Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48401 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

last mohicans wrote: 27/07/2021 00:51 Eki pokojni Praljak, :-) o mrtvima sve naj,jel.. Dovoljno si rekao time, štovaoče ratnih zločinaca i UZP.
Na osnovu čega me etiketiraš da štujem ratne zločine? Gdje i kako sam ja to uradio? Jesam li rekao da su i Praljak i Delić ratni zločinci? Jesu. Pa?

To što ti imaš neke druge stavove koji ne odgovaraju presudama je tvoj problem.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48402 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Jedan proglašen krivim jer nije poduzeo “nužne i razumne mjere” da spriječi ili kazni zločine koje su u srpnju i kolovozu 1995. počinili njegovi potčinjeni u logoru Kamenica u blizini Zavidovića.

Drugi osudjen za UZP, zatim za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija, konkretno za ubistvo, hotimično lišavanje života, progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju, protivpravno zatočenje civila, prisilni rad, nečovječna djela, nečovječno postupanje, protivpravno i bezobzirno uništavanje imovine širokih razmjera koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namjenjenim religiji ili obrazovanju, protivpravne napade na civile i protivpravno terorisanje civila.

I kaze levat isto :lol:
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#48403 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

Delic je po zakonu osuđen za ratni zlocin i to je cinjenica ma koliko god njegova kazna vremenski trajala i koliko god njegov "grijeh" izgledao mali. Komandna odgovornost je vec odavno poznat pojam i mnogi srpski/hrvatski zlocinci su tako osuđeni pa ih nikad nismo pravdali. Ako je sud vec u istu ravnu ratnog zlocinca stavio ovo Delicevo i nekog ko je direktno svojom rukom ubio nekoga onda mi to moramo prihvatiti. Pocnemo li pravdati ili relativizirati ulazimo u istu sferu kao i mnogi koji pravdaju svoje zlocince i jednostavno radimo istu stvar kao oni.

Treba biti covjek i krenuti iz svojih redova i da kroz te primjere imamo onda moralni kapital da nekome drugom nesto kazemo.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48404 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Pandakonda wrote: 27/07/2021 00:59 Delic je po zakonu osuđen za ratni zlocin i to je cinjenica ma koliko god njegova kazna vremenski trajala i koliko god njegov "grijeh" izgledao mali. Komandna odgovornost je vec odavno poznat pojam i mnogi srpski/hrvatski zlocinci su tako osuđeni pa ih nikad nismo pravdali. Ako je sud vec u istu ravnu ratnog zlocinca stavio ovo Delicevo i nekog ko je direktno svojom rukom ubio nekoga onda mi to moramo prihvatiti. Pocnemo li pravdati ili relativizirati ulazimo u istu sferu kao i mnogi koji pravdaju svoje zlocince i jednostavno radimo istu stvar kao oni.

Treba biti covjek i krenuti iz svojih redova i da kroz te primjere imamo onda moralni kapital da nekome drugom nesto kazemo.
Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#48405 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote: 27/07/2021 00:54
invincible1921 wrote: 27/07/2021 00:27

1.Delic nije nista od tog naredio niti ucestvavo u tome
2.Nije sprijecio a vrlo je upitno da li je i mogao
3.Dokaz da je za zlocine jedne marginalne jedinice odgovarao komandat armije ide u prilog cinjenici da je odres bio manje vise bez ikakve kontrole

Sudija Moloto je zaključio da Rasim Delić nije imao efektivnu kontrolu nad odredom.


4.Njegov grijeh u ovom svemu je pozicija koju je obnasao u datom trenutku

Makar procitaj prije nego posaljes link...

al ne duzimo temu..
Vojska nije skupina navijača nad kojom nemaš kontrolu.
Vojska je najilustrativniji primjer hijerarhije.
U vojsci nadređeni MORA imati kontrolu nad podređenima.
Ako se neki odmetnu i odbiju poslušnost, vodi ih se na vojni sud.

Praljak je za isto osuđen. Nigdje ne postoji niti jedan dokaz da je on osobno počinio ili da je drugima naredio počinjenje bilo kakvog ratnog zločina, ali je opet osuđen kao ratni zločinac. Pitaš se kako? Pa fino. Njegovi vojnici su činili ratne zločine, on je MORAO to spriječiti i uspostaviti kontrolu nad njima na sve dopuštene načine te suditi one koji su počinili zločine.

Po čemu je to različito od Delića?

Kak general MORAŠ uvesti reda u vojsku ili nisi general. Onda je to skupina razbojnika. Moraš imati efektivnu kontrolu nad podređenima. Nikoga nije briga kako ćeš to postići. Ti si odgovoran i doviđenja.
Praljak je dokazano bio na celu politike u vojnog djelovanja koja je kao jedan od osnovnih ciljeva imala etnicko ciscenje drugog naroda, napd na granice druge drzave ili eto da skrat UZP...

Praljkova maltene citava vojska je osudjena dok u slucaju delica pricamo o izolovanovoj jedinici.

Na kraju krajeva kompletan politicki vrh je dobio presudu...tako da praljak moze samo biti vise kriv od njih..

Ja ne kazem da Delic nije trebao odgovarati za ono sto je kriv, ali tvoje poredjenje istog sa Praljkom je u najmanju ruku komicno

Upravo radi takvih pisanja kao sto su tvoja sam i pokusao objasniti navedene stvari..al jok "sve je to isto ko nas zavadi"...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48406 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 00:57 Jedan proglašen krivim jer nije poduzeo “nužne i razumne mjere” da spriječi ili kazni zločine koje su u srpnju i kolovozu 1995. počinili njegovi potčinjeni u logoru Kamenica u blizini Zavidovića.

Drugi osudjen za UZP, zatim za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija, konkretno za ubistvo, hotimično lišavanje života, progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju, protivpravno zatočenje civila, prisilni rad, nečovječna djela, nečovječno postupanje, protivpravno i bezobzirno uništavanje imovine širokih razmjera koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namjenjenim religiji ili obrazovanju, protivpravne napade na civile i protivpravno terorisanje civila.

I kaze levat isto :lol:
Možda ja živim u zabludi. Vrlo rado ću korigirati stavove, samo mi pokaži dokaze za to što tvrdiš. Npr da je počinio hotimicno ubojstvo, da je naredio vršenje nekog zločina.
Ja koliko sam upućen nije osuđen za to sto ti tvrdiš nego je osuđen za nespriječavanja zločina i za to što nije kaznio izvršioce zločina.

Eto, čekat ču odgovor. I vrlo rado ću korigirati stavove ako se uspostavi da nisu točni.

P.S. ako nekome nije jasno, ja ne ne tvrdim da Praljak nije ratni zločinac. Moji stavovi su jasni.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48407 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:02
GandalfSivi wrote: 27/07/2021 00:57 Jedan proglašen krivim jer nije poduzeo “nužne i razumne mjere” da spriječi ili kazni zločine koje su u srpnju i kolovozu 1995. počinili njegovi potčinjeni u logoru Kamenica u blizini Zavidovića.

Drugi osudjen za UZP, zatim za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija, konkretno za ubistvo, hotimično lišavanje života, progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju, protivpravno zatočenje civila, prisilni rad, nečovječna djela, nečovječno postupanje, protivpravno i bezobzirno uništavanje imovine širokih razmjera koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namjenjenim religiji ili obrazovanju, protivpravne napade na civile i protivpravno terorisanje civila.

I kaze levat isto :lol:
Možda ja živim u zabludi. Vrlo rado ću korigirati stavove, samo mi pokaži dokaze za to što tvrdiš. Npr da je počinio hotimicno ubojstvo, da je naredio vršenje nekog zločina.
Ja koliko sam upućen nije osuđen za to sto ti tvrdiš nego je osuđen za nespriječavanja zločina i za to što nije kaznio izvršioce zločina.

Eto, čekat ču odgovor. I vrlo rado ću korigirati stavove ako se uspostavi da nisu točni.

P.S. ako nekome nije jasno, ja ne ne tvrdim da Praljak nije ratni zločinac. Moji stavovi su jasni.
Sta ti mislis, da sam ja ovo iz glave pisao? Ovo je copy/paste summary-a haske presude. Sta ti ba ja imam dokazivati, procitaj presudu jos jednom, umij se pa se vrati da probas ponovo...
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48408 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:01
Pandakonda wrote: 27/07/2021 00:59 Delic je po zakonu osuđen za ratni zlocin i to je cinjenica ma koliko god njegova kazna vremenski trajala i koliko god njegov "grijeh" izgledao mali. Komandna odgovornost je vec odavno poznat pojam i mnogi srpski/hrvatski zlocinci su tako osuđeni pa ih nikad nismo pravdali. Ako je sud vec u istu ravnu ratnog zlocinca stavio ovo Delicevo i nekog ko je direktno svojom rukom ubio nekoga onda mi to moramo prihvatiti. Pocnemo li pravdati ili relativizirati ulazimo u istu sferu kao i mnogi koji pravdaju svoje zlocince i jednostavno radimo istu stvar kao oni.

Treba biti covjek i krenuti iz svojih redova i da kroz te primjere imamo onda moralni kapital da nekome drugom nesto kazemo.
Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
Pa to i ja govorim. Tko je osuđen, osuđen je i amen. Zavrsena priča.
A naravno da nijedan od stotina osuđenih rarnih zločinaca nije osuđen za isto zlodjelo. Svaki je imao drugačiju optuznicu i presudu. To ne mijenja činjenicu da su se ogriješili o zakone i običaje ratovanja i time postali ratni zločinci.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48409 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:05
GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:01

Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
Pa to i ja govorim. Tko je osuđen, osuđen je i amen. Zavrsena priča.
A naravno da nijedan od stotina osuđenih rarnih zločinaca nije osuđen za isto zlodjelo. Svaki je imao drugačiju optuznicu i presudu. To ne mijenja činjenicu da su se ogriješili o zakone i običaje ratovanja i time postali ratni zločinci.
To ti je kao da tvrdis da su lik koji je uhvacen sa jointom i serijski ubica u sustini isti, jer su obojica prekrsili zakon. Svi se danas pomalo ludi pravimo, ha?
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#48410 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:02
GandalfSivi wrote: 27/07/2021 00:57 Jedan proglašen krivim jer nije poduzeo “nužne i razumne mjere” da spriječi ili kazni zločine koje su u srpnju i kolovozu 1995. počinili njegovi potčinjeni u logoru Kamenica u blizini Zavidovića.

Drugi osudjen za UZP, zatim za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija, konkretno za ubistvo, hotimično lišavanje života, progone na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju, protivpravno zatočenje civila, prisilni rad, nečovječna djela, nečovječno postupanje, protivpravno i bezobzirno uništavanje imovine širokih razmjera koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namjenjenim religiji ili obrazovanju, protivpravne napade na civile i protivpravno terorisanje civila.

I kaze levat isto :lol:
Možda ja živim u zabludi. Vrlo rado ću korigirati stavove, samo mi pokaži dokaze za to što tvrdiš. Npr da je počinio hotimicno ubojstvo, da je naredio vršenje nekog zločina.
Ja koliko sam upućen nije osuđen za to sto ti tvrdiš nego je osuđen za nespriječavanja zločina i za to što nije kaznio izvršioce zločina.

Eto, čekat ču odgovor. I vrlo rado ću korigirati stavove ako se uspostavi da nisu točni.

P.S. ako nekome nije jasno, ja ne ne tvrdim da Praljak nije ratni zločinac. Moji stavovi su jasni.
Evo da ti objasnim sto banalnije moze jer se pravis budala...

Ti si predstavnik stanara...

1.Dobijes kaznu jer je komsija sa 10 sprata razbio prozor a ti ga nisi prijavio

2.Dobijes zatvora jer si bio medju flavnima u organizovanju svih stanara zgrade da idete razbiti kompletnu susjednu zgradu..i to si medju vodjama bio
User avatar
Pandakonda
Posts: 4365
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#48411 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Pandakonda »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:01
Pandakonda wrote: 27/07/2021 00:59 Delic je po zakonu osuđen za ratni zlocin i to je cinjenica ma koliko god njegova kazna vremenski trajala i koliko god njegov "grijeh" izgledao mali. Komandna odgovornost je vec odavno poznat pojam i mnogi srpski/hrvatski zlocinci su tako osuđeni pa ih nikad nismo pravdali. Ako je sud vec u istu ravnu ratnog zlocinca stavio ovo Delicevo i nekog ko je direktno svojom rukom ubio nekoga onda mi to moramo prihvatiti. Pocnemo li pravdati ili relativizirati ulazimo u istu sferu kao i mnogi koji pravdaju svoje zlocince i jednostavno radimo istu stvar kao oni.

Treba biti covjek i krenuti iz svojih redova i da kroz te primjere imamo onda moralni kapital da nekome drugom nesto kazemo.
Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
Sve to stoji, samo sto ce po novom zakonu to biti sve u istoj liniji, koliko je to dobro a koliiko lose ostaje da vidimo. Ali se barem pokrenulo nesto sa mrtve tacke
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48412 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

invincible1921 wrote: 27/07/2021 01:01
Humljanin wrote: 27/07/2021 00:54

Vojska nije skupina navijača nad kojom nemaš kontrolu.
Vojska je najilustrativniji primjer hijerarhije.
U vojsci nadređeni MORA imati kontrolu nad podređenima.
Ako se neki odmetnu i odbiju poslušnost, vodi ih se na vojni sud.

Praljak je za isto osuđen. Nigdje ne postoji niti jedan dokaz da je on osobno počinio ili da je drugima naredio počinjenje bilo kakvog ratnog zločina, ali je opet osuđen kao ratni zločinac. Pitaš se kako? Pa fino. Njegovi vojnici su činili ratne zločine, on je MORAO to spriječiti i uspostaviti kontrolu nad njima na sve dopuštene načine te suditi one koji su počinili zločine.

Po čemu je to različito od Delića?

Kak general MORAŠ uvesti reda u vojsku ili nisi general. Onda je to skupina razbojnika. Moraš imati efektivnu kontrolu nad podređenima. Nikoga nije briga kako ćeš to postići. Ti si odgovoran i doviđenja.
Praljak je dokazano bio na celu politike u vojnog djelovanja koja je kao jedan od osnovnih ciljeva imala etnicko ciscenje drugog naroda, napd na granice druge drzave ili eto da skrat UZP...

Praljkova maltene citava vojska je osudjena dok u slucaju delica pricamo o izolovanovoj jedinici.

Na kraju krajeva kompletan politicki vrh je dobio presudu...tako da praljak moze samo biti vise kriv od njih..

Ja ne kazem da Delic nije trebao odgovarati za ono sto je kriv, ali tvoje poredjenje istog sa Praljkom je u najmanju ruku komicno

Upravo radi takvih pisanja kao sto su tvoja sam i pokusao objasniti navedene stvari..al jok "sve je to isto ko nas zavadi"...
Napisao si par gluposti.

Npr, kako je Praljak mogao biti osuđen za napad na franice druge države ako je djelovao u BiH kao general HVO-a? Jedino da je napadao granice RH? Kakve granice, pojasni molim te.

Dalje, vojska čitava nije osuđena. Osuđeni su pojednici koji su činili zločine. Na koji način to ti zamišljaš da je osuđena čitava vojska? Osuđeni su pojedinci koji su činili zločine i njihovi nadređeni. Ostali nisu krivi jer nisu činili ništa zlo.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#48413 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:01
Pandakonda wrote: 27/07/2021 00:59 Delic je po zakonu osuđen za ratni zlocin i to je cinjenica ma koliko god njegova kazna vremenski trajala i koliko god njegov "grijeh" izgledao mali. Komandna odgovornost je vec odavno poznat pojam i mnogi srpski/hrvatski zlocinci su tako osuđeni pa ih nikad nismo pravdali. Ako je sud vec u istu ravnu ratnog zlocinca stavio ovo Delicevo i nekog ko je direktno svojom rukom ubio nekoga onda mi to moramo prihvatiti. Pocnemo li pravdati ili relativizirati ulazimo u istu sferu kao i mnogi koji pravdaju svoje zlocince i jednostavno radimo istu stvar kao oni.

Treba biti covjek i krenuti iz svojih redova i da kroz te primjere imamo onda moralni kapital da nekome drugom nesto kazemo.
Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
U tome jeste i kvaka koja se nece dopasti ni bosnjackim nacionalistima...Inckov zakon ne govori o nivou zlocina vec o zlocinu, bespotrebno ga je licitirati, ovaj ovo onaj ono...sto se zakona tice Praljak i Delic imaju isti tretman
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48414 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:05
Humljanin wrote: 27/07/2021 01:02

Možda ja živim u zabludi. Vrlo rado ću korigirati stavove, samo mi pokaži dokaze za to što tvrdiš. Npr da je počinio hotimicno ubojstvo, da je naredio vršenje nekog zločina.
Ja koliko sam upućen nije osuđen za to sto ti tvrdiš nego je osuđen za nespriječavanja zločina i za to što nije kaznio izvršioce zločina.

Eto, čekat ču odgovor. I vrlo rado ću korigirati stavove ako se uspostavi da nisu točni.

P.S. ako nekome nije jasno, ja ne ne tvrdim da Praljak nije ratni zločinac. Moji stavovi su jasni.
Sta ti mislis, da sam ja ovo iz glave pisao? Ovo je copy/paste summary-a haske presude. Sta ti ba ja imam dokazivati, procitaj presudu jos jednom, umij se pa se vrati da probas ponovo...
Summary kažeš...
Neću čitati summary nego ću procitati čitav tekst presude kad uhvatim vremena pa ćemo vidjeti.
Hvala na trudu.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48415 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Pandakonda wrote: 27/07/2021 01:08
GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:01

Je li osudjeni ratni zlocinac, jeste. Je li kriv, ako Hag kaze tako onda jeste. Je li isti nivo zlocina, nije.
Sve to stoji, samo sto ce po novom zakonu to biti sve u istoj liniji, koliko je to dobro a koliiko lose ostaje da vidimo. Ali se barem pokrenulo nesto sa mrtve tacke
Meni ne treba zakon da se javno ogradim od bilo koga ko je osudjen za ratni zlocin (pa makar i u najblazoj formi). Ne u moje ime...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48416 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:10
GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:05

Sta ti mislis, da sam ja ovo iz glave pisao? Ovo je copy/paste summary-a haske presude. Sta ti ba ja imam dokazivati, procitaj presudu jos jednom, umij se pa se vrati da probas ponovo...
Summary kažeš...
Neću čitati summary nego ću procitati čitav tekst presude kad uhvatim vremena pa ćemo vidjeti.
Hvala na trudu.
Pa barem uhvati vremena da procitas sta sam ti napisao. I rekao sam ti da procitas presudu, a dao ti summary kao preview.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#48417 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:09
invincible1921 wrote: 27/07/2021 01:01

Praljak je dokazano bio na celu politike u vojnog djelovanja koja je kao jedan od osnovnih ciljeva imala etnicko ciscenje drugog naroda, napd na granice druge drzave ili eto da skrat UZP...

Praljkova maltene citava vojska je osudjena dok u slucaju delica pricamo o izolovanovoj jedinici.

Na kraju krajeva kompletan politicki vrh je dobio presudu...tako da praljak moze samo biti vise kriv od njih..

Ja ne kazem da Delic nije trebao odgovarati za ono sto je kriv, ali tvoje poredjenje istog sa Praljkom je u najmanju ruku komicno

Upravo radi takvih pisanja kao sto su tvoja sam i pokusao objasniti navedene stvari..al jok "sve je to isto ko nas zavadi"...
Napisao si par gluposti.

Npr, kako je Praljak mogao biti osuđen za napad na franice druge države ako je djelovao u BiH kao general HVO-a? Jedino da je napadao granice RH? Kakve granice, pojasni molim te.

Dalje, vojska čitava nije osuđena. Osuđeni su pojednici koji su činili zločine. Na koji način to ti zamišljaš da je osuđena čitava vojska? Osuđeni su pojedinci koji su činili zločine i njihovi nadređeni. Ostali nisu krivi jer nisu činili ništa zlo.
1.Itekako je mogao biti jer je bio u sluzbi druge drzave...pa necemo valjda sad se praviti ludi ? Tudjman i zagreb su bili glavni nadredjeni praljku...cilj je bio jasan, komadanje BiH i pripaja je dijela njenof hrvatskojSta ti nije jasno?

2.Kakvi pojedinci? Kod ARBiH su osudjeni pojedinci dok u slucaju HVO i VrS presudjena je citava vojska ...kompletan vojni i politicki vrh i jednih i drgugih je osudjen za ratne zlocine kak i ssama njihova politika...ako ti osude vojni i politicki vrh to je onda itekako citava vojska
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48418 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:06
Humljanin wrote: 27/07/2021 01:05

Pa to i ja govorim. Tko je osuđen, osuđen je i amen. Zavrsena priča.
A naravno da nijedan od stotina osuđenih rarnih zločinaca nije osuđen za isto zlodjelo. Svaki je imao drugačiju optuznicu i presudu. To ne mijenja činjenicu da su se ogriješili o zakone i običaje ratovanja i time postali ratni zločinci.
To ti je kao da tvrdis da su lik koji je uhvacen sa jointom i serijski ubica u sustini isti, jer su obojica prekrsili zakon. Svi se danas pomalo ludi pravimo, ha?
Ti uspoređuješ ratnog zločinca Rasima Delića sa likom koji je uhvaćen sa džointom, a rarnog zločinca Praljka sa serijskim ubojicom?

I meni kažeš da se pravim lud?

Niti je Delić samo pušio džoint, niti je Praljak serijski ubojica. Ali su obojica ratni zločinci. A ratni zločin je široko područje. I ne mora značiti ako su dva lika osuđena za rarni zločin da im kvalifikacije moraju biti iste. Ali su oba presuđeni kao rarni zločinci i za mene je tu priča o njima završena.
Ne pada mi na pamet braniti nešto neobranjivo i uzimati na svoja pleća tuđa zlodjela.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48419 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

GandalfSivi wrote: 27/07/2021 01:12
Humljanin wrote: 27/07/2021 01:10

Summary kažeš...
Neću čitati summary nego ću procitati čitav tekst presude kad uhvatim vremena pa ćemo vidjeti.
Hvala na trudu.
Pa barem uhvati vremena da procitas sta sam ti napisao. I rekao sam ti da procitas presudu, a dao ti summary kao preview.
Ok, hvala :thumbup:
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48420 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

invincible1921 wrote: 27/07/2021 01:13
Humljanin wrote: 27/07/2021 01:09

Napisao si par gluposti.

Npr, kako je Praljak mogao biti osuđen za napad na franice druge države ako je djelovao u BiH kao general HVO-a? Jedino da je napadao granice RH? Kakve granice, pojasni molim te.

Dalje, vojska čitava nije osuđena. Osuđeni su pojednici koji su činili zločine. Na koji način to ti zamišljaš da je osuđena čitava vojska? Osuđeni su pojedinci koji su činili zločine i njihovi nadređeni. Ostali nisu krivi jer nisu činili ništa zlo.
1.Itekako je mogao biti jer je bio u sluzbi druge drzave...pa necemo valjda sad se praviti ludi ? Tudjman i zagreb su bili glavni nadredjeni praljku...cilj je bio jasan, komadanje BiH i pripaja je dijela njenof hrvatskojSta ti nije jasno?

2.Kakvi pojedinci? Kod ARBiH su osudjeni pojedinci dok u slucaju HVO i VrS presudjena je citava vojska ...kompletan vojni i politicki vrh i jednih i drgugih je osudjen za ratne zlocine kak i ssama njihova politika...ako ti osude vojni i politicki vrh to je onda itekako citava vojska
Nisam siguran da se razumijemo ovo oko "napada na granice" al hajd nema veze.

Ovo drugo nije točno.
HVO nije presuđena čitava vojska. Bez obzira što su osuđeni neki političari i vojni cinovnici. Čitava vojska nije kriminalizirana.

Po tvojoj logici bi onda ispalo da je presuđena i čitava ARBIH jer je osuđen njen vrh , tj Rasim Delić? A znamo da nije presuđena vojska kojom je upravljao.

Potpuno je suludo optuživati časnw pripadnike ARBiH ili HVO ili te dvije vojske u globalu. To ne vodi ničemu, a ponajmanje ima veze sa stvarnošću. Ne možeš časne i poštene ljudi koji su se borili na suprotnim stranama u ratu etiketirari kao zločince ako nisu počinili nikakav zločin.

Upamti, nije se sudilo narodima, nego pojedincima. Pa čak i kad je čitav politički vrh u pitanju kao šestorka, svaka ta presuda glasi na ime i prezime pojedinca, ne na narod niti na vojsku.
last mohicans
Posts: 11603
Joined: 09/08/2012 23:19

#48421 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by last mohicans »

Humljanin wrote: 27/07/2021 00:55
last mohicans wrote: 27/07/2021 00:51 Eki pokojni Praljak, :-) o mrtvima sve naj,jel.. Dovoljno si rekao time, štovaoče ratnih zločinaca i UZP.
Na osnovu čega me etiketiraš da štujem ratne zločine? Gdje i kako sam ja to uradio? Jesam li rekao da su i Praljak i Delić ratni zločinci? Jesu. Pa?

To što ti imaš neke druge stavove koji ne odgovaraju presudama je tvoj problem.
Ovo "pokojni" te odalo. Nismo mi iza tastatura svi bas tako naivni, a spinovanje ti je ponekad jeftino i populističko. Napinjes se se nesto dokazati sto ni sud nije mogao dokazati (jer da jeste,ne bi Delic dobio 3 godine kazne, vec su ti to rekli gore. Samo još kaži da je Haški tribunal srbo ili hrvatskomrski sud,pa da se skroz otkrijes).
Pokušavaš valorizirati pojedinačnu odgovornost Delica i svesti je u istu ravan sa presudom o UZP. Iako ne uspijevaš, nastavljas da to radis. Nađi mi sve ove kvalifikacije u sažetku presude Delicu,neke ces dijelove naci, ali sve, NIKADA. Evo ti iz sažetka presude Praljicu i ostalim:
Pretresno vijeće je konstatovalo da je sredinom januara 1993. počeo da postoji
udruženi zločinački poduhvat (ili UZP) s ciljem da se stvori hrvatski entitet u Bosni i
Hercegovini koji bi omogućio ponovno ujedinjenje hrvatskog naroda. Po mišljenju
Pretresnog vijeća, ovaj UZP je kao zajednički zločinački cilj imao “dominaciju Hrvata u
Hrvatskoj Republici Herceg-Bosni putem etničkog čišćenja muslimanskog stanovništva”.

Za članove UZP-a je utvrđeno da su stavili u pogon čitav sistem deportacije
muslimanskog stanovništva iz Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Ovaj sistem se sastojao od
širokog spektra zločina: raseljavanja i zatočenja civila, ubistava i uništavanja imovine
tokom napada, zlostavljanja i razaranja imovine tokom operacija deložacije, zlostavljanja vrlo teških uslova zatočavanja u zatočeničkim centrima HVO-a, korištenja zatočenika za
fizički rad na linijama sukoba ili kao živog štita, te raseljavanja zatočenika i njihovih
porodica na druge teritorije nakon što su bili pušteni iz zatočeništva. Pretresno vijeće je
konstatovalo da su na hiljade osoba bile žrtve tih djela nasilja, koja su na organizovan način
činile vojne i političke snage HVO-a.

Pretresno vijeće je zaključilo da su sva šestorica žalilaca na strani odbrane bili
učesnici u ovom UZP-u. Njima su izrečene osuđujuće presude za teške povrede Ženevskih
konvencija, kršenje zakona ili običaja ratovanja, te zločine protiv čovječnosti, uključujući
ubistvo, progon, zatočavanje, protivpravan rad, prisilno premještanje, deportaciju,
nehumana djela, nečovječno postupanje, uništavanje imovine širokih razmjera koje nije
bilo opravdano vojnom nuždom, uništavanje ustanova namijenjenih religiji ili obrazovanju,
protivpravan napad na civile, te protivpravno terorisanje civila. Pored toga, na osnovu
odgovornosti po trećoj kategoriji UZP-a, Prliću, Stojiću, Petkoviću i Ćoriću takođe su
izrečene osuđujuće presude za silovanje i seksualno nasilje, a žalioci na strani odbrane,
izuzev Pušića, proglašeni su krivima za pljačkanje i oduzimanje imovine širokih razmjera. Za
Ćorića je takođe utvrđeno da snosi komandnu odgovornost za određena krivična djela koja
su počinjena 1992.
Ciljeve UZP i danas pokušavate ostvariti, samo malo perfidnijim metodama, pa si čak i ti možda, jedan mali kotačić koji svojim pisanjem doprinosi Čovićevoj i HNS ovoj politici.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#48422 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GandalfSivi »

Hej vidi, puna presuda, user friendly option :)
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#48423 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Humljanin »

@last mohicans

Odalo me "pokojni" ?
Šta je to odalo? Da ja podržavam ratne zločine? Ili da sam ja zločinac?
Ti imaš problema sa nečim drugim ako ti je problem izraz "pokojni".

Dalje mi se ne da raspravljati. Ti pokušavaš nekako uljepšati i nijekati presudu rahmetli Rasimu Deliću. Mene to ne zanima.

Ja sam svoj stav rekao. Tko je osuđen za ratni zločin, daleko mu kuća od moje bila, meni ne pada na pamet braniti ga ili uljepšavati. Ali isto tako mi ne pada na pamet prihvatiti da meni netko na leđa natovari teret tuđih grijeha. Svaki zločinac se zna imenom i prezimenom. Na sudovima se ne sudi narodima nego pojedincima.

Neki kao ti očito imaju problem prihvatiti činjenicu da su njihovi sunarodnjaci presuđeni kao rarni zločinci, ali bi zato vrlo rado čitave druge narode etiketirali i lažno predstavljali kao zločinačke.

Not my cup of tea.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#48424 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by invincible1921 »

Humljanin wrote: 27/07/2021 01:23
invincible1921 wrote: 27/07/2021 01:13

1.Itekako je mogao biti jer je bio u sluzbi druge drzave...pa necemo valjda sad se praviti ludi ? Tudjman i zagreb su bili glavni nadredjeni praljku...cilj je bio jasan, komadanje BiH i pripaja je dijela njenof hrvatskojSta ti nije jasno?

2.Kakvi pojedinci? Kod ARBiH su osudjeni pojedinci dok u slucaju HVO i VrS presudjena je citava vojska ...kompletan vojni i politicki vrh i jednih i drgugih je osudjen za ratne zlocine kak i ssama njihova politika...ako ti osude vojni i politicki vrh to je onda itekako citava vojska
Nisam siguran da se razumijemo ovo oko "napada na granice" al hajd nema veze.

Ovo drugo nije točno.
HVO nije presuđena čitava vojska. Bez obzira što su osuđeni neki političari i vojni cinovnici. Čitava vojska nije kriminalizirana.

Po tvojoj logici bi onda ispalo da je presuđena i čitava ARBIH jer je osuđen njen vrh , tj Rasim Delić? A znamo da nije presuđena vojska kojom je upravljao.

Potpuno je suludo optuživati časnw pripadnike ARBiH ili HVO ili te dvije vojske u globalu. To ne vodi ničemu, a ponajmanje ima veze sa stvarnošću. Ne možeš časne i poštene ljudi koji su se borili na suprotnim stranama u ratu etiketirari kao zločince ako nisu počinili nikakav zločin.

Upamti, nije se sudilo narodima, nego pojedincima. Pa čak i kad je čitav politički vrh u pitanju kao šestorka, svaka ta presuda glasi na ime i prezime pojedinca, ne na narod niti na vojsku.
Narodima ne, vojskama da

Desetine hiljada vojnika SSa su izasli iz rata cisti u svakom smislu pa cak i neke glavesine ali SS je presudjen kao zlocinacka organizcija jer je cilj za koji se borio bio zlocinacki

Delic je osudjen jer nije kaznio pocinioce odnosno neodgovorne pojedince a ne jer je zajedno sa Alijom, Ganicem, Seferom itd osmislio i proveo u djelo plan kako da zatare trag jednog citavog naroda i usputi narusi granice medjunardno lriznate drzave.

Zapamti...procitaj pa zapamti opet...NIJE SE SUDILO NARODIMA, ALI ITEKAKO SE NIJE SUDILO NI POJEDINCIMA kad je u pitanju VRS i HVO...

UZP i GENOCID nije mogao uraditi pojedinac pa can ni vise njih,
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#48425 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ¤ jelena ¤ »

Isti pred zakonom, naravno, i jedan i drugi i treći i peti....to zakon i čini objektivnom instancom.

A subjektivno mišljenje, koje u ovoj priči ne pije vodu, jeste nešto na šta svaki pojedinac ima pravo, samo je razlika u tome na koji način će to svoje mišljenje formulisati i time prekršiti zakon ili ne.

Ako pojedinac negira i umanjuje genocid i ratni zločin, a za nekog ko je osuđen za isti kaže kako nije osuđen ili nije kriv....nije ovo...nije ono - svakom ko ga sluša ili čita očito je da negira i umanjuje i da time krši zakon, bez obzira što taj pojedinac to ne vidi ili ne želi da vidi.

E, sad, kako će se ovaj zakon sprovoditi, to je druga priča.

Sudeći po onom što imam prilike čuti u stvarnosti i pročitati na forumu, a u skladu sa masovnošću egzodusa sa teritorije BiH - umjesto škola, bolnica, stambenih objekata, pozorišta... gradićemo zatvore i u najboljem slučaju ćutati ko zaliveni o svemu što je ovim zakonom obuhvaćeno, sve dok ne naučimo intenzivno razmišljati prije nego što odlučimo nešto reći, a ne samo ponavljati ustaljene matrice i floskule.
Locked