Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48551 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

samo avaz :bih: :sax:
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#48552 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arman1 »

Dodo posra, Ronhil pokusa.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48553 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Gledam onu press konferenciju

Prvo pitanje za Erdogana one novinarke BHTR sta misli o Novom.Zakonu i Novom.Visokom Predstavniku kako frajer hladno izgnorisa :mrgreen: :roll:

Dosao ovdje poslovno da razvije puteve prema Srbiji.
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#48554 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Sociolog wrote: 27/08/2021 21:41 Gledam onu press konferenciju

Prvo pitanje za Erdogana one novinarke BHTR sta misli o Novom.Zakonu i Novom.Visokom Predstavniku kako frajer hladno izgnorisa :mrgreen: :roll:

Dosao ovdje poslovno da razvije puteve prema Srbiji.
Jeste, zato je nedavno Lazanskog srcani pokosio. Od srece.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48555 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Skijaš wrote: 27/08/2021 22:03
Sociolog wrote: 27/08/2021 21:41 Gledam onu press konferenciju

Prvo pitanje za Erdogana one novinarke BHTR sta misli o Novom.Zakonu i Novom.Visokom Predstavniku kako frajer hladno izgnorisa :mrgreen: :roll:

Dosao ovdje poslovno da razvije puteve prema Srbiji.
Jeste, zato je nedavno Lazanskog srcani pokosio. Od srece.
Sad bez ironije, jesam li sta pogrijesio i sta slagao??

Po Tebi eto koji su razlozi dolazka mimo svadbe?
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#48556 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Sociolog wrote: 27/08/2021 22:56
Skijaš wrote: 27/08/2021 22:03

Jeste, zato je nedavno Lazanskog srcani pokosio. Od srece.
Sad bez ironije, jesam li sta pogrijesio i sta slagao??

Po Tebi eto koji su razlozi dolazka mimo svadbe?
https://www.mfa.gov.tr/turkey_s-multila ... icy.en.mfa

:thumbup:
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48557 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Jel ovo Eskort bio prvi u Bosnjaka u Njemackon..eskort Manager?

:mrgreen: :lol: 8)

Image
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#48558 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Sociolog »

Soory raja

Malo sam izgleda zakasnilo diskutovalo se o ovome u prethodna 2 dana, nisam citao druge topic. :mrgreen: :bih:
jagugu
Posts: 1142
Joined: 28/07/2018 16:02

#48559 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by jagugu »


User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#48560 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

Erdoğan je rekao da će Turska biti prisutna ako se Bošnjaci, Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini ujedine među sobom i kažu - "želimo Turskoj dati takav zadatak, niko se ne smije miješati u naše poslove, samo neka Turska djeluje kao posrednik ovdje u naše ime".

Navodeći da bi o tome trebali odlučiti članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Erdoğan je rekao:

- "Već sam im rekao. ‘Ako donesete takvu odluku, mi ćemo također napraviti naše procjene. Donesite ovu odluku kao trojka, a ne čekajući upute odnekud. Nakon toga sam rekao: ''Napravit ćemo ovaj korak s hairom".



Pazi Sultana. Drito sa svadbe.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1003
Joined: 11/11/2017 22:49

#48561 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by donnie_darko »

Ko je sad taj Hairo?
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#48562 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by p206 »

SaraFina wrote: 30/08/2021 17:27 Erdoğan je rekao da će Turska biti prisutna ako se Bošnjaci, Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini ujedine među sobom i kažu - "želimo Turskoj dati takav zadatak, niko se ne smije miješati u naše poslove, samo neka Turska djeluje kao posrednik ovdje u naše ime".

Navodeći da bi o tome trebali odlučiti članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Erdoğan je rekao:

- "Već sam im rekao. ‘Ako donesete takvu odluku, mi ćemo također napraviti naše procjene. Donesite ovu odluku kao trojka, a ne čekajući upute odnekud. Nakon toga sam rekao: ''Napravit ćemo ovaj korak s hairom".



Pazi Sultana. Drito sa svadbe.
Ako je dolazio zbog toga bolje i da nije. Totalno pogrešno i štetno za Bosnu i Hercegovinu. Glavni cilj Dodika i velikosrba je da kao medijatora uvedu bilo koga drugog osim Bidenove administracije i Smitda.
Bingo bi dobio kad bi uveo Tursku, Srbiju i Hrvatsku kao posrednike. Još da se dogovaraju po kafanama a ne parlamentu.. gdje bi bivolu kraj bio.

Ako to ovi što kažu da predstavljaju Bošnjake urade, u vremenu kad je Biden predsjednik, bolje nek odmah prepišu 70% države, da ne lažu ni sebe ni nas.

Zar je tako teško kopirati Kosovare, jedini posrednik kojeg priznaju je Amerika i onaj kome oni daju moć, niko drugi.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#48563 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

p206 wrote: 30/08/2021 18:10
SaraFina wrote: 30/08/2021 17:27 Erdoğan je rekao da će Turska biti prisutna ako se Bošnjaci, Srbi i Hrvati u Bosni i Hercegovini ujedine među sobom i kažu - "želimo Turskoj dati takav zadatak, niko se ne smije miješati u naše poslove, samo neka Turska djeluje kao posrednik ovdje u naše ime".

Navodeći da bi o tome trebali odlučiti članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Erdoğan je rekao:

- "Već sam im rekao. ‘Ako donesete takvu odluku, mi ćemo također napraviti naše procjene. Donesite ovu odluku kao trojka, a ne čekajući upute odnekud. Nakon toga sam rekao: ''Napravit ćemo ovaj korak s hairom".



Pazi Sultana. Drito sa svadbe.
Ako je dolazio zbog toga bolje i da nije. Totalno pogrešno i štetno za Bosnu i Hercegovinu. Glavni cilj Dodika i velikosrba je da kao medijatora uvedu bilo koga drugog osim Bidenove administracije i Smitda.
Bingo bi dobio kad bi uveo Tursku, Srbiju i Hrvatsku kao posrednike. Još da se dogovaraju po kafanama a ne parlamentu.. gdje bi bivolu kraj bio.

Ako to ovi što kažu da predstavljaju Bošnjake urade, u vremenu kad je Biden predsjednik, bolje nek odmah prepišu 70% države, da ne lažu ni sebe ni nas.

Zar je tako teško kopirati Kosovare, jedini posrednik kojeg priznaju je Amerika i onaj kome oni daju moć, niko drugi.
Odgovaralo bi Sultanu da dobije komad BiH kao turski pašaluk. Zato i nudi posredovanje.
Kirba bi sigurno objeručke prihvatio da bude namjesnik turskog sultana u turskom pašaluku. Ali srećom ne moze sam donijeti takvu odluku.
Što se Kosova tiče, u potpunosti se slazem.

https://www.klix.ba/vijesti/regija/zast ... /210830107
Ja mislim da je najbolje očuvati mir uz dijalog uz pozivanje prijatelja koji imaju autoritet. Ako mene pitate ja bi tu još uključio predsjednika Vučića i gospodina predsjednika Erdogana da osiguraju kordinaciju za politički dogovor ovdje", bio je Dodikov prijedlog, koji je dan kasnije, dopunio, željom da uključi i predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića.
Ipak koliko god prijedlog u realnosti bio neprovodiv on pokazuje nastojanje srpske strane da Bošnjake u odnosu na Erdogana i Tursku predstavi u istoj mjeri politički i identitetski zavisne kao što su bosanski Srbi u odnosu na Vučića i Srbiju. Političko rukovodstvo Srba u BiH nema nikakvu ideološku autonomiju, jer svi politički stavovi, historijski narativ, i trenutni politički ciljevi su u najvećoj mjeri u službi Srbije i Vučića.
Upravo zato Dodik poziva Milanovića jer nastoji Bosni i Hercegovini osporiti politički i nacionalni identitet. Pristajanjem na takav okvir formalno bi bosanska strana sama sebe degradirala i svela na puki rukavac turskih interesa. Savjetnik Dodika Milan Tegeltija u tom smislu danas je bio precizniji.
"Ako Bakir kaže da je Alija izetbegović Erdoganu ostavio brigu o Bošnjacima u BiH u Emanet, uključiti Erdogana u razgovore o BIH je logično. Na kraju krajeva, bez obzira na ratove, Srbi imaju dugu historiju razumnih dogovora sa Turcima. Taj razum nedostaje bošnjačkoj političkoj eliti", napisao je Tegeltija.
Dodik se nada da će zajednički pritisak Hrvatske i Srbije, očita inertnost međunarodne zajednice koja još uvijek ne pokazuje odlučnost u obuzdavanju njegove politike, i podilaženje Turskoj, rezultovati situacijom u kojoj bosanska strana pravi grešku. Iako nije realno da će SDA pristati na takav okvir, a što je danas naglasio Bakir Izetbegović, međutim, i bezazlen sastanak između predstavnika Turske, Srbije i Bosne i Hercegovine, gdje bi se takva tema nametnula, predstavlja grešku. Čak i bez uključivanja susjeda, pregovori s Dodikom su odavno izgubili bilo kakav smisao, i predstavljaju samo slamku spasa istom.
Pregovori bi dali odriješene ruke visokom predstavniku i međunarodnoj zajednici, da još jednom, Dodika amnestiraju u trenutku kad je u teškoj situaciji. Zašto bi međunarodna zajednica štitila institucije BiH ako oni koji su za to zaduženi, nisu u stanju.
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#48564 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 88Sioux »

Čuš Amerika posrednik... Vlasnik, drži povodac.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#48565 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mk ultra »

Jel realno da svi redom pisaju po BiH ko stigne izvadi ga

Jbt Kosovo je trenutno priznatije od BiH hladno...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#48566 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by SaraFina »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/konakov ... /210901101

Dino:


Konaković predlaže: Pokažite odlučnost, blokirajte RS-u pare od MMF-a i sve što možete



Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković u izjavi za naš portal, a povodom trenutne blokade državnih institucija, rekao je da je izgubio svaki respekt prema Miloradu Dodiku te da je potrebno, blokirati sve i s druge strane, ako su to već nametnuta pravila igre.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48567 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

“Međutim, gospoda iz SNSD-a i HDZ-a znaju da nismo mi izmislili potrebu odustajanja od koncepta konstitutivnosti, nego to piše u presudama Evropskog suda za ljudska prava. Prema tome, oni su u sukobu sa sudom u Strazburu, a ne sa mnom ili sa onima koji dijele moje mišljenje”, dodao je.

Komšić navodi da su i SNSD i HDZ se obavezali na odbacivanje konstitutivnosti, prihvatanjem 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, gdje jasno stoji da se moraju implementirati presude u kojima se nalaže odbacivanje konstitutivnosti.

“Zato i tvrdim da je to međunarodna obaveza. Dakle, gospodo iz SNSD-a i HDZ-a, sami ste to potpisali. Čemu sad kukanje”, istakao je Željko Komšić.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#48568 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sinuhe »

To Komso sebi tako objasnio. :cry:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#48569 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Milenkov buraz »

Dobro, to je njegov stav i mišljenje, možda se nama ili nekom ne sviđa ali Komšić ima pravo na to kao i svi ostali.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#48570 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BHCluster »

Vijeće ministara BiH trebalo donijeti odluku o učešću BiH na EXPO 2020 u Dubaiju, ali s obzirom na blokadu predstavnika vlasti iz Republike Srpske Vijeće ministara nije zasjedalo tako da nije ispoštovan rok za potvrdu učešća, koji je bio do 31. augusta.
:bih:
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#48571 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Novak20 »

Jbt, država u slobodnom padu, skandali bošnjačke elite na sve strane, a mnogi prave izborne kalkulacije godinu unaprijed i zaluđuju narod kuloarskim pričama.

A što ako se Čović ne kandidira ili ako ne bude izbora nikako ? Novinar ne pita kako to Dodik sa "crne liste" obnaša dužnost člana Predsjedništva BiH, a interesira ga što ako Biden stavi Čovića na "crnu listu".

Kaže ovaj Sead Numanović da neki iz MZ nisu ni razmišljali o takvoj mogućnosti kao što ni on ne razmišlja što ako Biden digne sidro iz BiH.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/21 ... listu.html
NEKI ZAPADNJACI U BIH ŽELE ČOVIĆA U PREDSJEDNIŠTVO BIH: "A šta ako ga Biden stavi na “crnu listu”?
Do izbora je još jako daleko. Ipak, razmatraju se različite opcije. Politička nagodba čini se jedinom solucijom. Ali je vrlo nerealna...

Ako je suditi po raspoloženju u dijelu zapadnih ambasada u Sarajevu, Dragan Čović, predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine, trebao bi, nakon izbora naredne godine, biti član Predsjedništva BiH.

Za neke od međunarodnih zvaničnika s kojima je politicki.ba u više navrata komunicirao, ovo "rješenje" bilo bi idealno.

S jedne strane, ušutkalo bi više nego dosadnu Hrvatsku i njenu kampanju, koja već snažno ide na živce i birokratama u Briselu, u vezi "legitimnog predstavljanja".

S druge strane, riješio bi se "problem Čović". Nakon četverogodišnjeg mandata, on bi otišao u političku penziju. Umeđuvremenu bi prestala priča o (ne)legitimnosti u Predsjedništvu BiH, a mogli bi se otopliti odnosi između Bošnjaka i Hrvata.

"Ovog puta Čoviću je stalo da se riješe problemi Izbornog zakona. Stalo mu je i da uđe u Predsjedništvo BiH. Ovog puta on bi mogao biti kooperativan i to je već pokazao na Mostaru", jedan je od argumenata koji sam mogao čuti.

Kako bi Čović mogao ući u bh. predsjedništvo, nije sasvim jasno.

Do izbora je još daleko, pitanje je i da li će se i pod kojim uslovima održati.

Jer, dok analiziraju opcije o mogućem zaposjedanju jedne od stolica u kolektivnom šefu države, moji zapadni sagovornici propituju i mogućnost bojkota izbora koji bi proglasili Čović, te njegov koalicioni partner Milorad Dodik.

Pravno gledano, svaki dogovor o promjenama Izbornog zakona morao bi - prvo - proći Venecijansku komisiju. Već tu se nesavladivom čini prepreka koju sam Čović postavlja - legitimno predstavljanje.

Kako takav pojam objasniti čuvarima evropskih (pravnih) vrijednosti u ovom tijelu?

"Legitimno predstavljanje" nema pobornike ni u Evropskoj komisiji.

No, postoji razumijevanje za ono što Čović - makar verbalno - zahtijeva.

Zasad, ne postoji modus kakvo bi rješenje zadovoljilo Venecijansku komisiju i Čovića.

Jedini način je - politički - ustupci bošnjačkih i probosanskih političkih faktora.

Oni mogu, ali i ne moraju, biti formalni.

Prema glasnim razmišljanjima nekih diplomatskih predstavnika, bilo bi dobro da u utrku za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH ne bude više od dva kandidata.

U toj situaciji, vjeruje se, svaki glas bi bio bitan za pobjedu jednog ili drugog kandidata i Bošnjaci ne bi mogli "manverisati" svojim biračkim tijelom.

No, kalkulacija s dva kandidata za člana Predsjedništva ispred bošnjačkog naroda naprosto se čini nerealnom jer je uvijek do sada u toj utrci bila gužva.

U takvoj situaciji, opet prema razmišljanima naglas, bilo bi dobro da probosanske stranke istaknu nekoliko hrvatskih kandidata, kako Željko Komšić ne bi bio sam u utrci.

Pojava još barem dva hrvatska kandidata zakomplicirala bi Komšićevu utrku za još jedan mandat u Predsjedništvu BiH.

Istina, ne bi automatski osigurala ulazak Čovića u ovaj bh. organ, ali bi mu povećala šanse.

Ima i opcija, ne bi bilo prvi put, da se Čović i Komšić dogovore.

No, ta je opcija baš nevjerovatna.

(Nije i nemoguća, jer politika uvijek zna iznenaditi...)

"A šta ako Biden stavi na 'crnu listu' Čovića?", upitao sam jednog od svojih sagovornika.

Odgovor nisam dobio.

Neki od njih nisu o tome ni razmišljali.

Piše: Sead Numanović/politički.ba
DonieBrasco
Posts: 15234
Joined: 31/08/2016 16:09

#48572 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DonieBrasco »

Zelje i pozdravi ...

Stavite Covica i "XY" buduceg HDZ-ovca u Ustav BIH da smo on smije i bice u predsjednistvu.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48573 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Pa kako u americi samo demokrata je pravi predsjednik
Zasto kod nas ne moze biti hdzovac
Ionako najvise glasova imaju
User avatar
vee-jay
Posts: 8644
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#48574 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vee-jay »

Black swan wrote: 03/09/2021 18:31 Pa kako u americi samo demokrata je pravi predsjednik
Zasto kod nas ne moze biti hdzovac
Ionako najvise glasova imaju
Pa zato sto nemaju.
Željko Komšić = 225.500
Dragana Čovića = 155.000
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48575 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Truba »

Mozete vi zbrajati glasove i kineza i japanaca i nigerijaca
Zna se ko ima najvise glasova u hrvata
Izborne anomalije me ne zanimaju
Locked