Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1330
Joined: 20/11/2018 16:45

#44376 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by MarshalDodik »

Maraschino wrote:
MarshalDodik wrote:
A sto te ovakve stvari provociraju i do kad ce ?
Covjek je i sam rekao da ide u Sarajevo da provocira.
Ako zna da ta sredina ne podnosi tu osobu i ti mene pitas ''sto te to nervira''.

Sta je problem sa Oricem? Srbi ga ne vole i dobar bi bio da ih provocira.
Nije ga postavio za gradonacelnika sredini koja ga ne podnosi, vec ga uzeo za svog savjetnika.
Cudni su ti kriteriji nerviranja.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44377 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

_Scarlett_ wrote:Vidis, opet se ponavljas. Zasto bi meni dominantnost multietnickih stranaka na politickoj sceni bio cilj? Sta dobijam od toga: hoce li se povecati plate, hoce li struja biti jeftinija, voda regularnija?

Ovo je problem s vasim mentalitetom. Ljudi zele bolji zivot, sta mene briga ako vlada multietnicka stranka ako nemaju strucan kadar? Zasto bih glasala za NS kad su jedino u stanju predlagati retardacije tipa "svim zenama u javnim ustanovima u KS slobodan dan za 8 mart", a nista ne mijenjaju sustinski?

Koji kurac ce meni multietnicka stranka puna nesposobnih ljudi i neadekvatnog kadra? Hocu sposobne ljude, necu Forta, Kojovica, Cudic i ostata ekipe koji se ni po cemu nisu pokazali kao sposobniji od bilmeza iz SDA, ali eto "glasajmo za njih jer su multikulti" :lol:

Jedini kandidat koji djeluje kao da iole ima neku konretnu viziju za ovu zemlju je Hadzikadic, bas zato sto svoje vrijeme ne baca na floskule o muslimanstvu (kao SDAovci) ili "multikulti" (kao NSovci), nego govori o napretku drustva i ekonomiji.
Nasa stranka je tek dobila priliku. Imaju vlast 2-3 mjeseca. Polako, sacekaj da vidimo sta znaju.

SDA kriminalni kartel vlada 30 godina. Sve su unistili kao skakavci. Napravili su lopovski narod. Ima li kod nas covjeka da nije sudjelovao u kriminalu, korupciji, nepotizmu, mitu itd.? SDA je ubila postenje u ovom narodu.

Prvi put imamo novu snagu na politickoj sceni - Nasu stranku. Vec nakon 2 dana pocela je pljuvacina od strane SDA medija i 100 000 stranackih, lopovskih uhljeba.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44378 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

seln wrote:
Cisto guranje prsta u oko Bosnjacima... otprilike, kao kad bi Dzaferovic imenovao za savjetnika Slobodana Vaskovica.
Ili Komsic Martinu Soptu. :D

Cuj 11 savjetnika, 'ljeb ti... :(
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#44379 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _Scarlett_ »

Kikibombona wrote: Nasa stranka je tek dobila priliku. Imaju vlast 2-3 mjeseca. Polako, sacekaj da vidimo sta znaju.

SDA kriminalni kartel vlada 30 godina. Sve su unistili kao skakavci. Napravili su lopovski narod. Ima li kod nas covjeka da nije sudjelovao u kriminalu, korupciji, nepotizmu, mitu itd.? SDA je ubila postenje u ovom narodu.

Prvi put imamo novu snagu na politickoj sceni - Nasu stranku. Vec nakon 2 dana pocela je pljuvacina od strane SDA medija i 100 000 stranackih, lopovskih uhljeba.
Koliko da cekamo? Jer meni zvuci kao da kazes "SDA kartel vlada 30 god, sacekamo jos 30 s ovima da vidimo hoce li biti isto toliko nesposobni".

Ja sam vise nego spremna da cekam kraj NSovog mandata da vidim hoce li nesto dobro napraviti. Cak stavise, ja se nadam da ce oni nesto uspjeti napraviti u Kantonu.

Ali necu da im aplaudiram populisticke, besmislene prijedloge kao onaj oko slobodan dan za zene za 8 mart. I pogotovo necu da im "dan novu sansu" poslije ovog mandata ako se budu ispostavili kao skroz nesposobni.

Primijetila sam da dominiraju dva tipa glasaca Nase Stranke. Prva grupa glasa iz ocaja, jer im je dosta SDAovog lopovluka i javasluka a jer nemaju vjeru ni u propali SDP. NS im onda dodje kao "nova snaga", nesto sto za sada "nije imalo vremena" da se uprlja. Ovi iz prve grupe ce nastaviti glasati za NS na sljedecim izborima ako se budu pokazali kao sposobni na ovim, ali ce ili abstinirati od glasanja ili glasati za neku novu opciju ako se budu pokazali kao nesposobni.

Druga grupa ce nastaviti da glasa za NS uprkos nesposobnosti. Jer glasaju za njima primamljivu retoriku o "antinacionalizmu" i za "kul" licnosti, umjetnici, urbanost. To je grupa NSovaca s mentalietom SDAovaca. "Nek nas jase, samo nek su "nasi".
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#44380 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Umro Zdravko Krsmanovic.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44381 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

_Scarlett_ wrote:Koliko da cekamo? Jer meni zvuci kao da kazes "SDA kartel vlada 30 god, sacekamo jos 30 s ovima da vidimo hoce li biti isto toliko nesposobni".

Ja sam vise nego spremna da cekam kraj NSovog mandata da vidim hoce li nesto dobro napraviti. Cak stavise, ja se nadam da ce oni nesto uspjeti napraviti u Kantonu.
Da sacekamo makar dvije ili cetiri godine. Za dva mjeseca se ne moze nista uraditi. Nasa stranka silno zeli da se dokaze i zato se desavaju bezazlene greske. Zele da ostave dojam.

Na njih se srucila kanonada otrovnih udara iz staba SDA. Sipaju otrov SDA clanovi, mediji i uhljebi. Izgubili su izvor sa kojeg 30 godina nemilice kradu. Ne prezaju ni od cega. Spremni su ici do dna, postenog Pedju nazvati cetnikom. Najgora ljudska pogan i moralne kreature.
Ali necu da im aplaudiram populisticke, besmislene prijedloge kao onaj oko slobodan dan za zene za 8 mart. I pogotovo necu da im "dan novu sansu" poslije ovog mandata ako se budu ispostavili kao skroz nesposobni.
Iako glasac NS, rekao sam je potez Forte debilski. Glasaci NS su izrazito krticki raspolozeni sto je veoma pozitivno. Glasaci NS nisu stranacki uhljebi. Mi mozemo sasuti Pedji od - do, jer ne zavisimo od njega niti od politike. Zdravo glasacko tijelo je ono koje razmislja kriticki i nije ovisno o politici.

Nesretna odluka da 8. Mart bude neradni dan je kopija iste odluke koju je donio grad Berlin. Forto je priznao da je kopirao Berlin. Radi se o zelji da budemo kao EU - a Berlin je centar Evrope. Forto je nastupio amaterski, trebao je bolje osmisliti i predstaviti odluku. Namjera je dobra, rezultat los.

Jedan od razloga nase nazadnosti je izopcenost zena iz drustveno-politickih tokova. Zene cine 50% drustva a nemaju ni 1% utjecaja. Zatucano, konzervativno i patrijarhalno drustvo. 50% ljudskih resursa je na neki nacin potisnuto, osim ako ne mislimo da su zene intelektualno inferiorne. Zene su celnice dvije najjace evropske drzave - Njemcka i Velika Britanija.

Misljenja sam da nam treba ravnopravnost ili cak pozitivna diskriminacija u korist zena kako bi ubrzano mijenjali mentalitet. Nasa stranka tu pravi iskorak jer ima daleko najvise zena na vodecim funkcijama. U mom gradu, Zenici, za NS je glavna zena. Muskarci imaju sovinisticki odnos prem zenama - 'ta ce ona, neka se uhvati kecelje. Jos gore komentare imaju same zene, daleko zajedljivije i zlobnije. Veliki broj zena ni pod razno nece glas dati zeni. Fenomen za strucnu ekspertizu.

Nadam se da ce NS nakon Pedje preuzeti Sabina Cudic ili neka druga zena.

Nasa stranka nema kriminalce u svojim redovima. Stranka je multi-etnicna i liberalna. Ako pogledamo druge zemlje, doci cemo do zakljucka da je etno-nacionalizam, vjerski fanatizam i konzervatizam = nazodovanje i siromastvo.

NS ima puno mana kao i nase drustvo, koje je totalno kriminalno i korumpirano. Bolesno drustvo. NS je dio toga, nisu nastali u karantinu. Ipak, NS je bliza modernim evropskim strankama nego Rusima ili Turcima, za razliku od SDA i SDP.

Ako neko nije sklon liberalizmu ili ljevici, tu je Mirsad Hadzikadic u kojeg polazem velike nade i kome sam dao glas.
Primijetila sam da dominiraju dva tipa glasaca Nase Stranke. Prva grupa glasa iz ocaja, jer im je dosta SDAovog lopovluka i javasluka a jer nemaju vjeru ni u propali SDP. NS im onda dodje kao "nova snaga", nesto sto za sada "nije imalo vremena" da se uprlja. Ovi iz prve grupe ce nastaviti glasati za NS na sljedecim izborima ako se budu pokazali kao sposobni na ovim, ali ce ili abstinirati od glasanja ili glasati za neku novu opciju ako se budu pokazali kao nesposobni.

Druga grupa ce nastaviti da glasa za NS uprkos nesposobnosti. Jer glasaju za njima primamljivu retoriku o "antinacionalizmu" i za "kul" licnosti, umjetnici, urbanost. To je grupa NSovaca s mentalietom SDAovaca. "Nek nas jase, samo nek su "nasi".
Ovo si dobro primjetila. Mislim da je prva grupa daleko veca. Ako NZ zajebe - odjebat ih. Ima Hadzikadic, dolaze novi ljudi. Najgore je apstinirati ili glasati za dokazane kriminalce.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44382 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

seln wrote:Umro Zdravko Krsmanovic.
Ja ne vjerujem da o mrtvima treba govoriti sve najbolje.

Pred samu smrt se prodao Dodiku za sitno. Da je izdrzao jos malo, umro bi kao protivnik politike Milorada Dodika. Kao da ga je savjest usmrtila.
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#44383 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _Scarlett_ »

Kikibombona wrote:Iako glasac NS, rekao sam je potez Forte debilski. Glasaci NS su izrazito krticki raspolozeni sto je veoma pozitivno. Glasaci NS nisu stranacki uhljebi. Mi mozemo sasuti Pedji od - do, jer ne zavisimo od njega niti od politike. Zdravo glasacko tijelo je ono koje razmislja kriticki i nije ovisno o politici.

Nesretna odluka da 8. Mart bude neradni dan je kopija iste odluke koju je donio grad Berlin. Forto je priznao da je kopirao Berlin. Radi se o zelji da budemo kao EU - a Berlin je centar Evrope. Forto je nastupio amaterski, trebao je bolje osmisliti i predstaviti odluku. Namjera je dobra, rezultat los.

Jedan od razloga nase nazadnosti je izopcenost zena iz drustveno-politickih tokova. Zene cine 50% drustva a nemaju ni 1% utjecaja. Zatucano, konzervativno i patrijarhalno drustvo. 50% ljudskih resursa je na neki nacin potisnuto, osim ako ne mislimo da su zene intelektualno inferiorne. Zene su celnice dvije najjace evropske drzave - Njemcka i Velika Britanija.

Misljenja sam da nam treba ravnopravnost ili cak pozitivna diskriminacija u korist zena kako bi ubrzano mijenjali mentalitet. Nasa stranka tu pravi iskorak jer ima daleko najvise zena na vodecim funkcijama. U mom gradu, Zenici, za NS je glavna zena. Muskarci imaju sovinisticki odnos prem zenama - 'ta ce ona, neka se uhvati kecelje. Jos gore komentare imaju same zene, daleko zajedljivije i zlobnije. Veliki broj zena ni pod razno nece glas dati zeni. Fenomen za strucnu ekspertizu.

Nadam se da ce NS nakon Pedje preuzeti Sabina Cudic ili neka druga zena.
Vidis, ovo je besmisleno, i jako dobar primjer kako NS razmislja kao stranka koja se ni ne nalazi u Bosni.

Mi nismo Njemacka, problemi nasih zena su fundamentalno drugaciji od problema Nijemica. Nijemicama nisu problem nezaposlenost, uzasni uslovi rada i siromastvo, Bosankama jesu. TO su glavni problemi na kojima se treba raditi. Nikakvi kozmeticki i populisticki prijedlozi tipa "ej vi sada u javnim ustanovima sada necete raditi 8 mart". Cak je bizaran prijedlog s obziran da su zene u privatnim firmama cesto mnogo gore nego onima u javnim ali njih ko jebe. Ali eto, to je ta Fortovska, NSovska spika koja vise gleda formu nego sustinu.

Sovinisticki odnos pojedinaca (i muskaraca i zena) u drustvu svakako ima, ali predstavljati TO kao glavni problem BH zena a ne siromastvo, nezaposlenost i losi uslovi rada, je suludo.

Mislim, mozete, ali prije ce BH zena glasati za nekog ko joj moze pomoci da prehrani sebe i porodicu nego za nekog ko ce joj uvuci u neku #MeToo pricu s kojom se ona ne moze identificirati bas.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44384 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

_Scarlett_ wrote:
Kikibombona wrote:Iako glasac NS, rekao sam je potez Forte debilski. Glasaci NS su izrazito krticki raspolozeni sto je veoma pozitivno. Glasaci NS nisu stranacki uhljebi. Mi mozemo sasuti Pedji od - do, jer ne zavisimo od njega niti od politike. Zdravo glasacko tijelo je ono koje razmislja kriticki i nije ovisno o politici.

Nesretna odluka da 8. Mart bude neradni dan je kopija iste odluke koju je donio grad Berlin. Forto je priznao da je kopirao Berlin. Radi se o zelji da budemo kao EU - a Berlin je centar Evrope. Forto je nastupio amaterski, trebao je bolje osmisliti i predstaviti odluku. Namjera je dobra, rezultat los.

Jedan od razloga nase nazadnosti je izopcenost zena iz drustveno-politickih tokova. Zene cine 50% drustva a nemaju ni 1% utjecaja. Zatucano, konzervativno i patrijarhalno drustvo. 50% ljudskih resursa je na neki nacin potisnuto, osim ako ne mislimo da su zene intelektualno inferiorne. Zene su celnice dvije najjace evropske drzave - Njemcka i Velika Britanija.

Misljenja sam da nam treba ravnopravnost ili cak pozitivna diskriminacija u korist zena kako bi ubrzano mijenjali mentalitet. Nasa stranka tu pravi iskorak jer ima daleko najvise zena na vodecim funkcijama. U mom gradu, Zenici, za NS je glavna zena. Muskarci imaju sovinisticki odnos prem zenama - 'ta ce ona, neka se uhvati kecelje. Jos gore komentare imaju same zene, daleko zajedljivije i zlobnije. Veliki broj zena ni pod razno nece glas dati zeni. Fenomen za strucnu ekspertizu.

Nadam se da ce NS nakon Pedje preuzeti Sabina Cudic ili neka druga zena.
Vidis, ovo je besmisleno, i jako dobar primjer kako NS razmislja kao stranka koja se ni ne nalazi u Bosni.

Mi nismo Njemacka, problemi nasih zena su fundamentalno drugaciji od problema Nijemica. Nijemicama nisu problem nezaposlenost, uzasni uslovi rada i siromastvo, Bosankama jesu. TO su glavni problemi na kojima se treba raditi. Nikakvi kozmeticki i populisticki prijedlozi tipa "ej vi sada u javnim ustanovima sada necete raditi 8 mart". Cak je bizaran prijedlog s obziran da su zene u privatnim firmama cesto mnogo gore nego onima u javnim ali njih ko jebe. Ali eto, to je ta Fortovska, NSovska spika koja vise gleda formu nego sustinu.

Sovinisticki odnos pojedinaca (i muskaraca i zena) u drustvu svakako ima, ali predstavljati TO kao glavni problem BH zena a ne siromastvo, nezaposlenost i losi uslovi rada, je suludo.

Mislim, mozete, ali prije ce BH zena glasati za nekog ko joj moze pomoci da prehrani sebe i porodicu nego za nekog ko ce joj uvuci u neku #MeToo pricu s kojom se ona ne moze identificirati bas.
Pa sestro, sovinisticki odnos je uzrok svih problema koje zene imaju. Iz tog odnosa, iz konzervativnog i patrijarahlnog drustva, koje nipodastava zene, proizilaze svi problemi koje zene imaju. Kako ne vidis korelaciju izmedju odnosa muskog drustva prema zenama i marginalizaciji u drustvu. Nemoj da ja kao musko prve klase o tome moram govoriti. :D

Odluka za 8. Mart jeste pogresna i bizarna iz nekoliko razlog. Jes' da je istu odluku donio svjetionik slobodnog svijeta - grad Berlin - Forto je svejedno lose osmislio i iskomunicirao odluku. Greska iz dobre namjere. Nebitno.

Pomenuo sam drugu stvar - Nasa stranka favorizuje zene. U Nasoj stranci na najvisim pozicijama ima veliki broj zena. U Nasoj stranci imamo pravu rodnu ravnopravnost dok su ostale stranke izrazito muske. To je veoma bitno. Bitno je mijenjati SVIJEST. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je bitno mijenjati svijest. Isticanje zena na najvise pozicije pokazuje prirodu NS i odnos prema zenama. Sve to utjece na cjelokupan polozaj zena. Koliko je za zene u Njemackoj znacajno sto je Angela Merkel kancelarka? Koliko bi za zene bilo znacajno da sutra Sabina Cudic ili neko drugi bude predsjednik Nase stranke i federalni premijer? Na taj nacin se mijenja svijest konzervativno-patrijarhalnog i zatucanog drustva.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#44385 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mayab »

User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44387 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

biscanka2 wrote:
Nista novo. Sve politika.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#44388 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by °u° »

Nekakav američki profesor David Pettigrew sa Yale odgovorio da su bonske ovlasti suspendovane 2006. što naravno nije istina.
Visoki prestavnik je koristio bonske ovlasti, odnosno smjenjivao npr. 2009. Himzu Đonku, zatim Radislava Jovičića (SIPA)... Što će reći profa ili sere ili ne zna.
User avatar
moa
Posts: 3631
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#44389 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by moa »

Skijaš wrote:
_Scarlett_ wrote:
Skijaš wrote:
Ne mogu govoriti za druge, ali ja to nikad nisam ni pomislio, jos manje napisao. Ekonomski napredak i multietnicki koncept ne iskljucuju jedno drugo, naprotiv, mislim da su usko vezani jer sto je manje barijera u BiH, to je ekonomija jaca.
Sto se tice dominantnosti multietnickih stranaka na politickoj sceni, ako ti to nije cilj, koja od dva preostala jesu .... dominacija jedne monoetnicke stranke ili dominacija tri monoetnicke stranke ?
Vidis, opet se ponavljas. Zasto bi meni dominantnost multietnickih stranaka na politickoj sceni bio cilj?
Pored niza drugih razloga, i zato sto je politicarima tada teze umotavati vlastiti kriminal odbranom interesa naroda iz kojeg dolaze. Jer to je taj izbor kojeg se nudi Hrvatu, izabracete mene ili ce vam SDA oduzeti Mostar, to je izbor kojeg se nudi Srbinu, izabracete mene ili ce vam ukinuti entitet .... itd. I onda narod svoj izbor svodi na izbor izmedju loseg i goreg. Kao da oni ne znaju da je Dodik lopov, znaju, naravno da znaju, ali ako im Dodik kaze da ako ne izaberu njega, Banja Lukom ce vladati Izetbegovic, ljudi glasaju u skladu s tom propagandom.
Koji kurac ce meni multietnicka stranka puna nesposobnih ljudi i neadekvatnog kadra?
Podrzi onu za koju mislis da je puna sposobnih ljudi i adekvatnog kadra, ali takve stranke ne mozes traziti medju onima koje se identificiraju samo sa jednim narodom. To ih u startu diskvalifikuje.
sjecam se one srpske bolje je bilo pod turcima pa mozda njihovu ljudi shvate da je bolje biti pod Izetbegovicem nego pod Dodikom pa kako god se zvao entitet ali za to treba vremena da dodju generacije koje ce gledati naprijed.....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#44390 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by channel10 »

Jeste li gledali posljednjeg gosta u tom dnevniku i one karte? Da li se sta zaključiti iz onih par minuta glede MZ i dešavanja u BIH-a?
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#44391 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by _Scarlett_ »

Kikibombona wrote:
Pa sestro, sovinisticki odnos je uzrok svih problema koje zene imaju. Iz tog odnosa, iz konzervativnog i patrijarahlnog drustva, koje nipodastava zene, proizilaze svi problemi koje zene imaju. Kako ne vidis korelaciju izmedju odnosa muskog drustva prema zenama i marginalizaciji u drustvu. Nemoj da ja kao musko prve klase o tome moram govoriti. :D

Odluka za 8. Mart jeste pogresna i bizarna iz nekoliko razlog. Jes' da je istu odluku donio svjetionik slobodnog svijeta - grad Berlin - Forto je svejedno lose osmislio i iskomunicirao odluku. Greska iz dobre namjere. Nebitno.

Pomenuo sam drugu stvar - Nasa stranka favorizuje zene. U Nasoj stranci na najvisim pozicijama ima veliki broj zena. U Nasoj stranci imamo pravu rodnu ravnopravnost dok su ostale stranke izrazito muske. To je veoma bitno. Bitno je mijenjati SVIJEST. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je bitno mijenjati svijest. Isticanje zena na najvise pozicije pokazuje prirodu NS i odnos prema zenama. Sve to utjece na cjelokupan polozaj zena. Koliko je za zene u Njemackoj znacajno sto je Angela Merkel kancelarka? Koliko bi za zene bilo znacajno da sutra Sabina Cudic ili neko drugi bude predsjednik Nase stranke i federalni premijer? Na taj nacin se mijenja svijest konzervativno-patrijarhalnog i zatucanog drustva.
Naravno da sovinisticki odnos nije uzrok svih problema koje zene imaju.

Od losih uslova, nezaposlenosti i siromastva pate i muskarci u BiH, nema to veze sa patrijarkatom.

Vidi se po onome sto pises da si vise neoliberalac nego ljevicar :D Vise se opterecuju formom nego sustinom :D Benazir Bhutto je bila premijerka Pakistana jos prije 20+ god, nimalo nije uticalo na polozaj zena u pakistanskom drustvu. Ona je bila clanice tamosnje visoke klase, rodno povezana s vladajucom garniturom, obicna pakistanska djevojca mogla je i moze samo sanjati takav polozaj.

Ali eto, dalo je regresivnim Pakistancima povod da kazu strancima kako su napredni, dok zemlja pliva u ubistvima iz casti i udajom tinejdzerki za matore.

Da se razumijemo, neka bude zena premijer BiH, NS, svake stranke u BiH. Nemam nista protiv. Samo sumnjam da to igra toliku ulogu u mijenjanje svijesti koliko ti mislis.

A i, mi nismo ni Njemacka ni Pakistan. Ima mizoginije u drustvu dosta, ali ne moze se bas reci da su zene "marginalizirane". Ne treba biti bombastican.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#44392 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kikibombona »

_Scarlett_ wrote:Naravno da sovinisticki odnos nije uzrok svih problema koje zene imaju.

Od losih uslova, nezaposlenosti i siromastva pate i muskarci u BiH, nema to veze sa patrijarkatom.

Vidi se po onome sto pises da si vise neoliberalac nego ljevicar :D Vise se opterecuju formom nego sustinom :D Benazir Bhutto je bila premijerka Pakistana jos prije 20+ god, nimalo nije uticalo na polozaj zena u pakistanskom drustvu. Ona je bila clanice tamosnje visoke klase, rodno povezana s vladajucom garniturom, obicna pakistanska djevojca mogla je i moze samo sanjati takav polozaj.

Ali eto, dalo je regresivnim Pakistancima povod da kazu strancima kako su napredni, dok zemlja pliva u ubistvima iz casti i udajom tinejdzerki za matore.

Da se razumijemo, neka bude zena premijer BiH, NS, svake stranke u BiH. Nemam nista protiv. Samo sumnjam da to igra toliku ulogu u mijenjanje svijesti koliko ti mislis.

A i, mi nismo ni Njemacka ni Pakistan. Ima mizoginije u drustvu dosta, ali ne moze se bas reci da su zene "marginalizirane". Ne treba biti bombastican.
A sta je uzrok?

Sagledaj trenutno stanje u razlicitim drzavama, na razlicitim kontinentima. Neminovno ces doci do zakljucka da razvijenije i liberalnije drzave imaju vise zena na istaknutim pozicijama. Zastupljenost zena u politici je direktno proporcionalna stepenu razvoja. Gotovo da ne postoji izuzetak od pravila.

I naravno, nije stvar samo u zenama. Sloboda je preduslov za napredak. Jako je samo ono drustvo, jaka je samo ona drzava, koja crpi znanje iz cjelokupne populacije.

Ako u BiH na istaknutim pozicijama imamo samo 2% zena, sta nam to govori? Od 50% ukupne populacije koristi se samo par procenata? Jesu zene genetski glupe? Rekao bih da nisu.

Otkud znas da izbor Benazir Buto nije popravio polozaj zena? Ja nekako mislim da jeste, vodjen logikom. Pakistansko drustvo je apsolutno patrijarhalno i religiozno. Drustvo je u cjelosti veoma zautacno i neobrazovano. Zene su zapostavljene i marginalizovane. Sigurno ce trebati dosta vremena dok se stanje ne popravi. Izbor Benazir Buto je pozitivan i produktivan, ali je kap u moru...

Sto se mene tice, ne volim kolektivizme. Ne izjasnjavam se nikako, ni vjerski ni etnicki. Ne volim ideologije. Slobodni strijelac, tako se najkomotnije osjecam. :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#44394 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Tomahawk11 »

U Republici Srpskoj (RS) će se obilježavati 9. septembar, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u tom bh. entitetu.
Prijedlog da ovaj događaj dobije republički značaj dao je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

"Vladin Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova prihvatio je jednoglasno na današnjoj sjednici još jedan istorijski događaj koji će se ubuduće obilježavati na republičkom nivou", saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite.
:roll:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18643
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#44395 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SmokingMan »

Tomahawk11 wrote:
U Republici Srpskoj (RS) će se obilježavati 9. septembar, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u tom bh. entitetu.
Prijedlog da ovaj događaj dobije republički značaj dao je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

"Vladin Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova prihvatio je jednoglasno na današnjoj sjednici još jedan istorijski događaj koji će se ubuduće obilježavati na republičkom nivou", saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite.
:roll:
Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44396 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Tomahawk11 wrote:
U Republici Srpskoj (RS) će se obilježavati 9. septembar, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u tom bh. entitetu.
Prijedlog da ovaj događaj dobije republički značaj dao je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

"Vladin Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova prihvatio je jednoglasno na današnjoj sjednici još jedan istorijski događaj koji će se ubuduće obilježavati na republičkom nivou", saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite.
:roll:
On haman gluplji od sefa mu :lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#44397 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Tomahawk11 »

Šef je promijenio ploču kako je zasjeo na vrh.
Sve manje priča, sve više mudro šuti :mrgreen:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#44398 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

Tomahawk11 wrote:
U Republici Srpskoj (RS) će se obilježavati 9. septembar, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u tom bh. entitetu.
Prijedlog da ovaj događaj dobije republički značaj dao je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

"Vladin Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova prihvatio je jednoglasno na današnjoj sjednici još jedan istorijski događaj koji će se ubuduće obilježavati na republičkom nivou", saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite.
:roll:
Slazem se, u RS bi trebali obiljezavati sto vise takvih praznika.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44399 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

seln wrote:
Tomahawk11 wrote:
U Republici Srpskoj (RS) će se obilježavati 9. septembar, kao Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u tom bh. entitetu.
Prijedlog da ovaj događaj dobije republički značaj dao je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac.

"Vladin Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova prihvatio je jednoglasno na današnjoj sjednici još jedan istorijski događaj koji će se ubuduće obilježavati na republičkom nivou", saopćeno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite.
:roll:
Slazem se, u RS bi trebali obiljezavati sto vise takvih praznika.
Znam ja na sta ti ciljas kad kazes da bi trebali sto vise takvih praznika :mrgreen: .......neznam jesul ameri zagrijani za to, skup je taj vatromet ba :lol: :lol: :lol:
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#44400 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mishic »

Vidi, majku mu... Konačno jedan datum oko koga ćemo se bez problema moći složiti.
Ja odavno slavim i veličam taj dan a sada će se to raditi i u RS-u.
Tako ćemo mi doći do još zajedničkih datuma.
Locked