je marioneta. Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu je međunarodni administrator koji ima široka ovlaštenja nad Bosnom i Hercegovinom kako bi osigurao poštivanje 26 godina starog mirovnog sporazuma. Visoki predstavnik je i predstavnik EU, u praksi ga imenuje EU. U toj ulozi, a budući da je glavna ambicija Bosne i Hercegovine ulazak u EU, zemlja je postala de facto protektorat EU. Imenovani predstavnik EU ima moć da nameće zakone i otpušta izabrane zvaničnike i državne službenike, što znači da EU ima veću direktnu kontrolu nad Bosnom i Hercegovinom nego ona sama.

Ali implementacija ove moći bi izazvala rat.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#49230 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Malo mi je čudno da Plenković najavljuje ovu posjetu predstavnika EU i SAD vezano za reformu IZ BiH. Nekako mi se čini da je barem pola koraka ispred Komšića i Izetbegovića.

https://hms.ba/plenkovic-sljedeceg-tjed ... og-zakona/
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas u Bruxellesu kako će se sljedećeg tjedna u Sarajevu održati razgovori EU i SAD povodom trenutne situacije i političke krize u BiH.

Plenković je kazao da je inicirao raspravu o BiH u koju su se onda uključili Merkel, Orban, Janša i drugi brojni europski lideri, prenosi N1.

“Inicirao raspravu o BiH zbog koje se onda uključila i kancelarka Merkel, prmeijer Orban, premijer Janša, Sanchez, Borell i nekoliko kolega gdje su svi svjesni napetosti situacije. Svi s oprezom i neodobravanjem čitaju poruke Milorada Dodika u pogledu funkcioniranja BiH. Ja sam naravno istaknuo da je nužno da se na vrijeme, a to znači otprilike tijekom ove godine, postigne konsenzus o Izbornom zakonu koji bi omogućio Hrvatima kao ravnopravnom konstitutivnom narodu da se njegovi predstavnici biraju na legitiman način u institucije BiH“, poručio je Plenković i dodao:

“Vjerujem da će razgovori koji će narednog tjedna u Sarajevu voditi predstavnici EU i SAD ići u tom smjeru“.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#49231 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tandmand »

Novak20 wrote: 23/10/2021 11:04 Malo mi je čudno da Plenković najavljuje ovu posjetu predstavnika EU i SAD vezano za reformu IZ BiH. Nekako mi se čini da je barem pola koraka ispred Komšića i Izetbegovića.

https://hms.ba/plenkovic-sljedeceg-tjed ... og-zakona/
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je danas u Bruxellesu kako će se sljedećeg tjedna u Sarajevu održati razgovori EU i SAD povodom trenutne situacije i političke krize u BiH.

Plenković je kazao da je inicirao raspravu o BiH u koju su se onda uključili Merkel, Orban, Janša i drugi brojni europski lideri, prenosi N1.

“Inicirao raspravu o BiH zbog koje se onda uključila i kancelarka Merkel, prmeijer Orban, premijer Janša, Sanchez, Borell i nekoliko kolega gdje su svi svjesni napetosti situacije. Svi s oprezom i neodobravanjem čitaju poruke Milorada Dodika u pogledu funkcioniranja BiH. Ja sam naravno istaknuo da je nužno da se na vrijeme, a to znači otprilike tijekom ove godine, postigne konsenzus o Izbornom zakonu koji bi omogućio Hrvatima kao ravnopravnom konstitutivnom narodu da se njegovi predstavnici biraju na legitiman način u institucije BiH“, poručio je Plenković i dodao:

“Vjerujem da će razgovori koji će narednog tjedna u Sarajevu voditi predstavnici EU i SAD ići u tom smjeru“.
Iz koje godine je ova vijest? :D
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#49232 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

tandmand wrote: 23/10/2021 11:13
Iz koje godine je ova vijest? :D
Od jučer.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#49233 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tandmand »

Novak20 wrote: 23/10/2021 11:16
tandmand wrote: 23/10/2021 11:13
Iz koje godine je ova vijest? :D
Od jučer.
To je isto pričao 2016. god.
User avatar
Styling
Posts: 12597
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#49234 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

Kako je sklonise da ne konkurise za glavnu tuziteljicu

https://www.klix.ba/vijesti/bih/diana-k ... /211025105
Trappist
Posts: 4277
Joined: 12/09/2020 08:52

#49235 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Trappist »

Mentalitet naroda i drzave na cistom primjeru:
"Doktor trgovačkog prava otkriva zašto BiH godišnje gubi sedam milijardi KM" - 55 komentara i 55 dijeljenja

"Izetbegović o sastanku sa Vučićem: Neće mi kruna pasti s glave ako odem u Beograd" - 579 komentara i 2.8k dijeljenja

Jebo sedam milijardi KM godisnje, koga to zanima, hajmo da vidimo ko ce kome otici na noge ocam', o' tog nam zavisi buducnost drzave!
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#49236 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by skafiskafsnjak »

Styling wrote: 25/10/2021 15:00 Kako je sklonise da ne konkurise za glavnu tuziteljicu

https://www.klix.ba/vijesti/bih/diana-k ... /211025105
Vidi rumenke...voli kajmaka ova izgleda :skoljka:
DonieBrasco
Posts: 15398
Joined: 31/08/2016 16:09

#49237 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DonieBrasco »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mijatov ... /211026063
"On kaže kako se uveliko priča po krugovima međunarodne zajednice kako je Dodik pristao na vraćanje u institucije BiH, a da zauzvrat dobije Zakon o državnoj imovini,...itd."

"Paralelno s tim Dragan Čović se primirio jer je dobio obećanje da će proći Izborni zakon po njegovim željama."

"Bošnjaci dobili Zakon o zabrani negiranja genocida i da su tim zadovoljeni njihovi zahtjevi."
Sudeci po ovme, tek tako ce se samo Bakir, Dodik, Dogovoriti oko ovako krupnih stvari ? :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49238 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

kako možeš gubiti nešto što nisi ni imao?
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#49239 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Memorandum II SANU, na čijoj implementaciji intezivno radi Milorad Dodik idući doslovno od tačke do tačke još jednom je napravio manevarski prostor u kome će se Dodik izvući bez posljedica za rušenje ustavnog poretka BiH.

I ne samo to. Još jednom je u praksi provjerena praktična mogućnost blokade države i njenih organa te obezbijeđeno poništenje svih odluka koje se donesu u Predsjedništvu bez predstavnika koji ga blokira.

Prilika je to da se još jednom međunarodnoj zajednici ukaže na te nelogičnosti, da se one otklonu i da se ne dozvoli da se država i federacija dovedu u status vazala RS.
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#49240 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Vitalni nacionalni interes se mora jasno i precizno definirati. On mora biti jednak za sva tri konstitutivna naroda jer dok god se to ne uradi stalno ćemo imati sporenja, suđenja i nejednak tretman svakog naroda.
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49241 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

nidje veze
što je jednom narodu bitno drugome nije
i obratno
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#49242 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

mishic wrote: 26/10/2021 15:28 Vitalni nacionalni interes se mora jasno i precizno definirati. On mora biti jednak za sva tri konstitutivna naroda jer dok god se to ne uradi stalno ćemo imati sporenja, suđenja i nejednak tretman svakog naroda.
Od kad postoji institut VNI njega su najčešće koristili Bošnjački predstavnici. Naravno skoro svaki put za stvari koje nemaju veza sa VNI Bošnjaka, primjer TV kanal na hrvatskom jeziku....
mishic
Posts: 6242
Joined: 28/04/2011 16:29

#49243 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Kolinda wrote: 26/10/2021 15:31
mishic wrote: 26/10/2021 15:28 Vitalni nacionalni interes se mora jasno i precizno definirati. On mora biti jednak za sva tri konstitutivna naroda jer dok god se to ne uradi stalno ćemo imati sporenja, suđenja i nejednak tretman svakog naroda.
Od kad postoji institut VNI njega su najčešće koristili Bošnjački predstavnici. Naravno skoro svaki put za stvari koje nemaju veza sa VNI Bošnjaka, primjer TV kanal na hrvatskom jeziku....
Nacionalistički pristup tome kao i svim drugim problemima u BiH mene ne zanima. Nisam od onih koji broje i prebrajaju bilo šta ali uviđam da ima pitanja koja su nedefinirana zbog čega i dolazi do čestih sporenja. Kada se nešto stavi na papir i jasno i prcizno kaže to je to i jednima i drugima i trećima neće više biti potrebe za drekom i galamom o ugroženosti ni sa jedne strane.
User avatar
arman1
Posts: 5325
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#49244 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arman1 »

Kolinda wrote: 26/10/2021 15:31
mishic wrote: 26/10/2021 15:28 Vitalni nacionalni interes se mora jasno i precizno definirati. On mora biti jednak za sva tri konstitutivna naroda jer dok god se to ne uradi stalno ćemo imati sporenja, suđenja i nejednak tretman svakog naroda.
Od kad postoji institut VNI njega su najčešće koristili Bošnjački predstavnici. Naravno skoro svaki put za stvari koje nemaju veza sa VNI Bošnjaka, primjer TV kanal na hrvatskom jeziku....
Nigdje veze. Na FTV i BHT i srbi i hrvati se više pitaju nego što ih ima procentualno,i jedni i drugi neće da plačaju pretplatu za BHTV, a ovi drugi zdušno odbijaju da plate pretplatu za FTV. Imam objekat u Hercegovini(kuća) i čiko što očtava struju krenuo je da upita za kradeze TV terorističko-kriminalnu televiziju by Čović. Mislim da više nikad me neće takve gluposti pitati.
Lik koji je u logoru Vojno bio čuvar, logoru gdje su bili zatvoreni civili žene, djeca, starci(među njima i moja rodbina) došao mi na vrata da pita hoču li podržati antidržavni teroristički projekat.
DonieBrasco
Posts: 15398
Joined: 31/08/2016 16:09

#49245 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DonieBrasco »

Dodik u Zagrebu, Covicu u Beogradu, sigurno rade za boljitak BiH.

Zaista treba da se zabrinemo mi bosnjaci.
ESTIUM
Posts: 19
Joined: 04/01/2018 10:14

#49246 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ESTIUM »

DonieBrasco wrote: 26/10/2021 15:42 Dodik u Zagrebu, Covicu u Beogradu, sigurno rade za boljitak BiH.

Zaista treba da se zabrinemo mi bosnjaci.
Kao što sam napisao, Izetbegović je bio nedavno u Zagrebu i najavio je da ide u Beograd..trebaju li se Hrvati i Srbi zabrinuti?
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#49247 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mk ultra »

ESTIUM wrote: 26/10/2021 15:44
DonieBrasco wrote: 26/10/2021 15:42 Dodik u Zagrebu, Covicu u Beogradu, sigurno rade za boljitak BiH.

Zaista treba da se zabrinemo mi bosnjaci.
Kao što sam napisao, Izetbegović je bio nedavno u Zagrebu i najavio je da ide u Beograd..trebaju li se Hrvati i Srbi zabrinuti?
poznavajući razne teške fule (npr tužbu protiv srbije), ne trebaju bogami

pravo bošnjačko ponašanje
ta će pilot
evo ti sine ključevi od aviJona, deder ti to preparkiraj :lol:
plavi_E
Posts: 6462
Joined: 18/10/2021 19:47

#49248 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Bakiru je vlast i moc popila mozak kao vrana jaje.
User avatar
sinuhe
Posts: 11477
Joined: 03/06/2011 11:33

#49249 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sinuhe »

Sada salju i nigerijska pisma: https://www.klix.ba/vijesti/bih/zvizdic ... /211026097

Ako vidis da ne ide povuces se iz politike. Neka se neko drugi bavi Dodikom.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#49250 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by skafiskafsnjak »

Milorad kod Milanovica, Covic kod Vucica...
Wtf?
Locked