Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#44701 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by horkesh »

Ja sam siguran da je Njihova stranka kriva što je SDA glasala za Majkićku :bih:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#44702 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

horkesh wrote:
Dogovor je, znači, bio da SDA glasa za Majkićku, a zauzvrat im SNSD dopušta da šute. Ako išta progovore, dogovor više ne važi, ali Majkićka ostaje u Domu naroda PSBiH.

Genijalan potez SDA. Na nivou potpisivanja ugovora s Katoličkom crkvom i SPC-a pojedinačno, a ostavljanje potpisivanje ugovora sa IZ u BiH za kraj :thumbup:
E, to.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44703 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Prof. Dr. M. Ceric, OBJAVA NOVOG GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA KOJI SE BORE ZA REPUBLIKU BOSNU I HERCEGOVINU KAO DRŽAVU JEDNAKIH GRAĐANA: JEDAN ČOVJEK - JEDAN GLAS
Kraci izvod.

Image
No, zapitajmo se zašto nam to srpska politika u Bosn (i Srbiji) radi? Radi nam to zato što misli da mi, Bošnjaci/Bosanci, u zadnje vrijeme ne pokazujemo dovoljnu odličnost, niti smo dovoljno jedinstveni u odbrani naše individualne i nacionalne časti i slobode. Prelazimo i prešućujemo njihove bezobrazluke bez adekvatne i učinkovite akcije. Još uvjek se ne mogu oteti ružnom osjećaju nakon orgijanja četničkih pjesama u Srebrenici na srpski-pravoslavni badnji dan ili noće. I još uvjek nisam odustao od prijedloga (da ne kažem zahtjeva) Islamskoj zajednici da objavi moratorij na odnose sa Srpskom crkvom u Bosni sve dok se ne ispriča zbog tog orgijanja, gdje su se vrijeđale žrtve genocida negiranjem i omalovažavanjem srposkog genocida u Srebrenici, genocida kojeg su međunarodni sudovi u Hagu ustanovili i osudili.

Nadalje, zar nije bilo logično i noramalno da žrtve srpskog genocida u Srebrenici traže smjenu srpskog načelnika u Srebrenici Mladena Grujičića, koji protivzakonito i nemoralno negira srpski genocid nad Bošnjacima prije nego skupština manjeg bosanskog entiteta dođe uopće u poziciju da danas smjenjuje Senada Bratića. Zar nam Senad Bratić ne izgleda danas u Banjoj Luci isto kao oni bošnjački mladići s rukama na leđima, koje srpski junaci Škorpioni s leđa guraju u smrt pred kamerama da pokažu svijetu svoje srpsko junaštvo?

Bošnjaci/Bosanci treba da uče od Albanaca na Kosovu kako se treba nositi sa srpskim političkim bezobrazlukom, jer luda srpska politika poštuje samo odlučne i budne. Srpska politika ne poštuje kolebljivce, uspavane i one koji očekuju srpsku milost. Zar nas nije i sam Atataurk davno upozorio: "Slabima se milost ne ukazuje"!
Bosnjaci net.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#44704 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Haman2 wrote:Prof. Dr. M. Ceric, OBJAVA NOVOG GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA KOJI SE BORE ZA REPUBLIKU BOSNU I HERCEGOVINU KAO DRŽAVU JEDNAKIH GRAĐANA: JEDAN ČOVJEK - JEDAN GLAS
Kraci izvod.

Image
No, zapitajmo se zašto nam to srpska politika u Bosn (i Srbiji) radi? Radi nam to zato što misli da mi, Bošnjaci/Bosanci, u zadnje vrijeme ne pokazujemo dovoljnu odličnost, niti smo dovoljno jedinstveni u odbrani naše individualne i nacionalne časti i slobode. Prelazimo i prešućujemo njihove bezobrazluke bez adekvatne i učinkovite akcije. Još uvjek se ne mogu oteti ružnom osjećaju nakon orgijanja četničkih pjesama u Srebrenici na srpski-pravoslavni badnji dan ili noće. I još uvjek nisam odustao od prijedloga (da ne kažem zahtjeva) Islamskoj zajednici da objavi moratorij na odnose sa Srpskom crkvom u Bosni sve dok se ne ispriča zbog tog orgijanja, gdje su se vrijeđale žrtve genocida negiranjem i omalovažavanjem srposkog genocida u Srebrenici, genocida kojeg su međunarodni sudovi u Hagu ustanovili i osudili.

Nadalje, zar nije bilo logično i noramalno da žrtve srpskog genocida u Srebrenici traže smjenu srpskog načelnika u Srebrenici Mladena Grujičića, koji protivzakonito i nemoralno negira srpski genocid nad Bošnjacima prije nego skupština manjeg bosanskog entiteta dođe uopće u poziciju da danas smjenjuje Senada Bratića. Zar nam Senad Bratić ne izgleda danas u Banjoj Luci isto kao oni bošnjački mladići s rukama na leđima, koje srpski junaci Škorpioni s leđa guraju u smrt pred kamerama da pokažu svijetu svoje srpsko junaštvo?

Bošnjaci/Bosanci treba da uče od Albanaca na Kosovu kako se treba nositi sa srpskim političkim bezobrazlukom, jer luda srpska politika poštuje samo odlučne i budne. Srpska politika ne poštuje kolebljivce, uspavane i one koji očekuju srpsku milost. Zar nas nije i sam Atataurk davno upozorio: "Slabima se milost ne ukazuje"!
Bosnjaci net.
Sta ovo bi, pa sad ovi turkofili expresno ubacise sintagmu: bosnjaci/ bosanci :-)
hAZNADAR i druzina na haparatima :mrgreen:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44705 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Ne kaze se haparatima nego aparatima. Poznata je cinjenica da Srbi ne znaju upotrebu glasa "h", pa kako vidimo to ne zna ni nas djeneral war. Dakel djenerale war, prije nego sto napises komentar promisli i nemoj se sramotiti.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#44706 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

Haman2 wrote:Ne kaze se haparatima nego aparatima. Poznata je cinjenica da Srbi ne znaju upotrebu glasa "h", pa kako vidimo to ne zna ni nas djeneral war. Dakel djenerale war, prije nego sto napises komentar promisli i nemoj se sramotiti.
Pa ti si se tamo kod njih skolovao :lol:
Sta god da napisem, tebe je tesko sustici...samo nemoj mi se rasplakat ziv bio. Sjeti se svojih djackih dana iz Beograda, a srce ti u Istambulu...podsjecas me na neke hudnike iz SDA. :thumbup:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44707 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Kao privo ja nisam clan SDA a ni bilo koje druge stranke. Da, studirao sam kod njih i spoznao ono sto sam napisao o upotrebi glasa "H". Moje srce je u BiH a ne u Istambulu. Bas zbog toga prepoznajem one koji mrze BiH i Bosnjake. Jedan od mrzitelja si i ti. Tebi smeta svaki patriota BiH i onaj koji drzi do Bosnjaka kao jednog od tri ravniopraavna naroda, Bosnjak koji ima svoje licno i nacionalno dostojanstvo. Bas si jadnik-hudnik dobar ucenik propagandnih prica. Poslusaj laganje politicara iz Rep. Srpske. Poslusaj laganje politicara iz Z. Hercegovine. Tebi je to sve OK.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44708 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

MUK U PARLAMENTU REPUBLIKE SRPSKE: „Mi se ovdje pravimo veliki Srbi i glođemo kosti; Željka Cvijanović bi kao polu-Hrvatica trebala prva osuditi ponašanje Kolinde Grabar-Kitarović…“

Sinoć je bilo burno u Narodnoj skupštini Republike Srpske

Image
Foto: ArhivScreenshot

Nakon što je poslanik SDA Senad Bratić podnio ostavku prije nego što su ga vladajući iz SNSD-a po nalogu Milorada Dodika uspjeli smijeniti, za riječ se javio narodni poslanik Nebojša Vukanović, obrativši se vladajućim SNSD-ovcima.

„Citiraću jedan dio deklaracije Hrvatskog narodnog sabora za koju je glasala vaša Nada Tešanović, u kojoj se kaže da je ovako ustrojena Bosna i Hercegovina neprihvatljiva za Hrvate, te je stoga nužno krenuti u ustavnu reformu uključujući i novu racionalniju teritorijalnu organizaciju Bosne i Hercegovine koja će jamčiti ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda. Dakle, jasno je da deklaracija HNS-a kaže da treba glasati za teritorijalnu prekompoziciju BiH. Ne znam da li ste gledali vašeg koalicionog partnera iz HSP-a i Hrvatskog narodnog sabora Nikolu Raguža. Podsjetiću vas, to je stranka koja baštini tradiciju ustaša i Ante Pavelića. On kaže da očekuje od Dodika da kaže koji dio Republike Srpske treba da ustupi hrvatskom entitetu. Jadan je ovaj narod i tužan, on gleda kako vi ovdje s nama manipulišete. Mi ovdje raspravljamo o glupostima, o nekoj deklaraciji SDA koju je napisao Bakir dogovarajući se sa Dodikom. Umjesto da raspravljamo koliko se Republika Srpska zadužila, zašto nema vode u Višegradu, je li Stanković posjekao 170 hektara na Kozari“, oštar je bio Vukanović.

Nakon što je prekinut prilikom prvog izlaganja, Vukanović je započeo redovnu diskusiju.

„Grad Trebinje je donio odluku da se kreditno zaduži za pet miliona maraka kod Komercijalne banke Srbije zbog slabih prihoda u budžetu, koji su uzrokovani haosom u Hidroelektranama na Trebišnjici, pa je sve lančano povezano. Vlada Republike Srpske od ove banke uzela je kredit od 90 miliona maraka. Imate činjenicu da u rudniku i hidrelektrani Gacko, po revizorskom izvještaju koji su radili vaši revizori, nedostaje 15 miliona maraka za tekuće likvidno poslovanje. Nisu platili remont i treba da se zaduže i Termoelektrana Ugljevik i Termoelektrana Gacko i Hidroelektrane na Trebišnjici treba da uzmu kredit kako bi mogli normalno da posluju. Nema ni jedno javno preduzeće u Republici Srpskoj koje posluje pozitivno. A, mi pričamo o ostavci Senada Bratića. Ovo su suštinski problemi o kojima mi trebamo raspravljati, a ne da se bavimo vašim lažnim patriotizmom. Teško onom koga Englezi brane, a Kinezi hrane, tako i Republici Srpskoj, teško ako je spala da je tobože brani lažni patriota Dodik“, kazao je Vukanović, a prenosi „Slobodna Bosna“.

Dotaknuo se Vukanović i teškog položaja Srba u Hrvatskoj.

„Mi se ovdje pravimo veliki Srbi i glasamo za Pelješki most, a Srbi u Hrvatskoj ne smiju da kažu da su Srbi. U Rijeci se skandira `ubi Srbina`, ko se od vas oglasio po tom pitanju? To je suštinsko pitanje, prije svega za Željku Cvijanović koja kaže da je polu-Hrvatica. Ona kao takva, izabrana glasovima Srba, treba prva da osudi ponašanje Kolinde Grabar-Kitarović, koja svjesno podiže tenzije u Hrvatskoj kako bi pobijedila Škoru, svoga protivkandidata. A, mi ovdje glođemo kosti koje ste nam vi bacili“, kazao je Vukanović, a prenosi „Slobodna Bosna“.

(SB)
Novak20
Posts: 13961
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44709 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

:kakoste:

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... snaga-4080
I tako… S jedne strane Foreign Affairs i Kissinger na braniku Herceg-Bosne i nezavisne Srpske, s druge Angela i Recep kao korifeji probosanskog tipa građanstva. Povijest političkog i medijskog prepucavanja u BiH uvijek ima i svoju komičnu dimenziju. Kada se razgrne dimna zavjesa koju verbalnom političkom paljbom i histeričnom medijskom halabukom proizvode politički prvoborci i dežurna etno-žurnalistička sitnež, dobiješ jasnu, neiskrivljenu sliku tinejdžerskog prepucavanja nedoraslih javnosti koje karakterizira trajna devalvacija pameti i društvene odgovornosti. Kad jednom razbistriš vizuru i stvar ogoliš do kraja, vidiš tri konfrontirane javnosti koje manirom najjeftinijeg seoskog podmetanja jedni drugima međusobno pakuju, javnosti kojima je boljitak onog drugog nešto poput elementarne nepogode.

Svima sa zrncem racia i moralne odgovornosti jasno je da čisti građanski model (jedan čovjek, jedan glas) ili konsocijacijski aranžman u svojoj narigidnijoj izvedbi (mehaničko etnoteritorijalno odvajanje bh. zajednica) nisu mogući u BiH. Barem ne bez ozbiljnih posljedica. Mada, ruku na srce, lijepo bi bilo pojednostaviti stvar. Recimo, ukinuti konstitutivne narode i napraviti od Bosne i Hercegovine normalnu građansku državu. Ili, opet recimo, podijeliti je na tri normalne građanske državice. I konačno prekinuti postdaytonsku političku i društvenu agoniju.

Doduše, ima i treća opcija, neki će reći utopijska: raditi na pomirenju tri konfrontirana bh. društva i, u nekoj za sada nesagledivoj budućnosti, od tri nesretna etno univerzuma napraviti funkcionalnu političku zajednicu. Pitanje je samo: ko je danas u BiH zainteresiran za to?
Novak20
Posts: 13961
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44710 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

:kakoste:

http://www.prometej.ba/clanak/drustvo-i ... atija-4083
Prije više od 13 godina politolog Tarik Haverić objavio je u Danima tekst „Došao šejtan po svoje...“ povodom tadašnjeg naglog zalaganja Stranke za BiH i Harisa Silajdžića za "građansku Bosnu i Hercegovinu". S obzirom na današnji zaokret SDA ka "građanskoj Bosni i Hercegovini" i prostačku polemiku koja se vodi tim povodom, tekst je ponovo zadobio aktuelnost.
Vrhunac tog licemjerja predstavlja plaćeni (pr)oglas »Povodom ustavnih promjena u Bosni i Hercegovini«, što ga u Oslobođenju od 13. januara 2006. objavljuje Stranka za BiH. U njemu čitamo, naprimjer, da »u sadašnjoj inicijativi (ne kaže se čijoj, T. H.) građani nisu konstituirani kao suvereni, niti je sama država konstituirana kao suverena. Suverene su jedino etničke grupe i suverena prava mogu se utvrđivati jedino kroz tri unaprijed određena etnička tabora«.

Izneseni stav sam po sebi nije sporan: ne samo da je koncept političke organizacije društva što počiva na pojedincu poželjniji od drugih, već je u Bosni i Hercegovini on jedini moguć. Skandalozno je samo to što taj stav dolazi od Stranke za BiH, i skandalozan je kontekst u kojem se iznosi…

Kada je prvi puta bilo moguće realno zagovarati »građanski princip«? Bez ikakve sumnje, krajem 80-ih godina, nakon planetarnog urušavanja komunizma, kada su tzv. socijalističke zemlje pristupile (ili bile natjerane da pristupe) temeljnim promjenama u političkoj organizaciji društva. Pitanje pred kojim se, u tom procesu, našla Bosna i Hercegovina bilo je u osnovi veoma jednostavno: hoće li se vlast jednog kolektiviteta (radničke klase) zamijeniti vlašću građana, ili vlašću drugih kolektiviteta (zvali ih mi narodima, konstitutivnim narodima ili nacijama)?

Ne može se, ni u najkraćim crtama, prikazati kratkovida argumentacija u korist »države narodâ« koja je tih godina bila u opticaju. Zauzvrat, »država građana« imala je u javnom prostoru toliko malobrojnu podršku da nije teško prisjetiti se ključnih momenata u kojima je bila dosljedno ismijavana ili odbacivana.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#44711 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zrakomlat »

Haman2 wrote:
MUK U PARLAMENTU REPUBLIKE SRPSKE: „Mi se ovdje pravimo veliki Srbi i glođemo kosti; Željka Cvijanović bi kao polu-Hrvatica trebala prva osuditi ponašanje Kolinde Grabar-Kitarović…“

Sinoć je bilo burno u Narodnoj skupštini Republike Srpske

Image
Foto: ArhivScreenshot

Nakon što je poslanik SDA Senad Bratić podnio ostavku prije nego što su ga vladajući iz SNSD-a po nalogu Milorada Dodika uspjeli smijeniti, za riječ se javio narodni poslanik Nebojša Vukanović, obrativši se vladajućim SNSD-ovcima.

„Citiraću jedan dio deklaracije Hrvatskog narodnog sabora za koju je glasala vaša Nada Tešanović, u kojoj se kaže da je ovako ustrojena Bosna i Hercegovina neprihvatljiva za Hrvate, te je stoga nužno krenuti u ustavnu reformu uključujući i novu racionalniju teritorijalnu organizaciju Bosne i Hercegovine koja će jamčiti ravnopravnost sva tri konstitutivna naroda. Dakle, jasno je da deklaracija HNS-a kaže da treba glasati za teritorijalnu prekompoziciju BiH. Ne znam da li ste gledali vašeg koalicionog partnera iz HSP-a i Hrvatskog narodnog sabora Nikolu Raguža. Podsjetiću vas, to je stranka koja baštini tradiciju ustaša i Ante Pavelića. On kaže da očekuje od Dodika da kaže koji dio Republike Srpske treba da ustupi hrvatskom entitetu. Jadan je ovaj narod i tužan, on gleda kako vi ovdje s nama manipulišete. Mi ovdje raspravljamo o glupostima, o nekoj deklaraciji SDA koju je napisao Bakir dogovarajući se sa Dodikom. Umjesto da raspravljamo koliko se Republika Srpska zadužila, zašto nema vode u Višegradu, je li Stanković posjekao 170 hektara na Kozari“, oštar je bio Vukanović.

Nakon što je prekinut prilikom prvog izlaganja, Vukanović je započeo redovnu diskusiju.

„Grad Trebinje je donio odluku da se kreditno zaduži za pet miliona maraka kod Komercijalne banke Srbije zbog slabih prihoda u budžetu, koji su uzrokovani haosom u Hidroelektranama na Trebišnjici, pa je sve lančano povezano. Vlada Republike Srpske od ove banke uzela je kredit od 90 miliona maraka. Imate činjenicu da u rudniku i hidrelektrani Gacko, po revizorskom izvještaju koji su radili vaši revizori, nedostaje 15 miliona maraka za tekuće likvidno poslovanje. Nisu platili remont i treba da se zaduže i Termoelektrana Ugljevik i Termoelektrana Gacko i Hidroelektrane na Trebišnjici treba da uzmu kredit kako bi mogli normalno da posluju. Nema ni jedno javno preduzeće u Republici Srpskoj koje posluje pozitivno. A, mi pričamo o ostavci Senada Bratića. Ovo su suštinski problemi o kojima mi trebamo raspravljati, a ne da se bavimo vašim lažnim patriotizmom. Teško onom koga Englezi brane, a Kinezi hrane, tako i Republici Srpskoj, teško ako je spala da je tobože brani lažni patriota Dodik“, kazao je Vukanović, a prenosi „Slobodna Bosna“.

Dotaknuo se Vukanović i teškog položaja Srba u Hrvatskoj.

„Mi se ovdje pravimo veliki Srbi i glasamo za Pelješki most, a Srbi u Hrvatskoj ne smiju da kažu da su Srbi. U Rijeci se skandira `ubi Srbina`, ko se od vas oglasio po tom pitanju? To je suštinsko pitanje, prije svega za Željku Cvijanović koja kaže da je polu-Hrvatica. Ona kao takva, izabrana glasovima Srba, treba prva da osudi ponašanje Kolinde Grabar-Kitarović, koja svjesno podiže tenzije u Hrvatskoj kako bi pobijedila Škoru, svoga protivkandidata. A, mi ovdje glođemo kosti koje ste nam vi bacili“, kazao je Vukanović, a prenosi „Slobodna Bosna“.

(SB)
:thumbup:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44712 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

[quote]HERCEGOVAC RASTURIO DODIKA: "Očekivao sam sa Dodik sa Žandarmerijom ode na Manjaču i blokira NATO SNAGE..."

"Pokazuju time da je MUPRS-a spreman da razbije bilo kakve demonstracije, kao što je to radio prošle godine", kazao je Vukanović.

Image

Poslanik u Klubu Srpske demokratske stranke (SDS) u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) Nebojša Vukanović rekao je da vlast u RS pokušava žandarmerijom da “zamaže oči” javnosti, nakon što su odustali od rezervnog sastava policije."Rezervnog sastava policije nema, a vlast u RS kako to ne bi prikazala kao kapitulaciju, onda je jednicama za podršku promijenila naziv u žandarmeriju. Kupili su im i nove uniforme, što im dobro dođe da se neko 'masno ugradi' u taj tender. I s druge strane, mažu narodu oči da je RS jaka i snažna i da ima najbolje snage policije", ustvrdio je on.

Vukanović dodaje da je u policiju RS uloženo desetine miliona KM, a nijedan korumpirani političar, sudija ili druga javna ličnost nije završila iza rešetaka.

"Šta će nama hiljade obučenih policajaca s ko zna kakvom opremom, ako oni služe za hapšenje žena na pijaci, koje prodaju cigarete bez akcizne markice. Policija treba da hapsi krupne kriminalce i mafijaše, koji su razorili RS, a ne da izvodi predstave za narod", ustvrdio je.

Istakao je i da vlast, postrojavanjem jednice žandarmerije pri MUPRS-a, na jedna način želi i da zastraši narod od bilo kakvog bunta.

"Pokazuju time da je MUPRS-a spreman da razbije bilo kakve demonstracije, kao što je to radio prošle godine", kazao je Vukanović.

Podsjetio je da je prošle godine u ovo vrijeme lider SNSD-a Milorad Dodik govorio kako će okupiti 30.000 ljudi da zaustavi vojne vježbe NATO-a na Manjači, jer će se tamo koristiti osiromašeni uranijum te optuživao predstavnike RS u institucijama BiH da su izdajnici i NATO sluge, koje dozvoljavaju te vojne vježbe.

"Očekivao sam da te jedinice žandarmerije, zajedno s predstavnicima SNSD-a i Miloradom Dodikom, umjesto današnjeg postrojavanja, odu na Manjaču i da blokiraju NATO snage, te da spriječe vojne vježbe...", ustvrdio je Vukanović.

Svečanim postrojavanjem jedinice žandarmerije u Centru za obuku u Zalužanima kod Banje Luke, zvanično je danas predstavljena nova organizaciona jedinica MUP-a RS-a.

Formiranje žandarmerije uslijedilo je u okviru reorganizacije interventnih snaga MUP-a radi, kako je rečeno, bržeg i efikasnijeg odgovora na bezbjednosne izazove s kojima se suočava RS, uključujući i veliki broj ilegalnih migranata.

Promociji prisustvuju ministar unutrašnjh poslova Dragan Lukač i direktor Policije Darko Ćulum, kao i član Predsjendništva BiH Milorad Dodik te zvaničnici entiteta predsjednica Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović.[/quote]

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/127 ... snage.html
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#44713 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

https://www.klix.ba/biznis/upozorenje-s ... /190925059
Upozorenje sa Pala: Federacija bi od 1. oktobra mogla ostati bez plina
Odnosi li se ovo na plin u bocama. A taman mi žena zvoca da je u štednjaku kraju plin u boci, pa velim odoh kupiti dvije boce dok ovaj kijamet s tim snabdijevanjem ne prođe.
Mada joj stalno govorim, jeb'o te plin, kuhaj na struju k'o sav pošten svijet.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44714 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Hafis wrote:https://www.klix.ba/biznis/upozorenje-s ... /190925059
Upozorenje sa Pala: Federacija bi od 1. oktobra mogla ostati bez plina
Odnosi li se ovo na plin u bocama. A taman mi žena zvoca da je u štednjaku kraju plin u boci, pa velim odoh kupiti dvije boce dok ovaj kijamet s tim snabdijevanjem ne prođe.
Mada joj stalno govorim, jeb'o te plin, kuhaj na struju k'o sav pošten svijet.
Za vas juznu bracu imaju posebnu pipu pa ako ti nije sta, mozes se prikljuciti slobodno. :D
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44715 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

SUDIJA BRANKO PERIĆ OGOLIO SVE DO KRAJA: Zašto je pravosuđe posrnulo i ko će ga spasiti?
Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija nedavno je, u gostovanju na Televiziji N1, iznio tezu da pravosuđe dijeli sudbinu društva i da nije gore od drugih oblasti društva. Ako je loše obrazovanje i ako je loše zdravstvo, zaključivao je Tegeltija, mora biti loše i pravosuđe

Image
IlustracijaFoto: Arhiv
Piše: BRANKO PERIĆ

Nije Tegeltija izmislio toplu vodu. Provlači se ova pojednostavljena priča u javnom diskursu duže vrijeme. Državni mudraci uvijek imaju zavodljive teorije kada nastoje da zabašure suštinu problema i prikriju političke neuspjehe. Naravno, ima u ovoj tezi zrno istine, ali ona ne objašnjava suštinu sloma pravosudnog sistema i opšteg nepovjerenja građana u pravosuđe.

Tačno je da je naše društvo u dubokoj krizi. U kolapsu su ekonomija, zdravstvo, obrazovanje, socijalna zaštita, kultura, poljoprivreda... Nema segmenta društva koji nije u ozbiljnoj krizi. Ali, duboke krize društva su rezultat loših politika. Nema u naučnim teorijama o društvu drugog objašnjenja. Neodgovorne politike uvode društvo u stanje permanentnih kriza. U našem slučaju pravosuđe bi trebalo da bude izvan dometa kriza zbog toga što nije u bliskom dodiru s politikama i političarima. Nije barem u formalnom smislu. Iščupano iz kandži politike i postavljeno na čvrste temelje nezavisnosti, naše pravosuđe je imalo šansu da ostane netaknuto krizom i neuprljano političkim blatom.

Imalo je šansu da u izvjesnoj mjeri utiče na društvene tokove tako što će intervenisati na neuralgičnim tačkama kroz uspostavu vladavine prava i sistema odgovornosti. Da su se političari na vrijeme suočili sa zakonima i efikasnim mehanizmima odgovornosti, danas se u parlamentima ne bi prepričavale velike afere o potkradanju državnih fondova i javnog novca i ne bi se političari iscrpljivali u međusobnom optuživanju, nego bi se raspravljalo o politikama dugoročnog razvoja, velikim investicionim projektima, zapošljavanju, demografskoj obnovi društva i regionalnim integracionim procesima. I ne bi se o pravosudnoj korupciji, nepotizmu i zloupotrebama pisalo i prepričavalo iz dana u dan po svim medijima i na sve strane. Hoću da kažem da pravosuđe nije u čvrstoj korelaciji sa politikom da bi se loše politike i negativni trendovi automatski odrazili na njegovu perspektivu.

Da se vratim klimavoj teoriji o odrazu društvene krize na pravosuđe. Nije stanje u pravosuđu odraz društvene krize. Stanje u pravosuđu može biti samo dokaz da je politika preuzela kontrolu nad njim i da preko instaliranih i politički podobnih funkcionera pravosudne vlasti radi sve da se pravosuđe oslabi i učini nesposobnim da se bavi vladavinom zakona i ozbiljnim kriminalom. Pravosuđe se iz političke sfere sistemski uništava s političkim ciljem. Jedino s uništenim pravosuđem mafijaške strukture u politici mogu biti sigurne da za njih neće biti sudske odgovornosti za korupciju i organizovani kriminal usmjeren na pljačku društvenog bogatstva. Samo se s uništenjem pravosuđa može osigurati njihova potpuna neodgovornost i sačuvati nezakonito stečeno bogatstvo. Taj politički cilj je skoro potpuno realizovan. Danas se krivično pravosuđe u BiH bavi amaterima u kriminalu, rjeđe sitnim kriminalcima, a gotovo nikako ozbiljnim kriminalom. Zbog toga je među izrečenim kaznama 75 posto uslovnih osuda. O takvim katastrofalnim dometima pravosuđa političari ćute.

Image

U programima političkih partija više se ne spominju društvena pravda, vladavina prava i odgovorno pravosuđe. U njihovoj retorici nema o tome ni riječi. Nijedan skandal u pravosuđu nije izazvao njihove reakcije. Reaguju međunarodne institucije, ali naši političari ćute. Njihov politički kredo svodi se na frazu da niko nije kriv dok se to ne dokaže pred nadležnim institucijama. Zbog toga "nadležne institucije" treba dovesti u stanje da se bave sitnim i beznačajnim kriminalom.

Tiho umiranje pravosuđa pokušavaju da zaustave Evropska komisija i ambasade nekih zapadnih država. Čine to kroz stalni monitoring rada VSTV-a, ali bez rezultata koji obećavaju uspjeh. Samo nekoliko skandaloznih odluka VSTV-a je u posljednje vrijeme izmijenjeno na zahtjev Evropske komisije, OHR-a i nekoliko ambasada.

Međunarodna zajednica očigledno postaje svjesna da se raspada sistem u čiju reformu je uloženo oko 97 miliona KM, ali još nije u stanju da definiše na koji način da zaustavi neočekivani slom. Svima je odavno jasno da pokazani mlaki intervencionizam ne može riješiti suštinske probleme posrnulog pravosuđa. I pored toga, još se ne vide vektori snažnijeg uticaja i veliko je pitanje da li će ih biti. Ako izostane radikalna intervencija, reforma pravosuđa u BiH će ostati najveći neuspjeh međunarodne politike, a pravosuđe bez šanse za oporavak.

(Prenosimo s portala Nezavisnih novina)
jagugu
Posts: 1154
Joined: 28/07/2018 16:02

#44716 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »

U Wigemarkovom zamrzivaču pronađene dvije mrtve zaleđene mačke?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-wigem ... /190926143
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18281
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#44717 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

jagugu wrote:U Wigemarkovom zamrzivaču pronađene dvije mrtve zaleđene mačke?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-wigem ... /190926143
Kakvi sve likovi kod nas zalaze, jebeno do kraja 8-)
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#44718 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

Eno fol vi nikad niste mačetinu jeli
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44719 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

GandalfSivi wrote:
jagugu wrote:U Wigemarkovom zamrzivaču pronađene dvije mrtve zaleđene mačke?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-wigem ... /190926143
Kakvi sve likovi kod nas zalaze, jebeno do kraja 8-)
Osoba koja mi je od prvog dana odvratna i mutna.

Ne cudim se kada pogledam sta je sve ta EZ i EU ovdje slala.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#44720 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by daddy-kool »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-wigem ... /190926143

Velahavle, koji je to lik bio, za šta će mu koristiti mrtve mačke? :roll:

Satanski rituali, mučenje i ubijanje životinja, hrana za druge životinje ?? :?
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44721 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Da li malo trose nasi politicari? Sumnjam, ovo su velike cifre. Kao sto znamo svi imaju velika primanja, jeftin topli obrok, pa jos besplatan telefon. Puno povlastica sa grbace naroda. Pogledajte koliko trose pojedini politicari i ko je rekorder.
SRAMOTA IH ZVATI NA VIBER I WHATSAPP: Evo koliko su parlamentarci potrošili na mobitel u prvih 8 mjeseci ove godine; SDP-ov uhljeb Magazinović - rekorder
Image

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/128 ... order.html
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#44722 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/hdz-i-s ... /190930074
HDZ i SNSD pokušali minirati sjednicu Kolegija koju je sazvao Zvizdić
Zarazna bolest nejasne etiologije, tzv. ''Sindrom Slobodna Bosna'' koja pogađa redom medijske kuće u zemlji, zahvatila je i Klix.
Jebote, kad sam danas ugledao ovo, kroz glavu mi proletješe slike pražnjenja skupštinske zgrade, izbezumljenih poslanika, upaničenog skupštinskog osoblja....pa onda scena nastupa SIPA-ine jedinice za specijalnu potporu, specijalci, demineri, Rambo, Inzko, prekid TV programa i javljanje uživo s mjesta događaja....

Kad ono šaša - dnevna doza ispiranja mozga i normalno - dodatna stigmatizacija onih anamo uz prigodne parole.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#44723 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Haman2 »

Ne znam sta misli nas hafiz efendija o izboru novog reisa BiH Istina, on se predstavlja kao hafiz, iako sa sigurnoscu mogu tvrditi da je on prvi hafiz efendija medju Hrvatima katolicima ili ateistima. Iz tog razlog bilo bi dobro da nam kao ucen hafiz objasniprednosti i slabosti ova dva kandidata.
OMILJENI KONAKOVIĆEV MUFTIJA: "Muamer Zukorlić, kandidat koji to nije smio ni biti"
Ali, sve se glasnije govori o štetnosti koju Bošnjacima nanosi i sama kandidatura Zukorlića

Image
Zukorlić u društvu Konakovića (Foto: Index.ba)Muamer Zukorlić (Foto: NAP/Pixsell)
Piše Amina Čorbo-Zećo

Narodni poslanik u Skupštini Srbije i bivši sandžački muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić želi doći na čelo Islamske zajednice BiH. U prvim reakcijama na njegovu kandidaturu, a nakon šoka što je kandidatura ipak stigla, analitičar Srđan Puhalo zapitao se s punim pravom „Je li kandidat za reisa Zukorlić kandidat Srba ili muslimana“?

Zvaničnik Srbije, jer Zukorlić kao poslanik u Skupštini Srbije to zaista jeste, da je imao iskrenog nijeta kada je prihvatio kandidaturu, moralne dileme nije trebalo ni biti. Kandidat nije ni smio biti!

Zukorlić poručuje da iz Islamske zjednice treba udaljiti politiku i sasvim je upravu, ali to se iz skupštinskih klupa, posebno drugih država, ne može govoriti, a da bude kredibilno i uvjerljivo. Kako bi to poslanik Narodne skupštine Srbije udaljio politiku od Islamske zajednice u BiH.

Zukorlić je i predsjednik Stranke pravde i pomirenja (SPP), klasični političar dakle, kojem, nikako nije mjesto u strukturama Islamske zajednice, a ne u samom u vrhu vjerske zajednice.



Mostarski muftija Salem ef. Dedović odustajući od kandidature istakao je „da je primijetio da prezentacija programa kandidata za reisu-l-ulemu prerasta u predizbornu kampanju s primjesama politike, koja se vodi na društvenim mrežama, pa čak i u medijima susjedne države“.

Jasno je dakle, da su sve očitiji pokušaji uplitanja politike i politizacije čitavog procesa koji prijeti da ugrozi autonomiju i samostalnost Islamske zajednice.

„Zbog toga sam odlučio da povlačenjem svoje kandidature otvorim prostor izbornom tijelu da dajući svoj glas za jednog od kandidata jasno definišu budući pravac razvoja Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini", zaključuje ef. Dedović.

I ako neko pokuša opravdati i spojiti ove dvije funkcije, opet ostaje moralna strana lika i djela Muamera Zukorlića. Pisali su mediji u susjednoj nam Srbiji o Zukorlićevom raskošnom životu, bijesnim vozilima, sumnjivim tjelohraniteljima, kao i nelegalnoj gradnji objekata u Novom Pazaru. Može li se s takvom reputacijom sjesti na mjesto reisu-l-uleme?

Bošnjaci su ti koji najviše u BiH „pate“ zbog dvojnih državljanstava, uporno akademska zajednica i intelektualci upozoravaju na poraznost takvih pojava - da nam npr. predsjednik države (bivši član Predsjedništva BiH Dragan Čović op.a.) ima dvojno državljanstvo. Onda bismo trebali biti dosljedni, pa takvu praksu i u svojim redovima osuditi.

U krugovima bliskim Islamskoj zajednici nema dvojbe da će novi sedmogodišnji mandat ponovo pripasti Huseinu ef. Kavazović, zbog njegove ogromne podrške koju uživa, ne samo unutar Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, već i u međunarodnim krugovima, naročito među zapadnim zemljama, prije svega zbog isticanja borbe za ljudska prava.

Ali, sve se glasnije govori o štetnosti koju Bošnjacima nanosi i sama kandidatura Zukorlića.

U vremenu kada nacionalne politike u Beogradu i Zagrebu rade na razbijanju multietničke Bosne i Hercegovine u postratnom periodu jačajući etnička osjećanja kod bosanskih Srba i bosanskih Hrvata na štetu bosanskog identiteta (!), Zukorlić je odgovorio istom mjerom, agresivno propagirajući bošnjaštvo – na prvom mjestu kroz njegovu privatnu Bošnjačku akademiju nauka i umjetnosti (BANU) – što Zukorlić vidi kao nasušnu potrebu bosanskih muslimana, svjesno ili nesvjesno ubijajući duh građanske Bosne i Hercegovine, što u konačnici i jeste cilj druga dva nacionalizma.

Kao predsjednik Stranke pravde i pomirenja u Skupštini Srbije Zukorlić je stao na stranu srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, nositelja politike etnocentrizma, što je u kontekstu zemalja zapadnog Balkana prepakovani i mnogo opasni nacionalizam.

Izborno tijelo koje će birati reisu-l-ulemu, zasjedat će 12. oktobra u Sarajevu, kad će biti izabran i novi reis.

U krugu za izbor novog reisu-l-uleme IZ u BiH ostali Husein ef. Kavazović i Muamer ef. Zukorlić - zastupnik u Skupštini Srbije.

(NAP)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/128 ... _biti.html
Novak20
Posts: 13961
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44724 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Prije bih rekao da je procurilo iz Komšićevog kabineta. Insajderi bliski stranim ambasadama i SDA koji piskaraju po tabloidu SB mogu biti samo ovi iz DF. :)

Kako god, valjda ćemo brzo vidjeti da li se blokada implementacije izbora isplati ili ne.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/12 ... a_kud.html
Ambasadori zemalja SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije ponudili su prošle sedmice liderima stranaka, koje su potpisale sporazum o formiranju vlasti na nivou BiH (SNSD, HDZ i SDA), dvije varijante kako da prevaziđu problem oko slanja ANP-a u Brisel, koji je glavna kočnica formiranju vlasti na nivou BiH - saznaje Insajder iz dobro obaviještenih diplomatskih izvora.

Prva varijanta, kažu izvori, podrazumijeva slanje ANP-a pod izmijenjenim imenom, gdje bi se iz Godišnjeg nacionalnog programa brisala riječ nacionalni, ali bi njegovim slanjem svakako počela aktivacija MAP-a, što Dodik ne želi da prihvati.

- On ne želi prihvatiti nikakvu verziju ANP-a, kažu izvori i dodaju da su ambasade zato pripremile i drugu varijantu.

U drugoj varijanti se pitanje ANP-a odlaže na period do pet godina, ali uz uslov da Dodik nastavi saradnju sa NATO paktom na postojećem nivou i da se obaveže da će poštovati odluke koje je BiH donijela prema NATO-u 2009. godine.

Ipak, ni ta varijanta nema velike šanse da zaživi, jer u vrhu SDA nisu spremni ni po koju cijenu da pristanu na to - tvrde izvori Insajdera bliski SDA.
Novak20
Posts: 13961
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#44725 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Što je ovo ?

Propade sjednica Vijeća ministara BiH. Fale Jusko, 3 HDZ-ovca, Mektić, Osmanović.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/fijasko ... /191003074
Sjednica Vijeća ministara BiH nije održana, a odluka o privremenom finansiranju institucija BiH za oktobar, novembar i decembar će, kako je kazao predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, naknadno biti razmatrana telefonski.
Na sjednicu su stigli predsjedavajući Zvizdić i tri ministra: Semiha Borovac, Mirko Šarović i Igor Crnadak. Ostali su, kako je to kazao Zvizdić, dostavili različita službena obrazloženja zašto nisu mogli prisustvovati.

Predsjedavajući Zvizdić je kazao kako je na sjednici trebalo biti razmatrano nekoliko bitnih tačaka, među kojima je odluka o privremenom finansiranju institucija BiH za oktobar, novembar i decembar.
Locked